Meer samenwerking Nederlandse en Belgische kanaal gemeenten nodig Kritiek op b. w. in raad 'sH-Arendskerke BLANKENHEY Nieuwe kerkorgels voor Zierikzee BROMFIETSER REED NA PARTIJTJE „BILJART" TWEE VOERTUIGEN AAN Schepen Van Daele (Gent)veen vaste oeververbinding zou fantastisch zijn' GEVACOLOR OOK VOOR FLITSFOTO'S UITNODIGING 40 MIDDELBURGSE BEJAARDEN NAAR FOLKESTONE Door raadslid hoteleigenaar Notarishuis beleefde laatste verkoping In laatste week april 1964 FORUMBIJEENKOMST „BIJ NADER INZIEN" He Forum van gemeentebestuurders in Hulst Middengebied Verfransing Waarvandaan Kantonrechter Middelburg Glaasje te veel op en niet verzekerd Bekende gang In oren knopen G.S. willen een nauwkeurige kredietbewaking Opmerkingen over openbare werken Begroting 1964 goedgekeurd Rode lap Antwoord op vragen kinderverlamming op eiland Tholen VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 PROVINCIALE Z E E V W S E COURANT T Advertentie Een grote gevarieerdheid van onderwerpen, alle direct of indirect met betrekking tot de Kanaalzone tussen Gent en Terneuzen, is woensdagavond, zoals wij reeds in het kort berichtten, in het Janseniuslyceum te Hulst aan de orde gesteld in 'n forum, waarin van Belgische zijde zitting hadden oud-minister G. van den Daele, thans schepen van de stad Gent, de heer J. van Steenbergen, burgemeester van Ertvelde en van Nederlandse zijde mr. H. Rijpstra, burgemeester van Terneuzen, en diens collega G. H. E. M. v. Waes van Westdorpe. Voorzitter was drs. L. Boeke teer, voorzitter van het Erasmusgenootschap, dat de vier forumdeelnemers had uitgenodigd. De forumleden hielden eerst hun inleiding, waarin elk van hen de verschillende facetten van de ontwikkelingen in dit gebied aansneden. Daarna werd een aantal interessante en actuele vragen gesteld en door het forum beant woord. Zowel uit de zaal, waarin zich onder Ische situatie. Vooral het laatste is vol- meer de burgemeesters van Axel, Honte- gens burgemeester Van Waes de reden, nisse en Vogelwaarde bevonden, als uit het forum zelf, werd bij herhaling gewe zen op de noodzaak van meer daadwer kelijke samenwerking tussen het Belgi sche en Nederlandse gedeelte van de Ka naalzone, maar algemeen was men van mening, dat zulks langs de officiële weg vrijwel onmogelijk is. „Laten wij dan vast on-officieel beginnen en zo nu en dan als gemeentebestuurders bijeenko men", stelde de Gentse schepen voor. En daar voelden de Nederlandse ge meentebestuurders wel wat voor. „Want officieel loop je je te pletter tegen het formalisme'aldus deze schepen. Interessant was ook de discussie over de toekomstige Schelde-Rijnverbin- ding. De heer Van den Daele was van mening, dat Gent, Terneuzen, Vlissin- gen en ook Breskens er op de één of andere manier voor zullen moeten waken, dat het scheepvaartverkeer naar de Rijn via het kanaal van Zuid- Beveland niet in gevaar wordt ge bracht door de Schelde-Rijnverbin- ding. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel vroeg of de heer Van Daele zijn stand punt daaromtrent nog wat wilde verdui delijken. „Als ik die havenplaatsen noem, dan denk ik aan het belangrijke middengebied van de Benelux, dat niet in de verdrukking mag komen door de Schelde-Rijnverbinding. En als conse quentie van die verbinding het verwaar lozen van het Zuid-Bevelandse kanaal", aldus de schepen van Gent. De omweg via Antwerpen noemde hij lang, zeker als de duwvaart haar intrede gaat doen. „Hoe denkt men in België en met name in Gent over het belang van een vaste oeververbinding over de Westerschelde", wilde burgemeester Van Dijke graag van het forum weten. „Wij hebben daar bijzonder veel interesse voor, maar dur ven dat niet hardop zeggen, omdat wij vrezen, dat wij ook daar weer een stuk van zullen moeten betalen", zei de heer Van Daele zeer gevat. „Maar het zou een fantastische verbinding zijn, ook voor ons", zo voegde hjj eraan toe. In een helder en zakelijk betoog had mr. Rijpstra tevoren een uiteenzetting gege ven van de mogelijkheden in de kanaal zone en wat daarvan met name in zijn gemeente reeds is gerealiseerd. Hij wees onder andere op de sterk veranderde taak van de gemeentebesturen, die zich momenteel bezighouden met het projec teren en bouwrijp maken van industrie terreinen, waarvoor de algemene richt lijnen tevoren zijn aangegeven door de rijksoverheid. Ook betrok hij in zijn betoog de noodza kelijke public relations, de sociaal-eco nomische aspecten en gaf een uiteenzet ting van de begrippen infrastructuur en leefbaarheid. Als cijfers noemde hij on der andere de uitgifte van 150 ha indus trieterrein en een toename van circa 1000 arbeidsplaatsen in enkele jaren tijds. Voor de toekomst zag hij samen werking op Nederlands gebied tussen twee kanaalzonegemeenten en zo moge lijk meer contact en overleg met het Belgische gedeelte. Burgemeester Van Steenbergen van Ertvelde besprak soortgelijke aspecten met betrekking tot zijn gemeente van 5000 inwoners met 1900 arbeidskrach ten, waarvan slechts 20 procent uit de gemeente zelf komt. Hij zei onder meer, dat in de toekomst in zijn gemeente prioriteit zal worden gegeven aan de wo ningbouw boven industrialisatie. Knel lende problemen noemde hij de waterbe heersing in dat gebied, en de sterke Franse invloed in dit deel van Vlaande ren. Hij vroeg zich in dit verband af, waar zulks naar toe moet met de voor genomen vestiging van de Waalse Side- mar-staalfabriek. Burgemeester Van Waes van Westdorpe legde meer het ac cent op de wijze, waarop de industriali satie zich voltrekt. Volgens hem zal overheidsbemoeiing weinig succes boeken als de algemene conjunctuuromstandigheden niet gunstig zijn. De beste plaats voor vestigingen wordt zijns inzien bepaald door de aan wezige arbeidskrachten en de geografi- dat vele industrieën zich in de kanaal zone willen vestigen. Het beleid van de rijksoverheid ten aan zien van het aanwijzen van kernen noemde hij niet juist, tenzij het kernge bieden worden in plaats van bepaalde gemeenten. In een populair praatje zei oud-minister Van den Daele onder andere, dat men vanuit België helaas niet kan wijzen op de traagheid bij de kanaalwerken op Nederlands gebied, omdat men in eigen land regelmatig op de trage gang van zaken moet wijzen. De zestienhonderd hectare industrie- grond op de rechter kanaaloever gepland na de totstandkoming van het traktaat met Nederland, zijn nu reeds geheel uit gegeven. Eén en ander heeft tot gevolg gehad, dat de grote werkloosheid daar geheel is weggewerkt en dat zich nu een tekort aan arbeidskrachten gaat ontwik kelen. Hij vroeg zich in dat verband af waar Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst de werknemers vandaan moet halen. De werken aan het kanaal Gent-Terneuzen noemde hij een zaak van leven of dood voor de stad Gent. „Misschien zijn we al veel te laat in verband met de grote evolutie van de tankschepen", aldus de Gentse schepen. De geprojecteerde nieuwe zeesluis te Terneuzen is volgens hem nu al te klein, maar veranderingen in de plannen noemde hij niet meer mogelijk. Mis schien in de naaste toekomst wel. De onwikkelingen in en rondom Gent noem de hij de basis van een grote expansie, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen voor een belangrijk deel gaat meeprofiteren. Tijdens het forum ontspon zich onder andere ook een discussie over de vraag of men in de toekomst in de kanaalzone bij het werk moet gaan wonen of dat daarvoor de flanken moeten worden in gericht. „U zult van mij niet anders ver wachten dan dat ik mij verklaar voor le ven in de werkgemeente", zo werd deze vraag door burgemeester Rijpstra be antwoord. Decentralisatie is meer een kwestie voor een verdere toekomst, zo voegde hij er aan toe. Drs. L. Loekefeer wilde het conclude rend zó stellen: dat eigenlijk heel Zeeuwsch-Vlaanderen bij de kanaalzone behoort, daarin deelt, en daarvan ook de profijten zal gaan trekken. De forum avond noemde hij geslaagd en vooral nuttig. Hij sprak de hoop uit, dat de re sultaten ervan tastbaar zullen zijn. „Ik had een partijtje gebiljart" verkon digde de kunstharsperser A. A. J. W. uit Vlissingen, toen de Middelburgse, kantonrechter, mr. M. Vlaming hem woensdag tijdens de middagzitting vroeg hoe het kwam dat hij in de Anjelieren- laan van zijn woonplaats op 17 augus tus binnen enkele ogenblikken twee voertuigen aanreed. Uit de stukken viel te lezen, dat de Vlissinger zonder ver- keersnoodzaak tegen een stilstaande per sonenauto was gebotst. Dat was kenne lijk geen reden voor W. om te stoppen want hij toerde rustig door knalde een eindje verder tegen een bakfiets met hulpmotor. „Wat had U gedronken", informeer de de kantonrechter. „Vijf of zes glaasjes, edelachtbare en dan in an derhalf uur". „Dat begint er op te lijken", vond mr. Vlaming. „Ik vind dit toch heel erg hoor", zo voegde hij er nog aan toe. Uit het verder verhoor bleek, dat W. niet verzekerd was op het tijdstip van de aan rijding. De officier vond dit alles aanlei ding genoeg geven om een geldboete van 50,subs. 10 dagen te vorderen met daarnaast een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van twee jaar en tevens als bijzondere voor waarde dat eis, dat W. eerst dan op zijn bromfiets mag stappen als hij zich heeft verzekerd. De kantonrechter vonniste conform. De ingestelde civiele vordering tegen W. ten bedrage van 100,werd toegewe zen. Voor de Vlissinger R. P. was het een bekende gang naar de kantonrechter. Ook bij de politierechter is hij aller minst een onbekende. P. was op 9 ok tober in de Middelburgse Lange Delft opgepakt, omdat hij op overduidelijke wijze demonstreerde dat hij te lang en te diep in het glaasje had gekeken. „Ik kwam juist van een afscheidsfuifje van een kastelein af en zocht naar een taxi", zette de Vlissinger uiteen. „Er waren meer afscheidsfeestjes meende de kantonrechter, want P. had ook bezoe ken aan andere cafés gebracht. ,Ik weet niet wat het is", ging P. onver stoorbaar door, „maar ik ben tegenwoor dig zo van de kaart als ik wat drink. Mijn leeftijd zeker", giste hij. „U moet het goed in uw oren knopen, ik weet niet of het helpt, maar de volgen de keer komt er weer hechtenis van", waarschuwde de officier die het deze keer nog wilde laten bij een geldboete (Advertentie) Als u een beetje last van kou heeft of min of meer met angst voor griep leeft, neem dan meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit. De goeie ouwe met de baard is z'n gezelschap altijd waard. Bulter» is het winter. Bin nen heerst gezelligheid. Foto's worden flitsfoto's met PF 1 - lampjes en Gevacolor N5 mask, de betere kleurenfilm met de drie zekerheden: Mooiere kleuren Scherpere beelden ï{c Méér geslaagde foto's CO 3103 Hoe enthousiast men in de Engelse bad plaats Folkestone is over de uitwis seling met Middelburg, moge o.a. blijken uit een initiatief van één der femeenteraadsleden van de Engelse adplaats, die tevens eigenaar is van een hotel, om een groep van 40 Middelburgse bejaarden uit te nodi gen voor een gratis verblijf van één week in Folkestone. Als vakantie week is gepland de week van zater dag 25 april tot zaterdag 2 mei 1964. Alle ingezetenen van Middelburg, die op (Advertentie) van 30,subs. 6 dagen. Dat geld is nu beter besteed aan een boete dan aan de drank". Mr. Vlaming maakte er even later 20,subs. 4 dagen van. De Nieuwdorpse metselaar J. M. was ter verantwoording geroepen, omdat hij in 's Heerenhoek als bestuurder van een scooter geen voorrang zou hebben ver leend aan een personenauto, waarbij ten slotte een aanrijding was ontstaan, ,,'t Is een moeilijk te overzien punt", zo zei M. van de plaats van het gebeurde. Dan had U dubbel goed op moeten letten" vond de officier, die een geldboete van 40,- subs. 8 dagen vorderde. Mr. Vla- ming vonniste conform. Ook de Souburgse besteller M. M. had 1 op 15 augustus in zijn woonplaats op een kruispunt verzuimd voorrang te verlenen aan de bestuurder van een bestelauto. Dat kwam hem op een geldboete van 15,subs. 3 dagen te staan. De eis luidde: 25,subs. 5 dagen. Goes was op 13 augustus aan de Juliana- van Stolberglaan een aanrijding ont staan waarvoor de vertegenwoordiger A. J. B. uit 's-H.-Hendrikskinderen ter verantwoording werd geroepen. Hij had met zijn wagen geen voorrang verleend aan een andere personenauto. Dat kostte hem een geldboete van 30 subs. 6 da gen. De afdeling Middelburg van de P.v.d.A. heeft het initiatief genomen tot een fo rumbijeenkomst, die gehouden wordt onder het motto „Bij nader inzien" en die geleid zal worden door burgemees ter mr. J. Drijber. De bijeenkomst wordt gehouden op maandag 16 december a.s. in de Gouden Poorte. Forumleden zijn gedeputeerde J. v. d. Bos (lid van de a.r.-partij), gedeputeer de A. J. Kaland (lid van de c.h.-partij) en de heren P. H. M. Adriaansens (lid van de k.v.p.), B. A. Hesselink (lid van de v.v.d.) en C. Hoek (lid van de p.v.d.a.) „Nou mensen, hiermee is het gebeurd. Alleen zij die nog wat te betalen hebben kunnen blijven". Met deze woorden bracht de tachtigjarige veilingmeester G. S. Reijers woensdag tegen de avond voor het laatst in het Middelburgse No tarishuis in een openbare verkoop een attribuut onder de hamer. Niet dat de heer Reijers al plannen heeft om er mee op te houden, ,,'t Is gezellig werk" zegt hij, „maar we moeten hier weg. Het No tarishuis is verhuurd aan een particu lier die er opslagruimte van maakt". Meer dan dertig jaar lang is het Notaris huis in de Koepoortstraat de plaats ge weest waar vele belangstellenden bijna maandelijks de openbare verkopingen van inboedels meemaakten. Op de laat ste verkoping was het nog flink druk. Waar de kopers in het vervolg terecht kunnen is nog niet bekend. Er wordt wel gesproken over „De Schakel" maar dit kon niet worden bevestigd. of na 1 januari 1888 en vóór of op 31 december 1898 geboren zijn, heb ben van het gemeentebestuur van Middelburg een schrijven ontvangen, waarin ze worden ingelicht over dit Engelse initiatief. Zoals bekend be staan er sinds de bevrijding bijzon dere betrekkingen tussen Folkestone en Middelburg, begonnen op sport gebied, terwijl het bezoek van de raad van Folkestone in oktober j.l. nog vers in het geheugen ligt. Ofschoon het verblijf van de 40 Mid delburgse bejaarden en de uitstap jes, die in de fraaie omgeving van Folkestone zullen worden gemaakt, kosteloos zijn, moet vanzelfsprekend rekening worden gehouden met reis- en bijkomende kosten als consump ties onderweg, premie voor collec tieve verzekering, zakgeld enz. Af gezien van het zakgeld, waarover men zal willen beschikken voor sou venirs enz., moet voor de bus Mid- delburg-Oostende en de boot Oosten- de-Dover heen en terug in to taal worden gerekend op 10,per persoon en 15,per echtpaar. De gastheer zal ook het busvervoer van de boot in Dover naar Folkestone heen en terug voor zijn rekening ne men. Aangezien er in Middelburg vele be jaarden wonen, doet zich de mogelijk heid voor, dat zich meer dan 40 ge gadigden melden. In dat geval zal een keuze worden gemaakt. Daarbij zal niet worden gelet op kermis van de Engelse taal; wel zal o.m. me disch advies moeten worden inge wonnen. ZELANDICA Het volk leefde gewoonlijk in de sleur van een geheel veruiterlijkten godsdienst bij een zeer vast geloof, dat wel angsten en verrukkingen bracht, maar den ongeleerde geen vragen en gees telijken strijd oplegde, zooals het protestantisme zou doen". Aldus de aanhef van het dertiende hoofdstuk van de Herfsttij van Huizinga. Het oordeel van de abbé Jacques Toussaert in zrjn onlangs versche nen werk: „Le sentiment religieux en Flandre a la fin du Moyen-Age" is scherper. In zijn samenvatting in slecht Nederlands, zegt hij: „Er wordt brj een oppervlakkige geloof gebleven, dat zo weinig bovennatuurlijk is, dat men dat beter een mening dan een geloof zou noemen; er is een zo periferische godsdienst, dat men hem beter een religiositeit dan een religie, beter een godsdienstig heid dan een godsdienst zou beoordelen. Dit oordeel kan zeer streng blijken; het wordt evenwel bevestigd door de uitslag van de studie en het nadenken over de praktijk". Het werk van 600 blz., met daarboven 50 blz. aan vermelding van het bronnenmateriaal en een notenapparaat van nog een kleine 200 blz., kan op onderdelen tekort schieten, maar de scherpe kritiek van A. Viaene in „Biekorf" (1963, nr. 9) verdient het niet. Viaene spreekt over een bronnen studie beneden peil onder de sensationele titel: Lichten op rood. Het kan best zijn dat Toussaert op de punten die Viaene noemt, tekort is geschoten. Het gaat evenwel om het feit of de uitvoerige beschrijving, steunend op vele nieuwe gegevens, de conclusie wet tigt dat we nog steeds een te optimistische kijk hebben op het ge loofsleven van de gewone man uit de 14e en 15e eeuw. Wij geloven, wanneer men dat wil bestrijden, er zwaarder geschut in stelling gebracht moet worden dan Viaene doet. fet beschreven gebied strekt zich uit van Bourbourg tot en met het decanaat Aardenburg (het tegenwoordige westelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. De gehele Vlaamse kuststreek dus. Landinwaarts kan men een lijn van Bachleul over Ieperen naar Eekloo trekken. Toussaert heeft zijn studie geplaatst tegen een brede achtergrond: la populations, les genres de vie et les cadres eivils et religieux. In westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zien we de bevolking snel toenemen in de 13e en 14e eeuw. Tussen Aardenburg en Boekhoute, over een oppervlakte van 8 km2 was de bevolking in 1317 zo dicht, dat men in korte tijd drie kerken heeft gebouwd. Ten gevolge van de vloed van 1375 verdwijnen weer verschillende parochies. Met de eilanden Wulpen en Koezand zijn we aan het einde van het land: de grens met Zeeland. Ook deze eilanden zijn aan het water ten offer gevallen. In de besproken periode telde het decanaat Aardenburg 31 parochies. We kunnen ons voorstel len dat in het behandelde gebied het algemene beeld verschillen vertoont. „In vergelijking met andere streken slaat Vlaanderen misschien nog een betrekkelijk waardig figuur, maar op zichzelf beschouwd dwingt deze beschrijving ons over de hele optimistische en blijmoedige beschouwing van Sanderus en een paar tegenwoor dige geschiedschrijvers niet meer als klinkende munt de aanvaar den". Wat Toussaert ons meedeelt over de morele situatie, de hard heid van zeden, de geldzucht, het sociale onrecht en de armoede, maar vooral over de praktijk van het godsdienstig leven, noopt ons de uitspraak van Huizinga over een zeer vast geloof te herzien. VV\*<VWVAA/\VVVAA»V\A*\NAA<VvVV\*wVV\<^^<V\AA»\VVVVV*VWVVV De commissie voor de financiën uit de Zeeuwse staten heeft in haar verga dering bij G.S. geïnforjneerd of, en zo ja, welk systeem van kredietbewaking ter griffie wordt toegepast. G.S. heb ben geantwoord, dat het verloop van de uitgaven der begrotingsposten uiteraard Bij de behandeling van de begroting voor 1964 in de woensdag gehouden raadsvergadering te 's-Heer-Arendsker- ke hebben de heren A. C. de Kooning (k.v.p.) en J. P. Lindenbergh (v.v.d.) in hun algemene beschouwingen een aantal kritische opmerkingen geplaatst over de wijze van werken in het college van b. en w. Zij hadden er in het bijzonder bezwaar tegen, dat er binnen het college geen taakverdeling bestaat, terwijl zij voorts weinig waardering hadden voor het personeelsbeleid. De heer De Kooning opende de discussie. Hij had over het algemeen waardering voor het beleid van b. en w. Op één on derdeel had hij echter bezwaren: de <WA<WWWW|/WWWMWWS<MWWMWI<WWMIA>WWWWiyWWIIWWWIAfWywWWWt)WAfWWWW\ft/WW\AAft/WWM\/DWW\AIVtfWWWIIWWWV:Vi<%AA<WyWWWWW<WlfWMWWWI#WWW met de haard en die goeie jonge met 't baardje IN JANUARI komen technici van de Deense orgelfabriek Marcussen naar Zierikzee om in twee kerken de Gasthuiskerk aan het Havenplein en de r.-k. „St.-Willebrorduskerk" een nieuw instrument te bouwen. Het zijn de laatste geschenken van het Natio naal Rampenfonds aan Schouwen- Duiveiand in de sector van de kerk orgels. Over het hele eiland ver spreid zijn sedert de ramp in 1958 nieuwe orgels van Nederlandse en ook van buitenlandse makelij in nieu we of gerestaureerde kerken ge plaatst. Kort geleden heeft de organist van de hervormde Gasthuiskerk, de heer Jac. M. Luykenaar, enkele werken uitgevoerd op het oude orgel, op de geluidsband opgenomen en deze de kerkvoorgdij ter herinnering aange boden. Op het ogenblik is er van het orgel tachtig jaar geleden ge bouwd niet veel meer te zien. Het instrument is al verwijderd en de kast wordt uitgebroken. Het orgel is verkocht aan de r.-k. parochie van Boxtel. De hervormde gemeente krijgt er een monumentaal nieuw orgel voor in de plaats. Een instrument met twee manualen en een pedaal. Het zal in totaal negentien registers heb ben. In 1958 is reeds opdracht vooi de bouw gegeven. Die zou vier jaar in beslag nemen. Het Nationaal Rampenfonds en de adviserende Or gelcommissie van de hervormde kerk hebben de bouw van geschenkorgel ook aan buitenlandse bekende fabrie ken opgedragen, om daarmee uiting te geven aan de dankbaarheid voor wat het buitenland in 1953 en daar na voor Nederland deed. Met de komst van deze twee nieuwe Deense orgels krijgt Zierikzee een bijzonder gunstige positie op dit vlak In een korte periode is dan in vijf kerken van de stad een nieuw orgei ingebouwd: de gereformeerde kerk de christelijk gereformeerde kerk, de lutherse kerk en dan nu dus de hei' vormde gasthuiskerk en de r.-k.-pa- rochiekerk. In de Gasthuiskerk ar riveert het nieuwe orgel op een mo ment dat daar een plotselinge restau ratie aan de gang is aan de dwars balken van het dak. Die hadden vele jaren lang te lijden van boktor, een soort houtworm. Van binnenuit was het houtwerk opgevreten. Het was op sommige plaatsen zo poreus, dat men er de punt van een paraplu dwars doorheen kon steken Nu wor den die balken vervangen door nieu we van Frans eikenhout. En tegelijk krijgen die een „injectie" tegen bok tor, hetgeen bij de vorige restauratie werd verzuimd. De Gasthuiskerk staat er interieur dus alweer enkele maanden wat ontluisterd bij. Het in bouwen van het nieuwe orgel in ja nuari komt daarbij op een gunstig moment. De (vrijzinnig) hervormde gemeente leden hebben voor hun kerkdiensten tijdelijk onderdak in de lutherse kerk gevonden. Het nieuwe orgel voor de rooms-katholieke kerk is van een wat eenvoudiger uitvoering dan dat voor de Gasthuiskerk. De Deense or gelfabriek Marcussen heeft in ons land bekendheid door de bouw van een orgel voor de Laurenskerk te Rotterdam en door de restauratie van het kerkorgel in de Haarlemse St.-Bavo. In de Gasthuiskerk van Zierikzee toordt op het ogenblik het oude orgel uitgebroken. Begin volgende maand komen de mannen van de Deense orgelfabriek Marcussen een nieuw instrument plaatsen. (Foto P.Z.C.) openbare werken. De heer De Kooning was van mening, dat er in het verleden nogal wat fouten waren gemaakt. Daarom raadde hij het college aan een taakverdeling in te stellen. „Menigmaal is in een begrotingszitting een urgentie schema opgesteld. Vele malen is dit sche ma niet gerealiseerd. Bij de vorige be grotingszitting is besloten de Stations weg van een asfaltlaag te voorzien. Dat is niet gebeurd", aldus de heer De Koo ning. Hij merkte voorts op, dat de dienst van gemeentewerken niet bijzonder ef ficiënt werkt. „In de vorige begrotings zitting is besloten een voorman aan te stellen. Uw college heeft daarbij de moed gemist de anciënniteit te doorbreken. Daardoor is niet de juiste man op de juiste plaats gekomen en heerst er on der het personeel onrust", aldus de heer De Kooning. Hij zei ten slotte het beleid van b. en w. gaarne te willen steunen indien het een vooruitstrevend beleid is. De heer Lindenbergh herinnerde aan de controverse in het college van b. en w., die zijn vertrouwen in het col lege had geschokt. Overigens had de toelichting op de begroting bij hem enige vragen doen rijzen. Hij had bij voorbeeld gaarne gehoord wat de laatste berichten zijn over het uit breidingsplan te 's-Heer-Hendriks- kinderen, en hoeveel toezeggingen voor bouw te 's-Heer-Hendrikskinde- ren zijn ontvangen. Burgemeester D. M. Vermet achtte de kritiek wat de openbare werken betreft niet ongegrond. „Er wordt echter niet bij gezegd, wat er wél is gebeurd. Het is moeilijk in deze tijd iets gedaan te krijgen", aldus de burgemeester. Hij merkte op, dat het personeelsbeleid nog maar in de kinderschoenen staat. Wat het uitbreidingsplan te 's-Heer-Hen- drikskinderen betreft deelde hij mede, dat het vooroverleg nog niet is geëin digd. De grond waarover men beschikt is, volgens hem vrijwel geheel in optie uitgegeven. De burgemeester zei voorts van mening te zijn, dat de controverse in b. en w. een afgedane zaak was. „Wij hebben het idee, dat U oude koeien uit de sloot haalt. De verstandhouding in ons college kan niet beter", aldus bur gemeester Vermet. De heer De Kooning zei in tweede in stantie, de argumentatie, dat het tegen woordig moeilijk is iets gedaan te krij gen, niet te' kunnen volgen. Hij bleef bij zijn mening, dat er niet effciënt wordt gewerkt. Hij zei nog altijd de benoeming van een voorman te betreuren. in het oog wordt gehouden. Indien no dig worden bij begrotingswijzigingen de posten verhoogd. Het is echter niet al tijd te voorkomen dat overschrijding van de begrotingsposten plaats heeft. G.S. zijn voornemens voor de toekomst een nauwkeurige kredietbewaking te bevorderen, aldus antwoordt het college. Verschillende provinciale besturen over wegen over te gaan tot zelf-frankering van poststukken. G.S. van Zeeland heb ben hierover nog geen standpunt be paald. De portokosten zijn ten gevolge van een nieuwe methode van telling van de P.T.T. aanzienlijk gestegen. Wat het verschil in raming en werkelijke kosten voor de provinciale raad voor de volksgezondheid betreft, antwoorden G. S. dat bij de inwerkingtreding van de gezondheidswet het uitkeringspercenta ge voor het provinciefonds is verhoogd met 0,01 procent Dat gedeelte wordt geacht te zijn bestemd voor de pro vinciale raad en wordt bij de oorspron kelijke raming als uitgaventotaal van deze raad opgenomen. Het verschil tus sen raming en uitgaven wordt ten be hoeve van de raad gereserveerd. Aan de oorspronkelijke raming ligt geen begro ting van de raad ten grondslag. De geneeskundige inspectie van de volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de datum, waarop het eerste geval van kinderverlamming op Tholen werd vastgesteld, en de datum van aangifte, aldus de heer Bartels, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. De staatssecretaris zei dit in antwoord op de schriftelijke vraag van het Twee de-Kamerlid, de heer Lamberts (p.v.d. a.), die onder meer had gevraagd of dit eerste geval niet te laat werd aangege ven, waardoor ook de noodzakelijke in entingscampagne te laat werd ingezet. Het verloop van de epidemie wordt door alle betrokken instanties van de volks gezondheid nauwlettend gevolgd, aldus de bewindsman. Tijdens het bezoek, dat de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid, H. J. Dijkhuis, en prof. dr. J. D. Verlinde op 3 december aan Tholen brachten bleek een groeiende belangstelling en medewerking Dij de be volking voor de salkvaccinatie. Op verzoek van de plaatselijke artsen is op 4 december het sabinvaccin, dat in voorraad is bij het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Bilthoven naar Tho len verzonden. Dit vaccin kan aan kin deren van drie maanden tot en met 12 jaar oraal worden toegediend. Het gaat hier om ongeveer 3000 kinderen. Dit vaccin zal ook beschikbaar worden ge steld aan hen, van wie kan worden ver ondersteld, dat zij aan een verhoogde kans op besmetting blootstaan. (Advertentie) Kaarslicht flatteert GOUDA KAARSEN De heer C. Verdonk (k.v.p.) deed het college de suggestie om bij het verwer ven van gronden voor uitbreidingsplan nen de belanghebbenden eerder in de zaak te betrekken. „Ik zou de volgende werkwijze in overweging willen geven: het college trekt een deskundige aan, evenals de groep belanghebbenden. Als de twee deskundigen het niet eens kun nen worden, zoeken zij een derde des kundige. Op deze manier komt er veel meer vertrouwen. De commissie Van Nooten werkt op vele mensen als een rode lap op een stier", aldus de heer De Kooning. De heer Lindenbergh zei het met hem eens te zijn. „Voor mij is van belang, dat men op deze manier vlugger werkt. Het heeft in 's-Heer-Hendrikskinderen veel te lang geduurd", aldus de heer Linden bergh. Burgemeester Vermet achtte de commissie Van Nooten volkomen ter za ke deskundig, evenals wethouder Matth. Schipper en de heer J. de Vos (p.v.d.a.), terwijl de heer Jac. de Schipper (a.r.) de mening van de heer Verdonk aanhing. Burgemeester Vermet zei, dat men bij het plan Nieuwdorp wel in de geest van de heer Verdonk zal handelen. Voor het overige zullen b. en w. het probleem nog eens bekijken. De begroting voor 1964 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een post van 14.000 voor het aanstellen van twee gemeentewerklieden werd van de begroting gevoerd. B. en w. namen namelijk hun voorstel om het aantal gemeentewerklieden met twee uit te breiden terug om te zien hoe het gehele personeelsbeleid moet wor den gereorganiseerd. De begroting voor 1964 is sluitend met een post onvoorzien van 23.500. Er moet echter rekening worden gehouden met verschillende uit gaven, die nog niet in de begroting zijn opgenomen, zoals de derde fase van de gedifferentieerde salarisverhoging voor ambtenaren per 1 januari 1964, te ramen op 11.000, de kapitaalslasten van de kolkenzuiger, 3000) en de kapitaals- lasten voor de trekker-manschappenwa- gen 3000). Het beschikbaar bedrag voor „onvoorzien" is dus 6500. Omdat echter de post voor het aanstellen van twee extra gemeentewerklieden uit de begroting werd gelicht is de werkelijke post onvoorzien dus voorlopig meer dan 20.000. De uitbreidingsplannen van de ge meente voorzien in de bouw van 500 woningen in s-Heer-Hedrikskinderen en van 900 woningen in Nieuwdorp. B. en w. noemden het in een toelich ting op de begroting belangrijk, dat er binnenkort in Lewedorp een rust huis voor ouden van dagen zal wor den gesticht. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd vastgesteld op maximaal 150.000. Besloten werd de gemeentelijke badhui zen met ingang van 1 januari a.s. des zaterdags na 12.30 uur te sluiten. Op voorstel van de heer J. A. v. d. Guchte werd de burgemeester voorgesteld voor taan alleen avondvergaderingen te hou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7