Wereldprijzen vracht en grondstoffen op drift NIEUWS UIT DE KERKEN Nieuwe detectives Prisma-Spaans Snelle stijging Invloed op betalingsbalans MGR.WILLEBRANDSMET PAUS NAAR HEILIG LAND ISRAËLISCH-JORDAANSE COMMISSIE BEREIDT PAUSELIJK BEZOEK VOOR Invloed moet nog blijken Prijsbeweging had niet slechter kunnen treffen Benoemingen N.C.R.V Kaizer Matanzima premier van Transkei Geen gezamenlijke tekst internationale gebedsweek Protestanten over de rassenongelijkheid in V.S. Commissie voor missie en zending Wereldraad in Mexico bijeen Kerkelijke mutaties DE BOEKENPLANK VAN DEN BRIEL GESLOTEN. DOKTER KOLE geen spreekuur. Tandarts P. Blaauw AFWEZIG. Constateer zélf de vernieuwde waskracht van Skip! Skip is opvallend verbeterd. Nieuwe Skip heeft nu een enorme waskracht. Zelfs de meest hardnekkige vlekken, zoals koffie-, wijn- en vruchtenvlekken verdwijnen zonder extra moeite en tijd. Nieuwe verbeterde Skip garandeert u een vlekkeloos-witte was! Waarom matig schuimend Skip in uw moderne was machine hoort! Een dikke laag schuim veroor zaakt moeilijkheden in uw wasmachine en centrifuge. Die moeilijkheden voorkomt u door met Skip te wassen. Skip is matig schuimend. Bij Skip zit de waskracht niet in het schuim, maar in het sop. Uw wasgoed draait vrij rond, zonder gehinderd te worden door verstikkend schuim. Daarom wast u met Skip intensiever, beter. Ook het spoelen gaat beter, vlugger en toch grondiger, omdat er weinig schuim is uit te spoelen. EEN SUNLIGHT PR0DUKT- UW WAARBORG VOOR VEILIG EN MODERN WASSEN Alleen Skip beschermt zó uw kost bare wasmachine. Nieuwe Skip beschermt uw kostbare was machine, want het voorkomt de vorming van de hinderlijke aan slag op de verwarmingselemen ten. Daarom is het geen wonder dat vooraanstaande wasmachine fabrikanten Skip adviseren: AEG, Bauknecht, Candy, Constructa, Erres, Frigidaire, Juno, Miele, Rondo en Unilux. It PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 (Van onze economische medewerker) rje laatste maanden zijn zowel de internationale grondstoffen- markten als de vrachtenmarkten in beweging gekomen. Dit had op geen ongelukkiger tijdstip kunnen gebeuren, omdat de ondernemers die buitenlandse grondstoffen ver werken, nu niet alleen met de loonsverhoging geconfronteerd worden maar ook met duurdere grondstoffen en hogere vracht prijzen. De vrachtprijzen in de wilde vaart zijn de laatste maanden plotseling- aange trokken toen bleek, dat Rusland en en kele andere communistische landen op zeer grote schaal graan in Canada en de Verenigde Staten wilden kopen. Dit graan moet verstuurd worden en daar voor is dus scheepsruimte nodig. En zo zagen wij, dat het in Engeland opgestelde indexcijfer van de scheeps- vrachtprijzen in september van dit jaar liefst 35 procent hoger was komen te liggen dan in september van vorig jaar. Of dit zo zal blijven, hangt natuurlijk enerzijds af van het al of niet voort zetten van de graanaankopen en ander zijds van het tempo waarin reeds opge legde schepen weer in de vaart worden gebracht. De ontwikkeling van de grondstof- fenprijzen kunnen wij het best aan de hand van de indexcijfers van Moody en Reuter volgen. Deze indexcijfers toch geven het prijsverloop aan voor een geheel pakket van goederen. Zo wordt het indexcijfer van Moody be rekend uit de prijzen van vijftien be langrijke grondstoffen, die op de Ame rikaanse markt worden verhandeld: tar we, varkens, suiker, maïs, koffie, cacao, katoen, staalschroot, wol, huiden, koper, natuurrubber, zijde, zilver, lood. Het be zwaar is alleen dat de Amerikaanse markt van grondstoffen een nogal be schermd kaïakter heeft en dat het prijs verloop daardoor enigszins traag is. Reuters index wordt berekend uit voor namelijk op de Engelse markt verhan delde internationale grondstoffen: sui ker, tarwe, rijst, maïs, aardnoten, cacao, koprg., sojabonen, peper, katoen, goud, koper, tin, natuurrubber, zilver, lijn zaad, lood, jute, hennep, zink, schellak. Dit indexcijfer heeft een vrijer karak ter, zodat deze index de ontwikkeling op de wereldmarkten veel sneller pleegt te volgen. Die grotere vrijheid springt onmiddellijk in het oog als wij de cijfers bekijken: 1931 100 eind 1961 eind 1962 29-11-1963 Moody 373 370 372 Reuter 412 435 487 vallen) het ieeuwedeel van de totale opbrengsten uitmaakte. De deviezenontvangsten liepen dus sterk terug terwijl die landen in verband met de bevolkingsgroei en in verband met de industrialisatie broodnodig om hun economie een steviger basis te ge ven juist behoefte aan extra deviezen hadden. De deviezenvoorraden slonken dan ook als sneeuw voor de zon, hetgeen alleen maar kon leiden tot importbeper king, geldontwaarding en andere ingre pen. Voor de sociale verheffing was dit allesbehalve bevorderlijk en het was voor Moskou niet moeilijk om in dit troebele water te vissen. Als de minder ontwikkelde landen dan ook door betere grondstoffenprijzen hun ontvangsten alsmede hun deviezen kun nen opvoeren, is dit voor de wereld economie een zeer welkome steun. En daardoor uiteindelijk ook weer voor on ze economie. Met ingang van 1 januari 1964 Is be noemd tot adjunct-hoofd van de televi- siedienst van de N.C.R.V. de heer P. van Campen, thans hoofd van de afde ling actualiteiten. In zijn nieuwe functie zal de heer Van Campen niet alleen betrokken zijn bij de leiding van de televisiedienst, maar hij zal daarnaast en dit wordt zijn belang rijkste taak, ook optreden als voorzitter van de werkgroep actualiteiten, een der samenwerkende colleges in N.T.S.-ver- band. Als zodanig volgt hij de heer G. Lugtenburg van de A.V.R.O. op. Ook zal hij de N.C.R.V. vertegenwoordigen in het binnenkort in N.T.S.-verband in het leven te roepen nieuwe samenwerkings- college „programmazaken". Tot hoofd van de afdeling actualiteiten bij de N.C.R.V.-televisie is benoemd de heer D. F. Houwaart te Amersfoort. De heer Houwaart, die 36 jaar is, is werk zaam geweest als journalist bij de Nieu we Haagse Courant. Thans werkt hij bi) de Amersfoortse Courant als chef streekredactie. Hij is lid van de gemeen teraad van Amersfoort en eindredacteur van het C.H.-weekblad. De heer Houwaart hoopt I maart 1964 in dienst te treden bij de N.C.R.V. In de binnenstad van München gebeurde dezer dagen een ongewoon verkeerson geluk, toen daar een wagen met hooi kap seisde en het gehele kruispunt waar het gebeurde, versperd werd. De brandweer moest de hooivork ter hand nemen om het zaakje te klaren en een half door het hooi bedolven tramstel weer uit te gra ven. Het komt er dus op neer dat het index cijfer van Moody maar heel weinig ver anderde, al moeten wij er wel rekening mee houden dat het laagste cijfer in 1963 357 was en het hoogste 393; dat is een stijging van 10 procent. Het cijfer van Reuter steeg in 1962 5,5 procent en in 1963 12,5 procent, terwijl het verschil tussen het laagste cijfer in 1963 (435) en 't hoogste (496) zelfs 14 procent was. Tot nu toe is deze ontwikkeling in onze groothandelsprijzen praktisch nog niet tot uiting gekomen. Het indexcijfer van eind september, dat begin deze week bekend werd ge maakt, was slechts 1 punt hoger dan dat van eind augustus. Wij moeten echter wel aannemen, dat de stijging in de loop der maanden duidelijker zal worden. Niet alle groothandelsprijzen zijn geste gen, laat staan dat zij in even sterke mate opliepen. De ene ondernemer zal hierdoor meer last van prijsverhoging hebben dan de ander. Als wij in dit verband wat dieper gaan graven, dan zien wij dat cacaobonen, gerst, suiker, koffie, tarwe, wol, lood, zink en tin duurder zijn geworden. Soms waren hier duidelijke oorzaken voor: suiker is vooral omhoog gegaan na de berichten over de natuurramp op Cuba, terwijl ook de koffieverbouw in Brazilië door natuurrampen werd getroffen. Van tarwe weten wij dat de Russen en en kele satellieten met een grote vraag in de markt zijn gekomen. In verscheidene andere gevallen zijn de voorraden achteruit gelopen terwijl de vraag juist steeg. De statistische positie van de grondstof is hierdoor sterker ge worden, hetgeen zich uit in een prijs stijging. Een verhoging van de grondstoffenprij zen werkt op verschillende wijzen in onze economie door. Zij kan de prijs voor de consument helpen opvijzelen en daardoor de kosten van levensonderhoud verhogen. Maar de stijging kan ook (en dit geldt uiteraard in even sterke mate voor de invloed van de loonsverhoging) de con currentiepositie van onze exporteurs verkleinen. Hierdoor zal de uitvoer min der sterk oplopen dan wel gewenst is, En als wij er van uitgaan, dat de invoer door de gestegen koopkracht juist wel zal blijven toenemen, ligt het voor de hand dat de handelsbalans slechter zal worden en met de handelsbalans ook de lopende rekening van de betalings balans. Dr. Holtrop, de president van de Neder landsche Bank, heeft kort geleden als zijn mening gegeven dat die betalings balans in 1964 een geduchte aderlating zal ondergaan, hetgeen onze economi sche positie in de internationale wereld zwakker moet maken. Aan de stijging van de grondstoffenprij zen zit gelukkig ook een goede zijde. Tal van minder ontwikkelde landen zijn voor hun economie afhankelijk van de opbrengst van de in het buitenland ver kochte grondstoffen. Vele landen in Zuid- en Midden-Amerika, Afrika en Azië hebben nu vele jaren achter elk aar door de lage grondstoffenprijzen lage opbrengsten gehad. En dit was des te erger als die opbrengsten van grond stoffen (zoals in het merendeel der ge Het Zuidafrikaanse opperhoofd Kaizer Matanzima, die de opvattingen van de Zuidafrikaanse regering over scheiding tussen blank en zwart deelt, is gekozen tot premier van Transkei, een Bantoe- Staat binnen de republiek die een be perkte mate van zelfstandigheid bezit. De regering van Zuid-Afrika wil acht van zulke „Bantoestans", ten einde te gen het jaar tweeduizend het land vol ledig in zwarte en blanke gebieden te hebben opgedeeld. Volgens een inlichting van Vaticaan se zijde wil paus Paulus op zjjn bede vaart naar het heilige land slecuts 'n zo klein mogelijk gevolg meenemen, alleen prelaten en misschien een aantal leden van zjjn gendarmerie. Als eventuele be geleiders van de paus worden genoemd de Franse deken van het college van kardinalen Eugène Tisserant, de secre taris van de Vaticaanse congregatie voor Oosterse kerken kardinaal Gustavo Testa, de Nederlandse mgr Jan Wille- brands van het secretariaat voor de een heid der christenen en de eveneens Ne derlandse pauselijke sacrista mgr. Pe ter van Lierde die voor de pauselijke uitrusting moet zorgen. De paus zal tijdens zijn verblijf in Jeru zalem zijn intrek nemen in de woning van de apostolisch afgevaardigde mgr L,ino Zanini. De rooms-katholieken enerzijds en de protestanten en oud-katholieken ander zijds in Nederland hebben nog geen ge zamenlijke tekst voor de internationale gebedsweek van 18 tot 25 januari 1964. Hoewel onlangs werd bericht dat een gezamenlijke brochure dit jaar zou wor den uitgegeven, heeft de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland besloten op verzoek van „andere instanties" dit jaar nog niet tot die samenwerking over te gaan. Zoals bekend, hebben de Wereldraad van Kerken te Genève en het (r.-k.) „Centre Unité Chrétienne" in Lyon reeds jaren geleden een gezamenlijke tekst voor de internationale gebedsweek samenge steld. In vele landen wordt deze tekst door rooms-katholieken en protestanten samen gebruikt. De Amerikaanse (protestanse) Raad van Kerken heeft vrijdag tot alle pro testantse groeperingen in de Verenigde Staten een oproep gericht elk vorm van rassenongelijkheid in de kerken uit te bannen. De oproep, die was vervat in een reso lutie van de algemene vergadering van de raad, werd met grote 'meerderheid aanvaard. De raad verzoekt de kerken er voor te zorgen dat „gelovigen met een donkere of een blanke huid geregeld in de kerken zullen samenkomen om er te bidden en de godsdienstoefeningen te volgen". Zondag is te Tel Aviv vernomen dat wel dra, onder het toeziend oog der Verenig de Naties, een gemengde Israëlische- Jordaanse commissie zal worden ge vormd, die voorbereidingen moet tref fen voor het komende bezoek van de paus. Zij zal onder meer voorzieningen moeten treffen voor het gevolg van de paus en de journalisten, die het hoofd der R.-K. Kerk op zijn reis zullen verge zellen. De Israëlische pers meldde zondag het het Vaticaan heeft toegezegd dat gedu rende de reis van de paus een evenwicht tussen Israëliërs en Arabieren zal wor den bewaard. Het Israëlische kabinet heeft intussen zondag vraagstukken besproken, die zijn gerezen als gevolg van het besluit van paus Paulus de zesde om in januari 1964 een bezoek te brengen aan het Heilige Land. Het vliegtuig, waarmee de paus uit Ro me zal vertrekken, zal vier januari a.s. in de Jordaanse hoofdstad Amman aan komen. Vervolgens zal de paus over land naar Jeruzalem reizen. Hij zal de nach ten van de vierde op de vijfde en de vijf de op de zesde januari 1964 in de Ara bische sector van Jeruzalem doorbren gen. Een lid van de Jordaanse ambassade in Rome heeft de paus zondag een olijftak uit de hof van Gethsemané geschonken. Deze hof, die op Jordaans gebied ligt, zal naar alle waarschijnlijkheid tot de plaatsen behoren, die de paus op zijn bedevaart bezoekt. De commissie voor missie en zending van de Wereldraad van Kerken is zon dag voor een twaalfdaagse-conferentie in Mexico bijeengekomen. Voornaamste doel der conferentie is het beramen van nieuwe en doeltreffende middelen om het evangelie in de hedendaagse wereld te verbreiden. De conferentie staat onder leiding van de Anglicaanse bisschop van Nagpoer, John Sadiq, die als waarnemer de twee de zitting van het concilie in Vaticaan stad heeft bijgewoond. Zij wordt bijge woond door tweehonderd kerkelijke lei ders uit achtenveertig landen, die 62 protestantse en orthodoxe kerken ver tegenwoordigen. Voor de eerste maal nemen aan deze conferentie deel verte genwoordigers van de Russische, Griek je er Rvrisp'-e Orthodoxe kerken. NED. HERV. KERK Beroepen te JCoudum, toezegging: M. van der Leun te Kolderveen; bedankt voor Kamerik: J. Smit te Lopik. Beroepen te Noord wijk aan Zee D. Keu- ning te Blokzijl. Beroepen te Haarlem (toez.) W. Hoekstra te Noordwrjk aan Zee. Aangenomen naar Niekerk-Olde- kerk (toez.) H. G. Mooi te Gendringen. Beroepen te Barneveld (vac. W. Vroeg- Lndewey en B. Eysinga) J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk en D. van den Berg te Venendaal. Beroepen te Eist, toezegging: I. J. Wisse te Almkerk, beroepen te Vroomshoop (vac. J. Venema): G. C. Vijzelaar te Deil en Enspijk; beroepen te Zutphen wijkgemeente Oost): M. J. J. Bonting te Nijland. GEREF. KERKEN Beroepen te Culemborg: P. Sijtsma te Nederhorst den Berg; beroepen te Aal ten (vac. dr. J. Rinzema)C. H. van den Berg te Lollum; beroepen te Spij- kenisse, tweede pred. plaats: H. J. Kof- frie, legerpredikant te Doorn; beroepen te Zwaagwesteinde: D. O. Venendaal, kand. te Vreeswijk. Beroepbaar: de heer H. Koetsveld, kand. te Naarden, H. van Eyckenstraat 9 is beroepbaar. Bedankt voor Katwijk aan Zee C. A. van den Berg te Lollum. Bedankt voor Sellingen P. M. Brouwer te Wommels. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Zaandam: H. van Gilst te Lisse. Beroepen te Ridderkerk: J. van Haaren te Rijssen. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Enschede-Zuid (vac. J. Kok): J. F. Heij te Drachten; bedankt voor Smithers (Ontario, Canada) Cana dian Reformed Church: G. Mulders te Ulrum; bedankt voor Daarlerveen: J. G. Geersing te Zuidwolde, Drente. CHRIST. GEREF. KERK Beroepen te Rótterdam-Kralingen: J. Kievit te Noordeloos; aangenomen naar Groningen (vac. Joh. Prins): A. Rebel te Emmeloord; bedankt voor London- Mitchell (Ont. Can.): J. P. van den Boomgaard te Sneek. EVANG. LUTHERSE KERK Bedankt voor Amsterdam-Noord: C. Schroder te Amstelveen. BAPTISTEN GEMEENTE Aangenomen naar Utrecht: Ph. Linde man te Veendam. "Dan en ocoz* Volgens een Russisch persbericht zijn Rus sische specialisten in Algerije bezig land mijnen op te ruimen. Zij hebben er al 300.000 onschadelijk gemaakt. Vele schrijvers en schrijfsters van detectiveverhalen zijn Britten of van Engelse afkomst, Engeland met zijn vaak woeste natuur, sfeervolle Dic- kensdorpjes en oude spookachtige kastelen, is blijkbaar nogal inspire rend. Zo is ook Patrick Quentin of Quentin Patrick hij schrijft onder beide namen uit Engeland afkom stig, al woont hij thans in Amerika. In de Prismapocketreeks verscheen als een van zijn recente werkjes: „Moord in troebel water", dat speelt in Newyorks theaterwijk Broadway (Prisma 872). Acteurs en actrices worden in dit verhaal geconfron teerd met de misdaad, niet op to neel, maar in werkelijkheid. Spannend is ook Prisma 871: „De nacht heeft duizend ogen" van Geor ge Hopley, ditmaal een geboren Ame rikaan, die ook het draaiboek schreef voor de Hitchcockfilm „Rear Win dow". Patricia Moyes, een Ierse, is een oude bekende uit de Prismadetective- reeks. „Dood onder zeil" is een van haar nieuwste creaties, die de lezer naar het plaatsje Berrybridge aan Engelands oostkust voert. De society schrikt door een juwelendiefstal met vele boeiende verwikkelingen. Ook in de A.B.C.-serie is het aantal detectiveverhalen uitgebreid. Van Jean Potts lazen we „De man met de wandelstok", een verhaal dat zich afspeelt in modern Newyorks mi lieu. In dezelfde serie verscheen „De vrouw zonder hoofd" van de in 1958 overleden veelgelezen schrijfster Ma ry Roberts Rinehart. Plaats van han deling is het Amerikaanse Pitts burg, waar na een grote overstro ming het lichaam van een vrouw aanspoelt, een lichaam zonder hoofd... Kostelijk is ten slotte het A.B.C.- boekje „Met moord meer mans" van Pamela Branch, dat handelt over een Britse misdaadschool. Een speurders roman vol Engelse humor. In de Prismapocketreeks zijn al eer der een Franse, een Engelse en een Duitse grammatica verschenen, stuk voor stuk boekjes, die ondanks hun zakformaat, de stof uitputtend be handelen. Thans is deze serie uitge breid met een Spaanse grammatica, samengesteld door J. O. Luurs. Een voortreffelijk boekje. Met vreugde geven wij ken nis van de geboorte van onze zoon ANDRÉ. J, Ruissen J. S. Ruissen- Lesterhuis Di,no O.-Souburg, 9 dec. 1963. Ritthemsestraat 1. Met blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JANNA FRANCINA. Wij noemen haar Janneke. C. J. Bouwens P. C. Bouwens- Steketee Paul Jaap Borssele, 10 dec. 1963. Plein 52. MJUUXXXX D.V. 18 december 1963 hopen onze geliefde ou ders en grootouders C. REMIJNSE en S. REMIJNSE- HEIJNSDIJK hun 50-jarige echtver eniging te gedenken. Hun dankbare kin deren en kleinkin deren. Wolphaartsdijk, Papeweg 34. Receptie: 18 dec. 1963 tussen 4 en 5.30 uur in hotel Ossewaarde. Op D.V. 14 dec. 1963 hopen onze ouders L. v* d. BROEKE en A. M. v. d. BROEKE- SMITS, hun 25-jarig huwelijk te gedenken. Hun dankbare kinderen. Gelegenheid tot felici teren van 15.00 tot 17.00 uur. Serooskerke (W., Burg. Dregmansstr. 10 uuntrmmtmunmmnn Met ontsteltenis geven wij kennis van het plotselinge overlijden van ons personeelslid, de heer K. WISSE, Wij verliezen in hem een toegewijd en trouw medewerker. Het bestuur van de centrale dienst „Bouw en Woningtoezicht op Walcheren". O.- en W.-Souburg, 10 december 1963. Het kantoor van notaris is op vrijdag 13 dec. 1963 na 12 uur Hoedekenskerke. Donderdag 12 december Met leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze zeer geachte collega, de heer K. WISSE. Zijn nagedachtenis zal ons in dankbare her innering blijven. Directeur en personeel van de centrale dienst „Bouw- en Woningtoe zicht op Walcheren". O.- en W.-Souburg, 10 dec. 1963. Hiermede vervullen wij de treurige plicht ken nis te geven van het overlijden van ons oud lid penningmeester, de heer C. VAN SLUYS, in de ouderdom van 78 jaar en 7 maanden. Bestuur en leden van N.C.A3. Borssele, 9 dec. 1963. Op 9 december 1963 overleed onze oom, de heer A. M. C. J. THOMASSEN, weduwnaar van Maria Wilheimina Landman, in de ouderdom van 91 jaar. Uit aller naam, B. D. de Jager. De begrafenis heeft donderdag 12 decem ber plaats op de alge mene begraafplaats te Goes om 12 uur. Voor de grote belangstel ling bij ons 25-jarig huwe lijksfeest, zeggen wij, ook namens onze kinderen, har telijk dank. J. de Schrijver A. de Schrijver-Oors. Middelburg, Molenwater 25. Donderdag Zaterdag 14 dec. 1963 hopen onze ouders H. STRUIJK en T. STRUIJK-ROOS, hun 25-jarige echtver eniging te gedenken. Hun dankbare kin deren Piet en Catrien. Souburg, Poortugaalstraat 3. Gelegenheid tot felici teren van 4.30 tot 7.30 uur in het verenigings gebouw „Animo", Koopmansvoetpad. DAGBLADRECLAME IS DOELTREFFENDE RECLAME

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4