MEESTE STERFTE BIJ ROKERS DOOR HART- EN VAATZIEKTEN Helemaal stoppen levert de minste moeilijkheden "Witter dan wit" brengt postautomaat in de war Uit de wondere wereld van de techniek Proef centraal antennesysteem voldoet goed Longkanker niet het ernstigste gevolg Nieuw geschrift over het roken „Slechts 13 a 14 pet" Recent onderzoek Direct of indirect? M m Toeneming N.T.S.-studio in Amsterdam Nederlandse piloten gaan op bivak in Noorwegen WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van een medewerker) Dij velen is het rookgenot vervangen door wrevelige gewaarwor- dingen, die hun rol beginnen te spelen elke keer als ze weer een sigaret opsteken. Want zo langzamerhand is nu toch wel doorge drongen dat er wat aan de hand is met dat roken. Sommigen menen er nog mopjes over te kunnen maken zoals: „Het lijkt me zo verkeerd, dat ik maar besloten heb op te houden met lezen", de meeste sigarettenrokers zijn desondanks van het duidelijke verband roken-longkanker toch wel zó onder de indruk geraakt dat ze op zijn minst ernstig overwegen om hetzij minder siga retten te roken, hetzij op pijp of sigaar over te gaan, dan wel de rookgewoonte er geheel aan te geven. De van krant, radio en televisie zo langzamerhand bekend geworden dr. I. Meinsma van het Kanker Registratie Bureau te Amsterdam heeft een rapport over het roken en zijn gevolgen voor mens en maatschappij" het licht doen zien, dat bij H. J. Paris in Amsterdam is uitgegeven. Met dit boek als bron is bijgaand artikel geschreven, dat ingaat op de andere ziekten dan longkanker die door het roken worden ver oorzaakt. Het weinig opwekkende maar bijzonder nuttige boek behandelt de medische feiten, de rookge woonten in ons land en de moge lijkheden die er zijn om het roken tot het uiterste minimum te beper ken. ifiiwvwwvwwvwwwwwmwmwwmwwwww De ervaring heeft getoond dat het laatste au fond de minste moeilijk heden oplevert, waarbij uiteraard nog komt dat het de veiligste methode, alsook de meeste pedagogische is voor ais men kinderen heeft die men van het roken wil afhouden. Te meer lijkt veel voor volledige af schaffing van de rookgewoonten te pleiten, daar pijp en sigaar, hoewel ook inderdaad minder gevaarlijk, door het merendeel van ex-sigaret tenrokers volgens de „oude methode" worden gerookt, d.w.z. inhalerend, waardoor dit rookgerei weer even gevaarlijk wordt als sigaretten! Immers: 't minder gevaarlijke van pijp en sigaar is juist dat de rook hiervan bij échte pijp- en sigaar rokers tenminste niet in de longen wordt gezogen. En de voormalige si garettenrokers doen dit wel; het niet- inhaleren moet voor hen precies het zelfde zijn als het in de mond nemen van een delicatesse om deze vervol gens weer uit te spuwen, hetgeen dus neerkomt op een kwelling. Maar er Is nog een andere, zeer be langrijke factor die voor het volledig stoppen met het sigaretten roken pleit, een factor die we in dit artikel nader onder de loep zouden willen nemen. Gedoeld wordt op het onmis kenbare feit dat het meer nog dan de longkanker de hart- en vaatziekten zijn die als oorzaak van de extra sterfte onder sigarettenrokers ge noemd moeten worden. Vastgesteld is namelijk, dat de dood ten gevolge van longkanker „slechts" 13 a 14 procent uitmaakt van de to tale extra-sterfte onder rokers, doch hart- en vaatziekten ongeveer 52 pro cent! Dat de aandacht hier tot nu toe nog niet zo op gevestigd is komt on der meer omdat dit zeer gecompli ceerde gebied nog niet zo intensief is bestudeerd als het verband roken- longkanker. Maar naarmate de tjjd voortschrijdt zal men er ongetwijfeld meer over gaan horen. Trouwens, de gegevens die thans ter beschikking staan mogen dan weten schappelijk nog niet „rond" genoemd worden, wie kennis neemt van het geen de research tot nog toe heeft opgeleverd, behoeft waarlijk geen grote fantasie te hebben om ook hier door (heilzaam) te worden geïmpo neerd. Om de invloed van het Inhalerend roken op hart- en vaatziekten beter te kunnen begrijpen is een kort „les je" menskunde al voldoende. Hart en longen plus het daarbij behorende bloedvatenstelsel kan men als een samenwerkend geheel zien om het lichaam van zuurstof te voorzien. Elke cel van ons lichaam krijgt die zuurstof van de bloedstroom, die deze in de longen opneemt, terwijl het af te voeren koolzuur wordt terugge voerd naar de lucht. Deze opname en afgifte geschieden zoals velen misschien nog van hun schooltijd zullen weten, als volgt: De ingeademde zuurstofrijke lucht komt via de kleinste vertakte luchtwegen ten slotte in de z.g. longkamert.jes terecht, die van elkaar gescheiden zijn door wanden die in feite membra men zijn. Evenals de lucht komt ook het bloed hier in steeds fjjner ver takte wegen, in dit geval slagader tjes, terecht, waarvan de kleinste ar teriolen heten. De zuurstof nu dringt uit de lucht in de longkamertjes via de membraam- wanden en vervolgens door de fijne wanden van die allerkleinste slag adertjes of ateriolen in het bloed. Omgekeerd wordt koolzuur afgege ven, dat weer wordt uitgeademd. Recente onderzoekingen van het in vakkringen bekende team Auerbach hebben aangetoond dat het sigaretten roken duidelijk een schadelijke wer king uitoefent op meergenoemde hart-long-mechanisme. Het team on derzocht de longen van een groot aantal overledenen, waarbij de on derzoekers niet wisten of de longen afkomstig waren van rokers dan wel van niet-rokers. Zij ontdekten vier belangrijke ver schillen tussen de longen van rokers en niet-rokers, die alle één kenmerk gemeen hadden: ze bemoeilijkten stuk voor stuk de zuurstofopname in het bloed, waardoor het hart-long-mecha nisme ongunstig werd beïnvloed..... De gevonden verschillen waren ab normale wandverdikking van slag aders, die bij niet-rokers nimmer voorkomt; in de tweede plaats ver dikking en verharding van de fijnste slagadertjes in de longen, de meerge noemde arteriolen; ten derde verhar ding of „fibrose" van de membraam- wanden der luchtkamertjes en ten vierde zelfs scheuren in die tussen wanden. Al deze pathologische ver anderingen, moesten, dat was de conclusie, typerend voor rokers wor den genoemd. De gevongen verschillen waren ab normale wandverdikking van slag adres, die bij niet-rokers nimmer voorkomt; in de tweede plaats ver dikking en verharding van de fijnste slagadertjes in de iongen: de meer genoemde arteriolen; ten derde ver harding of „fibrose" van de mem- braamwanden der luchtkamertjes en ten vierde zelfs scheuren in die tus- veranderingen, moesten, dat was de conclusie, typerend voor rokers wor den genoemd. Als men bedenkt dat door het aldus minder kunnen functioneren van het longmechanisme het hart in beginsel harder zal moeten pompen, deshalve meer werk zal moeten verzetten ten einde eenzelfde zuurstofproduktie te kunnen bereiken, lijkt de gevolgtrek king voor de hand te liggen dat dit ook wel eens zijn schadelijke werking op het hart zou kunnen hebben; dat er bij het hart dus z.g. compensatie stoornissen kunnen gaan ontstaan. Dit punt is tot nu toe nog onvoldoen de onderzocht om daar uitspraken over te kunnen doen. Wel heeft men reeds goed gefun deerd in studies naar voren kunnen brengen dat roken tot een verbreking van het normale hormonale even wicht kan leiden, waardoor schadelij ke gevolgen voor het hart kunnen ontstaan alsmede ongunstige invloe den op het bloedvatenstelsel, de nie ren en andere regulaties van ons lichaam. Van de diverse ziekten welke, naar mate het onderzoek vordert, steeds duidelijker hun verband met het ro ken demonstreren, moeten in de eer ste plaats de hartkransslagaderafwij- kingen worden genoemd. (De krans slagader wordt gevormd door de slagaderen die de hartspieren ver zorgen). Aan deze ziekten wordt in Amerika meer dan de helft van de verhoogde sterfte onder de rokers toegeschreven. Sommigen ontkennen dat er een di recte oorzakelijke relatie bestaat tus sen roken en deze aandoeningen. Zij betogen dat roken eerder in het alge meen de sterftekans bij kransslag- aderziekten verhoogt. Aangenomen dat dit waar zou zijn dan betekent dit toch niets gerust stellends voor de inhalerende sigaret tenroker. Want: doet het er nu ei genlijk veel toe of al die delen een gevolg zijn van een directe dan wel een indirecte werking van het roken Anders gezegd de verhoogde sterf te door het roken is een feit; het gaat er alleen nog maar om hoe deze ver hoogde stefte in details geïnterpre teerd moet worden. Trouwens, een onderzoek dat onge veer 10 jaar geleden in Amerika be gon en waar zeer onlangs gegevens over bekend werden doet de gedach ten toch wel duidelijk naar een direc te werking door het roken uitgaan. Bij het begin van het onderzoek werd bij 4000 Amerikanen de toestand van hun kransslagaderen nagegaan en al len bleken geen afwijking te hebben. In de daaropvolgende acht jaar wer den deze mensen regelmatig gecon troleerd. Resultaat? Zware rokers kregen drie maal vaker een hart- kranssalgaderafwijking, een z.g. my- kransslagaderafwijking, een z.g. myocard-infarct (gedeeltelik uitval len der bloedvoorziening van de hart spier) dan niet-rokers. Nicotine schijnt de voornaamste veroorzaker dezer afwijkingen te zijn. Andere longziekten dan longkanker, waarvan de relatie met het roken er is of aantoonbaar moet zijn, kunnen nog worden genoemd. De veranderin gen in de longen van rokers, zoals eerder besproken, geven nl. reden te geloven dat zware rokers ziekten als bronchitis en griep, alsook emfyseem (een opzetting van de longen omdat door verlies aan elasticiteit van de long de lucht er niet meer voldoende kan worden uitgedreven) meer zul len hebben en dat de doodsoorzaak bij deze ziekten ook hoger zal zijn bij rokers dan niet-rokers. snuiver De romp bestaat uit een water dicht druklichaam met een cirkel vormige doorsnede, waaraan oan beide zijden bal last-en brandstof- tanks zijn bevestigd. Omdat de on derzeeboot geen vormstabiliteit heeft, zoals een normaal schip dat zich tracht op te richten uit een scheve stand(slagzij), is het nodig onderin de boot vaste ballast aan te brengen. De onderzeeboot is een oorlogs- i bodem speciaal gebouwd en bestemd [voor de vaart onder water. 1 (waterdichte I [romp ballast-en brandstoftanks 1 De voortstuwing bij de vaart boven water geschiedt met dieselmotoren, die tevens de generatoren aandrijven om de batterijen te laden. Door het grote verbruik aan verse lucht en de geproduceerde verbrandingsgassen is net niet mogelijk de dieselmotoren on der water te gebruiken, zodat dan de batterijen en electromotoren inge schakeld worden. Tegenwoordig wordt I veel gebruik gemaakt van de.snuiver of snorkel", dit is een lange buis die boven water uitsteekt en verse lucht aanzuigt en de gassen afvoert, waar door op periscoop diepte varend de die- sels kunnen worden gebruikt. I ZINKEN torpedo kamer torpedo- kamer Wil men duiken, dan laat men de ballasttanks vollopen met water,zodat de boot zinkt. Aan vpor-en achterkant van de boot bevinden zich diepteroeren. Het eigenlijke duiken geschiedt door de stand van deze roeren zo te stellen, dat door de voorwaartse beweging van de boot de druk van het water op de roervldkken de boot naar beneden stuurt. Door het leegpom pen (blazen) van de tanks zal de boot weer gaan stijgen. mw De oppervlakte boven water kan worden afgespeurd met de periscoop, waarbij op pe riscoopdiepte (ca. 15m) geva ren wordt. Bij duiken naar grotere diepten worden de periscoop en de snuiver inge trokken. Tegenwoordig worden onderzeeboten ook aan gedreven door atoom- motoren. Hiermee is het mogelijk continu onder water te varen. Doordat een dek hierbij overbodig is kunnen deze boten een ideale stroomlijn hebben. Typerend is in dit verband in de V.S. een grote toeneming van emfyseem, met name bij mannen. Er wordt in Amerika meer ziektegeld uitgekeerd aan werknemers tussen 50 en 65 jaar wegens emfyseem, dan voor welke andere ziekte ook, met uitzondering van hartafwijkingen. Moet dit weinig opwekkende relaas nog verder in detail worden ver volgd? We dachten van niet omdat nu toch wel duidelijk is hoezeer de rookgewoonte, door zeer velen inder tijd te goeder trouw aangenomen, schadelijk is gebleken, waaruit iedere roker zijn consequenties dient te trekken. Ten slotte dan nog, volledigheidshal ve, uitgaande van de door de Ameri kanen Hammond en Horn bij een uit gebreid onderzoek geconstateerde ge vallen van extra-sterfte in verband met het roken, de volgende lijst van tot de dood leidende ziekten die een ieder ten overvloede tot nadenken kan stemmen: Hartkransslagader-afwijkingen 52,1 procent, longkanker 13,5 procent, an dere kankers 13,4 procent, andere longziekten 5,6 procent, beroerten 4,8 procent, maag- en darmzweren 2,8 procent, aneurysma en ziekte van Buerger (bloedcirculatiestoornissen in ledematen) 2,1 procent, levercirr- hosis 1,5 procent en andere doodsoor zaken 4,2 procent. (Van een correspondent) Er worden in Engeland tegenwoordig brieven verzonden in envelop pen, die - om een slag zin uit de wasmiddelen- industrie te gebruiken - „witter dan wit" zijn. In hun ijver om ver blindend witte envelop pen te vervaardigen, grijpen de papierfa brieken naar hetzelfde middel als wasmidde lenfabrikanten: zij voe gen een optisch bleek middel aan het papier toe, een fluorescerende substantie, die in sterk licht helder „straalt". Hiermee heeft nu sinds enige tijd ALP, de trots van de Britse PTT het zwaar te ver duren. ALF is een door de eigen PTT-technici geconstrueerde machi ne, die de brieven zo sorteert, dat zij met voorzijde naar boven en de frankeerzegel in de rechterbovenhoek in de stempelmachine te rechtkomen. Om ALF bij dit werk te helpen worden, zoals trouwens ook in Nederland, na melijk in Gouda, ge beurt, frankeerzegels verkocht met fluoresce rende tekens, die op lichten zodra zij met ultraviolet licht be straald worden. Hier door wordt het moge lijk, dat ALF met zijn elektronisch oog kan zien, waar zich de post zegel bevindt. En nu zijn dan die fluo rescerende enveloppen gekomen: ze lichten in hun geheel op onder het ultraviolette licht en de arme ALF raakt ér helemaal van in de war. Een lichtpuntje bij al dit verblindends is, dat de superwitte enveloppen korter op lichten dan de fran keerzegels, zodat na de nodige correcties ALF toch weer zijn werk kan doen maar zó foutloos als vóór de nieuwe enveloppen kwamen gaat het toch niet meer. Deze nieuwe ervaring van de PTT-mensen was aanleiding ook eens te kijken naar de fluorescerende eigen schappen van andere stoffen, die zich op een envelop kunnen bevin den. Men ontdekte daarbij onder andere, dat doodgewone bu- reaulijm vrij sterk fluo resceert. Nu is lijm weliswaar niet een sub stantie, die men wille keurig op het opper vlak van een envelop pleegrt te smeren, maar terwijl men bij het in voeren van de automa tisering al zoveel met de mens te stellen heeft, die maar heel moeilijk te leren is de frankeerzegel in de rechter bovenhoek te plakken, blijkt nu ook nog de natuur tegen te werken en dat, ter wijl men toch al zo'n tekort aan mensen heeft! De N.T.S. hoopt In het begin van het volgend jaar in Amsterdam een eigen studio in gebruik te nemen. Daartoe heeft de N.T.S. de beschikking gekregen over de helft van het gebouwencomplex van „Bellevue" aan de Leidsekade-Mar- nixstraat. Reeds geruime tijd werd tussen de ge meente Amsterdam, de eigenaresse van „Bellevue" en de N.T.S. overlegd over het huren van ruimte. Dinsdag heeft de N.T.S. van de gemeente Amsterdam be richt ontvangen, dat een gedeelte van Bellevue althans voor een jaar kan wor den gehuurd. Bij Magglingen in Zwitserland is een kunstmatige skibaan in ge bruik gesteld, die het de skilief hebber mogelijk maakt het gehele jaar door te oefenen. De baan is 100 m lang en 70 cm breed en be staat uit een betonnen gootje, ge vuld met kunst-„sneeuw". ZELANDICA Het is bekend dat ten tijde van de Republiek der Verenigde Nederlanden het gereformeerd protestantisme de publieke, door de overheid als de ware beschouwde, religie werd. In de Zuidelij ke Nederlanden bleef het rooms-katholicisme de enige erkende godsdienst. In het noorden bleef het aantal rooms-katholieken groot, terwijl in het zuiden een klein aantal gereformeerden overbleef, dat na de vrede van 161)8 enigszins toenam. Bei de overheden, uiteraard beoordeeld uit verschil lend gezichtspunt, stonden voor het probleem van de gemengde huwelijken. ,,r\e gemengde huwelijken tussen katholieken en protestanten in de LJ Nederlanden van de XVIe tot de XVIIIe eeuw" is het onderwerp van de studie van H. F. W. D. Fischer in het Tijdschrift voor rechts geschiedenis deel XXXI, afl. IH). De opstellen in deze aflevering zijn opgedragen aan prof. Ganshof. De studie van prof. Fischer be gint met er op te wijzen, dat beide godsdiensten een grondige af keer hadden van de gemengde huwelijken, een afkeer die door de wereldlijke overheden werd gedeeld. Deze huwelijken werden niet als nietig beschouwd, maar naar beider oordeel brachten zij voor het geloof ernstige gevaren mee. „Deze theoretische eensgezindheid bracht echter, althans aanvankelijk, niet een gelijksoortig praktisch optreden ten aanzien van de gemengde huwelijken mede". In de Spaanse Nederlanden was het in het laatste kwart van de 16e en in de 17e eeuw bijna niet mogelijk een geldig huwelijk te sluiten tussen personen, die niet beiden het rooms-katholieke geloof beleden. Het was namelijk de pastoors in het algemeen verboden bij een dergelijk huwelijk te assisteren en de canonieke huwelijksvorm was de enig erkende. Om hieraan te ontkomen hadden inwoners van Gent zich in 1660 laten trouwen door de gereformeerde predi kant te Sas van Gent. Hoewel zelfs de landsheer, Karei n, er aan te pas is gekomen met een verklaring dat zulke huwelijken niet ge duld konden worden, is het tot een algemeen wettelijk verbod en nietigverklaring van gemengde huwelijken niet gekomen. In Frank rijk werd in 1680 wel een dergelijk verbod uitgevaardigd. Hoewel de gereformeerde predikanten in ons land de gemengde huwelijken zeer ongewenst vonden, werden deze huwelijken van overheidswege niets in de weg gelegd. Op de synodes van Middelburg (1581) en Goes (1597) komt dit standpunt eveneens naar voren: aanraden om een dergelijk huwelijk niet te sluiten, maar geen be letselen in de weg leggen. In de eerste helft van de 18e eeuw werd de kwestie van de gemengde huwelijken actueel. Ten gevolge van het Barrièretraktaat had de republiek de bevoegdheid in een aantal steden en dorpen in de Zuidelijke Nederlanden garnizoen te leggen. Tussen de militairen en de meisjes in deze steden ontsponnen zich amoureuze betrekkingen, die herhaaldelijk tot huwelijken leidden. Hierover is veel te doen geweest. In 1750 verboden de Staten-Gene- raal op straffe van nietigheid o.a. huwélijken van gereformeerden of andere protestanten in de Generaliteitslanden met „die van de roomsche godsdienst", voorzover het mannen beneden de 25 en vrouwen beneden de 20 jaar betrof. Fischer wijt de antipapistische stemming in de 18e eeuw aan de opheffing van het Edict van Nan tes, de vlucht der Hugenoten, de vervolging van de Franse prostes- tanten en de invloed van de Jezuïeten. In het eerste jaar der Bataaf se vrijheid 1795 verdwenen in ons land de voorschriften tegen de vrijheid van personen van verschillende godsdienst om met elkaar te huwen. VVWVWVWVWWW\*WWWVWWWVWWVV\<V\A*WWWWV Zo zal de Antwerpse autotunnel onder de Schelde eruit zien na de verwezenlijking van het etage plan. De firma, die het plan voor verdeling van de tunnel heeft ont worpen, zag dit reeds goedge- wachten is nu op het ministerie keurd door de gemeente. Het van verkeerswezen. De leiding van het staatsbedrijf der P.T.T. is tevreden over de gang van za ken met de proef niet een centraal an tennesysteem voor radio- en televisie in het Haagse Bezuidenhout. De belang stelling hiervoor heeft de prognose ruimschoots overtroffen. Men verwacht te plm. 1000 abonnees doch het zijn er, vier weken na het begin, reeds 1700. De proef zal, waarschijnlijk over enige maanden, worden uitgebreid tot een deel van de nieuwe wijk Mariahoeve, waar flatblokken en woningen, gebouwd na 1960, alle aansluitingen voor telefoon en centrale antennesystemen hebben. Deze algemene voorzieningen zijn thans in ongeveer 200.000 nieuwe Nederlandse woningen aangebracht. In Mariahoeve zullen kleinere verster kers met transistoren worden gebruikt in plaats van versterkers met buizen. Deze versterkers vergen minder zorg en onderhoud, dan het voordien beproefde type. Het centrale antennesysteem kan principieel ook kleurenprogramma's aan daartoe geschikte ontvangers door geven. (Van onze Haagse redactie). „Oefening diepvries" dat is de naam die vijfentwintig straaljagerpiloten van de Koninklijke Luchtmacht hebben ge geven aan een bijzonder koud weekje, dat hen in januari te wachten staat. Ze vertrekken dan naar midden-Noorwe- gen, waar op dat moment temperaturen heersen van twintig tot dertig graden onder nul, om in een onherbergzaam berggebied een week lang in de sneeuw te bivakkeren. Ze doen dat als cursisten onder leiding van enkele ervaren Noorse officieren, die hen Ieren hoe ze zich in het poolgebied in leven kunnen houden als ze hun toestel per parachute moeten ver laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19