NIEUWE FRANSE WAARSCHUWING-„E.E.G. LOOPT DE GROOTSTE RISICO'S" Minister Pisani ging kwaad naar Parijs Kamer niet gerust over reorganisatie defensie Verhoging zeedijken wordt pas na 1978 geheel afgewerkt REGELMATIG CONTACT TUSSEN ENGELAND EN WEST-DUITSLAND Minister: Jijdstip studie vaste verbinding nog niet gekomen De rechten K.L.M.-adviseur personeelsbeleid neemt ontslag Leider treinroof in Engeland gearresteerd MEMORIE VAN ANTWOORD VERKEER EN WATERSTAAT EXTRA POST VIER MILJOEN VOOR BOUWRIJP MAKEN SLOE WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Antwerpse „konijnepijp" in tweeën MINISTER BIESHEUVEL „onverstandig zich door dreigementen in bepaalde hoek te laten drukken" - voor een kabinetsvergadering - Geen resultaten T eleurstelling over vertrek chef generale staf Sombere situatie Staatssecretarissen ENGELAND KEURT ACTIVITEIT ARABISCHE AMBASSADES AF Vooruitgang in de kwesties Duitsland en Berlijn verwacht KANSEN VOOR NEDERLAND IN RUSSISCH ZEVENJARENPLAN 206e jaargang - no. 291 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Woensdag 11 dec. 1963 Directie: F. van de Veide, F. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredat'••ieW. Leertouwer en G. A de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.; franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. BureausVlissingen Waistraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); MiddelburgMarkt 51, tel. 3841 (b.e.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: Arsenaal straat 2 tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.O., Miaaeiourg. Pagina 3 nmmiwwwwmimiwgMWiiwwwwwwwwwwwwwywwwi i De Franse minister van landbouw, Pisani, heeft gisteren in de minis terraad van de Europese Economische Gemeenschap de waarschu wing laten horen, dat de „E.E.G. de grootste risico's loopt", indien de ministers zich niet houden aan de datum van 31 december voor de voltooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Terwijl de ontstemde minister Pisani na dit dreigement onmiddellijk naar Parijs vertrok om een vergadering van het Franse kabinet bij te wonen hij keert vanmiddag naar Brussel terug bleek de indruk van zijn verklaring nogal mee te vallen. „Naar de mening van de Nederlandse delegatie zou het onverstandig zijn om zich door dit soort dreigementen in een bepaalde hoek te laten drukken", verklaar de de Nederlandse voorzitter van de E.E.G.-ministerraad, mr. Bies heuvel, na afloop van de vergadering. De Franse minister had er op gewezen, dat het nakomen van de datum van 31 december „een plechtige verbintenis is van zes soevereine staten". Hij doelde echter daarbij alleen op het totstandko men van de drie nieuwe marktorgani saties voor het gemeenschappelijk land bouwbeleid: zuivel, rijst en rundvlees. Deze verbintenis is echter een onder deel van het „actieprogramma" van de E.E.G. van dit jaar bedoeld om uit de impasse te geraken waarin echter ook werd afgesproken, dat de „zes" een standpunt zullen bepalen vóór het einde van dit jaar voor de onderhandelingen over de internationale tariefverlagingen, de „Kennedy-ronde". Minister Biesheuvel was ook van me ning, dat „de politieke wil om tot een oplossing te komen niet merkbaar is". Maar hij voegde hier aan toe te begrij pen, dat er deze week geen definitieve akkoorden worden gesloten. De ministerraad van de E.E.G. houdt zich immers deze week bezig met de drie vooral door Frankrijk verlangde nieuwe landbouwveror- deningen, terwijl eerst de volgende week kan blijken, of Frankrijk be reid is mede te werken aan het tot standkomen van een zodanig man daat voor de Europese commissie om de Kennedy-onderhandelingen te MR. LUNS: Overeenstemming buitengewoon moeilijk" De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. M. A. H. Luns, heeft gisterochtend op een persconferentie te Kopenhagen gezegd dat het buitenge woon moeilijk zal zijn tegen het einde van dit jaar overeenstemming te be reiken over de landbouwpolitiek van de Europese Economische Gemeenschap. „Ais dat niet gebeurt, zal de Franse regering misschien nare consequenties trekken, wat de toekomst van Europa aangaat". Minister Luns, die thans ook voorzitter van de ministerraad van de E.E.G. is, zei nadrukkelijk te spreken als minister van buitenlandse zaken. In antwoord op de vraag of de minister enige twijfel heeft over de toekomst van de E.E.G., antwoordde hij het onwaar schijnlijk te achten dat één regering de E.E.G. schipbreuk zal laten lijden. Op een bijeenkomst van de Deense At lantische vereniging zei mr. Luns gister middag dat de strijd voor de Europese eenheid op drie doelen gericht moet zijn. Men moet ernaar streven de levens standaard in de vrije wereid te verhogen door versterking van zijn economische positie. Het tweede doel is dat de econo mische integratie van Europa dient te worden gebruikt als een werktuig voor het scheppen van nieuwe betrekkingen met de Ver. Staten en Canada en ten slotte, als derde doel, moet de éénwor ding worden voltooid. Mr. Luns zei daarbij te denken aan het wegnemen van de nutteloze scheidslijn tussen de E.E G. en de Europese Vrijhandels As sociatie. voeren, dat het „open karakter" van de gemeenschap daaruit blijkt. „De Franse delegatie begint te ontdek ken, dat het de andere delegaties ernst is met dit mandaat", aldus verklaarde minister Biesheuvel. De boosheid van minister Pisani was gewekt door „de vaststelling, dat èr niets gebeurt en dat alles schijnt te zijn gedaan om te voorkomen, dat er iets gebeurt", zoals hij zei. „Daarnaast heb ik vernomen, dat er delegatieleiders zijn, die buiten de conferentiezaal ver klaren, dat de datum van de 31e de cember een legende is. Ik verklaar hier bij plechtig, dat deze datum niets van een legende heeft en evenmin fantasie is". Zo eindigde ook de tweede dag van de „marathonzitting" van de E.E.G.- ministerraad zonder dat de ministers op grote resultaten konden bogen. Nadat maandag een bespreking van het zuivelreglement moest worden uitgesteld omdat de Duitse delegatie niet over een onderhandelingsvolmacht bleek te be schikken dat wordt thans in Bonn vastgesteld en daardoor ook de be spreking van de rijstverordening weinig opleverde, werden gisteren een aantal technische punten van de marktorgani satie voor rundvlees afgewerkt. De ministers bleven echter steken bij die punten, die een politiek karakter hebben omdat zij betrekking hebben op de handelspolitiek van de gemeenschap tegenover landen buiten de gemeen schap en dus de vraag of de invoer van de betreffende produkten uit derde lan den op zo'n peil kan worden gehand haafd, dat het „open karakter" van de „zes" daaruit blijkt. VEEL KRITIEK OP PLANNEN MINISTER DE JONG (Van onze parlementaire redactie,,) De Tweede Kamer is niet helemaal gerust over de reorganisatieplan nen van minister De Jong. Men twijfelt aan de doelmatigheid en ef ficiency van de nieuwe verticale structuur, die de minister op zijn departement wil doorvoeren. Uit vrijwel alle fracties met uitzon dering van die van de K.V.P- en A.-B. kwam gisteren tijdens het defensie debat teleurstelling naar voren over het vertrek van generaal Van den Wall Bake als chef van de generale staf en de heer Duyverman, als directeur-gene raal van het ministerie. Het scherpst werd minister De Jong gekritiseerd door de socialistische woordvoerder Wierda, die meende dat „het vertrouwen in de krijgsmacht geschokt is". Maar ook de V.V.D.-er Couzy hekelde de Dlannen van de minister. Hij zag zijn „somberste voorgevoelens versterkt door het heen gaan van Van den Wall Bake". Niet alleen de reorganisatie, maar ook de financiële situatie waarin de krijgs macht verkeert, riep gisteren vele vra gen op. De P.v.d.A. meende dat het be staan van het ministerie op het spel stond en de V.V.D. noemde de situatie „zorgwekkend" en „deplorabel". Maar hoewel minister De Jong de kritiek zo wel door de regeringspartijen als oppo sitie niet gespaard bleef, zag het er gis teren niet naar uit dat de minister ge dwongen zal worden zijn plannen op te geven. De Kamer wil het wel probe ren, zo was de stemming bij de rege ringsfracties, al blijft men voorlopig zeer sceptisch gestemd. „Nog zelden hebben we zo'n neer slachtig stuk van dit departement voor ogen gehad", zo kwalificeerde de socialist Wierda, die als eerste het woord voerde, de memorie van ant woord waarin de minister zijn zorg uitspreekt over de financiële situatie bij zijn departement. De heer Wierda noemde de memorie somber van in houd en toon en vond dat ook niet verwonderlijk, omdat „minister Vis ser er met zijn pet naar gegooid heeft". Hij wees de minister er op, dat er mo menteel nog een rekening ligt van ruim 600 miljoen voor 1964, van 350 miljoen voor 1965 en een kleine 125 miljoen voor 1966. Deze cijfers behoren in de prulle- mand, meende hij. En aangezien minister De Jong als voormalig staatssecretaris met deze irreële cijfers had „meege- droomd", had hij beslist niet de overtui ging, dat het beleid van de heer De Jong vertrouwen verdiende. „Stemmen over deze begroting is een sprong in het duis ter, omdat wij niet weten waar we aan toe zijn". In zijn kritiek op de drie „militaire" staatssecretarissen, die naar zijn mening eerder geneigd zullen zijn tot militair leiderschap dan tot politieke verantwoor ding, vond de socialist niet alleen de (Zie slot pag. 3 kol. 2) Oost-Duit sland heeft voorgesteld in West-Berlijn kantoren te ope nen voor het uitschrijven van kerstpassen. Het voorstel is inge trokken, nadat het W estberlijnse gemeentebestuur toestemming van de regering in Bonn vroeg. Foto: in het niemandsland bij de Bran denburgerpoort achter de muur heeft de gemeente West-Ber lijn een verlichte kerstboom laten plaatsen. (Van onze Haagse redactie) De in het „Larive-tijdperk" aange trokken adviseur voor personeels zaken bij de K.L.M.mr. H. van der Heide, heeft aan de directie van de K.L.M. zijn ontslag aange boden. De heer Van der Heide, die tot zijn pen sionering werkzaam was bij de Shell te Pernis, werd door de heer Larive aan getrokken voor de functie van hoofd van het bureau personeelsbeleid van de K.L.M., dat werd ingesteld als advies instantie voor de directie. Daarnaast was de heer Van Vollenhove als hoofd bureau personeelszaken met de dage lijkse gang van zaken bij het personeels beleid belast. De heer Van Vollenhoven werd van deze functie ontheven en de bedoeling van de heer Larive zou geweest zijn, mr. Van der Heide te benoemen tot hoofd van een gecombineerd bureau perso- neelsbeleid'en personeelszaken. Daarmee werd mr. Van der Heide een der kern figuren in het conflict tussen de heer Larive en zijn mededirectieleden, dat begin november in da openbaarheid kwam. De heren Albarda, Van de Wal en Besancon kozen voor deze functie de heer Schlingemann en vonden bij deze keuze ook de steun van de raa.d van commissarissen. De benoeming, die voor de heer Larive als een fait-accom- pli gekomen zou zijn, was een der be langrijkste oorzaken van het conflict. Na de benoeming van de heer Schlinge mann bleef de heer Van der Heide ad viseur voor personeelsbeleid. Het heeft voor hem, nu de heer Larive weggaat, dan ook weinig zin meer bij de K.L.M. te blijven. De Britse politie heeft gisteravond de autocoureur Boy James, bijgenaamd „De Wezel", gearresteerd. De man wordt be schouwd als de leider van de overval op de Britse posttrein in augustus van dit jaar. Hij werd in het centrum van Londen ge arresteerd en onder bewaking van een grote groep rechercheurs naar het hoofdkwartier van Scotland Yard over- gebracht. Tot nog toe had de Britse po- I litie in verband met de treinoverval twintig arrestaties verricht. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken heeft in een officiële verklaring gezegd dat En geland de activiteiten van de Arabische ambassades in Londen, bestaande uit het uitoefenen van druk op Britse firma's om zich aan te sluiten bij het boycotten van Israël, „streng afkeurt". Vooral het oefenen van pressie op Britse firma's tot het toepassen van discriminatie onder hun personeel, om welke reden dan ook, wordt hun „zeer kwalijk genomen". De verklaring werd uitgegeven nadat de ambassadeurs van Saoedi-Arabië, Libië en Irak op eigen verzoek een onderhoud hadden gehad met de Britse onderminis ter van buitenlandse zaken, Lord Car- rington. De 12 ambasadeurs van de Arabische landen in Londen hebben daarna, na een bijeenkomst op de Iraakse ambassade, een gemeenschappelijke verklaring uit gegeven, waarin zij bezwaar maken te gen het afkeurend oordeel dat het Brit se ministerie van buitenlandse zaken heeft uitgesproken. BUTLER SLOOT BESPREKINGEN IN BONN AF Na afloop van besprekingen tussen de Britse minister van buitenland se zaken. Butler, en zijn Westduit- se ambtgenoot Schroder, is in Bonn gisteren een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat het zoeken naar mogelijkheden ter verbetering van de betrekkin gen tussen oost en west moet wor den voortgezet. Beide ministers verwachten, dat bij toekomstige VWWVWWWWWWWW/WWWWWWVVVVWWVWWWWVIfWWWWVVVIfWMWWWVWVWVUWfWVVVWWWWI Nederland behoort volgens westelijke deskundigen in Moskou tot de landen die in aanmerking komen voor grote bestellingen van Rusland in het ka der van het zevenjarenplan voor verdrievoudiging van de chemische in dustrie, dat maandag door premier Kroesjtsjew werd aangekondigd. Andere westelijke landen die een kans maken op orders zijn volgens de deskundigen: West-Duitsland, Engeland, Japan, Italië en Zweden. Deze landen zouden volgens de deskundigen kunnen rekenen op orders tot een totaal van bijna 12 miljard roebel. WWWWWVVVVVWWWVVWVWMWVVWWVWVWWlAnAAAAn/ maatregelen ook vooruitgang in de kwesties Duitsland en Berlijn zal worden bereikt. De samenwerking tussen West-Duits- land en Groot-Brittannië zal alle ko mende onderhandelingen vergemakke lijken. De ministers wijzen op het be lang van regelmatig contact tussen de landen van de E.E.G. en Engeland in het kader van de Westeuropese Unie. Het communiqué zegt dat beide mi nisters een succes bij de onderhan delingen van de G.A.T.T. belangrijk achten. De besprekingen tussen En geland en West-Duitsland zullen in de toekomst regelmatig worden voortgezet. De regeringen van Engeland en West- Duitsland willen streven naar „recht streekse harmonisatie" van de ontwik kelingen in de landen van de vrijhandels zone met die van de Europese gemeen schappelijke markt. Op een persconferentie in Bonn werd later meegedeeld, dat men zich van Britse zijde nog niet wilde binden tot deelneming aan een multilaterale kern macht. Wel was gesproken over moge lijke deelneming van beide landen aan een proef met een schip met een ge- mengde bemanning. Wat de uitwisseling van waarnemers om verrassingsaanvallen tegen te gaan be treft, had minister Butler berichten in de Duitse pers tegengesproken over een mogelijke bereidheid van Groot-Brit- tannië om de waarnemingsposten tot Midden-Europa beperkt te laten waar Bonn ten sterkste tegen gekant is. Kapitein Enrique Galvao, de man die in 1961 het Portugese schip „Santa Maria" kaapte uit protest tegen de politiek van Lissabon, is gehoord door de beheerschapcom- missie van de Verenigde Naties in New York. Foto: na aankomst op het vliegveld van New York kreeg Galvao politiebescherming. AAA/VVVVWVVAAAAA/VXA/WWVVVVVVVWVVVWVW Minister Van Aartsen van verkeer en waterstaat heeft gisteren aan de Tweede Kamer zijn memorie van antwoord op het voorlopig ver slag bij zijn begroting ingediend. Zoals gebruikelijk komen in deze memorie een aantal belangrijke Zeeuwse zaken voor, zoals Delta werken, vaste oeververbinding, wetgeving enz. DIJKVERHOGING. Over de Deltawerken en verhoging van de bestaande zeeweringen tot Deltahoogte zegt de minister letterlijk: „Evenals mijn ambts voorganger streef ik naar een zodanig uitvoeringstempo der D-»'tnwerken, dat deze om- treeks 1978 kunnen zijn vol tooid. Het daarvoor noodzake lijk werkschema brengt mee, dat in de eerstvolgende jaren hoge bedragen zullen moeten worden geïnvesteerd in de wer ken tot afsluiting der zeegaten, zodat er in deze jaren slechts een matige ruimte beschikbaar is voor accres in de ten behoeve der dijkverhogingen ter be schikking te stellen middelen. Verwacht mag evenwel worden, dat daarna belangrijk hogere bedragen voor de ten behoeve van de verbetering der bestaan de dijken ter beschikking te stellen middelen kunnen worden uitgetrokken". Men zou uit deze wat ingewikkelde for mulering kunnen afleiden, dat voor de verhogingen van de zeeweringen in het kader van de Deltawet o.m. langs de Westerschelde niet die gelden be schikbaar kunnen komen, welke bij een uitvoering van deze werken parallel aan de afsluitingswerkzaamheden tot 1978 nodig zouden zijn. Dat betekent, dat de Deltaveiligheid in het zuid-westen van Nederland in 1978 niet zal zijn bereikt! VASTE VERBINDING. Over een vaste oever,'erb'n':'5,ig o- <t de Westerschelde merkt de mi-I nister op, dat de problemen, waarvoor men zich bij het ont werp en uitvoering van een der gelijk moeilijk en omvangrijk werk gesteld zou zien, bijzonder groot zijn. Volgens hem geldt dit temeer, omdat de geulen van de Westerschelde op verschil lende plaatsen weinig stabiel zijn en in de loop der jaren van plaats kunnen veranderen. Dit schept problemen voor zowel pijlers van een brug als voor de constructie van een tunnel. „Dit kan meebrengen, dat kostbare werken zouden dienen te wor den uitgevoerd teneinde de plaatsen van de geulen te fixe ren", aldus de minister. Hij acht het tijdstip voor het maken van een diepgaande studie nog niet gekomen. De minister is verder van oordeel, dat het tijdstip, waarop een vaste oeververbin ding een voldoende rentabiliteit zou gaan vertonen, nog ver ver wijderd is. W""1-".'VG Oi-er s i».-.de- regeling ex artikel 8 van de Deltawet wordt niets nieuws meegedeeld. Het blijkt, dat het thans in voorbereiding zijnde wetsontwerp alleen betrekking heeft op de oesterkwekers. De minister zegt hierover: „Een regeling ex-artikel 8 van de Del tawet is in een aantal gevallen urgent. Een wetsvoorstel tot regeling van de tegemoet koming in schade van oester- kwekers heeft enige tijd gele den het departement verlaten. In enkele gevallen zullen zeer binnenkort voorschotten op de tegemoetkoming in schade, waarop oesterkwekers aan spraak zullen kunnen krijgen, worden verleend. In de indie ning van het wetsvoorstel is enige vertraging ontstaan door de kabinetswisseling". Nu een proef bassin voor mosselverwa- tering nabij Zürich komt, waarvan de resultaten volgens de verwachting van de minister eveneens toepasselijk zullen zfln op de situatie in Zeeland, wordt het niet nodig geoordeeld ook proeven in Zeeland te nemen. „Er bestaat geen (Zie slot pag. 7 kol. 1 De minister van verkeer en water staat heeft op zijn begroting voor 1964 alsnog een post geplaatst van 4,1 miljoen gulden voor het bouw rijp maken van 85 ha grond beoos ten het toekomstige havenbassin van de Sloehaven. De minister vindt het gewenst, dat aan bedrijven, die in vestiging in dit gebied zijn geïnteresseerd, bouwrijpe terreinen kunnen worden aangeboden. Er kan hiervoor gebruik worden ge- maakt van het zand, dat vrijkomt bij het verdiepen en verbreden van het voorste gedeelte van het havenbassin, welke werken noodzakelijk zijn om de in uitvoering zijnde nieuwe dokken en zij haven van „De Schelde" toegankelijk te maken voor zeeschepen. Het uitvoeren van die werkzaamheden zou in feite door en voor rekening van de beheerder van de Sloehaven dienen te geschieden, maar aangezien het beheer nog niet is geregeld, zal het rijk de nodi ge werken uitvoeren en de daaraan ver bonden kosten voorschieten, opdat de ontwikkeling van dit gebied niet wordt gestagneerd. Er is een tijd geweest, dat in vrij veel Nederlandse huiskamers aan de wand een gravure hing, waarop de „Rechten van de Mens" omschreven stonden. Dat was kort na 1789... het jaar van de Franse revolutie. En in de ze huiskamers vertoefden dan de op standige lieden, die zich als patriotten keerden tegen de regentenklasse in Ne derland en tegen het huis van Oranje. Nadien hebben verklaringen over de „rechten van de mens" voor velen in Nederland (ook wel voor velen in Euro pa) een zekere binding behouden met zulke verschijnselen als opgewonden vrijheidsdrang, revolutionaire verande ring van de bestaande maatschappe lijke orde en streven naar een utopistische en dus onbereik bare harmonie in de menselijke samenle ving. Het blijkt, dat de mens na bloedige oor logen, na weerzinwekkende opstanden en na massale vernietiging, steeds weer berouwvol tot zich zelf en anderen zegt. dat een betere samenleving geschapen moet worden, waarin ieder kan leven in vrede, vrijheid, geluk, welvaart enz. Optimisten plegen dan te kijken naar de toekomst, die zoveel zonniger zal zijn dan de bestaande werkelijkheid. Pessi misten kijken naar het verleden en twijfelen aan het realiseren van de idea len, die ontsproten aan berouw, aan ver ontwaardiging en aan menselijke barm hartigheid. Na de jongste wereldoorlog heeft men in de Verenigde Naties opnieuw ge probeerd de „Rechten van de Mens" te formuleren. Een speciale commissie on der leiding van (wijlen) mevrouw Eleanor Roosevelt heeft daaraan lang en intensief gewerkt. De commissie smaakte het genoegen, dat haar formu leringen werden aanvaard door de alge mene vergadering van de Verenigde Naties, welke in het najaar van 1948 bijeen was in het Chaillotpaleis te Pa rijs. In die dagen klaagde men in Frankrijk nogal over de kosten van zo'n algemene vergadering. Indien we ons niet vergis sen dan ging het om zes miljoen gulden en dat was zelfs voor de Rechten van de Mens een groot bedrag. Gisteren is in een vergadering van de Verenigde Naties te New York het feit herdacht, dat vijftien jaar geleden de verklaring van de Rechten van de Mens werd aanvaard. Uiteraard zijn daarbij nogal wat vriendelijke woorden gesproken, maar in de Westeuropese landen heeft men toch bepaald heel wei nig aandacht geschonken aan dat jubi leum. Niet omdat er geen goede dingen zouden staan in de bewuste verklaring. Die staan er werkelijk wel in! Zo wordt bijvoorbeeld het recht van ieder mens erkend op vrijheid, leven en arbeid. Verzet wordt aangetekend tegen slavernij, tegen rechtsongelijkheid, te gen vervolging om ras of godsdienst, tegen willekeurige arrestatie enz. Maar het gaat hier hoofdzakelijk om rechten, welke de Nederlander zo onge veer we! heeft en als er een enkel recht bij is, dat hij niet heeft, dan is dat ver moedelijk een recht waarvoor hij niet warm loopt. Dit verklaart goeddeels waarom in Ne derland zo weinig belangstelling bestaat voor de „Rechten van de Mens". Bovendien is de verklaring, welke de Verenigde Naties uitgaf, geen échte omschrijving van rechten, maar een soort wensprogram. Geen enkele staat is verplicht zich aan die verklaring te houden en als een staat tot de onder tekenaars va.n de verklaring behoort, dan zijn er zoveel vaagheden en boven dien nog bepaalde ontsnappingsclausu les, welke alles bij elkaar een beroep op de „Reehen van de Mens" tot een twij felachtige zaak maken. Als in ons goede land boer Koekoek in zijn strijd tegen het landbouwschap zou willen steunen op de bepaling (in de „Rechten van de Mens"), dat niemand kan worden gedwongen tot een vereni ging toe te treden, dan is daar een an dere bepaling, waarin aan elke regering wordt toegestaan bij de wet zodanige uitzonderingen te scheppen als nodig zijn voor de gerechtvaardigde eisen van de openbare orde en het algemene wel zijn. Waarmee boer Koekoek dus verstoken blijft van dit overigens tamelijk zon derlinge!! mensenrecht. Ook al zeggen dus de formuleringen van de „Verklaring" ons soms wei nig en ook al zullen er nagenoeg geen Nederlanders zijn die staan te dringen om die formuleringen in Nederlandse wetboeken op te nemen, toch heeft de Verklaring ook voor Nederland wel waarde. Zij heeft morele waarde. Zij stelt, dat wij wandaden begaan wanneer wij be paalde mensenrechten met voeten tre den of wanneer wij er mee instemmen dat in het buitenland die rechten met voeten worden getreden. En veel meer nog dan de westerse lan den staan die andere staten en andere volkeren in het ongelijk, die niet eens bereid zijn geweest de Verklaring te on dertekenen. Slechts ongeveer een derde deel van de staten, welke lid zijn van de Verenigde Staten ondertekenden de verklaring. De meeste staten in Afrika, vele in Azië en Zuid-Amerika en de communis tische landen stonden afwijzend tegen over de Verklaring en daarmee erken den zij bedektelijk, dat allerlei burger lijke vrijheden in hun landen onbestaan baar zijn, zoals bijvoorbeeld vrijheid van vergaderen, vrijheid van drukpers, democratisch kiesrecht, gelijkheid van alle burgers voor de wet, vrijheid van arbeid enz. enz. Op één enkel punt heeft er een wat gro tere eenstemmigheid bestaan. Een aan vullende verklaring, welke de vernieti ging van minderheden op grond van ras of godsdienst (de genocide) strafbaar stelde, werd door ongeveer tweederde deel van de V.N.-leden aanvaard. Vraagt men tenslotte op deze herden kingsdag, wat men in de toekomst mag verwachten van de „Rechten van de Mens" dan kan het antwoord voorlopig alleen maar zijn, dat de vele staten en volkeren, die tekortschieten in de er kenning van deze rechten, nog een ste vig stuk morele opvoeding en heropvoe ding moeten doormaken. Daarvoor zul len vele jaren nodig zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1