VAN COMMISSARISSEN K.L.M ZAL WORDEN GEWIJZIGD RAAD Directie één man wordt met uitgebreid Tweede Kamer ging akkoord met verhoging sociale uitkeringen Vlissingen maakte zijn begroting noodgedwongen sluitend J S.A.V.O.-CONFERENTIE IN TWEE SCHEVENINGSE HOTELS Vervreemding en samenhang Meermin van het misverstand Zeventien procent van weggebruikers ziet slecht Prinses Beatrix opende reuma- vakantiecentrum Sneeuw in Europa Vandaag... Aanvankelijk tekort van Onderhoud K i Twee oplossingen Definitief PROF. VAN POELJE (80 TODF GEHULDIGD Levensonderhoud 0,4 pet. duurder door E.E.G.-graanprijs AMENDEMENT-SUURHOFF - EXTRA VERHOGING VAN A.O.W. - VERWORPEN SO miljoen Beroep 205,400 STICHTING OPGERICHT TOT UITVOERING VAN LANDBOUWMAATREGELEN 206 jaargang - no. 294 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 dec. 1963 MINISTER IN NOTA AAN KAMER voor directie stelde twee oplossingen voor conflict Nu waarsct in Haagse kazerne Twaalf pet. per januari Premie-inkomensgrens omhoog °p f M- Geruststelling PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.; franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2 tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tariefKleine adv. (max. 8 regels) 30 cfc. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. De regering stelt zich voor in het college van commissarissen van de K.L.M. wijzigingen aan te brengen. De directie van de K.L.M. streeft er naar haar college uit te breiden met een vierde directeur, die in het bijzonder zijn aandacht zal schenken aan sociale aan gelegenheden. Deze mededelingen doet de minister van verkeer en waterstaat, de heer Van Aartsen, in een nota aan de Tweede Kamer. De bewindsman maakt ook duidelijk dat de K.J,.M.-directie, waarbinnen grote onenigheid heerste, zelf twee oplossin gen heeft voorgesteld. De ene luidde dat de directie zou worden voortgezet door drie directeuren, nml. de heren Albar- da, Van de Wal en Besancon, waarbij de heer Larive zijn ontslag zou aan bieden, de andere oplossing stelde een voortzetting der directie door de heer Larive voor. In dat geval zouden de drie andere directeuren vertrekken. De bewindsman zegt dat hij nadat een bij hem heersende ongerustheid over tegenstellingen in de directie der K.L.M. niet was weggenomen op 21 november de voltallige directie voor een onderhoud ten departemente uitnodigde. Bij dit onderhoud was op zijn verzoek ook de president-commissaris van de K.L.M. aanwezig. Bij die gelegenheid liet hij de directie duidelijk blijken van zijn bezorgdheid omtrent de onenigheid, <fte hij in de directie meende te hebben geconstateerd Zijnerzijds werd aange drongen op een herstel van de eensge zindheid in de kring van de directie en I „Meermin van het misver stand" is de titel van de veer tiendaagse, door Jac. Prince geïllustreerde reportage in het zaterdagnummer dit maal over de legende van Westenschouwen, de wraak- roep van de meerman „Wes tenschouwen zal vergaan, maar de toren zal blijven staan!", en een actueel mis verstand. Voorts op Pag. 2: Huldiging jubilarissen „De Schelde'1 te Vlissingen en automatisch telefoonverkeer met België van Terneuzen en Goes uit in 1965. Pag. 3: Minister voelt wel voor staatsboerderij en de regering springt niet bij in tekort Nijmeegs feestcomité. Pag. 4: P.Z.E.M.-hulde aan jubi lerende werknemers. Pag. 5: Kerkdiensten. En in het Pag. 11: „De zeven vijanden", een reportage over de Canadese Ser- vival School en de reportage „Plu tonium voor Dounreay" Pag. 13: Meermin van het mis verstand" en de bijdrage „Geoor deeld, een ieder naar zijn werken" rond een bezoek aan het stadhuis van Tholen Pag. 15: Letterkundige kroniek, Première van „Op hoop van ze genen Albert Vogel: portret van Andersen Pag. 17: „Eerbied voor het bad huis", een herinnering aan het ontluikende badleven in Cadzand en de puzzelrubriek; Pag. 19: „De kerken en de maat schappij" met o.m. Verschuivin gen in kerkelijke gezindte en Stemmen uit de Kerken". voor het geval zulks niet mogelijk zou zijn, werd door hem de weg gewezen, die alsdan zou moeten worden gevolgd. De directie zou zich in dat geval dienen te wenden tot het college van (gedelegeerd) commissarissen en voor het geval dat het college in die omstandigheden daaraan behoefte zou gevoelen, zou dit zich op zijn beurt kunnen wenden tot de rege ring. Na de hierboven genoemde vergadering bleek reeds spoedig, dat een herstel van de eenstemmigheid in de directie niet kon worden verwacht. In een schrijven, ondertekend door de vier directeuren, werd zulks bevestigd; in die brief wer den de twee genoemde oplossingen voor- esteld. Nadat hierover in de vergadering der commissarissen overleg was gepleegd, heeft de raad van commissarissen deze aangelegenheid aan de regering voor gelegd De minister van financiën en van ver keer en waterstaat hebben vervolgens ider der directeuren afzonderlijk ge hoord, overleg gepleegd met hun verte genwoordigers in het college van com missarissen, alsook een bespreking ge voerd met de president-commissaris. „Geheel in overeenstemming tussen re gering en de raad van commissarissen is daarna besloten in het ontslag van de heer Larive te berusten". De regering is ervan overtuigd, dat de huidige directie alles in het werk zal stenen haar moelijke taak op de best mogelijke wijze te verrichten. De minister heeft tegenover de directie nogmaals duidelijk gesteld, dat de rege ring uiterlijk aan het einde van het eerste kwartaal 1964 een rapport der directie wenst te ontvangen, waarin zij de nodige voorstellen en een gedetail leerd plan niet betrekking tot de ont wikkeling van de K.L.M. in de naaste toekomst aan de regering voorlegt. Definitief bericht aan de heer Zwolsman rentie oorspronkelijk zou plaatsvin den niet voor dit doel in mei be schikbaar kon worden gesteld. De heer Zwolsman heeft nu definitief bericht ontvangen, dat afgezien wordt van het gebruikmaken van een van zijn hotels voor de N.A.V.O.- cont'erentie. Overigens wordt toegegeven dat de Prinses Julianakazerne, waar het hoofdkwartier van de generale staf is gevestigd, minder accommodatie biedt dan de .Scheveningse hotels. De volgend jaar mei te houden voorjaarsconferentie van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie zal zeer waarschijn lijk in de Prinses Julianakazerne in het Haagse Benoordenhout gehouden worden, zo is uit wel ingelichte kringen vernomen. Vast staat thans, dat hiervoor geen der Scheveningse hotels van de Zwols- mangroep in aanmerking komt, nu de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, P. C. W. M. Bogaers, geen vergunning wil geven voor de verbouwing van het „Scheveningse „Palace hotel" zulks met het oog op de huidige toestand op de bouw markt. In gezaghebbende kringen in Den Haag viel onbehagen te bespeuren dat de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen (van de Zwolsmangroep) zo laat te kennen heeft gegeven dat het „Kurhaus" hotel waar de confe- Op 23 januari hoopt prof. dr. G. A. van Poelje de dag te herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden aan de rijksuniver siteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen na verdedi ging van zijn proefschrift „heden- daagsch gemeenterecht". Enkele dagen later, op 31 januari 1964, zal de gouden doctor de 80-jarige leeftijd bereiken. Een comité stelt zich ten doel prof. dr. G. A. van Poelje naar aanleiding van deze beide jubilea op bescheiden wijze te huldigen. Het comité wil dit doen door een bijzon der accent te verlenen aan de verschij ning van het jongste werk van zijn hand. getiteld „Hedendaags gemeentewezen". Het ligt in de bedoeling prof. Van Poelje op zijn tachtigste verjaardag een in leer gebonden exemplaar van het werk aan te bieden. (Van onze Haagse redactie) Volgens dr. Sicco Mansholt zal het aan vaarden van een uniforme Europese graanprijs voor de Nederlandse huis vrouw als consequentie hebben dat het levensonderhoud met 0.4 proeent zal stijgen. De vice-voorzitter van de E.E. G.-eommissie zei dit gisteren toen hij in Den Haag een jaaroverzicht gaf van de ontwikkelingen binnen de Euromarkt. Dr. Mansholt herinnerde aan, wat hij noemde, „de krach" van 14 januari, de beruchte persconferentie van de Gaulle, die een impasse heeft ingeleid welke thans nog het gehele beeld in Europa beheerst. Van januari tot april heeft het werk in Brussel praktisch stilgelegen, totdat op 9 mei de ministerraad van de E.E.G. het besluit nam voortgang te maken met de gemeenschappelijke land bouwpolitiek en het vastleggen van de onderhandelingspositie voor de G.A.T. T.-conferentie in Genève. Dr. Mansholt meende dat het moeilijk zal zijn vóór de 21ste om tot een beslis sing over de landbouwpolitiek te komen. Maar, zei hij, tussen de 21 en 31 de cember, een datum waaraan de Franse regering schijnt vast te houden, zijn er ook nog dagen, al zal niemand het pret tig vinden om ook dan te onderhande lenDr. Mansholt zei niet te gelo ven aan de dreigementen van de Gaulle. Het gezichtsvermogen van 17 pet van de weggebruikers varieert van onvol doende tot bedenkelijk. Dit is gebleken uit de door de stichting „Oog en Bril" in november gehouden ogentests, waar aan bijna 60Ö0 weggebruikers hebben deelgenomen. Het ogenonderzoek geschiedde op basis van vrijwilligheid in een aantal weg restaurants in het heel land. Ook bij brildragers bleek het gezichtsvermogen vaak onvoldoende en bedenkelijk (20 pet). Bij de weggebruikers boven de 60 jaar bleken de ogen van 40 pet niet aan redelijke eisen te voldoen. In de leeftijd groepen tot en met 40 en van 40 tot en met 60 jaar bedroegen deze percentages 12 resp. 18. Bij het beroepsvervoer lagen de percentages iets gunstiger, hier was 14 pet onvoldoende en bedenkelijk, een zelfde percentage als onder de motor en scooterrijders. De Stichting Oog en Bril meent dat de resultaten van deze ogentests duidelijk maken, dat een betere controle van het gezichtsvermogen vóór de afgifte van een geneeskundige verklaring ter ver krijging of verlenging van een rijbewijs een absolute noodzaak is. Gistermorgen heeft prinses Bea trix het eerste Nederlandse reu ma-vakantiecentrum Dr. Jan van Breemen, aan de Amersfoortse- straatweg te Bussum, officieel ge opend, door de onthulling van een naambord en een portret van de pionier op het gebied van de reu mabestrijding, dr. Jan van Bree men. Dr. A. H. Bartels, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, mr. W. J. Geertsema, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging voor Rheumatiek Bestrijding, en enkele andere autoriteiten wer den aan de prinses voorgesteld. Max Tailleur, voorzitter van het Max Tailleur Rheumatiekfonds, woonde de bijeenkomst bij. Dr. Geertsema zei in een toe spraak dat de vereniging momen teel slechts de morele steun van het departement van volksgezond heid nodig heeft, maar niet zal vergeten, dat het departement fi nancieel gesteund heeft en daar door mee heeft gewerkt aan het tot stand komen van dit eerste vakantiecentrum in Nederland. Max Tailleur bood een cheque aan van 100.000, een voorlopige gift. „Veel is het niet", zei Max Tailleur, „maar toch wel genoeg voor de boerenkool van vandaag". Hij hoopt zijn actie voor de reu mabestrijding voort te kunnen zetten. Hierna onthulde prinses Beatrix het naambord en portret van dr. Jan van Breemen. Hare konink lijke hoogheid onderhield zich met enige patiënten en bezichtigde het vakantieoord. Foto boven: naambord. prinses onthult Foto onder: prinses met Max Tailleur. in gesprek WW\AftA/WWWVWWWWm/WWWWWW\/WIAfWWWWWWI/i (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de wetsontwerpen tot verhoging van de sociale uitkeringen per 1 janu ari a.s. aangenomen. Deze ver hoging van 12 procent, die voort vloeit uit het loonakkoord van de Stichting van den Arbeid, betreft de uitkeringen van de a.o.w. en de a.w.w., de invalidïteitsrente, de kinderbijslagen en de ziekenfonds verzekering voor de bejaarden. Voorts is de premie-inkomensgrens met ingang van 1 april 1964 verhoogd tot 10.900,Deze grens geldt voor de a.o.w., de a.w.w. en de kinderbijslag wetten. Een amendement-Suurhoff, waarin werd voorgesteld een extra verhoging van de a.o.w.-uitkeringen 102 gulden voor gehuwden en 72 gulden voor ongehuw- den per jaar werd met 54 tegen 30 stemmen verworpen. Vóór het amen dement stemden de fracties van de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. De overi ge fracties stemden tegen. De heer Suurhoff, die namens zijn fractie instemming betuigde met de voorgestelde verhogingen, was van oordeel, dat de minister bij deze spe ciale gelegenheid iets verder kon gaan. De overtuiging, dat de a.o.w. op zichzelf te laag is en opgetrokkenuitlopend op de stijging van het index- moet worden tot een sociaal mini- j cijfer voor de lonen tussen mei en decem- mum, wordt meer algemeen. ber 1963. Daarbij komt nog het streven om de i De minister was wel bereid na te gaan laagste inkomensgrens met meer dan Welk effect de ondernemingsgewijze dif- ken. De heer Suurhoff pleitte dan ook j ben. Daarvoor zal hij zich wenden tot voor extra verhoging van de a.o.w.-uit- de Stichting van den Arbeid en het keringen opdat de relatieve achterstand Centraal Bureau voor de Statistiek, van de bejaarden niet nog meer zou toe- Minister Veldkamp betoogde, dat aan vaarding van het voorstel-Suurhoff 80 De beer C. J. van der Ploeg (k.v.p.) vond het voorstel-Suurhoff sympathiek, maar geloofde toch, dat de minister op goede gronden het voorstel had afge- miljoen gulden zou kosten, terwijl danwezen. Ook was hij het eens met de de premie zou moeten worden verhoogdminister, dat zolang de S.E.R. nog geen met 0.4 tot 0.5 procent. De minister advies heeft uitgebracht, een discussie wees er vervolgens op, dat in de Stich ting van den Arbeid 10 procent was overeengekomen en dat daarbij door de minister nog 2 procent is gevoegd, voor- Op vele plaatsen in Europa is gisteren sneeuw gevallen. In Zuid-Slavië werd het luchtverkeer tengevolge van sneeuw verlamd en ondervond het wegverkeer stagnatie. In het grootste gedeelte van West- Duitsland viel gisteren de eerste sneeuw, In Italië heerst een koudegolf. Milaan kreeg de eerste sneeuwbui van deze winter. Ook in verscheidene streken van Engeland, onder meer in Londen, sneeuwde het. In Wenen sneeuwde het de gehele dag. Uit vele wintersportplaatsen komen be richten over goede omstandigheden voor de skisport. over optrekking van de a.o.w. tot een (Zie slot pag. 3 kol. 4) is het 60 jaar geleden, dat Wil burg Wright te Kitty Hawk met een" door hem zelf en zijn broer Orville gebouwd motorvliegtuig een mislukte vliegpoging deed. Orville bleef op 17 december d.a.v. met hetzelfde toestel gedurende twaalf seconden in de lucht, waar mee de eerste bemande motor- vlucht in de geschiedenis was vol bracht. MORGEN is het 250 jaar geleden, dat de destijds beroemde Italiaanse ba- rok-schilder Carlo Maratti te Ro me overleed. We hebben nog eens een oud nummer van het Zeeuws Tijdschrift opge slagen; het landaanwinningsnummer uit 1955. Daarin staat een artikel van Anton van Duinkerken over de culturele ge volgen van het Deltaplan, een beschou wing, die als opschrift kreeg: „Eerst vervreemding, daarna samenhang". Uit dit artikel willen wij vandaag, ruim acht jaar later, enkele zinnen citeren: ..Bij ontsluiting zullen aanvankelijk de eigen kenmerken van de afzonderlijke gebieden zich sterker laten gelden dan de saamhorigheid van het gewestelijk ge heel. Dit heeft bijvoorbeeld de ontsluiting der afgelegen heidedorpen door het snel verkeer aangetoond. De Tholenaars zullen zich krachtiger Thools. de Noordbevelan- ders krachtiger Noordbevelands gaan ge voelen en gedragen naarmate zij voor anderen gemakkelijker bereikbaar wor den. Deze onvermijdelijke nadruk op de verschillen kan culturele moeilijkheden opleveren, doch ze is noodzakelijk als grondslag tot groeiende verstandhouding. Wat dus op korte termijn eerder onder linge vervreemding zal schijnen, laat zich pas op langere duur als hechte samen hang van verschillende bestanddelen waarnemen. Dit is een cultuurhistorische „wet". Tot zover het citaat. Waarom deze alinea uit 1955 overge nomen? Omdat we de indruk hebben, dat de laatste maanden de „afzonderlijke gebieden" zich krachtiger doen gelden dan de „saamhorigheid van het ge westelijk geheel". Uiteraard zijn er in Zeeland altijd spanningen geweest tussen de samenstellende delen. Zij bestonden tus sen stad en platteland, tussen de steden onderling, tussen het autonome gebied en het generaliteitsland, om er enkele te noemen. Maar in de loop der jaren zijn vele controversen verdwenen, werden scherpe kantjes en kanten weggeslepen en ontstond er een duidelijker eenheids besef, soms heel fraai „Zeeuws besef" ge noemd. De laatste tijd evenwel lijkt het er op, alsof oude tegenstellingen op nieuw de kop opsteken. Zo werd on langs op Beveland nadrukkelijk betoogd, dat de Sloehaven heus niet alleen een Waicherse zaak is. Op zichzelf een juis te opmerking, maar een niet-Zeeuw zal die wellicht niet helemaal begrijpen. Na een blik op de kaart zal hij immers redeneren, dat ergens een paar dijkjes in het aaneengeklonken gebied van Zuid- Beveland en Walcheren toch echt niet als een markante grens kunnen worden beschouwd en hij zal geloven, dat het fehele gebied rond de Sloehaven van de aar verwachte ontwikkeling kan pro fiteren. Maar in Zeeland zelf denkt men dus nog in categorieën „Beveland", „Walcheren" enz. De in Beveland ge maakte opmerking wijst er op, dat on danks het niet meer bestaan van een scherpe topografische grens hier nog wel in tegenstellingen worden gedacht. Er zijn meer van die voorbeelden; de discussie over de plaats van een sport hal, de kritiek in Zeeuwsch-Vlaanderen over voorkeuren van het provinciaal bestuur voor niet-Zeeuws-Vlaamse pro jecten. Het lijkt er haast op, alsof de oude verdeeldheid de kop opsteekt. Wij zijn over het algemeen niet zo heel bang voor intergewestelijke botsingen, mits ze maar niet tot gevolg hebben dat een verdeeldheid ontstaat, die bepaalde zaken voor Zeeland ver loren doen gaan. Enige rivaliteit en ge zonde concurrentie scherpt de geesten. Maar afgezien daarvan is het dunkt ons juist te herinneren aan de eerder door Van Duinkerken geformuleerde wet. Het is begrijpelijk, dat hier en daar tegen stellingen naar voren komen. Immers, in de groei naar grotere verbanden wordt in het oude gebied onbewust gestreefd naar een zo groot en zo belangrijk mo gelijke plaats in het nieuwe geheel. Daarom ook zijn de hier gesignaleerde tegenstellingen (misschien toch een te zwaar woord) niet verontrustend, in tegendeel: zij zijn in zekere zin onver mijdelijk. Hoe zei Van Duinkerken het ook weer? „Wat op korte termijn eerder onderlinge vervreemding zal schijnen, laat zich pas op langere duur als hechte samenhang van verschillende bestand delen waarnemen". Op verschillende punten in de Zeeuwse samenleving is de „langere duur" al aangebroken en is een nieuwe samenhang aantoonbaar: men denke aan de waterschappen en op ge heel ander gebied aan de samenwerking in de Stichting Cultuurspreiding. Ver vreemdingsverschijnselen, of liever: (al dan niet oude) tegenstellingen zullen ook in de toekomst een rol blijven spelen. Op de langere duur dus de hechte samenhang. Dat zal een mooie tijd worden: de Vlissingers maken geen be zwaar meer tegen Sloe-woonwijken in Middelburg en hebben zich zelfs met Souburg verzoend, de Goesenaren gaan zingend naar de Vlissingse sporthal, de Middelburgers hebben er vrede mee, dat Goes een groot industrie- en spoorweg knooppunt is en in de raad Terneuzen ten slotte wordt voorgesteld een „Monu ment voor de Zeeuwse eenheid" op te richten. En dat gaan we dan met zijn allen onthullen bij de oprit van de Wes- terscheidebrug. Zo gaan we boeiende tijden tegemoet: van de vervreemding naar de samenhang. Verbaasd en verrast zullen vele Vlissingse raadsleden gister avond zijn geweest, toen zij de gemeentebegroting voor 1964 in ontvangst hadden genomen La coniek schrijven burgemeester en wethouders in het begin van hun begeleidingsbrief„Wij zijn er in geslaagd U deze ontwerp begroting voor wat de gewone dienst betreft, sluitend aan te bieden". Voor Vlissingen was dat een begroting-zonder-te- kort al jaren lang een onge kende weelde door geldverslin dende objecten als het sane ringsplan en het nieuwe stad huis. Vorig jaar nog liet de be groting (die voor 1963 dus) een tekort van bijna een kwart mil joen op de gewone dienst zien: 242.000. En op de begroting voor 1962 mankeerde er bijna twee ton. Vandaar: verbazing en verrassing bij de raadsleden. Aanleiding voor uitbundige vreugde geeft de begroting voor 1964 echter beslist niet. In fei te is de financiële situatie van Vlissingen even weinig rooskleu rig als in voorgaande jaren. B. en w. is namelijk wel gedwon gen de begroting sluitend te ma ken, zoals ze zelf bekennen: „Wij hebben met het volgen van deze politiek rekening gehouden met de omstandigheid, dat een gemeente met een begrotingste kort geen medewerking zal worden verleend voor de tot standkoming van nieuwe wer ken." Zelfs verbloemen b. en w. niet, dat er aanvankelijk een heel andere begroting ontwor pen was, een begroting met een tekort van 205.400. En omdat de plaatselijke belastingen het plafond hebben bereikt en in verhouding tot de rijksuitkerin gen een bescheidend aanvullend dekmiddel zijn, restte er slechts één mogelijkheid: „zowel in de uitgavensector van de openbare werken, als in die van 't onder wijs en de maatschappelijke zorg het peil der uitgaven zo danig verlagen, dat tot een slui tend geheel werd gekomen". „Van een oprechte vreugde over het sluitend zijn, is dan ook geen sprake", zo zeggen b. en w. Nu moesten b. en w. wel ieder spoor tje vreugde over de afwezigheid van een tekort direct weer temperen: „Wij verheien niet te zeggen, dat het sluitend samenstellen met de nodige zorg gepaard is gegaan". Zelfs het minimale voorzieningspeil moest nog sterk besnoeid worden. En er restte de raadsleden nog maar weinig vol doening over het sluitend zijn van de begroting, toen zij in de begelei dingsbrief lazen, „dat de gemeente tot een verkeerde zuinigheid wordt gedwongen, die alleen tot gevolg kan hebben een achterstand in het nor male voorzieningspeil". Toch komen b. en w. nog met een geruststelling: „Wij zullen er voor trachtten te waken, dat dit ernstige vormen zal aannemen, dit geldt in het bijzonder in de sector openbare werken, en wij zullen niet schromen om in het uiterste geval bijvoorbeeld de financiering van het extra nood zakelijke onderhoud van straten naar de kapitaaldlenst over te hevelen". De gemeentelijke diensten hebben het de raadsleden overigens wel gemak kelijk gemaakt: de begrotingen zijn uitstekend verzorgd, overzichtelijk ingedeeld en bovendien geïllustreerd met vele grafieken en toegelicht in verschillende bijlagen. Uiteraard een miljoenenbegroting. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uit gaven met een totaal van 21.759.340 gulden. Er is een post onvoorzien van 43.500. Op de kapitaaldienst wegen de uitgaven 60.810.587,30) en de inkomsten 59.826.597,53) niet te gen elkaar op. Er is een nadelig sal do van 983.989,77. Een minimaal voorzieningspeil wordt dus niet bereikt met deze begroting. Toch achten b. en w. een sluitende raming van belang met het oog op de komende exploitatielasten van het nieuwe stadhuis. Hiervoor is in de ontwerpbegroting nog slechts een bedrag van 47.700 opgenomen, uit sluitend kosten voor schoonhouden, verlichting en verwarming gedurende een half jaar. Er kan namelijk nog niet met zekerheid worden gezegd, wanneer het nieuwe stadhuis door de verschillende diensten wordt be trokken en wanneer het geheel zal zijn afgewerkt. B. en w. gaan er bovendien van uit, dat de exploitatie lasten voor een belangrijk deel zullen worden verdisconteerd in een aanvul lende uitkering uit het gemeente fonds. En zoals bekend kon een be drag van 2.160.000 ineens worden gedekt ten laste van de gemeente lijke reserves. Onder deze financiële omstandighe den is het niet verwonderlijk, dat weinig preciese mededelingen gedaan kunnen worden over nieuwe objec ten voor het komende begrotings jaar. De mogelijkheden zijn onder meer afhankelijk van het feit, wan neer de projecten, die thans in uit voering zijn, gereedkomen: het nieu we stadhuis, het complex voor ten (Zie slot pag. 4 kol. 6) Met ingang van 1 januari 1964 zullen de bureaus van de provinciale voedselcom- missarissen en van de plaatselijke bu- reauhouders in de provincie worden op- geheven. Hun werkzaamheden zullen in het vervolg worden uitgevoerd door de stichting tot uitvoering van landbouw- maatregelen. Deze stichting is opgericht door de pro- duktschappen en het ministerie van landbouw en visserij, terwijl ook het landbouwschap zich in principe voor deelneming heeft uitgesproken. Met de oprichting wordt beoogd door concen tratie van alle administratieve land- bouwmaatregelen in de provincie te ko men tot een zo efficiënt mogelijke uit voering. Met de leiding in iedere provincie zal een directeur worden belast. Deze direc teur is de tegenwoordige provinciale voedselcommissaris, die deze titel in verband met bepaalde activiteiten, on der meer op het gebied van de economi sche verdediging, zal behouden. Verder zal in iedere provincie een aantal dis trictsbureauhouders worden aangesteld. Tegen 1 januari 1964 zal aan alle gere- gistreerden bericht worden gezonden on der welke districtsbureauhouder zij zul len vallen en waar diens kantoor is ge vestigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1