Zeeuwse Z.L.M.'ers zijn uitvoerig voorgelicht over landbouwschap Bevelandse Z.L.M. over aanpassing fruitteelt Van 6000 leden vooraf niet één opmerking SANOVITE NOORD-ZEELAND uitnodiging i i 178c! WOLPHAARTSDIJK HEEFT NIEUWE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL TIJDELIJKE OPENBARE LEESZAAL MIDDELBURG V ANDAAG OPEN MARKTBERICHTEN AGENDA Niet één opmerking Verdeeldheid Optimisme 795.- B„ en w. vragen krediet voor doortrekken van de Schoolstraat G.S. HOPEN OP BIJDRAGE VAN RIJK EN BEDRIJVEN VOOR ZEEUWSE JOURNAAL TAAKVERDELING B. EN W. IN RAAD VAN'S- HEER-ARENDSKERKE WISSEL SCHOUWEN MR.SCHLINGEMANN VOOR THOOLSE AFDELING Z Koop in een speciaalzaak! ZIERIKZEE F. C. Hanse kampioen 38/2 van het district Volksliederen op schoolconcert Z.V.U. STAVENISSE SCHAREND1JKE SCHERPEN1SSE Kerstbijeenkomst van plattelandsvrouwen Orgelconcert van Jaap Nieuwenhuyse OOSTERLAND Leerlingetjes uit Middelburg wonnen t.v.-wedstrijd Bridgedrive Kringvergadering in Kruiningen Ir. J. Gerritsen „Er ontbreekt veer' Kleuters werkten aan opening mee Pleidooi voor samenwerking Vertrouwen Te klein Richtlijnen DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 De algemeen secretaris van de Zeeuwse Landbouwmij., mr. J. F. G. Schlingemann heeft er gis teren tijdens de vergadering van de Z.L.M.-kring Tholen de Z.L. M.'ers nog eens op gewezen, dat de zo vaak gehoorde klacht: „We wis ten niet dat het landbouwschap er zou komen", geen enkele grond kan hebben, althans niet in Zee land. Dat verklaarde de heer Schlingemann in een toelichting op het onderwerp, d*at het Thoolse Z.L.M.-bestuur op de agenda gezet had: „Moet het landbouwschap verdwijnen?", de titel overigens als trekpleister voor een groter bezoek In die opzet slaagde het afdelingsbestuur heel goed, hoewel het onderwerp zoals gewoonlijk bedoeld was voor de afwezi gen Voordat mr. Schlingemann de bestrij ding van de onwetendheid der Z.L.M.- leden ter hand nam, lichtte hij eerst in het kort de groeiende overheidsbemoei ingen met de landbouw en de samen werking van de landbouworganisaties in de stichting voor de landbouw toe. Hoe wel de kosten van dit apparaat gedra gen werden door de landbouwers - op alle produkten werd immers wat inge houden zijn daar, zo merkte de Z.L. M.-secretaris op, nooit klachten over ge hoord. Toen het P.B.O.-wetsontwerp dat het landbouwschap tot gevolg had nog niet aanvaard was, zijn de Z.L.M.-leden zoveel mogelijk voorgelicht, zo vervolg de mr. Schlingemann. Hij vertelde, dat hij persoonlijk alle 82 Zeeuwse afdelings besturen langs geweest is „had ik alle 6000 leden maar ingelicht" dat hij vijf grote artikelen in het landbouwblad geschreven heeft „Ik begin te gelo ven, dat de leden dat blad slecht lezen" dat die vijf artikelen als brochure gratis verkrijgbaar zijn, en dat er tot slot nog drie grote artikelen in de P.Z.C. verschenen. „En op al die voorlichting hebben we niet één opmerking gehoord of gehad. De besturen van onze zusterorgani saties ook niet", verzekerde mr. Schlingemann. Eerst toen na 1% jaar de 250.000 aanslagen gereed waren en verstuurd werden, kwamen de re acties. Een tweede klacht van de landbouwers: „Het bestuur van het landbouwschap wordt niet democratisch gekozen", kon de heer Schlingemann nog wed enigs zins begrijpen. „Maar wat zou er van geworden zijn als de boeren direct het bestuur gekozen hadden. Dat kost per 4 jaar 1 miljoen gulden en het was dan niet onmogelijk geweest, dat de politieke partijen er zich meester van hadden ge- maakt", merkte de secretaris op. Hij noemde nog een ander bezwaar: het landbouwschap moet scherper op treden, met de vuist op tafel slaan; het vraagt prijzen, die veel te laag zijn. „Oh, jawel, ik kan gemakkelijk een bietenprjjs van 90 vragen" Mr. Schlingemann betoogde, dat er met overleg meer te bereiken is dan met het opzetten van een grote mond, hoewel dat laatste ook wel eens een keer goed is. Maar dan moet je al tijd een achterdeur hebben „We moeten, bijvoorbeeld bij de belangen behartiging van akkerbouw en grond gebruik, met hele goede plannen bij de minister en zijn adviseurs komen", verzekerde mr. Schlingemann, die er voorts op wees, dat dank zij de acti viteiten van deskundigen van het landbouwschap heel wat bereikt is o.a. bij grondverkopen voor uitbrei dingsplannen en voor de kanaalzone in Zeeland. De heer Schlingemann vroeg de Z.L.M.' ers bij dit alles te bedenken, dat de boe renstand verdeeld is en bovendien nog optreedt via drie standsorganisaties. „Als we de belangen eensgezind willen behartigen, dan betekent een gezamen lijk standpunt altijd een compromis", zei mr. Schlingemann, die daarbij aan een uitspraak van ir. Louwes herinnerde: „Het landbouwschap is de rekening, die de boerenstand gepresenteerd krijgt voor zijn verdeeldheid". Tot slot wees mr. Schlingemann bij de beantwoording van enkele vra gen er nog op, dat de actie van de Friese maatschappij voor landbouw en het optreden van boer Koekoek een bijzonder slechte indruk in de Kamer gemaakt heeft. Angst voor straks nog grotere invloed van Koe koek, die uit de vergadering naar voren kwam, had de heer Schlinge mann niet. „Ach, de helft van zijn stemmen kwam uit de grote steden, en die stemmen komen straks wel op een andere grappenmaker", meende hij Uit een kort betoog van de heer Schlingemann over de E.E.G.- vraagstukken bleek overduidelijk, dat de besprekingen voor de zes minis ters over de reglementen voor zuivel, rijst en rundvlees, gekoppeld aan de onderhandelingen met de Amerika nen over de invoerrechten, bijzonder ingewikkeld zijn en nog zullen wor den. Zijn „terugblik op 1963" had de voor zitter van de Thoolse Z.L.M.-afdeling, de heer P. W. C. van Westen, voor het grootste deel in mineur moeten opstel len. Tegenover die sombere kantteke ningen van 1963 zette hij evenwel een gematigd optimisme voor 1964. „Het schip van land- en tuinbouw begint een andere koers te varen", merkte de heer Van Westen op. „We zuilen de regering met gezonde kri tiek moeten duidelijk maken, dat de ach terstand, die de landbouw de laatste jaren opgelopen heeft, ingehaald moet worden", verzekerde de Thoolse afde lingsvoorzitter, die overigens vol ver trouwen was ten aanzien van het beleid van minister Biesheuvel. „In enkele maanden kan hij die achterstand echter niet wegwerken. Over bijvoorbeeld een jaar kunnen we pas conclusies trekken", meende de heer Van Westen, die voorts nog nader inging op de huidige grond prijs en de lonen en het tot slot noodza kelijk achtte, dat zowel producent als consument worden ingelicht over het waarom van de regeringsmaatregelen ten opzichte van de landbouw. (Advertentie) Gezellige dagen...leuke avond jes... daar hoort Sanovite bij! Door de schuine "sandwich"- lijn zeer attractief om ais sand wiches geserveerd te worden. Eveneens aantrekkelijk voor een gevarieerde schotel, toast, snack of voorgerecht. Sanovite com bineert voortreffelijk met vlees waren, vis, ei, kaas, enz. SMAKELIJK! GEZOND! SLECHTS 52 ct. PER PAK Ook zoutarm overal verkrijgbaar Advertentie ...om sens geheel zonder ver plichting onze gevarieerde col lectie te komen bezichtigen. Kom rustig kijken en passen: ook al koopt U niet, U bent hartelijk welkom. Bisam-rug e Betrouwbare service Volledige garantie Credietservice mogelijk 2 Eigen atelier, ook voor veranderin- gen en reparaties Prijzen die bin- nen uw bereik liggen Gespecia- J Z liseerd in grote en kleine maten, e Bontmantels in elke prijsklasse. Grote sortering bontstola's tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Nieuwe Binnenweg Rotterdam O In het toernooi om het districtskampi oenschap kader 38-2 in hotel Concordia te Zierikzee, is P. Vijverberg er niet in geslaagd zijn kampioenstitel te prolon geren. Na een bijzonder spannende fina le slaagde de plaatselijke favoriet F. C. Hanse, ondanks het feit dat hij de zwaarste handicap (270 caramb.) had te overwinnen, er in beslag op de kam pioenstitel te leggen. In de finalepartij tussen F. C. Hanse en W. Kramer zag het er in de slotfase naar uit dat Kra mer beslag op de titel zou gaan leggen. Met nog drie te scoren caramboles strandde deze speler in het zicht van de haven. Hanse maakte hierna aan alle onzekerheid een einde door in een vlot tempo de hem nog resterende 64 caram boles bij te scoren. De districtsvoorzit ter, de heer A. Brand, overhandigde aan het slot de kampioen de gebruikelijke kampioensmedaille en° de districtswise- selbeker. Namens de spelers sprak ten slotte de heer J. Berrevoets woorden van dank tot de vereniging Concordia, voor de uitstekende organisatie, en tot allen die verder hun medewerking had den verleend. De volledige uitslag is: J. C. Hanse „Concordia", Zierikzee (270) 12-164-2092-125-38.57 12.75 W. Kramer „V.O.G." Zierikzee (150) 10-186-1151- 33- 9.37- 6.19 L. Koster „V.O.G.", Zierikzee (150) 6-185- 981- 44-11.53- 6.33 P. Vijverberg „D.O.S.", Ouwerkerk (190) 6-185-1169- 68-10.55- 6.32 J. Berrevoets B.V. Renesse (150) •6-205-1051- 36- 6.33- 5.13 De Zierikzeese schooljeugd heeft haar tweede „abonnementsconcert" achter de rug. Dinsdagmiddag beluisterden twee honderd leerlingen van het Prof. Zee manlyceum en de beide uloscholen in het verenigingsgebouw 't Vrije op initia tief van de Z.V.U. een vocaal optreden. De sopraan Lea de Boer met harpbege- leiding en de basbariton Leo Rommelts met begeleiding van gitaar zongen er in een jeugdconcert. De jeugdige bezoe kers kregen een inzicht in het volks lied over de hele wereld. Dat gebeurde uiteraard door middel van verschillende vocale illustraties. In een solo-optreden en in duozang ver tolkten Lea de Boer en Leo Rommerts onder meer volksliedjes uit Schotland, Israël, Ierland, Spanje en Frankrijk. Verder werd het volkslied in een inlei ding onder de loep genomen. De jonge lui kregen te horen hoe de volksliederen zijn ontstaan, hoe ze zich hebben ont wikkeld en hoe ze op het ogenblik terug komen. Het was een instructief pro gramma, dat de jeugd een kijkje gaf in de „keuken" van een specifieke cultuur vorm. Burgerlijke stand SINT-ANN ALAND Bevallen: J. W. Poot-Hoek, z.; C. C. Fase- Weijler. z.: H. T. Menheere-Moerland, d.; C. J. Rijnberg-Plandsoen, z.; G. C. van de Repe-van Popering, d.; J. P. Scherpenisse- Goedegebuure, d.; A. Boot-Brouwer, z. Getrouwd: W. S. Quist, 21 1. en P. van der Jagt, 17 j.; P. M. Mosselman, 17 j. en M. A. J. den Haan, 18 j.; J. J. Elenbaas, 24 j. en M. Bazen, 23 j.: J. A. den Haan, 25 j. en J. C. van der Jagt, 22 I Overleden: M. S. Bareman, S3 e.v. A. P. Dorst; A. de Jonge, 61 j., e.v L. Dorst. (bij 's Gravendijkwal) Tel. 34577 Vrijdag 20, zaterdag 21 en maandag 23 december 's avonds tot 9 uur geopend. Middelburg Electro: De vrijbuiter, 19.30 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: Mr. Sardonicus, 20 uur, 14 jaar. Goes-Prins van Oranje: Kerstconcert Stich ting Zeeuws Kamerorkest, 20 uur. Bergen op Zoom De bezeten vrouw, 20 uur, 18 jaar. Luxor: Gunslinger, 20 uur, 14 jaar. B. en w. van Stavenisse achten het ge wenst om nu goedkeuring is verkregen voor de verbetering van de Hoenderweg. tevens over te gaan tot doortrekking van de Schoolstraat naar de Hoender weg. Het college stelt de raad, die morgen avond, vrijdag, om acht uur bijeen komt voor een krediet van 53.000 voor dit werk beschikbaar te stellen. Met de doortrekking van de straat wordt volgens b. en w. tweeërlei doel gediend. Door de aanleg van de weg zal een aanzienlijk bouwterrein worden ont sloten, dat reeds eigendom is van da gemeente en dat dus na de aanleg van de weg direct kan worden benut. De nieuwe weg zal een verbetering van de verkeerssituatie betekenen. Op de kos ten van toezicht zou aanzienlijk kun nen worden bespaard wanneer de verbe tering van de Hoenderweg en de door trekking van de Schoolstraat tegelij kertijd zouden kunnen worden onderno men. Een en ander zou een besparing van ongeveer 4000 kunnen opleveren. B. en w. menen, dat dit voordeel de ge meente niet mag ontgaan. Het bestuur van de afdeling Sint-Anna- land van de Bond van Plattelandsvrou wen heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek om ten behoe ve van per jaar drie te houden bejaar denmiddagen of -avonden het dorpshuis gratis beschikbaar te stellen en een bij drage te verlenen van 1,per deelne mer per keer. B. en w. stellen de raad voor het dorpshuis drie keer om niet beschikbaar te stellen, maar op het ver zoek voor wat betreft de subsidieverle ning afwijzend te beschikken. De agenda voor de raadsvergadering vermeldt onder meer de vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst, het voteren van een krediet van 1000 voor het aanbrengen van een afsluiter in de rio lering Suzannaweg, de aankoop van gronden in het uitbreidingsplan „achter de molen" en de wijziging van de ge meentebegroting voor 1963. Gezamenlijke dienst Op 22 december hopen de beide kerken van Scharendijke een gemeenschappelij ke avonddienst te houden met medewer king van het herv. kerkkoor uit Zierik zee en het koor „Sursum Corda" te Scharendijke. Bezoek sinterklaas Te Scharendijke bezocht St.-Nicolaas zo als gewoonlijk de beide scholen. Vooral de kleuters hadden zijn belangstelling. Een aantal ouders en kleinere kinderen mochten het feest meemaken. Vertoning van de film „De langste dag" Op 12 december wordt voor de Culturele vereniging te Scharendijke voor de eer ste maal een cinemascopefilm vertoond nl. „De langste dag". Des namiddags is er een kindervoorstel ling. CONCERT door WOENSDAG 18 DECEMBER 1963, 20.00 uur; FOYER CONCERTZAAL TE ZIERIKZEE. HET AMSTERDAMS STUDENTEN KWINTET met een MOZART-PROGRAMMA. Toegangsbewijs a ƒ1,50 (r.i) in comb, met (week)lid- maatschapskaart Z.V.U. verkrijgbaar bij boekhandel Ochtman, Appelmarkt 2, Zierikzee, tel. 2369. Voor scholieren is een beperkt aantal kaarten a 1, (r.i.) beschikbaar. Op 18 december a.s. zijn uitsluitend toegangsbewijzen verkrijgbaar des avonds aan de zaal. Weeklidmaat- schapskaart Z.V.U. 0,75. De kosten van de journaaifilm over Zee land, circa 50.000, zullen volledig ten laste van de provincie komen. Voor de kosten van de te vervaardigen documen taire over Zeeland, die op 80.000 tot 120.000 worden begroot, wordt gepoogd een bijdrage van het ministerie van o., k. en w., rijk en van het bedrijfsleven te krijgen. Met deze instanties is reeds overleg gepleegd en de resultaten lijken niet onredelijk. De gedachten gaan uit naar een bijdrage van het rijk van 1/3 en een bijdrage van 1/3 van het bedrijfs leven, zodat voor de provincie 1/3 zal overblijven. De kosten komen op de post voorlichting van de provinciale be groting. Prov. staten zullen een nieuw besluit tot vaststelling worden aangeboden zodra de juiste kosten bekend zijn. Het nu aange boden ontwerpbesluit zien G.S. als een machtiging om op de ingeslagen weg voort te gaan. Dit is meegedeeld op de vergadering van de commissie voor de financiën uit de provinciale staten van Zeeland. „B. en w. zullen zich beraden over een onderlinge taakverdeling. In principe staan zij hier niet afwijzend tegenover". Dit deelde burgemeester D. M. Veripet in de woensdag gehouden vergadering mede in antwoord op vragen, die de raadsleden A. C. de Kooning (k.v.p.) en J. P. Lindenbergh (v.v.d.) in hun alge mene beschouwingen op de begroting voor 1964 hadden opgeworpen. Deze twee raadsleden hadden het beleid van b. en w. in het bijzonder ten aanzien van de openbare werken en het personeel bij zonder kritisch onder de loep genomen. De heer Lindenbergh was van mening, dat de taak van het college elk jaar zwaarder wordt. Hij twijfelde er aan of het college het allemaal wel aan kan. „Wij zijn geconfronteerd met een con troverse in het college, die leidde tot de ontslagaanvrage van een van de wet houders. Tot mijn verwondering kwam hij weer in functie. Daar de functie van wethouder een politieke is, zal de reden van de ommezwaai wel in het politieke vlak liggen", aldus de heer Lindenbergh. „Ik vraag mij af", zo vervolgde hij, „of de terugkeer wel juist is geweest voor de werkwijze in het college van b. en w. Mijn vertrouwen is geschokt. U, wethou ders, kunt niets beters doen dan bewij zen, dat mijn vrees ongegrond is", aldus de heer Lindenbergh. Burgemeester Vermet deelde in ant woord hierop mede, dat de onderlinge verstandhouding niet beter kan. Op dinsdag 17 december zal in het Hol landshuis te Scherpenisse een kerstbij eenkomst worden gehouden voor alle le den van de Bond van plattelandsvrou wen op het eiland Tholen. Medewerking verleende mevrouw Piets-Metselaar, voordrachtskunstenares, en het koor van Plattelandsvrouwen onder leiding van de heer Riedijk te Sint-Maartensdijk. De or ganisatie van deze middag en avond ligt in handen bij de Bond van Platte landsvrouwen afdeling Sint-Maartens dijk. De organist Jaap Nieuwenhuyse geeft op vrijdag 13 december in de gerefor meerde kerk van Bergen op Zoom een orgelconcert. Op het programma staan de volgende werken: 1. Adventzangen van Jan Zwart: a. „Hoe zal ik U ontvangen' en „Uw Sion strooit U palmen"; b. „O Gij mijn troost, mijn zoet verlangen". 2. Choralvorspiele van Joh. Seb. Bach: a. „In dulci jubilo, nun singet"; b. „Es ist das Heil uns kommen her"; c. „Al- lein Gott in der Höh sei Ehr". 3. Suite „Kerstfeest" I van Jan Zwart: a. „Ere zij God"; b. „Stille nacht"; c. „Daar ruist langs de wolken"; d. „O hoe heerlijk, hoe begeerlijk"; e. „Nog juicht ons toe, die zaal'ge nacht"; f. „Halleluja, looft de Heer". 4. Triosonate I in Es dur van Joh. Seb. Bach: a. Allegro moderato; b. Adagio; c. Allegro. 5. Suite „Kerstfeest" II van Jan Zwart: a. „Komt allen tezamen"; b. ,,'t Was nacht in Bethlems dreven"; c. „De her dertjes lagen bij nachte"; d. „Vanuit de hemel daald' Ik neer"; e. „Vol van pracht"; f. „Daar is uit 's werelds duis- tre wolken". Ambtsdragers voor Ned. herv. gemeente De heer Matth. Bal Pz. die aangezocht was ter vervulling van de vacature voor ouderling in de Nederlands hervormde kerk te Oosterland, op de gemeente avond, heeft voor zijn benoeming be dankt. De beide andere gekozenen, de heren Jac van den Houten en Jasp. Stoutjesdijk, resp. voor ouderling en diaken in ae vacatures Jac. Bouwman Mz. en Matth. Steenpoorte, hebben hun benoeming aanvaard. QMMflMflIIAIIIVWIMfWMfVinAIWIIVVVIMfVWVlIWIftm J Jolgende week woensdag zullen Lrle leerlingen van de Middelburg- ie Ned. hervormde Olmenlaan- sehool zichzelf op het t.v.-scherm kunnen zien in de N.C.R.V.-wed- strijd ,,'t is een toer (tour"). Dezer dagen zijn Mirjam Boerwinkel, Erik de Vries en Peter Don samen met twee bussen vol supporters uit de vijfde en zesde klas van de school naar de Singer concertzaal te Laren getogen, waar de t.v.-op- name werd gemaakt. De drie Middelburgertjes, die het moesten opnemen tegen leeftijdge nootjes van een christelijke school uit het Gronings Zuidhorn wonnen de wedstrijd en plaatsten hun school daarmee onder de finalis ten. In de wedstrijd werd niet al leen de kennis van de kinderen ge test, maar ging het ook om behen digheid. Voor de pauze wonnen de kinderen uit de Zeeuwse hoofdstad van de Groningers. Na de pauze leden ze een nederlaag. Omdat het hier ging om een totale tijd kwa men Mirjam, Erik en Peter ten slotte met een 17 seconden voor sprong uit de wedstrijd te voor schijn. Dat leverde hen een vaan tje en een mooi boek op. De sup porters met hoofd der school K. J. de Koeyer en mej. J. de Nood kon den voldaan huiswaarts keren. De bridgeclub van Sluis hield in hotel Sanders-de Paauw een vrije drive voor de aangesloten leden. Hiervoor bestond grote belangstelling. De heer P. Bosch, voorzitter van de Sluise bridgesocië- teit, was verheugd over de opkomst en deelde o.m. mee dat er in de maand ja nuari een grote drive gehouden zal wor den. De uitslag luidt: 1. A. Ie Clercq-L. Viane, 6250 p.; 2. M. Sanders-M. d'Hoore 5950 p.; 3. A. Baas-C. Driessens 4690 p.; 4. C. Batselaere-W. Musson 4180 p.; 5. mevr. W. Luteyn-J. v. Hal 4100 p.; 6. mevr. T- Sanders-J. Wage 3340 p.; 7. J. Baas-A. v. d. Oever 3050 p.; 8. C. Sches- le-P. Bosch 2170 p. HET was geen optimistisch beeld, dat de rijkstuinbouwconsulent te Geldermalsen, ir. J. D. Gerritsen woensdagmiddag in „Ons Dorps huis" te Kruiningen schilderde voor de bezoekers van de Z.L.M.- kringvergadering Oostzuid-Beve land. „Past de Nederlandse fruit teelt zich voldoende aan?", luidde de vraag, die aan de orde kwam. Ir. Gerritsen zei er onder meer dit van: „Er ontbreekt nog ontzaglijk veel aan het Nederlandse fruit. In Zeeland ligt de situatie iets beter. Maar we zijn er nog lang niet". Ir. Gerritsen trok deze conclusie, na dat hij de Nederlandse fruitteelt op vijf punten aan een „keuring" had onderworpen. Eerst zette hij de si tuatie op het ogenblik uiteen. De grafieken, die hij had meegebracht, toonden het: de oppervlakte grove fruitteelt in Nederland loopt terug, de produktie loopt terug en de export loopt terug. „In E.E.G.-verband gezien levert Neder land maar vijf procent van het fruit. Als dit zo door blijft gaan, zijn we onze rol snel kwijt", meende de inleider. Hij legde de vinger op een „zere plek": de leeftijd van de boomgaarden in Neder land. Een kwart van de bomen is ouder dan 28 jaar, zo viel uit zijn woorden op te maken. In Zeeland en de Betuwe ligt de situatie gunstiger, aldus de inleider, die erop wees, dat de oppervlakte in Zeeland na 1953 enkele jaren terug liep, maar na 1956 weer vooruitgaat door de aanplant. De inleider schoof in zijn betoog nog meer zwakke punten van de Nederlandse fruitteelt naar vo ren: het assortiment bijvoorbeeld. Aan de hand van grafieken en naar cijfers van het C.B.S. stelde hij, dat in Neder land dertig procent van het appel- en 40 procent van het perenassortiment verouderd is. De percentages voor Zee land: respectievelijk 25 en 30 procent. „Maar dat is op zichzelf ook niet best", hield de heer Gerritsen zijn geboeid gehoor voor. De vierjarige Gerard Murre en zijn even oude nichtje Conny Murre, hebben woensdagmiddag een belangrijk aandeel gehad bij de officiële opening van de nieuwe christelijke kleuterschool te Wolphaartsdijk. Gerard mocht de vlag in top hijsen en Conny viel de eer te beurt de sleutel van het gebouw te over handigen aan de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge, die daarmee de school officieel opelide. Uit de toespraken, die voor en na de opening in het dorpshuis werden gehou den, bleek duidelijk de vreugde over het nieuwe en bijzonder fraaie, tweeklas- sige schooltje. „Men kan het zien als een uiting van de weelde waarin wij hier in Nederland leven", zei de hervormde predikant ds. K. van Liere, tevens voorzitter van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van christelijke kleuterscholen in Wolphaartsdijk. Uit voerig ging hij in op de lange tijd van voorbereiding, die ook deze school heeft gevergd. Dominee Van Liere wees voorts op de nauwe band, die altijd heeft bestaan tussen de vereniging en de hervormde gemeente, onder andere doordat de be stuursleden belijdend lidmaat moeten zijn van de hervormde kerk. „Men zou zich kunnen afvragen of een andere samenstelling van het be stuur mogelijk is met behoud van het christelijk karakter" aldus ds. Van Liere. Voorts sprak hij woorden van dank aan de inspectie van het kleuteronderwijs, het gemeentebestuur, personeel van de school en aan architect en bouwers. Hij deelde nog mee, dat de school op 1 ja nuari aanstaande door de kleuters in gebruik zal worden genomen. De inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge, wees onder andere met name op de enorme verschillen tussen onderwijs en scholen van vroe ger en nu. De plaats van de nieuwe school noemde zij bijzonder goed geko zen. „Het feit dat de enige kleuterschool hier een christelijk karakter draagt, legt U grote verplichtingen op", zo zei zij tot de bestuursleden. Namens het gemeentebestuur van Wol phaartsdijk werden gelukwensen aange boden door burgemeester jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, die de ver eniging een bronzen beeldje, voorstel lende een poes en vervaardigd door de Vandaag (donderdag) wordt de tijde lijke openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg ondergebracht in het oude pand van magazijn De Duif in de Lange Noordstraat geopend. In zeer korte tijd is de verhuizing van de bibliotheekinventaris van de Molstraat naar het nieuwe onderko men en de inrichting hiervan een feit geworden. Ondanks het feit, dat de directrice en de drie assistenten in hun eigen kantoor nog in de kou zitten, wilden ze de leeszaalleden niet langer meer laten wachten. Direct na binnenkomst vinden de lees zaalleden rechts het uitleencentrum, in vergelijking met de Molstraat „omgedraaid". Het is de bedoeling, dat de lezers zelf in de boekenkasten thans op reikhoogte, zonder trap jes! de door hen gewenste boeken uitzoeken, waarbij het personeel zo nodig inlichtingen over plaats en der gelijke verstrekt. „Maar het is in de eerste plaats de bedoeling, dat de le zers zich volkomen thuisvoelen. Ze moeten het idee krijgen: het is „on ze" bibliotheek", verzekerde ons de directrice, mej. Chr. Keiler. Overi gens waren talrijke lezers in het pand aan de Molstraat reeds gewend om zelf hun boeken te kiezen. Tot groot genoegen van die lezers, ver telde mej. Keiler. Achtereenvolgens vindt men aan de rechterwand de rubrieken geschiede nis en naslagwerken en bijna drie kwart van de wand de Nederland se romans. Aan de andere zijde an dere rubrieken als vreemde talen, wiskunde en natuurwetenschappen, geneeskunde, techniek, sport, gods dienst, kunst en muziek enz., taal en letterkunde, de enige rubriek, die nog gesaneerd moet worden. Er tussen in staan de tijdschriften- en kranten tafels, een beetje in elkaar gescho ven, maar er is voldoende ruimte voor iedereen. De catalogus bevindt zich in het midden van de zaal: elke bezoeker kan raadplegen de alfabeti sche beschrijving op titel en schrij ver, alsmede de systematische be schrijving op onderwerp. Iets unieks in het leeszaalwezen. Links van de ingang staat de tafel met kerstboeken klaar met vrij veel nieu we werken. Daar heeft ook de jeugd een aparte hoek, er is o.a. de tijd schriftenafdeling, voorts een plank met voorleesboeken, tot nu toe een succes. Bovenal zijn de directrice en de assis tenten erin geslaagd om een sfeervol interieur te scheppen. Amsterdamse kunstenaar Hein Vree, toezegde. Ook hij noemde de school bij zonder mooi en vooral goed gesitueerd. Hij sprak de hoop uit dat vereniging, ouders en personeel veel plezier aan de school zullen beleven en de kinderen hartelijk opgevangen zullen worden in een christelijk milieu. Ir. J. D. Poley sprak namens het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft N.V. te Middel- burg-Goes zijn dank uit voor het geno ten vertrouwen en de prettige samen werking met overheidsinstanties en vereniging. Hij zegde het bestuur een reproduktie toe. De gereformeerde predikant B. Mint- jes noemde de school het resultaat van jarenlange arbeid ten behoeve van de kleutervorming. De inrichting zag hij als een exponent van de tijd waarin wij leven. Wijzend op de samenwerking ten behoeve van de bejaardenzorg, sprak hij de hoop uit dat hervormden en gereformeerden elkaar ook zullen kunnen vinden op het gebied van het kleuteronderwijs. „Ik vertrouw erop dat zulks ook nog wel eens tot stand zal komen", zei ds. Van Liere als antwoord daarop. Voorts werd het woord gevoerd door mej. T. Kik, aan wie al vele jaren de zorg van de kleuters is toevertrouwd („ik hoop nog enkele jaartjes daarmee door te mogen gaan"), door de heer J. G. Koolstra, hoofd van de christelijke nationale school („kleuterschool is méér geworden dan alleen maar voorbe reiding tot de lagere school") en door de heer A. Kraak namens de kerkeraad van de hervormde gemeente, die zich vooral verheugd toonde over het feit, dat bijna alle kleuters van Wolphaarts dijk deze school op christelijke grond slag bezoeken. Na de officiële opening werden de genodigden in de gelegenheid gesteld de uitstekend geoutilleerde school te bezichtigen. En dan is er de grootte van de bedrij ven. „Dit punt is een van de grote ziek tes in de fruitteelt", stelde de inleider. Van de 30.000 bedrijven boven de 25 are zijn er 25.000 die beneden de 3 ha blij ven. En slechts 7 procent van alle onder nemingen waar fruit gekweekt wordt zijn groter dan 7 ha. Zeeland telt 1375 bedrijven, die de oppervlakte van drie hectare „de oppervlakte, waarop het pas mogelijk is economisch te werken" niet halen. Een andere sombere zaak: de kwaliteit van het aangevoerde fruit. „Tot 1956 was 56 procent van de aanvoer van de klasse extra 1 of 2, in de volgende vijf jaar steeg dit tot 64 en in 1961 „een topjaar voor de fruitteelt" tot 70. Maar dan blijft er nog altijd 30 procent, dat minder is", zo stelde ir. Gerritsen. Een laatste kritische kanttekening van de inleider gold de te weinig gespeciali seerde aard van de bedrijven. „Veel te veel bedrijven doen aan veel te veel agrarische takken. Dat is ook zo in de fruitteelt: de bedrijven zijn te klein en te veel gemengd. Specialisatie is een Wat is er aan te doen? Ir. Gerritsen gaf zijn gehoor de raad drie punten in overweging te nemen: het veran deren van de bedrijfsopperviakte. „Een fruitteler met een oppervlakte boomgaard beneden de 3 ha heeft twee mogelijkheden. Hij moet of het bedrijf afstoten of het uitbreiden. We moeten streven naar economisch be werkbare eenheden. En dat begint bij 3 ha". In de tweede plaats moet het bedrijf sterker worden vernieuwd door het om te enten of te rooien. In dit verband wees ir. Gerritsen erop, dat de peren teelt te veel verwaarloosd wordt. „Toch biedt die teelt met name voor Zeeland kansen in de E.E.G. in september en oktober". En ten derde pleitte ir. Ger ritsen voor de aanpassing van de be drijven. Met name ging zijn aandacht daarbij ujt naar de mechanisatie: is in de fruitteelt niet eenderde deel van de kostprijs gereserveerd voor de arbeid? „Daarom is 1 of 2 ha boomgaard geen economisch te bewerken oppervlakte", meende spreker. Hij vond het zaak om niet alleen op het gebied van de arbeid en de ziektebestrijding te mechaniseren, maar ook bij de oogst, de afvoer en de opslag. „Het is te overwegen om dit ge zamenlijk en gelijktijdig aan te pak ken", zo was zijn suggestie. Een tweede onderwerp, dat op deze ver gadering werd behandeld, sloot bij dit betoog aan: ir. N. A. Tonckens, van de coöp. centrale raiffeisenbank te Utrecht zette de financieringsmogelijkheden voor de fruitteelt uiteen Hij deed dit aan de hand van de specifieke situatie op dit gebied, het gemis van een „kos tendekkende produktie" In de eerste vier, vijf jaar en aan de hand van het bedrijven van fruitteelt op gepachte grond. Een forum onder voorzitterschap van de rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noord-Brabant, ir. L. Velle- koop, met de beide inleiders en de heren L. de Jonge, hoofdcontroleur U.C.B., en P. Huijssen, hoofdassistent bij de rijks- tuinbouwvoorlichting bakende daarna verschillende vragen over beide onder werpen af. In zijn openingswoord had kringvoorzitter K. Dees het succes van de Z.L M.-expösitie gememoreerd, de slechte resultaten op verschillend ge bied bij de oogst in herinnering ge bracht en kritiek geuit op het prijsbe leid van de regering. VEILING GOES. 11 december. Prei A 1 2834. Witlof A 1 63—64, A 2 50—65, B 1 54—57, B 2 40^4, afw. 4345. Spruiten A 2 3663, B 1 3850, B 2 31-43. Knolselderij 2 11—15, 3 2.50—3. Rode kool 1 16, 2 12—14, B 1 6—10. Witte kool 1 8. Groene sav. kool 2 1217, B 1 1517. Boerenkool 1 24, 2 1722. Uien afw. 6 Peen B 1 4—15, C 1 14. afw. 3. VEILING KAPELLE. 11 december. Industrie- en exportveiling Golden Delicious 1 80 49—52, 75 43—53, 70 41—52, 65 3844, 60 28—38, 2 80 35—39, 75 34—41, 70 33-44, 65 28—36, 60 17—29, 2 d 21—16. 3 gof 18—20, 3 fijn 13—17. Jonathan 1 80 31 75 33—36. 70 32—39, 65 29—34, 60 24—28, 2 80 19—22, 75 21—26, 70 20—26, 65 21—26. 60 18—23, 2 D 12—13, 3 grof 15—18, 3 fijn 12—14. Goudrenet 1 85 38—47, 80 39-45. 75 36-46, 70 34—43, 65 31—32. 2 85 34—38, 2 80 33—37, 2 75 30—34, 70 27—31, 65 26—30, 2 D 20, 3 grof 24, 3 fijn 16. Winston 1 75 27, 70 31—46. 65 2343, 60 18—35, 55 16—25. 2 70 17, 65 19. 60 17, 55 14, 2 D 14, 3 fijn 12—13 Lomb. Calville 1 75 22, 70 23, 65 21, 60 18, 2 80 19—20, 2 75 20—26, 70 16—21, 65 14— 20, 60 13. Cox's Orange Pippin 1 70 72, 75 76, 70 72, 2 65 48—64. 60 37—48, 55 28—36, 3 grof 32, 3 fijn 16. Zoete Ermgaard 1 65 48 54, 1 60 4144, 55 34—38. 55 25—29, 2 D 22—23, 3 grof 28, 3 fijn 12—13. Laxton Su perbe 1 70 29 65 22, 60 18. Conference 1 65 57, 60 35—51.50, 55 39.30—40.05, 2 55 32 Com- tesse de Pais 2 65 15—18, 60 17—18, 55 16, 2 d 10, 3 gof 1216, 3 fijn 814. Saint Remy 2 75 33—37, 2 65 33—35, 2 D 32—33, 3 grof 28. 3 fijn 22, kroet 1214. Gieser Wildeman 3 fijn 18 Geplukte kroetappels 13.20. Gewone veiling. Noten 1 ltó- Groenteveiling. Witlof 2363. Prei 2543. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen aanvoer 300 kg, f 0.70. Schar 247 kg, bot 72 kg, wijting 193 kg, schol 46 kg, sprot 1244 kg, rog 2 kg, onges. vis 100 kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 11 december. Andijvie 28—38. Sla 816. Wit lof 2056 Breekpeen 812. Waspeen 30—42 Rode kool 1018. Witte kool 612. Boeren kool 1634. Sav. kool 1832. Spruiten 30 138. Kroten 10. Uien 818. Prei 2546. Sel derij 6085. Aardappelen 13. Cox's Orange Pippin 6084. Jonathan 20— 46. Golden Delicious 3056. St. Remy 30 43. Present van Engeland 18—19. Comtesse de Paris 1335. Ermgaard 30. VEILING ROTTERDAM. 10 december. Aardappelen 13-17; Andijvie 36- 68; Rode kool 8-18; Gele kool 15-24: Groene kool 20-25: Sla I 15-17, II 5-8: Spruiten IA 80-116, IIA 52-90, IB 62-82, IIB 49-58, IC 38-46, ID 86-114: Prei 32-48; Selderij 13-2: Peterselie 16-19; Grote peen 8-16; Uien 14-30. idem ge schoond 27-32: Boerenkool 28-39; Witlof IA 72-86, IIA 56-73, IB 58-67, IIB 44-60; Aanvoer 34.000 kg. Knolselderij: 1 5stuks per bak 26-34; Black Alicante 2.41-2.43. Golden Delicious IAA 61-62, IA 47-50. IB 35- 45. IC 22-37, UA 46-56: Goudrenet IAA 36-48, IA 33-44, IB 31-40, IC 29-33, UA 37-41; Cox's Orange Pippin IAA 77-86, IA 63-78, IB 51-54, IC 30-32, IIA 49-68, UB 27-41: Lomb. Calville IAA 32-44, IA 31-45, IB 25-32, IC 18-19: Jona than IAA 33-42. IA 26-35, EB 23-31, IC 21-24, IIA 22, IIB 21, UC 12: Glorie van Holland IAA 35-36, IA 35-36, EB 28-33, IC 21-26. EIERNOTERING BERGEN OP ZOOM. 11 december. Eiernoteringen van de coöp. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom In gaande donderdag 12 december. Prijsklasse 19 ct.. 1 18 ct., 2 16 ct., 3 15 ct., 4 13 ct, 5 12 ct. VEILING TERNETJZEN. Sla 2 7.10—10, C 5. Knolselderij 5—24. Selderij 24. Barima 2 11.2011.90. Eigenheimers 2 15. Andijvie 1 3236, 2 1425. Kroten 16. Rode kool 1222. Sav. kool 1331. Witte kool 413. Boerenkool 2230. Breekpeen 18. Was peen A 2 10—27. Prei A 42—52, B 34 51. Knolselderij 1222. Spruiten ge schoond 65111, ongesch. 3480. Uien 1 18, 2 6—9. Witlof A 52, A 2 34—51, B 47—52, B 2 31—46, afw. 932. Jo nathan 1 80 32, 75 32—34, 70 32—35, 65 2930, 2 80 29—30, 75 2530, 70 20—25, 65 21—22, 60 20—21, 2 D 15, 3 grof 23, 3 fijn 14. Cox's Orange 1 80 8283, 75 7584, 70 74—84, 65 6370, 60 4549, 55 30—33, 2 80 73—74, 75 71—75, 70 70—75, 65 55—58, 60 44—50, 55 25—30, 2 D 1517, 3 grof 33—52, 3 fijn 1320- Goudrenetten 1 85 41, 80 4243, 75 37—38, 70 30—34, 65 28—29, 2 80 34, 75 32, 70 30—32, 65 2526, 2 D 19, 3 grof 26, 3 ffln 14—19. Gol den Delicious 1 80 5456, 75 53, 70 52 —53, 65 4045, 60 2333, 2 80 4345, 75 45, 70 3943, 60 30—32, 2 D 12, 3 grof 1928, 3 fijn 10—12. Peren: B. A. Lucas 3 grof 25, 3 fijn 23. Pondsperen 31—41.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21