P.v.AA. Zeeland over kwaliteit van politiek Gok niet... Fa. Van den Hemel TEENAGERSHOW IN SAS VAN GENT HAD EEN VRIJ RUSTIG VERLOOP Inleiding door de secretaris E. Meester ZEEUWSCH-VLAANDEREN AGENDA MARKTBERICHTEN LANDBOUWGROND VOOR C.B.T.B. „Hutspotcompetitie" van bridgers Uitslag keuring x „De Reisduif" Uitslag keuring „Strijd in vrede' RCS-Steen 5-3 YERSEKE-IJZENDIJKE 4-4 Breskens-Koewacht 3-1 Wissel Zeeuws-Vlaanderen GEWEST IN GOES BIJEEN Verschuiving Proeven en schade Zilveren jubilarissen bij P.Z.E.M. te Hulst Raad vergadert oostburg INLEIDING OVER PRIJS Poging tot inbraak maar niets vermist Fiets gestolen Duwententoonstelling Avondrit Bekerwedstrij den „De Eenhoorn" Sint-Nicolaas bezocht lagere school Nieuw kerkorgel in gebruik genomen „Ons Genoegen" gaf uitvoering hoofdplaat Geslaagde St.-Nicolaasactie Vara radio-uitzending Stroom viel tweemaal uit.... Licht uit Biervliet versloeg Oostburg met 5-1 DINSDAG 10 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT b „De politiek moet door middel van een methodiek, die is aangepast aan de ver anderde omstandigheden en verhoudin gen weer opnieuw gaan aanspreken". Dit was de teneur van een betoog, dat de algemeen secretaris van de P.v.d.A., de heer E. Meester, zaterdagmiddag hield op de jaarvergadering van het ge west Zeeland van deze partij. Een inlei ding, die de afgevaardigden van de ver schillende P.v.d.A.-afdelingen in Zee land in „De Prins van Oranje" te Goes niet alleen bepaalde bij een aantal poli tieke gebeurtenissen uit de voorbije re geringsperiode maar die tevens een aan tal suggesties op het gebied van de pre sentatie in de toekomst bevatte. Onder de titel „Om de kwaliteit van de politiek" bepaalde de inleider zijn ge hoor bij de verantwoordelijkheid, het vertrouwen en de eerlijkheid, die een politieke partij als machtsinstrument moet hebben. „Een politieke partij moet bereid zijn in veranderde omstandighe den de oude schoenen uit te doen en nieuwe aan te trekken. Ze moet mee helpen mogelijkheden voor de toekomst te scheppen", zo betoogde de heer Mees ter. Hij bracht de aanwezigen in herin nering, dat het verkiezingsprogramma „Om de kwaliteit van het bestaan" sug gesties tot 1970 in die richting heeft ge daan, maar die zijn naar zijn mening aan de ene kant „onvoldoende over het voetlicht gebracht" en hebben ander zijds „onvoldoende belangstelling" ge kregen. Hij stond onder meer stil bij de kwestie Nieuw-Guinea en de woning bouw - „waar de situatie op het ogen blik zo is, dat ook minister Bogaerts er ondanks zijn goede bedoelingen wel niet uit zal komen". De heer Meester bracht ook de verschui ving bij de jongste verkiezing ter spra ke. Wat de teruggang van de P.v.d.A. betreft merkte hij op, dat deze partij ge voeliger is in een verkiezingsstrijd dan confessionele partijen, omdat de afstand tussen het georganiseerde en niet geor ganiseerde deel van de party groter is. Naar zijn mening is de oorzaak van de teruggang aan stemmen te zoeken in de doorschuiving van 1962. De heer Mees ter onderstreepte, dat de P.v.d.A. geen bezwaar heeft om buiten spel gezet te worden, maar dat wel heeft tegen de „ongefundeerde manier", waarop dit na de laatste verkiezingen is gebeurd. Hij maakte verder enkele kritische kant tekeningen bij de benoeming van ver schillende ministers en meende, dat het parlement nu onvoldoende en soms on juiste voorlichting over verschillende zaken krijgt. Ten slotte wees hij erop, dat de mensen op andere terreinen dan het politieke vlak interesse hebben. Vandaar zag hij de noodzaak om de me thodiek aan te passen aan de omstan digheden. Daarbij wilde de heer Meester zoeken in het interessanter maken van het lidmaatschap, minder organisatori sche beslommeringen, maar een verster king van de binding tussen leden en kie zers en de partij en in meer gelegenheid om aan politieke meningsvorming te doen. Verder moet naar de mening van de heer Meester de presentatie veel meer in het nationale vlak worden getrokken. „We moeten ook sterker op de vakmen sen terugvallen in allerlei zaken". In de huishoudelijke vergadering, 's morgens, kwamen twee voorstellen van de afdeling Yerseke aan de orde. In de eerste plaats werd het geweste lijk bestuur verzocht de Kamerfrac ties te vragen er bij de regering op aan te dringen de mosselverwater- proeven ook in Zeeland te doen hou den in het belang van de Zeeuwse vissers en de gehele mosselcultuur. Een tweede voorstel betrof de schade regeling voor de gedupeerde vissers in Zeeland in verband met de Deltawerken. De Kamerfracties worden gevraagd er bfl de regering op aan te dringen hier aan op korte termijn uitvoering te ge ven. In een toelichting op dit voorstel verklaarde de heer B. J. Korstanje, dat de vissers geen vertrouwen meer hebben in de regering, ,,'t Duurt allemaal veel te lang", betoogde hij. „De regeling is alleen in de maak voor de oesterkwe kers". De voorstellen werden aanvaard. Dat was ook het geval met de suggestie, die de afdeling Vlissingen deed: het par tijbestuur en de Kamerfracties ervan op de hoogte brengen, dat de jaarvergade ring meent dat „een op bestedingsbeper king gericht beleid voor Zeeland niet verantwoord is, daar zo'n beleid een stagnerende invloed heeft op de aan de gang zijnde ontwikkeling en een onverantwoord uitstel biyvende schade kan berokkenen aan de op gang zijnde industrialisatie van deze provincie". In het dagelijks bestuur werden voorzitter M. J. van Poelje, secretaris A. J. Beren pas en penningmeester J. S. Visscher herkozen. De kandidaten, die voor het gewestelijk bestuur werden gekozen zijn: C. van Bendegem te Axel, A. Don, Oost- kapelle, C. Hoek, Goes, B. J. Korstanje, Yerseke, J. Pomper, Zierikzee. A. Schip per, Kruiningen, J. Stenvert, Terneuzen, A. Welleman, Kortgene, C. Boer, St.- Maartensdijk, H. Gillissen, Middelburg, I. J. Vergouwe, Breskens en K. W. Zijl stra te Middelburg. In het sportpaviljoen te Hulst werd tij dens een bijeenkomst van het P.Z.E.M.- personeel uit de districten Hulst en Axel het feit herdacht, dat de heren J. Aerts te Clinge, E. Bertram te Hulst en C. Voet te Hulst 25 jaren in dienst van de P.Z.E.M. waren. Als eerste spreker voerde het woord de districtsingenieur in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer R. A. M. Vis, die de drie jubilarissen dank bracht, mede namens bestuur en directie voor de belangrijke diensten aan het be drijf bewezen en hun tot aan hun pen- sioengerechtige leeftijd nog een goede diensttijd toewenste. Ook namens de personeelsvereniging wenste spreker de heren hartelijk geluk. De heer Vis deel de mede, dat op een op 13 december te Middelburg te houden bijeenkomst van alle P.Z.EM.-jubilarissen in 1963 de gebruikeiyke gratificatie zal worden uitgereikt, terwijl dan tevens een aan denken door de personeelsvereniging zal worden aangeboden. De technisch amb tenaar van het district, de heer J. de Kleijn, sprak daarna hartelijke woor den en bood namens het personeel elk der jubilarissen een blijvend aandenken aan; de dames mochten een bloemstuk in ontvangst nemen. De heer Bertram dankte ten slotte mede namens de beide anderen, voor de gesproken woorden en aangeboden geschenken. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. SAS VAN GENT De raad van Sas van Gent komt vrij dag a.s. 's avonds om zeven uur in open bare vergadering bijeen. De agenda ver meldt onder meer de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1964, een voor stel tot het definitief goedkeuren van het plan tot onteigening van ongebouw de eigendommen gelegen in het uitbrei dingsplan „Noord-West", een verzoek van de Stichting tot bevordering van voortgezet onderwijs te Sas van Gent om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de bouw van een bijzon dere school voor uitgebreid lager on derwijs, een voorstel tot het benoemen van een marktmeester en het aanbieden I van de gemeenterekening over 1962. Zaterdag tegen middernacht heeft de bewoonster van het pand Irenestraat 5 te Terneuzen, de weduwe C., de politie gemeld, dat een vermoedelijke poging tot inbraak is gedaan in haar woning. Zij ontdekte, dat aan de achterzijde van de woning in een raam een rond gat was gesneden en uitgeslagen. De daders zijn niet binnen geweest; er is ook niets ver mist. Een damesrijwiel van mevrouw A. G. uit Terneuzen is zondag ontvreemd voor een slagerswinkel in de Nieuwstraat te Terneuzen. Het rijwiel is nog niet te recht. Bridgenieuws Na de eerste ronde in de viertallencom petitie van de Nederlandse bridgebond, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, gespeeld in Terneuzen is de stand als volgt: Hoofdklas: Luctor I-Luctor H 61-94 (0-6); Tern. I- Luctor IH 79-40 (6-0). Ir] o q Luctor IV-Luctor V 70-67 (4-2); Tem. II-Sas II 21-100 (0-6). Advertentie) Terneuzen Luxor. De nieuwe avonturen van Captain Blood, 20 uur, 14 iaar. Sas van Gent Olympiatheater: Liever lus ten dan lasten, 20 uur, a.l. De Oostburgse Bridge-Sociëteit is ge start met de wekelijkse promotie- en degradatiewedstrijden, die onder de titel „Hutspotcompetitie" zal worden ver speeld. De indeling van de groepen is gebeurd aan de hand van de competitie stand van juni 1963, met dien verstande dat de laatst geëindigde in de C-groep nu als eerste staat in groep A en zo vervolgens. Wekelijks zullen 2 paren promoveren en ook 2 paren degraderen. Groep A: 1. mevr. J. Dielemanmevr. A. Maat; 2. mevr. F. KareisB. van Wo'e- sik; 3. echtpaar J. Oosterbaan; 4. echt paar Z. C- Risseeuw; 5. echtpaar W. Klerks; 6. echtpaar D. Luteijn; 7. Mevr. J. Risseeuwmej. A. Risseeuw; 8. mevr. R. Verstraetenmevr. J. Rosseel. Groep B: 1. F. KareisJ. Neve; 2. J. CasteleijnP. van der Plas; 3. mevr. K. Belderok—mevr. F. Brevet; 4. F. Brevet F. M. J. C. van Hee; 5. R. Belderok A. van Hijfte; 6. mevr. L. Rozenkranz mevr. H. van der Velden; 7. A. van Male F. de Smet; 8. H. J. ten BroekeJ. Sturm. Groep C: 1. M. H. van ProoijenA. J. Verstraeten; 2. echtpaar W. Kamminga; 3. J. DielemanP. Ouweneel; 4. W. van VeenP. de Smet; 5. K. BelderokC. de Snoo; 6. P. J. AckeC. Arkenbout; 7. L. W. RosenkranzH. van der Velden; 8. echtpaar Ph. A. de Vuijst; 9. R. F. M. VerstraetenG. J. A. de Smet; 10. echt paar L. A. Sieverding. De jaariykse kerstdrive zal worden ge houden op dinsdag 17 december. Voor de zaterdag en zondag door de West-Zeeuws-Vlaamse bond van duiven- liefhebbers in hotel „Du Commerce" te Oostburg gehouden duivententoonstel- ling, was het aantal inzendingen niet zo groot als op andere jaren. Natuurlijk vond dit mede zijn öorzaak in het feit, dat er bovendien nog in vijf andere plaatsen in de streek tentoonstellingen werden gehouden, te weten Breskens (zaterdagvliegers), Driewegen, Groede, Sluis en Zuidzande. Nadat de keurmeester, de heer P. v. d. Vliet uit Vlissingen, de in totaal 147 in gezonden vogels had gekeurd, kon de navolgende uitslag worden opgemaakt: Oude doffers (24 inzendingen): 1 M Krijger, Oostburg; 2 A. Risseeuw, Oost burg; 3. G. Matthijs, Oostburg; 4 J. Bakker, Oostburg; 5 A. Risseeuw sr., Oostburg; 6 R. Kiburg, Oostburg; Oude duivinnen (15 inzendingen): 1 M. Krij ger, Oostburg; 2. W. van Unen, Oost burg; 3 A. Risseeuw sr., Oostburg; 4 A. Risseeuw sr., Oostburg. Jarige dof fers (27 inzendingen): 1 P. de Hullu, Schoondijke; 2 L. Risseeuw, Oostburg; 3 R. C. Jansen, Waterlandkerkje; 4 W. van Unen, Oostburg; 5 W. Daansen, Oostburg; 6 J. Vasseur, Cadzand; 7 M. Simpelaar, Oostburg. Jarige duivinnen (11 inzendingen): 1 W. van Unen, Oost burg; 2 E. de Milliano, Waterlandkerk je; 3 W. Daansen, Oostburg. Jonge doffers (39 inzendingen): 1 J. P. Versprille, Oostburg; 2 L. Risseeuw, Oostburg; 3 W. van Unen, Oostburg; 4 J. Simpelaar Jzn., Oostburg; 5 W. Daan sen, Oostburg; 6 M. Krijger, Oostburg; 7 M. J. de Maree, Oostburg; 8 A. de Gardeijn, Oostburg; 9 M. Simpelaar, Oostburg; 10 A. Vasseur, Cadzand. Jon ge duivinnen (31 inzendingen): 1 W. Daansen, Oostburg; 2 P. de Hullu, Schoondijke; 3 W. van Unen, Oostburg; 4 W. Daansen, Oostburg; 5 A. Risseeuw, sr., Oostburg; 6 M. Krijger, Oostburg; 7 W. Daansen, Oostburg; 8 M. Simpe laar, Oostburg. Voor de heer M. Krijger uit Oostburg bracht deze tentoonstelling een dubbel succes, omdat zowel bij de doffers als bij de duivinnen zijn inzending in de oudere klasse tot kampioen werd uit geroepen. De oude doffer behaalde van de maximaal 100 te behalen punten 92% en de oude duivin zelfs 93 punten. Sinterklaasfeest voor bejaarden In het Nederlands hervormd kerkcen trum te Oostburg vierden de Oostburgse leden van de wekelijkse bejaardensocië teit hun jaarlijks Sint-Nicolaasfeest. Zo als gewoonlijk hadden ook nu weer de dames van de Oostburgse vrouwelijke vrijwilligers alles in het werk gesteld om het de aanwezigen naar de zin te maken. Mevrouw H. J. ten Broeke- Kraan verheugde zich er als voorzitster van de O.V.V. bijzonder over, dat ruim 40 bejaarden aanwezig waren. Zij sprak de hoop uit, dat ook de belangstelling voor de wekelijks op vrijdagmiddag te houden sociëteit zou toenemen. De aan wezigen werden bijzonder verrast met het optreden var een groepje dansers onder leiding van mevrouw A. Caudron- v. d. Bergh, waarbij mevrouw F. Sondag- Fagel op de piano begeleidde. Sint- Nicolaas en zwarte Piet reikten persoon lijk de vele cadeautjes uit, terwijl met gulle hand werd getrakteerd. Ook het optreden van mevr. J. v. d. Vegt met haar voordracht „Juffrouw Jansen" viel zeer in de smaak. Burgemeester J. L. van Leeuwen gaf door zijn bezoek ook belangstelling voor het werk van de dames in het belang van de bejaarden sociëteit. Tijdens een goed bezochte ledenvergade ring van de C.B.T.B. West-Zeeuwsch Vlaanderen, die in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg werd gehouden, heeft de heer T. Stol, leraar economie aan de christelijke middelbare landbouwschool te Middelburg een inleiding gehouden over het onderwerp „Hoeveel mag land bouwgrond kosten?" Spreker belichtte dit actuele onderwerp aan de hand van een L.E.I.-brochure. Hij vroeg zich af, of er heden ten dage nog wel gevraagd wordt naar rentabili teit van de grond. „Speelt de wijze van leven, de gehechtheid aan en de mystie ke band tussen boer en grond niet een te grote rol", zo vroeg de heer Stol zich af. Hij waarschuwde met grote klem tegen het opzijdringen van de rentabili- teitsberekening, omdat afgezien van vele andere factoren het rendement toch ergens ophoudt. „Het uit het oog verlie zen van het rendement kan de boer zich niet permitteren, maar het wordt wel gedaan door verschillende fondsen en maatschappijen die zelfs tot een rende ment van 1 of van hun geïnves teerd kapitaal gaan". Aan de hand van cijfermateriaal kwam de heer Stol op de vraag „Wat mag landbouwgrond kosten?", uitgaande van het in cijfers vastliggende verleden, tot de conclusie, dat de grond datgene mag kosten, waar de koper al naar gelang van het rentepercentage, genoegen mee neemt. „Als dit neerkomt op 1 a 2 en er moet dan nog vreemd kapitaal aangetrokken worden, dan is dit voor de boer een onhoudbare situatie", aldus de heer Stol. Er volgde op deze causerie een zeer le vendige discussie. De heer J. P. Quaak uit Schoondijke, die als voorzitter deze ledenvergadering leidde, vroeg zich in zijn openingswoord af, of de verwachtingen voor het ko mende jaar, gezien de huidige ontwik keling in de agrarische sector, wat op timistischer kunnen zijn. Hij wees op de gunstiger wordende situatie in de vee houderijsector. Hij wijdde vervolgens aandacht aan de zijns inziens nog wel zeer krappe vraagprijs van het land bouwschap aan de regering inzake de suikerbietenprijs, om deze te brengen op f 65 per ton exclusief de a.s. loonsver hoging. „Ook de gemeenschappelijke E.E.G.-graanmarkt kan ons gunstiger perspectieven bieden", aldus voorzitter Quaak, alsmede de vele voorstellen die de minister van landbouw aan de Twee de Kamer heeft voorgelegd en die al daar gunstig zijn ontvangen". Naast de 19 deelnemers aan de vrijdag avond door de West-Zeeuws-Vlaamse Automobielclub georganiseerde eerste Sint-Nicolaasavondrit, die het bij het volbrengen van de gekregen oriëntatie opdracht zeker niet gemakkelijk had den, had ook Sint-Nicolaas hierbij een zeer gewichtige en vermoeiende taak gekregen. Nadat hij de deelnemers on derweg al eens met zijn aanwezigheid had verrast, kreeg hij na afloop bij de prijsuitreiking in café ,,L'Ambassadeur" te Oostburg volop de gelegenheid de doopcelen van bestuursleden en rijders te belichten, van welke taak hij zich op zeer amusante wijze kweet. Deze avond- rit, die voor de organiserende club een première betekende, was uitgezet op grondgebied van Oostburg. De totale afstand van 30 kilometer moest met een gemiddelde snelheid van 20 kilometer per uur worden afgelegd, aan welk tyd- schema de meeste deelnemers zich als gevolg van de enkele in de rit voorko mende valstrikjes, nog niet konden hou den en dan ook verlaat aan de geheime finish binnenkwamen. De uitslag van de rit was: 1. mej. T. de Jong, Cadzand, 264 straf- punten; 2. J. Risseeuw-Rozendaal, Zuid zande, 279 pnt.;3. J. C. v. d. Ameele, Oostburg, 340 pnt.; 4. Joh. Verstraten, IJzendijke, 386 pnt.; 5. M. H. van Prooijen, Oostburg, 397 pnt.; 6. A. J. Verstraeten, Oostburg, 409 pnt.; 7. W. A. de Kramer, Zuidzande. 431 pnt.; 8. A. van Tiggelen, IJzendijke, 434 pnt.; 9. G de Badts, Schoondijke, 436 pnt.; 10. I. Jacobs, Hoofdplaat, 469 pnt.; 11. H. v. d. Hemel, Biervliet, 518 pnt.; 12. J. Jansen van Rosendaal, Waterlandkerk je, 564 pnt.; 13. A. Wullems, Sluiskil, 571 pnt.; 14. A. Buijze, Zuidzande, 579 pnt. Van de niet geklasseerden behaalde me vrouw M. Brevet-Yntema uit Oostburg het minste aantal strafpunten. Voor alle deelnemers en kaartlezers was er een cadeautje. Pestvogels in tuin Afgelopen week ontdekten enkele leer lingen van de openbare lagere school te Oostburg in de naastgelegen tuin drie pestvogels. Natuurlijk kregen de drie nu niet zo veelvuldig voorkomende vogels in deze streek, volop de belangstelling van de onderwijzers en de leerlingen. De leden van nog steeds groeiende brid- gesociëteit te Oostburg speelden dezer dagen in het clublokaal „De Eenhoorn" (Te laatste partijen van de onderlinge be kerwedstrijden. De einduitslagen waren: Groep A: 1. R. F. M. VerstraetenG. J. A. de Smet 634 pnt. (kampioen); 2. M. H. van ProoijenA. J. Verstraeten 534 pnt.; 3. A. van MaleF. de Smet 525 pnt.; 4. W. van VeenP- de Smet 492 pnt.; 5. L. W. RosenkranzH. van der Velden 484 pnt.; 6. J. DielemanP. Ou weneel 475 pnt; 7. K. BelderokC. de Snoo 461 pnt.; 8. R. BelderokA. van Hijfte (degradatie naar groep B). Groep B: 1. F. KareisJ. Neve 551 pnt. (kampioen met promotie naar groep A); 2. J. AckeC. Arkenbout 539 pnt.; 3. F. BrevetF. M. J. C. van Hee 538 pnt.; 4. H. J. ten BroekeJ. Sturm 517 pnt.; 5. echtpaar W. Klerks 498 pnt.; 6. mevr. K. Belderokmevr. F. Brevet 492 pnt-; 7. echtpaar D. Luteijn, 457 pnt.; 8. mevr. J. OosterbaanJ. Casteleijn 440 pnt. (degradatie naar C). Groep C: 1. mevr. J. Risseeuwmej. A. Risseeuw 287 pnt. (kampioen promotie naar B)2. mevr. F. KareisB. van Woesik 252 pnt.; 3. echtpaar Z. C. Ris seeuw 249 pnt.; 4. echtpaar W. Kam minga 240 pnt.; 5. mevr. R. Verstrae tenmevr. J. Rosseel 228 pnt.; 6. mevr. J. Dielemanmevr. A. Maat 184 pnt. De uitslagen van de gespeelde partijen in de onderlinge wedstrijden voor vier tallen waren: R. VerstraetenG. de Smet/W. van VeenP. de Smet tegen J. DielemanP. Ouweneel/L. W. RosenkranzH. van der Velden 50—31 (m.p.); K. BelderokC. de Snoo/M. H. van ProoijenA. J. Ver straeten tegen R. BelderokA. van Hijf- te/F. KareisJ. Neve 5330 (m.p.). BRESKENS De duivenvereniging „De Reisduif" te Breskens hield in café het „Zonnetje" de jaarlijkse tentoonstelling. Een groot aan tal liefhebbers had duiven ingezonden en het was voor keurmeester J. Vasseur uit Cadzand geen bepaald gemakkelijke op gave de prijzen toe te kennen. Bij de oude doffers wist de heer Scheele uit Oostburg het kampioenschap in de wacht te slepen en bij de duivinnen was het voor J. de Jonge uit Krabbendijke. De uitslagen waren: jonge doffers: C. Krijsse, Krabbendijke; Scheele, Oost burg; K. Staal, Krabbendijke; J. v. d. Lijke, Breskens; A. Verduijn, Breskens; Z.E.V., W. Praas, Breskens. Jonge duivinnen: A. Verduijn, Breskens; Scheele, Oostburg; Scheele Oostburg; Versprille, Breskens: A. Verduijn, Bres kens; Z.E.V.: W. Boekhout, Breskens; W. Carels, Breskens; E.V.: A. Visser, Krabbendijke. Oude doffers: Scheele, Oostburg; Schee le Oostburg; A. Visser, Krabbendijke; W. Praas, Breskens; J. v. d. Lijke, Bres kens; Z.E.V.: J. de Jonge, Krabbendijke. Oude duivinnen; J. de Jonge, Krabben dijke; A. v. Strien, Groede; K. Staal, Krabbendijke; J. v. d. Lijke, Breskens; M. Harthoorn, Krabbendijke; Z.E.V.: W. Praas, Breskens. Najaars duivinnen: W. Carels, Bres kens; W. Boekhout, Breskens; Z.E.V.: J. Woittiez, Breskens; E.V.: A. Versprille, Breskens Najaars doffers: W. Boekhout, Bres kens; A. Versprille, Breskens; Z.E.V.: K. Staal, Krabbendijke. Jarige doffers: Scheele, Oostburg; A. Verduijn, Breskens; J. Woittiez, Bres kens; A. Visser, Krabbendijke, W. Praas, Breskens; Z.E.V.: J. Woittiez en A. Visser; E.V.: J. v. d. Dijke. Jarige duivinnen: Scheele, Oostburg; W. Praas, Breskens; J. v. d. Lyke, Bres kens; W. Praas, Breskens, J. v. d. Lijke, Breskens; Z.E.V.: W. Praas 2x, Bres kens; E.V.: W. Carels, Breskens. TERNEUZEN C.R.V. „Voorwaarts" bijeen Dezer dagen hield de christelijke reis- vereniging „Voorwaarts" te Terneuzen haar tweede winterbijeenkomst van dit seizoen. Gast was de heer J. C. Gordeau uit Soest, die een lezing met kleurendia's verzorgde over „Mijn reis door Midden- Afrika". Middag voor bejaarden In de „Schakel" te Terneuzen heeft de vrouwenbond van het N.V.V. dezer da gen voor de zesde maal een ontspan ningsmiddag voor bejaarde leden ver zorgd. De geslaagde middag werd op geluisterd door de muzikale medewer king van José Lucardo, begeleid door John White. Tijdens de ontspannings middag voerde de heer F. Leemans, dis trictsbestuurder van de Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfs Bond het woord RETRANCHEMENT Dezer dagen bracht Sint-Nicolaas met twee Pieten een bezoek aan Retranchc- ment. In de school werd de sint verwel komd door de heer J. A. Hennekij a's voorzitter van het 5-decembercomtiê. Niet alleen de schooljeugd doch ook de kinderen van 4 en 5 jaar werden gul getrakteerd. Het feest werd mede by- gewoond door vele volwassenen. Door omstandigheden kon de gebruikelijke muzikale wandeling door de gemeente geen doorgang vinden. In de oorlogsdagen van 1944 werd aan het orgel van de Nederlands hervormde kerk te Retranchement grote schade toegebracht. Met het weinige geld waar over men beschikte werd het later zo goed mogelijk gerestaureerd, doch zoals al na weinige jaren bleek, niet afdoende De laatste maanden was het vrijwel on bespeelbaar. Hoewel men er aanvankelijk over dacht het onbruikbare instrument te vervan gen door een elektronisch orgel, viel de keuze uiteindelijk op een klassiek pijp orgel. Deze beslissing werd mogelijk toen de hervormde gemeente een erfenis ontving bij het overlijden van de wedu- wfe Verdouw-Bouwens. Het nieuwe orgel werd in de avonddienst van zondag in gebruik genomen. Het werd bespeeld door de organist Joh. van Hanegem en door dominee G. M. C. de Vries. Dezer dagen gaf de muziekvereniging „Ons Genoegen" uit Retranchement haar najaarsuitvoering in samenwer king met het muziekgezelschap „Apol- lo" uit Sluis. De voorzitter van „Ons Genoegen", de heer J. A. Hennekeij, verwelkomde de aanwezigen, waarna enkele muzieknum mers werden uitgevoerd onder leiding van de heer Frans van de Bussche. Het toneelgezelschap voerde het blijspel „Gasten in eigen huis" op, geschreven door Dick van Maasland. Regisseur was de heer J. Hakker. Zowel het muzikale deel als het toneelwerk vielen zeer in de smaak. De uitvoering werd besloten met een bal in café „De Zon". De Sint-Nicolaasactie 1963 mag te Hoofdplaat in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Op 14 november start ten 28 winkeliers met hun actie, die in samenwerking met de plaatselijke Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer was georganiseerd. De totale omzet van de 28 deelnemers bedroeg f 83.250,het geen betekende, dat de omzet f 9468, hoger was dan het vorige jaar. Een twintigtal waardevolle prijzen waren beschikbaar gesteld. De eerste prijs een koelkast werd gewonnen door A. B. Langeraert op de buurtschap Num mer Een, onder de gemeente Hoofd plaat. Tijdens de gehouden Sint-Nicolaasactie 1963 was er voor de kinderen beneden 15 jaar gelegenheid tot het tellen van gekleurde knikkers, die in flesjes in ae etalages van de deelnemers waren ge plaatst. Het totaal aantal gekleurde knikkers in de diverse etalages bedroeg 797. De vierjarige Eddy Steijaert te Hoofdplaat was het dichtst bij dit aan tal. Zijn inzending vermeldde 799, het geen hem een waardebon van f 15 ople verde. maar neem autorijles bij gediplomeerde instructeurs V.A.M.O.R. - K.N.A.C. dan bent U van succes verzekerd. Autorijschool - Taxibedrijf Burg. Geillstraat 10, telefoon 2432 - Terneuzen De directie van de spiegelglasfa- briek te Sas van Gent kon zater dagnacht rustig gaan slapen! De verwachting dat de muren van het ontspanningsgebouw niet bestand zouden zijn tegen de schokken, ver oorzaakt door de teenagershow, is ongegrond gebleken. Wel deden en kele hoogtepunten van de show de muren even trillen maar de con structie van het gebouw had niet de minste moeite, de nu en dan op laaiende geestdrift te weerstaan Behoudens een tweetal storingen in de stroomvoorziening tijdens de recht streekse radio-uitzending en het bezwij ken van een met teenagers volbeladen tafeltje, is de avond eigenlijk rustig ver lopen. Overigens mag het wel een won der worden genoemd dat de muren niet capituleerden voor de enorme druk van de bijna duizend bezoekers in het veel te vol gestouwde gebouw. Eeriyk gezegd hebben de Zeeuws- Vlaamse en Belgische teenagers (er wa ren voorts opvallend veel volwassenen in de zaal) het optreden van de verschil lende sterren en het Italiaans-Belgisch teenageridool Salvatore Adamo, betrek kelijk kalm opgevangen. Achter in de ruime zaal (waar vrywel niemand iets kon zien) probeerden wat enthousiaste meisjes de aandacht te trekken met een eenzaam spandoekje, een schuchter in gezet „A-da-mo" had weinig succes, ter wijl de stroom van handtekeningen- jaagsters tijdig werd ingedamd. Neen, het 20-jarig zangidool uit het Waalse Jemappe miste na afloop zelfs geen knoop van zijn jas De avond in de gezellig versierde ont spanningszaal begon met een openings- speechje door Sas van Gent's burge meester R. A. J. de Boer. Daarna volgde het bekende „top-of-flop"" plaatjesspel onder leiding van Herman Stok, waarbij als juryleden fungeerde Lanny meijer, Truus Slock, Wim Remery en de Ram- blers-demedewerker Dub Dubois, die hun goed- of afkeuringen vrij deskundig ar gumenteerden. Co de Kloet, Herman Stok en de „Ram blers" onder leiding van Theo Uden Masman, repeteerden daarna even voor de rechtstreekse uitzending van kwart over negen. Na de bekende spanning vóór zo'n uitzending zenuwachtig heen-en-weer geloop, chronometers raadplegen en de mededeling dat „Vos- kuil-nog-op-de-iyn-zat" zette de volle zaal op tijd en bqzonder krachtig het „vijf-seconden-van-woefin. Greetje Moona kreeg een ovationeel ap plaus, maar het daarop volgend optre den van het driemans-bandje „The Ex- plosians" kwam kennelijk te hard aan, want prompt viel het licht én de ver binding met Hilversum uit! „Sas van Gent zat even zonder stroom", zei Her man Stok met een knipoogje naar de zaal, tot de luisteraars in Nederland. Succes oogstte ook Imca Marina met haar „Maria Helena" maar toen de schuchter ïykende Adamo zijn succes nummer „Amour Perdu" in de aether en de volle zaal lanceerde, was de reacHe van dien aard dat de stroom in het ge bouw het opnieuw begaf Applaus en bijval kreeg ook de Ram- blers-medewerker Wim Kuilenburg met zijn „La Bamba" en de nieuwste versie van „Hebaberiba". Onder bescherming van 'n uitgebreid escorte tegen een op dringerige meute van „sweet seventeens" moest de Belgische mijnwerkerszoon (heeft wel iets weg van Aznavour) na afloop uitgeleide worden gedaan. De toch wel geslaagde avond werd besloten met een discobal dat overigens door de enorme drukte meer de allure had van een „schuifelen-op-de-plaats".... VEILING GOES. 9 december. Bloemkool afw. 35. Prei A 1 30 —34, A 2 24—26. Witlof A 1 56—61, A 2 44— 57, B 1 61, B 2 45, afw. 36. Spruiten A 2 51 5*8, B 2 24—34, afw. 27. Koolrapen 8—9. Knolselderij 2 1216. Rode kool 1 18, 2 14, B 1 1213. Groene sav. kool 2 1626. Witte kool 1 12. Boerenkool 1 28, 2 2526. Uien afw. 3—8. Peen B 1 11—18, C 1 16. Aard appelen grote 15, drielingen 7. VEILING BERGEN OP ZOOM. 9 december. Andijvie 3246. Breekpeen 8 1.3. Waspeen 4055. Witlof 4072. Sla 916. Kroten 8—12. Witte kool 8—14. Rode kool 1019. Sav. kool 2236. Boerenkool 4560. Spruiten 40190. Koolrapen 812. Uien 8 22. Prei 4062. Cox's Orange 6085. Jona than 2548. Golden Delicious 4055. Goud renetten 2834. De duivenvereniging „Strijd in Vrede" te Groede hield in café de Vijver de jaar lijkse tentoonstelling. Als keurmeester trad op de heer Evers uit Amsterdam. Het clubkampioenschap voor oude dof fers ging naar Schautteet-de Roo, ter wijl de heer J. de Roeck het kampioen schap voor jarige duiven won. Het hok- kampioenschap ging naar Schautteet- de Roo 366% pnt; 2. J. v. Haneghem 366%; 3. J. de Krijger 365%; 4 J. v. d. Broecke 365; 5 J. v. d. Wege 364 Vi- De verdere uitslagen zyn: oude doffers: 1 Schautteet-de Roo, 2 J. v. Driel, 3 Joh. Krijger, 4. J. v. Haneghem, 5 J. v. d. Broecke; Doffers: 1. Schautteet-de Roo, 2 C. de Poorter, 3. J. Maas, 4 en 5 Joh. Krijger, Jonge doffers: 1 Schaut- teet-de Roo, 2 L. v. d. Wege, 3. J. Ris seeuw, 4. G. Dusarduijn, 5. J. Elfrink, Late doffers: 1 en 2 J. v. Driel. Oude duivinnen: 1 en 3 Schautteet-de Roo, 2 J. v. d. Broecke, 4 G. Dusarduijn, 5 J. Maas. Jarige duivinnen: 1 J. de Roeck, 2 D. Morel, 3 A. Ekkebus, 4 J. v. Ha neghem, 5 J. v. d. Broecke. Jonge dui vinnen: 1 J. Elfrink, 2 Schautteet-de Roo, 3 en 5 J. Risseeuw, 4 J. v. Hane ghem. Late duivinnen: 1 C. de Poorter, 2 J. de Roeck. De thuisclub kon na 5 minuten door toedoen van Keyzer een 10-voor- sprong nemen en na een half uur slaag de Van de Dries erin uit een goed geno men vrije trap de voorsprong tot 20 op te voeren. Na 35 minuten kwamen de bezoekers gelukkig aan een tegenpunt toen een ingeschoten bal via het lichaam van Van Overbeke in het R.C.S.-doel caramboleerde (21). Een minuut later zorgde Van Kesel voor de gelijkmaker (22) maar in de laatste minuut van de eerste speelhelft bracht Hellinga de stand op 32. Na de rust had Steen het beste van het spel, maar toch vergroot te R.C.S. door een doelpunt van Van Klinken in de 2e minuut de voorsprong tot 42. Een minuut later echter maak te Audenaerde er 4—3 van. Steen pro beerde alles om alsnog een puntenverde ling te bereiken maar het lukte niet. Integendeel, in de laatste minuut bracht Hellinga de stand nog op 53 voor R.C.S. Biervliet heeft een verdiende 5-1 zege op het bezoekende Oostburg behaald. Vooral in de eerste helft vertoonden bei de ploegen aardig spel en was er weinig krachtsverschil. In de 22ste minuut schoot linksbuiten A. Cuelenare hard in. De Oostburg-keeper wist het schot in eerste instantie nog te keren, doch rechtsbuiten W. de Regt bemachtigde daarna de bal en toen stond de keeper machteloos (1-0). In de 38ste minuut schoot midvoor J. Versluys uit een fraaie voorzet van linskbuiten Cuele- naere onhoudbaar in (2-0). Dit was te vens de ruststand. In de zesde minuut na rust was het weer Cuelenaere, die de bal fraai voor zette. Rechtsbuiten W. de Regt kwam in het bezit van de bal en schoot num mer drie in de touwen. De thuisclub kwam nu sterk in de meerderheid en wist de score geleidelijk op te voeren. In de 23ste minuut scoorde midvoor J. Versluys alweer uit een voorzet van Cuelenaere. Twee minuten later schoot rechtsbinnen Piet van de Bussche na eerst enige Oostburgverdedigers gepas seerd te hebben onhoudbaar in (5-0). In de 42ste minuut slaagden de gasten er nog in de eer te redden door een doelpunt van rechtsbuiten R. de Badts. Het is Yerseke in zijn thuiswedstryd te gen IJzendijke niet gelukt de volle winst in eigen huis te houden. Zelfs heeft het er lange tijd naar uitgezien, dat een fikse nederlaag zou worden geleden. Evenals in de voorgaande wedstryden in Yerseke de dupe geworden van een falende achterhoede, waarin vooral de doelman kostbare fouten maakte. Vry wel de gehele speeltijd demonstreerden de gastheren beter voetbal, wat echter door goed verdedigen van de ÏJzendijke- ploeg en het slechte richten van de Yer- sekevoorwaartsen niet in doelpunten werd omgezet. IJzendijke moest zich grotendeels be perken tot uitvallen, wat het overigens op keurige en produktieve wijze deed. Twintig minuten na de aanvang gaf H. van Opdorp zijn ploeg de leiding. Hoe wel Yerseke alles in het werk stelde deze achterstand teniet te doen viel het succes aan de andere zijde, waar B. Neve in de 35e minuut wederom de Yersekse doelman het nakijken gaf (0-2). Met deze stand brak ook de rust aan. Wie had gedacht, dat het na de rust wel zou veranderen kwam lelijk op de kof fie, want reeds na vijf minuten gaf Van Opdorp de IJzendijke-aanhang reden tot juichen, 0-3. Blijkbaar vonden de gast heren het nu toch wel wat al te gortig. Driftig snelden zij keer op keer naar de veste van de gasten en na 15 minuten had midvoor H. de Wee eindeiyk suc ces 1-3. Na dertig minuten verkleinde L. Zonruiter de achterstand, 2-3 en nu braken voor Yerseke enkele glorieuze momenten aan. Binnen 4 minuten brach ten H. de Wee en J. Ridderhof de stand op 4-3 en het leek er op, dat Yerseke de volle winst zou behalen. Dit kwam ech ter anders uit, want na veertig minuten spelen profiteerde H. van Opdorp van een fout in de Yersekeverdediging (4-4). Breskens won de dit weekend gespeelde voetbalwedstrijd met 3—1 van Koe wacht. Alhoewel beide ploegen aan elkaar ge waagd waren heeft Koewacht toch het onderspit moeten delven. De slechte toe stand van het veld was er de oorzaak van dat van mooi voetbal weinig te recht kwam. Ten gevolge van de glad heid konden de spelers zich niet altijd direct herstellen. Voor rust was het de thuis club die slechts één keer kon scoren in de 20e minuut door E. Boekhout mid voor. Na rust was het af en toe ietwat ru moeriger. In de 6de minuut miste Koe wacht een mooie kans door uit een vrije trap hard tegen de lat te schieten. In de 26e minuut bracht linksbuiten P. Boek hout de stand op 20. In de 32e minuut ontstond een fout in de Breskense ver dediging, waarby de bal na een straf schop in doel werd gewerkt, hierdoor werd de stand op 21 gebracht. By het scheiden van de markt wist P. Boek hout in de 44e minuut de stand op 31 te brengen. COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1115, Andijvie 3555 per kg. Bloemkool IIA: 7 stuks 6797, 8 stuks 56 —82, Rode kool 8—14, Gele kool 14—21, Groe ne kool 24 per kg. Sla I 1120, II 610 per stuk. Spruiten IA 7090, IIA 6669, IB 56 58, ID 6680 per kg. Selderij 12—20, Peterse lie 1521 per bos. Grote Peen 915, Uien 15 22, geschoond 24, Boerenkool 2636, Wit lof IA 69—82, HA 56—72, IB 50—68, IIB 40— 60 per kg. Aanvoer 36.000 kg. Black Alicante 2.452.51, Cox's Orange Pippin IAA 89—92 IA 79—83, IB 52—55, IC 30, IIA 57—66. Goud- reinetten IAA 48—53. IA 38—52. IB 39—45, IC 3841. Glorie van Holland IAA 3638, IA 39 —40, IB 31—35, IC 24—27 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 1977. Vette koeien en ossen 1584. Varkens 393. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit), (in ets. per kg) Vette koeien 340—375 290—330 260—290 Varkens (levend gew.) 293 251 248 Vette koeien aanvoer groter, handel redelijk, prijzen le kwaliteit goed prijshoudend, ver der onveranderd, prima's boven notering. Varkens (levend gew.) aanvoer a)s vorige week, hande) v)ug, prijzen hoger, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen f 2,10—f 2,20 per kg. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Aanvoer 379.160 stuks, handel rustig. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 47 tot 52 gram 9.71—10.00 52 tot 57 gram 9.99—10.74 57 tot 62 gram 10.9912.36; 62 tot 66 gram 12.80 13.41. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe, volgens monster basis 17 procent vocht alleen voor de beste kwaliteiten tot f 35.50 levering deze volgende week, franco Rotterdam per schip. Zomergerst volgens monster f 23.50 f 26.50: Haver volgens monster f 21.5! f 24.00: Groene erwten volgens monster f 40,0050.50: Schokkers volgens monster f 40.00f 65.00 franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Kleiaardappelen 35 mm opwaarts. Eigenhei mers 13,00—16.00-, Bintje 11.0012.50; Beve lander 14.0016.50; Meerlander 12.0014.50; IJselster 8.5010.00. Kleiaardappelen 38 mm opwaarts. Eigenhei mers 13.5016.75, Bintje 11.5013.00; Furore 12.5013.25. Kleiaardappelen voor de export. Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd 12.00: Alpha 45 mm opwaarts geen handel; IJselster 35 mm opwaarts 8.00. Zandaardappelen 35 mm opwaarts. IJsselster 7.00—8.00; Bintje 8.509.00; Libertas 8.00 8.50. Zandaardappelen voor de export. IJsselster 40 mm opwaarts geen handel: Bintje 35 mm opwaarts 8.509.00; Libertas 35 mm opwaarts 8.00: Diverse zandrassen 35 mm opwaarts geen handel. Stemming: Binnenland, rustig: Export, luste loos. Voeraardappelen 2.504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VLASMARKT ROTTERDAM. 9 december. Waterrootvlas: lage soorten van f 2.10 tot f 2,30, middensoorten van f 2,35 tot f 2,60, best vlas van f 2,65 tot f 2,85. Dauw- rootvlas van f 1,80 tot f 2,30. Breekvlas: van f 1,tot f 1,75, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken van f 0,75 tot f 1.17%. De aanvoer van waterrootvlas was in de af gelopen week iets minder dan vorige weken, maar desondanks toch ruini. Het aanbod be stond grotendeels uit midden- en goede mid densoorten waarvoor een goede belangstel ling was. Voor best vlas en lagere kwalitei ten bestond eveneens goede belangstelling, maar het aanbod hierin is gering. De pro duktie werd vrijwel geheel verkocht. De prij zen waren goed prijshoudend en liepen ver der op. De produktie van dauwrootvlas was iets ruimer, alle partijen werden verkocht. Het aanbod van breekvlas is klein, de pro duktie wordt wekelijks opgenomen. De pro duktie van gezwingelde lokken wordt steeds ruimer, het aanbod wordt voortdurend afge nomen, de prijzen waren vast. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Export garnalen aanvoer 3420 kg, f 0.91 f 1,20. Schar 274 kg, bot 243 kg, wij ting 236 kg, schol 260 kg, sprot 945 kg, kabeljauw 66 kg, ongesorteerde vis 5 kg. Op 8 december over leed ons bemind klein kind en neef JACOBUS WILLEM BRASSER op de leeftijd van bijna 30 jaar. Psalm 103 vers 15 en 16. Uit aller naam, wed. Jks. Brasser Westkapelle, 't Hout 22. Heden is van ons heen gegaan onze lieve broe der, zwager en oom PIETER JOHANNES KOOMAN, echtgenoot van Pieternella Jansen, op de leeftijd van 60 jaar. Familie Kooman Familie Jansen Den Haag, 7 december 1963. Condoleantieadres Narcislaan 215, Den Haag (Kykduin). Heden is van ons weg genomen myn geliefde kleinzoon JACOBUS WILLEM BRASSER op de leeftijd van 29 jaar en 11 maanden. „Dat de Heere ons moge sterken in dit zware verlies". Wed. J. Minderhoud- Louwerse Westkapelle, 8 december 1963. Heden nam de Heere op het alleronver wachts van ons weg in het Gasthuis te Middel burg, ons innig geliefd dochtertje en zusje ANTHOXETTA op de jeugdige leefty'd van 15 jaar en 6 maan den. Haar diepbedroefde ouders, broer en zusje, C. G. Flikweert M. Flikweert- Leendertse Bram Lenie Wolphaartsdijk, 8 december 1963, Bouwenputseweg 1. De teraardebestelling zal plaatshebben op de begraafplaats te Öud- Sabbinge op donderdag 12 december a.s. te 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13