Huurconflict Oostburg opnieuw door huiseigenaresse aanhangig gemaakt Alles wassen in koud water? Geen opwekkend beeld over het jaar 1983 Wolphaartsdijk bouwt zijn watersport uit Gilda uit Meliskerke kleurde het mooist! BIL GRONDPRIJS OMSTREDEN PUNT IN ONTEIGENINGSZAAK In centrum van Krabbendijke Rouw chr. geref. kerk Zierikzee nu aanbesteed Zeeuwse ALMANAK Voorstel voor nieuw industrialisatieplan Nieuw-Neuzenpolder Bijna 2000 mensen in St.-Annaland namen entstof tegen polio naadloze tapijtweelde van plint tot plint Oogstdepressie in hoeveelheid en kwaliteit gevolg /ISTMA Kleuter van 5 won hoofdprijseen pop IN KLEURWEDSTRIJD VEILIG VERKEER Onderhoud provinciale wegen aanbesteed VERWACHT. NU OVER DE HUUROVEREENKOMST Op 19 december voor kantongerecht Slepend conflict Voor rechtbank Middelburg Herverkavelingswerken Stoppeldijk aanbesteed Karwei Forse kant Antieke tegels Raad Terneuzen: te VOORZITTER Z.L.M. WALCHEREN Slavernij Hollen Brand in badhuis te Bruinisse School wegens gevaar voor ontploffing gesloten Clublokaal, botenloods, starttoren Vergat ze alles Jachtclub heeft nu 332 leden Hard 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 Zij, die meenden dat het conflict over de huren van een 35-tal wo ningen in de Callenfels- en Van Houtestraat te Oostburg, na de uit spraak van de kantonrechter op 3 oktober jl., nu definitief uit de we reld was geholpen, blijken zich deerlijk te hebben vergist. De eige naresse van de woningen, de N.V. Nederlandse huiden- en wolhandel en vellenbloterij te Utrecht, die door de Oostburgse kantonrechter in het ongelijk werd gesteld, heeft deze zaak opnieuw aanhangig gemaakt. Eén van de bewoners, de heer K. Jacoby, die steeds als woordvoerder voor de overigen is opgetreden, heeft maandag bericht ontvangen dat hij op donderdag 19 december a.s. voor de kanton rechter te Oostburg moet verschij nen. De eigenaresse van de reeds veelbespro ken woningen die ingevolge de beslis sing van de kantonrechter nog steeds 10.75 per week aan huur doen ver zoekt nu te bepalen, dat vanaf 17 no vember jl. een bedrag aan huur zal wor den betaald van 12,plus 1,voor de geiser (alles per week). Voorts wordt door eigenaresse aan de kantonrechter gevraagd de heer Jacoby te veroordelen om binnen twee dagen na tekening van het vonnis, het pand Burgemeester Cal- lenfelsstraat 32 „met al de zijnen en het zijne" te verlaten en te ontruimen. Zo de bewoner in gebreke mocht blijven zulks te doen, te bepalen dat eigenares se het ontruimen zelf kan uitvoeren, des noods met behulp van de sterke arm. Zoals reeds meermalen gemeld werd, be gon het conflict al vele jaren geleden, doordat de eigenaresse de huur van de woningen wilde verhogen. De bewoners weigerden zulks, omdat het zg. halve premiewoningen betreft, die ingevolge een beslissing van de minister van volks huisvesting en wederopbouw slechts in huur mogen worden verhoogd, als beide partijen daarin toestemmen. De bewo ners stemden daarin niet toe, omdat de woningen tal van gebreken vertonen. Een langdurige gerechtelijke procedure volgde tijdens welke de kantonrech ter enkele woningen zelf bezocht waarna op 3 oktober jl. werd bepaald, dat de huur kon worden gehandhaafd op 10.75 per week. De heer Jacoby en de zijnen dachten dat daarmee de slepende kwestie was afgedaan. Nu blijkt echter dat het accent geheel is verlegd en wel van de huurprijs naar het huurcontract, zo vertelde ons de heer Jacoby. die nu voorlopig alleen voor de moeilijkheden is geplaatst. De eigenaresse stelt name lijk, dat het huurcontract per 30 april 1962 is beëindigd en dat de heer Jacoby daarna in het pand is blijven wonen. Daarom is hem (en ook de anderen) na de uitspraak van de kantonrechter een nieuw huurcontract voorgelegd, hetgeen de bewoners niet wilden ondertekenen. Hun grootste bezwaar richt zich te gen een artikeltje in dit contract dat het mogelijk zou kunnen maken, de halve premiewoningen over te heve len naar de z.g. gebonden sector. En dit impliceert dat vanaf 17 november in totaal toch 13,per week moet worden betaald, zonder dat na de uit spraak van de kantonrechter een wettelijke huurverhoging heeft plaatsgehad. Zou volgend jaar zo'n wettelijke huurverhoging worden toe gepast, dan zitten wij meteen aan een gulden of vijftien per week, hetgeen binnen een half jaar een verhoging van 40 tot 50 procent zou betekenen, zo redeneren de bewoners. Voorts maken zij bezwaar tegen enkele andere punten uit het contract. Wel heeft de heer Jacoby namens de anderen de eigenaresse van de woningen aange boden mee te willen gaan met de eerst volgende wettelijke huurverhoging. Het antwoord van de woningeigenaresse luidde, dat nu het ogenblik is gekomen de zaken opnieuw scherp te stellen. In die brief (van 15 november jl.) wordt de prijs van 13,per week de verste tegemoetkoming aan de bewoners ge noemd. „Gaat U daar niet mee akkoord, dan zal het recht èijn loop moeten heb ben", aldus de brief. De heer Jacoby meent dat die laatste regel het enigste is waarmee hij akkoord kan gaan. Hij en zijn 34 lotgenoten noemen het bijzonder vreemd, dat nu, nauwelijks twee maanden na de duidelijke uitspraak van de kantonrechter, opeens maar met ontruiming kan worden gedreigd. Maar voor die sterke arm er aan te pas komt, zou ik toch eerst een beroep doen op de huurbeschermingswet", aldus de heer Jacoby. Oe algemene vergadering van lidmaten van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Zierikzee heeft dinsdagavond besloten de opdracht voor de bouw van het nieu we bedehuis te verlenen aan de aanne merscombinatie „Schouwen-Duiveland" - C. L. Schouls te Zierikzee. De elektrische installatie zal worden verzorgd door de firma A. Lievense uit Nieuwerkerk. De verwarming door de firma Schilperoort uit Rotterdam. Met deze bouw zal in totaal een bedrag zijn gemoeid van rond 800.000. Dat is dan inclusief grondkosten, staalconstructies, inrichting en architectenhonorarium. Er zal voor een 32.000 aan heiwerk moe ten worden verricht. Zoals men weet komt de nieuwe kerk te staan op de hoek van de Zevengetij- straat-Marisstraat, op een terrein waar een jaar geleden elf huisjes zijn wegge broken. Op het ogenblik loopt bij het ge meentebestuur van Zierikzee nog een verzoek tot de bouw van een toren van twintig meter hoogte op het nieuwe kerkgebouw. De bouwtijd voor de nieuwe kerk, ont worpen door architect Chr. de Heer uit Rotterdam, kan worden gesteld op on geveer anderhalf jaar. Het ligt in de be doeling onmiddellijk na het nieuwe jaar met de bouw te beginnen. In hotel Van Leuven te Kloosterzande heeft de Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij dinsdagmiddag namens de plaatselijke commissie ruilverkaveling Stoppeldijk aanbesteed: het verrichten van kavelinrichtingswerkzaamheden met bijbehorende werken (oppervlakte circa 587 ha en grondverzet circa 93.000 m3). De inschrijvingen waren als volgt: firma van der Weert-Hilst, Eist (prov. Utrecht), 611,325; F. A. Swets, Hardinxveld, 615,700; fa. Jansen, Mid delburg, 627,500; N.V. Avob te Vught, 639.000 en gebroeders Moerland, Sint- Annaland, 675.000. De gunning werd aangehouden. In de gisteren voor de rechtbank ge presideerd door mr. P. van Empel be handelde onteigeningszaak, die het ge meentebestuur van Krabbendijke had aangespannen tegen de heer J. West- strate, ging het voornamelijk om de waarde van een stuk grond in het cen trum van de gemeente met het oog op de bestemming. Want op dat terrein met opstallen aan de Dorpsstraat, in het cen trum van Krabbendijke en aan het kruispunt van wegen, wil de gemeente winkelwoningen bouwen. Aanvankelijk had de gemeente een bod gedaan van 17.776. De heer Weststra- te meende dat zijn grond met wat er op stond echter 37.540 waard was, waar na de door de rechtbank ingeschakelde commissie van deskundigen onder voor zitterschap van drs. J. H. Kruize tot een vergoedingsbedrag van 24.768 kwam, waarbij rekening was gehouden met 20 bestemmingsomslag Juridisch waren er eigenlijk geen ver schillen tussen de beide partijen. Mr. J. J. van der Weel, gemachtigde voor de gemeente Krabbendijke, complimenteer de de deskundigen voor de wijze, waarop zij juridisch gemeend hebben deze zaak te moeten zien. Ook mr. H. J. der Wedu wen uit Goes zei als woordvoerder van de heer Weststrate thans in tegen stelling tot een eerder ingenomen stand punt akkoord te kunnen gaan met de zienswijze van de deskundigen op dit punt. 't Was nog een heel werkje. Maar wat doe je, als nobel en hulpvaardin weggebruiker. Staat een dame langs de weg, een weg onder de rook van de Centrale Zeeland. Pech met haar autootje. Lekke band. Ze wenkt vriendelijk maar nadrukkelijk, ten teken dat zij uitziet naar een sterke borst, vertrouwd met licht sleutelwerk. Wat doe je dan? Je stopt en be gint. Want per slot ben je een man. Maar dan ontvouwt zich een ont wikkeling, die tegen de achter grond van 's mans hulpvaardig heid toch wel bevreemdend is. Nauwelijks begonnen krijgt de man te horen: „Als U er mee klaar bent, kijkt U dan gelijk eens naar de nummerplaatverlichtingdie valt wel eens uit. En kijkt U een beetje uit met die sierdop. 't Is allemaal nieuw en kapot kan alles. Ik dacht dat U handiger was". Als het karwei klaar is en de vrouw de man dreigt achter te la ten met besmeurde handen en overhemd zegt hij mat: ,(En nog vriendelijk bedankt hoor me vrouw". ,J)at is in orde hoor" antwoordt ze monter, „U zet het maar op de rekening". Als ze vol gas wegrijdt begrijpt de man plotseling alles. Hij heeft z'n auto gekocht in een garage een occasion tot voor kort bij de dealer in gebruik voor het ver richten van kleine hulpdiensten. Een voormalig servicewagentje. ,,'k Ben helemaal niet van die ga rage" roept hij nog, ,,'k heb dat wagentje net gekocht!" Zo had hij de dame moeten ach terlaten. Maar zij liet hem achter. Bleef dus voornamelijk over de prijs, door de deskundigen bepaald op 40 per vierkante meter met een bestem mingsinvloed van 8. Mr. Van der Weel wees er op, dat de gemeente eerder de uitgifteprijs van soortgelij ke grond op niet hoger dan 30 ge steld heeft. Hij vond de 40 aan de „forse kant". Drs. Kruize wees er op, dat het hier om de momenteel gun stigst gelegen grond handelt. Hij was voorts van oordeel, dat 20 procent bestemmingsomslag aanvaardbaar is Mr. Der Weduwen achtte de prijs vi 40 voor het centrum verantwoord. Hij 'zei, dat zijn cliënt de vraagprijs van 35 handhaaft (dus 3 meer dan die van deskundigen), omdat hij van mening is, dat een eerder door een speciale ge gadigde gedane aanbieding van 50 in de prijs verdisconteerd moet worden. Voorts was er nog verschil van mening over een aantal antieke tegels, die in één der huisjes op het terrein aangetrof fen waren. De deskundigen hadden een tegeldeskundige in de arm genomen en die had de waarde bepaald op 1600. Te hoog, meende mr. Van der Weel, die er op wees, dat de deskundige, die de ge meente aantrok, ze bepaalde op 400, omdat er rekening mee moet worden ge houden, dat er bij het uitbreken een deel sneuvelt. „Is rekening mee gehouden bij onze prijs", verzekerde drs. Kruize. Het- gemeentebestuur van Terneuzen heeft een definitief industrialisatieplan opgezet voor het gebied Nieuw-Neuzen polder. Aanvankelijk was dit plan geba seerd op een oppervlakte van bijna 85 hectare en een voorlopige uitgifteprijs van 9,70 per vierkante meter. Daarvan is een gedeelte van 41 hectare j (Dow Chemical vestiging) aangewezen in de zin van de premie- en prijsreduc tieregeling. Over deze oppervlakte zullen de ontsluitingskosten van ruim 6,6 mil joen worden omgeslagen, hetgeen neer komt op een nieuwe grondprijs van 16,25 per vierkante meter. Deze exploitatieopzet brengt overigens geen wijziging in het reeds genomen be sluit tot verkoop van gronden aan de Dow Chemical. In dat besluit was na melijk een verrekenclausule opgenomen, voor het geval slechts een gedeelte van de gronden onder de prijsreductierege ling zou vallen. Aan de raad van Terneuzen, die op dins dag 17 december a.s. in vergadering bij eenkomt, wordt voorgesteld de exploi tatieopzet goed te keuren. B. en w. stel len de raad voor een verzoek van de r.-k. lagere Sint-Anthoniusschool te Sluiskil om financiële medewerking voor aanschaf van een filmprojector af te wijzen. Naar de mening van het college is deze uitgave, gezien de geringe ge bruiksfrequentie, economisch niet ver antwoord. Verder wordt de raad voorgesteld een aantal benoemings- en ontslagbevoegd heden over te dragen aan b. en w. Ook wordt in de komende vergadering een wijziging van de verordening op het heffen van keurlonen aan de orde ge steld. Voorts vermeldt de agenda voor stellen tot wijziging van het algemeen ambtenarenreglement overwerkvergoe dingen), het toekennen van presentie- vergoeding aan raadsleden, welke zitting hebben in het georganiseerd overleg, en het wijzigen van enkele begrotingen. In St.-Annaland was het zaterdag een drukte van komen en gaan in het wijk- gebouw van het Groene Kruis, waar dokter A. C. Noteboom met wijkzuster E. van Vlaanderen bijgestaan door help sters van het Rode Kruis de suiker klontjes uitreikten met het entstof. De oproep per circulaire aan de bevolking over het verstrekken van het sabinvac- cin heeft resultaat gehad, daar in totaal aan 1486 personen een suikerklontje (aan de kleinere kinderen suikerwater) met deze entstof werd uitgereikt. Maan dagmiddag heeft men van twee tot drie uur de laatste gelegenheid gegeven tot inenting. Na de telling bleek dat 452 personen gebruik hebben gemaakt van de vaccinatie tegen polio. Een gering aantal kidneren zijn niet ingeënt, maar overigens kan de vaccinatie in St.-An naland bevredigend worden genoemd. (Advertentie) Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt soort INTERTEST Gazon verzetbouclé INTERTEST Espada, moquette frisé INTERTEST Norland jacq. wilton Vraag uw woninginrichter breedte 4,50,3.80,2.00.1.30m. 3.80 m. 3.80 m. prijzen f. 25.25 per m2. f. 36.25 per m2. f. 42.65 per m2. WYERS afd. tapijten.^U (Advertentie) Zo begint een landelijk dagblad zijn commentaar op het bericht over een belangrijke Amerikaanse vinding. U kent het bericht: Lever Bros, een zuster onderneming van de Sunlightfabrieken, brengt in Amerika een koudwater- wasmiddel op de markt. Dit is typerend voor de wasgewoonte van de Ameri kaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. In ons land wordt van een wasmiddel verlangd, dat het tegelijkertijd wast én bleekt. En daar is warmte voor nodig. Hoe warm is het sop waarin hier wordt gewassen? Moeilijk te zeggen. Het verschilt van vrouw tot vrouw, van was tot was. Alleen het doel is voor ieder hetzelfde: een witte was waaruit alle vlekken zijn verdwenen. Maar de een zal daarvoor haar was moeten koken, of een nacht laten broeien en een tweede kan volstaan met de was te verhitten tot 60 of 70 graden C. Een derde doet het nog weer anders. Zulke verschillen stellen hoge eisen aan een wasmiddel. Het moet zowel in kokend water als in goed-warm water zijn volledige waswerking ontwikkelen. Is er in Nederland zo'n veelzijdig produkt? Ja. Het is afkomstig van de Sunlightfabrieken.... OMO. Aan OMO wordt alles gedaan om het te maken tot het beste wasmiddel voor de Nederlandse huisvrouw. OMO garandeert haar bij elke wasmethode een frisse, witte was. OMO is HET wasmiddel voor het beste resultaat bij elke wastemperatuur. Het is de heer S. de Visser, voor zitter van de Z.L.M. kring Wal cheren dinsdagmiddag tijdens een in de Middelburgse City-foyer be legde vergadering moeilijk geval len om op agrarisch terrein een op wekkend beeld over 1963 te kun nen schetsen. Naar zijn stelligste overtuiging zullen vele boeren „met pijn in het hart" hebben moeten verwerken, dat deze zomer op ove rigens goed geleide bedrijven in de kring suikerbieten zijn omge ploegd en percelen gerst, vlas en aardappelen niet werden geoogst. „De tekorten aan arbeidskrachten, de weersgesteldheid en het tengevolge hier van falende machinepark hebben velen parten gespeeld. Dit alles bracht ten slotte een oogstdepressie in hoeveelheid en kwaliteit met zich mee", aldus de voorzitter van deze kring. Al is 1963 nog niet definitief ten einde, toch meende de voorzitter reeds te kun nen spreken van een zeer matig boeren- jaar met inkomens beneden het gemid delde. Een zeer sterk gevoel van onbehagen wekte volgens de heer De Visser de stij ging der prijzen tengevolge van het niet verlengen van de wet vervreemding landbouwgronden. Hierdoor zijn vele agrariërs op gesaneerde en pachtbedrij ven in moeilijkheden gekomen en werd men genooodzaakt om kopen af te slui ten tegen prijzen, die bedrijfseconomisch niet verantwoord zijn. „Dit kopen tegen wil en dank zal on herroepelijk leiden tot een verpaupe ring van de boerenstand en tot een steeds verder gaande slavernij van de boer en zijn gezin". In dit verband merkte de heer De Visser op, dat de sociale status van de boer met zijn zeven werkdagen wel heel schril af steekt tegen het overgrote deel van de bevolking dat kan bogen op een werkweek van vijf dagen. Naar zijn mening zullen een drastische verhoging van de prijzen der produkten en een radicale wijziging in het belas tingstelsel de enige steunpunten zijn, die een verder uitlopende achterstand van de boerenstand met andere bevolkings groepen een halt kunnen toe roepen. „We moeten ons overeind zien te houden en mede door samenbundeling van krachten en onverdroten arbeid onze positie trachten te verbeteren, willen we kans zien om mee te kunnen delen in de na tionale welvaart", aldus de kringvoor zitter van de Z.L.M., die de talrijke leden in zijn toespraak voorts opwekte be langstelling en medewerking te tonen voor de streekverbetering op Walcheren. In een causerie, die de titel „Hoe blijven we bij" had meegekregen richtte Z.L.M.- secretaris, ir. J. Prins, de schijnwerpers van de belangstelling op in de landbouw sector levende problemen als de vervan ging van arbeid door kapitaal, de steeds scherper wordende concurrentie, de eisen die aan de kwaliteit van de produkten worden gesteld en de wens tot het ver krijgen van een sociaal bestaansmini mum. Met cijfers schetste de Z.L.M.-secretaris de ontwikkeling die in de Nederlandse landbouw valt waar te nemen in de rich ting van het afstoten van arbeidskrach ten en de vorming van grotere eenheden. „We hollen gewoon naar het eenmans bedrijf: misschien hebben we over vjjf jaar al geen melkveebedrijf meer met een bezetting van minder dan 25 melk koeien". Volgens ir. Prins valt er in Nederland voorts nog veel te doen aan de afzet en de kwaliteit van de pro dukten. „Slechts vijftig procent van de melk komt m ons land in de hoogste kwali teitsklasse", kon hij in dit verband op merken. En over de aardappelen: „Dit bijzonder belangrijke deel van het na tionaal volksvoedsel wordt behandeld als steenkool". Even stond de Z.L.M.-secretaris stil bij de grote verdeeldheid onder de co- operaties. Naar zijn mening ver dient het sterk aanbeveling dat het coöperatie apparaat samengebundeld wordt en dat men overgaat tot een vergaande concentratie van bevoegd heden, al wilde ir. Prins het ook wel duidelijk stellen dat het geen grote fabrieken moeten worden. Ten slotte sneed de spreker ook nog on derwerpen aan als het melk-, bieten- en vleesprijsbeleid. „Ik ben ervan over tuigd dat we met financiële en morele steun van de overheid best kans zullen zien om bij te blijven", zo luidde de slot conclusie van de heer Prins. Na deze inleiding ontwikkelde zich een leven dige discussie. Uit bevroren gascilinders ontsnappend gas heeft dinsdagmiddag in het gemeen telijk badhuis te Bruinisse vlamgevat en een korte, maar flinke brand veroor zaakt. De badmeester A. Bot kreeg bjj deze brand brandwonden in het gezicht. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op om streeks 4000. Omdat men een ontplof fing vreesde, mochten de kinderen van de openbare lagere school, die in de on middellijke nabijheid van het badhuis staat, dit gebouw niet betreden tot half vier. De brand ontstond omstreeks één uur. De oorzaak is onbekend. Omdat een viertal gascilinders aan de achterzijde van het pand bevroren wa ren, wilde de badmeester deze ontdooien. Er ontstond plotseling een steekvlam, die door het plafond brandde. Ook een muur van het pand scheurde en de brandweer, die onder leiding van brand meester A. M. Jumelet spoedig ter plaat se was en het vuur met een straal op de waterleiding bluste, moest om bij de brand te komen nog een gat in het dak maken. In het pand aan de Pr. Wilhelminalaan is tevens het wijkgebouw van het Groe ne Kruis gevestigd. (Advertentie) Dit middel met dubbele werking geeft verrassende resultaten. Het is geen wonder dat meer en meer lijders aan astma, kortademigheid en soortgelijke aandoeningen de Adozo tabletten verkiezen. Hun buitengewoon doeltreffende samen stelling verzekert een dubbele wer king: 1) Verlicht onmiddellijk de krampach tige samentrekking van de adem halingswegen, waardoor de lucht vrij in en uit de longen kan stromen en vergemakkelijkt de verwijdering van het verstoppende slijm. 2) Verlicht de zenuwspanning, die meestal een astma-aanval vergezelt en er zelfs vaak de oorzaak van is. Na het gunstig gevolg van deze dub bele werking, voelt U zich verlicht en op Uw gemak. U kunt weer ade men. gemakkelijk, vrij en diep, zon der pijn. Neem de proef! U vindt Adozo bij alle apothekers en drogis ten. De kleine jongens en meisjes, die de chr. kleuterschool van Me liskerke bevolken, hebben het toch maar wat getroffen met hun juf, hoofdleidster J. J. Wou ters. Tjonge, wat kan die mooi vertellen over het VERKEER en ze heeft een prachtig ver- keersspel, waar de kleuters al heel fijn in kunnen „meespe len" En nu hoopt die juf maar, dat haar kleuters nu en straks een even góed figuur slaan op de gevaarlijke verkeersweg als in de tekenboeken. Want tekenen en kleuren, dat kun nen die 25 kleuters van Melis- kerkes kleine schooltje, dat straks door een prachtige nieu we vervangen wordt. En hoewel ze het allemaal even mooi doen, is er ééntje, die het toch het mooist kan en dat is Gilda Pol derman, 5 hele jaren oud! Nou ja, zo heel vreemd is het niet, dat Gilda zo mooi kan tekenen en kleu ren. Haar vader kan ook wel wat presteren met de tekenstift en de kleurpotloden, en Gilda's grote zus Paula die kan het het mooist van allen. Maar goed, toen de juf op een dag ver telde, dat ze allemaal mochten mee doen aan een kleurwedstrijd van de Vereniging van Veilig Verkeer, pak ten ze de kleurkrijtjes en bogen hun neuzen diep over de velletjes papier om de verkeerstekeningen zo mooi mogelijk te maken. Juf stuurde ze op naar Den Haag en toen een hele boel andere kleuterleidsters in Ne derland hetzelfde hadde i gedaan, waren er bij elkaar 50.000 tekenin gen. Veilig Verkeer besloot om twaalf hoofdprijzen toe te kennen en één daarvan was voor Gilda Polderman uit Meliskerke. De prijswinnaars mochten een paar we ken geleden naar Hilversum komen om daar hun prijs, een prachtige pop, in ontvangst te nemen. En precies op die dag werd Gilda ziek; ze kon dus niet de verre reis maken. Toen kwam er gisteren een meneer naar de kleuterschool van Meliskerke om de prachtige pop aan Gilda te geven. Die meneer was burgemeester T. H. de Meester van Westkapelle, de voor zitter van het district Zeeland van Veilig Verkeer, die vertelde best te kunnen begrijpen, dat Gilda een prijs gewonnen liad. Hij vond, dat Gilda de tekening echt mooi gekleurd had en er vooral ook op gelet had, dat het verkeerslicht van de voetgangers- oversteekplaats groen gemaakt moest worden, omdat er op dat mo ment voetgangers overstaken! De kleine Gilda stond er een beetje ver legen en onwennig bij, want er waren nog veel meer genodigden naar het schooltje gekomen, de burgemeester van Meliskerke, de heer G. A. A. Adelaar, en de leden van het school bestuur. Maar toen ze samen met burgemeester De Meester en mejuf frouw Wouters de pop, die in een doos op een apart tafeltje stond, uit mocht pakken, toen vergat ze al die heren. Met twinkellichtjes in haar ogen had ze alleen maar belangstel ling voor die mooie pop. Hoofdleidster Wouters verzekerde ver volgens tot burgemeester De Meester bijzonder verheugd te zijn voor de groeiende belangstelling, die van ho gerhand getoond wordt wanneer het cr om gaat de kinderen deel te laten nemen aan het grote, zo heel erg gevaarlijke echte verkeersspel. Daarna was het klaar. De kleuters rie pen drie keer „hiep, hiep, hoera" voor Gilda, ze kregen nog een snoepje en moesten toen weer naar juf luisteren. Trots kijkt de 5-jarige Gilda Pol derman naar de pop de hoofd prijs van de kleurwedstrijd van het verbond voor Veilig Verkeer die zij zojuist met assistentie van burgemeester T. H. de Meester, voorzitter van het district Zeeland van Veilig Verkeer, en hoofdleid ster J. J. Wouters, heeft uitge pakt. Foto P.Z.C.) Aangemoedigd door de resultaten, die de watersport er de eerste twee jaar te zien heeft gegeven, bouwt Wolphaartsdijk haar entourage rondom de jachthavens uit. Er komt een clubhuis voor de water sportvereniging „Wolphaartsdijk" en de leden van de Antwerpse jachtclub, die hun ligplaats in dit nieuwe centrum hebben. Er komt deze winter nog een eerste boten loods. En er is ruimte om de jacht havens uit te breiden. De noodzaak daarvan is de afgelopen zomer al gebleken: lag het nieuwe stuk ha ven in het schorrengebied al niet praktisch vol? Verenigingssecretaris J. P. J. Rui- saard vertelde ons een en ander over de plannen, die sinds de oprichting werden uitgewerkt en van de ideeën die de watersportvereniging in twee jaar van 35 tot 332 leden ge groeid in petto heeft. In het voorjaar van 1962 kon Wol phaartsdijk in twee havens van 100 bij 85 meter en 100 bij 40 meter, aan weers zijden van de Veerdam, zo'n 170 jachten bergen. Dat was voor het seizoen 1963 niet meer voldoende. De eerste uitbrei dingsmogelijkheid moest worden aange sproken, in het schorrengebied bij het drijvend zwembad heeft de gemeente „drie slagen om haar arm" gehouden. Drie uitbreidingen van de» bestaande jachthavens zijn er geprojecteerd, elk met een capaciteit van 70 jachten. Bij het eerste deel van deze uitbreiding, dat in 1963 bijna vol lag met jachtjes, wordt deze winter een botenloods neergezet. Daarin is plaats voor 25 scheepjes, die dan 's winters geborgen zijn. In de ha ven komt dan plaats vrij voor een even groot aantal andere jachtjes. In het schetsplan van deze havenuitbreiding zijn zeven van dergelijke loodsen opge nomen. Namens Gedeputeerde Staten van Zee land is dinsdag te Middelburg in zeven bestekken het onderhouden enz. van de provinciale wegen gedurende het jaar 1964 aanbesteed. De volgende inschrijvingen kwamen bin nen: Schouwen-Duiveland, bestek 1. N. de Voogd, Haamstede, 72.740.Fa. J. de Ruyter en zoon, Noordgouwe, 109.600.M. C. van Dries, Zierikzee, 111.000.—; A. W. Wandel, Nieuwer kerk, 111.900.—. Tholen, bestek 2: F. J. van Vossen en zoon, St.-Annaland, 117.900.Aanne mingsbedrijf A. Klippel, Stavenisse, 119.800.—; A. v. d. Werf, St.-Maar- tensdijk, 121.000.—; Fa. gebrs. J. M. Moerland, St.-Annaland, 125.000.J. Vos, Tholen, 127.400. Zuid-Beveland, bestek 3: Fa. A. de Bour- graaf en zoon, Wilhelminapolder, 167.500; Fa. F. Duynhouwer sr., Goes, 175.000; H. en A .van Sabben, Goes, 177.900.Fa. F. Duynhouwer en zoon, Goes, 181.000.H. A. den Ex- ter, Goes, 186.900. Noord-Beveland, bestek 4: Fa. P. A. Re- meeus, Kats, 60.722.—. Walcheren, bestek 5: Fa. J. Verduyn en A. Ovaa, O. en W.-Souburg, 135.000. West-Zeeuwsch-Vlaanderen, bestek 6: Fa. P. R. Toussaint, Cadzand, 199.000; Leenhouts aannemingsbedrijf, Sluis, 203.600.—. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, bestek 7: Fa. De Ruysscher en zoon, Biervliet, 194.237.—. Het is van 1961 af hard gegaan met de toevloed van jachtjes naar Wolphaarts dijk. Toen de watersportvereniging „Wolphaartsdijk" in maart 1961 werd opgericht, was er één jachthaventje ten oosten van de Veerdam. Voorjaar 1962 kwam een nieuwe haven klaar. De ge meente die de accommodatie en de materialen financiert en doorverhuurt aan de watersportvereniging gaf de Heidemij. opdracht het tot dan toe niet gebruikte havengedeelte ten westen van de Veerdam uit te baggeren. Het lever de ruimte voor 100 jachtjes op. En het afgelopen seizoen liep de tweede haven uitbreiding praktisch vol... Die belangstelling voor de watersport vereniging is er de oorzaak van, dat het bestuur naar een mogelijkheid heeft uitgezien opdat de leden meer contact met elkaar hebben. Die kans zag men in de bouw van een clubhuis. Op de kop van het havenplateau staat een sorteer- loods, waar een serre met terras is aan gebouwd en waarin een douche en een toilet is aangebracht. De watersport vereniging kon dit gebouwtje vorig jaar als clubhuis maar vooral als berg ruimte gebruiken. Er ligt op het ogen blik een plan klaar om deze houten loods in steen op te trekken, er een ver dieping op te bouwen en er een clublo kaal van te maken. Een verdieping met veel glas rondom voor het uitzicht, met een bar en van buitenaf twee trappen om boven te komen. Voor dit plan met de inrichting heeft de vereniging een bedrag van f 20.000 uitgetrokken. „Nu de loods daar toch staat, is het een prachtige gelegenheid om die te benut ten", meent de heer Ruisaard. „De ver eniging groeit snel. Veel leden kennen elkaar niet. Er is zo een mogelijkheid, dat de leden elkaar via dit clubhuis be ter leren kennen." Ten slotte heeft de vereniging nog een andere wens: een starttoren voor zeil wedstrijden. Ook dat punt wordt onder de loep genomen: Wolphaartsdijk houdt haar accommodatie voor de watersport zorgvuldig op peil... LICHTE VORST Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Hier of daar mist. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen zuid en oost. Lichte vorst. ZON EN MAAN. 12 december Zon op 8.38 onder 16.28 Maan op 4.33 onder 15.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2