Jeugdige heler op weg metgevonden brommer Kapelle maakt grond - vier ha - bouwrijp KERSTKAARTEN DE VEY MESTDAGH ZUID-BEVELAND „ONZEKERHEID OVER HERINDELING WERKT ERG STOREND OP BELEID" „Ik heb er niet bij nagedacht" EXAMENS AGENDA Raad Wemeldinge: aanvraag voor zestig woningen Begroting Ovezande vrij gunstig beeld Schoonmaakvoorstel opnieuw in raad van Vlissingen Verkoopsprijs: f 20- per ml POLITIERECHTER MIDDELBURG Gevonden Verkeerd Ernstig VERKEERSEXAMEN VAN BEVELANDSE SCHOLEN Opvoering kinderoperette door „De jonge stem" Personenauto's botsten lichte schade gevolg WALCHEREN BENOEMING WINKELIERSKERSTBOOM OP DE POTTENMARKT Evangelisatiebijeenkomst in het „Scheldekwartier" Kerstmiddag N.C.V.B. INTERSCHOLAIRE KERSTMUZIEK Pleidooi voor meer woningen RAAD VERGADERDE Sobere kerstmiddag van christelijke plattelandsvrouwen Kerstconcert Plattelandsvrouwen op kerstfeest bijeen Botsing in rookwolk Jaap Nieuwenhuyse gaf adventsconcert Tijdrede voor de S .G. P-kiesvereni gin g Zangavond Gemeente Kruiningen wil tennisbaan aanleggen RAAD VAN ZOUTELANDE: Dempen ADVENTSMIDDAG Koplopers Zeeuws damkampioenschap verloren beiden „Rijkskweek" bracht hulde aan „zilveren" leraar J. van Kasteel Marktberichten DONDERDAG 19 DECEMBER 1963 WI55EL BE vtLANÜtN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT b Het heeft maar weinig gescheeld of de 18-jarige jongeman P. uit Hulst had de aanstaande feestda gen nog in de gevangeniscel moe ten doorbrengen. De politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, waarvoor P. woensdag wegens he ling terecht moest staan, hield er echter rekening mee, dat de jonge man reeds zeven weken in voorar rest gezeten had. Hij schold hem de twee weken, die de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, gevor derd had, kwijt. Daardoor mag P. vrijdag a.s. de gevangenis weer verlaten. Op 21 september j.l. was P. samen met zijn vriend W. naar de kermis in Terneuzen geweest. W. had een brommer, P. zat op de heenweg ach terop. De terugreis naar Hulst werd echter op twee brommers aanvaard... Behalve de zijne had W. nog een an dere bromfiets uit de garage, waar die van W. gestald stond, meegeno men. „Rijd jij daarop maar fijn naar huis", moet hij zo ongeveer gezegd hebben. Hij was namelijk niet in staat zijn vriend mee te nemen, ge volg van het te diep in de glaasjes kijken. Had P. de bromfiets nu de volgende dag maar teruggebracht, dan was er wel licht niets gebeurd. Maar met een an dere vriend de Middelburgse jonge man P. J. D., die, toen hij in Hulst werk zaam was, vriendschap met P. had aan geknoopt trok hij de volgende dag naar Antwerpen. „Ik heb een brommer gevonden, hij staat bij het Liefdehuis", vertelde P. aan zijn vriend. Zo trokken ze dus richting Ant werpen, P. op zijn „gevonden" brommer, D. op die van zichzelf. Halverwege zet ten ze de brommer van D. ergens weg en reden op die van P. verder. Op de terugweg haalden ze de bromfiets van D. weer op en daar stelde P. voor om de bromfietsen van eigenaar te laten ver wisselen. Aldus geschiedde. Op het mo ment, dat de D de bromfiets in Amster dam waar hij toen werkzaam was wilde verkopen, stak de politie daar een stokje voor. En zo stond P. -en later ook D. ach ter het hekje voor de politierechter. „Ik heb er helemaal niet bij nagedacht", ver zekerde de jongeman mr. Sieperda. Deze wees er op, dat de politie niet zo heel erg tevreden is over P., die vooral last ver oorzaakt tijdens de weekeinden, wanneer hij meestal in cafés te vinden is. „Ik zou dat maar matigen, want daar komt het van", waarschuwde mr. Sieperda. Dat vond de officier ook. Mr. Rosingh sprak van verkeerd gezelschap en wenste voor de jonge verdachte In tensiever contact met het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoholisme. De officier achtte heling bewezen en eiste een gevangenisstraf van 4 maanden, waarvan 2 onvoorwaarde lijk en 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van het Z.C.v.A. Advertentie Kaarslichtara verlicht donkere dagen GOUDA KAARSEN Geslaagd voor het examen handzetter de heren A. E- Snijders, G Melse, W. Weststrate en A. A. Adriaanse, en voor drukker A. Bosschaart, allen werkzaam bij de firma G. W. den Boer te Middel burg. Voor het examen commies van 's rijks belastingen slaagde de heer A. H. Schrier te Waarde. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is voor het doctoraal examen geneeskunde ge slaagd de heer J. C Dorrepaal te Ter- neuzen. Te Den Haag behaalden de volgende leerlingen van de school voor scheeps- werktuigkundigen in Middelburg het di ploma scheepswerktuigkundige: K. Joos- se, Middelburg; P. J. de Wolff, Middel burg; M. C. van Ast, Zonnemaire en C. Verhage uit Oostkapelle. Advertentie Modelwoning Nassaulaan 83 Middelburg - Tel. fylOl dagelijks geopend 15.0018.00 uur 's-zaterdags 11.00—18 00 uur. VANDAAG- Middelburg Electro: De vampier van Pa rijs, 19.30 uur, 14 )aar De Schakel: Le zing ir. Schoemaker, 20 uur. Vlissingen Alhambra Rhapsodie der harts tochten. 20 uur, 14 Jaar. Goes Kwekerij: Kerstuklesavond Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Cafe Baarends: Vergadering „Ijsvermaak". 20 uur. Zierikzee Herv verenigingsgebouw: Kerst avond „Wees een Zegen", 20 uur. Huis van Nassau: Kerstbijeenkomst Vrouwen bond P.v.d.A., 20 uur. Bergen op Zoom Luxor: Toneel Thalia. Mr. De Rechter, de raadsman van P., wees op de algemene klacht in de streek, dat de recreatie voor de jeugd minimaal is, voorts op het gebrek aan eenheid in het milieu van zijn cliënt en betoogde ten slotte, dat dit misdrijf gezien moet worden in het licht van de toen voor P. alles overheersende vraag: „hoe kom ik thuis". Mr. De Rechter verzocht de poli tierechter het mogelijk te maken, dat zijn cliënt met de kerstdagen weer thuis zou zijn. Uiteindelijk maakte mr. Sieper da dat mogelijk: hij vonniste met 15 we ken gevangenisstraf, met aftrek, waar van 7 onvoorwaardelijk en 8 voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar, als mede toezicht van het consultatiebureau. De politierechter nam het misdrijf van de jonge D. ook heling eveneens ernstig op. „U had eigenlijk ook vastgezet moeten worden, net als P.", merkte mr. Sieperda op. Dank zij de goede inlichtingen wilde mr. Ro singh D. nog een kans geven. De of ficier eiste een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar, toezicht van Advertentie Bellamypark 45-58 VLISSINGEN de reclassering en een boete van 75,—. Mr. A. J. Peeck betoogde, dat D. kampt met een gebrek aan zelfvertrouwen, dat hem vooral in zijn vak hij wil in de richting van de meubelarchitectuur parten speelt. Daarom was mr. Peeck erkentelijk voor het vertrouwen, dat de officier in zijn cliënt stelde door een voorwaardelijke straf te vragen. Mr. Peeck zag in de jonge D. bepaald geen recidivist. Mr. Sieperda nam de gevraag de gevangenisstraf conform over, maar reduceerde de boete tot 20, „De bouw van particuliere woningen is in belangrijke mate toegenomen". Dit kon burgemeester C. N. F- van Sas woensdagavond mededelen op de raads vergadering van de gemeente Wemeldin ge op een vraag van de heer P. J. J. Dekker (v.v.d.), die vroeg hoe het ge steld was met de aankoop van bouw grond in het uitbreidingsplan. De aan vraag in de particuliere sector bedraagt thans 60 woningen. Er wordt hard ge werkt aan de beschikbaarstelling van grond voor zoveel woningen, deelde de burgemeester nog mede. Met ingang van 1 januari 1964 zal de schoólmelkvoorziening een verandering ondergaan in verband met de rijkssub sidie. De ouders zullen nu voor de melk 45 cent moeten betalen, tegen vroeger 40 cent. De gemeente neemt 6 cent en het centraal bureau voor de schoolmelkvoor- ziening 5 cent voor zijn rekening. Een voorstel tot het leggen van linoleumvloe- ren in de openbare lagere school (vier lokalen), kleuterschool (drie lokalen), christelijke school (vijf lokalen) en schippersschool (drie lokalen), werd aangenomen. De raming van de kosten bedroeg ongeveer 9000, Zesenzeventig scholen op Zuid-Beveland zullen volgend voorjaar deelnemen aan het schriftelijk verkeersexamen, dat het comité „De Bevelanden" van de Bond van Veilig Verkeer organiseert. Vijftien honderd kinderen zullen zich op hun verkeerskennis laten testen. Het examen wordt op 10 maart afgenomen in Goes. Zowel de inkomsten als de uitgaven van de gewone dienst op de sluitende begroting 1964 van de gemeente Ove zande tonen een belangrijke verhoging ten opzichte van de begroting van 1963. De inkomsten en uitgaven zijn voor 1964 geraamd op 403.415,02 tegen 357,454,94 in 1963. De post onvoorziene uitgaven is ge raamd op 1527,33. De hogere inkomsten komen in hoofd zaak van de uitkeringen uit het gemeen tefonds. Deze zijn voor 1964 geraamd op 155.018,75 tegen 137.454,94 in 1963. Maar ook de uitgaven zijn belang rijk gestegen De kapitaalslasten, die op de gewone dienst drukken, bedragen voor 1964 70.199,48 tegen 52.879,97 in de vorige dienst. De ongunstige be grotingspositie van het vorig jaar werd in hoofdzaak veroorzaakt door de hogere kosten voor krankzinnigenverpleging en de Dijdrage in de tekorten van het burgerlijk armbestuur De kosten van krankzinnigenverpleging worden dit jaar geraamd op 13.659,12 tegen 16.073,80 in 1963. Een andere gunstige omstandig heid is voorts dat nu twee van de voor rekening van de gemeente verpleegde krankzinnigen in aanmerking komen voor een uitkering ingevolge de interim- wet invaliditeitsrentetrekkers, waarvoor thans een raming is opgenomen van 8244,tegen 1812,24 invaliditeits- rente in de dienst 1963. Het tekort van het burgerlijk armbestuur is thans ge raamd op 16.000,tegen 17.500, het vorig jaar. De stijging van de kapitaalslasten komt voort uit de uitvoering van verschillende kapitaalswerken in de loop van 1963. De kapitaaldienst vertoont een nadelig saldo van 330.599,02, dit komt voort uit een bedrag aan inkomsten van 739.388,25 en de uitgaven zijn geraamd op 1.069.987,27. De gemeenteraad van Ovezande zal de ze begroting tijdens de vergadering don derdag vandaag behandelen. Deze vergadering begint om half drie. KLOET IN GE Dezer dagen is door het kinderkoor „de Jonge Stem", onder leiding van mej. C. Kousemaker, de jaarlijkse uitvoering ge houden in het Verenigingsgebouw Opge voerd is de kinderoperette „Reepelsteel- tje". De voorzitster van het koor mevr. Schimmelpenninck v. d. Oye begroette in haar welkomstwoord o.a. de burge meester en talrijke ouders. Met veel plezier brachten de kinderen de operette voor het voetlicht. De kostuums waren bijzonder goed ver zorgd. In de pauze is een verloting ge houden, waaraan talrijke prijzen ver bonden waren. GOFS De leden van de Christelijke Platte landsvrouwenbond op de beide Bevelan den hebben woensdagmiddag sfeervol hun jaarlijkse kerstmiddag gehouden. In de zaal van „De Prins van Oranje", waar onder meer de kerststukjes van de deelnemers aan de bloemschikcursus waren opgesteld, beluisterden zij een programma van declamatie rondom de geboorte van Jezus, dat op sobere en ge voelige wijze werd gebracht door me vrouw J. Wesselink-Lengkeek. Zij ver tolkte het kerstverhaal in verschillende declamaties: „Advent",, „Groet", „Aan bidding", „De Herder", „De Wijzen", „Wij". En verder waren er twee verha len. „Brenger van de goede tijding" en „Vluchtelingen". Daarnaast zongen de dames verschillende kerstliederen. De leiding van de kerstmiddag was in han den van de presidente, mevrouw Boel- man-Passchier. Bij een botsing op de hoek Voorstad- Leliestraat te Goes zijn twee personen auto's woensdagmorgen rondom tien uur licht beschadigd. De aanrijding gebeur de, toen de automobilist A. H. uit We meldinge afremde en de achter hem ko mende personenauto van T. B. uit Goes op de gladde weg doorschoof tijdens het remmen en de auto voor hem raakte. KAPELLE Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" te Kapelle zal op eerste kerstdag in de Nederlands hervormde kerk een kerst concert geven. Het concert begint om half twaalf. Om vier uur zal „Ons Ge noegen" hetzelfde programma uitvoeren in het bejaardentehuis „Pomona". MIDDELBURG „Delta" vergadering werd druk bezocht Een flink aantal leden en genodigden heeft donderdagavond in „De Schakel" te Middelburg de kerstvergadering van de filatelistenvereniging „Delta" mee gemaakt. In zijn openingswoord kon voorzitter H. Mennes meedelen, dat men het volgend jaar zal starten met de cir culatie van een leesportefeuille die een zestal filatelistische bladen zal bevatten. Een speciale commissie zal zich voorts gaan belasten met de verzorging van de ruildagen. In deze commissie hebben zit ting: de heren W. Willems, J. J. Engel vaart, C. Joziasse en J. A. J. Biese. De quiz, die tijdens deze vergadering werd gehouden viel zeer in de smaak. Het echtpaar Bieze kwam als eerste uit de bus. Na de kerstverloting werden de le den nog in de gelegenheid gesteld om exemplaren te verhandelen. De Middelburgse afdeling van de Ne derlandse bond van plattelandsvrouwen heeft dinsdagmiddag in restaurant Wöh- ler het kerstfeest gevierd. Er waren veel belangstellenden toen de presidente, me vrouw Bom-Huisman, in de stemmig versierde zaal met haar kersttoespraak begon, waarna zij de regels uit het gees telijk testament van John Kennedy voor las. Gedichten werden voorgedragen door mevrouw J. Sanderse-Barends en de da mes De Wilde en Joosse. Mevrouw M. Th- Schot vertelde een kerstverhaal. De kerstmiddag werd verder luister bijge zet met zang van een koortje onder lei ding van mevrouw K. Wouters-Pieterse. Midden in een rookwolk, die het uitzicht ontnam, zijn woensdagmiddag rond kwart voor vier te Middelburg een vrachtwagen en een personenauto op de Dampoortweg frontaal met elkaar in botsing gekomen. De personenauto, die werd bestuurd door P. de K. uit Middel burg, werd aanzienlijk beschadigd. Er waren geen gewonden. De rookontwik keling werd veroorzaakt door een vuur pot op een werkterrein. Mej. A. Willemsens te Middelburg is be noemd tot elektrohuishoudkundige bij de N.V. Provinciale Gelderse Elektrici- teits-Maatschappij te Arnhem. Een sfeervol concert: dat kon een hand jevol mensen woensdagavond zeggen na afloop van het adventsconcert, dat de organist Jaap Nieuwenhuyse in de Noor- derkerk te Middelburg verzorgde. Niet dat een overgroot deel een andere me ning er op na hield. Er was namelijk maar een handjevol mensen in de kerk, als men dit tenminste van een dertigtal belangstellenden kan zeggen. Overigens viel er genoeg te genieten in dit programma. Het bestond uit werken van Feike Asma, A. Guilmant, J. S. Bach en Jan Bonefaas: kerstliederen en enkele choralvorspiele. Dank zij de reeds traditionele goe de zorgen van de winkeliersvereniging LangevielePottenmarkt staat op de Pottenmarkt weer een forse kerstboom, die tot het eind van het jaar 's avonds zijn licht zal uitstralen. Na ingewonnen advies hebben b. en w. van Vlissingen opnieuw het voorstel aan de raad overgelegd tot het onderhands aanbesteden van het schoonhouden van de gemeentegebouwen. Nu in enigszins gewijzigde vorm. Het voorstel was aangehouden in de ver gadering van 29 november jl., omdat volgens de raad eerst de erkende vakor ganisaties gehoord dienden te worden over het ontslag van veertig personeels leden. Dit laatste nu is gebeurd. B. en w. schrijven, dat de hoofdbestuurders van de betrokken vakorganisaties zich er mee kunnen verenigen, dat de ge meente tussenkomst verleent bij het zoe ken van een werkkring elders bij de overheid, waardoor de pensioenaanspra ken van de ontslagenen zouden zijn ge garandeerd. Op andere wijze is dat moei lijk te verwezenlijken. Voorts was in de ontwerp-overeenkomst bepaald, dat voor de werksters de ar beidsvoorwaarden, niet behorende tot het loon, zullen worden gegarandeerd, zoals deze luiden tot 31 december 1963. De vakbondsbestuurders achtten het ge wenst deze arbeidsvoorwaarden te ga randeren, zoals zij zouden gelden indien de werksters in dienst zouden zijn ge bleven van de gemeente. B. en w. heb ben hiertegen geen bezwaar. Voorts hebben de hoofdbestuurders ge pleit voor het verstrekken van een uitke ring-ineens van 100 aan de werksters, die zullen worden ontslagen. B. en w. achten geen voldoende termen aanwezig om op dit verzoek in te gaan. Met in achtneming van deze wijzigingen stellen b. en w. voor het desbetreffende besluit onderhandse aanbesteding van het schoonhouden van de gemeentegebouwen aan de firma Gertembachs Bedrijven N.V. voor ruim 107.000 per jaar alsnog te nemen. De evangelisatiecommissie van de Gere formeerde Kerk en de Hervormde ge meente Vlissingen houden vrijdag, 20 december 's avonds om acht uur een evangelisatiebijeenkomst in het „Schel dekwartier", waaraan meewerken het Gereformeerde Evangelisatiekoor onder leiding van de heer A. L. van den Driest, de christelijke zangvereniging „Hosan na" onder leiding van de heer J. Suur- mond en de muziekvereniging „Ons Ge noegen" onder leiding van de heer A. L. van Wallenburg. Philip Fey zal een elek tronisch orgel bespelen. Verder zullen toespraken worden gehouden door ds. A. Verschoor, gereformeerd predikant en ds. A. Th. Rothfusz, hervormd predi kant. OOSTKAPELLE Instructie voor EHBO In Oostkapelle kwam een groot aantal E.H.B.O.-ers bijeen om een demonstratie bij te wonen van de mond-op-mond kunstmatige ademhaling. Dokter J. P. Bom uit Oostkapelle demonstreerde deze methode met behulp van een zogenaam de Ambu, een pop, die beschikbaar was gesteld door de Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij. Dokter Bom zette uitvoerig uiteen dat deze nieuwe metho de tot nu toe de beste blijkt te zijn, daar ze snel en direct kan worden toe gepast. Dokter Bom liet de techniek van deze methode zien en daarna kwa men alle E.H.B.O.-ers aan de beurt om deze methode te oefenen. Volgens dokter Bom zal het een eis worden voor toekenning van het E.H.B.O.-diplo- ma dat men deze methode beheerst. De afdeling Oostkapelle van de N.C.V.B. vierde het kerstfeest in het verenigings gebouw. Men had voor deze middag een groot aantal bejaarden uitgenodigd, die mede genoten van het voordragen van enkele kerstgedichten en een kerst verhaal, en van de opvoering van het kerstspel „Geloof, hoop en liefde". Een zangkoortje zorgde voor de muzikale omlijsting. Juffrouw Schaberg en me vrouw M. Bommeljê-Wisse verzorgden de kerstliturgie. De leiding van deze middag berustte bij mevrouw Annot- Ketel. Aan het slot dankte de heer J. de Kam namens alle gasten. WESTKAPELLE Op verzoek van de S.G.P.-kiesvereniging te Westkapelle houdt ds. Tanis christ. gereformeerd predikant te Barendrecht, vrijdagavond om 7.30 uur een tijdrede in het Ned. hervormd jeugdgebouw. ARNEMUIDEN Zondag 22 december begint 's avonds om 7 uur een zangavond in de gerefor meerde kerk te Arnemuiden. De organist P. Th. van Belzen en de bariton M. J. Mondeel werken aan deze zangavond mee. De interscholaire kerstmuziekavond, die gisteravond op initiatief van de Middel burgse h.b.s.-bond en Jeugd en Muziek in Middelburg in de Concert- en Ge hoorzaal met medewerking van koren en orkesten van vier Zeeuwse scholen gehouden is, heeft twee verheugende za ken duidelijk geopenbaard. Niet alleen gebeurt er iets op het gebied van de mu zikale vorming van de Zeeuwse scho lieren, maar deze schoolorkesten en -ko ren leveren bovendien prestaties, die bo ven alle lof verheven zijn. Deze Zeeuwse jongelui musiceerden gisteravond met een enorm enthousiasme, ze deden het met name wat de kweekkoren en het rijks-m.m.s.koor uit Middelburg betreft onder vakkundige leiding van school- muziekleraren met vocale talenten en een grote discipline, kortom het was vaak verbazingwekkend wat de jonge lui op het gebied van de polyfone koor zang bereikten. Medewerkenden waren: koor en in strumentalisten van het Goese lyceum; het kleinkoor van de chr. kweekschool voor Zeeland te Middelburg; het klein koor van de rijkskweekschool voor Zee land te Middelburg; en schoolorkest, koor en meisjeskoor van de r.h.b.s. en m.m.s. te Middelburg. Het was bijzonder jammer, dat het 30 man sterke school orkest van het Petrus Hondiuslyceum uit Terneuzen de reis naar Middelburg niet kon maken. De mist was hier de spelbreker en zo ontging de „volle zaal" het optreden van de solisten To ny v. d. Vrede (12 jaar) en Fien van Pienbroek (17) in resp. een hobocon cert van Corelli en het le pianoconcert van Beethoven. Ondanks deze tegenvaller lieten de andere musicerende scholieren zeer veel genieten. Het chr. kweekschool-klein- koor onder leiding van Jan Rrjn van een geacheveerde koortechniek met name in het prachtige „Lobe den Herren" van de 17e eeuwse componist Johann Vier- danck; het kleinkoor van de rijks kweekschool onder leiding van dirigent H. W. Maul van expressief en soepel gezongen vreemdtalige kerstliederen in fijne bewerkingen. Én welk een prach tige koorklank bereikte het Middel burgse rijks-m.m.s.-koor in eveneens een kerstconcert van Vierdanck: „Ich verkündige euch grosze Freude". Maar ook het r.h.b.s.-schoolorkest be reikte -in Bachs Sinfonia uit de 15e kerkcantate onder leiding van mu ziekleraar G. W. Bergman een niveau, dat men enkele jaren geleden nog voor ondenkbaar hield. De heer Bergman had voorts een suite van Franse kerkstlie- deren voor vocale en instrumentale stemmen bewerkt, die hij met alle le klassers van het Goese lyceum uit voerde. Het was bepaald niet gemakke lijk voor deze jongste uitvoerenden van de avond, maar zij kwamen tot een samenspel en -zang, die een krachtige propaganda genoemd mag worden voor de muzikale zelfwerkzaamheid van de schooljeugd. Het optreden van koren en orkesten werd afgewisseld met samen- zalig. Maandag 23 december a.s. 's avonds 6 uur zal de gemeenteraad van Kruinin gen in vergadering bijeen komen. Dan moet worden beslist over een kre diet voor de aanleg van een tennisbaan. De kosten van aanleg met bijkomende werken worden geraamd op ruim 31000. Met inbegrip van de kosten van aankoop van de grond zijn de totale kosten van deze tennisbaan dan f 41.863. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot aankoop van diverse perceeltjes grond, alle deel uitmakende van de Nieuwstraat te Hansweert en een voor stel tot verkoop van een aantal overge bleven perceeltjes grond in het uitbrei dingsplan te Hansweert-Oost aan de aangrenzende eigenaren. Voorts is er een voorstel om een gedeelte van de tuin bij de Ned. hervormde kerk te Krui ningen te verkopen aan de instelling voor maatschappelijke zorg, zulks ten behoeve van een kleine uitbreiding aan het tehuis voor bejaarden „Avondlicht". Ook stellen b. en w voor op de subsi die aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis te verhogen met 1000 en te brengen op 3000. „De slepende procedure over de gemeen telijke herindeling van Walcheren werkt remmend op het beleid van de gemeen ten en geeft als zodanig ook een gevoel van onzekerheid. Bepaalde zaken, welke dringend om een oplossing vragen, moe ten blijven liggen omdat men niet pre cies weet waar men aan toe is. Dit is woensdagmiddag weer eens aan de orde gesteld in de gemeenteraad van Zoute- lande tijdens de korte algemene be schouwingen op de begroting voor het jaar 1964. Het S.G.-raadsiid, K. de Wolf, die bij deze gelegenheid het woord „her indeling" liet vallen, dacht overigens dat het nu wel niet zo lang meer zal duren eer het desbetreffende besluit van kracht wordt. Ook waarnemend burgemeester J. de Pree haakte in zijn antwoord in op dit onderwerp. Hij wees er onder meer op dat met name de huisvesting van de gemeentesecretarie een wantoestand is. „De onzekerheid werkt storend op diver se zaken", zo voegde hij er aan toe. Ook hij dacht dat men bij de behandeling van de volgende begroting wel iets wijzer zal zijn geworden omtrent deze aangelegen heid. De heer J. Verhage (g.b.) had graag ge zien dat op de begroting eens een flink bedrag uitgetrokken had kunnen worden voor de bouw van woningwetwoningen. „Kunnen wij niet een aantal woningwet woningen aan gegadigden verkopen en voor de opbrengst nieuwe bouwen", vroeg hij. Hij vergat daarbij evenwel - zoals voorzitter De Pree terecht opmerk te dat men met dat geld nog geen bouwvolume heeft. En daar draait de zaak toch om, ook in Zoutelande. De be groting zelf werd door de raad goedge keurd met de aantekening dat de heer De Wolf geacht wilde worden tegen de daarin voorkomende verzekeringen te hebben gestemd. Zoals bekend heeft de heer J. Koppejan te Zoutelande ontheffing verzocht van de gemeenteverordening waarbij is be sloten dat een tweede bijgebouw niet mag worden bewoond Hij zou gaarne zien dat op zijn bijgebouw de overgangs regeling werd toegepast, waarmee b. en w. niet kunnen instemmen, zoals uit het voorstel bleek. De heer Verhage gaf toe dat betrokkene fout is maar dat er in deze zaak ergens iets klemt. Hij zei zo het idee te hebben dat ook in Zoutelande de „grote" man nen meer de kans wordt geboden van de welvaart te profiteren dan de „mindere" man. In een volgende vergadering wilde hij daarop nog wel eens terug komen. „Dan graag iets duidelijker omschreven en als het enigszins kan, met een op lossing", aldus voorzitter De Pree, die van mening was dat iedereen zich aan de geldende verordeningen heeft te houden. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad over te gaan tot de bouw van een kleedlokaal en bijbehorende zaken op het sportveld. De heer Verhage sprak de hoop uit dat nu ook spoedig met de bouw kan worden begonnen. „Wij ook", aldus de waarnemend burgemeester. „Het is in elk geval al aanbesteed". Stemming bleek ook niet nodig voor de definitieve vaststelling van het uitbrei dingsplan in onderdelen „kamphuisjes- terrein Koppejan" en van de partiële herziening uitbreidingsplan in onder delen „kamphuisjesterrein voor de ge meente". Voorts werden door de raad de bebou wingsvoorschriften, behorende bij het herzien van het uitbreidingsplan in on derdelen voor de kom, gewijzigd. heer Verhage niet al te veel vertrou wen te hebben in de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht. Hij nam aan dat die dienst wel het groot ste gedeelte van de materialen zou gaan afkeuren, terwijl er volgens hem nog wel iets van te gebruiken valt. Voorzitter De Pree was het daar niet mee eens, omdat met name de buizen nogal in afmetingen verschillen. Ove rigens werd ook dit voorstel aan vaard. Goedkeuring van de raad verwierf het voorstel om de verschuldigde rechten voor aansluiting op de riolering te ver hogen, een schenking van de heer J. Jonker te aanvaarden in verband met de heer L. Schuwer. Besloten werd de vergoedingen aan het personeel van de brandweer te verhogen. Ook de voorstel len tot het toekennen van een uitkering ineens aan het gemeentepersoneel en tot wijziging van het ambtenarenreglement ondervonden geen bezwaar bij de raad. Goedgekeurd werd de begroting voor het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1964. In de plaats van de heer J. Koppejan, werd met 5 van de 6 stemmen benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur, de heer P. Jacobse. Bij de aanvang van de vergadering werd door waarnemend bur gemeester J. de Pree het 150-jarig be staan van het Koninkrijk der Nederlan den herdacht. Bij de behandeling van het voorstel de sloten achter het Raadhuisplein en de Nieuwstraat te dempen, zei de SINT-LAURENS De hervormde vrouwengroep te St .-Lau rens heeft dinsdagmiddag voor leden en begunstigers een adventsmiddag geor ganiseerd. De leiding berustte bij presi dente, mevrouw Rooze-Lievense. De li turgie werd afgewisseld met declamatie, zang en een vertelling. Ds. S. W. Kok sprak aan het slot van de bijeenkomst. SEROOSKERKE (W.) Concert gewijde muziek Zaterdag a.s. geeft de muziekevereni- ging E M.M. te Serooskerke (W.) een concert van gewijde muziek in de her vormde kerk te Serooskerke. Het pro gramma vermeldt psalmen en gezangen, welke grotendeels betrekking hebben op het kerstgebeuren, terwijl ook een kerst fantasie ten gehore zal worden ge bracht. De dirigent, de heer A. Joosse, die tevens organist is van deze kerk zal het orgel bespelen. De aanvang is om 8 uur. De gemeente Kapelle zal vier van de tien hectare boomgaard, die dit jaar ter voorziening in bouwterrein van de C.V. „Bruëlis" zijn gekocht, bouwrijp ma ken. In de woensdagmiddag gehouden raadsvergadering werd besloten de uit voering hiervan onderhands te gunnen aan de firma F. Duijnhouwer en Zn. te Goes voor de som van 224.690, Voor dit stuk bouwterrein werd ook het exploitatieschema vastgesteld, waarbij de verkoopprijs van de grond werd vast gesteld op 20,de vierkante meter. De raad besloot tevens de verkoopsprijs van grond aan de Lingestraat te Bieze- linge van 18,te verhogen tot 20, Voor de aanleg van straten op het bouw rijp te maken gedeelte van „Bruëlis" zal grondruil worden toegepast met de heer M. de Jonge. Dit betekent dat het stuk je Vroonlandsestraat komt te vervallen en wordt opgebroken. Met het bouwrijpmaken van de grond in de Moolhoek zullen de Julianastraat en Wilhelminastraat worden doorgetrok ken tot aan de Vroonlandseweg Er zal ruim 24.000 m2 grond voor bebouwing vrijkomen. De 7260 m2 grond, gelegen ten oosten van de straat is niet in de ex ploitatie opgenomen, omdat dit niet vol gens het plan voor bebouwing is be stemd maar voor aanleg van een nieu we verbindingsweg In het exploitatie- schema zijn wel ten dele opgenomen de noodzakelijke kosten van vergroting van het pompgemaal aan de Vroonlandseweg alsmede de helft van de kosten die ge maakt moeten worden voor het leggen van een nieuwe riolering in de Wilhel minastraat. Van een tegenvaller sprak de heer J. Slabbekoorn (s.g.p.). Hij had gedacht dat de prijs voor Kapelle lager zou komen te liggen dan voor Biezelinge, omdat de grondaankoop gunstiger uitviel. „Misschien had men wat kunnen beknib belen", zo betoogde wethouder B. de Ja ger, „maar het beleid moet toch op de toekomst gericht zijn. Moet men om te bezuinigen bijv. een straat projecteren van vier meter breedte, waar men zeker met het toenemend autoverkeer over en kele jaren spijt van zal hebben?" „Neen", zo besloot de wethouder, „het is een gebiedende noodzaak". Raadslid J. de Jager (a.r.) vroeg of de vergroting van het pompgemaal straks ook de ca paciteit zal hebben om het rioolwater van de conservenfabriek „Lika" af te voeren, wanneer het gehele terrein eens volgebouwd zal zijn. De voorzitter gaf hierop een uitvoerige toelichting van de verwerkingscapaciteit met de verschil lende mogelijkheden. Het voorstel werd ten slotte zonder stemming aanvaard. De begroting 1964 van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg, die sluit met een gemeentelijke subsidie van 40.000 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg raadslid Chr. Rijn om verandering van een straatnaam te schore, omdat er vooral tussen Zandweg en Schoorse Zandweg veel adresverwar ring voorkomt. Hierover zal gedacht worden. Opmerkelijk in het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Zee land is, dat de beide koplopers Op 't Hof in de eerste klas en Allaart in de jeugdklas beiden hun partijen in de voor laatste ronde hebben verloren. De uitslagen van de gespeelde partijen luiden ais volgt: eerste klas: H. de VliegerIz. Op 't Hot 11, O. ScherpJ. C. Nijssen 02, Iz. Op 't Hof—C. J. Hollestelle 0—2, H. de Vlie gerA. Francke 20, J. HoumesP. Coppoolse 20, A. FranckeO. Scherp 0—2. In deze groep heeft de hoogspanning zijn top bereikt bij het ingaan van de laatste en beslissende ronde Door het verlies van Op 't Hot zijn er nu plotse ling vier kandidaten voor de eerste plaats, hoewel Hollestelle nu de beste troeven bezit om de eindspurt in te gaan, doch deze denksport vereist zoveel in spanning, dat met inachtneming van de wedstrijdklok rare capriolen kunnen ge beuren, men is dus op zijn hoede. De vier koplopers zijn Hollestelle 12 punten uit 8 partijen, Op 't Hof en Houmes beiden 11 uit 8 en Grevinga 10 uit 8, zodat de laatste partij Hollestelle Grevinga zeer zeker de aandacht zal vragen, ook de partijen Van de Mark Houmes en NijssenOp 't Hof zal het warm toegaan. JEUGDKLAS C. MeyerL. van Dixhoorn 20, J. van AkkerenP. C. Allaart 20, N. Me- liefsteW. Dekker 02. Evenals zijn collega Op 't Hof in de eerste groep, heeft ook hier in deze voorlaatste ronde Allaart zijn predikaat „ongeslagen" prijs moeten geven, zoals bovengenoemde uitslag vermeldt, 't Was de jeugdige Van Akkeren welke dit hu zaren stukje uithaalde om van deze ster ke Allaart te winnen. Door deze uit slagen is de jeugdige Dekker in het kielzog van Allaart gearriveerd, en daar beiden 9 partijen hebben gespeeld heeft Allaart 12 punten en Dekker 11, zodat ook hier de laatste ronde een lastige opgave zal zijn, daar de partijen Allaart Meyer en van Dixhoorn hier de uit slag kunnen brengen, al met al voor beide groepen een interessante eindspurt en deze laatste ronde zal plaatsvinden te Vlissingen op zaterdag 21 december in het bekende clublokaal om 13.45 uur. Tijdens een nagenoeg voltallige leraars vergadering van de rijkskweekschool te Middelburg is de heer J. van Kasteel woensdag gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum. Gelukwensen werden hem onder meer aangeboden door direc teur M. A. Hage. De heer Van Kasteel heeft een opmerke lijke staat van dienst, die typerend is voor de onderwijssituatie in de laatste dertig jaar. Achtereenvolgens was hij werkzaam als kwekeling met akte. on derwijzer, hoofd, onderwijzer aan de rijksleerschool, ieraar handenarbeid en leraar biologie. Met een vergevorderde studie voor M.O. biologie zal deze le raar, die Zeeland steeds trouw bleef, ook in zijn huidige werkkring nog vele jaren aan de vorming van de Zeeuwse jeugd kunnen werken. VEILING GOES. 18 december. Groenten: per kg: Andijvie I 55—62. Prei AI 48—51, All 38. Witlof AI 49— 65, All 3850, BI 58, Bil 37—56, afw.' 24—28. Spruiten AI 74—77, All 62—70, BI 50—73, Bil 33, afw. 33—45. Selderij 54—61. Knolselderij II 8—14. Rode kool I 15, II 8. BI 7—12. Groene sav. kool I 17. II 8—16, BI 15—19. Witte kool II 2—8. Boerenkool I 12—16, II 1314. Uien afw. 10—21. Peen BI 3—10, Bil 6, Cl 5, afw. 5. Aardappelen 11. VEILING KAPELLE 18 december. Industrie- en exportveiling: Golden Delicious I 80 47—55, 75 4556, 70 43—56, 65 37—44, 60 24—32, II 80 37—42, 75 37 —43, 70 32—44, 65 26—34, 60 18—25, IID 14—17. III grof 1523. III fijn 11—14. Jonathan I 80 28, 75 32—39. 70 34-40, 65 27—34, 60 22—27. II 80 24, 75 21—27. 70 21—26, 65 17—26, 60 17— 21. IID 11—15, m grof 15—20. Hl fijn 12—17. Goudrenetten I 85 4153, 80 41—52, 75 3848. 70 3444, 65 34—37, II 85 3841, 80 37—38, 75 36—38. 70 35—34, 65 31—32. IID 20—24, III grof 27—34, III fijn 1721. Cox Orange Pippin II 75 74. 70 62, 65 57. 60 43—19, 55 28, m grof 38—39, IH fijn 14—20. Winston I 80 36, 75 35— 33. 70 32—48, 65 23—37, 60 16—22, 55 14—16, II 70 31, 65 18—24, 60 15—17, 55 13—16. IID 12. III grof 1418, III fijn 12 Rode Goudrenetten I 80 45—55, 75 41—53, 70 38—50, 65 36. Zoete Ermgaard I 65 47. 60 40—41. 55 29—33. II 55 25—29. IID 23—24. ni fijn 10, III grof 27. Sterappel II 65 39, 60 41, 55 28 Laxton Su perbe I 70 21, 65 21. 60 16, III grof 19 Con férence I 65 53—54. 60 48,20—48.90. 55 38,30, II 65 46, 60 45. 55 31. m grof 38, III fijn 13—19. Saint Remy II 75 36. 65 36—38, IID 34. ni grof 3034, III fijn 22. Comtesse de Paris II 70 16, 65 16—24, 60 13—19, 55 13—14, IID 7— 11, III grof 15—17, III fijn 7—9% Gieser Wil deman II 50 60, Hl fijn 17. Brederode I 70 41, 65 43, ID 35 Lombarts Calville II 30 20. 75 21, 70 17. 65 15—18, 60 13—14, III grof 15, III fijn 13. Bellefleur II 65 28. Geplukte kroet- appel 13,20. Groenteveiling: Prei 4260. Witlof 2757. Boerenkool 2231. Savooiekool 9. Rode kool 8—13. Spruitkool 39—73. Knolselderij 86. An dijvie 31. VISMIJN COLIJNSPLAAT 18 december. 3450 kg exportgarnalen 781,05, 54 kg schar, 71 kg bot, 56 kg schol, 31 kg ka beljauw, 9 kg ongesorteerde vis. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 19 december 1963. Prijsklasse 0 18 cent, idem 1 17 cent, idem 2 15 cent, idem 3 14 cent, idem 4 12 cent, idem F 11 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM 18 december. Andijvie 3554. Sla 519. Witlof 4074. Prei 4061 Rode kool 1014. Witte kool 612. Boerenkool 1018. Savooiekool 724. Uien 816 Koolrapen 812. Spruiten 251,39 Selderij 50—74. Aardappelen 1214. Cox Orange 60—85. Goudrenetten 2538. Jo nathan 2043 Saint Remy 3544. VEILING TERNEUZEN 18 december. Sla H 10,5014,90, C 55,10. Kolselderij 926. Selderij 1619. Bintjes I 12,70. Adijvie 3751 Rode kool 1218 Sa vooiekool 1037 Witte kool 1014 Boeren kool 2028 Breekpeen 417 Waspeen All 1831. Prei 3247 Knolselderij 821. Sprui ten 21—72. Uien I 15—18, II 10—16. Witlof A 73, All 45—71, B 59—70. Bil 35—62, afwijkend 39—56 Veldsla I 59. Appelen: Cox Orange i 75 8687, 1 70 8486, I 65 66—68, I 60 48—50. I 55 29—30, H 75 75— 76, II 70 68—69, II 65 57, II 60 37, II 55 24—25, IID 1415, III grof 4445. III fijn 14. Goud renetten I 80 39—40. I 75 37—38, I 70 34—35, I 65 30—31, n 80 34—35, II 75 34—36, II 70 32, II 65 30—31, IID 17—22, III grof 28—33, III fijn 16—21 Jonathan I 80 31—32, I 75 33—35, I 70 34—36, 65 33, I 60 25—26, II 80 28—31, II 75 25, II 70 25—26, H 65 22, II 60 18—19, III grof 20. Golden Delicious I 80 4952, I 75 47—53. I 70 44—52, I 65 35—10, I 60 25—27, II 80 42—43, II 75 35—37, II 70 32—35. II 63 28. II 60 19—20, III grof 1628. Zoete appelen III fqn 31—35. Peren: Conférence IH grof 33 35, III fijn 24—26. Saint Remy IH grof 38-42. De heer en mevrouw Hornstra-Tichelman geven met dankbaarheid en blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon FEDDE HA JE. Amstelveen, 17 december 1963. Meander 791. Tijdelijk adres: Lutherse Diaconesseninrichting Ko ninginneweg 3, Amsterdam. Met grote droefheid nemen wij kennis van het overlijden van onze beste vriend, de heer JAN POELMAN, op de leeftijd van 50 jaar. Zijn vriendschap zullen wij nooit vergeten. Familie Meeuse. Middelburg, 18 dec. '63 Baarsjesstraat 4. Met leedwezen nemen wij kennis, dat van ons heen is gegaan onze geachte dirigent, de heer J. POELMAN, op dé leeftijd van 50 jaar. Zijn werk zal steeds door ons in ere worden gehouden. Namens het bestuur en leden der zangvereni ging „Zanglust": B. W. Meeuse, voorz. J. Rouw-Kouwer, secr. Middelburg, 18 dec. '63.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21