Damesturners mogen vooruitzien naar wereldkampioenschappen 1966 Nervositeit in Duitse financiële wereld VIJF EEUWEN STATEN-GENERAAL; HERDENKING OP 9 JANUARI A.S. GEEN TOKIO VOOR NEDERLANDERS Samenloop van omstandigheden Willy Jaegers is eenzame figuur Training Bescheiden Traditioneel damtoernooi voor scholieren Omgeschakeld Bemoedigend BUSPERSONEEL STICHT BELANGENVERENIGING Fed. bejaardenzorg over de A.O.W. „Boerenjongens" en „boerenmeisjes" worden pittiger Bij twee ongelukken in Columbia 59 doden Scapinoballet treedt op in het Witte Huis Psychologische factoren Fiscale bepalingen ONRUST BEGON MET DE FAILLISSEMENTEN VAN BORGWARD EN SCHLIEKER Nieuwe regering in Australië NIBEG WORDT OPGEHEVEN BIJEENKOMST IN DE RIDDERZAAL Koningin bezoekt de Eerste en Tweede Kamer Evenement PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Turnen is een van de oudste sporten in ons land: het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond b.v. bestaat al bij na 100 jaar en in dit verbond werden vroeger zowel turnen, atletiek, zwem men als handbal beoefend. En door de technische perfectionering en de niet te vermijden specialisering kwamen voor de in het gymnastiekverbond beoefende „bijsporten" aparte organisaties tot stand, die zich volledig aan de opbouw en uitbreiding van de aan hen toever trouwde sport konden gaan wijden. De gymnastiekbonden konden zich nu ge heel aan de beoefening van de gymnas tiek geven en dit terrein was (en is) wel zo uitgebreid dat we gerust mogen zeg gen dat het niet mogelijk ware ge weest, de zoeven genoemde sporten, die verzorging te geven die ze zo drin gend nodig hebben. Mede door de invloeden uit het buiten land voltrokken zich ook in de gymnas tiek, zoals die tot nu toe werd beoefend, grote wijzigingen: het ritmische werk voor de dames, grondgymnastiek, lange- matspringen en trampolinespringen om maar enkele vormen te noemen, deden hun intrede en verrijkten het arbeids veld van de gymnastiekverenigingen. Het turnen, waaronder we dan ver staan het werk aan de toestellen, kreeg hierdoor meer en meer concurrentie met het gevolg dat er in de verenigingen aan dit werk niet meer die aandacht wordt besteed als vroeger het geval was en het gevolg ervan is een daling van het algemeen peil; vooral bij he ren is dit het geval. Dit is echter niet alleen de oorzaak; als belangrijke factoren spelen ook een rol het gebrek aan goede turnleiders, een tekort aan medewerking van de vereni gingen om hun goede krachten met die van anderen te concentreren tot sterke keurturnverenigingen en dikwijls ook een gebrek aan bereidheid, opofferings gezindheid en doorzettingsvermogen bij de betrokkene zelf. Turnen is een kunstmatige sport en vereist een methodische opbouw; het plotseling naar voren komen van nieuwe figuren zoals bijvoorbeeld bij atletiek en zwemmen is hierbij uit gesloten terwijl ook voor de myste rieuze krachten in de sport de kans om tot ontplooiing te komen zo goed als niet aanwezig is. Een jarenlan ge intensieve training is noodzake lijk om in de top te komen en velen kunnen dit niet opbrengen terwijl ook vaak de gelegenheid tot deze training ontbreek. Door de uitkeringen van de toto is het nu echter gelukkig mogelijk de goede krachten in bondstrainingsploegen op te vangen en onder deskundige leiding te trainen. De vraag of hiermee al succes is verkregen sinds de eerste uitkeringen werden gedaan menen we positief te kunnen beantwoorden; hier komt echter het verschil tussen het heren- en da- mesturnen wel duidelijk naar voren. De dames hebben over het algemeen meer vrije tijd maar ook meer wilskracht dan de heren, terwijl hun aantal in ver houding ook groter en dus ook een gro tere selectieve mogelijkheid aanwezig is. Bezien we hoe momenteel, in het voor- olympisch jaar, in ons land de stand van het turnen (we zouden 't liever het „keurturnen" willen noemen) is, verge leken met het buitenland, dan menen we ditmaal de heren te moeten laten voorgaan. Voor de oorlog hadden onze turners wei nig internationaal contact; de jaarlijkse wedstrijd met België was praktisch de enige landenwedstrijd. Na 1945 is hier echter een grote veran dering in gekomen en werden tevens ont moetingen verkregen met Rijnland, Ba zel, Winterthur, Denemarken, Zweden, Luxemburg en Oostenrijk. Uit deze op somming komt duidelijk naar voren dat contacten werden gelegd met niet de allersterkste tegenstanders; de uitslagen van de vele in de laatste 15 jaren ge houden wedstrijden tonen aan dat wij een zeer bescheiden rol in de interna tionale turnwereld spelen. Vooral de laatste drie jaren waren de verrichtingen van onze turners matig en het doet daarom prettig aan dat onze jeugdturners behoorlijk naar voren komen. Zij toch behaal den aardige successen in wedstrijden tegen Rijnland en Hessen en een paar van hen komen nu in de natio nale ploeg uit, die dit jaar over het dieptepunt heen schijnt te zijn. Biet medewerking van het gemeente bestuur en de commissie sportbelangen te Vlissingen, is het wederom mogelijk geweest om onder auspiciën van de Vlis- singse damvereniging DID dit jaar voor de vijfde achtereenvolgende keer, een schooldam-kersttoernooi te organiseren voor de Vlissingse schooljeugd in het kader van de vrijetijdsbesteding. Evenals vorig jaar zal deze massakamp gehouden worden in het voormalig Leger der Heilsgebouw aan de Paul Kruger- straat, vanaf 23 tot en met 31 decem ber. De diverse prijzen zullen worden uit gereikt door de voorzitter van de com missie van sportbelangen de heer Ch. J. Gillisse-Verschage. De algemene wed strijdleiding berust wederom bij de heer L. Goedbloed. Inmiddels is de inschrijving voor deel name aan dit toernooi gesloten. In tegen stelling van de voorgaande jaren, heeft men ook een groep kunnen vormen van scholieren naast die van de lagere scno- len. Voorts is de r.h.b.s. door een vijftal vertegenwoordigd. Het vorig jaar namen 16 vijftallen deel, die allen in één groep zaten, en waarvan het vijftal van de Vlissingse schoolvereniging de primeur had om beslag te leggen op de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde wisselbeker, terwijl de Oranjeschool de 2e beker als prijswinnaar veroverde, en de St.-Paulus uï.o.-sehool de derde prijs verwierf. Aan dit kersttoernooi doen drie vijf tallen meer mee dan vorig jaar. De in deling is als volgt: groep A: gemeente lijke technische school, St.-Paulus u.lo.- school I en II en de r.h.b.s. Groep B: Oranjeschool I en II, Bone- dijkeschool I en II, geroformeerde school (Kasteelstraat) I en H, Prins Willem I school I en II, Prins Bernhardschool I en II, Jan Ligthartschool, neutrale bij zondere school (Vlissingse schoolver eniging), St.-Petrusschool, St.-Jozef- school en de Juliana van Stolbergschool. GRIETJE VAN ESSEN ..twaalf landenwedstrijden... Wanneer de jeugdturners met hetzelfde enthousiasme door blijven trainen dan zijn we er zeker van dat onze Neder landse vertegenwoordiging volgend jaar 'n stuk sterker zal zijn. Individueel is Willy Jaegers, nu reeds vijf malen achtereen Nederlands kam pioen, de enige die op de internationale markt meetelt; jammer dat bij de Euro pese kampioenschappen 1961 in Luxem burg volkomen faalde en dit jaar door blessures niet kon worden aangewezen voor de Europese kampioenschappen in Belgrado. Vorige maand toonde hij echter zijn bij zondere vorm door bij een internationaal invitatietoernooi te Leuven de 3e plaats Stuart en de sterke Duitser Jaschek; te bezetten achter de Engelse kampioen ook bij onze interlands behaalde de Lim burger steeds de eerste plaats in de persoonlijke rangschikking. Maar hij staat nog zo ver af van de wereldtop klas dat deelneming aan de Olympische Spelen in Tokio uitgesloten, bovendien ook niet verantwoord is. Bij de dames ligt de zaak geheel anders dan bij de heren; voor 1940 bestond er geheel geen internationaal contact en ook na de oorlog kwam dit ook nog maar zeer aarzelend op gang. De oorzaak moet gezocht worden in de omstandigheid dat in ons land de dames hetzelfde programma hadden als de he ren, dus o.m. hoge brug, paardvoltige, hoogrek en het specifiek Nederlandse nummer: ringenzwaaien. In het buitenland vond men dit pro gramma te mannelijk en ging men even- wichtsbalk en brug ongelijk beoefenen zonder dat er feitelijk sprake was van een bepaald internationaal wedstrijdpro gramma. Het valt te begrijpen dat het moeilijk was voor onze dames een tegen standster te vinden zonder het doen van concessies; zo werden er b.v. lan denwedstrijden gehouden waarin wij het ringenzwaaien en onze tegenstandster, in dit geval Joegoslavië, brug met on gelijke leggers uitvoerden. Deze toestand kon vanzelfsprekend niet blijven bestaan en de technische leiding van K.N.G.V. besloot dan ook langs zeer geleidelijke weg ons damesprogramma om te buigen in de richting van de in ternationale opvattingen. Wanneer men bedenkt dat de leiders en leidsters van onze verenigingen moes ten worden voorgelicht en herschoold, nieuwe toestellen moesten worden aan geschaft en onze turnsters zich met de is het te begrijpen dat de omschake- nieuwe stof vertrouwd moesten maken ling inderdaad geleidelijk moest worden voltrokken en enige jaren zou vergen. Stap voor stap werd ons kampioens programma aangepast bij dat van de In ternationale Turn Bond; het ringen zwaaien wist zich het langst te handha ven maar uiteindelijk heeft, na vele bezwaren te hebben overwonnen, de technische bondsvergadering 1961 het internationale wedstrijdprogramma, dus vrije oefening op muziek, brug met on gelijke leggers, evenwichtsbalk en sprin gen met de Rheuterplank, volledig aan vaard. Het dameskeurkorps werd echter reeds direct bij de aanvang van de overgangs periode in de richting van de internatio nale opvattingen getraind en daarbij werd ook de ballettraining niet verge ten. Het opnemen van balletvormen in de vrije oefeningen is voor onze dames wel een van de moeilijkste opgaven; er zal er nog heel wat tijd moeten verlopen voor dit onderdeel volledig beheerst wordt. Uiteraard speelt ook hier 't Ne derlandse volkskarakter een grote rol. Reeds in 1955 werd begonnen met het houden van landenwedstrijden volgens internationaal programma, al dan niet aangevuld met ringenzwaaien en zo kwamen ontmoetingen tot stand met Saarland, België. Noorwegen, Oosten rijk, Duitsland, Joegoslavië, Zweden, Frankrijk en als enige vertegenwoordig ster van het Oostblok het zeer sterke Polen. De resultaten waren van dien aard dat gezegd kan worden dat de Ne derlandse dames in Westeuropees ver band een behoorlijke plaats innemen; de ervaringen, opgedaan tijdens het deel nemen van individuele turnsters aan Wereld- en Europese kampioenschappen wijzen in dezelfde richting. Is Willy Jaeger bij de heren een klasse apart, 'bij de dames ligt de verhouding geheel anders; de huidige ploeg vertoont een zeer grote homogeniteit en de onder linge prestatieverschillen zijn zo gering dat bij de laatstgehouden wedstrijden onze topturnsters Thea Belmer, Jannle Vierstra en Grietje van Essen beurte lings op de eerste plaats eindigden. Naast deze drie turnsters is er nog een groot aantal kandidaten voor een plaats in het trainingskorps en het is verheugend dat er vooral bij de jeugd een zo grote belangstelling bestaat; 160 jonge turnsters beneden de 20 jaar kwamen in de voorwedstrijden uit en 32 van hen zijn nu opgenomen in de finale die op december in Enschede werd' gehouden. Onder hen bewnd zich een aantal veelbelovende en talent volle turnsters, denken we slechts aa ,i de 18-jarige Willy Gielen die in de bei de laatstgehouden landenwedstrijden te gen Frankrijk en Duitsland zo'n goed figuur sloeg. Wanneer er 't volgend jaar met hetzelf de enthousiasme wordt getraind als tot nu toe het geval was (eens in de twee weken wordt er in het CIOS H te Arnhem geoefend) dan zijn we er ze ker van dat de verrichtingen van onze keurturnsters zich in stijgende lijn zul len blijven ontwikkelen: dit opent pers pectieven voor deelneming aan de We reldkampioenschappen 1966 die voor het eerst een verdeling in twee klassen te zien geven en waar dan praktisch een scheiding wordt gemaakt tussen de lan den van het Oostblok, Japan en Ameri ka enerzijds en de landen die het turnen echt als een vrije tijdsbesteding be schouwen anderszijds. Deelnemen in Tokio is niet overwogen; daarvoor zijn de zojuist genoemde lan den, die onder wel heel andere en gun stiger omstandigheden worden voorbe reid, te sterk. Ongeveer 1000 buschauffeurs uit geheel het land hebben in een nachtvergadering te Utrecht een belangengemeenschap op gericht. De commissie van de West- Iandsche Stoomtramwegmaatschappij (W.S.BI.), die ook de recente busstaking organiseerde, nam nu het initiatief om de ontevreden buschauffeurs te organi seren in een nieuwe vereniging, die naast de erkende vakbonden zal gaan pleiten voor de belangen van de buschauffeurs. In tegenstelling tot de vorige nachtver gadering waren er thans slechts enkele woordvoerders. Eén van hen, de ver tegenwoordiger van de Nederlandsche Tramwegmaatschappij uit Heerenveen, ging zo in zijn redevoering op, dat hij voor het spreekgestoelte flauwviel. De voorzitter van de vergadering, de heer Godijn, nam zijn plaats in en zei: „waarde collega's, de laatste woorden van de N.T.M.-vertegenwoordiger zou den zijn: dat de buschauffeurs moeten blijven protesteren en een eigen chauf feursorganisatie moeten stichten". Ove rigens kwam de woordvoerder uit Fries land spoedig weer tot bewustzijn en nam onder luid applaus zijn plaats in de zaal weer in. De Nederlandse Federatie voor Bejaar denzorg is van oordeel, dat het sociaal verantwoord minimum van de uitkerin gen krachtens de algemene ouderdoms wet voor een echtpaar gesteld zal moe ten worden op ten minste 70 procent van het in het bedrijfsleven overeen te ko men minimum loon van een ongeschool de arbeider. De federatie meent, dat het optrekken van de uitkeringen krachtens de a.o.w. tot dit minimum de prikkel tot ht treffen van particuliere voorzieningen niet zal doen verdwijnen. Zij stelt, dat de kosten van het normale levensonder houd uit deze uitkeringen bestreden moeten kunnen worden. De federatie heeft bezwaren tegen speciale tarieven voor vervoer, gas, elektra, enz., daar de ze de bejaarden tot een aparte groep in de samenleving zouden kunnen maken. Zij heeft haar zienswijze kenbaar ge maakt in een brief aan de ministerraad. Afschriften van deze brief zijn gezon den aan de leden van de Staten-Gene- raal en de Sociaal-Economische Raad. 9 De zetel van de Verenigde Naties in New York beschikt nu, naast zijn restaurants, zijn doucheafdeling en zijn ruimte voor overden kingen, over een gevangenis. In het souter rain is een cel gebouwd, waarvan de ge traliede deur V.N.-blauw is geschilderd. Hier zullen tijdelijk betogers worden opgeborgen, die van tijd tot tijd de vergaderingen ver storen. 0 De dienstplicht in het Israëlische leger zal voor mannen van 30 tot 24 maanden worden teruggebracht en voor vrouwen van 34 tot 20 maanden. Nou zou ik toch wel eens willen weten, hoe dat er van binnen uit ziet... Van overheidswege is men zich de laatste tijd zorgen gaan maken over het gehalte van onze „boerenjongens" en „boerenmeisjes". Het geldt hier echter geen sociologisch of pedago gisch probleem, maar het betreft de kwaliteit van de dranken, die uit ro zijnen, resp, abrikozen met ethylal- cohol, suiker en water worden be reid en die onder de benaming „boe renjongens" en „boerenmeisjes" be kend zijn. Het is de keuringsdiensten van waren namelijk gebleken dat het alcoholge halte van deze dranken als gevolg van de concurrentie sterk is ge daald en de neiging heeft nog verder terug te lopen. Reeds nu komen er „boerenjongens" met slechts 4 tot 5 procent alcohol in de handel voor. Uitgaande van de stelling, dat de naam „boerenjongens" het publiek een ste vig drankje doet verwachten, is in overleg met het produktschap voor gedistilleerde dranken besloten tot een aanvulling van het op de waren wet berustende likeurbesluit met een artikel 4a. Hierin wordt bepaald, dat het alcohol gehalte van „boerenjongens" (en de dito „meisjes") ten minste 12 volu meprocent moet bedragen bij een temperatuur van 15 graden Celsius. Het desbetreffende Koninklijk Be sluit zal binnenkort in het staatsblad verschijnen. In de nacht van maandag op dinsdag zijn op de Rio Atrato in Columbia twee boten in aanvaring gekomen. 48 mensen ver dronken. Dinsdagmiddag kwamen, niet ver van de hoofdstad Bogota, twee autobussen in botsing. Een ervan stortte in een ravijn. Elf mensen vonden de dood en 34 liepen verwondingen op. Het Scapino ballet is dinsdagmid dag per K-L.BI. van Schiphol naar New Yark vertrokken, waar het in de komende 2 weken voor de Amerikaanse jeugd en.... voor de nieuwe Amerikaanse president Lyndon Johnson zal optreden, een primeur die nog geen enkel ander Nederlands gezelschap ten deel is gevallen. Reeds maanden geleden was vast gesteld, dat het Scapino ballet in december in het Witte Huis te Washington zou optreden voor president Kennedy en diens fami lie. De tragische gebeurtenis in Dallas maakte dit onmogelijk. Thans echter heeft president Johnson de organisatoren in Ame rika verzocht het Scapino ballet voor hem en ;ün familie te laten optreden na beëindiging van de of ficiële rouw, die tot het einde van het jaar duurt. Wel zou het ballet reeds op 30 de cember naar Nederland terugke ren, doch in verband met dit presi dentiële verzoek is de terugreis uitgesteld tot zaterdag 4 januari, opdat het ballet op donderdag 2 januari in het Witte Huis de voor stelling kan geven. Toen Borgward twee jaar geleden zijn betalingen moest staken, moes ten zijn autofabrieken in Bremen ge sloten worden. Het bankroet van Schlieker vorig jaar leidde ook tot sluiting van een van de meest moder ne scheepswerven ter wereld. De be talingsmoeilijkheden waarin Hugo Stinnes jr. geraakte brachten hem zelf weliswaar het verlies van zijn deelneming in belangrijke industrie- bedrijven, maar de bedrijven zelf als ook andere ondernemingen waarbij Stinnes betrokken was, werken on veranderd door. Wegens verandering der eigendoms verhoudingen werd en wordt geen werknemer ontslagen, geen order blijft onuitgevoerd, geen leverancier of crediteur moet schade lijden. Ook in alle andere ondernemingen van Stinnes gaat de zaak gewoon door. Waarschijnlijk zal behalve de huls- bank van Stinnes geen andere onder neming dusdanig worden getroffen, dat daarvan een kettingreactie het gevolg kan zijn. Er zullen zeker geen bedrijven worden stilgelegd. Vanwaar dan de nervositeit? Kenne lijk spelen psychologische factoren een grote rol. Borgward en Schlie ker waren ondernemers die pas na de oorlog op de voorgrond traden. Hun geval kon men als een ge volg van al te snelle en daardoor in zeker opzicht ook ongezonde bloei beschouwen. De naam Stinnes daar entegen heeft een oude, traditierijke klank. Toen deze firma in moeilijk heden geraakte, werd de nervositeit begrijpelijker. Vele banken en credi teuren zegden hun korte termijn kre dieten op en daardoor groeide het ge vaar van acuut kapitaalgebrek. De geringe afschrijvingsmogelijkhe den van de Duitse industrie verge leken met vergelijkbare industrietak ken in het buitenland hebben der- felijke nervositeit ook gevoed. Tot usver heeft de Duitse industrie zon der succes getracht van de minister van financiën herziening van de af- schrtjvingsduur d.w.z. verkorting gedaan te krijgen. In Engeland en Frankrijk bijvoorbeeld heeft men aan dergelijk aandringen gevolg gegeven en de afschrijvingsmogelijkheden ge varieerd en voornamelijk de afschrij vingsperioden verkort. De Duitse in dustrie beschouwt dit een concurre rend element. Hier komt dan nog bjj, dat in de bondsrepubliek het discon to hoger is dan in het buitenland, zo dat het voor sommige ondernemin gen uitermate aantrekkelijk is van deze verschillen gebruik te maken en geld in het buitenland op te nemen. Sommige ondernemingen hebben korte- termijnschulden jegens het buitenland, die in de miljarden lopen. Een belangrijk deel hiervan bestaat echter uit normale handelskredieten, die door overeenkomstige vorderin gen worden gedekt. Vooraanstaande Duitse economische en financiële deskundigen zien in de vaak te grote gretigheid tot investe ren een bijkomende reden voor liqui diteitsmoeilijkheden. In enkele geval len wordt ook over te grote particu liere opnemingen geklaagd. Een an der negatief element ten slotte moet in het huidige Duitse belastingrecht worden gezien. Terwijl in de meeste nabuurlanden de naamloze vennoot schap overheerst, leiden in West- Duitsland de persoonlijke vennoot schappen een bijzonder bestaan. Zij zijn niet verplicht hun resultaten te publiceren, zouden in sommige geval len hun onderneming wel in een naamloze vennootschap willen ver anderen, indien daarmede geen grote fiscale consequenties gepaard zouden gaan. De plicht tot het openbaar ma ken van ae zakelijke resultaten zou echter aan de geruchten en het ge fluister iedere grondslag ontnemen. Het is onjuist de ineenstorting van enkele ondernemingen symptoma tisch te achten voor de Duitse econo mische ontwikkeling. Door deze op zichzelf staande gebeurtenissen wordt de algemene economische ont wikkeling niet geraakt of gewijzigd. Zulks bewijst ook de voortdurend toe nemende spaaractiviteit en de nog steeds bestaande volledige werkgele genheid. De Nederlandse schaatsploeg ver zameld op de kunstijsbaan in De venter. Op de voorgrond v.l.n.r.: W. van Heyst, P. Nottet, A. van Maanen en C. Verkerk. Staand v.l.n.r.: A. Zee, P. Kievit, de leider L. Steinvoorte, C. Gijssen, W. de Beer, B. van de Grift, J. Half- weeg, Joop van de Berg, de oefen- meester H. Lamberts en R. Lie- brechts. De Australische eerste minister Sir Ro bert Menzies heeft wijzigingen bekend gemaakt in de regering, die hij na de jongste algemene verkiezingen, welke door zijn liberale partij werden gewon nen, heeft gevormd. Het aantal ministers wordt van 22 op 25 gebracht. De vroegere minister voor de overzeese gebieden, Paul Hasluck, wordt minister van landsverdediging. De gewezen minister van defensie, Athol Townley, die thans ernstig ziek is, werd, met ingang van maart 1964, tot Austra lisch ambassadeur te Washington be noemd. Sir Garfield Barwick blijft minister van buitenlandse zaken. Negentien ministers zijn liberalen, ter wijl zes lid zijn van de boerenpartij. De Nederlands-Indische Bond van ex- krijgsgevangenen, geïnterneerden en ge- repatrieerden (N.I.B.E.G.), wordt aan het einde van deze maand opgeheven. De N.I.B.E.G. is de officiële vertegen woordiger geweest van de uit het voor malige Nederlands-Indië gerepatrieerde gezinnen der Nederlandse gemeenschap aldaar. De afgelopen weken werd op de Duitse beurzen en andere plaat- jen waar economische zaken be sproken worden, herhaaldelijk de vraag gesteld welke firma nog stevig op de benen staat en welke wel eens kon gaan wan kelen. Al gauw werden namen genoemd. Toen de buitenlandse concurrentie aan dit spel mee ging doen, werd ook getwijfeld aan de soliditeit van grote ondernemingen, zoals Krupp bijvoor beeld. Op hetzelfde vlak ligt de affai re van de bekende bankier Bliine- mann (Investitions- und Handels bank) te Frankfort, die door zijn stoutmoedig optreden aan het Stin- neseoncern 75 miljoen D.BI. ter be- j schikking stelde en daardoor een bankroet voorkwam. Daarna werd door de „Times" in j Londen beweerd, dat Münemann bij deze transactie kennelijk te veel hooi op zijn vork had genomen. Müne mann heeft door de „Investitions- und Handelsbank" een klacht wegens smaad tegen de „Times" laten indie nen. Dit was een sensatie, want Duit se firma's hebben tot dusver geen be roep op Engelse rechtbanken in der gelijke gevallen gedaan. De procedu re is zeer kostbaar. Waardoor ontstond deze nervositeit, die in de vele geruchten, die in de Duitse financiële wereld de ronde de den tot uiting kwam Zoals zo vaak was er sprake van een samenloop van vele omstandigheden. De onrust begon met de déconfiture in 1961 van Borgward en van het Schliekerconcern in 1962. Het hoog tepunt werd bereikt toen onlangs twee ondernemingen van Hugo Stin nes in moeilijkheden geraakten. Dit heeft een opwinding in binnen- en vooral ook in het buitenland gewekt, die tot dusver niet is verdwenen. (Van onze parlementaire redacteur). Op 9 januari 1464 riep Philips de Goede voor het eerst de staten in een ver gadering bijeen ter bespreking van een aantal belangrijke zaken. Er was nog nooit een samenkomst van een dergelijke betekenis geweest. Daarom neemt men deze datum als het be gin aan van de werkzaamheden van wat wij nu de Staten-Generaal de Eerste en de Tweede Kamer noe men. Op 9 januari 1964 is dat precies 500 jaar geleden. Ter gelegenheid van dit zeldzame jubileum zal op donderdag 9 januari a.s. in een aan tal min of meer plechtige bijeenkom sten aan dit feit aandacht worden geschonken. Des Morgens om half elf bezoekt de koningin de Eerste Kamer. Het zal een huiselijke visite zijn, waarbij zij zich over de werkwijze van de kamer zal laten voorlichten. In de nieuwe koffiekamer in oude stijl, die dan gereed is, gebruikt zij cüe lunch. Daarna gaat zij naar de Tweede Ka mer. Ten einde duidelijk te demon streren, dat men in de beide kamers niet ten onrechte spreekt van de zusterinstelling „aan de overzijde van het Binnenhof", wordt de koningin tot precies midden op het oude plein begeleid door vertegenwoordigers van de Eerste Kamer en daarna wan delt zij met de vertegenwoordigers van de Tweede Kamer het presi dium van de kamer, zal het gezel schap zijn van de voorzitters van de staten van Suriname en van de Ne derlandse Antillen naar het ge bouw van de Tweede Kamer. Bij het passeren van de denkbeeldige grens zal van de transen van het gebouw van de Raad van State trompetge schal klinken. Ais regerend vorstin heeft koningin Ju liana nog nooit het Tweede-Kamer gebouw met een speciaal bezoek ver eerd. BIr. Van Thiel zal tijdens het bezoek een korte rede uitspreken, waarna de koningin het gebouw be zichtigt. In de bibliotheek wordt aan het personeel der kamer in haar te genwoordigheid een draagmedaiile met rood-wit-blauw lint uitgereikt. Om drie uur begint een grote bijeen komst in de Ridderzaal, die in zover re openbaar is, dat radio en televisie er een verslag van zullen geven in een nationaal programma, dat ook de parlementaire pers er bij aanwezig zal zijn en dat er een film van zal worden opgenomen. De bijeenkomst staat onder leiding van de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De president van de Eerste Kamer mr. Jonkman opent en zal daarbij een uiteenzetting ge ven van de opstelling van de geno digden in de zaal, die het gehele Ne derlandse bestuursapparaat repre senteren. Het Eerste-Kamerlid de heer Algera, historicus, geeft een terugblik op 500 jaar Staten-Generaal en het Tweede-Kamerlid mevrouw Stoffels- van Haaften reikt aan de koningin en aan prinses Beatrix, die zich hier bij haar gevoegd zal hebben, een exemplaar uit van het gedenkboek, dat ter gelegenheid van dit jubileum verschijnt en een exemplaar van de herdenkingspostzegel. De sprekers worden afgewisseld door muziek uit vroeger eeuwen, ten gehore gebracht onder leiding van Wim Noske. Na de bijeenkomst verspreiden de ge nodigden zich over de grafelijke za len, waarna de voorzitters der beide kamers in de Ridderzaal recipiëren. Later in 1964 houdt ook België her denkingen, o.a. op 29 mei in Brus sel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 17