P. v. d. A.-voorsteI: kerstgratificatie gemeentepersoneel, kreeg geen fiat Lasten thans waterschappen ondragelijk Pleidooien voor samenwerking in gemeenteraad Sas van Gent oh BILT ALMANAK Bromfietser in Hulst dodelijk verongelukt DISTRICTSDIRECTEUR OPENDE NIEUW POSTKANTOOR RITTHEM VLISSINGS ACCOUNTANTSKANTOOR „VAN HIJFTE" VEERTIG JAAR GROTER BESLUITVAARDIGHEID IS EERSTE VEREISTE Verg unmng voor kramen zetten NIET AFWIJKEN DIENSTWONINGEN KWASTJE VERF Grote animo voor contractteelt knolselderij BURGEMEESTER EERSTE KLANT PROTEST £ckte BEJAARDE VROUW BEWUSTELOOS DOOR KOLENDAMP MAN BEWUSTELOOS DOOR ONTSNAPPEND GAS Grote belangstelling Behandeling sluitende begroting 1964 TEGENSTANDERS: NIET VOLGENS REGELING Jaarvergadering P.v.d.A. vrouwencommissie te Goes Sinds 1854 was er een bestelhuis in Ritthem WITTE KRUIS WITTE KRUIS Zeeuwse fluitje Adres Invloed Receptie in het Strandhoteï Te laat Zelfstandig Brandweer VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 DECEMBER 1963 Over het algemeen worden salariszaken in de Middelburgse raad met het tikje van de voorzittershamer afgedaan. Het voorstel over de uitkering ineens aan het gemeentepersoneel over 1963, dat gistermiddag tijdens de vergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Drijber aan de orde kwam, vroeg echter nog al wat tijd. Toen de heer H. Gillissen van de P.v.d.A. namelijk een voorstel deed om bij wijze van kerstgratificatie de gemeente-personeelsleden in elk geval een uitkering van f 25 te geven, moesten de raadsleden de handen nog fors in een knijpen om dit salarisnootje gekraakt te krijgen. De heer Gillissen en vele anderen met hem vond de uitkering ter grootte van tweetiende procent namelijk maar een schijntje. Hoewel de socialistische wethouder A. J. Berenpas vooraf gewe zen had op de aanvaarde regeling van de minister van binnenlandse zaken, meende de heer Gillissen, dat de lagere overheidsorganen zich best wel van een betere kant konden laten zien. „Dat ge- millimeter met tienden is voor ons een heel moeilijke zaak", betoogde de heer Gillissen, die van de raad daarom een uitspraak wilde horen. Hij deed mede ondertekend door me vrouw S. van Duyne-Mensen, een voor stel om aan de ambtenaren, die volgens de uitkering minder dan f 25 zouden ontvangen, het verschil tot die f 25 bij te betalen. De heer A. J. Schot (s.g.p.) wees er op, dat in de commissie voor het ge organiseerd overleg altijd geijverd is voor gelijkschakeling van overheids personeel en het vrije bedrijf. Er is een regeling voor gekomen en het voorstel is conform opgesteld, verze kerde de heer Schot, die niet van de regeling wilde afwijken. Evenmin de heer J. A. van Bennekom (a.r.), waarna de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) verklaarde de opmerking van de heer Gillissen over het „gemilli- meter" te kunnen volgen, maar dat de gemeente zich bij de regeling moet aansluiten. „We moeten ook kijken naar de afwijkingen tussen particu lier bedrijfsleven en overheid ten gunste van het overheidspersoneel", betoogde de heer Hesselink. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) kon de formele bezwaren van zijn colle ga-raadsleden indenken. Hij lichtte toe, dat er bij deze uitkering geen rekening is gehouden met de zwarte lonen; er zijn volgens de heer Hubregtse groepen niet alleen ambtenaren, maar 'ook be jaarden die er het slachtoffer van worden. Hij meende, dat deze uitgaaf, die hij schatte op rond f 3750, uit de post onvoorziene uitgaven gedekt kon wor den. De heer P. van Empel (c.h.) meende, dat de raad toch altijd een open oog voor de belangen van het gemeenteper soneel heeft, maar dat meegaan met het voorstel van de heef Gillissen toch een verkeerde weg betekent. eens een klein spervuurtje vragen. Of er niet eerst geprobeerd is om via een gesprek met de kramenzetters tot ver betering te komen?; of er contact is ge weest met de marktcommissie hoe b. en w. dan een verdeling van het kra- menzetten tot stand wilden brengen, zo dat bijvoorbeeld via concurrentie een verbetering zou kunnen ontstaan; de voorwaarden die het college aan de ver gunning wilde verbinden; en of het de monstreren van transistorradio's even eens verboden zou zijn? Wethouder W. P. J. Baars (c.h.) ver zekerde, dat er zowel met de kra menzetters, de marktcommissie en de ambulante handel overleg geweest is De ambulante handel wenste daarbij de oprichting van een N.V., die dan de kramen zou verhuren. De heer Baars lichtte toe, dat aan de vergun ning voorwaarden verbonden zullen worden, waardoor goedwillenden in beide kampen worden beschermd. En als het transistorgeluid binnen rede lijke perken blijft, hoeft het volgens de wethouder niet verboden te wor den, wanneer standhouders deze ra diootjes verkopen. De raad verleende een krediet van f 27.500 voor de verbetering van 2 dienstwoningen van het waterleidingbe drijf te Oranjezon. De heer Hesselink vond de nieuwe huur vrij laag; de heren W. Don (p.v.d.a.) en Schot wezen er als leden van de financiële commissie op dat de personele belasting richtlijn is voor het huurbedrag en dat daaraan niet te tornen valt. Het feit, dat de heer Hesselink de verbouwingskosten dan in ogenschouw wilde nemen, was voor wet houder drs. Th. J. Westerhout aanlei ding om op te merken, dat hoewel de wethouder de economische overwegin gen van de heer Hesselink kon volgen de gemeente moet zorgen, dat de dienstwoningen van goede kwaliteit zijn. Voor de overname van opstallen (wo ning en landbouwschuur) bij de oude Middelburgse haven waar voor de jeugdraad een kampeerterrein ingericht zal worden trok de raad een krediet van f 15.000 rond uit. Op een vraag van de heer P. H. Geers (p.v.d.a.) zei wet houder Berenpas, dat de jeugdraad voor dit „havenplan" gekozen heeft, zodat b. en w. thans pogingen in het werk stel len om het oude bouwdok van de Veerse Gatdamcaissons bij Vrouwenpolder voor de padvinders beschikbaar te krijgen. Voor aankoop in het kader van sanerings- en restauratieplannen van de panden Korte Geere 53 en 55, Kalvermarkt 4, Noordpoortplein 8- 10, Turfkaai 35, Heerenstraat 42 en Heerenstraat 38-40 verleende de raad een totaal krediet van f 20.400. Mr. Van Empel waarschuwde b. en w., dat zij de bouwvallige toestand van sommige panden niet moeten vergeten. De heer Van Empel meende, dat in en kele gevallen een kwastje verf bepaald geen kwaad zou kunnen, vooral wan neer het woningen zijn, die weliswaar eigendom van de gemeente zijn, maar die nog bewoond worden. Wethouder Baars beloofde op korte termijn de erg ste panden te zullen onderzoeken. „Maar in sommige gevallen is het goed geld naar kwaad geld gooien", waarschuwde hij op zijn beurt. Voorts werd nog een aanvullend krediet van f 17.600 beschikbaar gesteld voor de restauratie van de panden Schudde- beursstraat 6 en 8. De heer K. C. J. van Bennekom werd herbenoemd als lid van het bestuur van de stichting De Middel burgse Schouwburg, de heer W. H. Goedbloed benoemd als onderwijzer aan de openbare lagere school de Sanden- burch. In de rondvraag verzocht de heer M. L. Almekinders (c.h.) de mogelijk heid te onderzoeken om een parkeer verbod aan één zijde van de nauwe Griffioenstraten in te stellen, waarna tot slot wethouder Westerhout op een vraag van de heer M. Wattel (a.r.) verzekerde, dat tuinders noch de bevolking bang hoeven te zijn voor het leidingwater. „Er wordt niets aan toegevoegd", verze kerde hij. Volgende week maandag om 7 uur zal de Middelburgse raad een extra verga dering houden, waarin de aanbesteding van de brandweerkazerne en de ver plaatsing van een bedrijf uit de Kuipers poort naar het klein-industrieterrein aan de orde komen. De 55-jarige bromfietser P. J. de W. uit Sint-Jansteen is maandagavond om streeks kwart voor zes op de Tivolïweg te Hulst aangereden en een paar uur la ter aan zijn verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde, toen De W. plot seling de weg overstak om naar het rij wielpad te gaan. Door de opstekende sneeuwjacht was het zicht slecht. De personenauto, be stuurd door J. van L. uit Sint-Jansteen kon de bromfietser niet meer ontwijken. Hij raakte hem licht, waardoor de brom fietser kwam te vallen. Een achteropko mende auto, bestuurd door J. de B. uit Kuitaert greep de man met de bumper en sleepte hem ongeveer tien meter mee. Het ernstig gewonde slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij enkele uren later overleed. Op deze oversteekplaats zijn reeds eerder onge lukken gebeurd. De gewestelijke vrouwencommissie van de P.v.d.A. houdt dinsdag 14 januari in „De Prins van Oranje" te Goes haar jaarvergadering. Het gebruikelijke huis houdelijk gedeelte zal worden afgewis seld met „Een algemeen politiek praatje" door drs. Th. J. Westerhout en een causerie na de lunchpauze van de heer A. J. Veldkamp, die spreekt over: „Ter walvisvaart naar het Zuidpool gebied" en vertoont daarbij enige films. Voor de aftredende bestuursleden heeft de afdeling Middelburg kandidaat ge steld mevrouw M. Westerhout-van Spar- rentak te Middelburg. De veilingvereniging „Kapelle-Biezelin- ge en Omgeving" hield maandagmiddag in de kantine van de veiling een voor lichtingsbijeenkomst over contractteelt van tuinbouwprodukten. Voor deze bij eenkomst, die onder leiding stond van vice-voorzitter J. Burger Fzn. uit We- meldinge, bestond grote belangstelling. Uit de gevoerde gesprekken bleek, dat er vooral voor de contractteelt van knol selderij voor 1964 weer grote animo is. Ook zal er weer een mogelijkheid zijn om tuinbonen op contract te telen. Voor de augurkonteelt is de belangstelling ta nende, omdat deze het afgelopen seizoen matige resultaten heeft gegeven. De veiling zal ook in 1964 bij deze teel ten haar bemiddeling verlenen. De tuin ders in het gebied van deze veiling zullen binnenkort een opgave kunnen doen, wat zij het komende jaar willen contracteren. De aankoop van plantmateriaal en der gelijke zal gezamenlijk door de veiling worden geregeld via een speciale com missie uit het veilingbestuur. Gesproken werd ook over de contractteelt van dub bele prinsessenbonen. Voorts werd er op gewezen, dat produkten als prei, kroten en spruiten zich eveneens voor industrie- contractteelt lenen. Aan het begin van de bijeenkomst werden mededelingen ge daan over de resultaten die er dit jaar met de contractteelten zijn geboekt. Daarbij kwam de teelt van' knolselderij het beste voor de dag. Het gecontrac teerde areaal bedroeg 29,5 ha, waarvan 625 goede knollen en 125 ton afwijkend produkt werd geoogst. De gemiddelde opbrengst bedroeg 25 ton per ha, wat neerkomt op 46,78 per are; een voor dit jaar gunstige uitkomst. De prijs van de goede knollen bedroeg het afgelöpen seizoen 21,5 cent per kilo. Getracht zal worden ook het komende seizoen niet beneden deze prijs te komen. De teelt van augurken stelde velen teleur. Deze zomer werd een contract afgeslo ten van 10 ha met een gemiddelde op brengst "van iets minder dan 20,per are. Voor tuinbonen was het resultaat beter. Hiervan werd 6 ha geteeld. De ge middelde opbrengst van dit produkt be droeg 34, De directeur van het postdistrict Mid delburg, de heer W. R. Eelsingh, heeft maandagmiddag het nieuwe postkan toor aan de Dorpsstraat in Ritthem officieel geopend. Aanwezig waren onder meer de burgemeester van Rit them, de heer P. Daniëlse en de beide wethouders de heren J. Cevaai Wzn. en W. J. Cevaai Pzn. Verder gaven van hun belangstelling blijk de beide adjunct-directeuren van het postdis trict Middelburg, de heren C. S. Vis en E. Koster, alsmede vertegenwoor digers van bouw- en woningtoezicht op Walcheren en van de aannemer die het nieuwe kantoortje heeft gebouwd. In zijn openingswoord memoreerde de heer Eelsingh in het kort de postale geschiedenis van Ritthem. In 1845 werd er voor het eerst een bestelhuis gevestigd, dat eigenlijk hoofdzakelijk bestond uit een kamertje met een tafel waarop de post gesorteerd kon worden. In 1924 kwam er een tele foonstationnetje, dat gevestigd werd in het huis van de voormalige kan toorhouder (tot oktober 1963), de heer J. de Visser, die uiteraard ook bij deze opening aanwezig was. Tot 1942, het jaar waarin het Walcherse telefoonnet geautomatiseerd werd, heeft dit schakelstation gefunctio neerd. Toen in oktober van dit jaar naar een nieuw gebouw voor het postkantoor moest worden omgezien, gaf dit aan vankelijk nogal wat moeilijkheden. Want, aldus de heer Eelsingh, een postkantoor, hoe klein ook, moet aan een aantal eisen voldoen waaraan niet ieder gebouw beantwoordt. Zo is een beelangrijke eis, dat het kantoor zo centraal mogelijk ligt en dat het ge- De heer Gillissen gaf het nog niet op: „U moet het beschouwen als een pro test tegen het gemillimeter", ver klaarde hij. Het hielp niet. Hij kreeg alleen steun van zijn fractie-raadsle den, de P.v.d.A.-wethouders en de an dere fracties gingen er niet mee ak koord. Uitslag stemming: 136. Een ander voorstel: om het recht van het plaatsen van marktkramen afhanke lijk te stellen van een vergunning van b. en w., omdat de marktkooplieden over de verzorging daarvan klachten hadden, ontlokte de raadsleden even- Advertentie) DE PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop! halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. Op verhaaltjes zoals dat van gis teren, over een meisje, dat in een boekwinkel om „Suiker" van Hugo Claus vraagt en ten slotte met Gesponnev suiker" van Jan Wolkers naar huis gaat, komen altijd reacties. Om negen uur belde er al een dame. Meneerik heb ook zoiets mee gemaakt. Ik ga om een trommel tje, voor Jantje. Nee, zegt die me neer, ik heb geen trommeltjes, maar ik heb wel fluitjes. Hoe vindt U dat?" Ja, hoe vind je zoiets. Meeleven van een abonnee wekt bij ons al tijd een lichte ontroeringmaar om Claus en Wolkers nu met trommeltjes en fluitjes op te sche pen, dat voert wel wat ver. Nu heeft zo'n dauwvroeg tele foontje het voordeel, dat de zin van het gesprek nog wat aan je voorbijgaat. Ons meegevoel kwam dan ook volkomen misplaatst: „En vroeg U om suiker?" .Nee, ik vroeg om een trommel tje. Gewoon een trommeltje, voor Jantje. Maar wat zegt die man? Als het nu een fluitje mag wezen, zegt hij, als het nu een fluitje mag wezen, kan ik U helpen. Maar ik moest geen fluitje, ik moest een trommeltje. Nou vraag ik U. Als je nu op een trommeltje uit bent, wil je toch niet met een fluitje ixin de markt komen. Als ik om suiker ga, kom ik toch ook niet met groene zeep naar huis." „Oh dus toch iets met suiker." „Ach nee meneer, U begrijpt het niet. Luistert U nou-es goed. Ik ga om suiker, maar wat zegt die man hij zegt ik heb geen trom meltjes en geen fluitjes en geen groene zeep en geen niks. Wou U het zo horen meneer? Dat kan hoor. Moet U toch eens proberen dit hele gesprek zo in de krant te zet ten." Met of zonder suiker mevrouw (Slot van pagina 1) Hij wees erop, dat tot de water- schapstaken ondermeer behoort het on derhouden van de waterkering, de wa terbeheersing, bestrijding van waterver ontreiniging en verzilting en het wegbe- heer. Het is duidelijk, zo meende hij, dat hierdoor ook talrijke andere belangen worden gediend: gezondheid, verkeer, recreatie, bewoning, industrie, visserij enz. Jarenlang is reeds een commissie finan cieel bestel waterschapswezen aan het werk, ingesteld door vier ministers. In tien jaar heeft deze commissie, waarin ook de unie is vertegenwoordigd, vele studies verricht en rapporten uitge bracht, maar er is onmiskenbaar een stagnatie ingetreden. En inmiddels wordt in 259 van de 2000 waterschap pen al meer dan 50,per hectare omslag betaald. Ook is er een voortdurende stijging van de waterschapslasten te constateren: van 47.324.000 in 1955 tot 72.471.000 in 1962. Deze lasten worden geheven van rond 80 van de ongebouwde en rond de 50 van de gebouwde eigen dommen, waarbij dezelfde grond in soms twee zelfs drie waterschappen wordt aangeslagen. Als het rijk inder daad een bijdrage van 30 in de wa terschapslasten zou geven, zou dit neer komen op een rijksbijdrage van 21 a 22 miljoen aan de hand van de cijfers uit 1962. „Wij achtten dit niet een te ver strekkende wens", aldus de heer Dolk. In dit verband attendeerde mr. dr. Dolk ook op het adres van de Hoge Raad van 25 januari 1963 inzake de gemeente Bre da contra de Brabantse Bandijk. Daar uit blijkt, dSt de waterschappen rechtens niet bevoegd zijn de gemeenten aan te slaan. „De gemeenten zijn dus duidelijk niet representant voor alle andere belan gen", aldus de uniedirecteur. „Maar het rijk duidelijk wel". Het komt de unie ook niet onwaarschijn lijk voor, dat de toeslagvoorziening een vlot verloop voor Zeeland mogelijk zal maken van de vervanging van de wet van 1870 op de calamiteuze polders. In de nota aan de minister wordt hierop nog niet nader ingegaan in afwachting van het door de minister toegezegde wetsontwerp. Over het bepalen van de norm (30 van de rijksbijdrage) wordt in de nota aan de minister opnieuw ge zegd: ter vermijding van een onafzien bare reeks complicaties kan er geen sprake zijn dat de rijksbijdrage wordt af gestemd op de omstandigheden van ie der waterschap afzonderlijk, waarbij men per waterschap het nationaal be lang, dat in het geding is, zou afwegen en daaraan het percentage zou ontlenen. Het is duidelijk, dat een dergelijke me thode te omslachtig is en als nauwelijks uitvoerbaar wordt ontraden- Gezocht moet dus worden naar een gemiddelde. Een concrete analyse van de belangen is echter ook niet mogelijk en daarom moeten impressies de leidraad zijn. Ge pleit wordt voorts ook het jarenlang overwaarderen van het belang van het onroerend goed in het percentage te be trekken. Ten slotte komt de unie dan tot een suggestie van 30 Bij toeken ning van deze bijdrage zal In de over grote meerderheid van de gevallen het draagkrachtplafond van de waterschap pen niet meer worden bedreigd. Boven dien zal er een sterk sanerend effect van deze bijdrage uitgaan. beleid wordt immers reeds voortdu rend onder controle gehouden. Ten aanzien van de in de bijdragewet Deltawerken voorgestelde kostenrege- ling (rijk 75 waterschappen 25 is de unie beslist ontevreden. „Destijds heeft minister Algera al gezegd te den ken aan een verhouding 6040 en dat er nu een verhouding 7525 uit de bus is gekomen, 2ïe Ik als een indicatie voor het beseffen van het grote nationale be lang. Maar ook deze verhouding is nog onvoldoende voor de waterschappen. Het nationaal belang moet met een ho ger percentage gehonoreerd worden. Het nationaal belang wordt ook ge ïllustreerd door het feit, dat bij schade de dijken niet meer in de oude toestand worden hersteld, zoals vroeger, maar nu gebracht moeten worden op een weten schappelijk vastgestelde hoogte, die de hoogste mate van veiligheid garandeert voor heel het land. Bovendien stellen niet de waterschappen het ontwerp voor de verhogingen vast, maar de minister van verkeer en waterstaat. Inmiddels is reeds een uitgebreid adres aan de Tweede Kamer gestuurd waarin gepleit wordt voor een verhouding 955. Ook heeft een deputatie van de unie van waterschapsbonden een bespreking ge had met de Deltacommissie uit de Twee de Kamer. „Ik heb een prettige indruk van die bespreking gekregen", aldus mr. dr. Dolk, „en mijn indruk geeft wel enigszins aan, dat de commissie welwil lend stond tegenover ons standpunt". Hij wees er bovendien op, dat de verhou ding 955 analoog is aan de situaties in het buitenland, zoals in Neder-Saksen en ook in Engeland. De heer Dolk noemde het een superactueel probleem: „Het zijn miljoenenwerken en dus staat er veel op het spel". In dit verband wees hij ook op de Delta werken, die uitgevoerd moeten worden door het rijk, zoals de afsluiting van de zeegaten. Hiervoor moeten de water schappen 25 betalen. „Als het rijk in derdaad 95 geeft voor onze werken, zullen wij tegen die 25 niet meer zo sterk opkomen", zo besloot hij dit onder werp. Tijdens de persconferentie werd de vraag gesteld of artikel 9 van de bijdra- De unie realiseert zich, dat subsidie in de praktijk vaak ook invloed betekent. Zo heeft de financiële verhouding rijk gemeente vaak geleld tot de klacht, dat de autonomie van de gemeente in sterke mate wordt aangetast. Dit gevaar ziet de unie veel minder voor de financiële verhouding rijk waterschappen, omdat de water schappen toch het leeuwenaandeel van de kosten voor hun rekening ne men. Bovendien is er reeds het toe zicht van het provinciaal bestuur op dé waterschappen, zodat excessen voorkomen worden. Het waterschaps- kozen gebouw voldoende ruimte biedt voor de toch altijd nog veel omvatten de werkzaamheden van de P.T.T. Maar nadat het gebouw beschikbaar was, is verder, dank zij de medewer king van de gemeente en van de dienst bouw- en woningtoezicht, alles van een leien dakje gegaan. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Eelsingh tot de heer De Vis ser, die 39 jaar de belangen van de P.T.T. als besteller en kantoorhou der in Ritthem heeft behartigd. En al is Ritthem nu geen Amsterdam, toch is er in de activiteit van het Ritthemse kantoor steeds een stij gende lijn te zien geweest". „Daar naast wijdde de heer De Visser zich nog aan andere acitiviteiten, waarvoor hij in 1957 de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontving. Tot slot wenste de directeur van het district Middelburg de nieuwe kan toorhoudster, mevrouw M. M. Karre- man-de Smit, alle succes toe in haar nieuwe „beroep". Burgemeester Daniëlse bleek eveneens bijzonder goed op de hoogte van de geschiedenis van het postwezen. Een liefhebberij, zoals later bleek. In gro te trekken schetste hij de ontwikke ling van vóór de christelijke jaartel ling tot aan de komst van de Postwet omstreeks 1850. Hij was van mening dat de bestellers van tegenwoordig het niet half zo moeilijk meer hebben als bijvoorbeeld de heer De Visser 40 jaar geleden, toen men over modderi ge paadjes en grintwegen de post moest bezorgen. Tegenwoordig gaat het allemaal over geplaveide wegen en het mag dan wel eens een beetje koud zijn, de bestellers van Ritthem de heer Karreman en zijn zoon, heb ben letterlijk een goede ondergrond wanneer zij beginnen. Als officiële inwijdingsdaad kocht de burgemeester als eerste een vel post zegels aan het nieuwe loket, waarach ter de kantoorhoudster, mevrouw Karreman nog wat onwennig stond. Toch was het niet voor het eerst dat er een klant voor dit gloednieuwe lo ket verscheen, want vlak voordat de burgemeester als eerste klant arri veerde, had een gehaast inwoner van Ritthem hem deze primeur ongewild ontnomen. Toen de heer P. de R. uit Vlissingen maandagavond zijn 90-jarige moeder, mevrouw C. de R.-W. ging bezoeken, trof hij haar bewusteloos in de zitka mer aan. Zij werd ijlings overgebracht naar het ziekenhuis „Bethesda" waar men haar zuurstofgas toediende. Zij is nu buiten levensgevaar. De oorzaak van de bewusteloosheid bleek een kolen dampvergiftiging. De 82-jarige heer N. D. te Vlissingen is maandagavond door een buurvrouw be wusteloos in zijn keuken aangetroffen. De gaskraan was half geopend. De man is naar het ziekenhuis „Bethesda" ge voerd. Hij is buiten levensgevaar. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan slordigheid, nadat de heer D. wat eten had opgewarmd. Burgemeester P. Daniëlse was de eerste klant aan wie mevrouw M. M. Karreman-de Smit, de kantoor houdster van het nieuwe postkan toor in Ritthem, haar postzegels kon slijten. Naast de burgemeester de heer W, R. Eelsingh, directeur van het postdistrict Middelburg, die de officiële opening had verricht. UMMUUWUWWWWWWWWWWWMAMAMnMM gewet Deltawerken, dat een ontsnap pingsformule inhoudt, niet reeds vol doende waarborgen geeft. Waterschap pen, die niet in staat zijn 25 te be talen van de door hen uit te voeren Del tawerken, kunnen hierop een beroep doen. Mr. dr. Dolk wees er echter op, dat de unie niet de draagkracht van de waterschappen als basis van de formule wil zien, maar de draagplicht van het rijk: dus 955. Voorts werd nog ge vraagd, waarom de overgrote meerder heid van de waterschappen er pertinent tegen is, de zeewaterkeringen in' onder houd en beheer over te dragen aan het rijk. De heer Dólk noemde dit vóoral strijdig met historische motieven. Van geslacht op geslacht hebben de streek- bewoners het zelf gedaan. Er is dus een aangeboren deskundigheid en de streek kan sneller paraat zijn. Bovendien komt er een ambtenarenkorps als het rijk het onderhoud en beheer verzorgt en daarin komen voortdurend wijzigingen en dus zijn er steeds mensen die zich moeten inwerken. „Daar wacht de zee niet op", aldus de heer Dolk. „En de rijkszeeweringen als de afsluitdijken dan werd gevraagd. „Daar zal men streven naar een perma nente bewaking en geen risico's nemen", aldus de heer Dolk. In het „Strandhoteï" te Vlissingen is maandagmiddag een receptie gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het accountantskantoor „Van Hijf- te" te Vlissingen. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de stichter van het kantoor, de heer M. F. van Ilijf- te en zijn opvolger, de heer A. Roosen daal, met dit jubileum geluk te wensen. Veertig jaar geleden stichtte de heer Van Hijfte zijn accountantskantoor. Het was in het begin een éénmansbedrijf, nu is het een kantoor waar vijf dames, een chef-boekhouder en de heren Van Hijfte en Roosendaal werken. De oorlogsjaren zijn voor het kantoor niet zonder tegenslagen voorbij ge gaan. Bij de inundatie van 1944 kwam het kantoor onder water te staan. De heer Van Hijfte heeft toen zijn archief van 200 relaties papier voor papier moeten drogen. De leiding van het kantoor heeft de heer Van Hijfte al bijna een jaar geleden aan de heer Roosendaal overgedragen. Hij blijft echter nog wel in de zaak. Dat de heer Van Hijfte zijn stelregel „Zoveel relaties, even zovele vrienden", uitste kend in praktijk heeft gebracht bewees het feit, dat een groot aantal relaties naar het „Strandhoteï" was gekomen om hem geluk te wensen. Voorts kreeg de heer Van Hijfte gelukwenstelegram- men, terwijl hem ook vele geschenken en enkele tientallen bloemstukken wer den aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van zijn eerste relaties van veertig jaar te rug. Zij kwamen niet alleen uit Vlissin gen, maar ook uit andere plaatsen in Zeeland. De heer Van Hijfte bekleedt ook in het openbaar en maatschappelijk leven ver scheidene functies. Zo is hij 30 jaar re gent van het ziekenhuis „St.-Joseph", waarvan 25 jaar secretaris, secretaris van de Stichting Ziekenvervoer, 30 jaar voorzitter van de sportvereniging Wal cheren, voorzitter van de adviesraad sportbelangen, vice-voorzitter van de K.N.V.B. Zeeland, vice-voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Vlissingen en voorzitter van de Socië teit Vlissingen. Ook van deze verenigin gen en instellingen waren op de receptie vertegenwoordigers aanwezig, benevens de wethouders Ch. J. Gilissen Verschage en F. G. Smit en een deputatie van het bestuur van het ziekenhuis „Bethesda". De gemeenteraad van Sas van Gent heeft vorige week de begroting voor 1964 behandeld, die sluitend is met op de gewone dienst een post voor onvoorzien van 17.869,09 plus een post ad 8000 voor de salarisverhogingen per 1 janua ri volgend jaar. Over de plannen voor het volgend jaar van Sas van Gent schreven wij reeds eerder. Bij de alge mene beschouwingen over deze begro ting pleitte mevrouw E. Vervaet-Dierikx namens de rooins-katholieke fractie voor bundeling van krachten, zowel binnen de eigen gemeente als met andere ge meenten, tot over de landsgrenzen. Ze wees op de functie van de kanaalzone op de verbindingsweg van Rotterdam naar het hart van Europa. Ze ging er daarbij van uit, dat ook een vaste oever verbinding boven of onder de Wester- schelde door, er zeker zal komen. Om tot een betere bundeling van or ganisatieleven op alle terreinen bin nen de gemeente te komen, achtte zij een gemeenteblad noodzakelijk. Voorts vroeg zij aandacht voor de in dustriële ontwikkeling, zowel groot industrie als voor toevoerbedrijven. In dit verband achtte zij het van be lang contact op te nemen met West- dorpe- „Het is een foutieve instelling te menen, dat wij, tot aan het tijd stip van de herindeling, moeten af wachten, wat er uit de bus zal ko men", aldus mevrouw Vervaet. Inter communale, informatieve besprekin gen achtte zij van belang, mede in verband met de realisering van het havenschap. Wat de woningbouw betreft- achtte zij een toewijzing van 120 woningen voor vier jaar te weinig. Een dorpshuis vond zij geen overbodige luxe en de gang van zaken rond de realisering van het sport veldencomplex kon haar slechts matig bekoren, omdat de raad daar niets meer van hoorde. Bijzondere aandacht vroeg zij van het college voorts onder meer voor contac ten met de industrie in verband met de aardgasvoorziening, meer aandacht voor de onrendabele gebieden, en voor een waterdichte regeling voor uitgifte van gronden in erfpacht en verkoop van gronden in het plan Noord-West. Namens Gemeentebelangen voerde het woord de heer L. P. S. de Meijer, die aandrong op spoedige realisering van het uitbreidingsplan Noord-West en van het industriegebied ten noorden van de ge meente, omdat men momenteel zowel ge gadigden voor grond ten behoeve van woningbouw als voor industrievestiging moet teleurstellen. Zijns inziens is b. en w. van Sas van Gent te laat begonnen met verwerving van de hiervoor beno digde gronden. Hij stelde voor een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van b. en w. en uit de plaatselijke industrie in te stellen, die in nauw overleg met het provinciaal bestuur het woningbouwvraagstuk zou kunnen bezien. Hij wees er ook op, dat er in Sas van Gent behoefte bestaat aan een zogenaamde „betere woonlaag", maar men kan er geen geschikt terrein voor vinden. Hij vroeg zich af of b. en w. nog con tact hebben gehad met andere sport verenigingen bij het ontwerpen van de plannen voor sportaccommodatie en meende, dat momenteel nog geen nieuwe gemeentelijke belastingen op het pro gramma van Sas van Gent hoeven te staan, omdat eerst in 1966 met een ster ke teruggang van de gemeentelijke fi nanciën rekening hoeft te worden gehou den. Ten slotte stelde hij voor, dat b. en w. jaarlijks een commentaar op de gemeen tebegroting geven, die de bevolking zou kunnen interesseren. Daarbij zouden ook andere cijfers kunnen worden opgeno men. Eén en ander zou in de vorm van een brochure huis aan huis in Sas van Gent kunnen worden bezorgd. De woningbouw was voor de heer M. P. de Groff (sprekend namens de P.v.d.A.- fractie) het belangrijkste onderwerp in zijn algemene beschouwing. Het aantal toegewezen woningen leek ook hem zeer klein. Hij was van mening, dat ook Sas van Gent als toekomstige zuidelijke ka naalgemeente als kerngemeente moet worden gezien en daarom meer wonin gen zou moeten krijgen toegewezen. i'brengen betreffende industriegebied". I Een verwezenlijking van een insteekha- ven in het kader van de kanaalwerken zou het meest economisch kunnen wor den uitgevoerd, indien deze zou kunnen worden gecombineerd met de verbre dingswerkzaamheden ter plaatse. De raad ging ten slotte akkoord met deze begroting voor 1964. Wat een toekomstige samenvoeging in de kanaalzone betreft meende de heer De Groff, dat in de toekomst ten oosten en ten westen van het kanaal een com plete brandbluseenheid moet worden ge- staioneerd. Hij haalde nog even de plan nen voor het Kanaalschap aan en meen de dat de toekomstige herindeling voort vloeide uit „de botte weigering van G.S. om goedkeuring aan het Kanaalschap te verlenen". Hij vroeg verder aandacht voor accommodatie voor culturele en re creatieve aangelegenheden in de huidige woonkern. De heer J. J. de Bruyn (prot. chr.) pleit te voor een vlotter benutten van de wo ningtoewijzingen, omdat men anders een beperking in de nieuwe vergunningen in de toekomst kan verwachten. Er is nu reeds hierdoor een uitbreidingsachter stand, die niet meer is in te halen, aldus de heer De Bruyn. Hij wees ook op een achterstand in straatwerken op plaatsen waar de nieuwe woningen reeds betrok ken zijn cn constateerde, dat nieuwe pro jecten ook niet op gang komen. „Zo is net ook reeds rijkelijk laat, wanneer men nu nog een plan op tafel moet De raad discussieerde voorts uitgebreid over een wijziging van de gemeenschap pelijke regeling voor bouw- en woning toezicht en gemeentewerken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer De Groff (p.v.d.a.) en de heer De Meijer (g.b.) vonden, nu Terneuzen uit deze dienst is getreden, Sas van Gent ook wel eens over een zelfstandige dienst zou kunnen gaan denken. Mevrouw Vervaet-Dierickx (kath.) vroeg of al reeds gedacht was over samengaan met Philippine voor zo'n dienst. De raad ging toch akkoord met het voorstel van b. en w. Ook het tijdelijke woonwagenkamp kwam nog ter sprake. Men kwam tot de conclusie, dat dit omstreeks drie jaar zou moeten blijven staan, en dat dit kamp, als er 120 woningen in de buurt gebouwd worden met daarnaast nog woningen in de vrije sector, over een paar jaar volledig is ingebouwd. Wethouder Colsen stelde voor het kamp één jaar te laten staan en het dan te verplaatsen naar de uiterste grens van het uitbreidings plan. De heer A. de Wilde werd grond in erf pacht verleend en men besloot medewer king te verlenen aan de bouw van een bijzondere r.-k. school voor ulo. B. en w. namen een voorstel tot benoeming van een marktmeester terug. De raad ging akkoord met een voorstel tot het defini tief in bezit proberen te krijgen van de gronden in het uitbreidingsplan Noord- West door onteigening en men besloot een lening aan te gaan bij de boeren leenbank ad 200.000. LICHTE DOOI Plaatselijk mist of laaghangende-bewol king, maar ook van het noorden uit op klaringen. In het binnenland weinig wind, in de kustprovincies zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Lichte dooi. ZON EN MAAN. 18 december Zon op 8.44 onder 16.29 Maan op 10.39 onder 18.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2