NEDERLAND PRAAT MEE OVER MULTILATERALE KERNMACHT Uiteindelijke beslissing over deelname is vrij Dr. Heuss overleden Geen maar crisis m resultaat E.E.G., gering Grensplannen-jubileum in Zak Zuid-Beveland PRESIDENT JOHNSON KONDIGT GROTE BEZUINIGINGEN AAN NIEUWE „DE HOOP" TE WATER Hoge Limburgse boom Franse interesse voor aardgas uit Groningen Sowjet-Unie zal Indonesië van wapens voorzien WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN P.Z.C. 38.000 MR. LUNS IN TWEEDE KAMER Grondslag van besprekingen is anders geworden Niet nodig Koninklijke familie naar Innsbruck OPDRACHT AAN BEGROTINGSBUREAU Defensie J^anUij tliin MINISTER BIESHEUVEL IN BRUSSEL Tweede deel van marathonzitting begint maandag Geringe vooruitgang Tweede deel Eerste industrie aangesloten op aardgas V er trouwenscrisis in Bredase raad Nederlands voorstel in V.N. aanvaard Koninkrijksdag met vlag en wimpel MOGELIJKHEID ROKEN TE DOEN BEPERKEN WORDT BESTUDEERD Kwart eeuw het zwaard van Damocles" Streek bij herhaling „doorgelicht" Zwaard „VLEES BLIJFT DUUR" 206e jaargang - no. 293 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.; franco per post f 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv 4,50. Ingez. med 3 x tariefKleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 13 december 1963 Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft besloten deel te nemen aan de besprekingen, die reeds geruime tijd te Parijs worden gevoerd tussen de Ver enigde Staten, Engeland, West-Duitsland, Italië, België, Grieken land en Turkije over de oprichting van een multilaterale kern macht. Deze stap beslist niet over de houding, die Nederland uiteindelijk tegenover aanvaarding van deze kernmacht zal aannemen. Minister Luns heeft dit gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. De minister deelde verder mede, dat het besluit tot deelname aan de bespre kingen is genomen, omdat de grondslag van de besprekingen sinds vier maan den anders is geworden. Thans aan vaardt men, aldus minister Luns, dat ieder land, dat aan de besprekingen deel neemt, in zijn uiteindelijke beslissing vrij is. Voorts wees de bewindsman er op, dat iedere andere mogelijkheid, die bij de besprekingen ter tafel wordt gebracht, wordt onderzocht. Verder nemen ook België en het Verenigd Koninkrijk aan de besprekingen deel en ten slotte is de regering nu in de gelegenheid een mogelijkheid, waar zij tegen is, af te houden. Minister Luns verklaarde, dat de re gering deze kernmacht nog steeds militair niet nodig vindt, maar dat zij begrip heeft voor argumenten als verdere binding van de Ver. Staten aan Europa en het wellicht ontzien van Duitse gevoeligheden. Ook het argument dat Europa hierdoor in technologisch en industrieel opzicht wellicht beter in de pas met de Ver. Staten komt, spreekt de regering •aan, maar de regering bindt zich echter niet aan financiële deelname, De kamercommissie voor buiten landse zaken zal op de hoogte van de besprekingen worden gehouden. Bij de replieken stelde de heer Buygers (p.v.d.a.) de vraag of de regering be- Voormalig Westduits president H De voormalige president van West- Duitsland dr. Theodor Heuss is gisteravond op 79 jarige leettijd in zijn woning te Stuttgart over leden. Heuss was reeds sinds woensdagavond buiten bewustzijn. Zijn dood wordt toegeschreven aan stoornissen in de bloedsomloop. In augustus van dit jaar was een van zijn benen geamputeerd. Heuss werd op 31 januari 1884 te Brac- kenheim in Württemberg geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Münehen en Berlijn politieke economie en kunstgeschiedenis. Na het behalen van zijn titel te Münehen in 1905 ging hij in de journalistiek. Zijn politieke loopbaan begon in 1928, toen hij in de rijksdag werd gekozen. In hetzelfde jaar werd hij ook lid van het parlement van de stad Berlijn. Bij het aan de macht komen van Hitler in 1933 verloor hij zijn politieke en academische functies en exemplaren van twee van zijn hand verschenen boeken werden in het open baar verbrand. Na de overgave van Duitsland richtte Heuss met enkele anderen in Württem berg de democratische volkspartij op, die later opging in de vrije democratische partij, waarvan. Heuss voorzitter reid is haar definitieve beslissing over deelname eerst voor te leggen aan de Kamer. Minister Luns zegde toe te zul len onderzoeken of het mogelijk is, dat de Kamer een uitspraak doet voor de regering haar beslissing neemt. De be windsman zou echter niet bij voorbaat „neen" zeggen tegen een verzoek van de Kamer om mede te beslissen over het eventuele deelnemen aan de multilate rale kernvloot. De communist S. de Groot zei, dat de medelingen van de minister door zijn fractie met verontrusting waren aange hoord. Volgens hem brengt men door deze besprekingen het Duitse militaris me aan de atoomtrekker en Nederland werkt mede aan vergroting van de in ternationale spanningen. De heer Jon geling (ger- pol. verbond) zei wel voor de N.A.V.O. te zijn, maar tegen een po- iarisvloot. Hij twijfelde aan het strate gisch belang. Naar aanleiding van de motie, die was voorgesteld in de openbare commissie vergadering van 7 november en waarin (Zie slot pag. 3 kot. 5) (Van onze Haagse redactie) De koninklijke familie is van plan de wintervakantie deze keer niet door te brengen in Lech in het Oostenrijkse Vorarlberg, maar in de buurt van Innsbruck, de hoofd stad van het Oostenrijkse Tirol. De vakantie zou samenvallen met de Olympische winterspelen, die van 29 januari t.m. 9 februari in Innsbruck worden gehouden. President Johnson heeft de Ame rikaanse regeringsinstanties giste ren meegedeeld, dat er een periode van grote bezuiniging op komst is. Een door de president gemachtigd be grotingsbureau heeft alle departemen ten en federale bureaus opdracht gege ven te onderzoeken welke bestedingen kunnen worden gedaan en welke pro gramma's kunnen worden uitgesteld of besnoeid. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat de -president niet wilde „beknib belen", maar dat hij had besloten de be groting voor het op 1 juli beginnende fiscale jaar te besnoeien tot het absolute minimum, dat verenigbaar is met de nationale veüigheid en de behoeften van het Amerikaanse volk. De minister van defensie, McNama- ra, maakte gisteren bekend dat uit het oogpunt van bezuiniging zesen twintig militaire bases in de V.S. en zeven in het buitenland zullen wor den opgeheven of drastisch inge krompen. De minister verwacht dat deze maat regelen, die zich over een periode van ruim drie jaar uitstrekken, een bespa ring van 106 miljoen dollar per jaar zullen opleveren. Men zal voorts 7800 man militair en 8500 man burgerper soneel minder nodig hebben Welke de bases in het buitenland zijn die onder de bezuinigingsmaatregelen vallen zal op een later tijdstip bekend worden gemaakt. De V.S. willen eerst met de drie betrokken landen overleg plegen. Veel mag in Nederland niet meer te genwoordig. Het kamerlid Van Rijc- kevorsel zo kan men afleiden uit vragen door hem aan minister Bot ge steld is kwaad over een onderdeel van het satirische t.v.-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", name lijk dat gedeelte waarin oud-minister Van Rooij op de korrel werd genomen. Aanleiding daartoe was het bericht, dat deze burgemeester van Heerlen benoemd zou worden tot commissaris der koningin in de provincie Limburg. De heer Van Rijckevorsel nu vindt, dat door dit pro gramma sprake is van een openbare aantasting van iemands eer en goede naam en bovendien dat hier een openba re inbreuk is gepleegd op de zorgvuldig heid, die een ieder tegenover zijn mede mens in acht behoort te nemen. Het spijt ons, maar we zijn het in dit opzicht niet met de heer Van Rijckevorsel eens. Nog altijd is onverminderd van kracht het oude gezegde, dat hoge bomen veel wind vangen. Dat geldt ook voor Limburg. Een ieder, die een hoge boom I wil wezen zoals de heer Van Rooij, weet dat stormwinden over hem heen kunnen razen en dat zij hem zelfs kunnen vellen als zij sterker zijn dan de stam. Een an der beeld: zij die zich tot een hoog en open baar ambt geroepen weten, leven aller minst in een heilig huis, maar in een 1 zeer kwetsbare glazen woning. Men kan daar kritiek, spot ja zelfs hoon verwach ten. Naast de rozegeur en maneschijn van officieel vertoon ie er óók de kans, dat men zich verwondt aan prikkel draad. De Nederlandse minister van landbouw, mr. Biesheuvel, heeft gister avond als voorzitter van de ministerraad van de Europese Economi sche Gemeenschap verklaard, dat niet van een crisis in de E.E.G. kan worden gesproken. Op een persconferentie in Brussel aan het einde van het eerste deel van de „marathonzitting" over de landbouw vraagstukken in de gemeenschap zei hij, dat veel aandacht is besteed aan de verklaringen van de Franse minister van landbouw, Pisani, die de „ernstige ge volgen" voorspelde indien de „zes" niet vóór het einde van dit jaar tot beslis singen zouden komen over de voltooiing van het gemeenschappelijke landbouw beleid. „Dit is aanleiding geweest om te spre ken over de crisissfeer. Maar bij som migen is daarbij sprake van „wishful thinking". Minister Biesheuvel verklaarde, dat de ministerraad de afgelopen vier dagen wei vooruitgang heeft geboekt, doch dat deze geringer is dan nood zakelijk bij het naderen van de eind datum. Op zijn persconferentie verklaarde hij in antwoord op een vraag, dat hij het bereiken van oplossingen „niet uitgeslo ten wilde achten". Eerder op de dag had hij echter als zijn persoonlijke mening gezegd, dat „er een wonder zou moeten gebeuren", wil men inderdaad voor het einde van het jaar de „marathon" met succes bekronen. De Franse gasraad (Gaz de France) denkt volgens een woordvoerder van de raad in het komende jaar een overeen komst te kunnen sluiten voor de invoer van aardgas uit Groningen. De eerste voor ieveranties uit Groningen via een door West-Duitsland werd. In 1945 werd hij j3eigjg lopende pijpleiding zouden vol- w-l inictor uon /Olllf-IIIIT* 1T1 \A7 11 t'1" t" PTY1 V>PT*P" 1 Ift/RJ kn/rinnnn Ho Hij gaf voorts het volgende overzicht van de stand van zaken: De marktorganisatie voor rijst. Alle technische punten zijn tot een oplossing gebracht. Het prijzenmechanisme, dat bepalend zal zijn voor de handelspolitiek tussen de „zes" onderling en de invoer van rijst uit landen buiten de gemeen schap, is niet beslist. De marktorganisatie voor rundvlees. Op technische punten is belangrijke vooruitgang geboekt. Over het handels politieke beleid is evenmin een beslis sing gevallen. De marktorganisatie voor zuivel. Op dit punt zijn de ministers het minst ge vorderd. De Europese commissie deed belangrijke nieuwe voorstellen, waar over de meningen van de ministers „ge nuanceerd" waren en nogal wat vraag tekens werden geplaatst. Over het Europees oriëntatie- en ga rantiefonds voor de landbouw de voorwaarden voor bijstand en financieel reglement voor het gemeenschappelijke landbouwbeleid moeten nog belang rijke beslissingen worden genomen. De ministers van landbouw van de E.E. G. zijn gisteravond naar hun hoofdste den teruggekeerd om maandag weer in Brussel aan te treden. Woensdag begint dan het tweede en laatste deel van de „marathon", waaraan ook ministers van buitenlandse zaken, economische zaken en financiën zullen deelnemen. Op de werf Pot in Bolnes heeft mevrouw H. J. Mansholt-Postel, echtgenote van de „Europese minister van landbouw" dr. S. L. Mansholt, donderdag middag de tewaterlating verricht van het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het nieuwe schip, dat hier van stapel loopt, is 62.60 meter lang en 10.20 meter breed. De kerkzaal biedt plaats aan 65 personen, de recreatie ruimte heeft plaats voor 60 personen en het hospitaal heeft twaalf bedden. Verder heeft het schip een modern uitgeruste radio-technische dienst, een technische dienst voor scheepsreparaties op zee en een bemanningsaccom modatie voor dertig mensen. De commissaris der koningin in de pro vincie Groningen, mr. C. L. W. Fock, die tevens president-commissaris is van de N.V. Nederlandse Gasunie, heeft gister middag in Winneweer bij Appingedam de eerste industriële onderneming, de steenfabriek „Onderneming" door liet ontsteken van een brander aangeslo ten op het aardgas van Slochteren. Hij zei hierbij onder meer dat bij de kostprijsberekeningen dikwijls wordt vergeten, dat de Gasunie voor zeer hoge investeringen staat. Alleen al voor het buizennet is 785 miljoen nodig. Hij verwachtte dat het gas hoofdzakelijk voor verwarming zal worden benut, ook door de industrie. De voorzitter van de V.V.D.-fractie in de gemeenteraad van Breda heeft het vertrouwen opgezegd in de Bredase wet houder van onderwijs, de heer K. Bas- tiaensen. De voorzitter van de V.V.D.-fractie, de heer F. Melzer, is er namelijk zeer over ontstemd, dat de wethouder bij zijn argumentering om de subsidiëring van een particuliere muziekschool te sta ken ten faveure van een gemeentelijke muziekschool, een rapport heeft geci teerd dat niet zou bestaan. Al eerder is in deze kwestie een beroep tot be middeling gedaan op de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Bra bant. Diens bemoeiingen hebben echter niet tot overeenstemming geleid. De juridische commissie van de alge mene vergadering van de V.N. heeft een door Nederland ingediende ontwerp-re- solutie aanvaard, waarin wordt voorge steld de mogelijkheid te bestuderen van de oprichting van een onpartijdig onder- zoekorgaan ter regeling van internatio nale geschillen. Het voorstel dat mede-onderschreven was door Zweden en drie andere landen, werd goedgekeurd met 45 tegen 14 stem men, bij 21 onthoudingen. Het grootste verzet kwam van de zijde van de Sow- j et-Unie. De Indonesische minister voor de nationale veiligheid en stafchef van het leger, generaal Nasoetion, heeft gisteren op een persconferen tie te Parijs verklaard dat de Sow jet-Unie Indonesië van wapens zal voorzien, indien het westen dit niet meer wil doen. „Ik heb kortgeleden te Moskou een over eenkomst voor de levering van Rus sische wapens gesloten. Een permanente Indonesische vertegenwoordiging werkt aldaar aan een programma voor de wa penleveringen. Ik keer naar Indonesië terug met het gevoel, dat ik de veilig heid van mijn land heb verzekerd", aldus generaal Nasoetion. Nasoetion heeft een bezoek van vier dagen aan Parijs gebracht, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville, en de minister voor de strijdkrachten Messmer. Volgens Nasoetion heeft Groot-Bittannië verdere uitvoer van wapens naar Indo nesië verboden. Het zou er voorts bij andere westerse landen op aandringen om dit ook te doen. „Doch tot dusverre worden alle overeenkomsten voor de le vering van wapens, die wij met wes terse landen hebben gesloten, uitge voerd", aldus minister Nasoetion. De viering van de Koninkrijksdag zal dit jaar niet op de eigenlijke datum, zondag 15 december plaatsvinden maar op maandag 16 december. Van alle rijksgebouwen zal maandag de Neder landse vlag met oranjewimpel worden uitgestoken. Staatssecretaris Bartels Bij het departement van sociale zaken en volksgezondheid bestu deert men de mogelijkheden om te komen tot een beperking van het sigarettenverbruik in Nederland. De voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op sigaretten staat overi gens ook al niet los van het feit dat het hier een voor de gezondheid schadelijk artikel betreft. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Bartels, heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid, de heer Kranenburg (c.h.u.), over roken en longkanker. In zijn antwoord zegt de staatssecretaris zich geheel te kunnen verenigen met een uitspraak van dr. L. Meinsma (directeur van het bureau voor kanker voorlichting in Amsterdam), dat het roken van veel sigaretten moet worden beschouwd als de voornaamste bron van longkanker. minister van cultuur in Württemberg, en het jaar daarop werd hij tot lid van het landsparlement gekozen. In 1948 werd Heuss lid van de parlementaire raad die de grondwet voor de Bonds republiek opstelde. Door zijn invloed kwamen vele compromissen tussen te gengestelde opvattingen tot stand. In seutember 1949 koos de federale con ventie Heuss tot president. In 1954 gens de plannen in 1966 beginnen. De overeenkomst zou de levering inhouden van 5 miljard kubieke meter aardgas per jaar tegen 1970. Goed ingelichte kringen in de olie industrie verklaarden, dat de onderhan delingen een verandering van de poli tiek der Franse regering betekenen. De ze vertrouwde tot nu toe sterk op de werd hij voor een tweede ambtstermijn mogelijkheid van levering uit de aard- van vijf jaar herkozen. 'gaslagen in de Sahara. DE Zak van Zuid-Beveland is in deze dagen volgens de archieven aan een merkwaardig „jubi leum" toe: zij is al 25 jaar lang „schietschijf" voor plannen tot grenswijziging in een haast ein deloze reeks variaties. De eerste correspondentie over een nieu we afbakening van het territoir voor de hier en daar grillig ge vormde gemeenten gaat terug tot 1938. Meer dan eens zijn in dip lange periode via de brieven bussen aan de raadhuizen be richten binnen gegleden dat het pleit voor deze of gene datum zou worden beslecht. De burge meesters en hun administratieve staf, de raadsleden en de bevol king wachtten dan in spanning af. Maar de datum verstreek en er kwam geen definitief plan. De kleurige kaarten, die de Zak van Zuid-Beveland in vier, vijf of zes parten moesten verdelen, waren geduldig en verdwenen de kast weer in. Nu, een kwart eeuw na de eerste se rieuze gedachte in deze riehtting, zit er weer een plan tot herziening van de gemeentegrenzen op Zuid-Beveland „in de lucht". Gedeputeerde Staten hebben het tegen de zomer van vol gend jaar beloofd. In Borssele, in 's-Heerenhoek, in Heinkenszand, in Baarland, in Oudelande en al die an dere gemeenten van „de Zak" heeft men bewust of onbewust besloten het „jubileum" waardig en in stijl te gedenken: door rustig af te wachten. De spanning is er natuurlijk wel een beetje af. Men loopt er niet meer zo warm voor, sedert in 1942, in 1947 en in 1950 bijvoorbeeld het ene plan na het andere eerst in de kelder en later in de koelkast werd gedepo neerd. De „Zak van Zuid-Beveland" ongetwijfeld het belangrijkste on derdeel in het plan-1964 is al bij herhaling „doorgelicht" op punten als bevolkingsstructuur, opbouw van de kernen, confessies van de gemeen tenaren, centrumbelangen en wat al niet meer. Vreemde puisten en krom mingen in de grenzen op de kaart werden in de ontwerpen weggewerkt door voor de hand liggende dan wel vérgaande samenvoegingen. Het heeft op de tekentafels en in de vergader kamers in die afgelopen 25 jaar wel eens de schijn gehad als was men verdiept in een spel „land-veroveren" naar het voorbeeld van kinderen op het schoolplein. Er kwamen telkens weer nieuwe pro blemen opduiken, zo kan men in de dossiers vinden: de bestuurlijkheid van een oude en een nieuw te creëren gemeente, de tegensteling tussen kerkdorp en kerndorp, de spookbeel den van achterstelling van het ene dorp bij het andere. Op papier wer den ze met de grootst mogelijke om zichtigheid omzeüd. Toch kwam men er telkens opnieuw weer niet uit. Kort voor de oorlog werd het zwaard van Damocles boven de Zak van Zuid-Beveland gehangen om de streek beneden Goes in repen, ruiten, blokken of brokken met kar telranden en vloeiende lijnen te snij den. Dat zwaard hangt er nog steeds. Het touwtje heeft het 25 jaar lang gehouden In 1938 is de term „herziening van de gemeentegrenzen" voor de Zak (Zie slot pag. 4 kol. 1 Wil nu de heer Van Rijckevorsel alle prikkeldraad opruimen om van het Nederlandse erf een knus tuintje te ma ken? Waarom is men tegenwoordig toch zo schrikachtig als er eens de draak wordt gestoken met bepaalde binnen landse figuren Gezagsondermijning, be togen sommigen en ze zijn kwaad op Wim Kan en zijn makkers. Wij' geloven niet in die ondermijning. Een minister of een kamerlid, die werkelijk met kop en schouders boven de middelmaat uit steekt en zo hoort het! heeft niet de minste last van bijtende karikaturen of bittere cabaretgrapjes. Werkelijk ge zag wordt niet zo snel ondermijnd, dat is zó sterk dat het een enorme stoot kan verdragen. Het is de middelmatigheid, die géén harde wind laat staan storm kan velen. Een gezagsdrager van al lure zal harde kritiek en spot kunnen doorstaan, zal zelfs in staat zijn tot zelf spot. Op ander terrein heeft b.v. de een vorige maal ook in het ootje genomen t.v.-dokter Van Swol blijk gegeven van een sportief incasseringsvermogen, toen hij zijn uitzending niet zonder ironie be sloot met de opmerking „En zo is het toevallig ook nog eens een keer". Deze arts bewees daarmee een „vent" te zijn. froeger was men niet zo bang voor felle spot. Over het algemeen werd in parlement en in pers gespierdere taai gebruikt dan tegenwoordig en de spot prenten logen er evenmin om. Zo ver scheen er (om slechts één voorbeeld te noemen) in Engeland in de vorige eeuw èen tekening, waarop men de toenmalige kroonprins (de latere Edward VII), een volwassen man reeds en vader van kin deren. als een stout jongetje door zijn moeder Victoria in een hoek gezet ziet. Overigens: ook in Nederland durfden de karikaturisten ze bruin bakken. Abra ham Kuyper en Colijn zijn hier door poli tieke tekenaars soms op een vernietigen de manier in de tang genomen. Maar Colijn glimlachte er om en kon het op brengen een voorwoord te schrijven in een bundeltje, waarin prenten waren op genomen die hem als doelwit hadden. Tegenwoordig zouden sommigen zeggen: gezagsondermijning. Keren we terug naar de heren Van Rijckevorsel en Van Rooij. Enkele feiten uit de naoorlogse carrière van Limburgs nieuwe gouverneur mogen niet onvermeld blijven. Zeven jaar was hij burgemeester van Etten, drie jaar van Venlo. twee jaar van Eindhoven, daarna twee jaar minister men mag zeggen: mislukt minister, zoals zijn partij toegaf vervolgens naar Heerlen, en nu na bijna twee jaar naar het provinciehuis in Maastricht. Het maakt op de buiten staander de indruk dat het hier om een loopbaan met haastige accenten gaat: na 1954 heeft de heer Van Rooij niet meer de gelegenheid kunnen vinden om rustig aan de belangen van een hem toe vertrouwde gemeente te werken. Op het moment, dat hij, naar men mag aanne men, goed was ingewerkt, vertrok hij: in Venlo, in Eindhoven en nu weer in Heer len. Die laatste gemeente heeft hem zelfs geen twee jaar met de ambtsketen ge zien: het lijkt er haast op alsof de re gering hem tijdelijk had gestald, wach tend op het vertrek van de heer Houben. De heer Van Rooij is wel een spring-in- 't-veld. Misschien is dat nu klaar: hij kan in dat geval nog zijn koperen ambtsjubileum in het land van het bronsgroen eikehout vieren. Maar zelfs zijn politieke vriend Van Rijckevorsel zal moeten toegeven, dat de loopbaan van de nieuwe gouverneur als het ware vraagt om een tekstje in een satirisch cabaret. Het komt ons voor, dat het kamerlid de heer Van Rooij met zijn vragen geen dienst heeft bewezen. Voorzitter bedrijfschap: „Wij zullen lange tijd met de dure vleesprijzen blijven sukkelen. Er is nog nooit zo gerommeld met de vleesprijs en de vleessi tuatie als nu", zo heeft de voor zitter van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf, de heer C. Burger gistermiddag in een ver gadering van het bestuur van het schap gezegd. Er heerst een schaarste aan vee. Er zal ge ïmporteerd moeten worden. Een bestuurslid, de heer M. van 't Hoff zei dat de invoerheffing van 14 pro cent de prijzen extra hoog maakt. Voor elk uitgevoerd rund mag er een ingevoerd worden. Maar op het inge voerde ligt deze accijns. Verruiming van de import heeft alleen zin ais de ze heffing verdwijnt. Het bestuur van het bedrijfschap besloot de minister van economische zaken een verzoek te doen deze invoerhef fing te laten vallen. Dit verzoek zal dan met cijfers geadstrueerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1