ÉP «Êi Jff „Aanwijzingen voor een kouder klimaat" Scherpe concurrentie in het nieuwe jaar mm Sport en wedstrijden DISCIPLINAIR ONDERZOEK TEGEN SILBERBAUER IS UITGESTELD Tijdens betoog voor C.M.V.-Middelburg Betere bestrijding van pijn en griep! PREMIERS VAN KONINKRIJK VOOR DE WERELDOMROEP VOLLEYBAL AKKOORD BANK-C.A.0. India nodigt de paus uit Hervormde kerk Sou in gebruik genomen Ds. J. W. Smitt kwart eeuw predikant DRS. JURGENS OPVOLGER SIDNEY VAN DEN BERGH mm BOUCHÉE Engelse meteorologen: Met gemiddeld meer ijswinters Koudste jaar na 1879 C.a.o. werknemers in houtbedrijf C.M.B.-SECRETARIS REKENT OP: Archeologen en t.v.-team zoeken naar verdwenen volk Achter de feiten C.V.P.: Eenheid bewaren in België Aan prijsverhogingen Plannen in studie voor stichting brandweerschool PREMIE VOOR VERPLICHTE ZIEKENFONDSVERZEKERING VIJF PROCENT Tekort V.N. tot ruim 134 miljoen dollar gestegen Australisch record op 5000 meter ONDERZOEK ZOU VANDAAG BEGINNEN Voor onbepaalde tijd en zonder opgaaf van redenen 8 MAGYAR POSTA rx C HOBbfM ÏÖAOtA HAPPY NEW YEAR 3 MAGYAR POSTA X «C HÖBWM fQ40M 2 5 MAGYAR POSTA j X 'C HÖSblM fOJOM 3 MAGYAR POSTA X HOÖblM rQ4ÖM Voor onbepaalde tijd Leiding A.V.R.O. KERKNIEUWS Anton Geesink niet naar Tokio? Dividenden DINSDAG 17 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) SORTERiNtj een verrassende veelzijdigheid van smaken. Geen wonder dat ze al jaren favoriet zijn bij vele fljnproeversl praliné a l'oranga glanduja geroosterde hazelnoten op wltchoc met caramel frambozen caramel op crème praliné croquant walnoot op praliné croquant gebrande amandel op glanduja blgarreaux sur canapé glanduja met koHIe caramel (Van onze weerkundige medewerker). Buitenlandse meteorologen die zich niet alleen bezighouden met de statistiek maar ook met het recente weergebeuren in en rond het poolgebied, daartoe behoren de Engelse meteorologen prof. Soerer en Lamb, menen aanwij zingen te hebben voor een lange re periode met gemiddeld kou der weer. Was er vooral tussen 1900 en 1940 sprake van een temperatuursstijging waarbij de gletsjers en het poolijs zich snel terugtrokken, vooral de laatste tien jaar zijn er aanwijzingen dat de hoge watertemperaturen in de noor delijke zeegebieden zijn gaan dalen waarbij het poolijs zich vrij snel naar het zuiden uitbreidt. In het Engelse tijdschrift „Weather" schrijft Lamb naar aanleiding van de ze waarnemingen, dat de tempera- tuurtendens op het noordelijke half rond naar beneden is gericht hetgeen voorlopig ook kan aanhouden. Prof. dr. W. Bleeker van het K.N.M. I. schreef enkele maanden geleden in Elsevier dat ook de actieve atmosfe rische circulatie (zware stormen) die vrij hoge temperaturen in het pool gebied brachten, de afgelopen tien jaar sterk is verminderd. Op de vraag hebben wij al iets van dit koudere klimaat kunnen mer ken, zouden wij een voorzichtig „ja' kunnen laten horen. Het is niet al leen de afgelopen extreem koude win ter geweest die ons aan de ijstijd deed terugdenken (voor zover iemand zich die nog kan herinneren!) maar op vallend is het ook dat er van de af gelopen 30 maanden, dus vanaf Juni 1961, in ons land 21 maanden te koud zijn gebleven. In het afgelopen jaar kwam de gemiddelde etmaaltempera- tuur in De Bilt alleen in april en in november boven de normaallijn, de overige tien maanden bleven te koud. Het klimatologische Jaar dat bere kend wordt over de volle vier seizoe nen (dus van 1 december t.m. 30 november) geeft dit jaar in De Bilt een etmaalgemiddelde te zien van 7.9 C. (normaal 9.2 C.). Wij moeten maar liefst tot 1888 te ruggaan om een even koud jaar te vinden en tot 1879 om een "kouder jaar (gemiddeld 7.4 C.) aan te tref fen. Jaargemiddelden van de etmaaltem- peratuur waarvan betrouwbare cij fers bekend zijn van 1706 in ons land opgetekend, komen vrij zelden bene den de 8.0 C. zoals dit jaar het geval is geweest. Jaren die beneden een gemiddelde van 8 graden bleven kwa men tussen 1700-1750 4 maal; tussen 1750-1800 driemaal; 1800-1850 zeven maal; 1850-1900 viermaal; 1900-heden eenmaal voor namelijk het jaar 1963. Het zou, zonder de grootse naam kli maatverandering te gebruiken, heel goed mogelijk zijn dat de schomme ling nu weer in de richting gaat zoals wij dit bijvoorbeeld tussen 1800 en 1850 hebben gekend met zeven zeer koude jaren en tien strenge tot zeer strenge winters plus een veel groter aantal koude winters. Vooral tussen 1947 en 1963 hebben de winters in ons land over het algemeen weinig te be tekenen gehad. Meteoroloog Lamb spreekt over de „waarschijnlijkheid" van het optreden van enige strenge winters in de ko mende decennia, hetgeen prof. Blee ker meent te mogen onderschrijven. Dit hoeft echter allerminst een her haling van een winter als die van 1962-'63 te betekenen want dergelijke winters, ook al komen wij in een kou dere periode met meer ijswinters te recht, zal zeldzaam blijven, evengoed als dit in de 18de en 19de eeuw het geval was. De werkgevers- en werknemersorgani saties in het houtbedrijf zijn het eens geworden over een nieuwe c.a.o. per 1 januari a.s., die voorziet in een loons verhoging van 30 ct. per uur, inclusief 2 ct. A.O.W.-compensatie 1963. Hiervan is 10 ct. per uur bedoeld als het inhalen van de achterstand ten opzichte van andere bedrijfstakken. Is deze achter stand reeds ingehaald, dan bedraagt de loonsverhoging 20 ct. per uur (incl. ver werking twee ct. A.O.W.-compensatie). Onder de nieuwe c.a.o., die ter goed keuring aan de Stichting van den Ar beid is voorgelegd, wordt voorts de jaarlijkse vakantie met een dag ver lengd. Behalve enige andere verbeterin gen van de secundaire arbeidsvoorwaar den, legt de nieuwe cn.o. een garantie van 10 procent prestatietoeslag vast en wordt de mogelijkheid geopend om per onderneming, in beperkte mate, van de c.a.o. af te wijken. Het houtbedrijf heeft ongeveer 10.000 werknemers. Ook wordt de overwerktoeslag voor werk op zaterdagmorgen verhoogd van 25 tot 50 procent en wordt de arbeids duur definitief 9 uur per dag en 5 da gen per week (behalve voor bosarbei- ders). De vierde gemeenteklasse wordt opgeheven. e De N.C.R.V.-televisieteam, be- 5 staande uit de heren Kees van j 8 Langeraad en Didier C. van Koe- kenberg vergezelt een groep ar cheologische onderzoekers onder leiding van Herman Haar bij het zoeken enkele honderden kilome ters ten zuiden van Timbouktou aan de zuidrand van de Sahara naar de overblijfselen van de cul tuur van het verdwenen bergvolk der Tellem. Het doel van de expeditie is een archeologisch onderzoek in het berggebied van Sangha plus mi nus 50 kilometer ten oosten van Bandia Gara in Mali, gelegen in de bocht van de rivier de Niger. Het operatiegebied is het Hom- bori-gebergte. In de te onderzoe ken grotten heeft 700 jaar gele den het Tellem-volk gewoond. Tellem is één van de belangrijk ste en meeste hoogstaande Afri kaanse culturen geweest. De ex peditie gaat de cultuur van dit volk naspeuren. Honderden jaren geleden is de Tellem verdreven door het volk de Dogon. Velen nemen aan, dat de Tellem is uit gestorven, maar een paar kilome ter oostelijk woont nog een volk dat door de Dogon „Tellem" wordt genoemd. De expeditie gaat even eens onderzoeken of er overeen komsten zijn met de oude Tellem en dit volk. De televisieploeg zal wekelijkse reisreportages met een actueel onderhoudend karakter van de expeditie maken. Voorts wordt een totaal-documentaire gemaakt over het zoeken naar overblijfse len der Tellem-cultuur en het eventueel aantreffen en interpre teren daarvan. Ten slotte heeft men het plan een milieu-documentaire over een nog uit te zoeken dorp van de Dogon- bevolking samen te stellen. De expeditie vertrekt 7 januari a.s. uit Rotterdam en komt na on geveer twee en een halve maand in ons land terug. De tocht zal per auto worden gemaakt. De secretaris van de christelijke mid denstandsbond, mr. J. van Muiden, voor de C.M.B. vertegenwoordiger in de Stichting van den Arbeid, heeft tijdens een vergadering van de chr. midden standsvereniging te Middelburg ver klaard voor 1964 rekening te houden met een scherpe concurrentiestrijd. De heer Van Muiden kwam tot deze mening tij dens de discussie over zijn inleiding „Lo nen en prijzen", toen hem de vraag ge steld werd of het juist is om als voor beeld werd de textielbranche genomen de toekomstige lonen door te berekenen in prijzen voor die goederen, die enige tjjd vooraf besteld moeten worden. De heer Van Muiden hield de chr. middenstanders uit Middelburg voor daarover niet in paniek te geraken. „U moet even rustig afwachten, want spoedig zal de wind van de concur rentie behoorlijk in Nederland gaan waaien", veronderstelde hij. „In be paalde sectoren zal men een gevecht krijgen om de gulden van de consu ment", aldus mr. Van Muiden, die daarom de detailhandelaren tot voor zichtigheid maande. „Met alle verha len over duurder wordende artikelen scheppen we juist de voorwaarden voor diegenen, die inderdaad de „buit" willen binnenhalen", voegde hij er aan toe. In zijn betoog zei de heer Van Muiden teleurgesteld te zijn over het feit, dat de KN.M.B. niet akkoord ia gegaan met de resultaten van de besprekingen over de lonen en prijzen. „De K.N.MH. heeft de realiteit niet willen zien. Deze midden standsbond wilde voortzetting van het vrij straffe prijs- en loonstabilisatiebe- De Christelijke Volkspartij van minister Theo Lefèvre heeft zich in Brussel uit gesproken voor de handhaving van de eenheid van België. Aan het slot van een driedaags congres werd een aantal besluiten goedgekeurd over het samengaan van de Vlaamse en Waalse gemeenschappen. Geen enkel Vlaams of Waals lid van de katholieke regeringspartij stemde tegen. Tot de be sluiten behoort ook het handhaven van de politieke eenheid van de C.V.P. In de resolutie van de C.V.P. wordt on der meer de oprichting voorgesteld van drie cultuurraden voor de Nederlands talige, de Franstalige en de Duitstalige gemeenschap in België om de eendracht tussen de drie bevolkingsgroepen te verstevigen. Voorts wenst de C.V.P., dat besluiten, die betrekking hebben op de Belgische eenheid en de Waals-Vlaamse verhou dingen, de goedkeuring krijgen van tweederde der stemmen bij de behan deling in het parlement. Deze maatregel zou moeten voorkomen, dat de Walen door de numerieke sterkere Vlamingen worden overvleugeld. leid", aldus de heer Van Muiden, die in deze mening steun kreeg van de voorzit ter van de Middelburgse C.M.V., de heer W. P. J. Baars, die eveneens van mening was, dat de K.N.M.B. achter de feiten aanloopt. Hij hoopte, dat de K.N.M.B. eerlang weer in de gelederen van de an dere centrales zal terugkeren. Daarvóór had mr. Van Muiden op duidelijke wijze uiteengezet wat de aanleiding is geweest voor de bespre kingen over het vraagstuk van de lo nen en prijzen en hoe dit overleg in de Stichting van den Arbeid is ge groeid en tot resultaten geleid heeft. Mr. Van Muiden wees er daarbij op, dat niet overeengekomen is een loonsverhoging van 10 procent, maar een aanpassingsverhoging van 5 pro' cent, en daarboven een toetsingsper centage voor mogelijke verbetering, waarbij het cijfer 5 genoemd is, het geen loonpolitiek geen 10 procent be tekent. Er is, zo stelde de heer Van Muiden, be wust rekening mee gehouden, dat de eer ste 5 procent aan prijsverhogingen be steed zullen worden ten einde de beta lingsbalans te verlichten en de arbeids markt niet meer te overspannen. De heer Van Muiden wees er op, dat deze forse loonsverhoging de tekorten op de arbeidsmarkt op de lange duur zullen opheffen en dat er ten minste getracht moet worden om zo spoedig mogelijk ten minste de helft van de zwarte lonen er mee weg te werken. Tijdens de rondvraag uitte één der aan wezigen de vrees, dat de plaatsing van talrijke Middelburgse gebouwen op de monumentenlijst tot gevolg zal hebben, dat die gebouwen in waarde dalen. De heer Baars wees erop, dat het hier in eerste instantie het aanleggen van een voorlopige monumentenlijst betreft, die nog geen rechtskracht heeft, terwijl er tevens een voorlopige gemeentelijke lijst is opgesteld. In het nieuwe jaar zal een monumentencommissie, bestaande uit Middelburgse inwoners, een half jaar lang onderzoeken of de gebouwen gemo tiveerd op de lijst zijn geplaatst. De lijst wordt, zo verzekerde de heer Baars, eerst definitief als ook iedere aange schrevene in de gelegenheid is gesteld er zijn bezwaren tegen in te brengen. Hij voegde er nog aan toe, dat ook sa neringspanden in deze voorlopige lijst opgenomen zijn, maar dat men er op mag rekenen, dat de gemeente die er van zal schrappen. Tot slot deelde de heer Baars mee, dat in overleg met de M.M.C., de kamer van koophandel en het gemeentebestuur als nog pogingen ondernomen zijn om te komen tot maatregelen op het gebied van de winkelsluiting. De gemeenteraad zal in de januarivergadering hierover een beslissing moeten nemen. Het nieuwe statuut van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging is ko ninklijk goedgekeurd en dat betekent, dat deze vereniging haar activiteiten in de toekomst op bredere basis kan voort zetten. De organisatie zal tevens een bureau oprichten dat (als zelfstandig onderdeel van het bureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten) waarschijnlijk op 1 april aanstaande kan gaan draaien. De voorzitter van de vereniging, de heer D. Rijnders, burgemeester van Amstel veen, zei gistermiddag op de algemene ledenvergadering van de K.N.B.V. in Utrecht, dat de organisatie haar vleugels nu wijder kan uitslaan en dat dat gezien de huidige situatie ook dringend noodza kelijk is. De brand in Vlaardingen heeft weer eens aangetoond, voor welke uitzonderlijke problemen de brandbestrijding kan ko men te staan, aldus de heer Rijnders- Steeds minder kan men, naar zijn me ning, spreken van een brandweer die tot „een" gemeente behoort, nu verschillen de gemeenten elkaar overlappen. Hij ge looft dan ook, dat de ontwikkeling zal gaan in de richting van regionale brand weren. Hij meende dat op veel plaatsen niet meer kan worden volstaan met een brandweerkorps van vrijwilligers, maar dat beroepskrachten zullen moeten wor den ingeschakeld. In dit verband pleitte hij voor de oprichting van een nationale brandweerschool op zo kort mogelijke termijn. Over deze zaak wordt al overleg gepleegd met de minister van binnen landse zaken, de Branweerraad en de Stichting Brandweeropleiding. In het Franse La Garonne-Colombé heeft een Franse firma voor de pers de monstraties gegeven met een model van een op lucht en via een enkele midden rail bewegende z.g. „Aerotrain", die een snelheid moet kunnen halen van 400 km per uur. De trein, welke wordt aange dreven door een vliegtuigmotor, kan niet ontsporen en kan via de ene rail gemak kelijk over obstakels en wegen heen worden geleid. De trein wordt gewoon afgeremd door de vliegtuigmotor omge keerd te laten werken, noodremmen ge schiedt door klemmen die om de rail grijpen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. A. J. H. Bartels heeft de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1964 vast gesteld op 5 procent. Bij het bepalen van de hoogte van deze premie is rekening gehouden met de 1 januari a.s. ingaande verlenging van de verpleeg- duur in het kader van de wettelijke ziekenfondsverzekering voor lichamelijk en geestelijk zieken van 70 dagen tot één jaar. Kortgeleden adviseerde de Sociaal Economische Raad over deze premieverhoging. De Verenigde Naties hebben volgens se cretaris-generaal Thant tegen het einde van dit jaar een financieel tekort van 184.200.000 dollar. Hij zei dat dit tekort, dat 22.200.000 dol lar meer bedraagt dan twee maanden ge leden werd verwacht, in het begin van het volgend jaar waarschijnlijk nog zal groeien. De betalingen door de lid-sta- ten van hun bijdragen voor de gewone "akrach- .ewone begroting en vöor de vredesstrij- ten in Kongo de strook bij Gaza waren niet zo groot als in oktober was geschat. Ter gelegenheid van koninkrijksdag heb ben de premiers van de drie rijksdelen zich gisteren in korte toespraken gericht tot land- en rijksgenoten. De minister-president van Nederland, mr. V. G. M. Marijnen, zei onder meer, dat hij het jammer vond door gebrek aan tijd nog geen gevolg te hebben kun nen geven aan een tot hem gerichte uit nodiging om een bezoek te brengen aan Suriname en de Nederlandse Antillen. „Ik hoop echter", aldus de minister-pre sident, „spoedig, bijvoorbeeld in het ko mende voorjaar, de beide landen van nabij te leren kennen". Sprekend over de contacten in rijksverband en over de problemen welke elk der drie landen heeft, met name op het gebied der ont wikkeling, wees de minister-president erop dat de Nederlandse Antillen en Su riname zich voor vele moeilijkheden zien gesteld. Het is met groot elan, zo ver volgde hij, dat aan de opbouw van het land en aan de verhoging van het le venspeil der bevolking wordt gewerkt. Dat vereist een indrukwekkend bedrag aan investeringen. Nederland helpt daarbij wat het kan. De minister-president stelde de taak van de jeugd centraal. De bijdrage die een jonge generatie aan de opbouw van land en volk kan leveren is, volgens mi nister Marijnen, beslissend voor de toe komst. De minister-president van de Nederland se Antillen, de heer E. Jonckheer, legde in zijn toespraak voor radio Nederland wereldomroep het zwaartepunt op de aanvaarding van de nieuwe rechtsorde binnen het koninkrijk, op 15 december 1954. Vooral in tijden als deze, aldus de heer Jonckheer, waarin wij leven en waarbij de rechten van de mens niet in alle landen dezelfde waarborgen genie ten, kunnen wij niet anders dan met trots terugzien op de beslissing die ons volk negen jaar geleden nam. Hoewel het statuut, aldus de premier van Suriname, de heer J. A. Pengel, zo als de samenstellers het gewild hebben, geen eeuwig edict is, kan na negen jaar statuut worden getuigd dat het goed heeft gewerkt. Was het immers in de koloniale tijd zo dat men met wantrou wen de koloniale machthebber in Suri name tegemoet trad en omgekeerd, thans zijn de verhoudingen binnen het koninkrijk zo dat van vriendschap ge sproken kan worden. WMrMMMMKMMMMMWMMMmMMMMMMMMMMMMMM «♦HAPPY NEW YEAR Z De Hongaarse posterijen hebben een serie nieuwjaarspostzegels uit gegeven, waarvan deze foto er vier verschillende toont. Op deze zegels staat een nieuwjaarswens in Hon gaars, Russisch, Duits, Frans en Engels en een leuke bijpassende te kening. Op een moment dat in Nederland de schaatsen uit het vet worden gehaald is in Australië het atletiekseizoen begon nen. Albert Thomas noteerde in zijn eerste wedstrijd 13 min. 51,4 sec. voor de 5000 m, hetgeen een nieuw Austra lisch record betekende. De lopers wer den gehinderd door een sterke wind. Ron Clarke eindigde op de tweede plaats in 13 min. 51,6 sec. De belangrijkste wedstrijd in de hoofd klas zuid van de Nederlandse Volley bal Bond werd zaterdag tussen de teams van P.S.V. en Rapid Maastricht ge speeld. De Eindhovense dames lieten even zien, dat ze vast van plan zijn kampioen te worden. Het tot nog toe ongeslagen Rapid ging met de duidelij ke cijfers 4—15, 915 en 1315 ten onder, waaruit de kracht van P.S.V. dui delijk spreekt. Niet veel hoop dus voor de dames van E.V.V.C., die zaterdag in Vlissingen tegen P.S.V. in het veld ko men. Lyceum slaagde er niet in van Organon te winnen (13), Sarto ver sloeg V.C. den Bosch met 31, V.C.T. won met 30 van M.O.C. en Rapid Eind hoven zegevierde met 30 over Hevok. De stand is nu: Rapid (m) 814, V.C.T. 9—14, Rapid (e) 10—14, P.S.V. 612, Sarto 1012, Hevok 98, E.V. V.C. 108, Organon 10—8, Lyceum 9 6, V.C. den Bosch 94 en M.O.C. 10—0. In de overgangsklas heren A bevocht leider E.G.V.C. uit Goes een keuri 32-overwinning op Matador, dat de laatste tijd maar niet tot winst kan ko men. E.V.V.C. versloeg Vitesse met 31 en Rapid won met 30 van D.S.V. De stand aan het einde van de eerste com petitiehelft is: E.G.V.C. 8—16, E.V.V.C. 812, Moller 810, Matador 88, Ra id 88, Vitesse 86, Marathon 74, _'er Hole 8—4, D.S.V. 7—2. Bij de dames behaalde Rapid uit Roo sendaal haar zesde overwinning, M.O.C. H werd met 32 verslagen. D.S.V. won met 3—1 van Spirit. De stand luidt: Ra pid 6—12, D.S.V. 6—8, V.V.S. 6—8, M.O.C. II 6—6, E.G.V.C. 6—6, E.V.V.C. II 6—2 en Spirit 60. Een woordvoerder van de politie te We nen heeft meegedeeld dat het discipli naire onderzoek tegen Karl Silberbauer de Weense politieinspecteur die Anne HAPPY NEW YEAR Z mmmmspw* 0 US «u HAPPY NEW YEAR TE Toen de heer Sidney J. v. d. Bergh za terdag aankwam bij het gebouw van Unilever in Rotterdam om daar afscheid te nemen als vice-voorzitter van de raad van bestuur, stond daar aangetreden het muziekkorps ,J3.V.D.B.", genoemd naar zijn grootvader, Simon v. d. Bergh. Foto: Na de muzikale verwelkoming dankt de heer Sidney v. d. Bergh de ka pelmeester. Frank en haar familie in augustus 1944 te Amsterdam in het Achterhuis heeft gearresteerd op order van hogerhand voor onbepaalde tijd is uitgesteld, zon der opgaaf van redenen. Het disciplinair onderzoek, dat automatisch aansluit op de schorsing van ambtenaren, had van daag moeten beginnen. Silberbauer was begin oktober geschorst nadat hij bekend had te hebben deelge nomen aan de arrestatie van Anne Frank. Voor de oorlog had hij al bij de Weense politie gewerkt, in de oorlog deed hij dienst bij de Gestapo, na de oorlog, in 1954, keerde hij terug nadat een onderzoek was ingesteld naar zijn verleden. Bij dit onderzoek heeft hij, getuige zijn latere bekentenis, niet de volle waarheid vermeld en dit is de basis voor een disciplinair onderzoek, waarop eventueel disciplinaire maat regelen zouden volgen. Het onder zoek, de uitslag ervan en de even tuele maatregelen zouden niet open baar worden gemaakt. De voorzitter van de commissie welke met het disciplinaire onderzoek was be last, heeft verklaard dat het onderzoek „op verzoek van Silberbauers superieu ren voor onbepaalde tijd is uitgesteld". Hem was niets bekend van enige tijds limiet, of van de vaststelling van een tentatieve datum voor een eventuele her vatting van het onderzoek. Tussen de organisaties van werkgevers en werknemers in het bankbedrijf is, onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde instanties, overeenstem ming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het jaar 1964, De hoofdzaken van het getroffen ak koord zijn: per 1 januari 1964 verhoging van de salarissen met 10 Herziening van de salarisschalen in de c.a.o., waar bij tevens de schalen voor vrouwelijk personeel worden gebracht op 95 var de overeenkomstige bedragen voor man- Het bestuur van de Algemene Vereni ging Radio Omroep maakt bekend dat zijn benoemd: tot lid van het dagelijks bestuur, de heer mr. dr. L. H. Slotema- ker te Den Haag, tot directeuren: de heren J. C. Bongenaar te Soest (fi- nancieel-economisch directeur), J. M, van Overvest te Hilversum (directeur radiobedrijf), Siebe K. van der Zee te Hilversum (directeur televisiebedrijf). Maandag is te Nieuw-Delhl van ge woonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de Indiasche regering paus Paulus VI heeft uitgenodigd India ter gelegen heid van het eucharistische congres, dat aldaar in november en december 1964 wordt gehouden, te bezoeken. Indien de paus deze uitnodiging aan vaardt, zal hij het eerste hoofd der R.-K. Kerk zijn, dat een bezoek aan het Oosten brengt. De Libanese ambassadeur te Rome heeft het Vaticaan een boodschap van zijn re gering overgebracht waarin paus Pau lus wordt uitgenodigd Libanon te be zoeken. Onder grote belangstelling van kerke lijke en burgerlijke autoriteiten is za terdagmiddag het hervormde kerkge bouw van de Eenheid in Christus aan de Boslaan te Son één van de twee huizen voor één Heer in gebruik ge nomen. President-kerkvoogd, dr. Kruithof uit Son, droeg namens de kerkvoogdij het gebouw over aan de praeses van de ker- keraad der hervormde gemeente, ds. De Pater uit Sint-Oedenrode. Tijdens de plechtigheid werd onder meer het woord gevoerd door pastoor Pulskens uit Son, pastoor Klessens van Sint Oedenrode, ds. Van Voorthuyzen, scri ba der provinciale kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk en door burgemeester Steinweg van Son Ten bate van de bouw van deze hervorm de kerk en ten bate van de bouw van een nieuwe rooms-katholieke kerk in Sint-Oedenrode is op initiatief van pas toor Klessens de actie „Twee huizen voor één Heer" gehouden. Door de sa menwerking tussen de hervormde en r.-k. christenen in beide dorpen zal ook pastoor Klessens van de parochie ,,De goede Herder" te Sint-Oedenrode bin nen niet al te lange tijd over een nieuwe kerk kunnen beschikken. Woensdag 18 december is het vijfen twintig jaar geleden, dat ds, J. W. Smitt uit Duurswoude (gemeente Op- sterland) bevestigd werd ais predikant van de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Ds. Smitt werd op 22 februari 1902 uit een predikantsgezin te Assen geboren. Op 18 december 1938 werd hij door wij len prof. dr. A. G. Honig uit Kampen bevestigd als predikant van de gerefor meerde kerk van Veere. In zijn eerste gemeente maakt ds. Smitt zich op 16 oktober 1945 los van de synodale be sluiten. Op 17 april 1946 verwisselde de jubilaris de gereformeerde (vrijge maakte kerk van Veere met die van Hengelo (O) en sinds 28 januari 1951 dient hij de gereformeerde (Vrij maakte) kerk van Duurswoude. Een functionaris van het Japans olym pisch comité heeft volgens U.P.I. een verklaring uitgegeven, waarin wordt gesteld, dat het voor de huidige wereld kampioen judo, de Nederlander Anton Geesink, moeilijk zal zijn om aan de olympische spelen volgend jaar in To kio deel te nemen, aangezien hij in zijn land de functie van beroepstrainer ver vult. De verklaring, waarin Geesinks ama- teurstatus discutabel wordt gesteld, was afkomstig van het hoofd van het tech nische olympische comité, Kenichi Oshima. Een speling van het lot wil, dat Gee sink thans in Japan adviezen verleent bij de training van kandidaten voor het olympische judoteam. De Tenri univer siteit in de prefectuur Nara, midden- Japan, had speciaal voor dit doel een uitnodiging verstuurd naar de Neder landse judoka. Bekend is, dat de Tenri- universiteit over een zeer sterke judo ploeg beschikt Enige tijd geleden heeft Geesink tegen over Japanse verslaggevers verklaard, dat hij gaarne aan de olympische spe len zou meedoen, als hij toestemming kreeg van de president van het interna tionaal olympisch comité Avery Brun- dage. Sedertdient is Geesink van alle kanten door Japanse verslaggevers belaagd. Een en ander had tot gevolg, dat Gee sink geweigerd heeft hen nog langer te woord te staan. Sommige Japanse judo experts hebben echter de hoop uitge sproken, dat Geesink mag uitkomen op de spelen in Tokio, omdat „hij niet on overwinnelijk is". Als opvolger van de heer Sidney J. van den Bergh, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 januari aftreedt als vice-voorzitter van de raad ran bestuur van Unilever N.V. te Rotterdam, is benoemd de heer R. G. Jurgens, thans lid van de raad van be stuur. HEINEKENS BIERBROUWERIJ Commissarissen en directie van Heine- kens Bierbrouwerij Maatschappij N.V. hebben in vergadering besloten in de jaarvergadering aan aandeelhouders een onveranderd dividend van twaalf pro cent voor te stellen over het boekjaar 1962-1963. ZEEUWSCHE CONFECTIE De directie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken deelt mede, dat het uiteindelijk bedrijfsresultaat over 1963 nagenoeg gelijk zal zijn aan dat van 1962. Het ligt dan ook in de bedoeling in de in februari te houden algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen, een onveran derd dividend van 17% procent over het lopende boekjaar te declareren. NED. KABEL Commissarissen en directie van de N.V. Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft delen mede, dat over 1963 een interim dividend van zes procent zal worden uitgekeerd. Met verwijzing naar het in oktober verstrekte tussentijdse bericht over de gang van zaken menen commis sarissen en directie erop te moeten wij zen, dat de handhaving van het interim dividend geen indicatie bedoelt te zijn omtrent de hoogte van het slotdividend (Over 1962 werd in totaal 18 procent uitgekeerd). (Advertentie) V/er middelen in één tablei doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9