„MARATHONZITTING" E.E.G. IN BRUSSEL HAD SLECHTE START Duitse delegatie mag geen beslissing nemen Sowjet-Unie wil in het buitenland complex chemische fabrieken kopen IN DE TOEKOMST ÉÉN ZEEUWS ENERGIEBEDRIJF Treurig aardgasvoorziening brengt ook jr. in het geding Het verdeelde huis Minister Biesheuvel Franse minister Pisani Frank Sinatra jr. werd ontvoerd Geen politieke voorwaarden aan transacties Vandaag... PR0DUKTSCHAP MAAKT INVOER RUNDVLEES GEMAKKELIJKER MIST HINDERDE HET VERKEER WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Inbreker op zondag „GEEN HALVE STAP GEVORDERD" „VERLOREN DAG. IK BEN WOEDEND Geen halve stap Nachtver gadering „Brood door scheikundeKunstmest voor de landbouw Geen voorwaarden Graan Onderhandelingen in Londen ROTTERDAM OVERWEEGT VERHOGING VAN DE ZEEHAVENGELDEN Gedeputeerde Staten houden enquête Provinciaal energiebeleid nodig ftatitlijn Processen-verbaal wegens te hoge prijzen 206e jaargang - no. 290 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 9 Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8.70 per kw.franco per post ƒ8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct, Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213): Oostburg: tel. 2395: Terneuzen: Arsenaalstraat 2. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 10 december 1963 Pagina 2 Mist en vorst, de voor het verkeer vaak fatale combinatie, hebben Zeeland gisteren veranderd in een sprookjesland. Bomen en struiken hadden hun fraaiste winterkleed aan getrokken een dikke laag rijp, die het kale, winterse land schap deed opfleuren. Soms leek het alsof een tekenaar met een fijne pen aan het werk was geweest, zoals op deze foto, gisteren genomen op het Bellamypark te Vlissingen. (Foto P.Z.C.) De gisteren in Brussel begonnen „marathonzitting" van de minis terraad van de Europese Economische Gemeenschap is slecht ge start. ,,Ik heb een verloren dag. Ik ben woedend", verklaarde de Franse minister van landbouw, Pisani, gisteravond. Als voorzitter van de ministerraad sprak minister Biesheuvel er zijn „teleur stelling" over uit, dat de ministers van de „zes" bijeen waren gekomen zonder dat er besluiten konden vallen. „Dit heeft weinig zin", voegde hij eraan toe. De oorzaak van deze toestand: de delegatie van de Duitse bondsrepubliek was niet in staat tot eniger lei beslissing bij te dragen, omdat de regering deze week in Bonn een aantal „ingrijpende politieke besluiten" moet nemen, zoals van Duitse zijde in de ministerraad werd aangekondigd. De agenda voor de eerste dag van het „marathondebat", bedoeld om te trach ten vóór het einde van het jaar een aan tal belangrijke laudbouwbesluiten te ne men en het standpunt te bepalen voor de onderhandelingen over de interna tionale tarief verlaging (de Kennedy- ronde), vermeldde de nieuwe marktorga nisaties voor rijst en zuivel. Naar minister Biesheuvel mededeelde, werd wat het zuivelreglement betreft „geen halve stap" gevorderd. Daarom werd ook besloten de vergadering reeds om zeven uur in plaats van om acht uur het aanvankelijk tijdschema te be ëindigen, aangezien er geen enkele mo gelijkheid tot compromis aanwezig was. Een ambtelijk lid van de Duitse dele gatie, die bij afwezigheid van een Duitse minister of staatssecretaris als woordvoerder optrad; kondigde aan, dat de Bondsrepubliek „waar schijnlijk" woensdagmiddag zou kun nen mededelen, wat de houding van zijn regering tegenover de zuivel- voorstellen zal zijn. Minister Pisani kondigde aan een nachtelijke verga dering te zullen eisen om nog diezelf de dag tot concrete besprekingen daarover te komen. Over de voorstellen voor de marktorga nisatie voor rijst was het debat „iets vruchtbaarder", zoals minister Bies heuvel opmerkte. Over het wezenlijke probleem echter kwamen de ministers door het ontbreken van een Duits standpunt evenmin verder. Dit is de wijze van vaststelling en hoog te van de drie prijzen (drempelprijs, richtprijs en interventieprijs), die de rijstpolitiek in de gemeenschap en het beleid jegens de invoermogelijkheden uit landen buiten de gemeenschap zullen bepalen. „Zakelijk gezien inderdaad een ver loren dag", zei minister Biesheuvel gisteravond met minister Pisani. Wil r Naar de politie van liet graafschap El Dorado heeft meegedeeld, is Frank Si natra jr., de zoon van de bekende zan- Eer, zondagavond uit het Harrah's odgemotel, gelegen aan de grens tussen de Amerikaanse staten Californië en Nevada, ontvoerd. Bij de politie meldde zich een jongeman, een zekere John Foss, die vertelde dat zondagavond omstreeks negen uur, plaatselijke tijd, op de deur van de mo telkamer, waarin Sinatra en hij zich bevonden, door een bezoeker werd ge klopt, die voorgaf een pakje voor Si natra te moeten afgeven. Toen de deur was opengemaakt, drong een met een revolver gewapende man de kamer binnen, die Sinatra dwong met hc.n mee te gaan. Buiten stond nog een andere man te wachten, tn even latei reed het tweetal mei Sinatra weg. De politie heeft wiel sporen in de richting van de staat Ne vada ontdekt. In het betrokken gebied zijn thans de wegen afgezet. Fiank Sinatra sr. heeft kortgeleden be kendgemaakt zijn belangen bij twee speelhuizen in Nevada te zullen afstoten, nadat hi; van de autoriteiten een beris- p'uj, (,p(j gekregen omdat hij in een dier spee'-.nzen een bekende onderwereldfi vuur. Sam Giancana, zou hebben ont de E.E.G.-ministerraad inderdaad de volgende week een standpunt bepa len in de tariefonderhandelingen met de Verenigde Staten waaruit vooral ook het door de Bondsrepubliek ver langde „open karakter" van de ge meenschap moet blijken, dan dient de regering in Bonn zich te realiseren dat er deze week op het gebied van de landbouw werk moet worden ver zet. Het is immers ondenkbaar, dat Frank rijk daaraan zijn medewerking zal ver lenen, indien de drie verordeningen voor zuivel, rijst en rundvlees als voltooiing van het gemeenschappelijke landbouw beleid niet worden aanvaard. Inmiddels wordt in Brussel belangrijker van de tweede dag van de „marathon zitting" (vandaag) op de agenda staat de verordening voor rundvlees geacht het gesprek, dat de Duitse minis ter van landbouw, Schwarz, met zijn Franse collega Pisani „ergens in Brus sel" zal hebben. 99 Premier Kroesjtsjew heeft giste ren in een rede die vier en een half uur duurde voor het centrale co mité van de Sowjetrussische partij het Kremlin zijn beleid inzake de aankoop van graan in het bui tenland verdedigd en een nieuw plan voor „brood door scheikunde" ontvouwd. De graanoogst van dit jaar was 20 procent minder dan het record van 1902, zei hij. Kroetsjew stelde orders bij buiten landse firma's voor „een heel complex chemische fabrieken en een aantal an dere ondernemingen" in het vooruit zicht. Voorwaarde hierbij is, dat de le veranciers tevreden zijn met een „eer lijke winst" en dat er kredieten beschik baar moeten zijn. De Sowjet-Unie heeft een ernstige achterstand bij de produktie van kunstmeststoffen. Kroesjtsjew waarschuwde tegen pogin gen om aan de levering van graan of che mische fabrieken politieke voorwaarden te verbinden. Van 1964 tot 1970 zullen meer dan 42 miljard roebel voor de ontwikkeling van de chemische industrie en de toepassing van kunstmest in de landbouw worden uitgetrokken. In deze periode moeten ongeveer 200 nieuwe chemische fabrieken worden gebouwd en meer dan 500 andere worden her bouwd. De Russische premier maakte be kend, dat het door hem in septem ber naar voren gebrachte plan om de produktie van minerale kunst mest tegen 1970 op 100 miljoen ton per jaar te brengen, was gewijzigd. Tegen 20 miljoen ton dit jaar moet er nu tegen 1970 70 tot 80 miljoen ton worden geproduceerd. Deze vermindering was door westelijke deskundigen voorspeld, toen brieven van Russische geleerden gepubliceerd wer den, die zeiden dat zoveel kunstmest niet nodig zou zijn als er meer geconcen treerde soorten werden geproduceerd en als er minder op de boerderijen werd verspild. Met betrekking tot de Russische graanpositie zei Kroesjtsjew „als we de methoden van Stalin en Molotow bij de broodvoorziening voor het volk hadden gevolgd, zouden we zelfs dit jaar graan hebben kunnen uit voeren". „Dit was hun methode: Zij voerden graan uit, terwijl in bepaalde gebieden in dit land, de mensen opzwollen van de honger of zelfs van de honger om kwamen. Ja, kameraden, het is een feit, dat in een aantal gebieden in het land, bijvoorbeeld in het gebied van Koesk, in 1947 mensen stierven van de honger en toen verkochten we graan". Naar in Londen verluidt worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd over aankoop door de Sowjet-Unie in Groot- Brittannlë van belangrijke hoeveelheden kapitaalgoederen. De onderhandelingen zouden in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. De Sowjetrussische delegatie zou vol gens de zegslieden volledige installaties voor kunstmeststoffabrieken willen ko pen. Ook zou zij voornemens zijn een nieuwe fabriek voor synthetische vezels te bestellen. VVWWVWVVAW/WWWWVWWWWWWWVWWWWWWWW reikt koning Gustaaf VI Adolf in het Concertpaleis te Stockholm de nobelprijzen 1963 uit. W/WWWWWWWWWIIWWWWWWWWIIIIWWWIIWW Stuwadoorstarieven in Vlissingen omhoog (Van een onzer verslaggevers). Rotterdam overweegt de zeehavengel den vrij aanzienlijk te verhogen. Met welk percentage kan op het ogenblik niet worden gezegd. In Amsterdam is vorige week catego risch ontkend, dat men de haventarie ven zal verhogen, in Terneuzen over weegt men evenmin een verhoging van de tarieven voor diensten en slechts in Vlissingen zullen de stuwadoorstarieven enigszins verhoogd worden, doch het percentage van de verhoging is niet be kend. De dikke mist heeft gisteren het verkeer te water, te land en door de lucht danig gehinderd. Op de Nieuwe Waterweg kwamen gistermorgen ter hoogte van Maassluis twee onbekend gebleven bin nenvaartuigen met elkaar in aanvaring. Beide schepen vervolgden na 20 minuten op eigen kracht hun reis. In Limburg ondervond de scheepvaart eveneens veel hinder. Bij het invallen van de duisternis werd de situatie on houdbaar en kwam de scheepvaart op de Limburgse kanalen geheel stil te liggen. Ook ontgrindingsmaatschappijen moesten het werk met baggermolens staken. Het verkeer naar en van de luchtha ven Rotterdam moest gistermiddag om half drie worden stil gelegd. Alleen een klein Duits sportvliegtuigje koos nog het luchtruim. In een besloten vergadering heeft het bestuur van het produkt- schap voor vee en vlees gisteren de ruilvoet voor in- en uitvoer van rundvlees alsnog van 1-2 op 1-1 gebracht. In de vorige week gehouden vergadering werd een desbetreffend voorstel verwor pen doordat de stemmen staak ten. Het gisteren genomen besluit betekent dat men nog slechts één kilogram rundvlees behoeft uit te voeren om één kilogram zonder heffing te mo gen Invoeren. De afgelopen twee ja ren moest tegenover een invoer van een kilogram een uitvoer van twee kilogram staan. Alleen rund- en kalfsvlees van fabriekskwaliteit mag in ons land worden ingevoerd. De halvering van de ruilvoet geldt ook voor de invoer van levend slachtvee: moest men tot nu toe 560 kilogram rundvlees uitvoeren om een levende slachtkoe zonder heffing te mogen invoeren, .nu is daar nog slechts een export van 280 kilogram voor nodig. In de vergadering van vorige week heeft het produktschap met het oog op de huidige vleesschaarste al besloten, de heffing op rundvlees, dat wordt inge voerd zonder dat er uitvoer tegenover staat, te verlagen. Die heffing zal van 29 december af 30 cent per kg vlees met been en 40 cent per kg vlees zonder been bedragen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben zich dezer dagen gewend tot de gasdistributiebe- drijven in Zeeland (voor zover in handen van de overheid) om na te gaan hoe in deze kringen wordt gedacht over de toekoms tige energievoorziening in Zee land. Aan deze bedrijven is de vraag voorgelegd aan welke be drijfsvorm zij in de toekomst de voorkeur geven, namelijk a. handhaving van de huidige situatie, d.w.z. het doen voortbestaan van diverse gasdistributiebedrijven in de gehele provincie; b. samenvoeging van de thans bestaande gasdistributiebe drijven tot één groot bedrijf; c. samenvoeging van alle gas distributiebedrijven en van de P.Z.E.M. tot één groot Zeeuws energiebedrijf. Gedeputeerde Staten achten een duidelijk inzicht in de opvat tingen, die te dien aanzien bij de bewuste overheden bestaan, van belang voor hun toekomstig provinciaal energiebeleid. Deze mededeling werd gister middag gedaan tijdens een bij eenkomst van het college van Gedeputeerde Staten onder voorzitterschap van de commis saris der koningin met enkele Zeeuwse persvertegenwoordi gers. Het college wenste zich echter van verdere mededelin gen te onthouden, omdat het zelf nog geen principebesluit heeft genomen met betrekking tot dit onderwerp. Wij tekenen bij deze mededeling aan, dat de aardgasvoorziening een pro vinciaal energiebeleid op korte ter mijn dringend nodig maakt. Er wordt immers verwacht, dat dit gas reeds in de eerste helft van 1965 de eerste Zeeuwse gemeente zal bereiken, na melijk de stad Tholen. Deze gemeen te is namelijk aangesloten op het gasnet van de staatsmijnen en zal daardoor als eerste in Zeeland in de gelegenheid zijn van het aardgas te profiteren. Het is duidelijk, dat het provinciaal bestuur voor die tijd een aantal beslissingen moet hebben genomen in verband met de exploi tatie van het aardgasnet in Zeeland, het is te begrijpen ook, dat daarbij tevens in beschouwing wordt geno men de vraag of wellicht in de toe komst een Zeeuws energiebedrijf (stroomproduktie en -distributie, als mede gasdistributie) tot de wenselijk heden behoort. In dit opzicht is het opvallend, dat de dezer dagen in een aantal bla den geplaatste advertentie ter voorziening in de binnenkort door het vertrek van ir. T. Michielsen vrijkomende directenrspost van de P.Z.E.M. niet als eis wordt ge steld dat de nieuwe functionaris elektro-techniseh ing. nieur moet zijn. Ylen zou daaruit kunnen afleiden, dat on'- in de raad van bestuur van de P.Z S.M. gesproken is over de moge lijkheid om te zijner tijd te komen tot één energiebedrijf. Het is overigens vanzelfsprekend dat de discussies in het college van Gedeputeerde Staten over deze kwestie een parallel hebben in de raad van beheer van de P.Z. E.M.: de provincie heeft immers ne gentig proeent van de aandelen dezer maatschappij. Men kan dus als pro vincie in dit opzicht voor de P.Z.E.M. bindende besluiten nemen. Voor de gasbedrijven ligt het moei lijker: er zijn diverse bedrijven, zoals de N.V. G.M.Z., de Zeeuws-Vlaamse Gasmaatschappij (een dochteronder neming van de te Brugge gevestigde EBES, de Verenigde Energiebedrij ven voor de Scheldemonden,er zijn gemeentelijke bedrijven, zoals te Mid delburg, zodat de besluitvorming niet alleen door de provincie tot stand kan worden gebracht. Vermoedelijk is dat ook mede de reden van de door G.S. ingestelde enquête, een on derzoek dat zich tot dusver uitslui tend beperkt tot die bedrijven die in publiekrechtelijke handen zijn. Zij (Zie slot pag. 2 kol. 3) Zeeuwse vissers hebben vorige week zaterdag gedemonstreerd: met nauw beheerste emotie hebben zij uit drukking gegeven aan hun verontwaar diging over het beleid van de regering ten aanzien van de Zeeuwse visserij sinds de aanvaarding van de deltawet. Zevibel-voorzitter Lockefeer had een aantal feiten rond het uitblijven van de schaderegeling goed gegroepeerd: bij het kennisnemen van deze reeks kon men slechts concluderen zoals trou wens op deze plaats in de afgelopen jaren reeds vele malen is gebeurd dat de regering in vrijwel elk opzicht zich met een Jantje van Leiden van deze kwestie heeft afgemaakt. Er is geen enkele poging gedaan vanuit Den Haag tot een werkelijk verstaan van de vissersproblematiek, er is geen ogen blik gepoogd enig begrip op te bren gen voor de moeilijkheden van deze mensen Er zijn vage beloften gedaan, zij zijn herhaald en herhaald, maar de bij de behandeling van het ontwerp- deltawet in uitzicht gestelde schadere geling is niet gekomen. Het is in-treurig. Nog aangenomen, dat inderdaad de langdurigheid van de schade-studie onvermijdelijk is, dan nóg moeten hier bittere woorden van kritiek aan Haag se adressen worden neergeschreven. Immers, men heeft het niet nodig ge acht de groep van getroffenen goed en met klem van redenen in en voor te lichten over het hoe en het waarom van deze gang van zaken. Ook de Kamer is vele malen met een kluit in het riet gestuurd. Ministers zijn tot op de huidige dag in het vage gebleven. Dat nu moet de rege ring ernstig kwalijk worden genomen. Niet alleen omdat re delijkheid en normen van behoorlijk be stuur tot opening van zaken dwingen, maar óók en vooral omdat de groep van getroffenen kwantitatief zo klein is. Juist dat kleine aantal had de vóór- zichtigheid aan Haagse zijde de vissers niet achteruit te stellen, dubbel groot moeten maken, teneinde de indruk te vermijden dat men alléén rekening houdt met de macht van het getal. Als het om de K.L.M. gaat of om defensie, als de waardigheid of het politiek pres tige van een grote partij in het geding is, ja dan wordt er in de vroegere residentie wel fiks gehandeld. In zulke gevallen krijgen rissen ministers en ambtenaren de bibBers en zijn er haast geen politieke sjouwerlieden genoeg om de olie aan te dragen, die in dergelijke gevallen op de golven moet worden ge smeten. In dergelijke gevallen, ja alleen dan wordt er gewerkt, dan worden wél concrete mededelingen gedaan. Maar nu het gaat om een kleine groep, poli- Hek van geen enkel belang, nu wordt er nonchalant over de aan de orde zijn de belangen heengeleefd. Wij herhalen: het is in- en in-treurig. Kunnen we nog iets verwachten van de komende waterstaatsbegroting? Nauwelijks. Politiek gezien is het ver trek van meneer E. H. Larive een heel wat gezelliger kluifje dan het ge roep van vissers ergens ver weg in Zeeland. Wellicht dat Zeeuwse kamer leden nog de aandacht op deze kwestie kunnen vestigen. Mochten zij daartoe gelegenheid krijgen, dan hopen wij dat zij het doen in een striemend proza zon der een minister (of een partij) ook maar een ogenblik in bescherming te willen nemen. Nu is het toch echt wel genoeg geweest. Bij de protestvergadering hebben nog twee aspecten van de Zeeuwse vis- sersbelangen de aandacht gekregen. In de eerste plaats is opnieuw en met nadruk het verlangen geuit: houdt de Oosterschelde open, in de tweede plaats heeft met name de voorzitter over de oester- en mosselverwaterproef gespro ken. Naar ons gevoel ware het beter geweest, dat beide punten niet of slechts heel terloops aan de orde zou den zijn gekomen. Zien we het goed is het openhouden van de Oosterschelde op dit moment niet haalbaar, terwijl de kwestie van met name de oesterproef een voor Zeeland minder fraaie kant heeft. Waarom het hier verzwegen? Sinds het deltaplan naar buiten kwam, is de Zeeuwse visserij naar buiten meer malen opgetreden als een in zichzelf verdeeld huis, vooral als het ging om de oesterproef. De houding in dit op zicht van de oesterwereld bijvoorbeeld heeft de pogingen van het provinciaal bestuur om deze proef hier te krijgen geen enkele steun gegeven: laat men dat niet vergeten! En het besluit om de verwaterproef nu naar het noorden te doen verhuizen is mede een uitvloei sel van het niet-doorgaan van de oester proef. Verwijten in dit opzicht keren als een boemerang in het midden van de vissers terug. Helaas, de Zeeuwse visserij is in het afgelopen tijdvak aller minst een bolwerk van eenheid geweest. Hopelijk is de demonstratieve vergade ring van zaterdag in dit opzicht een gunstig teken, een symbool van thans wél bereikte eenheid. Zij is Iaat geko men, heel laat. Wij geloven dat de Zeeuwse visserij er goed aan zal doen zich te stel len op basis van de feiten: de afsluiting van de zeegaten en de daaruit voort vloeiende gevolgen. In dat geval kan zij met wet en recht aan haar zijde bijzonder veel eisen van de regering. Zij zal niet mogen nalaten met name de volksvertegenwoordiging en het Ne derlandse volk te wijzen op de ereplicht de vissers te helpen. De deltawet is des tijds mede aanvaard omdat artikel acht een volledige schaderegeling in uitzicht stelde- Het gaat hier om een recht! De regering evenwel hanteerde tot dus ver dit artikel als een soort ontsnap pingsclausule: als het niet meer anders kon werd op grond van artikel acht de een of andere noodregeling in het leven geroepen. Daaraan nu moet een einde komen. Zo spoedig mogelijk. De Rotterdamse politie heeft zaterdag wegens overtreding va nde prijsstopbe- palingen proces-verbaal opgemaakt te gen een gorte melkfabriek/leverancier in de Maasstad die voor een liter melk twee cent meer vroeg dan was toege staan. Ook werd een textielbedrijf in het wes telijk stadsdeel geverbaliseerd, omdat het voor een ongeprijsde lap stof drie keer een andere prijs berekende. De po litie heeft bekendgemaakt, dat alle over tredingen van de prijsbepalingen, die het signaleert, nauwgezet zullen worden onderzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1