N.A.V.O.-CONFERENTIE EINDIGDE DAG TE VROEG EN ZONDER BESLISSINGEN KLANKBORD VERKOUDHEID coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex K.LM. krijgt nieuwe president-commissaris Ongevallen eisten 5000 mensenlevens Tweede Kamer eist klaarheid over K.L.M. TWEEDE KAMER BLIJKT BEZORGD OVER SITUATIE BIJ SPOORWEGEN het unieke 2-laagstablet Klassiek, modern en meesterlijke fantasie modellen Minister MacNamara maakte spierballen en sprak moed in verdrijft verkoudheid radicaal ARABISCHE LIGA VEROORDEELT ENGELAND „Stem op papa" „MEDE DANK ZIJ EENHEID GEEN GROTE CRISIS" Grootste gevaar Amerika s kracht Brits voorstel VERKEER EN WATERSTAAT De heer v. d. Peyl pleit voor vangrail op alle autowegen EX-ZUIDERZEEV1SSERS KRIJGEN WAT MEER Treilerkapitein in Cobh veroordeeld een onontkoombare plaag? Eindelijk niet meer dankzij Spoorwegen Vervoer in E.E.G. Minister ziet situatie mijnen niet donker in N.V.V.-secretaris P. de Vries overleden De elegante verlovinhrh van aeze titel alléén echt met „Desiree" stempel Naam genoemd van mrBurgerhout (Twentsche Bank) Veel slachtoffers door ongelukken in of bij de woning Valpartijen Verdrinking Onverenigbaar Het Wereldgebeuren Opening van zaken Klaarheid gewenst Geen 34 miljoen extra in het gemeentefonds WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Een' dag eerder dan aanvankelijk de bedoeling was is de N.A.V.O.-con- ferentie in Parijs geëindigd. De volgende ministersconferentie van de N.A.V.O. zal op 12, 13 en 14 mei in Den Haag worden gehouden. Dit was een van de weinige besluiten, die op deze conferentie van „bezin ning en consolidatie" zijn genomen. Deze conferentie had overigens vooral ten doel de balans op te maken van de verhouding tussen oost en west en de toestand van de N.A.V.O. Het grootste gevaar voor een com munistische militaire actie ligt naar zijn mening nog steeds in Berlijn en langs het ijzeren gordijn, en vooral aan de noordelijke en zuidelijke flan ken van het NA.V.O.-gebied. Minister McNamara zou, volgens conferentiekringen, voorts een krach tig pleidooi hebben gehouden voor de verwezenlijking van een multilaterale Volgens een slot-communiqué heb ben de ministers vastgesteld, dat er sinds de moeilijkheden rond Cu ba vorig jaar geen grote crises meer zijn geweest. Zij hebben er de nadruk op gelegd, dat de eenheid en de militaire kracht van het At lantisch bondgenootschap in be langrijke mate daartoe heeft bij gedragen, evenals tot de huidige sfeer in de internationale politiek. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. Stikker, zei op een persconferentie gisteravond, dat verdere contacten met de communistische wereld van groot be lang zijn voor verbetering van de toe stand, ongeacht of die contacten twee zijdig zijn, of bestaan uit gedachtenwis- selingen in groter verband, zoals bij de ontwapeningsonderhandelingen in Gene ve of in de V.N. Hij waarschuwde echter voor teveel optimisme. Mr. Stikker zei, dat hij getroffen was door de opmerkelijke eenheid van ziens wijze over het besprokene, ook al waren er meningsverschillen gebleken. Tijdens de tweede en laatste dag van de N.A.V.O.-conferentie heeft de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, een overzicht gegeven van de sterkte der Verenigde Staten op het gebied van kernwapens en conventionele bewapening. Daaruit bleek onder meer dat de Amerikaan se strijdkrachten op het ogenblik over 2000 atoomkoppen beschikken, het geen een verdubbeling in twee jaar tijd betekent. Dit geldt voor zowel raketten als de kernbewapening van bommenwerpers. In 1966 zullen alleen al de intercontinen tale raketstrijdkrachten van de Verenig de Staten over meer dan 1500 atoom koppen beschikken. Minister McNamara trachtte bij zijn ge hoor de verkeerde voorstelling van za ken weg te nemen, als zouden de West- europese landen door een overwicht aan conventionele strijdkrachten aan com munistische zijde onder de voet kunnen worden gelopen. Zelfs bij een verrassen de aanval met kernwapens beschikt het westelijke bondgenootschap over zoveel kracht, dat de agressor door een tegen aanval met kernwapens kan worden ver nietigd. Een aanval op kleinere schaal met conventionele wapens behoeft naar de opvatting van minister McNamara niet onmiddellijk met een kernaanval te worden beantwoord. MI LEGA Art Buchwald maakt mij in een van zijn laatste stukjes opmerkzaam op een nieuwigheid, die mij zeer blijkbaar ontgaan is. Ik heb namelijk een paar dagen geen kranten gelezen omdat ik te opgewonden was door het blijde nieuws dat onze Lodders zich ver loofd heeft met een koning-van- de-twist. Zulke gebeurtenissen uit de rozentuin der romantiek ma ken mij altijd dromerig; dan laat ik mij maar willoos drijven en vergeet verder alles wat er om mij heen gebeurt. Zó komt het dat ik pas door de parafrases van Art van die nieuwigheid heb kennis genomen. Het betreft eetbonnen die U aan vrienden en bekenden om de hele wereld kunt zenden als een aar dige attentie. Een groot aantal restauranten hebben zich aange- restauranten heeft zich aange- tie: Zij verschaffen U een voor treffelijke maaltijd op zo'n ca deaubon. Gesteld dat de goede ge ver in Dar es Salaam woont en U in Veendam; dan kan hij U van daar uit zo'n bon sturen waarop U, in Veendam, of waar U zich ook bevinden moogt, een hapje kunt gaan eten. Het is een reuze- praktisch idee en het neemt het grote bezwaar weg dat U gedwon gen bent (zoals tot nu toe het ge val immers ivas) te zamen met uw gulle gastheer aan één tafel te zitten en, in ruil voor zijn gast vrijheid naar zijn geleuter te moe ten luisteren. Trouwens: hij be hoeft dat dan ook niet naar het uwe te doen. Wij doen tegenwoordig véél met bonnen: cadeaubonnen; ja-gezel- lig-bonnen; bloemenbonnen; ban ketbakkersbonnen. Het is alle maal van bonne-'bonne-'bonne'. Heel praktisch, Het bespaart de goede gever de moeite om iets persoonlijks te gaan uitzoeken. Het is ontegenzeggelijk niet erg romantisch. Maar romantiek past dan ook niet meer in ons tijdsge- loricht. Bloemen-geven is ook een kwestie geworden van even een telefoontje aan de bloemenmeneer „Wilt U voor zo- en zo-veel gul den wat sturen naar die-en-die? WaffoorbloemeDoeternietoe. Stuurt U maar wat. En tikt U er even een kaartje bij: „héél har telijk gefeliciteerd door Cor en Ali". Zo gaat het immers? Nu, stuur mij dan maar liever een eet- bon. Al die azalea's wordt óók vervelend. En die kerststukjes met kaars en denne-appel dan liever zwezerik met doperwtjes. Het prettigste is, zoals ik al zei, dat je eikaars gezeur niet behoeft aan te horen en dat je die zweze rik kunt eten zonder zijn verhalen over de zaak, zijn maagoperatie en zijn dieet. Die eeuwige sherry vóór, in de bar, hoeft dan ook niet meer. De volgende stap moet dan op drankjesgebied zijn. Sjuderans- en andere bonnen kunnen de cock- tailparties worden afgeschaft. Desnoods doet U er wat bitterbal lenbonnen bij. De avond blijft dan lekker vrij voor de beeldbuis en U kunt uw warme pantoffels aanhouden. Klaar over terug naar Lodders een beetje échte ro mantiek wil er tóch altijd nog wel in. ELIAS. kernvloot met oppervlakteschepen, voorzien van gemengde bemannin gen. In aansluiting daarop zou zijn Britse ambtgenoot, Thorneycroft, de suggestie hebben geopperd het beginsel van ge mengde bezetting ook toe te passen op de tactische kernwapens een voorstel dat echter volgens Amerikaanse confe rentiekringen volkomen onaanvaardbaar zou zijn. Als voorbeelden had minister Thorneycroft genoemd gemengde be manningen voor de Starfighter-ge- vechtsvliegtuigen, de bezetting van tac tische raketeenheden of nieuwe vliegtui gen, zoals de thans in Engeland in staat van ontwerp verkerende TSR-2. In Brit se regeringskringen ziet men hierin een mogelijk alternatief, als de door de V.S. voorgestane N.A.V.O.-kernvloot met Po- larisraketten niet verwezenlijkt mocht kunnen worden. Minister Thorneycroft sprak zich voorts uit voor een redelijk evenwicht tussen kern- en conventionele strijdkrachten, zonder dat daarbij op een van beide soorten bewapening bijzonder de nadruk valt. (Van onze parlementaire redacteur) Als minister van verkeer en waterstaat zag mr. Van Aartsen die in het vorige kabinet minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid geweest is, zich giste ren in de Tweede Kamer bij de behande ling van zijn begroting voor 1964 direct tegenover een politieke oppositie ge plaatst. Naast hem zat achter de regeringstafel de nieuwe staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer Keyzer. Waarom heeft minister Van Aartsen een staats secretaris nodig? vroeg ir. Posthumus van de P.v.d.A. Minister Biesheuvel, die het zware departement van landbouw en visserij beheert, heeft er geen nodig. Deze bewindsman is bovendien vice- ministerpresident en onder hem vallen (Van onze parlementaire redacteur) Op 1 januari 1964 zullen de bedragen, die krachtens de Zuiderzeesteunwet worden uitgekeerd, worden verhoogd, zo heeft de minister van verkeer en waterstaat mr. Van Aartsen, gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begro ting voor 1964 van het Zuiderzeefonds meegedeeld. Er is op het ogenblik inter departementaal overleg gaande over het percentage, waarmee de uitkeringen om hoog zullen gaan. De Kamer keurde de begroting zonder hoofdelijke stemming goed, nadat de he ren Vermooten (p.v.d.a.), Engelbertink (k.v.p.), Tolman (c.h.), Walburg (a.r.), Tuynman (v.v.d.) en Van Dis (s.g.p.) er het woord over hadden gevoerd. De bewindsman deelde mee, dat over de oprichting van een waterschap Noord- Oost-Polder overleg gevoerd wordt. Voor Lelystad wordt een zodanig bouw plan ontworpen, dat de plaats tot een middelgrote stad van 50.000 tot 100.000 inwoners kan uitgroeien. Over de afwerking van de bedrijfsgebou wen in de nieuwe polders rezen nogal wat klachten uit de Kamer. De minister antwoordde, dat deze zaak op het ogen blik bekeken wordt. Een rechtbank in Cobh in Zuid-Ierland heeft de inbeslagneming bevolen van de vangst en het vistuig van het Neder landse treiler Voorloper, nadat de kapi tein van het schip, Johannes Spaans, schuldig was bevonden aan het vissen binnen de Ierse grenzen en aan het bin nenvaren van de Ierse territoriale wate ren. De in beslag genomen vangst en de andere geconfisqueerde goederen zouden een waarde vertegenwoordigen van 20.000 gulden. IAdvertentie Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). de zaken van de West. Kan mr. Van Aartsen het dan ook niet zonder staats secretaris doen? Daar komt nog bij, aldus de heer Post humus, dat hij twee belangrijke onder delen, namelijk het nationale en het in ternationale verkeer niet zelf behandelt. De staatssecretaris zit nu op internatio nale conferenties tussen de collega's van mr. Van Aartsen. Daar had deze zelf be horen te zitten. De heer Keyzer kreeg ook een politiek vraagje voorgelegd. Wilt U eens precies uiteenzetten, wat het betekent, dat U de libérale beginselen bent toegedaan? vroeg ir. Posthumus. Daarmee waren de politieke kantjes van de bespreking over de begroting van verkeer en waterstaat weggesleten. Verschillende sprekers vonden dat de minister de verliezen, die de Neder landse Spoorwegen lijden, te gemak kelijk van incidentele aard noemt. Het spoorwegvervoer loopt relatief terug. Men staat voor grote investe ringen, zoals die voor de aanleg van de Schiphollijn, de lijn door de IJsel- meerpolders en in het Botlekgebied. De komende loonsverhoging hakt er voorts nog al in. Aan tariefsverho ging is niet te ontkomen. Enkele af gevaardigden verklaarden zich bij voorbaat daarmee akkoord. Wat de spoorwegen betreft vestigden sommige leden voorts de aandacht op het grote aantal ongelukken op onbe waakte overwegen. Het is gebleken, dat knipperlichten niet voldoende zijn. Daar om drong men aan op een dubbele be veiliging. De heer Van der Peyl van de C.H.U. verzocht om een zo spoedig mogelijke plaatsing van vangrail in de midden berm van alle autowegen. De voorge stelde verhoging van de belasting op benzine wilde hij achterwege laten. De heer Aantjes pleitte o.a. voor de in voering van een vergunningenstelsel voor expeditiebedrijven, aangezien ieder thans een beetje goederenvervoer over de weg tot zich kan trekken. Bijzondere aandacht hadden van een aantal afgevaardigden de in de E.E.G. voorgestelde regelingen voor het inter nationale vervoer, die tot een aanzien lijke teruggang van het aandeel, dat Ne derland in dit vervoer heeft, zouden lei den. Zij achtten dat onaanvaardbaar en hoopten daarom dat de regering dit on heil zou kunnen voorkomen. De staatkundig-gereformeerde heer Ab- ma wilde het openbare vervoer op zon dag zoveel mogelijk stil leggen. De minister antwoordt de sprekers van daag. De economische raad van de Arabische Liga heeft een resolutie aangenomen waarin volgens het persbureau voor het Midden-Oosten Engelands houding je gens „de Zionistische campagne tegen de Arabische boycotactie" wordt veroor deeld. De minister van economische zaken, prof. Andriessen, heeft gistermiddag na de besprekingen die hij maandag en gis teren in Heerlen heeft gehouden over de situatie in de steenkolenmijnindustrie, meegedeeld dat hij op lange termijn geen problemen ziet. Hij gaf toe, dat het aard gas een deel van de kolen zal verdringen maar wees op de mogelijkheden van huisbrand in West-Europa. Voor de industriekolen, voornamelijk door de staatsmijnen gewonnen, zag hij een goede toekomst bij de provinciale elektriciteitsbedrijven, waarvoor hij een omzetstijging van zes of meer procent verwachtte. De problemen op korte termrjn kunnen worden opgelost door een steuntje in de rug door de regering. Hoe dit precies zal gebeuren kon de minister niet zeggen, wel maakte hij bekend dat het rapport Van Berkum als uitgangspunt voor eventuele maatregelen zal dienen. De daling van het werknemersbestand vond prof. An driessen niet verontrustend. Hij zag het als de taak van de mijndirecties en vak bonden de daaruit voortvloeiende daling van de produktie op te vangen. Op een vraag over de pendel naar Duitsland, zei de minister dat de Limburgers te veel naar Duitsland kijken. Hij vond dat eerst in eigen huis orde op zaken gesteld dien de te worden. De minister zal ook op 6 of 13 januari in Heerlen besprekingen voeren over de toekomst van de mijnin dustrie. Op 60-jarige leeftijd is gisterochtend te Amsterdam overleden de heer P. de Vries, in leven secretaris van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen. De heer De Vries, 7 september 1903 in Ammerstol geboren, werd op 16 maart 1949 tot secretaris van het N.V.V. ge kozen nadat hij daarvoor in het onder wijs werkzaam was geweest en enige jaren de Centrale Nederlandse Ambte naren Bond als bestuurder had gediend. De laatste jaren was de heer De Vries bij het N.V.V. in het bijzonder belast met de algemene leiding van het scholings- en vormingswerk, met de vakopleiding en de arbeidswetgeving. In talrijke sociaal-economische en overheidsorganen maakte hij deel uit van de bestuurs colleges. De heer De Vries was ook be stuurslid van de VARA. (Advertentie) O O T//i/i/i/i s\/%/*rrn L\ i 1 Vraag Uw juwelier gratis kleurenfolder DONDERDAG WAARSCHIJNLIJK BESLISSING De raad van commissarissen van de K.L.M., die donderdag in Den Haag opnieuw bijeenkomt, hoopt die dag te beslissen wie dr. ir. F. Q. den Hollander als president commissaris zal gaan opvolgen. Naar bekend legt de laatste de vol gende maand deze functie neer. STATISTIEK OVER 1962 Statistieken hebben aan het licht gebracht, dat in ons land, zowel als in het buitenland (bv. in Duitsland, Engeland en Amerika) na de ver keersongelukken de ongelukken in en bij de woning de meeste slacht offers eisen. In Nederland is hier bij, zo concludeert het voorlich tingsbureau van het schadeverze keringsbedrijf uit het cijfermate riaal van het C.B.S., de val de be langrijkste doodsoorzaak. In het jaar 1962 kwamen In Nederland ongeveer 5000 mensen door een ongeval om het leven. Evenals in de meeste andere landen eiste het wegverkeer de meeste slachtoffers, namelyk 2181. In totaal kwam in 1962 1647 mensen door een val om het leven. Door een val van de trap overleden 137 mensen, aller lei niet nader gespecificeerde valpartijen eisten bijna 1300 doden. Het merendeel van de valpartijen gebeurt in of bij het huis, althans buiten het beroep. Een kleiner aantal heeft betrekking op on gevallen in bedrijven. In 1962 bezetten verdrinkingsgeval- len met dodelijke afloop de vierde plaats met een totaal aantal slacht offers van 369. Daarna komen de spoorwegongevallen met 135 dode lijke slachtoffers. Dit aantal is zo hoog als gevolg van de treinramp bij Harmeien in januari 1962. 127 doden waren te betreuren als gevolg van vergiftiging door gassen en dampen. Hierbij speelde koolmonoxyde bevat tend gas (kolendampvergiftiging) de be langrijkste rol, terwijl vergiftiging door lichtgas 53 slachtoffers eiste. Veel van de ongevallen thuis overkomen aan de huisvrouwen, aan kinderen en aan be jaarden. Aangezien de huisvrouw in huis het drukst bezig is, loopt zij ook het grootste ongevallenrisico. Deze gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben uitsluitend betrekking op de ongevallen met dode lijke afloop. Bij vroegere publikaties uit andere bron is gebleken, dat ruim de helft van het totaal ongevallen in Ne derland in of bij de woning plaatsvindt. Enkele andere vragen diplomatiek ont wijkend, heeft prof. mr. P. Lieftinek, zelf gedelegeerd commissaris der K.L. M., dit gisterochtend bij zijn aankomst uit New York op Schiphol bevestigd. Wel voert hij zoals ook ditmaal in Europa regelmatig gesprekken die be trekking hebben op het- Internationaal Monetair Fonds, waarvan hij executive director is, maar de directe reden voor zijn komst was ditmaal de komende ver gadering van K.L.M.-commissarissen in Den Haag. Gevraagd of het gerucht waarheid be vatte, dat de gedachten uitgingen naar een der andere leden van de raad van commissarissen, namelijk naar mr. J. Burgerhout, directeur van de Twentsche Bank, zei prof. Lieftinek: „uiteraard hebben wij onze gedachten over deze zaak laten gaan en zijn er diverse na men genoemd. Daaronder was inderdaad ook mr. Burgerhout, maar ik geloof niet dat hij de meest waarschijnlijke kandi daat is". Volgens het lopende gerucht zou de moeilijkheid zijn, dat mr. Burgerhout de twee functies, die van directeur bij de Twentsche Bank en het presi dentschap van de raad van commis sarissen der K.L.M., onverenigbaar acht. Hij zou in dat geval dus de Twentsche Bank vaarwel moeten zeggen, om zich volledig aan de K. L.M. te kunnen wijden. Telefonisch door het A.N.P. benaderd, weigerde mr. Burgerhout zelfs maar naar de vraag te luisteren, laat staan er commentaar op te geven. Van hem is bekend dat hij nimmer ge bruik maakt van zijn recht als K.L.M.- commissaris om gratis met de K.L.M. te vliegen. Hij betaalt zijn vliegbiljetten ten einde ook in dit opzicht geheel vrij tegenover de maatschappij te staan. Ten einde eventueel bestaande misver standen te voorkomen, moge hieraan worden toegevoegd, dat de commissaris sen der K.L.M. zich van de vergoeding, die zij voor het uitoefenen van deze functie krijgen, ook niet veel kunnen permitteren: deze bedraagt namelijk slechts 1000 per jaar. De gedelegeerde commissarissen krijgen niet meer dan 2500 per jaar. Als deze jonge Noorse schone ooit aan de „slanke lijn" heeft gedaan, dan zal zij dat nu wel hebben be treurd: Tordis Vellene wan dezer dagen de hoofdprijs met het verzin nen van een nieuwe naam voor een tablet chocolade; deze hoofdprijs bestond uit haar gewicht in kroon stukken. Met behulp van een grote bascule iverd de prijs keurig uitge wogen: bijna 10.000 kronen ivas het resultaat! 9 De nieuwe stralingsgordel die op 9 juli '62 door een Amerikaanse kernproef op grote hoogte werd gevormd, zou ruimtevaarders in acht uur tijd doden, of driemaal zo snel als de natuurlijke stralingsgordels om de aarde. Dit heeft dr. James van Allen ver klaard, naar wie de laatstgenoemde gordels zijn genoemd. Hij verwachtte dat de nieuwe gordel tegen 1969 zal zijn verdwenen. (Slot van pagina 1) vroeg om overlegigng aan de Tweede Kamer van het rapport dat de directie van de K.L.M. zal uitbrengen. De zwijgplicht, die aan de directeuren is opgelegd, lag ook de heer Mellema van de C.H.U. zwaar. Het wekt de indruk, dat men iets te verbergen heeft. Waar dering had hij voor minister Van Aart sen, omdat hij nu beslissingen genomen heeft. Volkomen fout noemde hij het, dat ir. Den Hollander buiten medeweten van de directeuren de categorale bonden ont vangen heeft. Alleen daardoor al heeft hij zich onmogelijk gemaakt. Hij wenste een eensgezinde raad van commissaris sen en samenwerking van de K.L.M. met andere maatschappijen, eventueel het onderduiken van de K.L.M. in een of an dere jonge luchtvaartmaatschappij, een denkbeeld, dat ook de heer Posthumus al gelanceerd had. De heer Aantjes van de A.R.P. drong aan op volledige opening van zaken. Men moet ophouden, zo zei hij, met de „K.L.M. wint op alle fronten" stijl Wie gelooft erin? Het Nederlandse volk laat zich niets wijs maken. Hij vroeg een vraag die ook door an- leden verleende ontslagen achteraf nog wel billijk zijn te achten? De heer Aantjes verlangde inlichtingen over de mutaties in de directie van de K.L.M. en over de schuldvraag naar de mislukkingen. Hij informeerde naar de rol, die de heer Den Hollander en die, welke de heer Ruppert, een van de com missarissen gespeeld heeft. De plaats en de functie van de personeelsorganisaties dienen duidelijk te worden vastgesteld. Het zou goed zijn, als de categorale en de andere bonden een einde maken aan de verschillende organisatievormen, al dus de heer Aantjes. Ook de heren Van den Heuvel (k.v.p.), Lankhorst (p.s.p.), Jager (c.p.n.), Jon geling (g.p.v.) en Koekoek (b.p.) spra ken over de K.L.M. Het kwam alles op ongeveer hetzelfde neer. Men wenste klaarheid over wat gebeurd is en men verlangde dat er een eind zal komen aan de organisatorische moeilijkheden bij de luchtvaartonderneming, opdat zij zich weer vrij ontplooien kan. De heer. Jongeling wilde dat de K.L.M. de onren- dabele lijnen afkapt, ook al verspeelt zij daardoor zekere landingsrechten. Minis ter Van Aartsen zal vandaag op de vra- deren gesteld werd of de aan directie-1 gen en opmerkingen antwoorden. Van de politieke kwesties, die de we reld voortdurend in een staat van nerveuse beroering houden is de tegen stelling tussen de Arabische landen en Israël een van de oudste, dat wil zeggen zo oud als de joden en Arabieren zelf. Het lijkt daardoor een van de moeilijkst oplosbare problemen, ook al zijn maar weinig Israëliërs bang dat het ooit tot een echte oorlog zal komen; daarvoor vormen de Arabieren niet voldoende een eenheid en hebben de joden in Israël zich te stevig genesteld en te zwaar bewa pend. Meer voor de hand ligt dat de strijd zich zal toespitsen op diplomatiek terrein. Reeds nu is van tijd tot tijd sprake van botsingen, waarvan overigens het lawaai wordt gedempt door de dikke wanden van regeringsbureaus en directiekamers. Over het algemeen tenminste: want er zijn uitzonderingen, zoals de affaire- Mancroft, die door een wat al te heet gebakerde Britse boulevardpers reeds was bestempeld als Engelands jongste schandaaltje waarschijnlijk omdat men na de Vassall-affaire, de Christine Keeler-story en de sensationele trein- roof behoefte had aan nieuw opzienba rend nieuws en omdat men aan schandalen gewend geraakt meende het niet meer zonder te mogen doen. Maar de senatiebladen hebben anders voor geen kleintje vervaard van lord Mancroft geen slachtoffer kunnen ma ken. His lordship hieV. zich daarvoor te bescheiden op de achtergrond. Gezellige prater, die hij is zei hij geen woord meer toen eenmaal zijn naam was be trokken bij het Israëlisch-Arabisch ge schil. Door de Arabische hetze tegen Israël waren wellicht al eerder hoofden ge vallen, maar nooit maakte men zich daarover zo druk als in het geval-Man- croft. Misschien doordat lord Mancroft een nogal populaire figuur is in de Lon- dense City, een charmant man, die op 27 juli aanstaande vijftig jaar hoopt te worden en die in het Britse Hogerhuis soms op mild-scherpe wijze de waarheid weef te zeggen. Dat lord Mancroft werd gedwongen zich terug te trekken uit de leiding van een belangrijke Britse verze keringsmaatschappij, was volgens de Arabische samenzweerders niet omdat hij een jood was, maar omdat hij was geassocieerd met Sir Isaac Wolfson, een grote figuur uit het internationale za kenleven met aanzienlijke belangen in Israël en bovendien een man, die zich bovenmatig interesseert voor het welzijn van Israël en zijn bewoners, een belang stelling die hij demonstreert door zijn filantropische activiteiten te concen treren op het land van zijn voorvaderen, hetgeen het misnoegen heeft opgewekt van de Arabieren. Lord Mancroft heeft getracht zich zo geruisloos mogelijk uit deze kwalijke zaak los te maken en dat is hem achteraf vrij aardig gelukt. Van zijn uitspraak twee jaar geleden ge daan, 'dat „het opmerkelijke van joodse politici is, dat zij zo zelden worden opge merkt" is echter weinig overgebleven. Stormont Samuel Mancroft staat zowel in zakelijke als politieke kringen bekend als een man, die niet snel van zijn stuk is te brengen. Een gezond ver stand kenmerkt de' man en zijn hande lingen. Hij was nog geen drie jaar oud, toen hij al een actief aandeel had in de politiek. Op een driewielfietsje reed hij door de buurt, behangen met een bord: „stem op papa". Zo steunde hij zijn vader in de verkiezingen. Vader Arthur Michael Samuel werd la ter baron Mancroft en zijn zoon, die zijn aandeel in het succes van papa ook wel eens beloond wilde zien, protesteerde luid toen hij niets kreeg. Toen reeds blijkbaar had zijn stem gezag, want een politieman van Norwich bezorgde hem kort daarop een paar manchetknopen, gemaakt van de uniformknopen, welke de politiemannen van Norwich droegen. De familie Mancroft bleef niet in Nor wich, maar verhuisde naar Londen toen vader Mancroft zich terugtrok uit de schoenfabriek van de familie. De zoon vergat de prettige jaren in Norwich ech ter niet. Nog steeds onderhoudt hij nau we vriendschappelijke betrekkingen met de plaats. Trouw bleef lord Mancroft ook aan het joodse geloof. Hij bezoekt een synagoge in West-Londen en handhaaft thuis de oude joodse gewoonten. Zijn huwelijk met een christin, mevrouw Diana Lloyd Quarry zij hebben een zoon en twee dochters heeft zijn trouw aan de joodse tradities niet beïnvloed. In de regering-Macmillan is lord Man croft een tijd lang parlementair secre taris van de minister van defensie ge weest. Vervolgens was hij minister zon der portefeuille. Toen hij in deze laatste functie was benoemd, schafte hij zich een windhond aan, die hij „Portefeuille" noemde, hetgeen een zeker gemis goed maakte. Gevoel voor humor toonde lord Mancroft trouwens keer op keer. In het Lagerhuis had hij bijna altijd de lachers op zijn hand. Zelfs de keer, dat hij zijn excuses moest maken voor een opmerking, die een aantal lagerhuisleden hem zeer kwa lijk had genomen. Lor" Mancroft had namelijk verklaard, dat hij „in tegenstelling tot sommige an dere parlementsleden, niet werd betaald om avond aan avond in de parlementaire koffiekamers te babbelen met de vrou welijke afgevaardigden", een opmerking, die enkele van zijn collega's rode hoof den bezorgde. Was deze opmerking een teken, dat lord Mancroft geen liefhebber is van de strenge Britse conventies, nog bonter maakte hij het in zij studietijd in Ox ford. Toen reeds had hij een passie voor de jacht. En hoe hard hij ook moest stu deren, steeds wist hij minstens twee da gen in de week vrij te houden voor dit edele genoegen. Het gevolg was, dat hij vaak geen tijd had om zich voor de col leges te verkleden. Hij verscheen dan in jachtkleding in de collegebanken tot ont steltenis van zijn medestudenten en tot grote woede van de docenten. Mancroft trok zich echter nergens iets van aan. Ook later niet. Bij zijn aftreden als lid van de regering in 1958 verklaarde hii onomwonden, dat hij het „om de centen deed". Hij had een benoeming aangeno men als directeur van Sir Isaac Wolf- son's „Great Universal Stores", een wa- renhins-concern dat er wezen mag. „Dat betaalt beter", legde lord Mancroft de journalisten uit. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar gisteren gehouden vergadering zonder hoofdelijke stemming de begroting van het gemeen tefonds voor 1964 aangenomen. Vooraf verwierp zij met 49 tegen 71 stemmen een amendement van de heer Franssen (p.v.d.a.), dat een bedrag van 34 miljoen uit 's rijks schatkist aan het gemeentefonds wilde toevoegen met het oog op extra uitkeringen aan de gemeen te. Vóór dit amendement stemden de P.v.d.A., de C.P.N., dé P.S.P. en zes K.V.P.-ers. (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3