L KROESJTSJEW KONDIGT BEZUINIGING AAN OP DE MIMA IRE UITGAVEN Sterkte strijdkrachten enigszins verminderen Dam in V.S. bezweek - weinig slachtoffers door tijdige evacuatie Ollenhauer overleden Overheid en sport vonden elkaar weer in Goes AKKOORD GESLOTEN IN BOLIVIA 19 GIJZELAARS KOMEN NU VRIJ Hongarije bereid tot overleg met de V.S. Jeugdcursussen regionaal nodig (IJs)baantjes trekken RUSSISCHE PREMIERweer voorstel tot het inrichten van controleposten Oostduitser wil Bij Catavi zou zijn gevochten MAN DOODGESCHOTEN MET POSTORDERGEWEER ONTVOERDERS SINATRA JR. GEARRESTEERD Nu wel eens Leider „A.R.P. wijzigen in Evangelische V o^sparti^ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Begrip Begin Controleposten Noorse vrachtboot vergaan - tien mannen vermist TWEE KINDEREN VERDRONKEN SCHEUR IN DAM 3 UUR VOOR DOORBRAAK ONTDEKT Reddingsploegen borgen 3 doden Rampgebied VAKBONDSLEIDERS WORDEN ONPARTIJDIG BERECHT Dr. De Beus wordt hoofd van V.N.- delegatie Veerdiensten op Marken gestaakt Botsingen Waarschuwing tegen langzaam-aan-actie in de E.E.G. Onderzoek Onderwerp: leiding en ^aderfraining 206e jaargang - no. 295 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag 16 december '63 Directie. van de Velde B. den Boer en W WaJstraat 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv 2911 Zierikzee: red. tel. 2425 adm tel. "2094 Adv pr. Pagina 2 l/WWWWMIlWMIWtaiMtWWIWeWIWWMWIlWWMWMWyVV De Sowjetrussische premier en partijleider Nikita Kroesjtsjew heeft, blijkens een bericht van het persbureau ,,Tass", vrijdag in een toespraak, waarmede hij de zitting van het centrale comité der Sowjetrussische communistische partij afsloot, verklaard dat de Sowjet-Unie de sterkte van haar weermacht en het bedrag van haar militaire uitgaven nog wat wil verminderen. „Tass", dat uittreksels publiceerde van Kroesjtsjews verklaring over buitenlandse aangelegenheden, meldde dat de premier het comité me dedeelde dat de regering „de mogelijkheid overweegt van enige ver mindering van de sterkte der strijdkrachten". Hij was ook voorne mens in de komende zitting van de opperste Sowjet een voorstel in te dienen om de militaire uitgaven in 1964 „enigszins te verminderen". Kroesjtjew vervolgde: „De Sowjet-Unie is bezig met het uitvoeren van reusach tige, scheppende plannen. Maar wij be zitten alles om een aanvaller terug te slaan". Hij zei ook: „In de wereld van nu vormt de politiek van het vreedzaam naast elkander leven van staten met afwijken de maatschappelijke instellingen de enige redelijke politieke koers, die ge volgd kan worden". „De Sowjet-Unie wil op vreedzame wijze en niet in het treffen van oorlogsvoor bereidingen wedijveren. En wij willen geloven dat hiervoor ook onder de wes terse staatslieden begrip zal bestaan. Wij hopen dat ook zij de geest van de tijd zullen begrijpen en dat zij tege moet zullen komen aan de wens van hun volken, dat er zal worden ontwa pend". controleposten In te richten op het ge bied van landen van NAVO enerzijds en die van het pact van Warschau an derzijds om een onverhoede aanval uit te sluiten. Waarnemers in Moskou merken op, dat de aangekondigde vermindering van de Russische militaire uitgaven een begin is van de oplossing van het financiële probleem dat gerezen is door het uit breidingsplan voor de Russische chemi sche industrie, waarmee een bedrag van 42 miljard roebel is gemoeid. Van ambtelijke zijde in Washington is er aan herinnerd, dat ook de Verenigde Staten naar mogelijkheden zoeken om de defensieuitgaven en ook andere over heidsuitgaven te verminderen. Het gedeeltelijke kernstopakkoord van Moskou én de overeenkomst, geen kunstmanen met kernwapens aan boord te lanceren, was „slechts een begin". De hoofdzaak was, dat de weg van de ontwapening werd ingeslagen en dat deze weg tot het einde toe wordt gevolgd. De Sowjet- Unie was bereid onmiddellijk een overeenkomst over ontwapening te sluiten en uit te voeren. De Russische leider zei voorts nog, dat de Sowjet-Unie het voorstel herhaalt om Ten westen van de plaats Namsos In midden-Noorwegen, is gisteravond het 850 ton metende Noorse vrachtschip „Honetta" vergaan. Een van de elf bemanningsleden werd levend in een reddingboot aangetroffen. De politie veronderstelt dat het schip op een klip gelopen is. Het water ter plaat se met de vele kleine eilandjes is bij slecht weer buitengewoon gevaarlijk. Door het doorbreken van een stuw dam bij Los Angeles zijn waar schijnlijk vier mensen om het leven gekomen en is grote schade aange richt. B'oto: Het water, komende uit het gat in de dam boven achtergrond) stroomt kolkend door het dal en vernielt er de luxueuze huizen In het Hoornse Diep in Groningen zijn gisteren twee meisjes verdronken. Het zijn de 5-jarige E. Teunissen en de 6- jarige W. van der Molen. De kinderen zijn gistermiddag gaan spe len op het ijs op ondergelopen land in de buurt van het Hoornse Diep. Toen de kinderen niet thuiskwamen is de politie ingeschakeld, die bij het dreggen in het Hoorne Diep het lichaam van het meisje Teunissen heeft opgehaald. Het andere meisje is nog niet gevonden. (Tpcnvolr nriot De Oostduitse vice-premier A. Abusch heeft burgemeester Brandt van West- Berlijn voorgesteld een bespreking te houden om de kwestie van het verlenen van vergunningen aan Westberlijners voor een bezoek aan Oost-Berlijn in de periode van 16 december tot 15 januari tot een oplossing te brengen. Abusch is bereid met Brandt in West- Berlijn te spreken. Hij zei, dat bij de tot dusver gevoerde besprekingen van func tionarissen in Oost- en West-Berlijn in beginsel overeenstemming is bereikt over technische bijzonderheden. Maar er waren nog moeilijkheden te overwinnen met betrekking tot de kwes tie van het tekenen van een definitieve overeenkomst. Het westen had, aldus Abusch, de vrees geuit, dat een derge lijke tekening in zeker opzicht een er kenning van Oost-Duitsland zou inhou den. Abusch verzekerde, dat de onder tekening van de overeenkomst „geen erkenning van twee of drie Duitse sta ten insluit". Ten gevolge van een damdoor- braak is zaterdagmiddag een groot gebied bij Los Angeles in de Ame rikaanse staat Californië onder water komen te staan. Waarschijn lijk kwamen vier mensen om het leven, naar schatting 50 tot 60 hui zen werden vernield en honderden auto's gingen verloren. De schade wordt voorlopig geschat op tien miljoen dollar. Het aantal slachtoffers is beperkt ge bleven, omdat men de ramp zag aan komen. Drie uur voor de doorbraak werd een gevaarlijke scheur ontdekt in de aarden dam van een stuwmeer in de Baldwin-heuvels ten noorden van het internationale vliegveld van Los Angeles. Onmiddellijk werd er begonnen aan een evacuatie van de omwonenden en wer den de sluizen van afvoerkanalen ge opend. Toen om kwart voor vier in de middag de dertien miljoen hectoliter van het stuwmeer over de omgeving los barstte, waren al veel voorbereidingen getroffen voor het reddingswerk. Volgens de politie bestrijkt het water een gebied met 9000 woningen, waar in 16.500 mensen woonden. Een vier kante mijl werd nagenoeg geheel verwoest. Het hele gebied is tot rampgebied verklaard en de rege ring van de staat Californië en "de federale regering in Washington hebben hulp toegezegd. Drie slachtoffers zijn geborgen: een vrouw, wier auto door het water in een sloot werd gedrukt en twee mannen. Reddingsploegen zoeken in de modder naar mogelijke andere slachtoffers. Na de doorbraak werden nog minstens duizend mensen uit het overstroomde gebied gehaald door de politie, de brandweer, de kustwacht en militaire helikopters. Het water, dat kort na de doorbraak een meter hoog stond, was tegen de avond al weer zover gezakt, dat mensen met laarzen er doorheen konden waden. In Bolivia is zaterdag een akkoord gesloten dat een einde maakt aan het conflict tussen de Boli viaanse regering en de stakende arbeiders van de tinmijn bij Ca tavi. De negentien gijzelaars, onder wie de Nederlandse inge nieur C. Bloot en vier Amerika nen, die al meer dan een week door de mijnwerkers worden Met deze foto van Z.K.H. Prins Bernhard en burgemeester mr. G. Van Halt van Amsterdam heeft de Amsterdamse persfotograaf Co Zeijlemaker de zilveren camera ge wonnen, de wisselhoofdprijs van de Nederlandse inzending op de inter nationale pers fototentoonstelling „World Press Photo 1963" in het gemeentemuseum in Den Haag Z.K.H. Prins Bernhard heeft zater dag de officiële opening van de ten toonstelling verricht. Het bijschrift van de foto luidt: „Nee. die is van binnenlandse zaken..." (Van onze Haagse redactie) Binnenkort, zo vernemen wij, is de be noeming te verwachten van dr. J. G. de Beus tot hoofd van de Nederlandse per manente missie bij de Verenigde Naties te New York. Dr. De Beus zal in deze, functie mr. Carl Willem Alwin Schiir- man opvolgen, die omstreeks dezelfde tijd zijn zetel van New York naar Washington zal verplaatsen. Hij gaat daar ais Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten dr. Jan Herman van Royen aflossen die in het voorjaar de openstaande post van ambassadeur in Londen zal gaan vervullen. vastgehouden, vrijgelaten. zullen worden Het akkoord tussen president Estensso- ro en ex-vice-president Juan Lechin de leider van de linkervleugel van de regerende „nationale revolutionaire beweging" die aan het hoofd van de stakers staat behelst drie punten: vrijlating van de gijzelaars, terug trekking van de regeringstroepen die Catavi hadden omsingeld en waar borgen voor een onpartijdige berechting van de vakbondsleiders Pimentel en Escobar, wier arrestatie de aanlei ding vormde voor de staking. Juan Lechin verklaarde zaterdagavond voor de Boliviaanse radio, dat hij het akkoord geaccepteerd had om elk bloedvergieten te vermijden. Hij pro testeerde overigens tegen het feit, dat hij niet in de gelegenheid was ge steld, voor het sluiten van het ak koord contact op te nemen met de stakende mijnwerkers. De ijsvorming op het IJselmeer begint al betekenis te krijgen. Gis- j teren zijn de veerdiensten over de Gouwzee (Marken-Monnikendam en Marken-Volendam) gestaakt. Radio-Catavi, in handen van de staken de mijnwerkers, meldde dat zich bloedende botsingen hadden voorge daan tussen de boerenmilitie onder bevel van de regering en voorposten van de stakers. De mijnwerkers uit ten voorts twijfel over de authentici teit van de boodschap van Juan Le chin die uit La Paz over de radio is omgeroepen en waarin deze melding maakt van het akkoord. Zij eisten, dat Lechin onmiddellijk naar Catavi komt. De gijzelaars zijn nog in handen van de mijnwerkers. Een zwakzinnige heeft zaterdag in het Westduitse dorp Marne een hem onbe kende man op straat doodgeschoten met een kogel uit een snelvuurgeweer dat hij bij een postorderbedrijf had gekocht. Mr. B. W. Biesheuvel, minister van landbouw en visserij, heeft zaterdag op een Europese conferentie in Leiden ge waarschuwd tegen een langzaam-aan- actie in de E.E.G. Dat zou onwezenlijk en gevaarlijk zijn en tot desintegratie leiden met verreikende economische en politieke gevolgen. Mr. Biesheuvel, die sprak op een confe rentie van de Europese beweging over „De Nederlandse positie in het Europese landbouwbeleid", verklaarde dat de be trekkelijke stilstand in de E.E.G. niet al leen is veroorzaakt door de Franse hou ding ten aanzien van de Britse toetre- ding in het begin van dit jaar. Die be trekkelijke stilstand dateert van medio' 1962 en is ook aan de Duitse aarzeling ten aanzien van de verdere ontwikkeling van een gemeenschappelijke landbouw politiek van de zes te wijten. De spanning van dit ogenblik, aldus de minister, behoeft men op zichzelf niet ernstig te nemen, maar voorwaarde is wel dat het gestelde doel van de E.E.G. op lange termijn niet in discussie wordt gebracht en juist op dit punt is onge rustheid ontstaan. Dr. Mansholt verklaarde, dat de Neder landse veredelingslandbouw niet in ge vaar zal komen door de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek van de E.E.G. Zijn mening werd gedeeld door een fo rum van deskundigen, dat dit soort vra gen kreeg voorgelegd op de conferentie. Mr. Biesheuvel toonde zich evenwel niet ingenomen met het feit dat de E.E.G.- plannen alleen voorzien in E.E.G.-steun voor landen als Duitsland, Italië en Lu xemburg waar de nationale graanprijzen zullen moeten dalen en de boeren scha deloos gesteld moete worden. Hij zag niet in waarom de E.E.G.-commissie geen oog had gehad voor de soms even ingrijpende aanpassingen in de andere E.E.G.-landen. Hongarije heeft de Verenigde Sta ten laten weten, dat het bereid is, besprekingen te openen om alle ge schilpunten tussen beide landen uit de weg te ruimen, met inbegrip van dat inzake kardinaal Josef Mindszenty. De Hongaarse regering deed dit bij monde van haar onderminister van bui tenlandse zaken Peter Mod, die zater dag een onderhoud van 35 minuten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Averell Harriman had. Dit onderhoud was, zo wordt op het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken opgemerkt, het resultaat van een reeks besprekingen die Mod kortge leden voerde met president Johnson en Harriman. Naar het hoofd van de Amerikaanse fe derale recherche, J. Edgar Hoover, zaterdag heeft medegedeeld, zijn in verband niet de ontvoering van Frank Sinatra jr. drie mannen gear resteerd. Het zijn de 42-jarige John Irwin, de 23-jarige Barry Keenan en de 23-jarige Joseph Amsler, allen woonachtig in Californië. Voorts is bijna de gehele losprijs van 240.000 dollars, die Franks vader aan zijn ontvoerders heeft betaald, achterhaald. Ieder van het gear resteerde drietal heeft reeds een lan ge straflijst op zijn naam staan. Op Irwin werd een bedrag van bijna 48.000 dollar aangetroffen, terwijl bijna de gehele rest van de losprijs werd teruggevonden in een flat in Culver City, Californië, waar Ams ler werd gearresteerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat Frank jr. tijdens de onderhandelin gen over zijn vrijlating werd vastge houden in een huis in Canogapark, in de buurt van Los Angeles. Het drietal zal nu wegens ontvoering terecht moeten staan. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het gebeurde. Een ambtenaar van het gemeentelijk bureau voor water- en elektriciteitsvoorziening verklaarde, dat zich de afgelopen tijd aardbevingen in het betrokken gebied hebben voorgedaan. Leider Duitse oppositiepartij; voorzitter soc. internationale De premier van communistisch Chi na Tsjoe en Lai is in Cairo aange komen voor een bezoek van een week aan de Verenigde Arabische Republiek. Foto: Tsjoe en Lai lacht hartelijk tijdens een ontvangst; president Nasser kijkt toe. Voor de derde maal hebben Zeeuwse overheidsfunctionaris sen en vertegenwoordigers van de Zeeuwse sportwereld elkaar gevonden in de ambachtsschool aan de Bergweg in Goes. Dat gebeurde zaterdag tijdens de derde sportcontactdag die op nieuw georganiseerd was door de Zeeuwse Sportraad. De heer M. J. van Poelje, voorzitter van deze raad en lid van Gedepu teerde Staten, kon enkele bur gemeesters, vele wethouders en raadsleden, gemeentesecretaris sen en vertegenwoordigers van de sportbonden en -verenigin gen, alsmede leraren liehame'ij- ke opvoeding en sportambtena ren welkom heten. Dit gevari eerde gezelschap hield zich voor al bezig met de leiding in de sport en de kadertraining. In derdaad was deze sportcontact dag opnieuw een waardevolle bijdrage voor de ontwikkeling van de Zeeuwse sport, maar soms was er inderdaad „een te grote gaping tussen theorie en praktijk", zoals tijdens de dis cussies werd gezegd. Met name burgemeester N. W. Eisen van Heinkenszand pleitte tij dens deze discussies voor een provin ciale of regionale kadercursus. „We hebben in Zeeland heel veel te doen met kleine gemeenschappen van rond 2000 zielen", zo stelde hij, „en plaat selijk is een kaderopleiding dus meestal niet te organiseren. De eni ge mogelijkheid is het vanuit een centraal punt te doen". Eerder had de heer Van Poelje er aan herinnerd, dat de Zeeuwse Sportraad vanaf het begin gepoogd heeft de kadervor ming te stimuleren. Tot nu toe kwam mm echter ni»t ver ..We hcsh»Ti de illusie gehad dat de pro ac-e finan cieel een rol zou kunnen spelen", al dus de heer Van Poelje. Drs. K. Laansma, directeur van de Stichting Zeeland en secretaris van de Zeeuwse Sportraad, voegde daar later nog aan toe: „We hebben geprobeerd een jeugdleiderscursus regionaal te orga niseren, maar dat is ook vastgelopen, omdat niet alle bonden bereid waren het programma van de Nederlandse Sportfederatie te ondersteunen". De heer N. G. Vlot, hoofd van de af deling opleiding en training van de N.S.F., attendeerde de aanwezigen op het feit, dat Zuid-Holland wel reeds een provinciale subsidie geeft voor dit werk en dat Utrecht en Gro ningen waarschijnlijk zullen volgen. Bovendien kon deze deskundige ver klaren: „Alle bonden die bij de N.S.F. zijn aangesloten zijn het nu eens met het programma van de N.S.F.-jeugd- leiderscursus". Voor deze cursus be taalt de N.S.F. de docenten, zelfs hun reisgeld. Aan de hand van deze ge gevens mag dus verwacht worden, dat in Zeeland spoedig meer kader voor de sport gevormd zal worden. Inmiddels is zelfs zeker, dat op 2 ja- n"cri in VlisHngen deze N S F-cur sus van start gaat voor ruin: twin tig sportmensen uit Walcheren en westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Po gingen worden ondernomen om in Goes te beginnen met een cursus voor bestuurskader, maar hiervoor hebben zich nog niet voldoende kan didaten aangemeld. „Leiding", zo luidde kort en krachtig de titel van een inleiding, die gehou den werd door de heer P. J. Kramer, conrector van de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding. Hij vroeg de sportleiders zich te realise ren, dat jongelui hun sport vaak niet beoefenen voor de sport alleen, maar ook uit drang naar sociaal contact of naar een status: ik ben iets, ik kan iets. De heer Kramer waar schuwde voor de grote fout meer te willen doen dan de groep eigenlijk vraagt. Uitvoerig ging hij in op de besluit vorming in een groep. Als eerste noemde hij het autoriteitsbesluit: „gemakkelijk, minder ondemocra tisch dan het lijkt en efficiënt". Voorts is een meerderheidsbesluit mogelijk: „in een democratie wordt dit als het beste gezien, maar voor Zie slot pag. 2 kol. 6) De leider van de Westduitse so ciaal-democratische (oppositie) partij, Erich Ollenhauer, die ook voorzitter was van de socialistische internationale, is zaterdagmiddag op 62-jarige leeftijd in de kliniek van de universiteit van Bonn aan een longembolie overleden. Ollenhauer was dinsdag uit de kliniek ontslagen, na vorige week te zijn ge opereerd aan beide benen wegens sto ringen in de bloedsomloop. Vrijdag werd hij echter opnieuw in de kliniek opge nomen. Erich Ollenhaurer werd 27 maart 1901 in Maagdenburg geboren. Reeds op 14- jarige leeftijd werd hij lid van de socia listische arbeiders-jeugdbeweging. Toen hij 25 jaar was werd hij benoemd tot se cretaris-generaal van de internationale socialistische jeugdorganisatie. Drie jaar later werd Ollenhauer tevens voorzitter van de Duitse socialistische jeugdbewe ging. Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam ging Ollenhauer als lid van het partijbestuur in ballingschap. In Londen trad hij in oorlogstijd soms op als medewerker van de B.B.C. en nam deel aan de samenstelling van nieuwe Duitse schoolboeken die na de oorlog de met propaganda doorspekte werken uit de Nazitijd zouden vervangen. Ook bleef hij werkzaam als lid van het so ciaal-democratische partijbestuur in bal lingschap. Na de oorlog wijdden Ollenhauer en zijn vriend Schumacher, die het concentra tiekamp als een van de weinigen had overleefd, zich met kracht aan het her stel van hun partij. Zij weigerden zich aan te sluiten bij Otto Grotewohi in wat de door de communisten geleide socialis tische eenheidspartij in Oost-Duitsland werd, en in mei 1946 werd Schumacher op het eerste sociaal-democratische par tijcongres van na de oorlog tot eerste voorzitter gekozen en Ollenhauer tot zijn plaatsvervanger. Toen Schumacher in 1963 overleed kwam Ollenhauer in het volle licht van de politieke schijnwer pers. Met overweldigende meerderheid werd hjj tot diens opvolger gekozen. Ol lenhauer zal een staatsbegrafenis krij gen. Dit geschiedt donderdag in Bonn. Uit vele delen van de wereld zijn blijken van medeleven met het overlijden van Ollenhauer ontvangen. Op de algemene vergadering van de Anti-Revolutionaire Jongeren Studie clubs (A.R.J.O.S.), zaterdag in Utrecht gehouden, is een pleidooi gevoerd voor wijziging van de naam Anti-Revolutio naire Partij in die van „Evangelische Volkspartij". Het was de Arjosvoor- zitter C. Baekeneinde, die hiertoe sug gereerde en stelde dat de naam van de A.R.-Partij bij buitenlanders zo vaak misverstand doet ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1