Prof. Zijlstra ziet gevaar voor produktie en de werkgelegenheid KLANKBORD Plan om Scheldetunnel in tweeën te delen Uitbreiding bouw premiewoningen en wijziging van premieregeling „GROTE ONZEKERHEID OVER GEVOLGEN VAN LOON OPERATIE" De Brandy van de Burgemeester Antwerpen doet voorstel K.L.M.-PERSONEEL HELPEN BIJ VINDEN VAN ANDERE FUNCTIE" KAMER IS NIET GERUST OVER PLANNEN MINISTER DE JONG Personenauto's boven elkaar Knutselaars lijmen met VELPON, omdat 't van Ceta-Bever is Premiebouw vaak goedkoper dan woningwetbouw" Als gevolg van de „loonexplosie" Consumptiestijging Gaat minister niet te ver met vrijstellingen Onrust Onveilig Nota Marine besnoeien Steun Eén dode bij aanslag met een handgranaat A.R. Verhoging soldij "Un grand vieux supérieur!" f8.15 Nobelprijzen werden uitgereikt VROUW VERDACHT VAN MOORD OP EERSTE EN TWEEDE ECHTGENOOT PROTEST TEGEN DE IMPORT VAN NIEUW ARBEIDERSPROLETARIAAT' Chauffeur door de kou bevangen Ike's" keus v ERKENDE VAKBONDEN: Oplossing niet in een financiële regeling zoeken Bouwondernemers willen: n Aanpassen Last Landbouwschap over E,E.G.-zaken WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze parlementaire redacteur) Frof. dr. J. Zijlstra, de oud-minister van financiën, ziet gevaren voor produktie en werkgelegenheid wanneer als gevolg van de „loonexplo sie" er een tekort zal ontstaan op de betalingsbalans. De oud-minister die gisteren namens de antirevolutionaire fractie deelnam aan de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer, stond uit voerig stil bij de mogelijke gevolgen van het loonakkoord. Hy meende, dat er, evenals in 1956, ook thans grote onzekerheid bestaat over de gevolgen, die de loonoperatie zal hebben op de betalingsbalans. Het bedrag van een betalingsbalanstekort is gelijk aan een liquiditeitsverkrapping en werkt daar om direct in op produktie en werkgelegenheid, betoogde de oud-minister. Daar het een goede gewoonte is, dat een afgetreden bewindsman de eerste tijd als kamerlid niet het woord voert, ver klaarde prof. Zijlstra, dat hij niet zou hebben gesproken wanneer hij kritiek zou hebben. „Het beleid van de minister heeft volledig mijn instemming en dat geeft mij de moed, na ernstige aarze ling, het woord te voeren". De oud-minister wees er op, dat voor 1964 de consumptieve bestedingen van de particulieren worden geraamd op 57 procent van het nationale inkomen, dat is op één na het laagste cijfer in tien jaren. Met de particuliere consumptie zijn we dus wat aan de lage kant. Als de loonstijging tussen de 10 en 15 procent komt te liggen en de prijsstijging 5 pro cent zal bedragen, dan behoeft er niet veel te gebeuren om de betalingsbalans heel duidelijk en heel snel uit zijn even wicht te brengen. Het investeringspeil ligt al laag en prof. Zijlstra verwacht hier geen verdere verlaging. Hoe sterker het reële loon stijgt, hoe groter het ge vaar voor de betalingsbalans, aldus prof. Zijlstra. Het verband tussen reëel loon en werkgelegenheid is volgens hem het knelpunt en Neder land bevindt zich op het scherp van deze snede en dat moeten wij ons goed realiseren. Wijzend op de kritiek, die er dikwijls is op de cijfers van het Centraal Plan bureau, was de oud-minister van oor deel, dat er één cijfer is, dat niet zo ver van de werkelijkheid zal afwijken, n.l. het cijfer van vier en een half procent consumptiestijging. „De werkelijke con sumptiestijging zal van dit cijfer, met of zonder forse loonsverhoging, niet of nauwelijks afwijken". Benieuwd was prof. Zijlstra hoe lang de financiële paragraaf van het akkoord van Wassenaar het zou uithouden. Hij hoopte van vier jaren, maar gelet op be paalde uitlatingen niet van de minis ter zullen we dit moeten afwachten. In ieder geval leek het hem wenselijk, dat de regering zo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot neutralisering van de Hoe staat het met de diensttijd verkortingen Deze vraag kon men gisteren van verschillende zij den in de Kamer beluisteren. Gaat de minister niet te ver met zijn vrijstellingen?, werd de minister gevraagd door onder meer de soci alist Wierda, die meende dat in dit opzicht voorzichtig gehandeld dient te worden. Er zijn al faciliteiten voor degenen die opgeleid worden tot een gees telijk en menslievend ambt, voor ondergrondse mijnwerkers, zeeva renden, de z.g. „vierde broer" en de onmisbaren. Bovendien voor onderwijzers, landbouwers en bouwvakarbeiders. Wie blijft er nog over als de minister, zoals hij zegt, in plaats van een aantal ge huwde dienstplichtigen, ongehuw- den gaat oproepen? Zo krijgen we een groot aantal „jeugd'huwelij- ken". Laat de minister uiterst voorzichtig zijn. De heer Moorman (k.v.p.) wees op een ander gevaar van de bezui nigingsplannen van de minister. Hij wilde weten waarom de herha lingsoefeningen worden beperkt, om hoeveel militairen het gaat en vooral welke hiaten daardoor in de mobilisabele geoefendheid zal optreden. belastingsprogressie bij de Staten-Gene- raal zal indienen en de datum van in gang bij een nadere wet zal bepalen. Wat een eventuele revaluatie betreft, waarvan de socialistische senator ir. H, Vos, zich in een artikel in „economisch- statistische berichten" een voorstander heeft getoond, merkte prof. Zijlstra op, dat men hierover, zoals ir. Vos zelf bij de algemene politieke beschouwingen heeft gezegd, beter niet kan spreken. Er ontstond dan onrust. Mr. Pollema (c.h.), die tegen een nieuwe revaluatie is, had van de minister een „besliste" uitspraak gevraagd. Prof. Zijlstra advi seerde de bewindsman echter die uit spraak niet te geven. Mr. R. Pollema (c.h.) betoogde, dat de „doorbraak bij de landbouw" het sein op onveilig heeft gezet. „Minis ter Marijnen heeft nimmer begrepen in welk een troosteloosheid en uit zichtloosheid hij de boeren heeft achtergelaten. En ik geloof, dat hij er nu nog geen weet van heeft". De heer Pollema wees er op, dat zijn fractiegenoot, ir. Geuze, steeds tegen die doorbraak heeft gewaarschuwd en ge pleit heeft voor meer hulp aan de boe ren. „Blijkbaar wilde minister Zijlstra de boeren ook niet helpen met als ge volg, dat we nu een „boerentrio" in de Kamer hebben". Onder de huidige omstandigheden blijft een financieel debat wat het perspectief betreft in het vage, betoogde de heer Pollema, die er namens zijn fractie op aandrong, dat de regering, zodra de nieuwe verhoudingen zich min of meer hebben geconsolideerd of als een deugde lijke consolidatie niet heeft plaatsge vonden, een nota bij de Kamer zal in dienen. Ook mejuffrouw mr. J. Zeelenberg (p.v. d.a.) zei met belangstelling een nadere nota van de minister af te wachten. Mr. J. de Wilde (v.v.d.) verlangde van de regering verdergaande vraag-afne- mende maatregelen, indien het loonak koord ernstige repercussies zou opleve ren. Ook de heer De Wilde was tegen revaluatie, omdat Nederland behoefte heeft aan vaste wisselkoersen. Mr. Van Campen (k.v.p.) kon zich er mee verenigen, dat in 1964 de belastin gen niet zullen worden verlaagd, terwijl de heer Van der Spek (p.s.p.) pleitte voor een vermogenswinstbelasting en voor nationalisatie van lucratieve on dernemingen. Met de verhoging van de ministersalarissen was hij het niet eens en hij was voorstander van het opheffen van de K.L.M. Minister Witteveen en staatssecretaris Van den Berge zullen vandaag (woens dag) antwoorden. Slot van pagina 1 V.V.D., maar ook de C.H-fractie aan zijn zijde. De liberaal (lt.-generaal b.d.) Couzy ver klaarde geen behoefte te hebben aan der gelijke verticale staatssecretarissen, die in de ons omringende landen niet voor komen. „In feite treden deze functio narissen op als militair bevelhebber van hun krijgsmachtdeel". De heer Couzy kwalificeerde de door minister De Jong gehanteerde ver deelsleutel, waarbij de beschikbare financiën over marine-, landmacht en luchtmacht worden verdeeld als 1:2:1, als „volstrekt verouderd". Hij wil deze verdeling drastisch her zien en zo nodig de uitgaven voor de marine besnoeien. De V.V.D. stelde nadrukkelijk, dat zij het „volste vertrouwen" koesterde in de staatssecretaris voor de luchtmacht, lt.- generaal Den Toom, die hoewel slechts de liberale beginselen toege daan volledig als politiek exponent van de V.V.D. wordt beschouwd. opperofficieren, terwijl Nederland maar slechts vijf N.A.V.O.-brigades levert. Deze veroudering kan bestreden worden door de mogelijkheid van vervroegd pensioen plus een uitkering ineens, zo meende hij. Ook ditmaal lokte de kwestie van sub sidie aan de humanistische verzorging in het leger weer een principieel de batje uit, waarbij tot verrassing bleek, dat de dit jaar sterk gewijzigde A.R.- fractie thans in meerderheid achter sub sidie staat. Vandaag (woensdag) zullen de minis ter en staatssecretarissen op de vragen antwoorden. iWWWW\AfWWWWWIAlWWWW\nft/WVWWWWWWW Bij een aanslag met een handgranaat op de luchthaven van Aden is volgens mededelingen van de autoriteiten een Indiase vrouw om het leven gekomen en werden 40 mensen gewond, onder wie de Britse hoge commissaris in Aden, sir Kennedy Trevaskis (48). Onder de gewonden zijn ook twee kinderen. Tre vaskis zou slechts licht gewond zijn en alleen kwetsuren hebber opgelopen aan zijn handen. De Britse bestuursfunctionaris, Geor ge Henderson, de speciale adviseur van de hoge commissaris, Lorry Hobson, en het hoofd van de public relations afde ling in Aden, Donald Foster, werden bij de aanslag ernstig gewond. Trevaskis en enkele ministers van de regering van Aden stonden op het punt naar Londen te vertrekken, toen de handgranaat in het wachtende gezel schap werd geworpen. Functionarissen in Aden hebben ver klaard te geloven dat Jemenitische agenten de hand in de aanslag hebben gehad. De fracties, die zich vrijwel zonder kri tiek achter de plannen van minister De Jong schaarden waren gisteren de K. V.P. en de A.-R. Vice-admiraal b d. Moorman, oud K.V.P.-staatssecretaris voor marine, roemde de „forse aanpak" van zijn vroegere adjudant De Jong. Hij waardeerde het feit, dat de nieuwe ver ticale organisatie was opgezet naar het voorbeeld van de huidige marine-organi satie en meende dat deze structuur meer mogelijkheden biedt voor de parlemen taire controle op de krijgsmacht. Hoewel minister De Jong In zijn memo rie van antwoord al nadrukkelijk had gezegd, dat hjj onmogelijk een defensie nota in het vooruitzicht kon stellen om dat de N.A.V.O. op het ogenblik bezig is aan een nieuwe behoeftebepaling voor de aangesloten landen, bleef de heer Moorman bjj zjjn wens dat een derge lijke nota er medio 1964 moet komen. Hij herhaalde deze wens tot drie maal toe, „omdat de Kamer moet weten waar zjj met defensie aan toe is!' GEEN ANTWOORD. Toen de nieuwe eigenaar van een huis in de Joegoslavi sche plaats Pancevo dezer dagen de be- nedenluiken van eën dichtgemetseld ven ster van zijn nieuwe aankoop open maakte, rolde daaruit een stroom brie ven, telegrammen en kranten waarvan sommige al meer dan negentig jaar oud waren. Gebleken is dat de postbodes hun bestellingen door het openstaande bo- venluik wierpen, in de veronderstelling dat zij dan wel in een kamer terecht zouden komen. Een bloeiende zaak, 'die vroeger in het pand gevestigd was, was over de kop gegaan omdat de relaties zich erover beklaagden dat hun brieven niet beantwoord werden. Namens de anti-revolutionairen ver klaarde de heer Kieft, dat hij inge nomen was met de moed van de mi nister om zijn departement door mid del van een nieuwe organisatie „door te lichten". Of de gekozen structuur de juiste was, wilde hij in het midden laten. De bezwaren van psychologische aard, die de andere fracties hadden aange voerd tégen het huisvesten van tie staatssecretarissen bij de staven, kon hij niet delen. Hij hoopte alleen niet, dSt zich op deze staven nu drie afzonderlijke politieke „apparaten" zullen gaan ont wikkelen. Minder gerust over de reorganisatie toonde zich de C.H.-woordvoerder Kik kert. Het gevaar bestaat, zo meende deze, dat de staatssecretarissen een soort „super-stafchefs" gaan worden. Hij stond sceptisch tegenover doelmatig heid van de plannen en adviseerde elke geforceerde omschakeling te vermijden: „Doe het wat kalmer aan". Hoewel hij vond dat het er op gaat lijken, dat er nu drie departementen ontstaan onder één hoofddepartement, waardoor de staatssecretarissen „topzwaar" zouden worden, zag hij geen reden minister De Jong en de staatssecretarissen het ver trouwen te onthouden. Tijdens de behandeling van de perso- neelssector van defensie kwam gister avond algemeen uit de Kamer de wens naar voren de soldijen van de militairen per 1 januari te verhogen in verband met prijswijzigingen in de kantines. De K.V.P. bepleitte voorts een ruimere vrij stelling in het kader van de zogenaam de broederdienst. De heer Maenen wenste ook vrijstelling voor de derde broer uit een gezin. De liberaal Couzy richtte enkele pijlen op de zijns inziens te zware staven bij de landmacht. Hij telde maar liefst zestig De defensiedebatten in de Tpjeede Kamer: achter de regeringstafel had minister P. S. J. de Jong met zijn staaatssecretarissen plaatsge nomen: v.l.n.r. staatssecretaris \P,. den Toom (luchtmacht), staatsse cretaris A. van Es (Marine), mi nister De Jong en staatssecretaris J. C. E. Haex (landmacht). Advertentie VRAAG UW SLIJTER Jules Le Maire ft Fils Amsterdam/Jarnae. Het Antwerpse gemeentebestuur meent een tijdelijke oplossing te hebben gevonden voor de enorme verkeersopstoppingen, die zich du- gelijks bij de Scheldetunnel voor doen. Het wil de tunnel door een uit geprefabriceerde bouwelemen ten bestaande muur in tweeën de- Stockholm en Oslo zijn gisteren het to neel geweest van de uitreiking van de Nobelprijzen aan de respectievelijke win naars. In de aula van de universiteit van Oslo mochten de Amerikaanse geleerde en te genstander van de kernbom dr. Linus Pauling de Nobelprijs voor de vrede 1962 en het internationale Rode Kruis en de liga van Rode Kruis organisaties te No belprijs voor 1963 in aanwezigheid van koning Olav V, kroonprins Harald, de minister van buitenlandse zaken Hal- vard Lange en vele andere vooraan staande figuren in ontvangst nemen. In de Zweedse hoofdstad mochten negen winnaars uit zes landen de symbolen van hun prijs in ontvangst nemen. De Nobelprijs voor literatuur was dit jaar gegaan naar de Griekse dichter en ex- diplomaat, Giorgos Seferis. De Nobel prijs voor geneeskunde was toegekend aan de Australische professor Sir John D. Eccles en de Britse professoren, An drew F. Huxley en Alan L. Hodgkin. De keuze voor de Nobelprijs voor de na tuurkunde was gevallen op de uit Duits land geboren Amerikaanse geleerde me vrouw Maria Goeppert-Mayer, de Ame rikaanse profesor Eugene P. Wigner en de Duitse professor J. Hans D. Jensen, terwijl de Italiaanse professor Giulio Nat- ta en de Duitser Karl Ziegler als win naars van de Nobelprijs voor scheikunde voor de dag waren gekomen. len en het linker deel bestemmen voor vrachtverkeer en het rechter gedeelte voor personenauto's. De baan voor personenauto's de tun nel heeft slechts twee, niet van elkaar gescheiden rijbanen zou dan met het zelfde materiaal horizontaal in tweeën worden gedeeld, waardoor er twee rijba nen boven elkaar zouden ontstaan. De hoogte daarvan zou 2.15 meter bedra gen. De kosten van deze oplossing, in clusief de noodzakelijke aanpassing van de toegangsweg, worden geraamd op 75 miljoen frank, 5.25 miljoen gulden. De tunnelkwestie kwam maandag op nieuw ter sprake in de Antwerpse ge meenteraad naar aanleiding van een ver keersongeluk in de „konijnepijp", waar bij een personenauto door een zware vrachtauto letterlijk werd vermorzeld en een moeder met een baby om het leven kwamen. De tijdelijke oplossing, die thans Is voorgelegd aan het Belgische minis terie van openbare werken, moet de moeilijkheden overbruggen totdat de tweede tunnel onder de Schelde, waaraan binnenkort wordt begonnen, klaar zal zijn. De officier van justitie te Assen, mr. C- J. van Oldenbeek, heeft de insluiting gelast van de 45-jarige vrouw Gom- mers-J. uit Veenoord. Zq wordt ervan verdacht de dood te hebben veroorzaakt van haar eerste en van haar tweede echtgenoot, die zij vermoedelijk met vloeibare parathion, een landbouwgif, om het leven heeft gebracht. De vrouw ontkent. De verdenking tegen de vrouw rees de vorige week, toen haar tweede man, de 46-jarige metselaar Lolke Gommers onder verdachte omstandigheden stierf, nadat hij plotseling onwel was gewor den. Sectie wees uit, dat de man was ge storven door vergiftiging met parathion. Toen dat bekend werd, herinnerde de politie zich dat de eerste man van de vrouw, de 44-jarige Siemons in 1960 eveneens door dit landbouwgif is over leden. De politie nam toen aan dat het zelfmoord was, doch zij is gaan twijfe len toen bekend werd, dat de tweede man van de vrouw onder dezelfde om standigheden is overleden. De voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond, F. S. Doh- men, heeft gisteren op een Europese sociale conferentie in Eindhoven protest aangetekend tegen, wat hij noemde im port van een nieuw arbeidersproleta riaat voor werk in de mijnen. Als de gemeenschap niet in staat of bereia is de nodige offers te brengen om de mijnarbeid voor de eigen arbeiders aantrekkelijk te maken, mag men de zaak niet gaande houden door de in voer van goedkope arbeidskrachten, zo verklaarde hij. De vraag waar het in de mijnindustrie op het ogenblik feite lijk om gaat is volgens hem niet zo zeer of er in de toekomst nog kolen nodig zullen zijn, maar of er voldoende arbei ders zuilen worden gevonden om die kolen te delven. Nadat hij zijn werkzaamheden had ver richt bij een zakelijke relatie en met zijn vrachtauto wilde vertrekken, is de 36- jarige, ongehuwde G. Combee uit Har- dinxveld maandagavond door de felle kou bevangen en plotseling overleden. Zijn vrachtauto reed door een hekwerk en kwam tegen een huis tot stilstand. Het Wereldgebeuren De bedrijfsgroepen burgerlucht vaart van de drie erkende ver- voersbonden aangesloten bij het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. menen dat bij de afvloeiing van (Advertentie) Uitbreiding van de bouw van premiewoningen en wijziging van de pre mieregeling, zo mogelijk per 1 januari, wanneer ook de subsidierege ling voor de woningwetbouw wordt aangepast. Dit werd gistermiddag door de voorzitter van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beuker, op de jaarlijkse bondsvergadering in Schevenin- gen bepleit. Van de bouw van premiewoningen zei de heer Beuker, dat hij in vele gevallen goedkoper is dan de woningwetbouw. Uitbreiding van de premiewoningbouw achtte de heer Beuker noodzakelijk. De woningwetbouw dient daarbij volgens hem uiteraard te worden beperkt. Deze bouw behoort zich uitsluitend te richten op de woningvoorziening voor de so ciaal-zwakke gezinnen, aldus de honds voorzitter. De heer Beuker releveerde, dat de bond minister Bogaers de algehele medewer king heeft toegezegd bij de realisering van zijn plannen. Daarbij zijn de bouw ondernemers er van uitgegaan, dat in het kader van het te voeren volkshuis vestingsbeleid het volle gewicht zal wor den toegekend aan de wezenlijke functie van de bouwondernemer: hij draagt de volledige verantwoordelijkheid voor de door hem ondernomen woningbouw. De functie van de bouwondernemer komt tot uitdrukking zowel in de sec tor van de huurwoning als in de sec tor van het eigen woningbezit, zowel in de goedkope gesubsidieerde als in de ongesubsidieerde bouw, aldus de heer Beuker. De voorzitter van de bond vond hierin een bewijs, dat de bouwondernemer voorziet in de woningbehoefte van de onderscheiden bevolkingsgroepen, niet in het minst van de arbeiders- en midden groepen. Hij zei, dat onder de huidige omstandig heden het echter uitgesloten is, dat op basis van de premie- en bijdragenrege- ling nog in voldoende mate goedkope huurwoningen in de particuliere sector kunnen worden gebouwd. Indien niet op korte termijn deze regeling wordt aan gepast aan de gestegen kosten, is vol gens hem het gevaar reëel, dat in de toekomst in onvoldoende mate arbeiders- en middenstandswoningen in de particu liere sector tot stand komen Naar aanleiding van de noodzakelijk ge achte continuïteit in en opvoering van de produktie sprak de heer Beuker van voorwaarden hiertoe: onder andere vol ledige medewerking van provinciale di recties en gemeentebesturen, en het ver strekken van rijksgoedkeuringen op ba sis van de aanwezige capaciteit van de ondernemer. Het verheugde de heer Beu ker voorts, dat op 1 januari de besluiten van kracht worden over: richtlijnen voor de technische omschrijving van wonin gen, algemene voorwaarden voor de ver koop van woningen (garanties voor de kopers) en de instelling van een arbitra gecommissie voor geschillen tussen bondsleden en kopers van door hen ge bouwde woningen. het K.L.M.-personeel de oplossing niet gezocht moet worden in een financiële regeling voor dit perso neel, maar dat het bedrijf het per soneel behulpzaam dient te zijn bij het vinden van een andere passen de functie. In een onderhoud met het A.NJP. heeft de voorzitter van de bedrijfsgroep bur gerluchtvaart van de Nederlandse Ka tholieke Vervoersbond, de heer P. van Zeil, als zijn mening te kennen gegeven dat dit afkopen van overtollig personeel in strijd is met de menselijke waardig heid. De K.L.M., zo zei hij, heeft de morele verplichting tegenover deze zeer gespe cialiseerde personeelsleden, terwijl het afkoopsysteem dat miljoenen guldens vergt, niet past in de moeilijke finan ciële situatie van de K.L.M. Daarnaast wordt vergeten, aldus de heer Van Zeil, dat het personeel dat blijft in de toe komst deze enorme bedragen weer moet verdienen, hetgeen wellicht een ondrage lijke last voor hen betekent. Het weiden met geld om het perso neel vrijwillig of gedwongen te doen afvloeien is volgens hem de weg van de minste weerstand. Het geld hier voor moet men lenen, hetgeen een enorme last is voor de toekomstige ontwikkeling van de K.L.M. Hij noemde het in strijd met de mense lijke waardigheid het personeel als een stuk koopwaar te zien. De huidige directie van de K.L.M., aldus de heer Van Zeil, heeft begrip voor het standpunt van de vakbonden en mede gedeeld dat men met dit beginsel bij het overleg, dat begin volgend jaar wordt gehouden, hiermee rekening zal hou den. In een brief aan de raad voor Europese zaken van de ministerraad heeft het landbouwschap de aandacht gevraagd voor de verdere nltbouw en versnelling van het gemeenschappelijk markt- en prijsbeleid voor landbouwprodukten in de E.E.G. Dit onderwerp komt thans aan de orde in de raad van ministers van de E.E.G. Het landbouwschap geeft als zijn oor deel, dat de voorstellen voor verorde ningen voor zuivel, rundvlees, rijst en voor het Europese oriëntatie- en garan tiefonds besproken en aangenomen moe ten zijn, alvorens gesproken wordt over de totstandkoming van een gemeen schappelijk graanprijspeil. Hierbij herin nert het landbouwschap eraan, dat de raad van ministers zich niet gehouden heeft aan de termijnen die overeenge komen waren voor de invoering van re gelingen voor zuivel, rundvlees en rijst. Daardoor zijn in Nederland vooral de zuivel- en rundvleesbelangen In het ge drang gekomen. Met betrekking tot de zuivel wijst het landbouwschap op de noodzaak van ge meenschappelijke financiering van de restitutie bij export naar derde landen. Voorts is het landbouwschap van me ning, dat Nederland dient vast te hou den aan de verrekening bij het handels verkeer tussen de lidstaten van aan producenten verleende toeslagen. Ook merkt het landbouwschap op, dat er verband bestaat tussen de zuivelsector en de sector plantaardige vetten en oliën. Het landbouwschap acht beslis singen in een of andere vorm met be trekking tot de oliën en vetten op korte termijn aanvaardbaaar, mits deze niet leiden tot vertraging van een positief besluit ten aanzien van de zuivelveror- dening. Voorts vraagt het landbouwschap nog de aandacht voor de tuinbouw. De moord op John F. Kennedy heeft de situatie rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1965 dras tisch gewijzigd. Voor de Democraten, die zich reeds hadden ingesteld op een verkiezingscampagne met Kennedy, wel het meest, want zij zullen hun plannen snel moeten veranderen. Verscheidene ingewijden hebben reeds als hun ver wachting uitgesproken, dat Lyndon Johnson, die Kennedy's plaats als pre sident heeft ingenomen, dit ook zal doen bij de kandidaatstelling. Johnson zelf heeft deze geruchten echter noch ont kend noch bevestigd. Voor de Republikeinen ligt de zaak heel anders: de situatie lijkt voor hen wat eenvoudiger geworden. Aan Kennedy zouden zij geen gemakkelijke tegenstan der hebben gehad. Johnson, hoe goed ook ontvangen, heeft nog niet de ge legenheid gehad zijn kracht te tonen. Hoewel hij duidelijk heeft gemaakt, dat hij de politieke beleidslijn van de rege ring Kennedy zal doortrekken - het handhaven van de naaste medewerkers van Kennedv onderstreept deze bedoe ling heeft het kiezersvolk zich nog geen duidelijk beeld van de nieuwe pre sident en diens politiek gevormd. Dit maakt het voor de Republikeinen des te gemakkelijker en een beetje hulp hebben zij ook wel nodig omdat én se nator Goldwater van Arizona én gouver neur Rockefeller van New York geen van beiden ideale kandidaten zijn. Van daar dat de Republikeinse partij nog steeds zoekt naar een geschiktere fi guur. Een van die Republikeinse zoekers is de nog steeds zeer actieve ex-presi dent en ex-generaal Dwight D. Eisen hower. Voortdurend maken de Ameri kaanse kranten melding van Eisenho wers suggesties met betrekking tot de Republikeinse kandidaatstelling, waar uit valt op te maken dat hij geen be wonderaar is van Goldwater en Rocke feller. Vorige week zou Eisenhower dan ook voor het eerst een andere naam hebben laten vallen, namelijk die van Amerika's speciale ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henrv Cabot Lodge. De familie Kennedy was. zoals bekend, afkomstig uit Boston, het bolwerk der Amerikanen van Ierse afkomst. Uit deze stad komt ook het geslacht Cabot Lodge. De grootvader van de ambassa deur in Saigon. Henry Cabod Lodge Sr., was een zeer verfijnde aristocraat, een hoogleraar in de geschiedenis met een klassiek wit baardje, die zich indertijd als senator hartstochtelijk aan de poli tiek overgaf en die de toenmalige presi dent Wilson menigmaal de voet dwars zette. De Kennedy's en de Cabots behoorden tot de upper ten van Boston en er is oen graag geciteerd gezegde in Boston volgens welk de Lowells (een andere clan van bekende Bostonians) alleen tegen de Cabots spreken en de Cabots alleen tegen God. Uit dit besloten milieu is Henry Ca bot Lodge Jr. afkomstig, een zwaargebouwde, altijd elegant geklede man op lange, magere benen, die net als zijn grootvader een loopbaan koos in de politiek. Henry Cabot Lodge heeft een „stieren nek" en een wilskrachtige kin, die hij strijdlustig naar voren pleegt te ste ken, wanneer hij in debat is met een tegenstander. Hij is een vlotte prater, die snel reageert op argumenten van de tegenpartij, zoals de Russen hebben on dervonden gedurende de zeven jaar, dat Cabot Lodge permanent vertegenwoor diger der Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties was. Gromyko had veel respect voor hem; hij had dan ook persoonlijk ondervonden hoe scherp de spot van deze „Brah maan uit Boston" kon zijn. Toen pre mier Kroesjtsjew enige jaren geleden Amerika een bezoek bracht, zou men hem juist daarom Cabot Lodge als „gids" hebben toegewezen. Kroesjtsjew ook niet op zijn mond gevallen, moest in deze Amerikaan zijn meerdere er kennen. Iedere Russische op- en aan merking werd ad rem beantwoord, een vervelende ervaring voor Ruslands pre mier en partijleider. De eerste reacties van Cabot Lodge op Eisenhowers suggestie waren, zoals men van een ervaren diplomaat kan verwachten, zeer voorzichtig ge steld. Er was hem niets bekend van pogingen van Eisenhower hem voor het kandidaatschap te „strikken". Wel ver klaarde hij, dat hij alles wat de generaal hem zou voorstellen, ernstig in overwe ging zou nemen. Voorlopig meende hij echter beter in Zuid-Vietnam te kunnen blijven teneinde zijn werk daar voort te zetten. Dat werk is thans, na de ineenstorting van het regime-Ngo, het op politiek terrein leiden van de strijd tegen de Vietcongrebellen. Deze strijd bevindt zich momenteel in een beslissend stadi um. De nieuwe militaire junta voert juist een ingrijpende reorganisatie van de militaire en civiele organisaties in Zuid-Vietnam uit en Cabot Lodge kan daarbij blijkbaar niet gemist worden. Amerikaanse waarnemers in Saigon zijn echter van mening, dat Cabot Lodge wel van tijd tot tijd naar de Verenigde Staten zal gaan voor overleg met de leiding van de Republikeinse "partij en om zich op de hoogte te stellen van de politieke sfeer in zijn land. Als hij voor het kandidaatschap in aanmerking wil komen, zal hij bovendien in de publici teit moeten komen, zoals Goldwater en Rockefeller dat thans dagelijks zijn. Dat Eisenhower juist aan hem heeft gedacht, behoeft ons niet te verwonde ren. Cabot Lodge was namelijk de man, die in 1952 naar Parijs ging om in op dracht van de Republikeinse Partij ge neraal Eisenhower over te halen zich kandidaat te stellen voor het president schap. Dat is hem toen gelukt en daarna heeft hij zich met succes ingezet om Eisenhower gekozen te krijgen. „Ike" kent dus de capaciteiten van Henry Ca bot Lodge. HENRY CABOT LODGE elegant en ad rem 0 In de Poolse Radzionkow kolenmijn ln opper-Silezië zijn zes mijnwerkers omgeko men en meer dan tien gewond, doordat hun liftkooi op de bodem van de schacht te plet ter sloeg, aldus het Poolse persbureau P.A.P, (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3