KAMER EIST KLAARHEID OVER K.L.M. was van ons Vuile vliegbedrijf open in de wind hangen" Frankrijk verlangt een beslissing in Brussel Westberlijners mogen dag naar Oost een Nieuwe aanpak nodig in de regionale ontwikkeling MINISTER HOORT VAN PARTIJGENOOT: Altijd praten „Het Nederlandse volk laat zich niets wijs n Landbouwprobleem E.E.G. Kerstpasjeskwestie geregeld Voor het eerst sedert de muur werd opgericht Vandaag spijkers met koppen slaan Beslag gelegd op vermogen van ijmeegse stichting Men moet in grotere verbanden leren denken Sloe wordt Vlissingen-Oost Brugvoorlichting annex dorpshuis Achter de schermen Vakorganisaties Mr. Biesheuvel rooty niet totdat er een akkoord is Dagpassen Chantage JOHNSON WIL HULP AAN HONGERLANDEN INTERNATIONALISEREN Geen foefjes l AMSTERDAM KRIJGT STANDBEELD VAN Persconferentie PARIJS NIET VAN PLAN PEKING TE ERKENNEN PROEF MET SURINAMERS KOSTTE DE A.D.M. 200.000 GULDEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN VEILING INDONESISCHE THEE BLIJFT IN ANTWERPEN GEVESTIGD Man gedood bij zware botsing I KONINGIN WILHELMINA I Drs. M. C. Verburg sprak in Den Haag MR. LUNS VOORZITTER O.E.S.O.-MINISTERS 206e jaargang - no. 297 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, P. B, den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.franco per post ƒ8,96 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstra at 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b. g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Q Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 18 dec. 1963 Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de minister van verkeer en waterstaat mr. Van Aartsen gisteren tijdens de openbare behandeling van zijn begroting voor 1964 in een moeilijk parket gebracht. De K.L.M. staat de laatste tijd in een kwaad gerucht. De bedrijfsresultaten zijn slecht, al lijkt er enige verbetering in te treden en aan de top heerste tot nu toe verdeeldheid, verwarring en onenigheid. Daar van is heel veel naar buiten bekend geworden. De minister wil aan de moeilijkheden zo spoedig mogelijk een eind gemaakt zien. De regering zal daarom wijzigingen aanbrengen in het college van commissarissen. Zij gaat ermee akkoord dat er een vierde, sociaal directeur wordt aangesteld en zij verwacht van de directie, dat zij uiterlijk aan het einde van het eerste kwartaal van 1964 een rap port zal uitbrengen, waarin zij de nodige voorstellen en een gede tailleerd plan voor de ontwikkeling van de K.L.M. in de naaste toekomst aan haar voorlegt. Dat is ten minste een positief ge luid in deze onverkwikkelijke af faire. Maar de minister heeft aan de directeuren ook een zwijgplicht opgelegd over alles wat er bij de K.L.M. aan de hand is. En laat nu uitgerekend 's ministers partijge noot de heer Aantjes (a.r.) er het hardst bij hem op aandringen vol ledig opening van zaken te geven. De minister wilde niet, dat de di recteuren verder de vuile was bui ten hangen. Een aantal kamerle den, de heer Aantjes vooraan, ver langde, dat de bewindsman die was volledig en voluit ten aanschouwe van het gehele Nederlandse volk in de wind laat wapperen. Zij die op openbaarheid aandrongen en talrijke vragen stelden, die bedoelden een kijkje achter de schermen te krijgen, meenden dat de zaak met openbaarheid het beste gediend is. Die vragen hielden vaak scherpe kritiek in op de gebeurte nissen, die in de achter ons liggende maanden veel opzien gebaard hebben. De eerste spreker, die over de K.L.M. het woord voerde, ir. Posthumus van de P.v.d.A., vestigde de aandacht op de te genwerkende omstandigheden. Anderen sloten zich bij hem aan. Men vroeg zich af of niet van een structurele verande ring in plaats van incidentele moeilijkhe den moet worden gesproken. De socialistische woordvoerder vond de regering te optimistisch en daardoor te slap tegenover de verlie zen die worden geleden. Zij verwacht dat de rentabiliteit binnenkort zal terugkeren. Zo niet, dan zal zij zich beraden. De verwachting achtte hij niet voldoende gemotiveerd en het zich beraden komt te laat. Dat moet men nü doen. Hij achtte het on moge' lijk om thans een redelijke winstposi tie te verkrijgen. Daarom wil de frac tie van de P.v.d.A. zich niet zonder meer verplichten de K.L.M. in stand te houden. Zij zal elk verzoek om steun kritisch bekijken. De heer Posthumus meende, dat veel on verkwikkelijks voorkomen had kunnen worden door meer publiciteit. Hij ge waagde van de kinderachtige houding van mannen die in het maatschappelijk leven een grote verantwoordelijkheid dragen. Hij vestigde de aandacht op de vele pertinente verklaringen die afge legd zijn, doch die elkaar tegenspraken De Indonesische theeveilingen blijven in de gegeven omstandigheden in Antwer pen. Dit heeft de leider van de Indonesi sche handelsmissie die een bezoek aan Europa brengt gisteren in Antwerpen meegedeeld. De missie was maandag voor een twee daags bezoek aan België in Brussel aan gekomen. Met de vice-minister van bui tenlandse zaken, Fayat, werden de eco nomische betrekkingen tussen België en Indonesië besproken. of onjuist bleken te zijn. Hij vroeg of niet voor alle commissarissen het tijd stip gekomen is om af te treden, nu de president-commissaris ir. Den Hollan der weggaat, opdat de minister zijn han den geheel vrij krijgt. Ten slotte betoogde hij dat aan de huidi ge directie een redelijke kans gegeven moet worden. Onder het gebeurde moe ten we een streep zetten. Ir. Posthumus hoopte van harte op een goede ontwik keling van de K.L.M. De heer Zegering Hadders van de V.V.D. bracht vooral de acties van het georganiseerde K.L.M.-personeel ter sprake. Hij had de indruk dat er een machtsstrijd gaande is tussen de bona fide vakbonden en de categorale bonden. De directie, zo vond hij, moet eenzelfde houding aannemen tegen over alle vakorganisaties. Hij stemde in met de benoeming van een vierde directeur. Het zal trouwens voor de directie moeilijk genoeg zijn om de goede koers te varen, die leidt tot een verbetering van de positie van de K.L.M. De liberale afgevaardigde (Zie slot pag. 3 kol. 3) Op de rijksweg RoterdamGouda, ter hoogte van Nieuwerkerk, zijn gistermor gen rond elf uur twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De auto's raakten daarbij in brand met ge volg dat een der inzittenden om het leven kwam. In totaal zijn vier voertuigen bij het on geluk betrokken geweest. Het gebeurde om even over elf, op een gedeelte van de rijksweg UtrechtRotterdam waar geen middenberm is, toen een personenauto, bestuurd door de echtgenote van een veearts uit Nieuwerkerk, door de glad heid van het wegdek in een slip raakte en op een uit tegengestelde richting ko mende autobus uit Gouda botste. Kort daarop botsten nog twee voertuigen, een personenauto en een vrachtwagen van een firma uit Amersfoort, op de autobus en de daaronder vast zittende personen auto. Door de laatste klap raakten de tweede personenauto en de vrachtwagen in brand. Een der inzittenden van deze personenwagen, een man kwam om het leven. Een tweede inzittende, een vrouw kon door een bijrijder van de vrachtwagen nog juist uit 'het brandende wrak worden bevrijd. Zij moest met een shock naar een ziekenhuis in Gouda wor den overgebracht. Drie van de vier bij het ongeluk betrokken voertuigen wer den nagenoeg totaal vernield. Het slachtoffer bleek de 25-jarige in Nijmegen woonachtige Griek T. Cotsis te zijn. Aanvankelijk dacht men, dat ook een kind in de auto was omgekomen, om dat een kindertasje in de wrakstukken werd gevonden. Later bleek die vrees ongegrond te zijn. De Nederlandse minister van landbouw, mr. B .\V. Biesheuvel die als een sigarenroker bekend staat in Brussel heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de beslissende landbouwconferen- tie het roken eraan gegeven. Te gen verslaggevers merkte hjj gis teren op: „ik geef het roken op totdat er een goede oplossing voor de Europese landbouw gevonden is". In een gymnastieklokaal aan de Belziger straat in West-Berlijn, waar aanvraagformulieren voor pasjes zullen worden uitgegeven, wordt linoleum gelegd om de vloer te sparen. Westberlijners kunnen tussen 19 december en 5 januari gedurende één dag naaste verwanten in Oost- Berlijn bezoeken, zo is bij overleg tussen een vertegenwoordiger van het bestuur van West-Berlijn en een afgevaardigde van de Oost- duitse regering overeengekomen. Van Westberlijnse zijde werden de onderhandelingen gevoerd met in stemming van de regering in Bonn en van de westelijke bondgenoten. In Bonn werd bekendgemaakt, dat de stadsregering van West-Berlijn en de bondsregering het er over eens zijn, dat de regeling betreffende de kerstpassen geen wijziging betekent van de juridi sche status van West-Berlijn en ook niet beschouwd kan worden als een verande ring in de westelijke politiek om Oost- Duitsland niet te erkennen. De bekend making bevatte voorts de mededeling, dat alle autoriteiten die voor de status van West-Berlijn verantwoordelijk zijn, van mening zijn dat de regeling alleen de zaak van de menselijkheid dient. De Oostduitse autoriteiten hadden schrifte lijk en mondeling deze opvatting onder schreven, aldus de officiële mededeling van Bonn. De overeenkomst geldt bezoeken aan ouders, kinderen, grootouders, klein kinderen, broers en zusters, ooms en tantes, nichten en neven en ook de tijdelijk hereniging van echtparen, waarvan de man en de vrouw elk in een ander stadsdeel wonen. 'In elk Westberlijns bestuursdistrict komt een bureau, waar de dagpassen zul len worden uitgereikt. Hiervoor ko men Oostberlijnse P.T.T.-ambtenaren naar het westelijke stadsdeel. Men verwacht dat ongeveer een derde van de vierhonderdduizend Westberlij ners die familie in het oostelijke stads deel hebben een pas zal aanvragen. Een Oostduitse grensofficier zei: „Wij willen de mensen met de minst mogelij ke vertraging doorlaten. Inzittenden van auto's zullen niet behoeven uit te stap pen en we zullen enkele wegversperrin gen opruimen en een tweede rijbaan aan leggen". Het is een overwinning voor de commu nisten, zo verklaarde een Westberlijnse journalist. „Zij hebben met succes het westen gechanteerd met hen te onder handelen. Het westen heeft de muur nu aanvaard evenals het Oostduitse regime De Westberlijners zullen hiervoor een hoge politieke prijs moeten betalen", zo zei hij. President Johnson van Amerika heeft gisteren in een toespraak in de V.N.-as- semblee een „new deal" op wereldniveau voor de ontwikkelingsgebieden voorge steld. De hulpprogramma's ten behoeve van de ontwikkelingslanden moeten vol gens hem worden geïnternationaliseerd. Amerika, aldus de president, wil het einde van de koude oorlog. De voornaam ste taak van de mensheid is de vrede te bewaren en de toekomst te redden. Door samenwerking kunnen de naties de voornaamste problemen oplossen. Hij noemde daarvan de conflicten tussen grote staten en tussen kleine buurlanden, de meningsverschillen over de ontwape ning, het voortduren van oud onrecht op het gebied van de mensenrechten en overblijfselen van het kolonialisme. De tijd is nu gekomen, aldus president Johnson, dat er internationaal wat wordt gedaan om het lot van het derde deel van de wereldbevolking, dat nog aan honger, armoede en ziekte is overgele verd, te verbeteren. Dat kan niet gebeu ren door het aanvaarden van resoluties in deze assemblee, maar wel door een vreedzame revolutie in de wereld, door het eensgezinde streven van al onze le den, rijk en arm, sterk en zwak, los van positie en ideologie, naar welzijn menselijke waardigheid. Elk land moet zijn bijdrage leveren. Alle V.N.-leden kunnen meer doen dan tot nu toe en samen kunnen wij een betere wereld scheppen. President Charles de Gaulle van Frankrijk zou gisteren tijdens een kab'inetszitting zijn eis hebben her haald dat de Euromarktlanden het uiterlijk 31 december eens moeten worden over een gemeenschappe lijk landbouwbeleid. In politieke kringen werd de vrees geuit dat de Frans-Duitse betrekkingen zouden worden geschaad indien de minis ters van buitenlandse zaken van de Euromarktlanden, die vandaag te Brussel besprekingen zullen begin nen, geen resultaten zouden berei ken. De beperkte kabinetszitting werd bijge woond door premier Georges Pompidou en de ministers van buitenlandse zaken en van financiën, Maurice Couve de Murville en Valery Giscard d'Estaing. Bericht werd dat de minister van bui tenlandse zaken, die vandaag in de Bel gische hoofdstad zal zijn, een instructie had gekregen om er bij zijn gespreks partners op aan te dringen dat men zich zou houden aan de op 29 juli door de Gaulle gestelde limiet. Functionarissen lieten er geen twijfel over bestaan dat Frankrijk niet ak koord zou gaan met een of ander technisch trucje waardoor de tijdsli miet zou worden verschoven. Zij zeiden dat de nodige overeenstem ming over de prijzen van rundvlees, rijst en melk zou kunnen worden bereikt in dien de deelgenoten van Frankrijk, ir het bijzonder Duitsland, hiertoe de „po litieke wil" aan de dag zouden leggen iljdens de begrotingsbehandeling heeft de Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, mr. R. van den Bergh, medegedeeld, dat in Am- sterdam een standbeeld van wijlen koningin Wilhelmina zal worden opgericht. Waarschijnlijk zal het beeld op het Koningin Wilhelmina- plein in Amsterdam-West komen, waar op het ogenblik het confec- tiecentrum wordt gebouwd. Indien deze wil niet op 31 december is getoond, zal dit een paar dagen later ook niet geschieden, aldus de functiona rissen. In het goedingelichte, liberale middag blad „Le Monde" werd gezegd dat vele ter zake kundige waarnemers meenden dat indien niet op tijd aan de eis van het Franse staatshoofd zou worden vol daan, de Gaulle op zijn volgende pers conferentie zou zeggen dat de Euro- markt en zelfs het Frans-Duitse verdrag hun „recht van bestaan" hadden verlo ren. Naar wordt verwacht zal de Gaulle op 15 januari een persconferentie geven. Mr. P. M. Peters, advocaat en procureur in Nijmegen, heeft gisterochtend bij de „Twentsche Bank" beslag laten leggen op het vermogen van de „Stichting vie ring 150 jaar koninkrijk" te Nijmegen, een bedrag van rond 26.500. Tot deze maatregel is besloten na over leg tussen de regisseur van openlucht spelen Carel Briels en vier grote cre diteuren. De crediteuren achten het plan van het stichtingsbestuur om over te gaan tot uitbetaling van zes procent van hun vorderingen, niet aanvaardbaar. Daarbij komt, dat de vordering van de heer Briels (30.000 gulden honorarium en onkostenvergoeding) door het stich tingsbestuur niet is erkend. Na de be taling van zes procent aan de overige schuldeisers zou geen geld resteren om achteraf alsnog zijn aanspraken te kun nen honoreren. Als gevolg van de beslaglegging is de uitbetalingsregeling van het stichtings bestuur geblokkeerd en kan evenmin het faillissement van de stichting wor den aangevraagd. In de nu beschikbare tijd willen de schuldeisers nagaan, of het mogelijk is, de leden van het stichtingsbestuur per soonlijk financieel aansprakelijk te stel len. Daarvoor moet worden aangetoond, dat ze bij het organiseren van de fees telijkheden in Nijmegen de normale grenzen van voorzichtigheid hebben overschreden. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren gezegd, dat minister Rusk van president de Gaulie de verzekering heeft gekregen dat Frankrijk niet van plan is communst-isch-Chlna in de nabije toe komst diplomatiek te erkennen. Onze minister van buitenlandse zaken mr. Joseph Luns neemt thans deel Parijs aan de N.A V.O.-conferentie. Zoals bekend waren en zijn er wel enige moeilijkheden in deze Noordatlantische verdragsorganisatie. Men keek nogal argwanend naar de besparingen, welke minister MacNamara bij de Amerikaan se strijdkrachten doorvoerde en men weet niet goed hoe het aan moet met het toestaan van een gedeeltelijke atoomver antwoordelijkheid aan West-Europa. Frankrijk is bezig een eigen atoom zwaard te ontwikkelen, waarover presi dent Lyndon Johnson geen enkele zeg genschap zal hebben en het heeft inmid dels ook al per 1 januari a.s. zijn marine eenheden teruggetrokken uit het mari ne-opperbevel van de N.A.V.O. De Fran se schepen komen voor de N.A.V.O. wel beschikbaar in tijden van gevaar of oorlog, maar ze zijn in vre destijd geen onderdeel meer van oefenende N.A.V.O.-eenheden. Frankrijk voelt zich bepaald niet geluk kig onder de huidige Amerikaanse sup- prematie in N.A.V.O. en het is ook niet zó, dat West-Duitsland. Engeland, Italië en Nederland geheel zonder N.A.V.O.- bezwaren zijn. Nu had men mogen verwachten, dat de grotere en kléinere controversen in de N.A.V.O. tijdens de thans lopende conferentie aan de orde zouden komen en dat ze geheel of gedeeltelijk worden opgelost. De berichten uit Parijs echter wijzen geenszins in die richting. Men kan er weinig van onder de indruk zijn wanneer bijvoorbeeld en dat nog w-el door minister Luns gesproken wordt over de vrijheid van West-Berliin, terwijl de Westberlijners zelf bezig zijn met de Oostduitsers een regeling te treffen voor het afleggen van kerstbezoeken aan de Oostzone. Dit la_atste wijst er op, dat de vrijheid van vVest-Berlijn op dit ogenblik vol strekt niet bedreigd wordt en dat het dus tijdverspillen is om daarover op dit ogenblik te praten binnen een N.A.V.O.- conferentie. Jammer voor minister Luns. Ook andere ministers hebben zich echter toegelegd op het houden van redevoerin gen, die uitblonken door weinig-zeggend- heid of door het herhalen van bekende standpunten. Alles bijeen moeten we daaruit wel aflei den, dat men te Parijs in een impasse zit en dat men er alleen maar de tijd dood- praat. Het kan haast niet anders of men werkt te Parijs uitsluitend in de richting van uitstel. Blijkbaar ziet men geen kans thans iets te doen op het gebied van „krammen en lijmen", opdat de barsten in de Noordatlantische verdragsorganisatie wat minder duidelijk zouden worden. Volgend voorjaar komt er weer een N.A.V.O.-conferentie bijeen en dan zijn er wellicht nieuwe mogelijkheden ont staanof niet ontstaan In dit verband moeten wij het wel be treuren, dat ook van Nederlandse zijde een bijdrage is geleverd tot de huidige besluiteloosheid én richtingloosheid in Parijs. Een sterk omstreden (Amerikaans) plan was dat voor een „multilaterale" mari tieme atoommacht. Er zouden schepen komen met „gemengde" internationale bemanningen en die schepen zouden dan te zamen een „Europese" maritieme atoommacht vormen, maar de president van de Verenigde Staten zou alleen het bevel kunnen geven tot het gebruik van de atoomwapens op deze schepen. Dit onzinnige plan was aan een Ameri kaans brein ontsproten in de hoop daar door aan West-Europa het (geheel on juiste) idee te geven als zou het over een eigen atoommacht beschikken. Het idee werd dus in Nederland afgewezen en het zag er naar uit, dat het niet door een meerderheid van de N.A.V.O.-landen zou worden aanvaard. Toch heeft men het zover weten te krij gen, dat het plan in bespreking zal ko men en Nederland heeft heel vriendelijk verklaard, dat het aan zo'n bespreking ook wel wil deelnemen, al is het tegen het plan gekant! Praten wil men altijd welhet doet zo stug aan wanneer men niet eens pra ten wil, nietwaar? Wel, wij geloven, dat het heel wat zake lijker geweest zou zijn, wanneer Neder land nu eens niet had willen praten en zonder meer het zonderlinge atoomplan had afgewezen. Dan had men te Parijs kunnen aandringen op de bespreking van nuttiger zaken of men had in ijltem po de huidige, weinig vruchtbare confe rentie kunnen sluiten. Wat thans gebeurt is tijd verspillen en waarschijnlijk ook geld verspillen. (Van een onzer redacteuren) „DE HUIDIGE regionale ont wikkelingspolitiek rekent met veel te kleine gebieden". Tot de ze uitspraak kwam gisteren drs. M. C. Verburg (E.T.I.-Zeeland) in Den Haag tijdens een boeien de causerie voor een uitgelezen gezelschap verkeersdeskundi- gen. Met veel verve, zijn betoog gestaafd met diverse sprekende voorbeelden, stelde hij, dat in E.E.G.-verband ten aanzien van de regionale ontwikkeling een nieuwe visie nodig is: „Daarbij moeten we de moed hebben bui ten historisch gegroeide gren zen en opvattingen te treden". Voorbeeld: onlangs is in de sta ten van Zuid-Holland een motie aangenomen, waarin wordt uit gesproken dat het middenge bied van de randstad open moet blijven. „Maar met een motie in de Zuidhollandse staten komt men er niet: het probleem van het „open hart" in de randstad is g?en zaak van Zuid-'Iohand land, Noord-Brabant en Zeeland. Men moet in bredere verbanden denken". Bredere verbanden: voor de regiona le planning zou men Noordwest- Frankrijk, Vlaanderen, Zeeland en Zuid-Holland als één homogeen ge bied moeten beschouwen, aldus drs. Verburg. Zelfs vroeg Zeelands E.T.I.- directeur zich af of een planning in E.E.G.-verband niet bekeken moet worden voor het grote gebied, dat ligt binnen de driehoek Calais, Saar- brücken, Emden. De heer Verburg sprak tijdens een drukbezochte lunchbijeenkomst van het Nederlands Vervoerswetenschap- pelijk Instituut. Na te zijn ingeleid door drs. D. J. Wansink van de Ne derlandse Spoorwegen ontwikkelde hij enkele theoretische beschouwin- alieen, maar ook van Gelder- (Zie slot pag. 2 kot. 2) Tijdens de lezing van drs. Ver burg over regionale ontwikke lingsproblemen viel een nieuw woord: Vlissingen-Oost. Uit het betoog van de E.T.I.-directeur viel op te maken, dat besloten is in de toekomst het Zuld-Sloe aan te duiden als „Vlissingen-Oost". Wij vernamen inmiddels dat de be heercommissie tot deze naam be sloten zou hebben op overwegin gen van o.m. van acquisitie. Met name in het Engelse taalgebied zou het woord Sloe (uitgesproken als „slow" langzaam!) tot on gewenste misverstanden aanlei- j ding kunnen geven... SnstuuiiJiiuittuiuiiuiiiMiiiu munnuiuiiui luimuimiituii De voorlichtingsdienst van het kabinet van de gevolmachtigde minister van Su riname in Den Haag heeft een uiteen zetting gegeven over het werkzaam stel len van Surinaamse arbeiders bij Neder landse firma's. Hieraan is het volgende ontleend: In 1958 heeft de Amsterdamse Droogdok Mij een 200-tal Surinaamse werklieden naar Nederland gehaald. Dit geschiedde in overleg met de regering van Surina me. Door diverse omstandigheden mis lukte deze tewerkstelling. De A.D.M. zond het grootste deel naar Suriname terug. Dit experiment kostte aan de A.D.M. een bedrag van circa 200.000. Thans hebben drie maatschappijen een nieuwe poging gedaan. De proef bij Bil- liton lijkt wel te zullen slagen, mede door de voorzichtige wijze, waarop dit experiment ter hand is genomen, waar bij zowel de Surinaamse regering als het kabinet van Suriname in Nederland tij dig werden ingeschakeld, aldus de voor lichtingsdienst, De firma Ducroo en Brauns heeft deze aantrekking geheel over een particulier arbeidsbureau in Suriname, nl. Patrado laten lopen. Het experiment moet zowel t.a.v. Verolme als t.a.v. Ducroo en Brauns als mislukt worden beschouwd. Over de oorzaken wordt o.m. opgemerkt: er werd aan de werknemers in Suriname beloften ge daan, die in Nederland niet konden wor den nagekomen. Mr. J. M. A. H. Luns is gekozen als voorzitter van de raad van ministers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E. S.O.) voor het jaar 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1