F.S.V. stelt N.S.-leiding ultimatum V.S. LATEN EUROPA NIET IN DE STEEK N.A.V.O.-conferentie Parijs start als demonstratie van eensgezindheid Rotterdamse politie ontdekt grote fraude Lasten voor waterschappen thans ondragelijk Het rijk en de waterschappen Bezorgdheid bij vakbonden over prijsontwikkeling Vandaag... PESIDENT JOHNSONS VERKLARING VAN TROUW BUS REED DOOR BRUGLEUNING Nog geen akkoord over kerstpassen voor Oost-Berlijn REEDS RUIM 400 GEGADIGDEN VOOR „HET DORF' Schade beloopt reeds drie ton Ex-deurwaarder incasseerde ten eigen bate Met onderhoudswerk worden veel andere belangen gediend Autokerstboom gevaarlijk meent politie Kerkrade WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Johnson-stad boom-town Samen doen Nadruk op eenheid Mening mr. Luns Wim Kan houdt oudejaarsconference Minder-validen Gezinnen zeiden hoe zij het wilden hebben Open gemeenschap Klachten Klappen Den Haag schakelt volgend jaar om op aardgas Los van bijdrage Uitstel 206e jaargang - no. 296 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G, A, de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.franco per post ƒ8,96 p. kw. Losse nummers 15 ct. t Bureaus: Vlissingen: Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Qi Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 17 december '63 Pagina 3 Amerika is vastbesloten zijn ver plichtingen tegenover de vrije we reld na te komen. Deze vastbeslo tenheid weerspiegelt de gemeen schap van idealen en cultuur waar mee Amerika zich aan Europa ge bonden weet, alsmede het bewust zijn van Amerika „dat zijn veilig heid slechts verzekerd en zijn be langen slechts bevorderd kunnen worden door een bij de gemeen schappelijke taken nauwe verbon denheid met Europa". Een van de eerste gemeenschappelijke taken, aldus de Amerikaanse president, is het scheppen van een evenwichtige N.A.V.O.-defensie, voorzien van krach tige nucleaire en niet-nucleare wapens, welke ten doel heeft agressie af te schrikken en de N.A.V.O. in staat moet stellen tegen agressie op te treden „met de kracht welke overeenkomt met de bedreiging". „Ik wijd de wil en de middelen van mijn De federatieve spoorwegvakver eniging (F.S.V.) heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen gisteravond een ultimatum ge steld, waarin de F.S.V., die door de N.S.-directie niet wordt erkend, alsnog als partij wenst te worden toegelaten tot het overleg over lo nen en arbeidsvoorwaarden. Tijdens een buitengewone vergadering gisteravond in Utrecht, werd besloten dat wanneer de N.S.-directie niet binnen veertien dagen op het verzoek reageert de F.S.V.-leden tot daadwerkelijke actie zouden overgaan. Zij zullen zich dan gaan beraden op welke manier er actie moet worden gevoerd. In het schrijven aan de directie stelt de federatieve vakvereniging dat de drie duizend bij haar aangesloten personeels leden van de spoorwegen op ondemocra tische wijze buiten het overleg worden gehouden. Een klein deel van de enige honderden F.S.V.-leden, die in Utrecht bijeen wa ren, wilde al direct tot actie overgaan. Nog voor de feestdagen wilde zij „de directie flink laten schrikken". Anderen wensten een protestmars naar Den Haag en een van de leden kwam met het idee om in sit-downstaking te gaan voor het hoofdgebouw van de spoorwe gen. Voor directe actie bleek echter maar weinig animo te bestaan. Men ging akkoord met een voorstel van het bestuur om een brief aan de koningin te sturen, waarin de F.S.V. haar standpunt uiteen zet. Maandag is in Moskou een nieuwe zitting begonnen van de opperste Sowjet. De foto toont de opening van de vergadering door voorzitter 1. Spi- ridonow, achter hem zit links presi dent Breznjew en rechts premier Nikita Kroèsjtsjew. land aan de voortgezette vervulling van deze taak door de N.A.V.O.", verklaarde Johnson in zijn boodschap. Hij verklaarde erop te vertrouwen dat de bondgenoten van de V.S. zich eveneens volledig voor de N.A.V.O. zullen inspannen „ten einde een ge lijkmatige verdeling van de lasten en verantwoordelijkheden van het part nerschap te verkrijgen". Militaire macht is alleen nuttig indien zij poli tieke doeleinden ten dienste staat. „Onze taak is de zekerheid te scheppen dat de N.A.V.O. een effectief doel tot dit middel blijft, evenals voor het uitbouwen van onze sterkte. Mijn land zal samen met zijn bondgenoten de N.A.V.O. volle dig voor deze doeleinden gebruiken". Johnson vroeg de leden-staten zowel op politiek als militair gebied, en ook op het gebied van monetaire zaken, handel en ontwikkelingshulp, verantwoordelijk heden op zich te nemen „die in overeen stemming zijn" met hun mogelijkheden. „Dat is namelijk de betekenis, en ook de eis, van partnerschap in een levendige Atlantische gemeenschap". De ministers die gisteren op de N.A. V.O.-conferentie hun oordeel gaven over politieke kwesties, hebben ver meden dat nadruk werd gelegd op de verschillen van inzicht. Vrijwel alle delegatieleiders hebben op de eerste dag gesproken. Hierbij is gebleken dat ae Britse minister van buiten landse zaken, Butler, wat optimisti scher over contacten met de Russen is dan vele anderen, bijvoorbeeld Couve de Murville, zijn Franse ambt genoot. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Schroder heeft sterk de nadruk gelegd op de Duitse problemen, name lijk de positie van West-Berlijn en de verdeling van Duitsland. Dit Duitse pro bleem is ook een van de onderwerpen van de verklaring van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns geweest. Hij kwam op voor het recht van vrijheid van de Oostduitse be volking en voor de vrijheid van Berlijn,1 In een boodschap, welke hij richtte tot de ministerraad van de N.A.V.O., heeft president Johnson verklaard dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn te blijven deelnemen aan de verdediging van de vrije landen in Europa, en dat zij met dit doel Amerikaan se strijdkrachten ter sterkte van zes divisies in Europa in stand zul len houden ,,zo lang als zij nodig zijn". De boodschap van de Amerikaanse president werd gisterochtend in de ministerraad van de N.A.V.O. voorgelezen door Dean Rusk, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. De driedaagse ministers conferentie van de N.A.V.O. is gisteren te Parijs begonnen. IWWWWWWIWWWWWWWWWWWIWWWMIWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW Bij Valthermond in Drente is een bus met arbeiders van de A.K.U.- fabriek uit Emmen op het gladde wegdek geslipt en door de leuning van een brug gereden. De bus bleef halverwege hangen en kwam slechts gedeeltelijk in het water te recht. Van de twintig inzittenden werd nien^and gewond. Allen kon den via de achterdeur de gevaarlijk scheef hangende bus verlaten. Minister Luns heeft voorts op de confe rentie meegedeeld er begrip voor te heb ben, dat in urgente kwesties als die van Cuba, wordt ingegrepen zonder dat er te voren diepgaand in de N.A.V.O. over is gesproken. Vele ministers brachten de kwestie van de kredieten aan de Sowjet- TJnie ter sprake. Mr. Luns zei hierover, dat men moest vermijden dat kredietver lening overgaat in hulpverlening. Op verzoek van het overlegorgaan heeft een onderhoud plaatsgevonden van de ministers van landbouw en visserij, van sociale zaken en van economische zaken met vertegenwoordigers van het overleg van N.V.V., K.A.B., en C.N.V. De drie vakcentrales hebben daarbij hun ernstige bezorgdheid kenbaar gemaakt over de mogelijke gevolgen voor de con sumentenprijzen van de regelingen, die in het kader van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de E.E.G. in be spreking zijn. Zij hebben er bij de rege ring op aangedrongen een plotseling sterke stijging van de kosten van het levensmiddelenpakket te voorkomen, zo nodig door overeenkomstig de voorge stelde producentensubsidie consumenten subsidies te geven. Een sterke stijging van de kosten van levensonderhoud o.a. door de voorgestelde regeling zou im mers de resultaten van het recente loon- akkoord in gevaar brengen. (Van onze radio- en t.v.-redactle) Onder de titel „Twaalf miljoen oliebollen op aardgas" zal Wim Kan op oudejaarsavond zijn tra ditionele radioconference houden. Eerst gisteren is de definitieve beslissing gevallen dat de confe rence doorgaat. De conference zal te beluisteren zijn van negen tot tien uur. Het is een uitzending van de V.A.R.A., De A.V.R.O., welke op oudejaars avond over de zendtijd beschikt, heeft de V.A.R.A. het uur ter beschikking gesteld en krijgt er later weer eens een uur voor te rug. Het ziet er niet naar uit dat de Westberlijnse en communistische functionarissen die gisteren in Oost-Berlijn hebben onderhandeld over Westberlijnse kerstbezoeken aan familieleden in het oostelijk stadsdeel tot resultaten zijn geko men. Een zegsman van het Westberlijnse stadsbestuur zei dat de hoop op een re geling niet van de baan was zolang nog over de kwestie der passen werd ge sproken. De onderhandelingen zijn op 5 december begonnen. In een gisteren ge publiceerd telegram van de leider van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht, werd het westen ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het uitblijven van resultaten. Onpn D O n*i*oen y vnifan d n 4 S ne /I "1 IFS m wysciv t. u J Tot nu toe hebben bijna vier honderd minder-valieden ge vraagd of ze inwoners mogen worden van „Het Dorp". Met de selectie kan echter nog niet worden begonnen voor men een totaal overzicht heeft van het aantal kandidaten in ons land. Aan enkele duizenden artsen en specialisten is gevraagd of ze de hen bekende gevallen willen op geven. In afwachting van dit onderzoek is nu ruim een jaar na de actie uit de aanmeldingen een representa tieve groep geselecteerd, waarmee verleden week werd gesproken over bouw en inrichting van Het Dorp. Deze conferentie is gehouden in het „Henri Dunant Huis" te Zeist. Dr. Klapwijk vertelde op een persconfe rentie een en ander over de resulta ten in grote trekken, want voor details was nog geen tijd gevonden: binnenkort zullen alle gegevens wor den verwerkt tot een afgerond rap port over deze werkconferentie. „We hebben hier gezien hoe het straks ongeveer toe zal gaan in Het Dorp. De groep van vijfendertig (11 mannen, 22 vrouwen plus een echt paar) wist precies te zeggen hoe ze alles straks willen hebben. Het idee van een eigen gemeenschap voor ge handicapten is door hen volledig aan vaard. Het bouwplan van Bakema en Van den Broek werd naar vorm en indeling door de groep zonder beden kingen geaccepteerd". Dr. Klapwijk vertelt verder dat deze minder-validen zich duidelijk hebben uitgesproken voor een open gemeen schap geen hekken. Het Dorp zal dus voor iedereen toegankelijk wor den. In het centrum kan elkeen gaan winkelen, maar men hoopt wel wegen te vinden om de woonwijken zo veel mogelijk af te schermen voor even tueel hinderlijke belangstelling. Ad ministratief wordt Het Dorp een wijk van Arnhem. De gemeente heeft al toegezegd, dat er een soort dependan ce van het gemeentehuis kan worden gevestigd daar zullen minder-va liden komen te werken, zoals ook in de winkels en werkplaatsen. Er moe ten zo veel mogelijk arbeidsfuncties komen. Van dr. Klapwijk hoorden we nog dat overwogen zal worden of ook gezin nen kunnen worden toegelaten tot Het Dorp. Dat wil zeggen: echtparen met kinderen, waarvan bv. alleen de man of de vrouw is gehandicapt. Eventueel zou men deze catagorie bewoners aan de rand kunnen huis vesten. Er zal plaats zijn voor 300 inwoners. Het Dorp wordt in twee fasen ge bouwd. Over drie jaar zal de eerste helft gereed kunnen zijn. De daarmee te verkrijgen ervaringen zullen in het slotproject nog kunnen worden ver werkt. Overigens denkt men al over het stichten van nog 3 of 4 van de ze dorpen. De maatschappelijke werkster van Het Dorp heeft alle aanmeldingen in tussen bezocht. De lijst ziet er geogra fisch gezien zo uit: Friesland 13 ge gadigden, Groningen 13, Drente 4, Overijsel 14, Gelderland 59, Utrecht 38, Zeeland 2, Noord-Brabant 13, Limburg 11, Noord-Holland 36, (plus Amsterdam 33), Zuid-Holland 31, (plus Den Haag 36, Rotterdam 33 en Leiden 11). Hierbij zijn 97 rooms-ka- tholieken, 114 Nederlands hervorm den, remonstrants of luthers 21 terwijl 63 geen godsdienst hebben. De meeste minder-validen blijken alleen staanden te zijn. De recherche van het bureau Oostervantstraat in Rotterdam is op het spoor gekomen van een om vangrijke serie frauduleuse hande lingen die de afgelopen vijf jaar zouden zijn gepleegd door de 77- jarige ex-deurwaarder H. F. uit de Maasstad. Een onderzoek in de boekhouding van F., die een incas sobureau drijft, confronteerde de politie met een volledig gedesorga niseerde administratie. Er zijn tot op heden enige duizenden dossiers in beslag genomen. De schade, die door de malversaties aan honder den particulieren in de loop der ja ren is aangericht, zou nu al drie honderdduizend gulden belopen. De politie verwacht, dat het bedrag, naar mate het onderzoek vordert, nog belangrijk zal stijgen. Voor zover het de recherche thans dui delijk is, is het geld door F. voor privé- en zakelijke doeleinden gebruikt. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit dat de bejaarde ex-deurwaarder zeer ernstig ziek is. De politie begon het onderzoek naar aanleiding van een serie klachten van een aantal van F.'s cliënten, die het incassobureau o.a. de inning van kwitanties en uitstaande vorderingen hadden opgedragen. Omdat F. lange tijd niets meer van zich liet horen begon men te vrezen naar later zou blijken terecht dat er op het incassobureau dingen gebeurden die niet door de beugel konden. Aanvankelijk wist F. zijn cliënten „die geld wilden zien" nog wel van het lijf te houden door het ene gat met het an dere te stoppen. Toen zich echter enige tijd geleden de ziekte openbaarde en hij zich niet meer zo intensief met zrjn zaak kon bemoeien kwam de politie ook weer via klagende klanten in actie. Men verwacht dat het onderzoek nog wel enige tijd in beslag zal nemen, om dat de ex-deurwaarder zich door zijn ziekte nagenoeg niets weet te herinne ren. Voor zover bekend zijn geen andere personen in deze zaak betrokken. De fraude heeft, naar het zich laat aan zien, financiële klappen uitgedeeld aan een groot aantal bedrijven. Twee finan cieringsmaatschappijen een in Rotter dam en een in Ammsterdam hadden op F. een vordering van ongeveer 15.000.Verder zouden vele midden- standsbedrijven en tal van particulieren door de malversaties zijn benadeeld. Volgend jaar zal, te beginnen met de zuidelijke buitenwijken, in Den Haag de omschakeling op aardgas beginnen. Zo lang de aansluiting aan het aardgas uit Slochteren nog niet is gerealiseerd, zal Den Haag het gas betrekken uit het Westland (De Lier). Verwacht wordt, dat in de zomer van 1967 de omschake ling zal zijn voltooid. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad voor 1964 een krediet ge vraagd van 13 miljoen gulden voor de aansluiting van 20.000 tot 50.000 van de 192.000 verbruikers aan het aardgas. In totaal is naar schatting 53.500.000 met de omschakeling gemoeid. Van de N.V. Nederlandse Gasunie zal de ge meente een bijdrage van rond 9,6 mil joen ontvangen. is het 25 jaar geleden, dat de Duitse chemicus en nobelprijswin- naar prof. dr. Otto Hahn in het Max Planck-instituut te Berlijn- Dahlem tot zijn eigen verwonde ring waarnam, dat bij de beschie ting van uranium met neutronen middelzware elementen, waaron der barium, ontstonden. Daarmee had hij in feite de kernsplitsing ontdekt. anti ij H De Unie van Waterschapsbonden heeft opnieuw de algemene bijdragenwet van stal gehaald. Deze wet die een regeling zou bevatten voor een jaarlijkse bijdrage aan de waterschappen voor het onderhoud van de waterkeringen was destijds bij de behandeling van de Delta wet toegezegd, maar deze toezegging werd later ingetrokken. Nog onlangs is (in de memorie van toelichting op het ontwerp-bijdragenwet Deltawerken) uit eengezet waarom dat is gebeurd: bij na der inzien bleken aan een algemene re geling ernstige bezwaren te zijn verbon den, vooral omdat haast onvermijdelijk het gevolg zou zijn, dat althans een deel van de waterschapszelfstandigheid ver loren zou gaan. En dat nu achtte de re gering ongewenst. De unie heeft het er niet bij laten zitten en thans bij de mi nister een uitvoerige nota ingediend. De hele zaak is nu veel breder gesteld, een onmiskenbare verdienste van de nota. Duidelijk wordt uiteengezet, dat niet alleen de taak van de waterschap pen rond de waterkeringen in het ge ding is, maar veel meer aspecten. Im mers, het moderne waterschap heeft te maken met waterkering, waterbeheer sing, bestrijding van de waterverontrei niging, wegbeheer, er zijn belangen van veiligheid en volksge zondheid in het ge ding, van visserij en verkeer, van industrie en recreatie. De mid delen om deze taak uit te voeren komen evenwel slechts uit één zeer bepaalde sector: de lasten rus ten namelijk uitsluitend op gronden en gebouwen. En daarom meent de unie met vrijmoedigheid een beroep op de rijksmiddelen te kunnen doen: het rijk acht zij de „gerede partij" om deze veel heid van belangen te vertegenwoordigen. Van belang is gelet op het tot dus ver door de regering verkondigde standpunt nu vooral: hoe weerlegt de unie de opvatting, dat de zelfstandigheid der waterschappen verloren dreigt te gaan indien de regering een financiële verhouding rijk-waterschappen zou cre- eren. Zien we het echter goed, dan wordt in de nota deze regeringsopvatting ei genlijk helemaal niet weerlegd, zij wordt alleen maar afgewezen. Het standpunt van de unie komt er op neer, dat de zelf standigheid van de waterschappen niet wordt verminderd, maar juist wordt be vorderd door een financiële regeling met het rijk. In feite zegt de unie tot minis ter Van Aartsen: „Geeft gij ons jaarlijks een tweeëntwintig miljoen gulden, om dat wij anders onze taak niet naar be horen kunnen Uitvoeren. Maar denk er om, gij moogt ons niet bevoogden, het huidig toezicht is ruim voldoende. Wij hebben uw geld alleen nodig om ons zelf standig te gedragen". Van regerings standpunt uit bekeken zal daarover nog wel wat te zeggen zijn. Subsidie immers zo leert de praktijk (in de nota wordt het ook opgemerkt) betekent invloed: het rijk stelt meestal vérgaande voor waarden aan de verlening van rijksbij dragen. Trouwens, de regering neeft op dit punt feitelijk reeds het accent gelegd door op grond van te sterke „zilveren koorden" de hele (reeds toegezegde) re geling aan de kant te doen. Wij zijn door dit alles zeer benieuwd hoe de discussie zich de komende maanden zal ontwikkelen. Het is in ie der geval de verdienste van de nota deze kwestie op een breed plan te hebben ge bracht, al zijn hier en daar bij details nog vraagtekens te plaatsen. Zo vinden wij het opvallend, dat de nota als rijks bijdrage een percentage van dertig noemt, dertig procent namelijk van de totale opbrengst van de waterschapslas ten, zonder dat eigenlijk exact kan wor den aangegeven welke grondslag dit cij fer heeft. Bovendien zou een pricipië- ler benadering van de eis tot handhaving van de zelfstandigheid van het water schapswezen (voor de buitenwereld ze ker) verantwoord zijn geweest. Maar vermoedelijk zullen deze punten in de komende discussie nog wel uitputtend aan de orde komen. Er is echter één uitdrukkelijk „maar" aan ciTt alles verbonden: het gesprek over een bijdrage uit de algemene mid delen in het kader van een algemene bijdragenwet is nog slechts in een eerste stadium, zeker nu er het element van de uitgebreide waterschapstaak is inge bracht. Met andere woorden: het gaat hier om een zaak op langere termijn. Ac tueel voor Zeeland evenwel is het thans aanhangige wetsontwerp bijdragenwet Del'awerken. Wij geloven dat in unie- verband daarop in de eerste plaats de aandacht moet worden gevestigd: de percentages uit deze wet (7525) be horen 95—5 te worden. We hebben be grepen dat vertegenwoordigers van de unie de laatste weken contact hebben ge had zowel met de minister als met ka merleden: wij hopen, dat in deze ge sprekken het accent op dit thans aan hangige wetsontwerp zal zijn gevallen. Eerst deze actuele zaak, daarna de al gemene regeling. Met klem heeft de unie van wa terschapsbonden bij de minister van verkeer en waterstaat aange drongen op een zogenaamde finan ciële verhouding rijk-waterschap- pen. Thans moeten de waterschap pen de kosten van al hun onder houd volledig financieren uit de waterschapsbelasting, de zoge naamde omslag, die uitsluitend ge heven wordt op het onroerend goed, gronden en gebouwen, bin nen het waterschap. Maar met dit onderhoud worden thans tal van andere belangen gediend: het ver keer, de recreatie, de gezondheid, de bewoning, de industrie en de visserij. Voor al deze belangen ziet de unie van waterschapsbonden het rijk als representant. Daarom vraagt deze unie een rijksbijdrage uit de algemene middelen voor alle waterschappen van 30 procent van de totaal-omslag, de totale water schapsbelasting dus. De unie ziet deze regeling volkomen los van het ontwerp bijdragenwet Deltawer ken. Dit verklaarde gistermiddag mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, directeur van de unie van waterschapsbonden tijdens een persconferentie in het Kurhaus te Scheveningen over de financiële problemen, die voor het Nederland se waterschapsbestel thans in de ac tualiteit zijn. De voorzitter der unie mr. J. J. van der Hoeven voegde er nog aan toe: „De lasten zijn voor de waterschappen en dus voor de ingelanden werkelijk ondra gelijk geworden. Dit kan niet langer. Het is niet redelijk". Inmiddels is er over de mogelijkheden van een financië le regeling rijk-waterschappen al een bespreking geweest tussen de minister van verkeer en waterstaat en de secre taris-generaal enerzijds en de voorzitter en de directeur van de unie van water- scliansbonden a^de-zijds. De unie van waterschapsbonden heeft de verlangens nu gegoten in een nota, die deze maand is gezonden aan de minister van verkeer en waterstaat. Tijdens deze persconferentie werd dui delijk dat de unie van waterschapsbon den deze rijksbijdrage voor het alge meen onderhoud volkomen los ziet van de bijdrage, die de waterschappen krij gen in het kader van de bijdragenwet Deltawerken. Zoals bekend moeten ook de waterschappen in het kader van het Deltaplan bepaalde werken uitvoeren, zoals het op Deltahoogte brengen van de zeeweringen. Men weet het: in het ontwerp bijdra genwet Deltawerken heeft de minister de verhouding rijk-waterschappen inge steld op 75-25 Evenals bijvoorbeeld het landbouwschap en de waterschappen in Zeeland acht de unie van waterschaps bonden de rijksbijdrage van 75 procent absoluut te laag. Er staan hier zoveel nationale belangen op het spel, dat ze ker een rijksbijdrage van 95 procent ge wenst is. Met het oog op dit nationaal belang acht de unie van waterschaps bonden het gewenst, dat niet de draag kracht van de waterschappen als uit gangspunt wordt genomen zoals het wetsontwerp voorstelt, maar de draag plicht van het rijk. Ten slotte werd tijdens deze persconfe rentie nog een derde financiële eis aan het rijk gesteld: het instellen van de wet uitkeringen wegen. Het onderhoud van de zogenaamde niet-plan-wegen, de quar- tiere wegen, komt namelijk geheel voor rekening van de waterschappen. Steeds meer worden deze wegen echter verkeersaders voor het interregionale verkeer. Met name zwaar vrachtverkeer en toeristisch verkeer ontreddert deze wegen. Weliswaar trekt de minister jaarlijks een bedrag van een miljoen uit op de begroting van verkeer en water staat. maar de unie acht dit ten enen male onvoldoende. „Op het uniecongres van 1950 werd deze zaak al aan de or de gesteld" aldus mr. Van der Hoeven. „En nu, 13 jaar later, is deze zaak nog niet afgesloten". Maar als een zaak van nog grotere importantie ziet de unie van wa- schapsbonden toch het instellen van een financiële verhouding rijk-ge meente voor het algemene onder houd. „Een oude waterschapsregel is" aldus de heer Dolk dat de kosten van het waterschap daar worden ge dragen waar het algemeen belang ligt en het staat toch wel vast, dat die belangen tegenwoordig niet al leen meer liggen bij het onroerend 7oed, de gronden en de gebouwen". (Zie slot pag. 2 kol. 2) De gemeentepolitie in Kerkrade vindt kerstboompjes in auto's gevaarlijk voor het verkeer en heeft een proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van deze plaats, die zoals op het ogenblik ve len in Zuid-Limburg in zijn auto voor de voorruit een miniatuur-kerstboompje had geplaatst. Deze gewoonte is overgewaaid uit Duitsland. Ook het vorig jaar waren er al automobilisten, die op deze wijze kerstsfeer in het verkeer wilden bren gen. Dit jaar is het aantal auto-kerst bomen sterk toegenomen. Vele tanksta tions hebben ze in grote getale inge kocht. De boompjes worden meestal op het dashbord geplaatst, soms staan ze ook voor de achterruit. Zij zijn vaak helder verlicht en kunstig versierd. De politie wil een proefproces over de autoboompjes uitlokken, omdat zij deze zeer misleidend vindt voor tegenliggers. 0 De Amerikaanse Senaat heetf een wets ontwerp inzake toewijzing van 102 miljoen dollar voor het vredeskorps in het huidige fiscale jaar goedgekeurd en doorgezonden naar het Witte Huis. Verleden jaar was voor het vredeskorps 59 miljoen dollar uitgetrok ken. De directeur van het korps. Sargent Shriver, vertelde de senaat, dat volgens de plannen tegen augustus van het volgend jaar 11.000 vrijwilligers in 46 ontwikkelings landen werkzaam zullen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1