Harmonie „Witte van Haemstede" kreeg serenade bij 80-ste jaardag AGENDA Muzikanten bliezen zich warm ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kadervergadering A.N.A.B. Gebroken sleepschip naar Papendrecht EXAMENS Bureau voor sportkeuring in Ter neuzen AFGELOPEN SEIZOEN WAS VOOR FRUITTELERS TELEURSTELLEND Transportonder nemers zullen hun tarieven verhogen BRESKENSE WERF BOUWDE NIEUW TYPE VISK0TTER VAN ZUSTERKORPS UIT RENESSE Feestdis maandag i6 december 1963 wiissel Zeeuws - Vaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prof. Diepenhorst sprak in Axel Advertentie Raad Biervliet behandelt begroting Adventsmiddag N.C.V.B. Cursus bijenteelt voor Zeeuws-Vlaamse imkers Brandje onder motorkap in de kiem gesmoord Schip zat vast in Overloop Hansweert WALCHEREN Twee aanrijdingen Subsidies in raad van Hoofdplaat AXEL Streekcentrum Axel ontplooit activiteiten Tweede-Kamerlid P. C. Elfferich sneed landbouwprobleem aan Peren maakten nog redelijke prijzen Export Aardrijkskundig jeugdcentrum vertoonde indrukwekkende film Vrijwel zeker 19 extra woningen voor Souburg Contractteelten DRUK OVERLEG IN PARIJS Revolutionair ontwerp a. Versluijs. DE MUZIKANTEN van een koninklijke harmonie op de leeftijd van de „ster ken" hebben zich zaterdagmiddag met feestmarsen warm geblazen: „Witte van Haemstede", het ongeveer veertig man sterke muziekkorps uit de West hoek van Schouwen vierde zijn tach tigjarig jubileum. Een van de belang rijkste ingrediënten bij de samenstelling van het feestmenu was natuurlijk mu ziek. Daar begon het korps zelf mee met een rondgang van een uur door de ijskoude dorpen Burgh en Haamstede. Maar later bleek, dat de mannen in hun keurige uniformen toch niet zelf voor een serenade behoefden te zorgen, die kwam uit noordelijke richting, uit Re- nesse. Toen het bestuur en de werkende leden met hun dames zaterdagmid dag in hotel „Bom" waren neerge streken voor de receptie, kwam plot seling de fanfare „Luctor et Emergo" uit Renesse opgemarcheerd om de ju bilerende zustervereniging te laten horen hoe prettig het is te luisteren naar een pittig stukje muziek, als je er zelf niet bij betrokken bent. Het werd een klinkende felicitatie, eerst op straat en later nog binnen. De voorzitter van „Luctor et Emergo", de heer J. J. de Nooyer, hield er nog een toespraakje bij. Daarin wees hij op de onderlinge banden tussen de beide mu ziekkorpsen, die veel ouder zijn dan de gemeente Westerschouwen waarin Haamstede en Renesse sinds enkele jaren zijn opgenomen. Voorzitter H. P. Verton van de jubilerende „Witte" on derstreepte dat.'Hij ging zelfs zover te beweren, dat een goede onderlinge ver standhouding nu en in de toekomst meer dan ooit van levenbelang van een mu ziekkorps is. Het was een vrolijke, druk bezochte receptie. Uit tal van kringen tekenden vertegenwoordigers het felicitatie-al bum. Van het gemeentebestuur van Westerschouwen, van de andere vereni gingen in Burgh en Haamstede, van de zustermuziekgezelschappen op het eiland. En als er al geen muziek gebla zen werd, dan kwamen er wel herinne ringen uit de tachtigejarige historie van Haamstedes harmonie naar boven. Ver schillende van de werkende leden kon den daar een hartig woordje over mee praten. Vier van hen werden namelijk 's avonds aan de koffiemaaltijd in ho tel „Het wapen van Burgh" in het zon netje gezet, omdat ze meer dan veer tig jaar hun partij hadden geblazen on der de dirigenten: M. Hogesteih, A. Groenleer, M. v. d. Weel en A. M. v. d. Weel. Ook de „dertigjarigen" onder de trouwe leden werden daarbij even ge noemd: B. v. d. Weel, Joh. v. d. Weel, J. A. v. d. Weel (dirigent) en W. Kloet. Aan deze feestdis meldden zich ook nog enkele feliciterende sprekers. Om te be ginnen oud-directeur I. W. Bakker, thans te Nieuwdorp. Hij had bij het samenstellen van zijn toespraak wat in de geschiedenis van „Witte van Haem stede" gesnuffeld en enkele pakkende anekdotes gevonden. Speciaal nam hij daarbij enkele trouwe leden op de kor rel. Zijn wens: mag de harmonie het houden zoals het geweest is en het eeuw feest halen. In ongeveer dezelfde geest uitte loco burgemeester P. L. Vis zelf ere-voor- zitter van de harmonie zich namens het gemeentebestuur. Hij sprak van een „mensenleeftijd" van het korps en bracht speciale dank over voor de op luistering aan evenementen, waarvoor „Witte van Haemstede" in de afgelopen tachtig jaar steeds garant was. Het gemeentebestuur nad nu voor de opluis tering van het jubileum gezorgd met een bloemstuk en voor de toekomst zeg de hij financiële medewerking toe, „zon der welke het niet mogelijk is verder te draaien". De andere ere-voorzitter, de heer C. A. Hartog, raakte een heet hangijzer in het bestaan van de muziekgezelschap pen in deze tijd. „Af en toe houd ik mijn hart vast", bekende hij, terwijl even de terugloop in het ledental en het gebrek aan nieuwe krachten, vooral jongeren, aantipte. Het bestuur bood hij een mars aan. Daarna waren er nog fe licitaties van de kant van de leden via de heer B. v. d. Weel en van oud-dirigent D. C. Steur, thans te Middelburg. Aanstaande vrijdagavond zal het ju bilerende „Witte van Haemstede" nog wat meer publieke belangstel ling vragen voor zijn festijn met een uitvoering in „Het Wapen van Burgh" te Burgh. Daaraan zal ook de toneelvereniging „Het Gouwse Mas ker" meewerken. De christelijke organisaties in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, de C.B.T.B., de C.B.B., de C.J.B.T.B. en de C.P.M. hiel den vrjjdag een familieavond in het Cen trum te Axel. In zijn openingswoord be groette C.B.T.B.-voorzitter P. van Hoe ve in het bijzonder professor I. A. Die penhorst, lid van de Eerste Kamer. Professor Diepenhorst behandelde het onderwerp „Is democratie de moeite waard?" Hij stond uitvoerig stil bij de internationale en de nationale poli tiek en concludeerde dat men hierbij te doen heeft met „een bedrijf vol dra matiek en bedenkingen met soms schril le, harde en onhebbelijke beoordelingen". Politiek is niet alleen hard, maar baart deceptie op deceptie, zei hij. Bij de vraag wat is eigenlijk politiek stond de spreker uitvoerig stil bij de democratie, de regering van het volk, de monarchie, de regering van de vorst en de aristo cratie, de regering van de besten. Hij kwam tot de conclusie dat er moeten zijn gezag en vrijheid, grondrechten, g)litieke partijen en rechtsstaat. Prof. iepenhorst stond ten slotte stil bij de politieke partijen in Nederland, niet meer zo talrijk als dertig jaar geleden toen men 53 partijen kende maar toch nog talrijker dan in verschillen de andere landen met slechts een po litieke partij, hetgeen lijkt op dictatuur. Als antwoord op de rede van prof. Die penhorst zongen de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus. Na de pauze was de ontspanning het voornaamste onderwerp. Een bandje zorgde voor vrolijke muziek. Ten slotte kon men kijken en luisteren naar het blijspel in twee bedrijven „Bennie als huisknecht". Ruim honderd vertegenwoordigers van de afdelingen van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond waren zaterdag in de „Prins van Oranje" te Goes bijeen gekomen voor de provinciale kaderdag van Zeeland en West-Brabant. Deze vergadering stond onder leiding van hoofdbestuurder J. Hokke uit Bre da. In de morgenvergadering hield de bondspenningmeester, de heer J. de Boer uit Utrecht een inleiding over de loonpolitiek in de landbouw. Zoals be kend werden de lonen van de landarbei ders met 5 of 11 cent per uur ver hoogd. Formeel zou per 1 april weder om een verhoging van 5 plaats moe ten hebben doch spreker was van me ning dat boven deze verhoging mede een stuk achterstand van de lonen in de landbouw zou moeten worden inge haald. De heer J. L. Lukaart te Goes, hoofd bestuurder, sprak in de middagbijeen komst over het winterwerk van de bond en de arbeidsvoorzieningen in de land bouw. Spreker gaf onder meer een over zicht van het aantal losse en vaste ar beiders, dat in Zeeland en West-Bra bant nog in de landbouw werkzaam is. Te verwachten is een vermoedelijke in tensivering van de teelt in bepaalde streken van de provincie, namelijk meer groente- en fruitteelt Op beide inleidingen volgde discussie. Kaarslicht 'n zinvolle traditie GOUDA KAARSEN Middelburg City: Z.LM.-vergadering. 10 uur. City; Les liaisons dangereuses, 20 uur, 18 Jaar. Vlissingen - Alhambra: Les liaisons dange reuses. 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: Les liaisons dangereuses, 20 uur, 18 jaar. Prins van Oranje: Al gemene vergadering C.B.T.B. Zuid-Beve land, 19 uur. Bergen op Zoom Roxy: Vijf mijl voor middernacht, 20 uur, 14 jaar. Luxor: In naam van een moeder, 20 uur, 18 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: De deugd en de ondeugd, 20 uur, 18 jaar. BIERVLIET De gemeenteaad van Biervliet komt woensdag, 18 december a.s. des avonds om 7 uur in openbare vergadering bij een. Het belangrijkste agendapunt be staat uit de behandeling en vaststelling van de gemeentebegroting voor 1964. De gewone dienst dezer begroting is sluitend met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 768.257,36. Op de post „onvoorziene uitgaven", sluit post der begroting is een bedrag van 6948,86 uitgetrokken. Opgemerkt wordt dat uit dit bedrag in de eerste plaats geput zal moeten worden voor de op 1 januari a.s. ingaande zogenaamde tweede faseverhoging van de salaris sen van het gemeentepersoneel. Ver wacht wordt dat hiermee een bedrag van 3000 tot 3500 gemoeid zal zijn, zodat dan op de post onvoorzien nog een bedrag van plm. 3500 zal res teren. De inkomsten van de kapitaal- dienst bedragen 1.587.75,59, de uitga ven 1.902.714,54. Het nadelig saldo van de kapitaaldienst bedraagt dus 314.956,95. Voorts zal in deze vergadering wor den behandeld het voorstel van b. en w. tot het verlenen van een bijdrage ad 45.000 in de kosten van een door de provincie aan te leggen nieuwe weg vanaf de Nieuwlandse Molen door de Grote en Kleine Zoutepolder naar de Weststraat te Biervliet. De lengte van dit nieuwe wegvak zal ongeveer ander halve kilometer bedragen terwijl de rij baan zes meter breed zal worden en zal bestaan uit grind-zand-asfalt. In clusief grondaankopen worden de totale kosten van dit wegvak globaal geraamd op 330.000. Ook van de gemeente Hoofdplaat en het waterschap „Het Vrije van Sluis" is een financiële bijdra- e gevraagd. rerder zal aan de orde komen het voor stel van b. en w. tot het plaatsen van vijf nieuwe lichtmasten in de in het uit breidingsplan gelegen nieuwe Boter- zandestraat en één lichtmast bij het complex van zes bejaardenwoningen in de Tuinstraat. Ten slotte vermeldt de agenda o.a. nog de behandeling van een verzoek van 't bestuur van de r.-k. kleuterschool om financiële medewerking voor diverse aanschaffingen en voorzieningen ten be hoeve van deze school en een voorstel van b. en w. om te bepalen dat de in standhouding van de openbare lagere school b. op de wijk Driewegen gevor derd wordt hetgeen in verband met het bepaalde in de lageronderwijswet nood zakelijk is omdat het aantal leerlingen aan deze school minder dan 50 bedraagt. OOSTBIIR G De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond houdt op donderdagmiddag 19 december in het Nederlands hervormd kerkcentrum te Oostburg de advents middag. Naast kerstliederen en een kerstverhaal wordt er ook gedecla meerd. Het gehele programma zal door de leden zelf worden verzorgd. De vereniging van West-Zeeuws- Vlaamse bijeenhouders hield dezer da- en in hotel „De Eenhoorn" te Oost- urg een jaarvergadering. In zijn ope ningswoord noemde voorzitter A. Hool- horst uit Oostburg het afgelopen jaar een bijzonder verenigingsjaar waarbij hf) prettige herinneringen ophaalde aan de geslaagde stand op de te Zuidzande gehouden tentoonstelling van ooft- en tuinbouw. Een minder prettig bericht was het voorkomen van de zo gevreesde mijtziekte onder de bijen. Tot lid van de kascommissie werden benoemd de heren C. J. Manneke uit Breskens en H. A. R. de Mul uit Oostburg, terwijl de bestuursleden J. A. Boidin uit Oost burg en A. M. Paridaen uit Aardenburg als zodanig werden herkozen. Medege deeld werd dat het ledental in het af'ge lopen jaar met vier was gestegen en nu 68 bedraagt. Nogmaals werd er met klem op gewezen dat opvangen van vliegende bijenzwermen zeer ongewenst is in verband met de mijtziekte. Beslo ten werd een bijenteeltcürsus, bestaan de uit vier theoretische en twaalf prak tische lessen te houden waarvoor zich reeds veertien cursisten opgaven. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf bemerkten enkele voorbijgangers dat er van onder de motorkap van een op de markt te Oostburg geparkeerd staande Belgische auto rookwolken kwamen. Nadat eerst de politie was ge waarschuwd, verschafte men zich via het schuifdak toegang tot de gesloten auto, omdat uitbreiding van de brand gevaar zou kunnen opleveren voor de vlakbij geparkeerde auto's. Nadat het voertuig van de parkeerplaats was weg geduwd, en ook de motorkap was open gebroken, bleek dat er over de motor en deken lag die was gaan smeulen. Toen eindelijk de eigenaar van de auto, de Brugse arts A. J. F. R. kwam op dagen, was het gevaar voor uitbreiding van de brand reeds geweken. Hij kon met zijn eigen auto naar huis rijden, noch de motor, noch de elektrische lei dingen waren beschadigd. Het sleepschip „Richard IX" van rederij Van Laak te Rotterdam dat vorige week op een bank in het Engels vaarwater op de Oosterschelde doormidden gebro ken was, en dat zoals gemeld later met behulp van sleepboten naar Katseveer was gesleept om daar gelost te wor den, is zondagmorgen leeg naar Papen drecht vertrokken achter de sleepboot „Villa Mares" en met het sleepschip „Temi 2" van het sleepbedrijf T. Dijk huizen uit Vlissingen. Het schip, dat nog steeds veel water maakte werd met de pompen drijvende gehouden. De Richard IX" zal gerepareerd worden bij de Pa- pendrechtse werf Schram. De heren B. H. A. van de Wolf uit Zie- rikzee en A. P. E. von Dorsselaer uit Hulst zijn geslaagd voor het kandidaats examen economische wetenschappen aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. De heer Van de Wolf slaagde met lof. Zondag strandde op de Westerschelde in de zogenaamde Overloop van Hansweert het Nederlandse vaartuig „Alhema II". Vanuit Hansweert voer het bergings vaartuig „Inktvis" ter assistentie uit. Het slaagde erin het gestrande vaartuig vlot te slepen. Het 900 ton metende, met maïs geladen vaartuig kon zijn reis van Rotterdam naar Sas van Gent vervol gen. TERNEUZEN In januari zal men ook in Terneuzen beginnen met sportkeuringen onder lei ding van een bureau voor medische sportkeurigen. De keuringen zullen wor den verricht door de Terneuzense huis artsen in het Groene-Kruisgebouw. De verenigingen, die hun leden willen laten keuren door het bureau dienen zich hier bij aan te sluiten. Het bestuui bestaat uit: de heren P. D. Bareman (voorzit ter), H. Heuvink (secretaris-penning- meester), J. B. Johanisse (tweede se cretaris) en dokter H. D. J. Meijer (me disch adviseur). Op de brug over de Westsluis te Ter- neuzen reed vrijdagmorgen een perso nenauto, bestuurd door H. A. M. uit Walsoorden achteruit tegen de bestel auto van L. M. uit Aardenburg. Beide voertuigen werden licht beschadigd. In de Jan Vermeerstraat reed een per sonenauto, bestuurd door A. M. S. uit Terneuzen over een omvergewaaide fiets van mevrouw C. van de B.-P. De fiets werd ernstig, de auto licht be schadigd. Bij deze ongevallen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. HOOFDPLAAT De raad van Hoofdplaat verleende de gemeente Philippine een subsidie van 50 per leerling in de vorige week ge houden vergadering voor het fruitteelt- vakonderwijs. Er zijn 2 inwoners uit de emeente, die de cursus volgen. Het :rediet in rekening-courant bij de Bank van Ned. Gemeenten werd voor 1964 op 50.000 vastgesteld. De raad verleende aan het gemeenteper soneel een uitkering in verband met na calculatie (trend) over 1963 overeen komstig de daarvoor gestelde richtlij nen. De gemeentewerkman (voorman) kreeg een prestatiebeloning van 12 pro cent per 1 januari 1963. Subsidies werden toegekend per 1 januari 1964 aan de Stichting Dienst voor de geestelijke volksgezondheid in de provincie Zeeland (5 cent per niet- r.-k. inwoner) en aan de R.-K. Stich ting voor geestelijke volksgezondheid van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis te Ter neuzen (5 cent per r.-k. inwoner). Een subsidieverzroek van de katholieke re- classeringsvereniging afdeling Zeeland werd afgewezen wegens de moeilijke fi nanciële situatie van de gemeente. Burgemeester J. F. C. Temmerman be dankte tot slot de raadsleden voor de prettige samenwerking in 1963. Hij hoopte op continuëring in 1964. Het bestuur van de Stichting Streekcen trum Axel, waarbij een groot aantal winkeliers is aangesloten, doet de laat ste weken weer van zich horen. Er is een grootse najaarsactie, waaraan een loterij verbonden is met een hoofd prijs van 1000 en verschillende andere waardevolle prijzen. Deze actie wordt, gezien het succes tij dens de Sint-Nicolaasdagen in versterkte mate doorgezet, zolang de voorraad lo ten strekt. De Bij de Stichting Streek centrum Axel aangesloten winkeliers zulen thans voor elke bestede gulden 3 loten verstrekken. Bovendien heeft het bestuur van de Stichting Streekcentrum Axel in samen werking met het Axelse gemeentebe stuur op een vijftal plaatsen in de stad kerstbomen doen plaatsen, welke des avonds verlicht zijn. Verschillende winkeliers hebben de ge vels van hun winkels verlicht. Ook in de Noordstraat is een sfeervolle verlich ting aangebracht. KLOOSTERZANDE Auto slipte Op de Hulsterweg, nabij Tasdijk te Kloosterzande ontstond een ongeluk, dat nog vrij goed afliep. De heer V. uit Goes reed als bestuurder van een personen auto over genoemde weg, waarbij zijn auto op een gegeven moment begon te sliDpen. De auto raakte van de weg en kwam in een terzijde gelegen wei land terecht, waar hij over de kop sloeg. De heer V. en zijn echtgenote werden licht gewond, doch konden nadat hun eerste hulp was verleend, hun weg ver volgen. De auto werd ernstig aan de kap beschadigd. Man gewond bij aanrijding Toen de 74-jarige heer B. zich dezer dagen over de zijkant van de Hulster- weg te Kloosterzande naar zijn woning wilde begeven, werd hij ingehaald door een auto bestuurd door L. uit Walsoor den. Door niet opgehelderde oorzaak werd B. door de auto geraakt en kwam te vallen. Nadat B. eerste hulp was ver leend, gaf de dokter het advies de man naar het ziekenhuis te TT',ist te vervoe ren. Daar bleek dat F een schouder fractuur had opgelopen. MIDDELBURG Een uitgebred gezelschap belangstellen den heeft vrijdagavond in de aula van de gereformeerde school in de Middel burgse Stromenwijk aandachtig geluis terd naar het Tweede-Kamerlid P. C. Elfferich, die een aantal belangrijke Ïmnten aanstipte in een lezing „Christe- ijke politiek, welvaart en welzijn". In zijn op uitnodiging van de plaatselijke A.R.-kiesvereniging en de A.R. staten- centrale Middelburg gehouden causerie was een belangrijke plaats ingeruimd voor de situatie in de landbouw. De heer Elfferich, die een aantal op merkingen had gebaseerd op de memo rie van antwoord van minister Biesheu vel, zei van mening te zijn dat in land- bouwkringen ondanks het feit dat er on behagen, onzekerheid, onrust en zelfs onwil valt waar te nemen, geen reden is om het uitzicht op de toekomst te verliezen. Het Tweede-Kamerlid kon wel begrijpen, dat de moeilijkheden die zich vandaag-aan-de-dag voordoen het vele landbouwers moeilijk hebben ge maakt om daarin te geloven. De narig heden in de landbouwsector zouden naar de mening van de heer Elfferich niet alleen veroorzaakt zijn door de prijzen- kwestie. Ook andere omstandigheden spelen daarbij naar zijn mening een be langrijke rol. Daarbij vestigde de Delft- se wethouder onder meer de aandacht op de dure seizoenen. ,De pijlers waarop het landbouwbeleid van de toekomst zal moeten rusten, dienen", zo zei de heer Elfferich, „te bestaan uit een reëel prijsbeleid, een actief marktbeleid, een hechte economi sche samenleving en uit boeren die be reid zijn een beweeglijk ondernemer schap te voeren. Andere onderwerpen waar het Tweede-Kamerlid dieper op inging, waren het loonbeleid en de wo ningbouw. Zoals de heer Kerkhof die de spreker bedankte voor zijn uiteen zetting al had verwacht, vormde het betoog van de heer Elfferich „een kap stok waaraan vele vragen konden wor den gehangen". De belangstellenden konden over bepaalde kwesties na de oauze nog iets meer te weten komen. Öe lezing werd onder meer beluisterd door wethouder J. S. Hoek en het Twee de-Kamerlid J. A. van Bennekom. Scheepvaartberichten De scheepvaartbeweging in het kanaal van Terneuzen was in november als volgt: Zeevaart: geschut opvaart: 308 (344.423 brt.), geschut afvaart 298 (330.573 brt.). Gelost of geladen te: Terneuzen 78 (70.633 brt.), Ter- neuze rede 8 (80.350 brt.), Sluiskil 11 (3694 brt) Binnenvaart: opvaart: vrachtschepen 1787 (929 710 ton), sleepboten enz. 330 (16.031 ton). Afvaart: Vrachtschepen: 1804 (887.593 ton), sleepboten enz. 329 (14.355 ton) Gelost of geladen te: Terneuzen 316 (165.697 ton), Terneuzen rede 30 (67.911 ton), Sluiskil 211 (120.166 ton), Axel Sassing 20 (4621 ton), Sas van Gent 327 (119.547 ton). DOOR CONCURRENTIE EN SLECHT WEER De Zeeuwse fruitteelt heeft dit jaar de wind niet in de zeilen gehad. Vooral in opbrengst zal 1963 schril afsteken met de twee voorgaande jaren. Viel de oogst ondanks de slechte zomer over het ge heel niet tegen, anders was het gesteld met de prijzen. Door het ontbreken van exportstimulansen als gevolg van bui tenlandse concurrentie, moest het hard- fruit het dit seizoen met beduidend la gere prijzen stellen. Enkele zomerrassen appelen haalden zelfs niet of nauwe lijks de kostprijs. Het beste van alles deden de peren het, maar ook deze moesten ten opzichte van voorgaande jaren tegen dalende prijzen „gelost" worden. Uitzonderingen daargelaten, zullen de uitkomsten gemiddeld voor de fruitteler dit jaar van redelijk tot matig en hier en daar zelfs slecht zijn. De zachtfruitteeltsector zat dit seizoen ook in de hoek waar de slagen vielen. De tegenslag begon al met de aard beien met een gedeeltelijke misoogst. Als gevolg van langdurige regenval ging een groot deel van de aardbeien oogst verloren wegens aantasting door botrytisrot. De overwegend goede prij zen konden dit verlies aan vruchtrot niet compenseren. Alleen al bij de vei ling te Kapelle kwam de aardbeienom- zet dit jaar niet hoger dan circa zeven honderdduizend gulden tegen 1,1 mil joen in 1962. Ook bij de rode en zwarte bessen zat „de klad er in. De midden- prijzen duikelden zelfs met veertig pro cent omlaag. De sterke areaalsuitbrei ding, zowel in binnen- als buitenland, is aan deze prijsval niet vreemd. Anders was het met de frambozen gesteld. Voor dit produkt was zowel voor levering in tubs als kratten flinke vraag op prijzen die gemiddeld tien procent boven 1962 uitkwamen. Belangstelling was er ook voor de bramen. Van buitenlandse zijde was het vooral Zwitserland dat naar dit zwarte produkt het oog richtte en de middenprijs met niet minder dan dertig procent omhoog bracht. Niet alle telers wisten hiervan te profiteren, omdat vele percelen lichte tot zware schade had den opgelopen van de strenge vorst. Een tweede schadefactor was voorts de in het voorjaar optredende stengelziek te. Een uitgesproken slecht jaar was het voor de telers van sperciebonen. Naast de strop van een matig gewas toonden ook de fabrieken weinig interesse. Naar mate de aanvoer steeg, daalde de prijs snel. Zelfs op de minimumprijs toonden de conservenfabrieken geen belangstel ling, zodat gorte quantums bonen door draaiden. Wat beter uit de bus kwamen de prui men. De oogst overtrof die van voor gaande jaren en hoewel de gemiddelde prijs ook dit jaar daalde, werd toch een redelijke beloning verkregen. Vooral de beglnmarkten lagen dit jaar voor prui men weer hoog. Een redelijke belang stelling was er ook voor de industrie kersen. Een slechte start had ook het hardfruit. Vooral de zomerrassen appelen als Ear ly Victoria, Perzikrode Zomerappel en Zigeunerin bleken niet gewild. Perzik- appel en Early Victoria brachten prijzen op die de helft van vorig jaar bedroe gen. Bij Zigeunerin kwam de klap nog harder aan, want hiervoor trad zelfs een daling van zestig procent op. Het zijn vooral deze drie rassen die de teelt geen lonend karakter hebben gegeven. Ongelukkige val met bromfiets De heer B. uit Terhole, reed met zijn bromfiets, in de avonduren, over de Walsoordensestraat te Kloosterzande. Door een nog niet vastgestelde oorzaak maakte B. een val, werd gewond en raakte bewusteloos. Na een woning te zijn binnengedragen, werd B. eerste hulp verleend, terwijl ook een geestelijke werd gewaarschuwd. De gewaarschuw de dokter, zag de toestand ernstig in en liet B. naar het ziekenhuis te Hulst ver voeren. Bietenlevering beëindigd Deze week is de suikerbietenlevering aan de haven te Kloosterzande beëin digd. Ruim 30 miljoen kilogram bieten werd dit jaar aangevoerd en naar de fa' brieken getransporteerd. Dit is echter circa 10 miljoen kilogram minder, dan in de voorafgaande jaren. Naar schatting 3500 Middelburgse scho lieren en militairen van de eerste C.O.A.K. hebben donderdag en vrijdag tijdens totaal acht voorstelling kunnen genieten van een filmvoorstelling, die hen werd aangeboden door het aard rijkskundig jeugdcentrum, dat dit jaar aan een derde jubileumviering toe is. De Walt Disneyproduktie „Jungle cat", die op het witte scherm werd gebracht bezorgde de jeugdige belangstellenden gedurende ruim een uur een aangename en tevens interessante tijdsverpozing. In de technicolorfilm van James Algar heeft men kunnen kennismaken met de jrootste aller jagers: de jaguar, die eeft in een wereld, waar tand en klauw nog de wet voorschrijft. De indrukwek kende documentaire toonde naast boei ende opnamen ook grappige scènes. Bij zondere zorg was gewijd aan het Ne derlandse commentaar bij de film. Aan deze voorstellingen waren voor de kij kers wedstrijden verbonden. Ten gevolge van bijzondere omstandig heden bestaat vrijwel de zekerheid, dat het contingent woningwetwoningen voor de gemeente Oost- en West-Souburg wordt uitgebreid met een toewijzing van nog 19 woningen. Deze woningen kun nen worden gerealiseerd in het plan Nagelenburg. De grondkosten worden geraamd op 80.896,20, de bouwkosten zullen vermoedelijk een bedrag van 333.231 belopen. De huur is becijferd op 19,70 per week. B. en w. van Souburg stellen de raad, die donderdag avond a-s. om half acht In het gemeente huis bijeenkomt, voor op grond van de bepalingen van de woningwet steun aan te vragen voor de exploitatie van het complex (geraamde jaarlijkse bijdrage 3.325,31) en voorts het rijk voorschot ten te vragen voor de financiering van grond- en bouwkosten. De raad wordt voorts voorgesteld een bijdrage van ongeveer 4300 te ver lenen aan de afdeling Souburg van het Rode Kruis. Dit bedrag is bestemd voor de inventaris van het gebouwtje aan de Paspoortstraat. De afdeling zelf heeft met belangeloze medewerking van vaklieden het gebouwtje verbouwd, waarmee een bedrag van 16.000 a 18.000 aan werkloon werd bespaard. Het bestuur heeft daarbij 10.000 aan tweedehands en nieuwe bouwmaterialen uitgegeven. B. en w. willen voorts een naam ge ven aan enkele straten in plan Nagelen burg. Voorgesteld wordt de straat, die evenwijdig loopt aan de Molenweg, langs de begraafplaats tussen de Bur gemeester Stemerdinglaan en de Mo lenweg, in noordelijke richting tot de Irenestraat en het dichtst bij de Burge meester Stemerdinglaan gelegen de naam Henri Dunantstraat te geven en de straat lopende van de Molenweg in noordelijke richting tot de Irenestraat en het verst van de Burgemeester Se- merdinglaan de F. Leenhoutsstraat te noemen. Vooral in de beginperiode was er prak tisch geen vraag uit het buitenland. De ze nam echter toe naarmate het sei zoen vorderde. België had het vooral op de peren voorzien, terwijl Engeland be langstelling had voor Cox Orange Pip pin. Ook uit West-Duitsland kwam wat meer vraag, zodat de handel geleidelijk aan een levendiger karakter kreeg. Hoe wel de peren op redelijke prijzen ver kocht konden worden, moest het gemid delde eveneens een gevoelige veer laten. De pluk van het najaars- en winterfruit had een vlot verloop. De afgelopen we ken zijn er grote aankopen gedaan voor Oostdultse rekening. Dit land heeft veel belangstelling voor Jonathan en Goud renet. Ofschoon ook hier de prijzen wat mager zijn, heeft er een flinke oprui ming in deze rassen plaatsgehad. Een begin is ook gemaakt met de verkoop van in de koelhuizen opgeslagen Confé renceperen. Het prijspeil valt echter te gen. De laatste weken is België weer van het toneel verdwenen door de hoge heffingen die er bij export van appelen betaald moeten worden. Dit heeft een domper op de afzet gezet, omdat onze Zuiderburen op het prijsniveau van dit najaar flinke belangstelling toonden. Van telerszijde was er dit jaar ruime belangstelling voor de teelt van knolsel derij op contract. De opbrengst in kilo grammen viel ondanks de verwachtin gen niet tegen; de kwaliteit stelde velen teleur. Gröte partijen knollen moesten als afwijkend produkt geleverd worden wegens stip en roest. De contractteelt van augurken was eveneens niet best. Door de slechte zomer kwam deze teelt niet tot haar recht. In geringe mate werden er ook tuinbonen op contract ge teeld. Voor het eerst hadden de veilingen dit jaar een ruim aanbod van tomaten. Het produkt was van goede kwaliteit. Voor de glastuinders gaf ze als nateelt goede uitkomsten. Alles bij elkaar zal 1963 voor de tuin bouw in Zeeland geen jaar zijn om lang over na te praten. De transportondernemers zullen begin volgend jaar hun prijzen moeten verho gen, zelfs indien dan nog geen gunstige beslissing is verkregen op een verzoek tot tariefverhogingen, dat enige tijd ge leden door de gezamenlijke organisaties in het beroepsgoederenvervoer over de weg bij de minister van verkeer en wa terstaat Is ingediend. Dit was het oordeel van de transport ondernemers, die zaterdag jl. in Utrecht bijeenkwamen voor de vergadering van afgevaardigden van de nationale orga nisatie voor het beroepsgoederenver voer, de N.OJ3. Wegtransport. Staande de vergadering werd besloten een telegram in deze zin te zenden aan minister Van Aartsen. In dat telegram spreken de vervoerders hun ernstige be zorgdheid uit over de in 1964 te ver wachten kostenstijgingen en doen zij een dringend beroep op de minister met spoed een aanpassing van de tarieven aan deze kostenstijging goed te keuren. Zij zeggen dat de rentabiliteit in de ver voerbedrijven de laatste jaren nog ver der achteruit is gegaan en dat in vele bedrijven reeds thans de kosten de ba ten overtreffen. Wil het beroepswegver- voer zijn taak ten dienste van de Ne derlandse economie kunnen blijven ver vullen, zo besluit het telegram, dan zul len de transportondernemers de loons verhogingen en overige kostenstijgingen in hun prijzen moeten doorberekenen. De ministers van buitenlandse zaken van de N.A.V.O.-landen hebben giste ren in Parijs aan de vooravond van de ministersconferentie van de N.A.V.O. druk onderling overleg gepleegd. De ministers Schroder, Butler, Rusk en Couve de Murville zaten gisteravond aan een werkdiner aan, dat werd aan geboden door minister Schroder. Naar verluidt zouden de kwesties Duitsland en Berlijn zijn besproken. Minister Rusk zal vandaag (maandag) een onderhoud hebben met president de Gaulle. Franse kringen verklaarden dat het een „be leefdheidsbezoek" betrof. Het zwaartepunt van het overleg op de N.A.V.O.-conferentie, die vandaag, morgen en woensdag wordt gehouden, zal vallen op de huidige verhouding tussen de communistische en de weste lijke wereld en wat de N.A.V.O. heeft bereikt. Sensationele besluiten worden van deze zitting niet verwacht. De se cretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. Stikker, heeft op een persconferentie gezegd aan te nemen, dat dit een zit ting van bezinning en consolidatie zal worden. De tweedaagse besprekingen van de ze ventien lidstaten van de raad van Euro pa werden zaterdag besloten met het uitgeven van een communiqué, waarin wordt gezegd dat zal worden gestreefd naar verdere uitbreiding der samenwer king tussen West-Europa en de V.S., „met het doel tot een Atlantisch deel genootschap te komen". De ministers van buitenlandse zaken die het overleg voerden, merken voorts op, dat deze samenwerking reeds in bestaande orga nisaties tot uitdrukking komt en dat zij vastbesloten zijn haar te verdiepen. In plaats van kaarten. Heden overleed te Zierikzee op 83-jarige leeftijd, onze lieve moeder en grootmoeder, mevrouw CATHARENA FRANCINA VAN DEN ENDE DE BUCK. Westervoort: F. C. van Ginhoven-van den Ende. J. D. van Ginhoven. Zierikzee: J. J. van den Ende. D. J. van den Ende-Timmerman. Rotterdam: W. J. Pronk-van den Ende. Castricum: W. van den Ende-Snetlage. Marco van den Ende. Kinderen en kleinkinderen. Middelburg, 13 december 1963. Liever geen bezoek. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 17 decem ber 1963 op de algemene begraafplaats te Mid delburg, 's middags om 2.45 uur. Heden overleed, in de ouderdom van 87 jaar en 6 maanden, onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader, JAN VERSLUIJS, weduwnaar van Maria v. d. Bosse. Uit aller naam, Vee re, 14 december 1963. Godshuis. Condoleantieadres Dorpsstraat 78, Gapinge. De teraardebestelling zal plaatshebben dins dag 17 december op de alg. begraafplaats te Veere. Vertrek vanaf het „Compas" om 12.00 uur. De Breskense werf van de firma Ge broeders van de Sande zal vrijdag 20 december de eerste op haar werf ge bouwde hekkotter officieel aan de eige naars overdragen. De hekkotter, de „Tinie Cornelia", die gebouwd is voor de heer J. Molesteeg te uddorp wijkt sterk af van het bestaan de type viskotter, bij de bouw waarvan gebroken is met tal van tradities. Zo is bijvoorbeeld in tegenstelling tot het tra ditionele kottermodel het stuurhuis op het voorschip geplaatst. De mast bevindt zich op het achterdek. Bovendien is deze mast van een geheel afwijkende con structie van wat tot dusver gebruike lijk was. Deze bestaat uit een 2-poot mast van zeer zware constructie, dwars geplaatst in het midden van het schip. Met dit schip zal de naast de van ouds bekende trawl- en spanvisserij ook de „bokken" visserij uitgeoefend kunnen worden. Deze bokken of visgieken zijn dusdanig aangebracht, dat bij eventueel vastlopen van een net toch geen gevaar voor kapseizen bestaat. Het achterschip van de „Tinie Cornelia" is vrijgehou den, waardoor een grote werkruimte ont staat. Op het achterschip is een z.g. vis- beugel aangebracht, die dienst kan doen wanneer de gieken niet worden gebruikt en het schip bijvoorbeeld voor de trawl- of spanvisserij zou worden ingezet. In het geval deze trawl- of spanvisserij wordt uitgeoefend, zal de visbeugel dienst kunnen doen voor bevestiging van het net. De winch is niet op het dek geplaatst, maar in de stuurhut inge bouwd, vanwaaruit deze wordt bediend. Het schip heeft logies voor 7 opvaren den. In het middenschip is een visruim met een inhoud van 47 kubieke meter. Bovendien is dit ruim voorzien van een koelinstallatie. De totale lengte van het schip bedraagt 21,20 meter, de totale breedte 5,60 me ter en de holte 2,60 meter. De voort stuwing geschiedt door middel van een 380 p.k. Cummins motor. Het schip wordt bestuurd door een elektrisch- hydraulische Seffle stuurmachine. Voorts is het schip uitgerust met radio telefonie, echolood, v.h.f. installatie voor onderling radioverkeer en een Decca na vigator. Heden nam God tot Zich, mijn geliefde man en onze lieve va der, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer HUIBREGT HUIJBREGTSE, in de gezegende ouder dom van bijna 86 jaar. Psalm 23, onberijmd. Uit aller naam, wed. E. Huijbregtse- van den Broeke. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Middelburg, 14 december 1963. Klein Vlaanderen 49. De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag a.s. op de alge mene begraafplaats te Middelburg, vertrek sterfhuis om 12.30 uur. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Na afloop van de be grafenisplechtigheid is er gelegenheid de fa milie in de aula te con doleren. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve man, vader, behuwd- en grootva der, de heer LUCAS JOHANNES KUIJS, in de ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam, C. Kuijs-Geertse. Middelburg, 14 december 1963. Spanjaardstraat 35. Condoleantieadres Trompstraat 6. De teraardebestelling zal plaatshebben dins dag 17 december a.s., vertrek vanaf Tromp straat 6 om 1.30 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden nam de Here plotseling tot Zich, onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder, mevrouw G. BROUWER MULDER, weduwe van L. Brouwer, op de gezegende leef tijd van 84 jaar. Wormerveer, 13 december 1963. Huize ,,d'Amandelbloesem", voorheen wonend te Hansweert, Kanaalweg 25. Namens de kinderen Brouwer. De rouwdienst wordt gehouden in de consis toriekamer van de Ned. hervormde kerk te Kruiningen, op woensdag 18 december aanstaande, 's middags te één uur, welke dienst geleid wordt door ds. J. H. J. Hoff man, waarna de bijzet ting in het familiegraf te circa 13.45 uur zal plaatshebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11