Chauffeur politie wilde na aanrijding de niet halen en verdween coldrex coldrex CITROENBRANDEWIJN Dr. Van Beekom sprak over Zeeuwse landbouw het unieke 2-iaagstablet SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID WALCHEREN LAATSTE RECHTBANKVONNISSEN IN HERVERKAVELING WALCHEREN RUNDVEEMESTERIJ ONDERHEVIG AAN GROTE PRIJSRISICO'S AGENDA Franse journalist sprak over Le Monde GROENE KRUIS KREEG 766,50 UIT OMZET ST.-NICOLAASACTIE verdrijft verkoudheid radicaal Politierechter Middelburg Vrijspraak voor het doorrijden na ongeval Mossels rapen en dus maar 'een half mens'? Dat gevoel behoort toch tot het verleden in deze tijd van MIDDELBURG ,,'t Trefpunt" trok veel publiek bij aanvang van seizoen Materiële schade bij aanrijdingen Gevonden en verloren voorwerpen VLISSINGEN Gemeenteraad vergadert Meer subsidie voor leeszaal AAGTEKERKE Hernieuwd voorstel tot ruiling opstallen van C. Jongepier Kettingbotsing Schoolconcert in Britannia Onvoldoende erkenning voor boerenstand Voor Zeeuwsch Genootschap MIDDENSTANDSVERENIGING ST.-ANNALAND Bestuur verminderd met twee personen NA BIJNA DRIE JAAR Er werden ruim 700 bezwaren ingediend Heistelling stoot op oorlogspuin schade ruim 9.000 Vlissingen wist niet meer dat het daar was gestort Duits schip vast en weer vlot Motortanker vast en weer vlot Bespreking bedrijfsstudiegroep Tholen Resultaten vaak niet tgevend wins VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 (Advertentie) Voor de Middelburgse politierech ter, mr. A. W. Thöne, stond don derdagmorgen de bedrijfschef M. M. te Krabbendijke terecht. Hij zou op 7 september te Goes na een on geval met zijn auto zijn doorgere den, zonder dat men zijn identiteit had kunnen vaststellen. Over wat er die dag was gebeurd be stond vrijwel geen verschil van mening. M. was in «de Voorstad te Goes met zijn voertuig tegen een andere auto aange reden. Hij was gestopt en had met de chauffeur van dit voertuig staan pra ten. „Bel de politie maar op", zei deze. Maar omdat M. wat had gedronken, voelde hij daar niet veel voor. „Ik ga even mijn papieren halen" zei hij en verdween. De officier van justitie, mr. Th. Lebret achtte het tenlastegelegde bewezen en eiste een boete van 100 subs. 20 dagen. De verdediger van M., mr. F. K. Adriaanse, betoogde, dat zijn cliënt pri mair niet de bedoeling heeft gehad door te rijden. „Er is gelegenheid geweest zijn identiteit vast te stellen," aldus mr. Adriaanse. Hij pleitte voor vrijspraak, waarbij hij verwees naar de jurispruden tie. De politierechter sprak M. ten slot te vrij, omdat ook hij van mening was, dat er ruimschoots gelegenheid is ge weest de identiteit van M. vast te stel len. „Ik doe het echter tot mijn spijt, want uw gedrag was schandalig", al dus de politierechter, die veronderstelde, dat de officier van justitie wel in ho ger beroep zou gaan. Een flinke aanrijding had J. F. de B. te Hulst op 14 september in Krab bendijke opgelopen. Hij was met zijn veewagen doorgereden zonder dat men zijn identiteit had kunnen vast stellen, waarvoor hij zich donderdag morgen moest verantwoorden De B. verklaarde van het gehele ongeval niets te hebben gemerkt. Een geheel verkreukeld portier, dat hem werd vertoond, toonde aan, dat de aan rijding echt wel was gebeurd. De B. bleef echter bij zijn verklaring, dat hij niets had gemerkt. „De hengsten achter in de wagen maakten bijzonder veel la waai. Toen de andere dag de politie kwam, merkte ik pas, dat mijn wagen was beschadigd", aldus De B. De offi cier twijfelde er niet aan, dat De B. de aanrijding had bemerkt en eiste een boe te van 250 subs. 50 dagen. De politie rechter sprak hem echter vrij, omdat hij niet voldoende bewijzen aanwezig achtte. toe genomen. Toen zagen wij het ook", zo verweerden de dames zich. De offi cier eiste tegen elk een boete van 50 subs 10 dagen. De politierechter achtte alleen het secundair ten laste gelegde bewezen en veroordeelde beiden tot een boete van 5 subs. 1 dag. De Belgen J. A. E. S. te Brasschaet en F. F. M. M. te Schoten hadden op 6 oktober te Yerseke paling uit een beun proberen te halen. Dit kwam beiden op 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar te staan. M. werd bovendien veroor deeld tot een boete van 200 subs. 40 dagen, terwijl S. een boete van 60 subs. 12 dagen kreeg. De bejaarde J. A. H. te Goes stond te recht omdat hij op 17 augustus te Goes twee jongens zou hebben mishandeld. Hij zou de een met een puntige stok hebben gestoken en de ander met de stok een jaar tanden en kiezen hebben uitgeslagen. H. ontkende echter. Volgens hem wa ren de jongens in een boom geklom men. „Toen zij mii zagen trachtten zij zo vlug te verdwijnen, dat de een uit de boom viel en in de brandnetels te rechtkwam. De ander bezeerde zich aan prikkeldraad in de boom", aldus H. De zaak werd aangehouden voor een nieuw onderzoek. NIET GEZIEN. „Geen stopteken gezien, zelfs geen agent gezien", vertelde de Melis- kerkse jeugdige bromfietser M. aan mr. Thöne. Terwijl de wachtmeester, die M. in Domburg wilde laten stop pen, verzekerde, dat de jongeman nog geen meter langs hem gereden was. Toen hij de agent even gepas seerd was, stopte M., maar reed toen, vertelde de verbalisant, met vol gas door. M.'s vriend, M. F., ook uit Meliskerke, die eveneens op een bromfiets achter aan gereden had, herinnerde zich de wachtmeester wél. „Hij kwam ergens vandaan gelopen", wist hij. De officier ging er van uit, dat M. de wachtmeester wel heeft kunnen zien en ook gezien heeft en eiste een boete van f 50. Voor de politierechter was echter geen vol- De twee dames J. S. en A. H. .A. C. uit Tilburg was primair ten laste gelegd, dat zij zonder vergunning mosselen had den geraapt te Yerseke en secundair, dat zij zonder vergunning het perceel hadden betreden. De dames verklaarden, dat er wel der tig man op het perceel aan het mosselen rapen waren. „Daarom dachten wij, dat het wel mocht. Ons pakten zé er uit, de rest niet. Wij hebben geen bord gezien. Later heeft de politie ons er mee naar Advertentie VERKOUDEN Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrudt. 1. Heit neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra_ weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Aankoop woning Voor uitvoering van het saneringsplan Lange Zelke en omgeving, en Kolve- nierstraat en omgeving te Vlissingen is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over o.m. het pand Noordstraat 79 (103 vierkante me ter). B. en w. stellen de raad voor, nu daartoe de mogelijkheid is, dit pand te kopen voor 14.000, Middelburg City: Les liaisons dangereu- ses, 20 uur, 18 jaar. Electro: De leeuw van Babyion, 19.30 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: Les liaisons dange- reuses, 20 uur, 18 jaar Luxor: De gele kanarie, 20 uur, 14 Scheldekwartier: Concert Ons Genoegen, m.m.v gemengde zangkoren UDI te Souburg en De Volks stem te Vlissingen, 20 uur. Meliskerke Verenigingsgebouw: Algemene ledenvergadering Het Groene Kruis, af deling Koudekerke en omgeving, 20 uur. Westkapelle Westkapelle Herrijst.: The young ones, 16 en 20 uur. doende bewijs aangedragen om een von nis te kunnen uitspreken. M. ging dus vrij uit. „Maar ik betwijfel het sterk", merkte mr. Thöne nog op. De schippersknecht J. O. uit Dordrecht had zich in Wemeldinge een horloge toegeëigend. Daar dit misdrijf was ge pleegd tijdens een proeftijd voor een ander vergrijp, kon mr. Lebret, zo merkte hij op, niets anders doen dan een onvoorwaardelijke gevangenisstraf eisen. Drie maanden met aftrek werden het. Nadat mr. H. J. Q. Tichelman nader was ingegaan op het verleden van zijn cliënt, veroordeelde mr. Thöne deze verdachte tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 2 maanden, met aftrek. FUIK GELICHT. Conform de eis werd de fabrieksarbei der H. B. uit Hansweert wegens het bedreigen van een ander met een pistool. „Ik was totaal over m'n toeren heen" veroordeeld tot een boete van f 75. De Belg M. v. d. B. werd ver oordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, alsmede een boete van f 1Ö0, om dat hij op 8 september onder Kats een fuik had leeg gehaald. „Als u op deze manier dijkrecreatie beoefent, mag u niet meer in Zeeland komen", waar schuwde mr. Thöne. Mr. Lebret had een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand geëist. De Rotterdamse predikant J. T. werd er van beschuldigd roekeloos en onvoorzichtig de rijksweg Middel- burg-Goes vanaf de oude rijksweg bij 's-Heer-Arendskerke te zijn opge draaid. Vlak voor een scooterrijder, die bij de er op volgende aanrijding vrij ernstig gewond werd. De predikant beriep zich op overmacht, omdat een verkeersbord dat, zo zei hij, later verzet is hem het zicht be nam. Dat was maar een heel kleine sector, meende de officier, die bewezen achtte, dat ds. T. gevaarlijk gereden had. „U heeft er niet op los gereden, maar u had toch moeten stoppen om te zien of de weg vrij was", aldus mr. Lebret, die een boete van f 400 eiste. De politie rechter volstond met f 250. Niet minder dan 1963 bezoekers hebben in de eerste zes weken van het nieuwe seizoen in Middelburg het club- en buurthuis ,,'t Trefpunt" „aangedaan". Dit blijkt uit een statistiekje over de periode, die ligt tussen 10 oktober en 15 november. Het aantal deelnemers aan de diverse clubs bedroeg wekelijks gemid deld 200. Van het buurthuis wordt momenteel ge bruik gemaakt door de opleiding kinder- Verzorgsters van de industrie- en huis houdschool, de jeugdafdeling van „Del ta", de Nederlandse vereniging „de ver zamelaar" en de plaatselijke stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlich ting. „De „open-tafel" voor leerlingen van de openbare ulo werd iedere middag door ongeveer zeventig leerlingen be zocht. In het jaarverslag over het sei zoen 1962-1963 meldt hoofdleider P. E. Hooyer, dat men met name voor de judo- groep en de balletafdeling over onvol doende ruimte beschikt. Ook is geconstateerd dat een aantal trouwe bezoekers wegtrekt naar de buitenwijken. Uitbreiding van het jeugdwerk tot de buitenwijken werd belemmerd door het ontbreken van een dependence. In de strenge winterpe riode liep het aantal bezoekers sterk te rug. De kachels konden de werkruimten niet voldoende warm stoken. In de han- denarbeidlokalen, het kantoor en de keu ken moet nog steeds zonder verwarming" worden gewerkt. Het kleuterwerk be woog zich het afgelopen seizoen in stij gende lijn. Ook het jeugdwerk met de kinderen tot twaalf jaar nam weer een belangrijke plaats in. De instuifavonden voor de oudere jeugd werden doorgaans niet druk bezocht. Lichte materiële schade ontstond don derdagmorgen tegen half elf toen de be stuurder van een tweewielig motorrij tuig P. A. de V. uit Middelburg op de kruising Achtersingel-Zandstraat te Middelburg geen voorrang verleende aan zijn stadgenoot, de automobilist A. H. De voertuigen botsten en werden beide beschadigd. Een busje en een personenauto werden 's middags tegen kwart voor vier op de Nieuwe Vlissingseweg flink beschadigd toen de bestuurder van het busje A. C. T. uit Vlissingen te laat bemerkte, dat de Middelburgse automobilist W. P. ter hoogte van de Oosterscheldestraat ging voorsorteren. T. reed tegen de achter zijde van de wagen voor hem. De commissaris van politie te Middelburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlich tingen zijn te bekomen omtrent de aldaar in het tijdvak van 27 november tot en met 10 december 1963 als gevonden aangegeven voorwerpen. Verschillende wanten en handschoenen, huis- en andere sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, rechter zwarte lederen laars, zakmes, brillekoker, schuifmaat, gedeelte achterlicht van bromfiets, enkele postzegels, wieldop van auto, bankbiljet, rubber laars, rol kaftpapier, sierschenkkurk, dop van ben zinetank, vierkant damespolshorloge, blauwe wollen muts, bruine band van winterjas, regenbroek, grijs-blauwe sjaal, herenhorlo ge, step op luchtbanden, doosje met man chetknopen, muntbiljet, bundeltje kleding, gouden oorbel, snelbinder, geldbedrag, alpi nomuts, grijs-zwarte sjaal, bruin met witte tropische vogel, bruine damestas, bijbel, gouden trouwring, goudkleurig kinderringe tje, rolmeter, paar gummilaarzen, blauwe plastic regenjas, wit tasje, geel met witte kanarie, enkele heren dam^s- en kinderrij wielen. Indien voorwerpen bij particulieren worden afgehaald gelieve men daarvan kennis te geven aan het bureau van politie te Middel burg. De gemeenteraad van Vlissingen is te gen donderdag 19 december, 's middags om twee uur, in vergadering bijeenge roepen. De agenda bevat een groot aan tal benoemingsvoorstellen. Voorts wordt aangeboden de ontwerp-gemeentebegro- ting voor 1964. Voorgesteld wordt het afdelingsonderzoek van de begroting op 10 januari 1964 te houden. Wéér een nieuw BOOTZ-produkt. Citroenbrande- wijn. Vol van smaak. Echt voor de fijnproever, 't Is van B00TZ; het beste wat u kopen kunt. jjUj per hele liter 6?' per halve liter f3?o Gedeputeerde Staten hebben hun goed keuring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Aagtekerke inzake de ruiling van opstallen van de heer C. Jongepier met het voormalige boer derijtje van de familie Wisse. B. en w. zullen in de raadsvergadering van vrij dagavond een voorstel indienen de op stallen van de heer Jongepier te ruilen met die aan het Kalfhoeksepad, beide tegen de getaxeerde waarde. De heer Jongepier hseft zich met dit voorstel akkoord verklaard. De gemeente zal in het uitbreidingsplan „Kom oost" een woning bouwen ter vervanging van de zoutschadewoning aan de Burgemeester Boselaarstraat 11. Deze woning zal door de heer Jongepier worden gekocht voor de aannemingssom plus de grondkosten minus de zoutschadevergoeding. Dit be drag is 5160, dat de gemeente hiervoor ontvangt van het rijk. Voorts zullen b. en w. vrijdagavond de gemeenterekening 1962 aanbieden. De gewone dienst toont een nadelig slot van 255,31, ontstaan door 299.586,84 aan ontvangsten en 299.842,15 aan uitga ven. De ontvangsten van de kapitaaldienst bedragen 377.841,07 en de uitgaven 414.881,40. Het nadelig slot bedraagt dus 37.040,33. De vergadering begint om zeven uur. B. en w. van Vlissingen stellen de ge meenteraad voor om de gemeentelijke subsidie voor de openbare leeszaal en bibliotheek met terugwerkende kracht tot 1 januari 1962 te verhogen. Dit in verband met het feit, dat ook de rijks subsidie is verhoogd als tegemoetko ming in de kosten van salarisverho ging. Voor de gemeente Vlissingen be draagt de verhoging jaarlijks 1060,48 voor de openbare leeszaal en bibliotheek en 353,49 voor de jeugdafdeling van de leeszaal. In het Bellamypark te Vlissingen heeft zich woensdagmiddag omstreeks twee uur een kettingbotsing voorgedaan, waarbij drie auto's betrokken waren. De wagens liepen lichte materiële schade op. Geen van de betrokken personen liep verwondingen op. De drie auto's reden in de richting van het Groenewoud, toen de voorste wagen stopte om een van rechts komende auto voorrang te verle nen. De personenauto bestuurd door A. D. daar achter stopte eveneens, maar de derde wagen, een bestelauto bestuurd door J. J. uit Vlissingen, kon niet meer tijdig stoppen en botste tegen de voor hem staande personenauto, die hierbij deuken in het kofferdeksel opliep. De personenauto kreeg door de botsing een duw, waardoor deze weer tegen de voor ste bestelwagen botste. De schade bleef beperkt tot een paar deuken en lichte schade aan de bestelwagen. Donderdagochtend konden de Vlissingse middelbare scholieren en leerlingen van het nijverheidsonderwijs in het kader van een door de Z.V.U. georganiseerd schoolconcert luisteren naar twee trio concerten voor piano, cello en klarinet. De uitvoerenden waren Tan Crone, pia no, Joop Cantor, solo-cellist bij de Ne derlandse Radio Unie en Jolle Huckiede, solo-klarinettist bij het Residentie Or kest. Allereerst hoorde men een sonate voor cello en piano door Hugo Godron. De sonate bestond uit een prelude en een dans, waarbij vooral de prelude de cellist gelegenheid gaf te tonen, wat het instrument vermag. Vervolgens stond een rapsodie over vier Nederlandse volksliedjes van Geza Frid op het pro gramma. Deze rapsodie is geschreven voor piano en klarinet. De hoofd schotel van het concert waren twee trio concerten, één van Brahms en één van Beethoven. Vooral het trio-concert van Brahms, geschreven op het eind van zijn leven, was er een vol heerlijke melo dieën, zowel voor de cello als voor de klarinet. AI met al was dit concert voor vele jongeren een prettige kennismaking met een niet zo bekende tak van de mu ziek. Officiële publikatie MIDDELBURG Sluiting gemeentelijke kantoren en diensten. Burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend, dat op vrijdag 27 de cember 1963 de gemeentelijke kantoren en diensten gesloten zullen zijn. Op die dag zal GEEN huisvuil worden opge haald. Middelburg, 4 december 1963. Burgemeester en wethouders voor noemd, De secretaris, Mr. J. Hooij. De burgemeester, Mr. J. Drijber. Voor de Alliance Francaise, afdeling Goes, sprak dinsdagavond de heer Ro bert Gauthier, redacteur van het Parijse dagblad Le Monde, over het maken van een krant en dan vooral een Franse krant. Hij gaf het verschil aan tussen de Nederlandse krant, die bij de abon nee wordt bezorgd, en de Franse krant die voor het grootste deel vla de straat verkoop aan de man wordt gebracht, Hieruit verklaarde hij het feit, dat de Franse kranten zulke opdringerige koppen hebben. „Ze moeten schreeuwen om de mensen er toe over te halen hen te kopen", al dus de heer Gauthier. Hij noemde dit de „veramerikanisering" van de kran ten. Er blijft echter het verschil dat de Franse taal zich niet zo goed leent voor kernachtige koppen als de Engelse bla den, meende spreker. Een ander aspect van deze „veramerikanisering" is, dat foto's een steeds belangrijker plaats gaan innemen. Deze zijn vaak meer emotionerend dan artikelen. Als gevolg van de steeds toenemende concurrentie tussen de krant aan de ene, en radio en t.v. aan de andere zijde, zag deze Franse journalist de groeiende belangstelling voor zoge naamde pseudo-evenementen. Hieronder verstond hij bijkomende details, die de lezer wil weten naast het eigenlijke nieuwsgebeuren. Volgens hem kan dit de aandacht afleiden van het nieuws zelf. Na de pauze zagen de aanwezigen de film „Six heures pour faire Le Monde" (Zes uur om Le Monde te maken). Deze film liet zien hoe in New York een nieu we voorzitter van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties wordt ge kozen, en hoe dit feit binnen zes uur in Noord-Afrika te lezen is in de kolom men van Le Monde. Dr. C. J. Philips, secretaris van de Al liance Frangaise, bedankte de heer Gauthier voor zijn uiteenzetting. De heer Gauthier sprak woensdagavond over hetzelfde onderwerp in het gebouw van de polder Walcheren te Middelburg voor de afdeling Zeeland van het Ge nootschap Nederland-Frankrijk. Dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofdinge nieur-directeur voor de rijkslandbouw voorlichting van de provinciale directie Zeeland, heeft in één der zalen yan het Zeeuws Museum te Middelburg een voor dracht gehouden voor het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Het onderwerp, „Karakteristiek van de Zeeuwse Landbouw" werd door dr. Van Beekom hoofdzakelijk benaderd, uit gaande van de persoonlijkheid van de Zeeuwse boer. Alleen de nuehter-zakelxjk ingestelde landbouwer, flexibel en waar nodig In staat tot soepel overschakelen op nieuwe bedrijfsmethoden, zal heden ten dage nog met succes een bedrijf kun nen leiden. Door de rijksland- en tuinbouwvoorlich- tingsdienst wordt dan ook het bedrijfs economisch denken sterk gestimuleerd, voor een deel ook in samenwerking met de voorlichting, uitgaande van het geor ganiseerd bedrijfsleven. Dit laatste o.m. waar het gaat om de mentale beïnvloe ding van de plattelandsbevolking, zoals het overwinnen van bezwaren tegen de opneming van vreemd geld. Ook de land- eD tuinbouwarbeiders worden in deze Woensdagavond heeft de plaatselijke middenstandsvereniging „Activa" te St.- Annaland de algemene jaarvergadering gehouden in hotel Havenzicht. Voorzit ter G. Heyboer opende de vergadering waarbij hij in het bijzonder burgemees ter H. .J. Smit en de bestuursleden van het Groene Kruis welkom heette. Het Groene Kruis speelde op deze jaar vergadering een belangrijke rol, daar de vereniging van de omzet van de St.-Ni- colaasactie 1 pet. zou overdragen aan het Groene Kruis voor de aanschaf van rollende ligstoelen. In dit verbahd deelde de voorzitter mede dat het resultaat van die actie alle sinds 1952 gehouden acties overtreft. De totale omzet was 78.000, zodat na aftrek van kosten 766,50 aan het Kroene Kruis kan worden overge dragen. De heer A. J. Boogaard bracht de dank van het Groene Kruis over voor dit on verwacht hoge bedrag. Met genoegen kon de voorzitter consta teren dat de omzet van de gezamenlijke middenstand sinds 1956 met 15 tot 25 procent was toegenomen. Uit het jaarverslag van de penningmees ter bleek dat tegenover de inkomsten in 1963, totaal 2557,98, de vereniging uitgaven heeft gedaan tot een bedrag van 2087,86, zodat er een voordelig saldo is van 470,38. In kas was op 1 januari 1963 926,11, zodat de ver eniging momenteel nog beschikt over 1396,49 kasgeld. Uit het bestuur traden de heden W. Pleune, D. Verhole en A. Scherpenisse. Het bestuur is teruggebracht van 7 tot Door het uitspreken van de laatste twee eindvonnissen is er voor de rechtbank te Middelburg na een periode van 2% jaar een einde gekomen aan de behan deling van de bezwaarschriften tegen de lijst der geldelijke regelingen van de herverkaveling Walcheren. De recht bank kan nu overgaan tot het sluiten van deze lijst in zijn geheel. Het wordt thans ook mogelijk, dat de notariële akte wordt getekend, teneinde te kunnen bewerkstelligen, dat met in gang van 1 januari a.s. de heffing van de herverkavelingsrente ingaat voor diegenen, die in het afgelopen jaar in verband met de behandeling van hun bezwaren nog niet betaalden. In totaal zijn tegen de lijst der gel delijke regeling met betrekking tot de herverkaveling van Walcheren 724 bezwaarschriften ingediend, waarvan er in een periode van 15 maart 1961 tot II december jl. door de rechter commissaris en tijdens openbare zit tingen van de rechtbank in totaal 97 behandeld zijn. Met betrekking tot 52 bezwaarschriften werd over eenstemming verkregen tijdens bij eenkomsten onder voorzitterschap van de rechter-commissaris. In 6 gevallen waren de bezwaarden, hoe wel opgeroepen, niet ter bijeenkomst van de rechter-commissaris verschenen, waardoor hun bezwaren ingevolge de wet geacht werden te zijn ingetrokken. Voor wat zaken betreft, die na behande ling door de rechter-commissaris werden verwezen naar de openbare terechtzit ting der rechtbank, werden 38 eindvon nissen gewezen, terwijl 1 zaak werd ge royeerd wegens tussentijdse bereikte overeenstemming. Onderv oorzitterschap van de rechter commissaris werden 165 bezwaarschrif ten behandeld, met dien verstande, dat diverse bezwaarschriften behandeling vereisten in meer dan één zitting. De rechtbank behandelde 50 bezwaar schriften als verwezen zaken, eveneens met dien verstande, dat diverse be zwaarschriften behandeling vereisten in meer dan één zitting. 5 leden omdat dit ruim voldoende werd geacht. In één vacature werd de heer W. Wolhout gekozen. Tot commissielid werd gekozen de heer P. Dekker. Het ledental van de vereniging liep met drie terug. Ten slotte gaf de heer C. J. Boot, leraar van de middenstandsvereniging waaron der Activa ressorteert, een overzicht van de mogelijke veranderingen die op komst zijn rond middenstandseisen en vesti gingswet. Nadat de voorzitter nog even de moei lijkheden rond de vakantieregeling voor de winkeliers had aangestipt, besloot men in 1964 weer een winkelactie voor een goed doel te organiseren. B. en w. van Vlissingen stellen de ge. meenteraad voor 9839,50 te voteren als vergoeding van schade aan een hei- installatie, die is ontstaan toen men bij heien in het Industrieterrein ten noorden van de Pr. Hendrikweg te Vlissingen stootte op puin in opgespoten grond. De gemeente Vlissingen was er niet van op de hoogte, dat dit puin er door haar zelf is gestort voor of tijdens de laatste oorlog. Het puin bevond zich op som mige plaatsen slechts een halve meter onder de zandlaag. „De gemeente had van de aanwezigheid van het puin op de hoogte kunnen zijn en zou dan ook. wanneer haar aanspra kelijkheid tegenover de rechter zou moe ten worden betwist, hoogstwaarschijnlijk een zwakke positie innemen", aldus b. en w. aan de raad. Volgens aannemer D. v. d. Poel te Oude- lande, die de werkzaamheden in op dracht van de N.V „Het Sloe" verrichtte voor E. en J. Tijtgadt te Brugge en Mal- degem, die daar een industriehal willen bouwen, is de schade 12.511,50 De ge broeders Tijtgadt willen hiervan echter 2672 voor hun rekening nemen. De kosten zullen bij de thans in voorberei ding zijnde algemene herziening van de exploitatieopzetten van de oudere grond- complexen worden verdisconteerd in de hieruit voortvloeiende nieuwe kostprijs Ze komen dus ten laste van het grond bedrijf. Donderdagmiddag is rond half vier het 8779 brt. metende Duitse schip „San ta Rita" van de Hamburg-Sud Amerika linie voor de Boulevard te Vlissingen, ter hoogte van de De Ruyterschool, vastge lopen. Vrijwel onmiddellijk kon het schip op eigen kracht weer vlot komen, waar na het zijn reis voortzette. Het Belgische motortankschip „Citterna 41", dat woensdagavond in de mist in het Gat van Ossenisse was gestrand, is nog diezelfde avond vlotgetrokken door de sleepboten „Holland" en „En Avant" van de rederij Muller te Terneuzen. voorlichting betrokken. Zij zijn immers de naaste medewerkers van de boer. Teneinde het kostbare machinepark met succes te kunen hanteren en onderhou den, dient hun technische vakkennis ge regeld te worden uitgebreid, zo lichtte dr. Van Beekom toe. In het algemeen voldoet de Zeeuwse boer en tuinder aan de boven genoemde eisen: hij staat in hoge mate open voor suggesties inzake moderne bedrijfsvoe ring. De mechanisatie is reeds ver voort geschreden. De arbeidsketen maaidorser met graantank, zelflossende wagen, drooginstallatie en silo is volledig geme chaniseerd. Ten aanzien van de aardap peloogst zal binnen enkele jaren hetzelf de bereikt zijn. De omschakeling van akkerbouw op tuinbouw en vooral groot- fruitteelt verloopt vlot. In Europees verband zijn er vooral in de laatstgenoemde bedrijfstak uit muntende vooruitzichten Mits ge zorgd wordt voor een prima pro- dukt, is de vraag hiernaar bijna onbe perkt. Zowel klimatologisch als geo grafisch is de ligging van Zeeland hiervoor enorm gunstig; bovendien is de teelt van een veel gevraagd ras als de Cox Orange in andere opkomende fruitteeltcentra, in Italië en in Z.- Frankrijk niet mogelijk De volle- grondse tuinbouwbedrijven gaan in versneld tempo over op plat- en staand glas. De organisatie van het veilingwezen is uitstekend. Ten slotte stelde de heer Van Beekom aan de hand van cijfermateriaal vast, dat de toename van de kapitaalsintensi teit (mechanisatie) en het afnemend aantal arbeiders op de bedrijven, heeft geleid tot een enorme produktiviteitsver- hoging per man. Bij dezelfde intensiteit van het bouwplan werkten in 1946 6 a 7 arbeidskrachten op een bedrijf van 40 ha, terwijl de boer het werk thans afdoet met 1 a 2 man. De boerenstand krijg voor deze presta tie echter niet de erkenning, die hij, naar de mening van spreker, ook in fi nanciële vorm verdient. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot discussie, waarbij vele, interessante vragen naar voren kwamen, die door dr. Van Beekom met veel kennis van zaken werden beantwoord. De secretaris van het Zeeuwsch Genoot schap besloot met een dankwoord aan de spreker deze bijeenkomst, waaraan nog verbonden was een kleine expositie van historische en moderne boeken, de land bouw betreffende uit het bezit van de provinciale bibliotheek van Zeeland. Deze lezing is ook gehouden in hotel Mondragon te Zierikzee, ten behoeve van de op Schouwen-Duiveland en Tho- len wonende leden van het genootschap. Onder voorzitterschap van de heer M. C. J. Kosten kwam de bedrijfsstudie groep „Tholen en Sint-Philipsland" woensdagavond in café „De Tol" te Poortvliet bijeen. De heer C. den En gelsen, hoofdassistent A van het rjjks- veeteelt- en zuivelconsulentschap uit Goes hield een inleiding over de rund- veemesterij en de heer J. M. v. d. Weele, specialist voor bodem en bemesting van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, eveneens uit Goes sprak over „Struc tuur en groenbemesting". Voorzitter Kosten zei in zijn openings woord, dat de gemengde bedrijven en de veehoudersbedrijven voor de keus komen te staan zich te specialiseren als markt- veehouder of als rundveemester. In ver band met de vijfdaagse werkweek en de hoge arbeidskosten bestaat er meer voorkeur voor de rundveemesterij dan voor de marktveehouderij. De mesterij is niet alleen minder arbeidsintensief, maar is ook lucratiever, gezien de hoge vlees- prijzen. Hierna maakte de heer Den Engelsen enige resultaten bekend van de studie groep, die een paar jaar geleden is in gesteld voor de rundveemesterij. Op vijf bedrijven op Tholen en Sint-Phi lipsland heeft men bij zeven groepen mestvee de resultaten nauwkeurig ge volgd. Hieruit bleek, dat de opbrengsten van de veemesterij bij de meeste groe pen aan de matige kant zijn. In enkele gevallen bleef er nauwelijks een arbeids inkomen voor de boer over. Van twee groepen stieren was de opbrengst ech ter gunstig. Maar dit was grotendeels het gevolg van de verschillende prijs niveaus bij aan- en verkoop. De heer Den Engelsen wees er verder op dat de mesterij de laatste jaren geen spectaculaire bedrijfstak is geweest. De oorzaak hiervan was het grote prijsrisi- co. Het aantrekkelijke van de mesterij was echter, dat het werk verschafte in de periode, waarin de boer weinig te doen had. Maar deze factor is nu niet meer van zo groot belang. Met de hui dige personeelsvoorziening heeft de boer van meer belang. er geen behoefte meer aan wat vee te houden, om zodoende ook in de winter werk te hebben. Ten aanzien van de verwachtingen voor de toekomst was de heer Den Engelsen optimistischer. Voor de komende tien jaren zijn er volgens hem goede vooruitzichten. De eco nomische integratie groeit, de markt wordt vrijer en de welvaart stijgt. Het verbruik van vlees blijft daarom toenemen en er zal vooral vraag komen naar de goede kwaliteiten. Om de kosten bij de mesterij laag te houden moet men naar eenvoudige voedermethodes zoeken, die weinig arbeid vergen De studiegroep zal ook nog de resultaten bekijken bij grotere eenheden. Tijdens de discussie, die op deze inlei ding volgde, stond men nog uitvoerig stil bij de voeding van het vee. Men was het erover eens dat voederbieten de voorkeur verdienen boven snijmaïs of ander kuilvoer. Over het onderwerp „Structuur en groenbemesting" sprak de heer Van der Weele. Onder structuur verstond hij: de onderlinge rangschikking en samenstel ling van de gronddelen. Een gunstige structuur is aanwezig wanneer de grond veel lucht bevat, zodat ook veel water kan worden geborgen. Er bestaat een nauw verband tussen de structuur en de bodemvruchtbaarheid. Van invloed op de structuur zijn het gehalte aan or ganische stof, de afwatering en de werkzaamheden van de boer, zoals het rooien van aardappelen en suikerbie ten. Om de grond op peil te houden moet jaarlijks ten minste drie duizend kilo gram organische stof per hectare wor den toegevoegd. De groenbemesting geeft bedekking van de grond en levert humus. Volgens de heer v. d. Weele worden op Tholen de meeste gewassen voor bemesting wel verbouwd. Van alle bemestingsstoffen leveren de bie tenkoppen de meeste organische stof fen. Een zuiver akkerbouwbedrijf komt met de hoofdgewasseu en de groenbe mesting gemiddeld wel aan voldoende organische stof. Voor een gemengd be drijf ligt dit ongunstiger, en daarom is daar het toepassen van wisselbouw Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 12 december. Golden Delicious 1 80-85 61, 75-80 51—59, 70-75 49, 65-70 41.90, 60-65 32, 2 D 14—17, 2 75-80 35—38, 70-75 36—37, 65-70 29 5040.20, 60-65 23.10—28. 3 grof 18.80—21, 3 fijn 13—14 Jonathan 1 75-80 32, 70-75 34, 65-70 32. 60-665 26, 2 D 13—18, 2 75-80 23, 70-75 21, 65-70 21, 60-65 21. 3 grot 15—18. 3 fijn 1313.30, kroet 13 Comtesse de Paris 1 65-70 17, 60-65 15. 55-60 13, 3 grof 15 3 fijn 12, kroet 6. Goudrenette 1 80-85 41, 75-80 38, 65-70 33, 2D 22, 3 grof 28—31, 3 fijn 17 —24, kroet 12—14. Winston 1 60-65 35. 55-60 16, 2 D 13, 3 grof 14, 3 fijn 14. Laxton Su perbe 1 75-80 42, 70-75 39 Goudrenet 2 70-75 35 St.-Remy 1 75-85 35. 65-75 37. 2 D 33. kroet 12. Goudrenette rood 2 85 43. 80-85 46. 75-80 38, 70-75 34. 65-70 31, 2 D 21 Lombarts Cal ville 2 75-80 18, 70-75 19, 65-70 18, 60-65 14, 2 D 13, 3 grof 15. 3 fijn 14. 2 85-90 38, 80-85 39. 75-80 37. 65-70 32. VISMIJN BRESKENS. Aanvoer vismijn Breskens van 2 tot 7 dec.: bot 1951 kg, schar 1080 kg. schol 60 kg. tong 38 kg, kabeljauw 14.858 kg. wijting 14.491 kg, schardijn 92.480 kg, exportgarnalen 11.490 kg, binnenlandse garnalen 160 kg, haring 1046 kg, onverkochte vis 338 kg. onverkochte schar dijn 20.777 kg. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen aanvoer 2252 kg, 70— 103, sprot aanvoer 12.000 kg. MARKTBERICHT BARNEVELD. 12-12. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede. Weekaanvoer ca 1.400.000 stuks, waarvan 793.688 in veiling werden gebracht Handel flauw. Prijzen (in per 100 stuks): eieren van 48-53 gram 9.30—9.78, van 53-58 gram 9 20—10.87. van 58-63 gram 10.64—12.99. van 63-68 gram 12.61—13.61. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 327.719 stuks, hande' kalm. Prijzen (in per 100 stuks): eieren van 35-38 gram 6.817.46, van 54-62 gram 10.4011.49, van 62-72 gram 11.8015 27, eendeëieren van 63-67 gram 10.17—10.73, van 67-68 gram 11.10—11.50. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 2 450.000 stuks, nandel traag. Prijzen (in f per 100 stuks): eieren van 61-65 gram 11.5013.25, alg. prijs 12,75, kg-prijs 2.02 op basis 63 gram Henneëieren van 51-60 gram 9.00—11.10. kg-prijs 1.67—1.85. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. Uien bonken 18.89—18 10, middel 14.50—14.40, drielingen 15.06, pickles 17.00, aanvoer 90 ton. Aardappelen: Bintje 12.40—12.60, bonken 17.70, aanvoer 17 ton. VEILING SINT-ANNALAND. Uien middel 14.10. bonken 18.02—18.60, drie lingen 14.71—15.04, pickles 17.29, stek 5.60 5.71. aanvoer 167 ton. VEILING GOES. 12 december. Cox's Orange Pippin 1 80-85 72—81. 75-80 75—84, 70-75 70—83, 65-70 61— 71, 60-65 46—51, 55-60 21—38, 2 80-85 72, 75-80 78, 70-75 70, 65-70 60, 60-65 45 55-60 30, 2 D 10, grof 14—56, fijn 1235. Goudrenette 1 90-95 41. 85-90 42^15, 80-85 43—19, 75-80 39—45, 70-75 35—39, 65-70 31—36, 2 85-90 38-42, 80-85 37—38, 75-80 35—37, 70-75 33— 36, 65-70 27—31, 2 D 18—22, grof 30, fijn 20— 21. Goudrenette rood 1 85-90 46, 80-85 48, 75-80 46, 70-75 38. 65-70 31. Golden Delicious 1 85-90 45—52, 80-85 50—53, 75-80 47—55. 70-75 37—51. 65-70 40—43, 60-65 27—29, 2 85-90 41, 80-85 3445, 75-80 37—45, 70-75 30—43, 65-70 27—34. 60-65 17—26, 2 D 13—16, grof 17—28, fijn 13—14.20. Jonathan 1 80-85 28, 75-80 31. 70-75 26, 65-70 26, 60-65 24, 2 D 13, 2. 80-85 20—25, 75-80 20—26, 70-75 21—26, 65-70 18— 22, 60-65 13, grof 19, fijn 13 Lombartscal- ville 2 80-85 22—25, 75-80 25—26, 70-75 20— 24, 65-70 1417, 60-65 18, grof 14, fijn 13. Zoete Ermgaard 1 65-70 55, 60-65 48. 55-60 3638, 2 D 24, fijn 1920. Diverse appels kroet 13.20. Gieser Wildeman 1 60-65 44, 55- 60 44. grof 30—42. fijn 6—23 St.-Remy 1 75-85 33, 65-75 34. grof 30, fijn 28. Conference 2 D 18—25, grof 40—41. fijn 26—28 Doyenne du Cornice 1 80-85 110, 75-80 116, 70-75 118, 65-70 116—115, 2 80-85 110. 75-80 114. 70-75 116, 65-70 112, 2 D 93, grof 100, fijn 80. Totale aanvoer hard fruit 12.400 kisten. VEILING KRABBENDIJKE. 12 december Appels: Golden Delicious 1 80- 85 47—50. 75-80 43—52. 70-75 33—47, 65-70 26 40, 60-65 18—29, 2 85-90 46. 80-85 44—47, 75-80 42—45, 70-75 29—38. 65-70 19—28. 60-65 17—21. 2 D 12—16, 3 gi 17—26, 3 f. 13—16, kroet 5. Jonathan 1 75-80 28. 70-75 28, 65-70 25, 60-65 22, 2 80-85 22—23, 75-80 22—26, 70-75 19—28, 65-70 21—25, 60-65 19—22, 2 D 12, 3 gr. 1519, 3 f. 11, kroet 5. Goudrenette 1 85-90 35—37, 80-85 33—34, 75-80 33, 70-75 32— 33, 65-70 29—30. 2 D 19—21, 3 gr. 27, 3 f. 21. Winston 1 80-85 40. 75-80 42, 70-75 36. 65-70 30, 60-65 19, 3 gr. 23, 3 f. 10.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5