In FREIBURG schitterden onbekende Nederlandse judosterren r LEZERS SCHRIJVEN Agrariërs op Walcheren zijn tuinbeuw-m indeel Raad Westdorpe heeft sluitende begroting NAJA TOONDE KRACHT DISCUSSIES IN RAAD ZAAMSLAG BIJ BEGROTINGSVERGADERING Geen algemene beschouwingen EXAMENS Waarom? Pech Wraak Kansen? Schaduwtitels DE ZEEUWSE TAELE Schieting OECUMENISCH PLAN (VI) OECUMENISCH PLAN (slot) Ir. L. Vellekoop voor C.B.T.B.: Ontwikkelingen in teelt van groente waarneembaar Ook tactiek Osoto-Gari Adspirantenwedstrij den KNCGV in Kruiningen Kritiek op subsidieverlening Begroting voor 1964 sluitend Deelneming aan ratiobouw Amateur fotoclub in Sas van Gent opgericht Raiioboiiu) VAN VÏISSINGFN ZWEMBAD VLISSINGEN WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ^ls een lamp die plotseling van het plafond stort zijn de resultaten van tot nu toe onbekende Nederlandse judoka's in Freiburg op de tafel gevallen, waaraan N.J.J.B., N.A.J.A., Judokwai-Nederland en N.K.J.B. al vele maanden op aandrang van de N.S.F. onderhandelen over eenheid in de Nederlandse judowereld. Voor de eerste keer kregen leden van de Ne derlandse amateur judo associatie de kans hun krachten te tonen in een internationale topwedstrijd waaraan ook de sterkste Franse en Duitse judoka's deelnamen. De 23-jarige WILLEM RUSKA uit Amsterdam behaalde op die in ternationale open Duitse kampioenschappen de titel in het zwaargewicht en in de klasse alle categorieën. Bovendien deelden ELZER en LETTERIE, evenals Ruska van de judoclub „TUNG JEN", de derde en vierde plaats bij de zwaargewichten. Sprekende resultaten die plotseling de vragen doen schrijnen: Wie zijn de ze judoka's? Hoe kunnen zij zo ineens de internationale top doen sidde ren? En... de belangrijkste vraag: kunnen zij onze judo-eer gaan verdedi gen in Tokio? yy „Anton is in Japan", zei mevrouw Geesink door de telefoon toen we probeerden antwoord op die vragen te krijgen van onze wereldkampioen en nationale bondscoach. In de Brandewijnsteeg, een straatje van twee, drie meter breed in het hartje van oud-Amsterdam troffen we Wil lem Ruska, een blonde breedborstige knaap die beter met handen en voe ten werken kan dan met zijn mond. In de kleine kantine van zijn club „Tung Jen" omringd door zijn team genoten luisterde hij aandachtig naar de speech van zijn trainer, de Kore- aan Choi-Indo. „Bedankt", zei hij even later, toen de voorzitter van het Nederlands Ama teur Dan College, de heer G. F. M. („Opa") Schutte hem de 2e dan- graad toekende. Geduldig poseerde hij op de mat voor onze camera. Ge duldig ook luisterde hij later naar wat drs. M. Schutte, bestuurslid van de N.A.J.A. zei, tijdens een gezellig napraten in de huiskamer van een der judoka's. „We kunnen nog moeilijk bevatten hoe belangrijk de in Freiburg ge maakte uitslagen voor ons als N.A.J. A. zijn in de strijd om erkenning. Buitenstaanders zullen zich niet kun nen voorstellen wat die resultaten moreel voor ons betekenen. Jaren lang hebben we in de schaduw ge staan. Jarenlang werd we uitgeslo ten en gedwongen „stiekum" inter nationale contacten te zoeken en nu ineens... dit..." Via de N.J.J.B., de hond die aan gesloten is bij de internationale organisaties kregen we dank zij de eenheid die er nu aan het groei en is in de Nederlandse judowereld de uitnodiging een ploeg te forme ren voor Freiburg. Achterdochtig als we in al die jaren geworden zijn dat verleden willen we overigens graag proberen te ver geten dachten we: Waarom stuurt de N.J.J.B. geen eigen ploeg? Vinden zij de deelname aan die Duitse kam pioenschappen niet belangrijk ge noeg? Of denken ze dat wij met onze N.A.J.A.-judoka's van de mat ge veegd zullen worden? Of krijgen we een kans, omdat bondscoach Geesink in Japan zit en dus geen N.J.J.B.- ploeg kan formeren? Met al die vragen in het hoofd ver trokken we met onze achtmansploeg naar Freiburg. En met de verbeten wil de langverbeide kans te grijpen. De Duitsers hadden o.m. de Tokio- gangers Metzier en Miebach op de deelnemerslijst staan. De Fransen o.a. ex-Europees kampioen Dessaily. Verder waren er de sterkste Zwit sers en Joegoslaven die net als de Duitsers en Fransen alle toernooien aflopen om zoveel mogelijk ervaring op te doen voor de olympische spe len". Onze enige lichtgewicht P. Vega heeft pech door in de eerste "ronde tegen Desmet te loten. Hij verliest door beslissing scheidsrech ter van de Fransman die later de ti tel zal grijpen. Onze middengewich ten loten tegen elkaar, wippen elkaar en lopen dan vast op de Duitse titel- winnaar Metzier In het zwaargewicht dringen drie Nederlanders na vijf uur zwaar vech ten door tot de halve finales. De Franse ex-Europees kampioen De- sailly is de vierde Om acht uur 's avonds zal de eerste partij zijn Desailly-Letterie. Daarna Ruska- Elzer. Wint Letterie van Desailly dan moet Elzer van Ruska winnen, omdat Willem onze enige man is die tot de halve finales alle categorieën is doorgedrongen Bij ons in de dojo hebben Elzer en Ruska elkaar vaak met wisselend succes bestreden El zer heeft een mooiere techniek. Rus- ka is kracht'gcr TaeMek »n team geest moeten daar in Freiburg be slissen". titels en als 4de dan stapt vol zelf bewustzijn naar voren. Ruska, eerste dan, voor ieder onbekend, pakt hem links, rechts... Osoto-Gari! Ipponü! Desailly plat op zijn rug kijkt stom verbaasd naar de scheidsrechter die enkele seconden na zijn hajime niet anders te doen heeft dan de winnaar aan te wijzen: Willem Ruska." yy In de halve finale voor alle catego rieën moet Ruska weer tegen Desailly. De op wraak beluste Fransman probeert hem direct met een enorme beenveeg te vloeren glijdt echter af, neemt de broek van Ruska mee en scheurt die van on der tot boven open. Juichend springt Letterie op, trekt snel zijn broek uit en roept: „Nu gaat mijn broek ten minste winnen!" Als van kleding ver wisseld is zet de Fransman alles op alles tot Ruska plotseling opnieuw scoort nu met kosoto-gake. Desailly ligt voor de tweede keer op zijn rug. Voor de titel veegt Ruska de sterke Mibach plat onderuit met okuriashi- barai. Twee titels!!! Dank zij het onbaatzuchtig team work van de jongens. De sterke Rus ka krijgt ze op zijn naam, maar hij weet beter dan wie ook dat Letterie en Elzer de basis voor zijn triomfen legden". „Goed, dat was dat." Plotseling ver andert de toon van de heer Schutte jr. „Nu wachten we af. Krijgen deze jongens meer kansen? Ze hebben be wezen tot de Europese top te beho ren, ondubbelzinniger dan de judo ka's van bondscoach Geesink. Wij willen als N.A.J.A.-mensen niet de eenheidsonderhandelingen bemoeilij ken, maar moet de Nederlandse sportliefhebber zich nu niet afvragen wie de sterkste judoka's zijn, wie het meeste recht hebben eventueel uitge zonden te worden naar Tokio? Heb ben deze jongens geen recht op een eerlijke kans?" „De situatie is nu zo dat de N.J.J.B. een selectieploeg van 28 man heeft die zich op de O.S. voorbereiden. Die ploeg blijft gehandhaafd, zeggen de N.J.J.B.-ers, omdat zij al zo lang trainen, omdat hun beloofd is een kans voor Tokio te krijgen. Na de stichting van de federatie van Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bon den werd het voorstel gedaan aan die 28 nog zes man toe te voegen, te ver krijgen uit districtsselectiewedstrij den voor alle judoka's. Twee dus voor elke gewichtsklas. Dat houdt in dat de N.A.J.A. bijvoorbeeld in de zwaar gewichtsklas maximaal twee judo ka's in de kernploeg kan krijgen, ter wijl zowel Ruska als Letterie en El zer in Freiburg bewezen hebben tot de Europese topklas te behoren. Iets wat de zwaargewichten die reeds tot de 28 geselecteerden behoren nog niet bewezen hebben. De N.A.J.A. werkt ook al vele maan den met een selectieploeg van 25 man naar Tokio toe. Is het nu van ons een onredelijke eis te vragen om een open eerlijke competitie tussen de 28 N.J.J.B.-ers en bijvoorbeeld 28 N.A.J.A.-judoka's om in die competi tie uit te maken wie de sterksten zijn en daarna een nieuwe kernploeg te vormen De kalender van de komende Ne derlandse kampioenschappen is "vastgesteld. Op uitdrukkelijk ver zoek van de N.J.J.B. worden die kampioenschappen in 1964 nog ge scheiden gehouden. Gevolg: de natio nale N.J.J.B.-kampioenen worden in ternationaal erkend en onze jongens moeten zich nog eens een iaar te vreden stellen met schaduwtitels, ter wijl ze sterk genoeg zijn de officiële te veroveren. Toen de F.N.J.J.B. tot stand kwam juichte men. Wij ook. Omdat de eer ste stap naar eenheid in de judowe reld was gezet. Maar er moesten nog heel wat stappen gezet worden. Stan- pen die sommige mensen moeilijk kunnen doen, omdat ze hoog op een zetel zitten en op anderen neerkijken. „Wij, N.A.J.A.-mensen, willen gelij ke kansen voor alle judoka's. Alleen op de mat toont zich de beste judoka. Dat hebben de enorm show-makende Fransen in Freiburg ondervonden. Die resultaten op de open Duitse kampioenschappen zijn heel belang rijk geweest. Voor ons N.A.J.A.- mensen, maar nog meer voor ieder die het beste wil voor het nationale judo. Freiburg moet toch ogen ge opend hebben!" JAN DASSEN Zö noe en dan, krieg ik van un misje, die ik a jaeren kenne zö'n krante toe- estierd. Ze stiert mü die krante, omdat ze dienkt da dur wat in staet wak arig zou vin den om dat nog is te weten, wat er zó nog is omgaet in Zeeland. Ik bin dur a meer dan veertig jaer uut en natuurluk kenne ik de ménsen alle- maéle nie mê zo goed mê de naemen kommen me toch wê bekend voo en dan was ik vroeger op ut postkantoor, dus je begriept wê da un eeleboel naeme me nog bekend binnen. Noe las ik ök van die Zeeuwse Taele. Pel, Pel, wat is da, toch un Taele! Ieder spreekt ut op z'n eigen uut en toch verstaen we ekaar allemêle. Un êele stuut eleen kwam ik toevallig un ouwe vrouwe uut Iese tegen. Ze weunt ók a lange dur nie mi. We aan ut na tuurluk druk over alle lei maensen die we saemen ekend ên en toen we wi ni ónze plekke mossen ('t was in de pauze van un komédie) zei ze tegen me: „di praeten we „daken" nog is over". Noe, toen schootte ik in de lache, want dat „daken" ak in zolange tied nie me ehoord, dat ut as meziek me in de oren klonke. Dirom wik me zên, 't is toch aorig omdat nog is te óren en dirom vind ik ut leuk om julder dat is te schrie- ven. Gaê d'er mee deure, der bin genoeg ménsen in 't êle land die ök nog wê wat weten te schrieven en dan kunnen we dur allemaele nog is smêkeluk om lachen en geniéten en terugdienke an die vobieë daegen in ons mooie Zeeland an un tied toen alles nog zö rustig wasze en nie zo'n gejakker as noe. Noe is 't bieni Kossemisse en Ouwe Jaer dus „veel Heil en Zegen" in 't Nieuwe Jaer. Noe dan de groetenisse an alle Zeeuwen en as 'k dur wee is komme, bin ik altied bliêe, om dur nog is te wezen. Haarlem. L. C. Walles-Welleman. Willem Ruska, de judoreus uit Amsterdam heeft veel aan zijn Koreaanse trainer Choi Indo (5e dan) te danken. Ondanks het feit, dat de Na-ja niet officieel aan in ternationale loedstrijden kon deel nemen, hebben de judoka's van deze bond toch de aansluiting met het internationale judopeil kunnen houden. Vooral dank zij kundige trainers en adviseurs als Kiozumi, Hirano Rhee, Oda en Choi-Indo uit Japan of Korea, ju- dolanden bij uitstek. „Willem Teil" te Ovezande organiseerde dit weekend een schieting. Aanwezig waren 41 schutters van 10 verschillen de verenigingen. Er werd geschoten in de overdekte doelen bij de heer G. Doe- ne. Hoofdvogel niet afgeschoten. 1ste zij vogel: L. Vermuë, van Soranus te Heinkenszand; 2e zijvogel: K. L. v. Steenbergen, van W. Teil te Ovezande. De beide bovenkallen werden niet afge- schoten. 1ste onderkal M. Driedijk, van Soranus te Heinkenszand; 2e onderkal: D. Geys, van A.D.L.M. te Kwadendam- me; 1ste klep: C. D. Raas, van W. Teil te Ovezande; 2e klep: P. Steketee, van A.D.L.M. te Kwadendamme; 3e klep: J. de Rijke, van Edele Handboog te Oude De heer B. Beinema wiens naam ik wel, maar wiens overtuiging (Oecume nisch Plan HI, P.Z.C. 7 december) ik niet deel leeft lichamelijk in het jaar Onzes Heren 1963. Met opzet schrijft ik Onzes Heren, de heer B. is door God in deze tijd geplaatst, maar hij blijkt de mogelijkheden, die ons gegeven zijn tot een gemeenschappelijke beleving van het geloof, niet te willen benutten. Leeft hij wellicht geestelijk in de eeuw der reformatoren Zijn ijlings bestijgen van (het oude stokpaard der) brandsta pels en schavotten zou het doen vermoe den. Toch past hij ook niet in die tijd; als de middeleeuwen duister geweest zouden zijn, moest men hem daarheen verwijzen, gezien zijn vreselijke uit spraak „dat er niets is, dat ons verbindt i met Rome". De heer B. zou nog eens precies moeten zeggen wie die „we" zijn. In ieder geval niet" de geestelijke erfgenamen der re formatoren, want de reformatie her kende in de R.-K. Kerk van haar tijd toch nog altijd de sporen van Christus' gemeente (Calvijn, ïnstitutio IV, 2, II) en erkent vanouds de in die Kerk toe gediende doop. Of als ik moe' verwijzen naar 'n theoloog, bij wie dhr. B. zich wellicht beter thuisvoelt: Voetius meent, dat zelfs zij, die hij als ketters be schouwt, als gelovigen kunnen sterven tDisputationes Selectae, III, 758). Verbindt de doop, verbindt het Christen zijn de heer B. niet met de rooms- katholieken? Of meent de heer B. met zijn hardere oordeel de reformatoren te verbeteren Middelburg, M. Beinima. Rouaansekaai 7. Blijkens het ingezonden stuk van de heer D. de P. te Sas van Gent in de P.Z.C. van 3 december 1963 is het hem niet duidelijk, waarom ik mij in het in gezonden stuk in de P.Z.C. van 28 no vember 1963 tegen de stichting Her vorming en Catholiciteit verklaar en zelfs opwerp maatregelen tegen haar invloeden te nemen. Daarom zal ik een en ander in het kort nog nader verdui delijken. lande- 4e kien- G Remiinsi? van Tu~ Het is m-i- zeer verkeerd, dat de stich lanae, 4e kep. u. rtemijnse, van Ju- oat-hniieit-eit hi liana te Oudelande. De Zeeuwse agrariër is tuinbouw-min- ded. Dit geldt speciaal voor de agrari sche bevolking van Walcheren. De ont wikkelingen die men daar momenteel kan waarnemen wijzen op een uitbrei ding in de groenteteelt op volle grond en groenteteelt onder glas. Dit was de kern van het betoog, dat ir. L. Vellekoop uit Goes de Walcherse leden van de C.B.T.B. maandagmiddag voorzette, tijdens een vergadering in de Bogard zaal te Middelburg. De vorst die de meeste werkzaamheden op de bedrijven had neergelegd, was mede oorzaak van een grote belangstelling van boeren en tuinders. De heer Vellekoop, die zijn uiteenzetting met cijfers illusteerde wees er op, dat de groenteteelt in open grond en onder glas momenteel niet meer tot Walcheren beperkt Is. Het teeltgebied voor groen te Is thans eveneens uitgebreid tot de streken Eede-Aardenburg, Koewacht, Waarde, Thoien, Oosterland en Kapelle. Ook op Walcheren is de belangstelling groot. Valt er wat oppervlakte betreft in de appelen, peren en pruimenteeit een afname waar te nemen, de groenteteelt kenmerkt zich echter in een vooruit gang. En wel van 83 naar 113 ha op de volle grond en van 5.41 tot 9.47 in de groenteteelt onder glas. In grote lijnen schetste de heer Vellekoop "vervolgens de verschillende manieren waarop de groenteteelt kan plaatsvinden. Over de specialisatie van de bedrij ven merkte hij onder meer op, dat men hiermee de arbeidsresultaten kan vergroten en de afzet vergemak kelijken. Ook kunnen er naar zijn mening op gespecialiseerde bedrijven meer gerichte voorzieningen worden getroffen. Willem Ruska, de blonde Am sterdammer die plotseling nieuwe hoop doet leven in de harten van de judo-enthousiasten. De 23- jarige judoka veroverde in een in ternationaal sterk veld in Frei burg op overtuigende wijze twee titels op de internationale open Duitse kampioenschappen. „De Fransen proberen ook een tac tiek toe te passen. Zij verschijnen veertig minuten te iaat in de hoop dat de organisatoren om het publiek niet te laten wachten eerst de partij Ruska-Elzer zullen oproepen. Da: doen ze ook, maar wij weigeren, om dat we de truc doorzien. Eerst De- Sailly-Letterie. De kundige Letterie moet in zijn par tij de zwakheden van de Fransman blootleggen. In hun titanenstrijd blijkt de enorme kracht en ervaring van de Fransman. Zijn woeste aan vallen leiden tot niets maar impone ren de scheidsrechter voldoende om hem tot overwinnaar te verklaren. Tijdens dat gevecht werd het ons duidelijk dat we tegen die wilde Fransman de onverstoorbare krach' van Wil Ruska moeten zetten en niet het verfijnde judo van Elzer. Die. trots op zijn prestaties en he' prachtige werk dat hij in de voor rondes liet zien, krijgt op het laatste moment instructie dat hij moet ver liezen van Ruska In een lichte partij valt Elzer en verliest met Ippon. Dat is teamgeest!" Nu de beslissende partij Ruska- Desally. "Ik besef dat Ruska de Frans man in de eerste seconde moet werpen. Dat is het zwakke moment bij judoka's die elkaar nog nooit heb ben ontmoet. Meestal tasten ze elk aar eerst voorzichtig af om dan pas aan te vallen. Ruska en Desailly worden opgeroe pen. Ze betreden de mat. Ze groeten. Het hajime van de scheidsrechter weerklinkt. De Fransman door de microfoon aangekondigd met al zijn De kring Zeeland van het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiekver- bond heeft zaterdag in Kruiningen ad- spirantenwedstrijden gehouden. De uit slagen luiden: jongens groep A: Max Florusse, Oranje-Nassau te Vlissingen, 23.4; Wouter Janssen, Oranje-Nassau te Vlissingen, 21.6; Eddie v. d. Male, Genie te Bergen op Zoom, 21.3; Groep B: 1. Piet Willeboordse, 22.4; 2 en 3 Piet Joziasse en Henk Wever, 21.4, allen lid van Oranje-Nassau te Vlissingen. Groepsclassifieatie: groep A: Oranje- Nassau, 66.1; 2. Genie, 61.2; groep B: Oranje-Nassau, 85.8; 2. Genie, 75,7. Verenigingsclassificatie; 1. Oranje-Nas sau, 151.9; 2. Genie, 136.9. Meisjes groep A: 1. Marijke Grootjans, EMM te Terneuzen, 24.2; 2. Ria Luitwieler, Vel- do te Middelburg, 24.-; 3. Dingena Tol- hoek, Veldo te Middelburg, 23.9. Groep B: Tannie van Boven, KWV te Krui ningen, 24.4; 2. Jeanne Zwartepoorte, OKK te Goes, 23.9; 3. Ria Arendse, Zuidwesters te Souburg, 23.8. Groeps classifieatie: groep A: 1 OKK 110.5; 2 Genie, 93.7; 3. EMM 92.-; Groep B: 1 KWV, 123.4; 2. Zuidwesters, 111.8; 3. Veldo, 107.5. Verenigingsclassificatie: 1 OKK, 216,4; 2. Veldo, 199.1; Oranje- Nassau, 193.4; 4 EMM 188.4; 5 Genie 162,2; 6 KWV 123.4; 7 Zuidwesters, 111.8; 8 Zeelandia. Koudekerke 105.1. Kwart eeuw bij P.T.T. In zijn woning is de heer Omèr Dehul- sters te Westdorpe door de directeur van het postkantoor te Sas van Gent, in aan wezigheid van het P.T.T.-personeel, ge huldigd voor zijn 25 jaar trouwe dienst bij de P.T.T. De heer Dehulsters, besteller eerste klas, werd de zilveren P.T.T.-speld aangebo den. Van het personeel ontving de jubilaris een werphengel. De raad van de gemeente Zaanislag heeft in zijn vergadering van maandag middag en -avond de begroting voor 1964 zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De gewone dienst van de ge meentebegroting sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 711.113,10, met een post onvoorzien van 42.294,22. De kapitaaldienst heeft aan ontvangsten 761.735,10 en aan uit gaven 1.076.538,59; een tekort dus van 314.803,49. In de beschouwingen op deze begroting voerde vooral het woord de fractieleider van de Partij van de Arbeid, de heer L. F. Florussen, die begon met te verkla ren, dat zijn fractie zonder bezwaar haar stern aan deze begroting kan geven. Verder meende hij, dat het wenselijk zou zijn wanneer de raadsleden meer zelfstandig en kritisch het werk van b. en w. zouden beoordelen. Hij zei de in druk te hebben, dat veel raadsleden maar zoet meemarcheren aan het hand je van de wethouders. Ten aanzien van de subsidie aan militai re tehuizen wenste de heer Florussen dat deze in het vervolg ook aan katholieke en humanistische tehuizen zou worden toegekend. Nadelig vond ir. Vellekoop, dat het ri sico op deze bedrijven minder gespreid is. In de steeds groeiende toeristenstroom zag de spreker een factor die bij de verdere ontwikkeling van de groente teelt op Walcheren van belang kan zijn. Dan zou dan naar zijn mening kunnen geschieden door veel gevraagde artike len in de teelt op te nemen. De heer G. J. de Jager van het land bouwschap in Zeeland had tevoren in een uiteenzetting uitgebreide aandacht besteed aan het landbouwbeleid, de structuurpolitiek, de integratiepolitiek, het produktiviteitsbeleid en het markt en prijsbeleid. Over het landbouwbeleid merkte de heer De Jager onder meer op, dat er hoewel er momenteel nog veel bewolking is, toch opklaringen te verwachten zijn in de vorm van een beter beleidsklimaat en een verandering op de wereldmarkt. Tijdens het interes ting Hervorming en Catholiciteit bij haar streven tot eenheid van kerken daarbij ook de R.-K. Kerk betrekt. De ze Kerk kent het hoogste gezag niet, toe aan de H Schrift, doch aan de paus. Door de R.-K Kerk in de een heid te betrekken wordt zij door pro testanten gesteund en wordt het evan gelie weersproken. De belijdenis der pro- estantse kerken zegt: de R.-K. Kerk schrijft zich en haar ordinanties meer macht en autoriteit toe, dan het Woord Gods en wil zich aan het juk van Chris tus niet onderwerpen enz. (zie verder santé vragenuurtje, dat na de twee le zingen volgde, kreeg de heer De Jager onder meer vragen aangaande het melk- prijsbeleid te behandelen. Daarbij wees hij er op, dat men niet met dreigementen maar met argumenten zal moeten aan tonen dat de prijs voor de melk te laag is. Een misverstand vond de heer De Jager de gedachte van velen, die me nen, dat het landbouwschap de prijzen bepaalt. Hij wees er op, dat het prijs beleid door het kabinet wordt ge voerd. Het landbouwschap heeft zelfs een adviserende taak, aldus spreker. Met het oog op de moeilijkheden, die boeren en tuinders in het verleden heb ben ondervonden en thans nog ervaren beklemtoonde de heer De Jager nog eens het verzoek aan de gemeentebesturen om de uitbreidingsplannen niet groter vast te stellen dan ze werkelijk binnen een bepaald aantal jaren gerea'iseerd kunnen worden. Voorzitter P. Ton had bij aanvang van de vergadering naar voren gebracht, dat de C.B.T.B. het rechtmatige aandeel in de nationale koek met hand en tand zal moeten ver dedigen bij de overheid. als woongemeente. Hij meende dat er voor de gemeente op dit gebied veel meer mogelijkheden liggen, dan men heeft benut. Hij vond dat er een grootser uitbreidingsplan moet ko men. Hij noemde de recreatie als een van de mogelijkheden om Zaam- slag aantrekkelijk te maken als woongemeente. Recreatiemogelijkheid zag hij vooral rond de Otheensekreek, die te koop is, maar waarvoor de ge meente nog geen interesse heeft la ten blijken. Tijdens de behandeling van de gemeen tebegroting met betrekking tot de sub sidiëring van de militaire tehuizen, deel de brgemeester J. van Wijk mede, dat b. en w. hun standpunt in deze ongewij zigd lieten, wat dus inhoudt dat de Ne derlandse militaire bond „Pro Rege" wel subsidie ontvangt en dat de centrale van katholieke militaire tehuizen, de stich ting militaire tehuizen van het humanis tisch thuisfront en de stichting Katholiek militair vormingscentrum geen subsidie zullen ontvangen. De heer Florussen wil de een duidelijke motivering horen waar om de subsidie wordt geweigerd. Wet houder F. de Koeijer zei dat er in de ge meente geen katholieken en of humanis ten zijn; de roomse gemeenten moeten de katholieke tehuizen maar subsi diëren. Dat was ook de mening van wet houder A. Koster. Politieke motieven De raad van Westdorpe heeft de ge meentebegroting 1964 vastgesteld met op de gewone dienst een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ƒ441.751,61 en een post onvoorzien van 6057,57. De kapitaaldienst geeft een bedrag aan inkomsten aan van 2.349.444 64 en aan uitgaven 2.429.152,23. Van de geboden gelegenheid tot het houden van algeme ne beschouwingen werd geen gebruik gemaakt. Bij de artikelsgewijze behandeling wees de heer Wille op de post salarissen ge- meentepersoneel. Hij was hierbij van mening, dat deze post gezien het hui dige loonbeleid verhoogd diende te wor den. De voorzitter zei, dat de richtlijnen van de minister nog niet werden ontvangen, zodat nog niet precies kon worden bere kend, met hoeveel deze post verhoogd zou moeten worden. Hij stelde voor dit bij afzonderlijke wijziging in de begro ting te brengen. De heer De Huisters was van oordeel dat de vergoedingen voor de leden van de vrijwillige brandweer aangepast dien den te worden. Besloten werd het punt In hotel Royal is dezer dagen de op richtingsvergadering gehouden van een amateur-fotoclub in Sas van Gent. Zes tien personen waren aanwezig, die zich staande de vergadering als lid opgaven. Het voorlopig bestuur werd gevormd uit de heren H. Uytterhoeven, M. Aertse, P. Martens, P. Bockstael en A. Voer man. Ook werd actie gevoerd voor de ze nieuwe vereniging in Westdorpe. Nu reeds heeft de vereniging circa 25 le lden. Op 17 januari a.s wordt in hotel snelen hier in deze o-(,mPPnte rt,,, Pen!Ro,7a' de eerste algemene vergadering inte^ m™®J»"iS.ehouden. waar dan een definitief be- ekozen zal worden. Ook maakte deze spreker bezwaar tegen rol, interrumpeerde de heer Florussen, i öfnnr de naam burgerlijk armbestuur, die hij die geacht wilde worden in deze niet het Bii de ^ricSünTsvMffaderine was aan verouderd noemde en waarvan hij ver- standpunt van b. en w. te delen. Een ,L?° °Prteflungsvergaciermg was aan- onderstelde dat deze weerstanden kon voorstel van burgemeester en wethou- oproepen bij degenen die bij deze instan tie moeten aankloppen. Hij wilde dat b. en w. het burgerlijk armbestuur zouden vervangen door een gemeentelijke socia le dienst, die aangepast kan worden aan de eisen van deze tijd. Verder zag hij de begroting graag ver gezeld van een begeleidend schrijven van b. en w., waarin zij een overzicht geven van de financiële situatie van de gemeen te voor het komende jaar. Veel aandacht besteedde de heer Flo russen aan de plaats van Zaamslag standpunt van b. en w. te delen. Een wèzig heer ~G v£n Corven, consul voor het district Zeeland en West Bra- ders om de kolentoeslag voor ouden van dagen, die daarvoor in aanmerking ko men, te verhogen van 50 tot 60 werd aangenomen. Tijdens de rondvraag zei de heer W. Faas (a.r.) dat hetgeen de heer Florus sen bij de algemene beschouwingen had gezegd, ten aanzien van het maar mee marcheren aan het handje van de wet houders, een beschuldiging was die hij zonder meer naast zich neerlegde. „Wij zijn geen voogdijkinderen", zei hij. Hierna ging de raad in besloten zitting. bant van de Nederlandse Amateur Fo tografenvereniging. De heer B. van Win- gen amateur fotograaf in de meester klasse vergezelde de heer Van Corven. De heer Van Wingen onderstreepte de noodzaak van een vereniging. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het examen arts de heer C. Kostense te Biervliet. te bestuderen, waarna een voorstel aan de raad zou worden gedaan. De heer Wille informeerde of de bedragen voor de centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht berus'en op gegevens van de „oude dienst"? De voorzitter ant woordde hierop bevestigend. Over de kapitaaldienst had geen der 'eden op- of -aanmerkingen. De begroting voor de gemeentelijke so ciale dienst werd zo"nder hoofdelijke stemming ongewijzigd vastgesteld met een totaalbedrag aan inkomsten en uit gaven van ƒ64.259.24. Bij de kapitaal dienst bedroeg dit 193.97. Conform het voorstel van burge cesier en wethouders besloot de raad deel te nemen aan de ratiobouw. Voor de ge meente Westdorpe betekent dit, dat in een tijdvak van 4 jaar 96 woningen kunnen worden gebouwd. De voorzitter deelde hierbij mee, dat het verschillende soorten woningen betreft. Ook kunnen deze woningen worden gekocht (zowel a contant ais in huurkoop) dan wel worden gehuurd. De vergoeding art. 73 der kleuteron derwijswet. over het 1962 werd vastge steld op 2629.00. Daar aan het be stuur van de kleuterschool reeds was uitbetaald een bedrag van 2544,64, zal alsnog worden betaald 84,36. Op verzoek van het schoolbestuur en over eenkomstig het voorstel van burgemees ter en wethouders werd de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet voor het jaar 1964 vastgesteld op 70 per leer ling, Bij de vaststelling van de vijfjaar lijkse vergoeding ingev. art. 101 der 'ageronderwijswet, bleek dat de vergoe ding en werkelijke uitgaven gelijk wa ren, zodat geen nabetaling zal moeten plaatshebben. Op een verzoek van de heer O. Bauwens tot verkoop van een perceel grond voor de thans geldende prijs, werd afwijzend beschikt, aangezien de herziening van het exploitatieplan in voorbereiding is. Eerst nadat het exploitatieplan is vast gesteld, zal het verzoek opnieuw in be handeling worden genomen. De raad besloot de lopende rekening- courantovereenkomst bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, voor 1964 te ver lengen. Het maximum-krediet voor 1964 werd hierbij vastgesteld op 100.000. Bij de rondvraag vroeg de heer De Hui sters hoever het staat met de wijziging van de politieverordening. Besloten werd, alvorens de daartoe ingestelde commissie bijeen te roepen, deze zaak eerst nog eens te bestuderen. De heer Van Passel vroeg maatregelen te nemen, ter verwijdering van het wa ter in de tuintjes achter Kanaalzicht. Een en ander zou ter plaatse worden bekeken, alvorens maatregelen te ne men. Ned. geloofsbelijdenis art. 29). Boven dien komt van éénwording met de R.-K. Kerk niets terecht, want paus Paulus VI heeft bij de opening van de tweede zittingsperiode van het conci lie gezegd: „De eenheid kan in feite niet bestaan dan in de eenheid van ge loof, van het sacramentale leven en de harmonische eenheid van kerkelijk be stuur". Derhalve de protestantse leer moet volledig capituleren! De stichting Herv. en Cath., die op haar conferenties tot dusver in haar eucharistie gebruik maakte van de Deutsche Messe, zoals ds. De Boer me dedeelde, zal, gelet op dit „tot dusver", wellicht later ook wel anglicaanse en misschien ook roomse missen laten cele breren. Het is mij onmogelijk door deze ontrouw aan Gods Woord aan de ge noemde stichting en alien die hiermede sympatlrseren vertrouwen toe te ken nen Hierbij valt nog op te merken, dat het ongepast genoemd moet worden, dat een stichting kerkelijke diensten organiseert. Het wordt m.i. ten hoogste tijd, dat in terkerkelijke verenigingen worden opge richt van orthodoxe predikanten, die enerzijds de onderlinge samenhorigheid en verbondenheid bevorderen en de kennis van het protestantisme verdie pen en anderzijds het protestantisme beschermen en verdedigen tegen ver- roomsing. Wellicht kan er ter eniger tijd aanleiding zijn, contact te zoeken met de vereniging Protestants Neder land of (en) dè Nederlandse vereniging van het I.C.C.C. Of er in Walcheren voldoende geschikte hervormde predi kanten beschikbaar zijn om in een Wal cherse vereniging leiding te geven is zeer de vraag, als we bedenken, dat de Walcherse hervormde predikanten ds. De Boer hebben gekozen als prae- ses van de ciassicale vergadering! De heer De P. heeft nogal goede ver wachtingen van het huidige concilie. Inderdaad, verandering is daar merk baar. De tweede zittingsperiode van het concilie heeft het concilie van Trente (15451563) herdacht, waarin meer dan 100 malen „zij vervloekt" is uitgesproken (anathema'git) over hen, die het evangelie van Jezus Christus, overeenkomstig de H. Schrift verkon digen. Als men dergelijke dingen dank baar herdenkt, dan is ër van Rome he laas. nog niets goeds te verwachten! Middelburg, C. A. P. Minderhoud. Noot van de redactie. Wij sluiten voor- 'opir de discuss'e over de oecumene, nu de schrnvers van de ingezonden stukken vo'doende ge'egenhe'd hebben gehad hun standpunt uiteen te zetten. Het mwoneraan'al van Vlissingen spoort realistisch aan de bestaansbronnen on zer Scheldestad krachtig te stimuleren. Zeer verheugend was dan ook, dat in de laatste gemeenteraadszitting betoogd werd, dat de aangeduide boulevardver betering, die,naast een vergrote veilig heid ook een weergaloos "uitzicht zal brengen, tevens op voetspoor van Bres- kens, de mogelijkheid dient te scheppen vissers van eiders aan te trekken. Aangedrongen dient echter ook, waar bet hier toch een miljoenenwerk betreft, dat ook zo produktief mogelijk dient te zijn. de gelegenheid te benutten voor grote jachten, die thans, hoe onlogisch ooit, onze havenstad merendeels voorbij varen. meer landinwaarts in bij het cen trum der stad en bij dit open water een meergelegenheid voor vorenbedoelde vaartuigen te maken. Behalve gewin dragen beide levendige bedrijven uiter mate bij in het toeristisch attractieve aspect onzer badplaats. Nu is de kans! En behoudt de zo karakteristieke mo len! Aan het andere einde eist de chaotische 'oestend des- zomers op de smalle Nolle- diik dringend voorziening. Verbreding zou. door het immer boeiend panorama aan hef einde een natuurlijke pier bren gen d'e iedere andere badplaats ons zou benijden. Naast een vergrote veiligheid! Natuur lijk zonder enig motorisch verkeer, dat in het seizoen ook daar voor de mensen een kwelling is geworden. Dit worde venvezen naar een vergroot parkeer terrein beneden! Trouwens wordt dit vaak veel te snelle en te roekeloze g'edaas in onze drukke winkelstraten, vooral in de drukke maanden, niet een onaanvaardbare over last, ja, gevaar? Zeker onze boulevards dienen geen race baan te zijn. vooral de zaterdagmorgens, voor groepjes doelloos kringen draaien de brommers met niets ontziend lawaai ergeren. Als op de Belgische boulevards zou men willen adviseren, óf niet of éénrichtings verkeer met streng toezicht op max. snelheid. De zo drukke zaterdagmarkt dient verschoond te blijven van brutaal en gevaarlijk doordringen met auto of brommer. Algemeen wordt ook geklaagd over het steeds meer verrijzen van ontsierende bouwsels aan de zeezijde der boulevards. Deze bederven mede aan het uitzicht. En indien absoluut nodig dan op open plaat sen aan de landzijde. Vlissingen. M. In het artikel in de P.Z.C. van 10 de cember jl. onder de kop ,,in '64-'65 één miljoen voor sport en cultuur" lezen wij dat er fikse bedragen beschikbaar ge steld zijn voer diverse Zeeuwse sport- aangelegenheden. Zo zien wij, dat Axel, Terneuzen, Gees en Zierikzee niet on aanzienlijke bedragen kregen voor ver betering van hun zwembaden. Wat kreeg, of liever gezegd, wat vroeg "is- singen Op een persconferentie van G.S. werd de vraag gesteld of Goes voor een eventuele sporthal gesteund zou kunnen werden mét geiden uit „de pot". Het antwoord hierop was, dat tot dusver hieromtrent geen enkele aanvraag was binnengekomen. Betekent dit, dat een eventuele aanvraag misschien wél suc ces zou hebben afgeworpen? Had Vlissingen niet minstens een aan vraag kunnen indienen voor gelden voor het aanleggen of inrichten van een be hoorlijk instructiebad, om onze kinderen zwemmen te kunnen leren Of vindt men dit in Vlissingen niet nodig, of is men in Vlissingen misschien de "mening toegedaan dat we over een fijne zwem- gelegenheid beschikken? Onze kinderen leren zwemmen in een brede, stinkende sloot (het kanaal) die alle normen van hygiëne tart. Hierover is door anderen trouwens al genceg gezegd en geschre ven. Andere kleinere gemeenten be schikken veelal over een instructiebad, waarvan het water tenminste ververst kan worden en krijgen of vragen daar voor gelden aan voor verbetering. Vele ouders in Vlissingen kunnen (willen) hun kinderen niét leren zwemmen in het primitieve badje in het vuile kanaal. Wie doet daar nu eindelijk eens iets aan? Herhaaldelijk worden er gelden ingeza meld voor aanleg of verbetering van de bestaande sportaccommodaties, sport hal, etc. Zo gaat de burgerij binnenkort geld bij een brengen voor een wandversiering' in het nieuwe stadhuis. Een mooi en"no- bei gebaar. Mijns inziens zou het ge meentebestuur van Vlissingen een heel goede beurt maken als zij het beschik baar komende fonds zou besteden voor het aanleggen van een behoorlijk in structiebad, daar is toch echt wel be hoefte aan. Vlissingen behoeft zich dan niet meer te schamen tegenover de kleinere Zeeuwse gemeenten ten opzich te van de zwemmogelijkheden voor onze kleinsten. We kunnen dan met enige trots reclame maken voor „Vlissingen gezonde woonstad". Vlissingen Mevrouw O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11