Brugklasstorm in de raad van Zierikzee NOORD-ZEELAND MARKTBERICHTEN AFGELOPEN JAAR WAS IN VEEL OPZICHTEN WEINIG SUCCESVOL Mr. K. A. Keuning door de voorzitter gekapitteld AGENDA Grote interesse voor interessante P.v.d.A.- forumbijeenkomst Wagen ontspoord op spoorweg emplacement te Middelburg Yerseke koopt panden voor sanering Dam NA KRITIEK P.c.d.A.-FRACTIE GIJZELAARS IN BOLIVIA VRIJ Voorzitter LandbouwbelangTholen Insinuaties Vaststelling begroting donderdag in de raad Sportvereniging „Burgh" vierde 35-jarig jubileum Voorlichting en demonstratie over uienteelt in St.-Annaland Jaarlijkse uitvoering van sportcombinatie „Nieuwerkerk" ZUID-BEVELAND Koelinstallatie vaak redder in de nood Silo juist ot) tijd DINSDAG 17 DECEMBER 1963 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het heeft nog al gestormd in de raad van Zierikzee. Over de hoofden van de toekomstige leerlingen van de brugklas aan het professor Zeemanlyceum heen bereikte een in de laatste maanden nog al wat aangewakkerde wind van het conflict over de grens van toelating zijn maximum kracht toen mr. K. A. Keu ning (p.v.d.a.) vanaf de voorzittersstoel werd gekapitteld over zjjn aanpak van de gerezen meningsverschillen in de vo rige vergadering van de raad. Maar de berispte fractieleider nam geen woord terug van zijn woorden aan het adres van de inspecteur van het lager onder wijs te Goes, de heer L. F. J. H. Frant- zen. Ook de hele ridiculisering van de antwoorden die b. en w. op vragen van de socialistische kant hadden gegeven nam de heer Keuning bewust voor zijn rekening. „Die antwoorden raakten kant noch wal" zo was zijn reactie op de terecht wijzingen van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Men zal zich de gang van zaken herinneren. Ongeveer een half jaar geleden bood de P.v.d.A.-fractie het Zierikzeese college van b. en w. een tiental vragen aan De inzet daarvan was de vrees, dat de gemeentelijke brug klas aan het lyceum zou worden becon curreerd door het feit, dat het hoofd van de openbare lagere school ook zelf een opleidingsklas voor deze middelbare school klaar stoomde. De vragen sproten voort uit een opmer king van het hoofd van die lagere school, de heer J. Brugman, gedaan op een ouderavond dat het voor kinderen van de lagere school pas mogelijk zou zijn te worden toegelaten tot de brug- kias wanneer zij zes klassen van de la gere school zouden hebben doorlopen. Voor leerlingen met vijf jaar zou dit al leen mogelijk zijn met' toestemming van de minister van o., k. en w. Het regle ment van de brugklas opent ook voor vijfdeklassertjes de kans om in de brug klas te stappen, maar het schoolhoofd had zijn wijsheid van de inspecteur. B. en w. hadden inmiddels op verzoek van de oudercommissie de inspecteur naar zijn mening gevraagd en verzocht die zwart op wit te steUen. In een ant woordbrief toonde de inspecteur zich een principiëel tegenstander van de brugklas en werd deze „vlees noch vis" genoemd. Het college van b. en w. heeft dit laten lezen aan de oudercommissie en aan de rector van het lyceum, de man onder wiens supervisie de brugklas valt. De oudercommissie deed daarop de suggestie het reglement te veranderen, zodat alleen zesde klassertjes van de la gere school zouden kunnen worden toe gelaten. moet verdwijnen". De heer Dankers ver langde antwoord op vier vragen over de gang van zaken in de brugklas en hij pleitte sterk voor verandering van het reglement op het vlak van de toelatings grens. Overigens vond hrj, dat deze zaak van één kant veel te scherp was ge ïnterpreteerd. Maar de heer Keuning liet het daar niet bij. „Hij kon", zo zei hij, niet toelaten, dat bepaalde figuren uit de Zierikzeese gemeenschap van inspec tiezijde door het slijk worden gehaald". Hij vond, dat die dan recht op bescher ming hebben. En wat de antwoorden van b. en w. betreft: de categorische ontken ning van de burgemeester: „het klopt niet, wat dat schoolhoofd op de ouder avond heeft gezegd" was nu eindelijk datgene waarop de heer Keuning de vo rige keer had gewacht. Overigens stelde burgemeester Dijckmeester, dat dit op de schriftelijke antwoorden op de 'P.v. d.A.-vragen duidelijk naar voren was ge komen. Ten slotte werd er een draai aan de dis cussie gemaakt: „Er is geen enkele re den om de opheffing van de brugklas op dit moment te overwegen. B. en w. zullen nagaan of een wijziging van de toelatingsgrens een kans maakt. LAATSTE NIEUWS In Catavi, 250 km ten zuiden van La Paz in Bolivia, zijn de 19 mannen, die tien dagen lang door stakende mijnwer kers als gijzelaars gevangen zjjn gehou den, in vrijheid gesteld. Onder hen be vindt zich de Nederlandse ingenieur C. Bloot. De rector van het lyceum zag in die brief van de inspecteur insinuaties aan zijn adres en aan dat van de brugklasonder wijzer de heer J. Brand. En toen kwa men de vragen van de kant van de P.v.d.A.-fractie, gevolgd door het ant woord van b. en w. Op dat antwoord van b. en w- had de heer Keuning twee maanden geleden onbarmhartige kritiek. Hij verweet het college de vragenstellers met grote kluiten in hoog riet te hebben gestuurd. Hij noemde de inspecteur in deze kwestie iemand, die „van toeten noch blazen wist". Dat alles deed de heer Keuning in een openbare vergadering van de raad en de woorden van de burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeester, waren duidelijk ge noeg deze keer: „Het college voelde zich gegriefd. U hebt onnodig een serieuze zaak belachelijk gemaakt. U hebt ge zegd, dat b. en w. U hebben misleid en een antwoord hebben ontlopen op de vra gen. Dat gaat rijkelijk ver en is onge fundeerd. Bovendien hebt U een hoge rijksfunctionaris beticht van allerlei laakbare zaken. Dat pleit niet erg voor de animo allerlei adviezen uit te bren gen aan b. en w. van Zierikzee- De heer Keuning dient zich te matigen in zijn kritiek tegenover personen, die zich niet kunnen verweren". Uitvoerig ging mr. Dijckmeester in op de scherpe kanten van deze zaak. Op het feit dat onderling contact tussen de inspecteur l.o. en v.h. m.o. is geweest, hetgeen de heer Keuning had Bestreden. Op de onmogelijkheid het hoofd van de openbare lagere school een verbod op te leggen zijn eigen opleiding voor het lyceum voort te zetten. Op dat punt haakte ook de heer J. Dankers (prot. chr.even in door de mening van de inspecteur duidelijk te onderlijnen. „Er bestaat hier in Zierikzee iets, dat De gemeenteraad van Breskens gaat donderdag 19 december de begroting voor 1964 bekijken. Andere punten op de agenda betreffen onder meer een voorstel tot wijziging van het wederop- bouwplan, vaststelling van een verorde ning marktgelden, idem van de partiële herziening uitbreidingsplan West en voorstellen tot vaststelling van de jaar lijkse subsidies. Ook de raad van Breskens wordt voor gesteld in principe deel te nemen aan de gemeenschappelijke vuilnisophaal dienst in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. B. en w. stellen de raad voor het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke tech nische dienst West-Zeeuwsch-Vlaande ren te verzoeken gemeenteopzichter D. J. Ornée per 1 februari 1964 eervol ont slag te verlenen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Advertentie) Middelburg - Electro L)e vampier van Pa rijs, 19 30 uur, 18 jaar City HMDT met .Daar moet je vrouw voor zijn" 20 uur Schakel: Ledenver gadering FV Delta, 19 30 uur Vlissingen - Luxor Het vechtras van lexas. 20 uur. 14 Jaar Alhambra- Nefertite, ko ningin van de Nijl. 20 uur. 14 jaar Goes Prins van Oranje. Ds. E van Brug gen voor Z V U met „Jeugdproblemen", 20 uur. Grand. Gordo, de zwarte piraat, 20 uur, 14 jaar Terneuzen Luxor: Opstand der Roodhui den, 20 uur, 14 jaar. Sas van Gent Olympiatheater: Vlucht uit Oost-Berlijn, 20 uur, 14 jaar. Zierikzee Huis van Nassau: Kerstavond plattelandsvrouwen Schouwen, 20 uur. Herv verenigingsgebouw: Kerstavond chr. plattelandsvrouwen, 20 uur. bestuur en als voorzitter 22 jaar voor het Volksonderwijs had verricht. In de toekomst zal door een inlassing in het reglement het niet meer mogelijk zijn dat een bestuurslid voor het leven wordt gekozen, maar maximum negen jaar hierin zitting kan hebben. De bijeenkomst werd besloten met een vertoning van een voorlichtingsfilm van de Vereniging Volksonderwijs en de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging „Het Leven In". Feestavond N.C.A.B. In een geheel gevulde zaal van het Ne derlands hervormd verenigingsgebouw in Zierikzee hebben de leden van de Nederlands Christelijke Agrarische Be- drijfsbond dezer dagen een feestelijke familiebijeenkomst gehouden. De voorzitter van het district Schouwen- Duiveland, de heer A. Kloet, opende deze bijeenkomst met een korte toespraak. Het hoofdbestuurslid IJska sprak een propagandistisch woord, waarbij hij zijn gehoor een terugblik gunde in de 50- jarlge geschiedenis van de N.C.A.B. Hij was er van overtuigd, dat de bond als organisatie er in geslaagd was om voor de arbeider een rechtvaardige economi sche en sociale positie op te bouwen. Hoofdschotel van het programma was de opvoering van het blijspel in drie bedrij ven „Drama in Gala" van M. Westera. Het werd gespeeld door een toneelclub uit Zonnemaire. Kerstavond N.C.V.B. In het Nederlands hervormd vereni gingsgebouw te Zierikzee zal op woens dag 18 december een kerstavond wor den gehouden van de Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Zierikzee. Op het programma staat de uitvoering van een door het hoofdbestuur uitgegeven kerstliturgie rond het kerstlied: „Het licht dezer wereld is reddend versche nen". Het wordt gebracht door de da mes H. v. d. Velde-de Bakker en H. M. de Vlieger-van Huisstede. Na de uitvoering hiervan wordt nog een kerstverhaal gelezen door mej. J. de Pooter en gedeclameerd door me vrouw M. G. v. d. Veen-de Vries. Het geheel wordt afgewisseld met koorzang en samenzang. SINT-ANNALAND Ijsbaan geopend Zaterdagmiddag vond het bestuur van de IJsclub te St.-Annaland, het ijs op de schaatsbaan sterk genoeg, zodat om 2 uur de baan aan de Lageweg werd opengesteld. Deze eerste schaatsmiddag bracht vele liefhebbers op de baan. Ook van naburige gemeenten bestond be langstelling voor deze grote ijsbaan. Om het 35-jarig jubileum van de sport vereniging „Burgh" niet helemaal on opgemerkt voorbij te laten gaan, had het bestuur de jaarlijkse feestavond op de oprichtingsdag, 13 december, laten vallen. Een propvolle zaal bestaande uit leden en donateurs zette de avond dan ook luister bij. Het verheugde de voor zitter, de heer W. L. Deurloo bijzonder een zo groot aantal bezoekers in de zaal van hotel „Het wapen van Burgh" te kunnen verwelkomen. In het kort memoreerde hij de grote gebeurtenis sen uit het bestaan van de kerngezonde vereniging. Burgh speelt nu op haar der de terrein. Eerst werd onder de naam „Voorwaarts" begonnen op het smalle terreintje te Burghsluis, doch de wapen feiten waren hier zo groot dat een wat breder terrein dringend noodzakelijk was. De heer A. van Zuijen stelde toen een stuk bouwland beschikbaar tegen over de Suikerdijk en hierop werd toen gespeeld tot enige jaren na de ramp, toen het nieuwe Sportpark „Van Zuijen" aan de Leliëndaleweg in gebruik werd fenomen. Dit terrein voldoet aan de oogste eisen cn menige bezoekende ploeg uit West-Brabant is jaloers op dit veld. De opening van het eerste kleedlokaal was ook een hoogtepunt. La ter zouden de leden onderling op het sportpark „Van Zuijen" een groot kleed lokaal bouwen compleet met kantine licht en waterleiding. Vele kampioen schappen zijn behaald doch er waren ook tijden van minder goed voet- en korfbal. De sportvereniging kwam deze telkens te boven en momenteel staat de vereniging met een ledenaantal dat naar de 200 loopt, er gezond voor. Enkele namen van verdienstelijke leden werden genoemd. De heer M. Bakker die momenteel zijn eerste en tweede elf tal naar grote successen voert. De A- junioren draaien naar de bovenste plaats onder leiding van een der jeugd-com- missieleden de heer M. Kloet. Een an-! der lid de heer A. v. d. Weel bemoeit zich met de 8-junioren en Jaap v. Nieu- wenhuize met de C-junioren. De voorzitter der jeugdcommissie, de heer S. Roos maakte hierop de namen bekend van die jongelui die door hun voorbeeldig lidmaatschap in aanmerking komen voor de titel van sportmeisje of -jongen van het jaar. Sportmeisje werd Annemieke van Oeveren, sportjongen Dick v. d. Linde, en sportman Theo van Nieuwenhuize. Zij ontvingen allen een beker. Namens het toneelgezelschap „De Hutspot" heette de heer J. Hanse de aanwezigen welkom. Dit gezelschap heeft, met assistentie van een jeugd groep de aanwezigen bijzonder gezellig bezig gehouden met het toneelspel. Verschillende korte stukjes kwamen op de planken, onder meer „Boer Teun als handelaar", „De soldatendochter", „Pas getrouwd" en „De man zonder naam". Ten slotte was er als klap op de vuur pijl „Popey als daghitje". Als intermez zo waren er zangnummertjes van Leen van der Have en Marja van der Weel. In de pauze was er een grote verloting. Na afloop van de avond was er een gezellig bal. ZIERIKZEE Vergadering van het volksonderwijs Een van de belangrijkste bestuursmede delingen op de vergadering van de afde ling Zierikzee van Volksonderwijs, die dezer dagen in hotel „Concordia" werd gehouden, was de bouw van een open bare kleuterschool in Malta. Zoals eer der gemeld, is het gemeentebestuur van Zierikzee van oordeel, dat mede gezien de uitslag van een enquête onder de Mal tabewoners de bouw van een kleuter school in de nieuwbouwwijk van Zierik zee alleszins rechtvaardigt. De drukke Grachtweg, die Malta van de rest van Zierikzee scheidt, geeft vele ouders zor gen over hun kinderen die deze verkeers weg moeten oversteken. Het is nog niet bekend wanneer de school kan worden gebouwd. De bouw van een definitieve school zal mogelijk lang kunnen duren en daarom wordt onder meer door het gemeentebestuur gezocht naar de mogelijkheid van een semi-permanent gebouw. De vierde kleuterschool van Zierikzee zal waarschijnlijk worden ge plaatst aan de Calandweg langs Rijks weg 18. Een andere bestuursmededeling was, dat er op 17 januari 1964 een propaganda- avond zal worden gehouden met de op voering van een toneelstuk. De heer Ha- ge zal dan een propagandistisch woord spreken. De penningmeesteres, mevrouw Kroe- se gaf een financieel overzicht, waaruit bleek, dat er een batig saldo was over 1962 en naar het zich liet aanzien ook Velde (niet herkiesbaar) werd gekozen De plaatselijke afdeling telt momenteel B Bayense, in de vacature ouderling J. van Driel (niet herkiesbaar) H. Corne- lisse, in de vacature ouderling J. J. v. De streekverbeteringscommissie en de bedrijfsstudiegroep Tholen en St.-Phi- lipsland hield zaterdag in samenwerking met de stichting Nederlandse Uienfede- ratie en rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in de veilinggebouwen te St.-An naland een voorlichting over moderne uienteelt en demonstratie met verschil lende landbouwwerktuigen. De heer J. Koert, adjunct-directeur van de S.N.U.I.F., hield een praatje over de moderne werkwijze voor de uienteelt. Men toonde met deskundige voorlichting een uienrooimachine, een rooimachine voor picklers en plantuien, een precisie- zaaimachine en een omgebouwde aard appelrooier voor het opladen of opzak ken van uien. De grootste belangstel ling bestond voor een afstaartmachine voor uien. Volgens de toelichting en voorlichting door een aanwezige des kundige viel de demonstratie niet in alle opzichten gunstig uit, daar de toevoer met een ondoelmatige transportband niet gelijkmatig kon plaatsvinden en de uien ook nog wat aan de vochtige kant waren. Maar bij het afstaarten was wel verbetering waargenomen, gezien de oudere typen. Deze machine staat nog in de kinderschoenen en is voor verbe tering vatbaar. Er bestond voor deze voorlichting moderne uienteelt en de verschillende demonstraties, landbouw werktuigen zeer veel belangstelling van de zijde der uienverbouwers- en ko pers. THOLEN Verkiezing ambtsdragers Zaterdag werd in de consistorie van de Nederlandse hervormde kerk te Tholen de verkiezing voor ambtsdragers gehou den. In de vacature ouderling J. v. d. 206 leden, waarvan er 18 huisgenoot-lid zijn. De bestuursverkiezing nam nogal enige tijd in beslag. Er ontstonden wat moei lijkheden over de wijze van stemmen door het ontbreken van duidelijke richt lijnen in de statuten. Aan de beurt van aftreden waren de voorzitter, de heer J. L. Legemaate, de heer M. de Regt en de heer H. E. S. Sinck. Alle drie waren herkiesbaar en werden aangevuld met een voordracht van mevrouw N. Dey- Slegt en de heren L. C. de Jonge en H. van de Wolf. Na verschillende herstemmingen werden als nieuw bestuurlid gekozen, de heren L. C. de Jonge, M. de Regt en H. van de Wolf. In het nieuwe bestuur ko men niet meer terug de heren J. L. Le gemaate en H. E. S. Sinck. De algemene vergadering koos uit de nieuwe samen stelling van het bestuur mr. K. A. Keu ning tot voorzitter. Deze nam zijn be noeming voorlopig voor een jaar aan. De heer Keuning bracht de scheidende Bergen op Zoom Luxor: Mariniers onder voorzitter, de heer Legemaate dank voor stormvuur, 20 uur, 14 jaar. het vele werk dat hij 36 jaar lang in het d. Zande (niet herkiesbaar) D. Buis en in de vacature diaken C. Geuze (niet herkiesbaar) J. van Dijke. Gezinsavond plattelandsvrouwen Dezer dagen hielden de Z.L.M., Bond van Plattelandsvrouwen en de P.J.G. te Tholen een gezinsavond. De avond werd geopend door de presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Tholen, mevrouw Engelvaart-Deurloo. Hierna verzorgde het P.J.G.-orkest en kele muzieknummers. Vervolgens werd het toneelstuk „Eksterogen" voor het voetlicht gebracht door de toneelgroep „Heer Hendrik" uit 's Heer Hendriks kinderen. De voorzitter van de Z.L.M. Tholen en St. Philipsland, P. W. C. van Westen sprak een slotwoord. Na de opvoering bleef men nog gerui me tijd gezellig bijeen. De organisatie van de avond was in handen van de heer Kosten. Een groot aantal belangstellenden heeft maandagavond in de „Gouden Poorte" te Middelburg een forum avond van de plaatselijke P.v.d.A.-afde- ling bijgewoond. In een grote kring zat men geschaard om de tafel waarachter zowel provinciale- als gemeentelijke be stuurders zetelden. In het forum, dat onder voorzitterschap stond van bur gemeester mr. J. Drijber hadden verder zitting de gedeputeerden J. van den Bos (a.r.) en A. J. Kaland (c.h.u.), de heer C. Hoek (p.v.d.a.), lid van de staten en de heren P. H. M. Adriaan- sens (k.v.p.) en B. A. Hesselink (v.v.d.) beiden lid van de Middelburgse ge meenteraad. De bijeenkomst, die de titel „Bij nader inzien" meekreeg, bestond uit twee even genoeglijke als interessante vragen uurtjes, waarin diverse lokale als natio nale problemen aan de orde werden ge steld. Dat varieerde van belastingverla ging; en woningtoewijzing, via de ver kiezingsprogramma's en de commissa- rissenbeloningen tot de overheidsbeste dingsbeperking en het tweepartijenstel sel. Speciale Middelburgse aangelegenheid werd de woningpolitiek, welk onder werp werd aangesneden door één van de toehoorders, die het was opgevallen, dat vele gemeentebesturen minder soe pel zijn met het toewijzen van wonin gen aan mensen die lid zijn van wo ningbouwverenigingen. Men kwam tot de conclusie, dat zolang er woningnood heerst men deze mogelijkheid sterk zal moeten beperken. Burgemeester Drijber stipte daarbij aan, dat men in Middel burg tracht tussen het „alles aan de woningbouwvereniging" en „niets aan de woningbouwvereniging" door te koersen. „Sinds vorig jaar zijn de woning zoekenden in Middelburg ingedeeld naar urgentie. Deze indeling geeft ons de mogelijkheid om aan de wen sen van de woningbouwverenigingen enigszins tegemoet te komen" aldus burgemeester Drijber. Over de overheidsbestedingsbeperking werd onder meer opgemerkt, dat hier door met name voor Zeeland een con flictsituatie dreigt te ontstaan, omdat deze temporisering juist wordt toege past nu er in deze provincie sprake is van een industriële explosie. Aan het slot van de forumavond bracht de voorzitter woorden van waardering voor het P.v.d.A.-initiatief. De heer M. A. L. Hubregtse, die de forumleden dank zei, richtte zich vooral tot de bur gemeester, in wie hij een voortreffelijk leider van de debatten zag. Hij spoorde de toehoorders vervolgens aan interes se te tonen voor de aanstaande begro tingszitting op 13 januari. HAAMSTEDE Lezing over samenwerking voor landbouwver. „C. et C In de dezer dagen in hotel Bom te Haamstede gehouden vergadering van de coöp. landbouwver. „C. et C." heeft ir. H. J. M. van Miltenburg uit Goes, van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, afdeling werk en programmering der voorlichting, duidelijk aangetoond, dat de Zeeuwse en zeer zeker ook de Schou- wen-Duivelandse boeren steeds meer gaan samenwerken om de stijgende kos ten van lonen en mechanisatie zoveel mogelijk te miniseren. Als voorbeelden noemde hij onder meer: uitwisseling van arbeidskrachten bij de boeren, de land bouwcoöperaties, de zuivelwereld, de waterschappen, bewaarplaatsen, koel huizen, veilingen, silo's, boerenleenban ken, werktuigencoöperaties en herver kaveling. Spreker heeft een studie gemaakt over het samenwerken en hij toonde aan dat samenwerking zeer zeker geldelijke voordelen biedt. De grotere bedrijven in Zeeland voelen niet veel voor samenwerking, aldus spreker, die meende, dat hier eerst ver andering komt als deze met de rug te gen de muur staan. Het aantal combines in Zeeland be draagt 550. De loonwerkers nemen er 217 of 39 procent van voor hun reke ning. In combinatie 66 stuks of 11 pro cent. Individueel zijn er 265 of 48 pro cent. Dus op elke 5 ha in Zeeland draait een combine. Zeeland wordt hierdoor de meest gemechaniseerde provincie van ons land op één na (Z.-H.). Voor Schouwen-Dulveland zijn deze combine- cijfers: totaal 175 stuks, waarbij de loonwerkers er 34 hebben, de combina ties 33 en de Individuelen 107. Schou- wen-Duiveland heeft de meeste combi nes van Zeeland. Bij de bietenrooiers had Schouwen-Dui- veland er 38 van de totaal 139 in Zee land. De loonwerkers werken met 12 stuks, de combinaties met 8, de indivi duelen met 11 en de werktuigencoöpera ties met 7. Deze aantallen hebben be trekking op de nieuwste wagenrooiers. De aardappelrooiers (wagenbunkertype) vertegenwoordigen in Zeeland 112 stuks. Op Schouwen 48, waarbij de loonwerkers 11 stuks hebben, de combinaties 16, de individuelen 20 en de coöperaties 1. Uit deze cijfers blijkt dat er reeds een res pectabel aantal boeren is dat samen werkt. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter, de heer P. L. Vis, het natte oogstseizoen dat veel moeilijkheden op leverde. De opbrengsten vielen wat de granen betreft niet tegen. De bieten bleven onder het gemiddelde, doch het gehalte was goed. Hooi- en stroprijzen liggen nu veel hoger dan in de zomer. Ook de peulvruchten liggen in prijs bo ven normaal. De fruitkwekers hebben het met wat minder goede prijzen moe ten doen. Het najaarswerk werd begunstigd door goed droog weer. De vooruitzichten met het bewind-Biesheuvel zijn voor de landbouw veel beter dan met voorgan ger minister Marijnen. De prijzen zullen in E.E.G.-verband omhoog gaan, zodat een loonsverhoging hiervan het gevolg zal zijn. De land- en tuinbouw draait uiteindelijk om het netto-rendement, doch er zijn voldoende middelen om te reserveren. Nu 10 jaar na de ramp lig gen de landbouwgronden, de wegen en de afwatering er keurig bij. Over het landbouwschap als overkoepelend or gaan zei de heer Vis dat dit van groot belang is omdat het met de regering kan onderhandelen. Veel succes werd reeds behaald en daarom vallen de in sinuaties uit de toon. De drastische maatregelen die tegen dergelijke land bouwers werden genomen, waren dan ook gerechtvaardigd en de belastingen, gemeenten en polders zouden dit ook moeten doen. Bij de ingek. stukken was een dankbrief van het Groene Kruis voor de ontvangen bijdrage. Getracht zal worden een wilde- haververordening in het leven te roepen In het kort werden nog even de hoogte punten van de C.A.V.-vergadering door genomen en de Z.L.M.-begroting behan deld. Namens de prov gezondheidsdienst voor dieren sprak de heer H. A. v. d. Wer uit Oosterland over de t.b.c.-bestriiding bij de dieren. In hoofdzaak wees de heer v. d. Werf op de t.b.c. bij kippen. Vorig iaar werd op 27 bedrijven van ons eiland vogel-t.b.c. vastgesteld. Op de Bevelan- den was 2 procent kinderen besmet met vogel-t.b.c. Oppassen is dus de bood schap en de voorschriften hiertegen die nen dan ook stipt opgevolgd te worden. Sinds maandagmorgen zijn de twee spo ren op het Middelburgse spoorwegem placement weer in gebruik. Gedurende het weekeinde was er een lijn geblok keerd wegens werkzaamheden aan de wissels, die werden beschadigd toen za terdagmorgen omstreeks zeven uur een van de middelste wagens van een trans port mijnsteen, dat op weg was naar Vlissingen, ontspoorde. De ontsporing van de wagen werd veroorzaakt door het verlies van een aspot. Het baanvak werd over een afstand van enige honderend meters beschadigd. Doordat de ontspoorde wagen nog ver der door „hobbelde" over de bielzen werd eveneens daaraan schade toege bracht. Ook de tweede wissel, waar de ontspoorde wagen tot stilstand kwam werd vernield. Vanuit Roosendaal voer de men een reparatietrein met materiaal aan. Werklieden werkten zaterdag en zondag niet alleen overdag, maar ook bij duisternis onder fel schijnwerper- licht aan de spoorbaan. Vlak na de ont sporing ontstond er bij het personenver voer geringe vertraging in de treinen loop. SINT-PHILIPSLAND Winkelweekactie geslaagd Dezer dagen werden in café Verwijs te St. Philipsland de prijzen van de door de plaatselijke afdeling van de konink lijke Nederlandse Middenstandsbond ten behoeve van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis georganiseerde winkelweek verloot. De eerste prijs, een elektrische naai machine ging naar G. Walpot; de 2e prijs, een radio: A. Kempeneers; derde prijs, fototoestel: M. den Engelsman; vierde prijs, cassette: J. Kempeneers. De actie is zeer goed geslaagd. Afkondiging grondwets herziening De raad van St. Philipsland komt don derdag 19 december a.s., des voormid dags bijeen voor de plechtige afkondi ging van de grondwetsherziening 1963 NIEUWERKERK De sportcombinatie Nieuwerkerk heeft in „Ons Dorpshuis" voor een prima be zette zaal, haar jaarlijkse uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer J. H. van de Zande opende met een welkomst woord tot de leden en donateurs van de vereniging, tot de vertegenwoordigers van S.D.K.B. en tot het cabaretgezel schap „De Scherpschutters". Allereerst brengt de voorzitter dank aan de auto bezitters die spontaan en gratis hun auto beschikbaar stelden tot het ver voeren van spelers naar de verschillen de wedstrijden. De vereniging kan terug zien op een succesrijk sportjaar. Tot viermaal toe mocht men de kampioens- vlag hijsen. Naast het voetbalelftal is het ook de drie deelnemende korfbal- twaalftallen gelukt de hoogste eer te behalen. Ondanks de successen en de pro paganda is het niet gelukt de publieke belangstelling op het sportveld te ver groten. Het probleem is de jeugd zo danig bezig te houden, dat zij belang stelling krijgt voor de vereniging om la ter hun oudere sportvrienden te kunnen opvolgen als lid of als bestuurslid. Op korte termijn komen er jeugdleiders cursussen van de K.N.V.B. en S.D.K.B. Hierna was het woord aan het cabaret gezelschap dat een vlot programma van 22 nummers afwerkte. Het applaus be wees dat de schetsjes zeer in de smaak vielen, een accordeonduo wist de zaal in een vrolijke stemming te brengen. Ook de verloting, waaran vele prijzen waren verbonden, werd een succes. Het geheel werd besloten met een gezellig bal, met muziek van het dansorkest „The Swallo's," waarbij de jeugd zich kon uitleven. POORTVLIET Afkondiging wijzigingen in de grondwet Donderdag 19 december zal de gemeen teraad van Poortvliet om 10.30 uur bij eenkomen in verband met de plechtige afkondiging van de wijzigingen in de grondwet. VEILING BERGEN OP ZOOM 16 december. Andijvie 38—46. Prei 4056. Witlof 4067. Breekpeen 6—11. Waspeen 32— 48. Rode kool 6—14. Witte kool 6—10. Boeren kool 1628. Savooiekool 18—28. Spruiten 25 1,68. Uien 8—18. Koolrapen 10. Selderij 40 75. Sla 513. Cox Orange 6086. Jonathan 2040. Goud renetten 2034. VEILING V.V.Z.B. GOES 16 december. Groenten: per kg: Prei AI 45 50. Witlof AI 65—70, All 53—61, BI 61, afwij kend 45. Spruiten AI 7282, All 6873, BI 75—79, Bil 4562, afwijkend 2040. Selderij 64. Knolselderij 58. Rode kool I 17, IT 15 16, BI 1213. Witte kool I 12. Groene savooie kool I 25, II 15—23, BI 18. Uien II 10. afwij kend 11. Peen BI 12—14. Bil 7, Cl 16. Boeren kool I 21—26, II 19—21. Aardappelen 11—14. De gemeenteraad van Yerseke besloot in zijn jongste vergadering tot aankoop van het pand Dam 7 van de heer P. M. van Stee voor 7500. Eveneens werd aangekocht de bij deze woning behoren de grond, eigendom van de Nederlands Hervormde Kerk en de Burgelijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg voor 769,Deze aankopen vonden plaats in verband met de toekomstige realise ring van het saneringsplan Dam. Om dezelfde reden besloot de raad eveneens te kopen het pand Stoofstraat 9 van A. J. en L. Simonse voor de prijs van 2500,De grond werd aangekocht voor 335, Een strook landbouwgrond in de Buren- polder werd verhuurd aan de hoogste in schrijver, de heer C. Paauwe voor 705 per jaar. Nadat de raad enige tijd in besloten zit ting had vergaderd kwam de ontslag aanvrage en de benoeming van een ha venmeester aan de orde. De heer C. Pe- kaar (p.v.d.a.) vond het aantal ingeko men sollicitaties niet bijster groot. Dit was naar zijn mening te wijten aan de moeilijke taak, die deze functionaris heeft. Na een tweetal stemmingen kreeg de heer M. van Ast de meerderheid en daardoor ook zijn benoeming tot ha venmeester. De heer A. Snoep, die deze functie gedurende 15 jaar vervulde werd dank gebracht voor zijn werkzaamheden. Ter uitvoering van bestek nummer drie „rioleringsplan Damstraat en het pad onderaan de Varkensdijk (het vroegere Polen) werd besloten dit onderhands aan te besteden aan de firma F. Duijnhouwer en Zonen te Goes voor de prijs van 117.436. Burgemeester Willemsen deel de hieromtrent mede, dat de thans werk zame aannemer de firma Otte de wens te kennen had gegeven weer eens van werkobject te willen veranderen. De begroting 1964 van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg werd aangeboden met als sluitpost een gemeentesubsidie van rond 42.000. In de rondvraag vroeg de heer J. Sin- ke (a.r.) nadere toelichting op de plan nen voor de nieuwe haven, waarover schijnbaar misverstanden zijn ontstaan. Burgemeester Willemsen deelde mede, dat er misverstand is tussen de betref fende ministeries, waardoor naar buiten lijkt of de zaak in kannen en kruiken is, wat echter nog geenszins het geval is. Zodra nadere gegevens bekend zijn, zal dit via de havencommissie bekendge maakt worden. De heer E. Boone (vrije lijst) wees op de wateroverlast, die een aantal bewo ners aan de Damstraat ondervinden. Hierop wérd ook een jaar geleden reeds gewezen doch er werd tot heden niets aan gedaan. De heer C. Pekaar (p.v.d.a.) vroeg naar de stand van de bejaarden sociëteit. Men is met de bouw begonnen. VLASMARKT ROTTERDAM. Waterrootvlas: lage soorten van 2,25 tot 2,45, middensoorten van 2,50 tot 2.70, best vlas van 2,75 tot 3,00. Dauwrootvlas: van 1,90 tot 2,30. Breekvlas: van 1,00 tot 1,80, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0,75 tot 1,1714. Daar enkele vlassers hun werkkrachten in gezet hebben om te repelen, was de produk- tie van waterrootvlas in de afgelopen week wat minder ruim dan vorige weken. Het aanbod bestond voornamelijk uit midden- en goede middensoorten, terwijl er van de la gere merken en best vlas een beperkt aanbod was. Voor alle soorten was wederom een ruime belangstelling, doch de produktie werd niet ten volle verkocht, daar verschillende vlassers de voorkeur gaven deze week niet te verkopen. De prijzen konden zich over de gehele linie goed handhaven en trokken verder nog aan, een enkele partij ging boven notering. De produktie van dauwrootvlas bleef op hetzelfde peil gehandhaafd, voor alle aan geboden partijen bestond goede vraag, het aanbod wordt wekelijks verkocht. De aanvoer van breekvlas blijft beperkt tot de dauwrootsoorten, welke produktie nauwe lijks wordt opgenomen. Voor gezwingelde lokken blijft voldoende vraag, de produktie wordt regelmatig geheel opgenomen, de prijzen bleven onveranderd. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts: Eigenhei mers f 13.00—16.00. Bintje 11.00—12.75. Be velanders 14.0016.50. Meerlander 12.00 14.00. IJselster f 8.5010.00. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts: Eigen heimers f 13.50—16.75. Bintje 11.50—13.00. Furore f 12.50—13.25. Klei-aardappelen voor de export: geen handel. Zandaardappelen 3 5mm opwaarts: IJselster geen handel Bintje 9.00. Libertas geen han del. Zandaardappelen voor de export: geen handel. Stemming: binnenland rustig, export geen handel. Voeraardappelen 2.504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 16-12-'63. Tarwe volgens monster basis 17 procent vocht alleen voor de beste kwaliteiten tot 35.50, levering deze/volgende week, franco Rotterdam per schip. Zomergerst volgens monster 1 23.5026.50. Haver volgens monster 21.5024.00. Groene erwten volgens monster 40.00 50. Schokkers volgens monster f 40.00 63.50, franco Rotterdam. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Ede, 16-12. Aanvoer 391.715 stuks, handel redelijk. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 49-54 gram 9.01—9.38, van 54-59 gram 9.47— 11.22, van 59-64 gram 11.80—13.50, van 65-69 gram 13.3913.79. VISMIJN COLIJNSPLAAT 16 december. 1982 kg exportgarnalen 89123, 79 kg schar, 230 kg bot, 503 kg schol, 10.500 kg sprot, 43 kg kabeljauw. 20 kg ongesor teerde vis. Burserliike stand ZIERIKZEE. Bevallen: E. Jongschaap-Furer d. P. Seijbel- Verton z. E. Rook-Schot d. Getrouwd: J. M. van Langeraad 23 j. en E. A. J. Wijsman 23 j. C. Boot 26 j. en M. E. Bolle 20 j. Overleden: D. J. Jumelet 69 j. wedn. v. J. Okkerse. SINT-MAARTENSDIJK. Bevallen: A. J. Stoutjesdïjk-de Korte z. Ondertrouwd: C. Franke 23 j. en J. van Gor- sel 21 j. M. C. Opree 21 j. en A. W. den Engelsman 18 j. Getrouwd: C. van Beveren 35 j. en A. A. Aarnoudse 31 J. M. A. Moeilijker 27 j. en P. C. de Rijke 22 j. POORTVLIET Plattelandsvrouwen hielden gezinsavond Eenmaal per jaar mogen de plattelands vrouwen van Poortvliet hun mannen en kinderen boven de tien jaar meebrengen naar hun vergadering. Deze gezinsavond werd dezer dagen gehouden en stond on der leiding van de presidente mevrouw Van Doorn. Na de opening door de pre sidente werd het bondslied gezongen. Vervolgens was er een optreden van het accordeongezelschap de „Torina's". On der leiding van mevrouw Duijzer voer den de jongens een toneelstukje op, ge titeld „De strooppot". Het toneelstukje „Hazepeper" werd gespeeld door vijf leden van de vereniging. Na de pauze was er een tweede optreden van de „Torina's". Mevrouw Van Nieuwenhuij- ze leidde een quiz, waarbij de eerste groep bestond uit tweemaal vier dames en de tweede groep uit eenzelfde aan tal heren. Dezer dagen heeft de vereniging „Land bouwbelang" op het eiland Tholen onder voorzitterschap van de heer J. C. Kooi man een vergadering gehouden in „Ha venzicht" te St.-Annaland. De voorzitter schonk uitvoerig aandacht aan de resultaten van het afgelopen jaar, dat voor de veehouderij, de mesterjj en de melkproduktie geen goed jaar is ge worden. Ook bij de export van late aard appelen zjjn er moeilijkheden gerezen. Aan de andere kant waren de prijzen va gronen en peulvruchten redelijk, ter wijl de goed geoutilleerde koelinstallatie van de „Cavetho" dit jaar veel moeilijk heden heeft helpen overwinnen. Ook het kaartsysteem met de vochtge haltes heeft zijn nut bewezen, zodat dit zo mogelijk aangehouden moet worden. De heer Kooiman noemde het verblij dend dat de regering, nu weer meer aan dacht aan het landbouwbeleid gaat schenken, hoewel er door de vrije grond prijzen veel grond in handen van niet- agrariërs komt. De heer Kooiman toonde zich eveneens tevreden met de samenwerking onder de boeren in St.-Annaland. Hij verwachtte diepgaande veranderingen door de over schakeling op tuinbouw die nu ook bij de leden van de vereniging ingang begint te vinden. Ook het kanaalplan noemde hij een toe komstige oorzaak van veranderingen. De landbouwvereniging moet t.a.v. deze plannen waakzaam blijven. Ten slotte deelde hij mede dat de plannen voor de Cebeco-werkplaats in een vergevorderd stadium zijn, zodat men tezijnertijd over een goed ingericht gebouw zal kunnen beschikken. Het bestuurslid A. A. van Luijk werd gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar deel van het bestuur uitmaakte. De bestuursleden J C. Kooiman en M. v. d. Weele die aan de beurt van aftre den waren, werden met meerderheid van stemmen herkozen. In de plaats van de heer J. A. Hage, die zich niet herkies baar stelde, werd tot lid van de commis sie van toezicht gekozen de heer M. Moerland Mzn. Tot lid van de financiële commissie van de Cavetho werd de heer J. J. Mosselman gekozen en als afge vaardigden de heren J. C. Kooiman en M. Ph. van Weele. Uit het financiële verslag van Landbouw- belang bleek dat de vereniging een te kort heeft van 27,13. Over de gang van zaken en de werk zaamheden bij de Coöperatieve aan- en verkoopvereniging „Cavetho" hield de heer J. Heyboer een interessant betoog Het boekjaar 1962-1963 is tot en met juni vrij succesvol geweest. Er werden 16.500 ton granen en peulvruchen ver handeld, hetgeen 2200 ton meer is dan voorgaande jaren. Aan meststoffen is 2960 ton omgezet, vooral het weidegebied heeft veel kunst mest afgenomen. De kunstmestbehoefte van de tuinbouw sloeg de heer Heyboer niet hoog aan. Ook noemde hij het verheugend dat de graansilo dit seizoen in gebruik kon worden genomen. Wanneer de silo er niet was geweest hadden zich met de granen ongetwijfeld grote moeilijkhe den voorgedaan in verband met het grote vochtgehalte van 30 tot 32 Nu kon deze moeilijkheid opgevangen worden. Over de periode na juni zei de heer Hey boer dat de graanprijzen zijn meegeval len, hoewel de opbrengst per hectare te laag was. De gerstomzetten zijn sterk verminderd, brouwgerst wel met 40 tot 50 door de grote internationale con currentie. Ook de opbrengst en de kwa liteit van schokkers was slecht. De ex port naar Engeland ondervindt moeilijk heden, doordat de Engelsen niet de hoog ste prijzen willen betalen. Over de sterke uitbreiding van de wilde haver gaf de heer De Hoop, voorlich tingsambtenaar van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst een korte uiteenzet ting. Dit onkruid werd op Tholen op 42 ha bouwland waargenomen. Op Gods tijd, doch voor ons geheel onver wachts, werd van ons weggenomen onze lie ve man, vader en grootvader JACOBUS MALLIE op de leeftijd van 63 jaar. „Al ging ik ook in een dal der schaduw des doods, ik zou geen kwaad vrezen; want Gij zijt met mij...." Vlissingen: E. Mallie-Bostelaar. Rotterdam: A. J. Maas. M. A. Maas-Mallie. Goes: J. Mallie. G. Maliie-Koetje. Maassluis: H. Mallie. G. Mallie- Steenbakker. Enschede: E. Bouw. A. Bouw-Mallie. En kleinkinderen. Vlissingen, 15 december 1963. Bloemenlaan 68 c. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 19 december 1963 om 2.15 uur op de Noorderbegraafplaats. Geen bloemen. Heden overleed tot on ze diepe droefheid on ze geliefde broeder, zwager en oom, JACOBUS DE SCHIPPER in de ouderdom van 65 jaar en 6 maanden. Namens de familie: D. de Schipper. Wemeldinge, 16 december 1963. Noordelijke Achterweg 25. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 19 december om 13.30 uur op de al gemene begraafplaats te Wemeldinge. Ver trek sterfhuis om 13 uur. Heden nam de Here plotseling van mijn zij de weg mijn innig ge liefde man, broeder, behuwdbroeder en oom JACOBUS JOHANNES VERHAGE echtgenoot van J. J. Willemsen in de ouderdom van ruim 74 jaar. „De Here die geen re kenschap geeft van zijn daden sterke mij in dit zwaar verlies". Uit aller naam: J. J. Verhage Willemsen. Sint-Anna ter Muiden, A 49. 15 december 1963. De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 18 dec. a.s. om 3 uur te Sint-Anna ter Muiden. Heden ontsliep in haar Heer en Heiland, na een geduldig gedragen lijden, in volle vrede, onze lieve zuster, be huwdzuster en tante CORNELIA VERHOEKS VAN HALST. Namens de familie, A. van Halst. Kortgene, 16 dec. '63. Hoofdstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15