Zierikzee riskeert geen wanbeleid voor een sluitende begroting 1964 Recreatieplan van zeventig ha ten noorden van Arnemuiden I Zeeland behoort tot met de hoogste provincies grondprijzen Tekort - 175.551,69 - kan niet door bezuinigingen worden teruggedrongen Zierikzeese plannen 0VERPR0DUKTIE EN ONVOLDOENDE BEDRIJFSSTRUCTUUR IN LANDBOUW Kosten bedragen twee en een half miljoen gulden Prijspeil toch niet buitenissig Kernprobleem in de wereld C.B.T.B. over prijzen landbouwprodukten RAAD STELDE VAST: RAAD DRIEWEGEN STOND IN TEKEN VAN FINANCIËN B. EN W. IN NOTA AAN DE RAAD Publieke werken Curvemisère Agrarische export is belangrijk Geringe opkomst polio-inenting in Waarde Botsing door gladheid Beslissend Huishoudelijk Raad Ellewoutsdijk komt donderdag bijeen Autobotsing Wegen MR. ZIJP: „FORSE PRIJSSTIJGINGEN SINDS 1 JANUARI" Zeeuws niveau Ontwikkelings- en saneringsfonds Gevolgen Discussie Raad Wester- schouwen vergadert vrijdag Voetbalclub hield prijskaarting DINSDAG 17 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Twee jaar achter elkaar is het b. en w. van Zierikzee gelukt: de be groting toonde geen tekorten. Voor1964 heeft het college dat even wicht niet kunnen bereiken. De gewone dienst geeft bij de eindcijfers een niet onaanzienlijk nadelig slot van 175.551,69. Voor 1963 kon men pas tot een sluitend budget komen, nadat ingrijpende bezuinigin gen waren toegepast. Dat is nu beslist niet mogelijk. „Afgezien van het feit, dat wij het tot de onmogelijkheden achten te behoren, ook voor het komende jaar door het aanbrengen van bezuinigingen een sluitende begroting te verkrijgen, getuigt het van wanbeleid indien daarvoor onderhoudswerken en dergelijke achterwege moeten blijven. De met veel zorg en financiële offerzin de afgelopen jaren tot stand gebrachte talrijke kapitaalwerken zouden daardoor wederom in verval geraken", schrijft het college in de nota bij de begroting. En dat wil het college beslist niet. Om het nu bereikte voorzieningenpeil te kunnen handhaven „waarvan toch geenszins gezegd kan worden dat dit luxueus is" hebben b. en w. de uit gavenzijde zo zuinig, en tegelijk zo reëel mogelijk moeten ramen. De kant van de inkomsten is daarbij zo hoog mogelijk opgevoerd. Maar tot het ge wenste evenwicht kwam het niet. Na tuurlijk zal Zierikzee voor 1964 een beroep doen op het gemeentefonds voor het verkrijgen van een aanvullende bij drage tot dekking van het begrotings tekort. Maar b. en w. vleien zich niet met de hoop, dat daarover op korte termijn zal worden beslist. Overigens vertrouwen zij, dat provinciale en cen trale overheid er de noodzaak van zul len inzien, „opdat tenminste een ver antwoord beleid kan worden gevoerd". De totale stijging van de uitgaven voor 1964 in vergelijking met de ramingen van het voorgaande jaar beloopt rond 325.000,—. Voor de inkomsten was dat 150.000.Als een duidelijk pluspunt in de gemeentelijke gang van zaken signaleerde b. en w. nu eindelijk een opgaande lijn in het inwonertal. Dat over 1962 heeft nog een teruggang ver toond, maar op grond van de thans beschikbare cijfers hebben zij de over tuiging, dat per ultimo december een bevolkingstoename van ruim 100 per sonen zal worden bereikt. Tot 1 novem ber jl. was reeds een geboorteoverschot van 59 en een vestigingsoverschot van 75 geregistreerd. Weliswaar voorziet men een ongunstige trend voor de laat ste twee maanden van het jaar, maar het gereedkomen van nieuwe woningen zal de achteruitgang weer kunnen be perken. Ingaande 1963 zal dus voor Zierikzee van een bevolkingsgroei kun nen worden gesproken. De financiële basis voor de gemeente kan daarmee breder worden". Zonder illusies te koesteren dat bij een verder gaande bevolkingsgroei het financiële leed in enkele jaren geleden zal kunnen zijn, wordt de aanwas van de bevol king toch als een opvallend keerpunt voor Zierikzee aangemerkt. Het nadelig saldo op de kapitaaldienst voor de be groting voor 1964 noemen b. en w. nor maal: ƒ362.539,03. Er staat weer een bedrag van drie ton aan kapitaalwerken op de begroting. In overeenstemming met het advies van de commissie van publieke werken, hebben b. en w. de volgende lijst opgesteld: Verbetering van de jachtaccommo- datie in de haven (een werk van een ton, met 85 procent subsidie) 15.000. Aanleg parkeerplaatsen in bouwplan Buijse 27.500. Restauratie raadzaal en beneden gang stadhuis 25.000. Vernieuwing van bestrating op de Balie en in de Ravestraat 26.000. Betegeling van het plein op de Balie 25.000. 0 Bouw kleedlokaal tennisbanen 20*000. 0 Verplaatsing van de gemeentetuin (voorlopig) 15.000. 0 Voorzieningen aan de openbare la gere school 21.500. 0 Riolering vanaf Julianastraat naar 's-Heer-Lauwendorp 22.500. 0 Materialenberging op gemeenteter rein 20.000. Voor reserve ten behoeve van voor zieningen aan bijzondere scholen en voor een gemeentelijk aandeel in de uit voering van restauraties wordt 39.000 geraamd. De westelijke sectordeur van de keersluis zal een onderhoudsbeurt nodig hebben. Op grond van flinke te genvallers bij werk aan de oostelijke deur is hiervoor 20.000 geraamd. „De industriële ontwikkeling van Zie rikzee verloopt tot dusver naar wens", schrijven b. en w. in hun nota. De Diesel- motorenfabriek Smit en Bolnes N.V. is bijzonder tevreden over de bereikte resultaten. Begin volgend jaar zal de N.V. Koninklijke „Zeelancha" starten met de bouw van een uitbreiding. Ook de N.V. „Superdam" is met de uitbrei ding en vergroting van het fabrieks gebouw bezig. De onderhandelingen over vestigin gen van nieuwe fabrieken verkeren nog niet in een stadium, dat b. en w. de raad reeds mededelingen kunnen doen. „Wij hopen echter spoedig in staat te zijn hierover positieve berichten te kunnen bezorgen" Met de uitvoering van de infrastructu rele werken zag het er niet zo roos kleurig uit ot op heden. Naar het zich laat aanzien, zijn de moeilijkheden en de misverstanden rondom het Zwaai- komproject bij 't Sas aan het einde van de haven thans opgelost. B. en w. ver wachten, dat de aanbesteding van dit werk begin 1964 zal kunnen worden gehouden. Er is ook een plan ingediend om het Groene Weegje te verbeteren om zodoende een betere toegang tot het industrieterrein te krijgen. Voor de in dustriële ontwikkeling van Zierikzee acht het college de verbindingen naar noord en zuid van vitale betekenis. De afgelopen winter heeft duidelijk aange toond hoe men hiervan afhankelijk is. Daarom spreekt zij de hoop uit, dat de stagnatie bij de ontwikkeling van de Grevelingendam zo klein mogelijk zal zijn. 99 Voor rijksgoedkeuringen op de bouw zijn voor een totaal bedrag van rond 280.000 aanvragen ingediend in Zierik zee. Daarnaast is voor ongeveer 160.000 voor aanvragen geretourneerd bij b. en w. Op de lijst van woning zoekenden van Zierikzee komen momen teel 65 aanvragen van vestigingen van elders voor, 46 aanvragen in verband met huwelijk en 104 wegens verandering van woning. Over de uittreding van Zierikzee uit de centrale dienst Noord-Zeeland merk ten b. en w. nog het volgende op: „In vergelijking met de begroting voor het vorig dienstjaar wordt de indruk ge wekt, dat de eigen dienst voor publieke werken een groter financieel offer vergt dan de toenmalige deelname in de cen trale dienst. Thans moet 38.000 wor den geraamd tegen 24.400 toen". Wan neer het college evenwel uitgaat van de situatie, die zou zijn ontstaan na de voorgenomen uitbreiding van de cen trale dienst het alternatief dan zou 4,40 per inwoner of 37.500 op tafel moeten worden gelegd. Hetgeen vrijwel overeenkomt met de kosten van een eigen dienst, die sinds 1 augustus draait en waarover het college alle lof heeft. De financiële consequenties van de uittreding wachtgelden en derge lijke zijn hier buiten gehouden, omdat daar over geen beslissing van G.S. bin nen is. Resumerend stelt het college, dat de begroting van 1964 voor een belangrijk deel wordt beheerst door de precaire financiële positie van de gemeente. Of de geraamde kapitaalwerken kunnen worden uitgevoerd, is in de eerste plaats arhankelijk van het verkrijgen van een extra uitkering int het gemeentefonds. Ook de temporisering van de overheids investeringen kan belemmerend werken. „Eerst wanneer deze hindernissen met succes kunnen worden genomen is het mogelijk een verantwoord beleid te voe ren. Dit zou gericht moeten zijn op de verhoging van de aantrekkelijkheid van Zierikzee door verdergaande vergroting van werkgelegenheid en verbetering van de leefbaarheid". Zierikzee heeft een drietal interes sante plannen op stapel staan, zo blijkt uit de nota, die b. en w. bij de begroting voor 1964 hebben ge voegd. Er is op het ogenblik een struc tuurplan voor de gehele gemeente in voorbereiding. Daaraan werkt het nieuwe stedebouwkundig ad viesbureau van de gemeente, het bureau voor ruimtelijke ordening en architectuur Kuiper, de Ranitz, Van der Ree en Van Tol te Rotter dam. In het komende begrotingsjaar zullen de raad ook uitbreidings plannen voor het gebied tussen Ca- landweg en nieuwe rijksweg (rondweg) en voor het gebied rond het Kaaskenswater worden voor gelegd. Met het oog op de toeneming van het motorisch verkeer in het alge meen en de aanstaande ontsluiting van het eiland in het bijzonder, be raden b. en w. zich over de moge lijkheid van verbetering van de be reikbaarheid van de oude stads kern. Er wordt aan toegevoegd: „Op dit terrein moet natuurlijk de uiterste zorgvuldigheid worden be tracht om onherstelbare schade aan het karakter van de stad te voorkomen". De woningbouwvereniging „Beter Wonen" onderneemt pogingen om te komen tot het stichten van een bejaardencentrum. Op het ogen blik wordt onderzocht of met de daadwerkelijke realisering van deze plannen, alsmede met de ex ploitatie en het beheer een afzon derlijk in het leven te roepen stich ting kan worden belast. pwMMVwmmvMwiAJWMWWwuyywuwwMwyywywwuiAA» Overproduktie en onvoldoende bedrijfs structuur zijn volgens dr. ir. A. L. S. Bar, directeur exportbevordering en in formatie buitenland, de twee factoren, die in vrijwel de gehele wereld het kern probleem van de landbouw vormen. Dr. Bar zei dit maandagmiddag in een be toog tot de honderden Z.L.M.-ers, die in City te Middelburg hun jaarlijkse na jaarsvergadering hielden. De Inleider begon zijn aandachtig beluis terde causerie met er op te wijzen, dat in 1962 precies 46% van de Nederlandse produktiewaarde van de agrarische sec tor is uitgevoerd en dat deze een devie zensaldo van meer dan 1.500.000.000 gul den heeft opgeleverd. Behoud van het deviezensaldo uit de agrarische sector noemde hij van beslissend belang voor het behoud van het externe monetaire evenwicht. Deze belangrijke rol van de agrarische sector in onze economie gaat echter gepaard met een moeilijke situa tie van de boeren, aldus dr. Bar, die als oorzaken van deze situatie noemde een sterkere toeneming van de produktie te genover een minder sterke toeneming van de koopkrachtige vraag, met prijs- bederf als gevolg. Met de factor overproduktie, zo meende de inleider, is een goed deel van de moeilijkheden met de agrari sche prijzen en inkomens verklaard. Aan de hand van enkele tabellen toonde spreker aan, dat de agrari sche inkomens achter zijn gebleven bij die van andere bedrijfstakken. Overigens, ook de onvoldoende be drijfsstructuur veroorzaakt mede het relatieve lage boeren-inkomen. namen. Het woord werd toen nog ge- j voor. voerd door gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, die wees op de sterke plaats, die de Z.L.M. in Zeeland inneemt. De landbouw, zo stelt hij, houdt overal de sleutel van de toekomst vast. De Zeeuwse landbouw noemde hij een hechte en vaste peiler, waarop de welvaart is gebouwd. Mr. J. Drijber van Middelburg voerde eveneens het woord. Hij stond stil bij de relatie gemeente-landbouw, in die zin, dat de gemeente veel met de landbouw te maken heeft als er aanko pen moeten worden gedaan voor stads uitbreiding of voor uitbreiding van in dustrieterreinen. De vergadering werd in de middaguren bijgewoond door gede puteerde A. J. Kaland. Voorts waren tal van prominente figuren uit de Zeeuwse agrarische samenleving aanwezig, 's Middags had o.a. nog ir. Knotnerus van K.N.L.C. achter de bestuurstafel plaatsgenomen. In zijn vergadering van maandag heeft het dagelijks bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. zich o.m. beraden over een schrijven van de Friese Maatschappij van Landbouw. Deze wenst een op- brengstprijs voor melk van 35 ct en een peil voor daarvoor in aanmerking ko mende akkerbouwprodukten, dat past bij het huidige sociaal-economische kli maat in ons land. De maatschappij wil, wanneer geen betere wegen kunnen worden gevonden en deze gedachten al gemeen steun vinden in de kringen van de standsorganisaties zo nodig bij wijze van protest op de zuivelfabrieken en de melkinrichtingen aandrang uitoefenen gedurende een bepaalde korte periode geen melk- en zuivelprodukten af te le veren aan anderen dan zieken e.d. Het dagelijks bestuur was met betrek king tot dit schrijven van mening, dat redelijke prijzen voor landbouwproduk- ten gerealiseerd dienen te worden via het normale overleg tussen de minister en het landbouwschap. Een actie, als voorgestaan door de Frie se Mij. doorkruist dit overleg en kan niet anders dan hierop een nadelige in vloed uitoefenen. Inmiddels is gebleken, dat de gedachte van de Friese Mij. alles behalve algemene steun vindt in de kringen van de standsorganisaties en dat zij zelfs door het K.N.L.C. wordt verworpen, zo werd opgemerkt. Overi gens is een actie als deze tot mislukking gedoemd, zodat zij geen geschikt strijd middel is. Bovendien betwijfelt het dage lijks bestuur, of een melkprijs van 35 ct wel te verwezenlijken is, gezien de op- brengstprijzen in de ons omringende landen. Het dagelijks bestuur betreurde de gang van zaken met de vleesprijzen, hoewel het aan de andere kant wel van mening was, dat niet te hoog oplopende prijzen een stabiele afzet bevorderen. Indien te hoge prijzen worden tegengegaan, dan zullen echter ook te lage prijzen voorko men moeten worden, zal er van een evenwichtig beleid sprake kunnen zijn. Dit geldt zowel voor vlees als voor aard appelen, waarvoor in het verleden even eens te hoge prijzen zijn afgeremd. Het dagelijks bestuur nam kennis van het feit, dat de heer P. van Hoeve te Axel benoemd is als plaatsvervangend lid van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. Als lid van de provinciale commissie plattelandswelzijn en de onderwijscommissie benoemde het op voordracht van de N.C.A.B. in de va cature de heer M. D. den Hollander de heer P. Minnaar te Goes. Het hechtte voorts zijn goedkeuring aan een leerplan voor het primair onderwijs aan de chris telijke landbouwhuishoudscholen van de Zeeuwse C.B.T.B. Dezer dagen was in Waarde gelegenheid tot inenting voor de kinderen, die nog niet waren ingeënt wegens principiële bezwaren. Van de 64 kinderen, die nog niet ingeënt waren, zijn slechts 5 kin deren gekomen. Op de kruising Paul Krugerstraat Irislaan te Vlissingen is maandagavond de autobestuurder C. M. N. uit 's-Heer- Arendskerke tegen de motorrijder M. F. R. uit Vlissingen gebotst. Het ongeluk ontstond, door dat de autobestuurder, die voorrang wou verlenen aan de mo torrijder, door de gladheid slipte. Beide voertuigen werden licht beschadigd. ersoonlijke ongelukken deden zich niet De stelling van vele mensen om de sur- plussen naar de hongergebieden te bren gen, is volgens de inleider een niet ge makkelijk uit te voeren maatregel, om dat door het schenken van ontwikke lingshulp in de vorm van voedsel de prikkel tot bevordering van eigen pro duktie vermindert als voorbeeld noemde dr. Bar India en een verdere kans geeft van verstopping van de han delskanalen. Veel meer van beslissend belang voor het probleem van overpro duktie vond hij de Europese landbouw politiek, omdat die Europese landbouw politiek tevens de Nederlandse land bouwpolitiek zal zijn. Aan de hand van cijfers, zo zei spreker, valt aan te tonen, dat de Nederlandse deelneming aan de E.E.G. tot nu toe voordelig is geweest. Verder in zijn betoog stond de heer Bar stil bij het plan-Mansholt, in welk ver band hij stelde, dat de verhoging van de kosten van levensonderhoud in Neder land weinig of geen invloed zullen heb ben op de export naar de E.E.G.-landen en derde landen. Hij noemde het een le vensbelang, dat Nederland blijft expor teren naar de E.E.G.-landen en naar der de landen. Tijdens de ochtendbijeenkomst waren nog enkele huishoudelijke zaken afge werkt, die slechts weinig tijd in beslag 99 Op het terrein van de woningbouw heeft de „curveprijs" de woningbouwvereni ging „Beter Wonen" bij de realisering van het toegewezen contingent weer lelijk parten gespeeld. Het zal niet mo gelijk zijn, ook de bouw van een com plex van twintig woningwetwoningen nog tijdig voor het begin van het volgend jaar aan te vangen. „Het gevolg hiervan zou kunnen zijn", aldus b. en w. „dat dit contingent voor onze gemeente verloren zal gaan. In verband daarmee hebben wij terstond pogingen in het werk gesteld om zekerheid te krijgen, dat het contingent 1963 bij dat van 1964 wordt gevoegd, waardoor van wege de omvang van het bouwplan mo gelijk een gunstiger prijs kan worden verkregen". Donderdag a.s. komt de raad van Elle woutsdijk des middags om twee uur in openbare vergadering bijeen. Naast de behandeling van de begroting 1964 staat nog een aantal andere punten op de agenda, waaronder een verzoek van de coördinatiecommissie maatschappelijk werk en gezinsverzorging Noord- en Zuid-Beveland tot verhoging van de sub sidie. Zaterdagmiddag botsten op de hoek Schoolstraat-Oostdijk te Sint-Fhilipsland twee auto's tegen elkaar: een personen auto, bestuurd door de heer C. van S. uit Anna Jacobapolder en een bestel wagen, bestuurd door de heer C. W., eveneens uit Anna Jacobapolder. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er was wel materiële schade. Opbrengst collecte De opbrengst voor Kinderzorg over het 3e kwartaal 1963 bedroeg te Driewegen 34,75. De opbrengst van de oogstcollecte ten bate der Ned. hervormde kerk bedroeg te Driewegen 735,25. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft maandagavond het recreatieplan „Oranjeplaat" vastgesteld. Dit recrea tieplan omvat een gebied van ongeveer zeventig hectare en zal 2.410.000 kos ten. Het onrendabele gedeelte bedraagt 1.090.000. Hiervoor heeft de raad maandagavond besloten een subsidie aanvrage in te dienen. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen dit op ad vies van de Technische Adviescommissie voordragen voor een rijkssubsidie. Het plan omvat een jachthaven, een bungalowpark, een kampeerterrein met kampwinkels en kantine, een zwembad, met zonneweide, een gelegenheid voor de bouw van een jeugdherberg en een „botel". Het kampeerterrein is volgens de nu gereedgekomen plannen acht hec tare groot. De jachthaven zal plaats- bieden aan ongeveer 450 schepen, ter wijl het plan voor het bungalow-park voorziet in de bouw van 50 bungalows. De „Oranjeplaat" is gelegen in het schorrengebied ten oosten van het „Zilveren Schor" en wordt doorsneden door de „Schenge". Het gedeelte voor de meer permanente recreatie is gele gen ten zuiden van deze kreek. Ten noorden daarvan ligt een gebied van 25 hectare, dat bestemd is voor dagrecrea tie. Hier heeft men een zonneweide, een zwemgelegenheid en een restaurant „gepland'. Het plan „Oranjeplaat" is opgesteld in samenwerking met de Provinciale Pla nologische Dienst, de Kampeerraad van de A.N.W.B., de Dienst der Domeinen die de huidige eigenaar van het ge bied is de Provinciale Waterstaat, het stedebouwkundig bureau Kuyper, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam en de Nederlandsche Heidemij. De ge meente Arnemuiden verstrekte de op dracht tot het maken van dit plan na een vooroverleg met Gedeputeerde Sta ten, die het zullen voordragen voor rijkssubsidie. Het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland maakte een exploitatiebegroting, waaruit bleek, dat de onrendabele kosten 1.090.000 zullen bedragen. Deze zullen in aan merking komen voor rijkssubsidie. „De afschaffing van de wet op de vervreemding van landbouwgron den heeft tot een forse prijsstij ging geleid, aanzienlijk meer dan de voorstanders van de afschaffing hadden verwacht. Zeeland is met de beide Hollanden de provincie, waar de hoogste grondprijzen wor den betaald. Overigens kan het hui dige prijspeil van de landbouw gronden niet buitennissig worden genoemd in vergelijking met de ontwikkeling van de lonen en de prijzen sinds 1940. Evenmin zijn de grondprijzen hoog als men ze vergelijkt met die in andere lan den". Dit verklaarde maandagmor gen mr. N. M. Zijp, secretaris van grondgebruiksaangelegenheden van het landbouwschap tijdens een instructieve rede over grondprijzen voor de Z.L.M. in City te Middel burg in najaarsvergadering bijeen. In de rede van mr. Zijp kwamen tal van aspecten naar voren, waarvoor de Zeeuwse boer bijzonder grote belang stelling heeft. Immers, de kwestie van de grondprijzen is sedert 1 januari jl. een actuele zaak, welke op tal van ver gaderingen van landbouworganisaties telkens weer ter sprake komt. Na in het kort te hebben uiteengezet, welke de be moeienissen zijn van het landbouwschap met grondzaken, ging hij in op de vrije prijsvorming van landbouwgrond sinds de niet-verlenging van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden per 1 januari 1963. Mr. Zijp vestigde er de aandacht op, dat de prijs oploopt van het noorden naar het zuiden; in Fries land is de prijs van landbouwgrond het laagst. Het prijsniveau beweegt zich daar tussen de 5000 en 6000. Het prijspeil in deze provincie is, naar de mening van de grondexpert van het landbouwschap, dan ook niet of nauwe lijks gestegen. In Groningen beweegt het prijstraject zich tussen de 5000 en 7000 per ha. In de beide Hollanden Is de prijs op „Zeeuws niveau", zo stelde het de heer Zijp. Onder invloed van de teelt van fruit, bollen en van produkten onder glas, alsmede onteigeningen, resp. compensatieaankopen trekt de prijs flink aan. Los grasland wordt per ha wel verkocht voor 10.000. Goed veehouderijbedrijven 10.000 zonder pacht en 8500 met pacht. Weiland, geschikt voor tuinland, gaat voor 20.000 tot 30.000 in tuinders- handen over. Naar de indruk van mr. Zijp worden er in Zeeland minder hofsteden verkocht aan vreemden dan elders het geval is. Het prijspeil van los land ligt in door snee iets lager dan de Hollanden, maar bedraagt niettemin zo'n 6000 tot 8000 met variaties naar boven en be neden. Zijn indruk was, dat verkoop van verpachte bedrijven anders dan aan de pachter, tot de uitzonderingen behoort in Zeeland. Over het algemeen zag de heer Zijp weinig verschil in prijs tussen verpacht en niet-verpacht land. Hij weet, dat o.m. hieraan, dat de pachter veelal te vlub akkoord gaat met de prijs, zon der dat hij zijn voorkeursrecht voldoende laat gelden. Spreker was de overtuiging toegedaan, dat de pachters in ons land nog te weinig een beroep doen op de Grondkamer om een bindende taxatie prijs, die een maximumkarakter heeft, vast te stellen. De pachter, zo betoogde de heer Zijp, onderschat zijn eigen rechtspositie uit een oogpunt van „be grijpelijk lijfsbehoud". Daarom gaat hij naar de mening van spreker akkoord met naar verhouding te hoge prijzen. Versterking van de positie van de pach ter zou bereikt kunnen worden door de verlengingstermijn van de pacht te bren gen van zes op negen of twaalf jaar. Duidelijk stelde mr. Zijp, dat als de grondprijzen de produktieprijzen zouden zijn gevolgd, men thans ook 6000 tot 7500 per ha zou moeten betalen. Niettemin zijn er toch problemen aan de hoge grondprijs verbonden Spreker noemde de bedrijfsovergang van vader op zoon. Dit geeft soms aanleiding tot moeilijkheden. In het verband van de grondprijs ging de heer Zijp ook nader in op het Ontwik kelings- en Saneringsfonds. Als dit fonds straks werkt, zal er vermoedelijk in de ruiiverkavelingsgebieden meer grond voor bedrijfsbegroting beschikbaar ko men. Ter vergadering bleek, dat de land bouw zulks bijzonder graag zal zien. Im mers, de overplaatsing van boeren uit de verkaveling naar nieuw land zal dan minder nodig zjjn. Er werd voorts op gewezen, dat met na me de onteigende boeren een sterke op waartse druk uitoefenen op het prijspeil van landbouwgronden. Mr. Zijp stelde, dat het daarom van grote betekenis is, dat zoveel mogelijk van deze mensen in de IJselmeerpolders worden toegelaten, een verlangen, dat ook in de discussie ter sprake kwam. Wanneer zulks het geval zou zijn, zou, zo meende de inlei der, ongetwijfeld de drang minder groot zijn bij de vorming van het prijspeil. De heer Zijp was verder van mening, dat verdere prijsstijging niet in het belang is van de boerenstand. De „Oranjeplaat" zal gemakkelijk per auto bereikbaar zijn. Rijkswa terstaat zal een rijksweg aanleggen door het Noordsloe, die aansluiting geeft op de Zeeuwse weg. Ook de wegen in het herverkavelde gebied ten noorden van Arnemuiden geven aansluiting op dit plan. Men zal de „Oranjeplaat" vanaf drie kanten ge makkelijk kunnen bereiken: vanaf Lewedorp, vanaf Wolphaartsdijk en vanaf Middelburg. Dit plan is uniek voor het „Veerse Meer", omdat het doorsneden wordt door een groot aantal kreken, zodat de zeilers met hun boten diep tussen de door Staatsbosbeheer beplante eilanden en schiereilanden kunnen komen. In het plan zijn voorts opgenomen het uit diepen van inhammetjes, zodat de zei lers daar kunnen aanleggen om wat verstrooiing aan de wal te zoeken. De bungalows zijn geprojecteerd rond een kreek, die eveneens uitgediept zal wor den. Dit heeft tot gevolg, dat de bewo ners van die bungalows een aanleg plaats vlak voor de deur hebben. Ver spreid over het terrein heeft men voorts verschillende parkeerterreinen geprojecteerd. Deze reproduktie toont het plan voor het zeventig hectare grote recreatieplan Oranjeplaatten oosten van het Zilve ren Schor in het Veerse Meer. Dit plan wordt doorsneden door de Schenge. Ten zuiden daarvan heeft men het gedeelte geprojecteerd, dat bedoeld is voor meer permanente recreatie. Geheel in het oos ten is de jachthaven zichtbaar met aan de zuidzijde daarvan de botenreparatie- inrichting. Aan de ingang van de jacht haven is een plaats gereserveerd voor een botel". Rond de inham naast de jachthaven zullen in de toekomst een vijftigtal bungalows verrijzen. Op de landtong aan de westzijde van deze in ham is plaats voor een jeugdherberg. Ten oosten van het bungalowpark zal men te zijner tijd een zwembad aanleg gen. Rondom dit zwembad heeft men een zonneioeide geprojecteerd. Het ove rige deel van het zuidelijke gebied van de „Oranjeplaat" zal worden ingenomen door kampeerterreinen, in totaal acht hectare groot. Ten noorden van de Schenge is het ge deelte voor de dagrecreatie. Zowel hier als in het zuidelijke gedeelte geven de gestreepte vlakken parkeerterreinen aan. De puntjes op deze kaart geven de plaatsen aan waar beplanting zal wor den aangebracht. (Foto P.Z.C.) In de discussie kwamen nog verschil lende interessante aspecten ter sprake, waarbij o.m. het begrip „pachtontdui- king" werd genoemd. De heer Zijp ver klaarde, dat hij niet of nog weinig van „zwarte pacht" heeft gehoord. Men zal hier inderdaad voor moeten waken. Ove rigens, zo zei hij, moet gewaakt worden, dat de pachtprijzen niet worden opge trokken, eenvoudig, omdat de grondprij zen zijn verhoogd. Een aanpassing van de pacht? Akkoord, maar dan meteen een aanpassing van de prijzen van land- bouwprodukten, zo merkte de heer Zijp op. Op een desbetreffende vraag deelde hij mede, dat het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds mogelijk Walcheren zal kun nen helpen. Het gaat hier namelijk om schade, die bepaalde grondgebruikers hebben van de herverkaveling. Wanneer de Stichting Beheer Landbouwgronden grond zou kunnen verkopen tegen een aantrekkelijke prijs aan die Walcherse pachters, die grond zijn kwijtgeraakt, dan kan dit inderdaad een oplossing be tekenen. De heer Zijp verwachtte, dat de Stichting Beheer Landbouwgronden in de toekomst over vrij veel grond de be schikking zal krijgen. Burgemeester A. Hack van Arne muiden achtte de verwachting ge wettigd, dat dit plan voor Arnemui den met name voor de midden stand grote gevolgen kan heb ben. Hij deelde mee, dat reeds van verschillende zijden belangstelling is getoond voor dit plan. Zo heeft een Walcherse zeilclub in lichtingen gevraagd voor de jachthaven en een Arnemuidse botenverhuurder heeft interesse getoond voor een repara tie-inrichting en verhuurbedrijf voor zeilboten. De exploitatie van de „Oran jeplaat" zal als de plannen uitge voerd wórden zoals ze nu gereed zijn in handen komen van particulieren. De genoemde kosten zijn voldoende voor het bouwrijp maken en de grond aankopen. De twee S.GJP.-raadsIeden, de heren Joh. van Belzen en J. Oreel toonden principiële bezwaren tegen het plan. De andere raadsleden waren het echter niet eens met hun overwegingen betreffende de ontheiliging van de zondagsrust. Bij stemming bleek dat alleen de leden van de S.G.P. tegen het plan waren. De raad van Westerschouwen zal aan staande vrijdagmorgen in zijn vergade ring een beslissing nemen over de sa menstelling van een adviescommissie voor winkelbouw in hot plan-West te Renesse. Zoals bekend is dit onderwerp de vorige maal druk besproken, toen het Centraal Orgaan voor Middenstand- bedrijven (C.O.M.) zijn rapport had uit gebracht over plannen in deze richting en de middenstandsvereniging er haar visie op heeft gegeven. Besloten werd toen een adviescommissie in het leven te roepen. Op de agenda voor de vergadering, die om half tien begint, staat verder een voorstel van b. en w. over de bouw van rioolwaterzuiveringsinstallatie te Noord- welle dan wel de aanleg van een pers leiding naar de installatie te Renesse. De gemeente zal een groot aantal we gen, een parkeerterrein, een keerlus en rioleringssystemen overnemen van de stichting „Renesse", zo komt in een an der voorstel tot uiting. Zaterdag 14 december hield de V.V. „Axel" voor haar leden een prijskaar ting in het clublokaal aan de Noord straat te Axel. Er waren 28 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1 A. Diele- man, 2 A. den Beer, 3 Jos van Eek, 4 P. Peeters, 5 J. Dieleman Szn., 6 P. de Rijcke, 7 J. Schelleman, 8 M. Verstra ten, 9 J. Dieleman, 10 H. Lindhout, 11 J. Jansen, 12 M. Kayser, 13 V. Schelle man, 14. W. Strijdonck. De gemeenteraad van Driewegen kwam dezer dagen in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. Lodder. Op voorstel van burgemeester en wethouders besloot de raad het kre diet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor het jaar 1964 te bepalen op 100.000,Aan de heer J- van de Guchte, Nieuwstraat 1 te Driewegen, werd een premie voor wo ningverbetering toegekend voor het pand Dorpsstraat 22. Dit woonhuis zal wor den verbouwd tot woonhuis met kruide nierswinkel. De rekening van het burgerlijk armbe stuur over het dienstjaar 1962 werd goedgekeurd. De cijfers zijn als volgt: inkomsten en uitgaven gewone dienst 9729,93. Het nadelig saldo werd ge dekt door een gemeentelijke subsidie van 295,41. De inkomsten en uitgaven der kapitaaldienst bedragen 2832,11. Ver der keurde de raad de begroting van het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1964 goed. De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedragen 10.211,31. Ter dekking van het tekort op deze begroting is een gemeentelijke subsidie geraamd van 1570,De kapi taaldienst vermeldt aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 2832,11. De raad stelde vervolgens de gemeente begroting vast voor het dienstjaar 1964. De inkomsten en uitgaven van de ge wone dienst bedragen 190.933,34. De post onvoorziene uitgaven bedraagt 4535,18. Die post onvoorziene uitgaven zou ,voor de gemeente Driewegen zeer gunstig zijn, als niet op deze begroting onder meer een inkomstenpost is ge raamd van 5500.als aanvullende bij drage uit het gemeentefonds. Ook de salarisverhogingen per 1 januari 1964 zijn nog niet in deze begroting verwerkt. Bij de rondvraag zei de heer J. M. Plat- schorre (gemeentebelang) het zeer te betreuren, dat er een ingezonden stuk heeft gestaan in de krant over het sport veld te Driewegen. Hij wilde weten, waarom het veld werd afgekeurd. De burgemeester, die tevens consul is, kon hem hierover nauwkeurig inlichten. De voorzitter deelde mede, dat hij had ge constateerd, dat het veld door de des tijds aanwezige mist iri zeer slechte staat was na afloop van een wedstrijd. Hij had de gemeentewerkman dan ook opdracht gegeven om het veld bij te werken. Ten tijde van het afkeuren waren de bijge werkte plekken nog niet voldoende her steld. „Ik meende een ieder te dienen door het veld af te keuren", aldus de burgemeester. De voorzitter deelde voorts mede, dat de verordening op dc heffing en invorde ring van een rioolbelasting is goedge keurd brj Koninklijk Besluit van 26 no vember 1963. De heer M. van Loo neemt zijn herbenoeming als bestuurslid van het burgerlijk armbestuur weer aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7