„GEEN REDEN VOOR OPTIMISME, MAAR HET KAN MEEVALLEN" GOLDEN FICTION KLANKBORD Johnsonstad (Texas) doet geweldige zaken „Groeicurve economie zal zonder twijfel knik te zien geven MUSSEN PIKTEN GRAANTJE MEE IN NEDERLANDS GROOTSTE BAKKERIJ ,VAKBEWEGING ZAL NIET MEER IN DE TAAL VAN GISTEREN SPREKEN' Voorzitter Nederlandse Werkgevers: Enschede en deel van Noord-Holland zaten zonder stroom Luxemburg tegen het plan-Mansholt HOEST? Dienstjarenrente voorgesteld bij mijnindustrie E.E.G, Schrik Inflatie Ik wist het niet Boete WERKGROEP ZAL STUDIE MAKEN VAN PROBLEMEN ROND BESLAGLEG GING Nervositeit NIEUWE INDUSTRIE IN L.J.B.-SOUVENIRS Telefoon OFFICIER: „SCHRIK SLAAT ME OM HET HART" Vogels broedden hun jongen uit tussen de broden Recordjaar voor de botersmokkel E.E.G.-ministers stelden zware punten 9 uit Voor rokers met een eigen stijl De meer uitgerijpte en dus zachtere tabakssoorten van Golden Fiction zorgen, in de juiste verhouding gemengd, voor het natuurlijke aroma. U kunt deze sigaret de ongesausde Amerikaan noemen, die géén toegevoegd aroma bevat, alléén pure tabak. SSSBÊSSÊSSSÊSSSSS3S K.A.B.-VOORZITTER MIDDELHUIS Nog wel degelijk een taak voor de vakbeweging VLAARDINGSE VISSERS OPGEBRACHT NAAR COBH Gesticht door de grootvader van president johnson Het Wereldgebeuren Profeet van de angst DINSDAG 17 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze Haagse redactie) De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, is niet optimistisch gestemd inzake zijn verwachtin gen over de resultaten van het bedrijfsleven in 1964. Het uitspreken van verwachtingen is echter na de loonoperatie moeilijker dan ooit en daarom kan het misschien ook nog wel meevallen, aldus de heer De Koster op een informele persconferentie te Den Haag. Onze concurrentiepositie wordt door de loonoperatie aangetast, maar of dit van invloed zal zijn op de betalingsbalans moet nog wor den afgewacht. We weten nog niet hoe het precies met de prijzen zal gaan en evenmin valt te voorspel len hoe de ontwikkeling zal zijn in de landen, waarmee wij concurre ren. Als de conjunctuur hoog blijft, dan zal het nog wel meevallen meende de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers. Ook over de vraag of de loonoperatie tot een ontspanning op de arbeidsmarkt zal leiden, kan nog geen definitief antwoord worden gegeven, zo ging de heer De Koster voort. Het jaar 1964 begint wel niet met grote koopkrachtinjecties, om dat de uitkering ineens door de werkge vers is afgewezen, maar met de verho ging van de lonen met tien procent is toch een bedrag van 2% a 3 miljard gulden gemoeid. Een deel van dit bedrag betekent ongetwijfeld een verhoging van de koopkracht. Terwijl dus de export zal afnemen kan een verhoging van de im port worden verwacht. Naast een ver- krapping van de winstmarges bij vele ondernemingen als gevolg van de ver hoogde lonen, zullen de industrieën met marginale exporten niet meer mee kun nen in de concurrentiestrijd. Toch ver wacht de heer De Koster geen groot aantal faillissementen, omdat onze in dustrie voorzichtig heeft gefinancierd. van suiker, tarwe en koffie en van de hogere vrachttarieven. Daarbij is er nog de prijsverhoging van de melk als gevolg van het akkoord van Was senaar. De eigenlijke prijsverhogingen moeten nog komen. Het standpunt van de mi nister van economische zaken: tot 1 ja nuari rust, op 1 januari verhoging en daarna weer rust, vond de heer De Kos ter erg theoretisch. Een industrieel ver koopt meestal op contract en per ter mijn. Al krijgen we op 1 januari de grote mep", daarna zullen het gehele jaar nog prijsverhogingen optreden, doordat de verhogingen ingaan als de contracten worden vernieuwd. Minister Andriessen heeft intussen in besprekingen begrip voor deze situatie gekregen. Voorts zal de spelregel van kracht blijven, dat ex terne kostenstijgingen altijd mogen wor den doorberekend. Wat de E.EG. betreft zei de heer De Koster, dat de werkgevers niet naar een douane-linie, maar naar een open ge meenschap streven met een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Eén graan prijs, zoals het plan-Mansholt wil, zou een belangrijk pluspunt kunnen zijn, al dus de heer De Koster, die deze prijs ech ter niet te hoog wilde, omdat dit aanlei ding zou kunnen zijn tot uitbreiding van het areaal. Hij geloofde, dat de heer Mansholt iets te optimistisch is over de produktie. Als Nederland de E.E.G. zou verlaten, dan zou dat een nog groter ramp betekenen dan het blokkeren van de toetreding van Engeland. Met enige schrik had de heer De Koster kennis genomen van het be richt, dat de Gasunie in 1964 het ge hele land van een buizennet wil voor zien daar uitvoering van dit plan, dat circa 1 miljard gulden kost, een be langrijk beroep inhoudt op het ar- beidsreservoir, dat wij niet hebben. Wanneer het daardoor niet zal geluk ken een ontspanning op de arbeids markt te bewerkstelligen, dan zal men volgend jaar niet kunnen zeg gen, dat de lonen weer met tien pro cent moeten worden verhoogd. Eer der zullen we moeten kijken naar de betalingsbalans. De betalingsbalans moet de barometer zijn. Als die ach teruitgaat, dan zeg ik hoe ook de situatie op de arbeidsmarkt zal zijn nee tegen een nieuwe loonsverho ging, aldus de heer De Koster. Ook wees de heer De Koster in dit ver band op de voorgenomen expansie van het bouwbeleid. Grote waardering had hij voor de werkkracht van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. Bogaers. Met alle elementen van diens expansief bouwbeleid kon hij zich verenigen, met uitzondering echter van het plan de lonen van de bouwvakarbei ders extra omhoog te brengen, omdat dit de sociale onrust zou vergroten. Duidelijk wilde de heer De Koster stellen, dat het Centraal Planbureau voor 1964 een loonkostenstijging van 4 procent verantwoord heeft geacht. Alles wat daar bovenuit .gaat, is in flatie. Wat betreft de invloed, die van de loonoperatie uit zal gaan op de in vesteringen, zei de heer De Koster, dat de vermindering van de liquidi teit en de verkrapping van de winst marges ongetwijfeld zullen leiden tot een teruggang van de investeringen. Anderzijds zullen de hoge loonkosten vele ondernemers doen besluiten in versneld tempo over te gaan tot diep te-investeringen. De stijging van de rente, die valt waar te nemen, zal ook remmend werken op de investeringen. Er zal voor moeten worden gezorgd, dat de rente niet rem mend op de bouw zal werken. De heer De Koster verwachtte, dat er ongetwij feld een „knik" zal komen in de groei curve van onze economie. Ir. W. van Osselen, lid van het dagelijks bestuur van het Verbond van Neder landse Werkgevers, die op de informele persbijeenkomst aanwezig was, wilde niet de opmerking aanvaarden, dat er minder geëxporteerd moet worden. De concurrentie met en in het buitenland is zo fel, dat overal waar een gat ontstaat, de kansen voor altijd verloren zijn. De Nederlandse export zal met grote offers blijven voortgaan om haar plaats te be houden met steun van de binnenlandse prijs. Het proces tegen Nederlands grootste bakkerij, gevestigd in de Spaanse Polder in Rotterdam, dat zich gistermiddag afspeelde voor de economische politierech ter in Rotterdam, heeft vooral van de zijde van de pers grote belangstelling getrokken. Aan leiding voor 't proces waren de ervaringen van een keurmeester van de keuringsdienst van wa ren na een (routine) bezoek op 23 augustus van dit jaar aan de bakkerij. In een lijvig proces verbaal maakte de keurmeester melding van uiterst onhygiëni sche toestanden, die werden ver oorzaakt door grote aantallen mussen. Dit zegt de dagvaarding erover: „In de bakkerij, de rijskamer, de opslag plaats voor brood en in de ruimten waarin de kneedmachines stonden, vlogen en nestelden vogels. Op lei dingen, buizen, dakspanten en op de rekken van wagens waarop het brood lag af te koelen bevonden zich tal van vogeluitwerpselen. Ook het brood op de rekken kwam in onmiddellijk contact met die viezigheid. In som mige ruimten liepen mussen over het brood, aten ervan en bevuilden het". nesten die ik in de bakkerij vond be vatten al eieren en in sommige geval len waren de eieren al uitgebroed. Als men nu weet dat de broedtijd van mussen ong'eveer vier weken is dan kan daaruit opgemaakt worden dat de vogelnesten ook al enige tijd voor de 23e augustus in de bakkerij aan wezig waren", zo zei de keurmeester. De officier van jutistie, mr. Bos, trok in zijn requisitoir fel van leer tegen de Een storing in de stroomvoorziening in Enschede heeft gistermorgen grote schade berokkend aan het bedrijfsleven, omdat in een groot aantal textielfabrie ken, metaal- en chemische bedrijven en werkplaatsen het werk heeft stil gele gen. Van vele fabrieken werd het per soneel naar huls gestuurd. Bij andere bedrijven bleef men binnen zitten, maar aangezien de verwarming evenmin werk te, trok men er de jassen bij aan en werden hoofddeksels opgezet. De kantoormensen bleven over het alge meen aan het werk, maar ook zij on dervonden hinder van het niet functio neren van de centrale verwarming. Dit was ook de reden dat vrijwel alle leer lingen van de scholen naar huis werden gestuurd. In de flatgebouwen, bijvoor beeld in de bejaardentehuizen hebben de bewoners koude uren doorgemaakt. Om kwart over twaalf was de storing verholpen, maar vele textielfabrieken konden pas 's middags om twee uur weer aan het werk, omdat toen de mid- dagploegen kwamen. De stroomstoring heeft zich ook uitge strekt tot een aantal dorpen in de om geving van Enschede, namelijk Losser, Ovérdinkel, Glanerbrug, Boekelo en Lon- neker. De storing is volgens de N.V. IJselcen- trale te Hengelo (O.) veroorzaakt door overslag in de hoogspanningslijn Hen- gelo-Enschede, waarschijnlijk een gevolg van luchtverontreiniging en mist. Als gevolg van een storing in de centra le in Velsen van het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf van Noord-Holland zat gistermiddag tussen half twee en twee uur ook het grootste gedeelte van de provincie Noord-Holland zonder stroom. De Luxemburgse minister-president, Pierre Werner, heeft gisteravond ver klaard dat het groothertogdom het niet eens is met een onmiddellijke gelijktrek king van de graanprijzen in de landen van de Europese Economische Gemeen schap, zoals in het plan Mansholt is voorzien. De aanpassing zou moeten geschieden in etappen tot 1970, het einde van de over gangsperiode van de E.E.G., zo meent de Luxemburgse premier. Hij deelde op een persconferentie verder mede dat Luxemburg voorstander blijft van een geleidelijke harmonisatie van de (Advertentie) directie van de bakkerij. „De schrik prijzen van landbouwprodukten in de slaat me om het hart als ik bedenk dat duizenden mensen het brood van deze bakkerij hebben gegeten". Hij eiste tegen de N.V. een geldboete van 5000.en een waarborgsom van 10.000 voor de termijn van één jaar. Politierechter, mr. Van Leijden, ten slotte zei te willen aannemen dat een samenspel van ongunstige factoren in deze zaak een belangrijke rol heeft gespeeld. „Dat excuseert de ten laste gelegde feiten echter maar in geringe mate", aldus mr. Van Leijden. Hij veroordeelde de N.V. tot een geldboe te van 5000.De storting van een waarborgsom achtte hij niet oppor tuun. Gevraagd naar hun mening omtrent de juistheid van de in de dagvaarding vermelde feiten antwoordde één der directeuren dat de geschetste toestan den inderdaad wel zullen zijn voorge komen. „Ik wist er zelf echter niets van". Hij zei dat de oorzaak van al les moest worden gezocht in een uit zonderlijke samenloop van omstan digheden. De periode waarin de keur meester een bezoek bracht aan de bakkerij viel namelijk juist in de va- kantietijd, toen de helft van het het totale personeel voor de volle produk tie (300.000 broden per week) moest zorgen; Bovendien was het de 23e augustus regenachtig, aldus de di recteur, zodat de mussen in grote getale onderdak in de bakkerij zoch ten. De keurmeester, die destijds het proces verbaal opmaakte, verklaarde tijdens de behandeling van de zaak dat na zijn bezoek aan de bakkerij maatre gelen zijn getroffen om de mussen te weren. Hij wees er echter op dat de situatie die door hem op 23 augustus in de bakkerij werd geconstateerd niet die van één dag is geweest. „De mussen- Volgens het Belgische blad „De Volks gazet" is 1963 reeds een recordjaar voor de smokkel van Nederlandse boter naar België. Tot dusverre is reeds ongeveer Belgische douane in beslag genomen, meer dan het dubbele van 1961 en 1962. Deze hoeveelheid wordt als een fractie beschouwd van de hoeveelheid boter, die de smokkelaars klandestien 200.000 kg Nederlandse boter door de over de grens weten te brengen. Volgens het blad is overigens de animo van de botersmokkelaars de laatste weken verminderd, omdat de winst per kilo is gedaald van 25 tot 10 frank (72 cen£). Maar genomen over de eerste elf maan den van het jaar wordt geschat, dat nog nooit na de oorlog zoveel boter is ge smokkeld. Dit ondanks de maatregelen, die deze zomer in België van kracht zijn geworden om de herkomst van de boter beter te kunnen controleren. E.E.G. Zelfs na de overgangsperiode zal echter rekening gehouden moeten wor den met de structurele achterstand van de Luxemburgse landbouw, aldus Wer- De ministers van landbouw van de zes E.E.G.-landen hebben de besprekingen over kernproblemen die de gemeenschap raken uitgesteld tot donderdag wanneer de ministers van buitenlandse zaken zich in het debat kunnen mengen. Een Duitse zegsman heeft verklaard dat de ministersbijeenkomst zich had bezig gehouden met ondergeschikte kwesties. De belangrijke vraagstukken hebben wij voor de ministers van buitenlandse za ken overgelaten, zo zei hij. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meij er, heeft het initiatief genomen voor de vorming van een interdepartementale werkgroep, die op korte termijn de be slagleggings- en executieprobiemen zal bestuderen, welke gerezen zijn bij de in ningen van wettige heffingen. De werkgroep bestaat uit vertegenwoor digers van de ministeries van landbouw, justitie, financiën en sociale zaken en voorts van de Sociaal-Economische Raad en het landbouwschap. tlüinnïïiidiiiir EEN LAURENS PRODUKT De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft op de gistermor gen in Utrecht gehouden verbonds- raadsvergadering van de K.A.B. als zijn mening te kennen gegeven, dat er niet alleen voor de vakbon- Dit rijtje raspoedels wordt door Phyllis Allan gepresenteerd in het kerstprogramma van het Bertram Millscircus te Olympia, Londen. Aan de prijzenkant merkte de heer De Koster een zekere nervositeit, die hij wel verklaarbaar, maar niet te recht vond. De prijsverhogingen van nu zijn een gevolg van misoogsten (Advertentie) verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk 1 MONTGOMERY-CHURCHILL. Volgens de „Daily Mirror" heeft sir Winston Churchill, een vurig drinker, veldmaar schalk Montgomery, een toegewijd anti alcoholist, eens een aardige poets ge bakken. Montgomery zou van Churchill hebben gezegd: „Hij gaf mij te verstaan, dat ik een veel beter militair zou zijn, als ik alcohol dronk". Het verhaal vindt zijn grondslag in hun eerste ontmoeting tijdens de tweede we reldoorlog, toen Montgomery tegenover de toenmalige miinster-president ver klaarde: „Ik drink noch rook en ik voel mij 100 procent fit". „Ik gebruik zowel alcohol als tabak", antwoordde Churchill, „en ik voel mij tweemaal zo fit". Een door de minister van economische zaken benoemde commissie van drie hoogleraren dr. P. P. van Berkum, dr. W. Drees jr. en mr. N. E. N. van Es- veld om de problemen van de Neder landse mijnindustrie te bestuderen heeft in haar thans uitgebracht rapport aan bevolen in de Nederlandse mijnindustrie een dienstjarenrente in te voeren. Het doel ervan moet zijn de ondergrond se arbeiders en de jongeren, die voor de keuze staan het mijnwerkersberoep te kiezen, voldoende vertrouwen te geven. Slaagt men erin de ondergrondse bezet ting op peil te brengen en te houden, dan is de produktiviteit van de mijnen weer verzekerd. Ten einde elke twijfel bij de werkne mers weg te nemen of deze dienstjaren rente onder alle omstandigheden zal worden uitbetaald, zou de te nemen overheidsmaatregel hieruit kunnen be staan, dat de staat garandeert, dat in dien in de toekomst een mijnonderne ming de voor de dienstjarenrente aan het pensioenfonds af te dragen premie niet kan opbrengen, doordat zij ook als alle commercieel mogelijke prijsver hogingen der door haar geproduceerd wordende kolen zijn doorgevoerd niet langer rendabel is, de staat deze premie voor zijn rekening zal nemen. Een korvet van de Ierse marine heeft de 291 ton grote treiler „Voorlo per", die Vlaardingen als thuishaven heeft, nabij Dungarvan, in het graaf schap Waterford, aangehouden. De trei ler zou in de Ierse territoriale wateren hebben gevist. De „Voorloper" is opge bracht naar Cobn, waar een speciale rechtbank vandaag deze zaak zal behan delen. den ieder op het eigen gebied, maar niet minder voor de vakbonden ge- zamenbjk in de vakcentrales een uitgebreid werkterrein ligt, dat in de komende jaren alle aandacht en activiteit zal eisen. De heer Middelhuis ging in op de kri tiek van hen die menen, dat er voor de vakbonden en de vakcentrales in de huidige maatschappij geen taak meer zou zijn. De heer Middelhuis zei wel degelijk te geloven aan de taak en roeping van de vakbeweging ondanks de grotere moeilijkheid om het streven en de idealen van de beweging voor de huidige generaties „aansprekend" te maken. Deze generaties zijn opgegroeid tussen andere feitelijkheden, in een andere eco nomische situatie en in zich wijzigende maatschappelijke verhoudingen. Deze feitelijkheden, situaties en verhoudingen, zo zei de heer Middelhuis, worden tegen woordig meestal gekoppeld aan het be grip van de welvaartstaat. Zij brengen mentaal en psychologisch belangrijke verschuivingen met zich mee die stoelen op een veranderende socialie realiteit. Taal van gisteren Niettemin blijft de vakbeweging overtuigd van haar onmisbaarheid ook in deze nieuwe realiteit. Wat de vakbeweging echter te doen staat, aldus de heer Middelhuis, is niet te spreken in de taal van gisteren. De vakbeweging kan zich niet, zoals Domela Nieuwenhuis, de mantel om hangen van de profeet, die een volk in knechtschap wijst op de komende be vrijding. Zij kan niet in een situatie van stijgende welvaart, volledige werkge legenheid en een sociale zekerheid die nog slechts op afronding wacht, een gevoelsmatig appel doen op acute nood. bestaansonzekerheid en onverzorgdheid bij calamiteiten. De verwijzing naar wat in het verleden is gebeurd en heel reëel nog steeds kan gebeuren maakt weinig indruk op hen die de hardheid van dat verleden niet hebben ervaren en de mogelijkheid van een herhaling daarvan eenvoudig uit hun bewustzijnsveld uit sluiten. HCiivmAMCrt» (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 Waarom heeft prins Norodom Siha- noek, de leider van Cambodja, plotseling besioten een eind te maken aan de goede betrekkingen met Ameri ka en heeft hij verdere hulp van de Ver enigde Staten afgewezen? De Ameri kaanse zakenman Robert L. Balzer, een oude vriend van de prins en ex-boed dhistische monnik in Cambodja meent het antwoord te weten. In een interview met journalisten in New York, waar Balzer momenteel zaken afhandelt, heeft hij verteld, dat nrins Norodom Sihanoek twee jaar géleden reeds het einde van de westerse invloed in Zuid-Oost-Azië voor spelde. „Binnen twee jaar zal heel dit gebied onder communistische heerschap pij staan", verklaarde de prins, die daar aan toevoegde, dat president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam en daarna pre mier Sarit Thanarat van het toneel zou den verdwijnen. „De daaropvolgende ben ik". President Ngo Dinh Diem ruimde inder daad binnen"twee jaar het veld. Hij werd op 8 november jl. gedood door rebelle rende ondergeschikten van de Ameri- kaansgezinde miI*Laire leiders van Zuid- Vietnam. Een maand later, op 8 de cember, overleed premier Sarit Thana rat, de sterke man van Thailand en een bondgenoot van de Amerikaanse rege ring." Kort daarop deed prins Norodom Sihanoek zijn verrassende mededeling. Blijkbaar had hij zich zijn voorspelling herinnerd en was hij bang, dat hij het derde slachtoffer zou zijn. Althans, zo legt de ex-monnik en ver trouweling van Sihanoek. zakenman Ro bert Balzer het uit. „Hij is bang in moordenaarshanden te zullen vallen. Hij beschuldigt Amerika ervan, dat het met steun van rebellen, pogingen onderneemt zijn bewind omver te werpen op dezelfde wijze als dat in het buurland Thailand is gebeurd". Opnieuw komt hier de vraag naar voren in hoeverre de Verenigde Staten de hand hebben gehad in de revolutie van Zuid- Vietnam. De Amerikaanse militaire en politieke leiders ontkennen iedere in menging. Mevrouw Ngo Dinh Nhoe is er van overtuigd, dat Amerika een be langrijk aandeel had in de gebeurtenis sen van de 8ste november in Saigon. Ook prins Norodom Sihanoek, die zich neutralist noemt en die toegeeft, weinig voor de Chinese communisten te voelen, is blijkbaar dezelfde mening toe gedaan als mevrouw Ngo Dinh Nhoe. Voor hem zijn de Amerikanen niet de bondgenoten, die hem willen helpen te gen het dreigende gele gevaar uit het noorden, maar hebben zij het op zijn leven gemunt. Sihanoek is er daarbij vast van overtuigd, dat de Chinezen het eens in Zuid-Ooost-Azië zullen winnen en dat vindt hij geen prettig vooruit zicht. Hij heeft het daarom maar ver standiger gevonden alvast met de lei ders in Peking op goede voet te Gera ken, zodat hij straks wanneer het zo ver is een streepje voor heeft op de buurlanden Zuid-Vietnam en Thailand. Wanneer er dan onderhandeld moet wor den zal de positie van Cambodja sterker zijn dan die van de buren en dat is het voornaamste doel, waarnaar de Cambod jaanse prins streeft. Leven onder overheersing van de Chi nezen, zou hij niet leuk vinden, maar hij zou die toestand prefereren boven een onderdrukking door westersgezinde bu ren als Zuid-Vietnam en Thailand. Cambodja beschouwt Zuid-Vietnam en Thailand als zijn aartsvijanden en histo rische relaties wegen in Zuid-Oost-Azië doorgaans zwaarder dan de gevaarlijke verhoudingen van vandaag de dag. Balzer vertelde de journalisten in dat verband, dat hij prins Norodom Sihanoek had gevraagd of hij niet bang was voor Russische of Chinese agressie. De prins antwoordde toen. dat hij nog nooit last had gehad met die twee landen, maar wel met het door Amerika gesteunde Thailand en Zuid-Vietnam. Volgens Balzer is Sihanoek geheel te goeder trouw. De prins zou absoluut niet van de gelegenheid gebruik maken om verwarring te stichten, zoals al eens is gesuggereerd. Zijn vrees voor de com munisten en voor een door Amerika ge- inspireerde staatsgreep zou echt zijn. Verscheidene politieke commentators in Amerika hebben daarom in het gebeur de aanleiding gezien het beleid van Washington te critiseren. Tientallen ja ren van Amerikaanse inmenging hebben de regeringen in Zuid-Oost-Azië niet het vertrouwen gegeven in de goede wil der Verenigde Staten, welke voor een doel treffende bestrijding van de communisti sche expansiedrang noodzakelijk is. De partijen in Amerika zelf zijn thans ver deeld. Er zijn voorstanders van een nieuwe oriëntatie door de Verenigde Sta ten zelf en anderen die een grotere rol willen toekennen aan Frankrijk, dat se dert de val van Dien Bien Phoe veel van de in Zuid-Oost-Azië opgelopen schade heeft weten te herstellen. Frankrijk on derhoudt thans namelijk niet alleen uit stekende betrekkingen met de regering in Saigon, maar staat ook op vrije voet met het communistische regime in Noörd-Vietnam Dat komt omdat Parijs de nadruk heeft gelegd op economische en culturele betrekkingen. Cambodja, dat in 1954 de banden met Frankrijk verbrak, is er nu toe overgegaan, het contact met Parijs te herstellen. Tege lijk zien we hoe Frankrijk moeite doet de betrekkingen met China te verbete ren. Premier Tsjoe En Lai heeft zich gunstig uitgelaten over het Franse be zoek en waarnemers beginnen een en ander met elkaar in verband te bren gen. Zij zien achter deze ontwikkelingen een weloverwogen Frans plan, dat moet leiden tot een vergroting van de Franse invloed in Zuid-Oost-Azië, waar de Fransen dank zij eeuwenlange ervaring, nog steeds een voorsprong hebben op de Amerikanen, die te veel in deze con treien hebben verknoeid. Verwacht wordt dat president Johnson van de Verenigde Staten spoedig posi tief zal reageren op de jongste gang van zaken. Het wordt niet onmogelijk ge acht, dat Washington steun zal verlenen aan een verzoek van Cambodja om de neutraliteitsconferentie van Genève bij een te roepen, zo mogelijk in Genève of ergens in Azië, zodat een oplossing zou kunnen worden gezocht voor de neutrale status van het land. De communistische landen hebben het verzoek al gesteund. Amerika, dat principieel weinig voor neutrale landen voelt, had zich" er tot nu toe tegen verzet, maar erg lang zal die weerstand waarschijnlijk niet meer duren. y<:\ Een kleine stad in midden-Texas is thans bezig op ongelooflijke wijze munt te slaan uit het pre sidentschap van Lyndon John son. Tot voor kort fungeerde Johnsonstad als een tussenstation waar haastige reizigers snel hun ontbijt nuttigden De ambtsaanvaarding van de nieuwe president heeft echter veel veranderd. Thans is Johnsonstad de geboorte plaats van Lyndon Baines Johnson (le 36ste president van de Verenigd Staten. Voor zijn eedsnfleggin-, zij dat natuurlijk ook al, maar nu i>. tekent het zakendoen geld verdie nen voor de 611 permanente inwo ners. Tot nu toe schetterden bordjes aan de grens van de stad de bezoekers op luidruchtige toon toe, dat hier een fabriek voor elektriciteitswaren was gevestigd. Sinds Johnson president werd heeft zich echter een gehele nieuwe vorm van zakendoen ontwik keld en zrjn er al plaatselijke koop lieden geweest die meer dan 1000 dollar hebben bedongen voor sommi ge „huis van L.B.J." souvenirs. Naast de rijkelijk florerende han- lel in souvenirs zijn er de motels, estaurants en benzinestations, waar in de eigenaars de kosten voor ver ruwing en uitbreiding aan het be- j teren zijn. Met de nieuwsgierige toeristen zijn de mannen van de geheime dienst naar de stad gekomen. Als de presi- dent een bezoek brengt aan zijn S()UVPnir$ ranch wordt hij vergezeld door hor- uuui/cmi o den verslaggevers, assistenten en an deren die met hun auto's opstoppin gen veroorzaken in de stoffige stra ten van Johnsonstad. Zij wensen op- derdak, eten en een plaatsje voor hun auto's. De nieuwe vorm van zakendoen heeft reeds voor een overbelasting van de huidige faciliteiten gezorgd. De telefoonmaatschappij is bezig met het aanleggen van 200 lijnen om het hoofd te bieden aan het drukke te lefoonverkeer tijdens de aanwezig heid van de president. Bulldozers zijn bezig met het verbreden van het vliegveld op de L.B.J.-ranch zodat er in de toekomst straalvliegtuigen kunnen landen. Aan de aanleg van wegen wordt met verdubbelde ijver gewerkt. De pension- en hotelprij- zen stijgen schrikbarend. Een hectare land in de omgeving van de L.B.J.- ranch is 25 procent in prijs geste gen. Het gaat goed met het zakendoen en de inwoners zijn gelukkig. In het naburige Stonewall, dat in feite dich ter bij de L.B.J.-ranch ligt valt een lichte vorm van naijver te bespeuren, aangezien de stad erop rekende, dat zij ook wel een graantje zou kun nen meepikken van de „nieuw opge komen industrie". President John sons grootvader stichtte echter John sonstad en Lyndon bracht er een groot deel vaii zijn leven door. PRINS NORODOM SIHANOEK ...Bang voor zijn buren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3