P.v.cLA. Zeeland over kwaliteit van politiek AGENDA TEENAGERSHOW IN SAS VAN GENT HAD EEN VRIJ RUSTIG VERLOOP NIEUWBOUW MAAKT STUDIE VAN HERINDELING ABDIJ ACTUEEL Inleiding door de secretaris E. Meester ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN ft GEWEST IN GOES BIJEEN Verschuiving Proeven en schade Zilveren jubilarissen bij P.Z.E.M. te Hulst GOES Prijsvraag van G.M.C. besloten W etenschappeli j ke Belangen over de ruimtevaart Bedrijfsvoetbal i.v.m. jubileum 'iOnSSELE Bezoek van sinterklaas YERSEKE-IJZENDIJKE 4-4 Jaarvergadering zangver. „Ethan" YERSEKE Sinterklaasfeest winkeliers Tentoonstelling p.v. „De Noordster" DRIEWEGEN „De Wanlewevers" zorgden voor een verrassing HOEDEKENSKERKE Jaarfeest NISSE Bezoek sinterklaas G. Baas en G. Quist wonnen cross-country bij „De Kaloot" Poging tot inbraak maar niets vermist SLUITENDE BEGROTING IN 'S-HEER-ABTSKERKE 's-GRAVENPOLDER Sinterklaasfeest COLIJNSPLAAT Coöperatieve boerenleenbank WEMELDINGE Ambtsdragers Burgerlijke stand Streekverbetering Tholen over keuze school en beroep Geslaagden examens medische vakken Geslaagden aan De Ruyterschool" Botsing op gladde weg bij Kruiningen NIEUWSTE REDDINGBOOT BEZOCHT BURGHSLUIS Botsing door geen voorrang verlenen Vara radio-uitzending Stroom viel tweemaal uit.... Museum naar vleugel tussen ambtswoning en Balans Licht uit DINSDAG 10 DECEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „De politiek moet door middel van een methodiek, die is aangepast aan de ver anderde omstandigheden en verhoudin gen weer opnieuw gaan aanspreken". Dit was de teneur van een betoog, dat de algemeen secretaris van de P.v.d.A., de heer E. Meester, zaterdagmiddag hield op de jaarvergadering van het ge west Zeeland van deze partij. Een inlei ding, die de afgevaardigden van de ver schillende P.v.d.A.-afdelingen in Zee land in „De Prins van Oranje" te Goes niet alleen bepaalde bij een aantal poli tieke gebeurtenissen uit de voorbije re geringsperiode maar die tevens een aan tal suggesties op het gebied van de pre sentatie in de toekomst bevatte. Onder de titel „Om de kwaliteit van de politiek" bepaalde de inleider zijn ge hoor bij de verantwoordelijkheid, het vertrouwen en de eerlijkheid, die een politieke partij als machtsinstrument moet hebben. „Een politieke partij moet bereid zijn in veranderde omstandighe den de oude schoenen uit te doen en nieuwe aan te trekken. Ze moet mee helpen mogelijkheden voor de toekomst te scheppen", zo betoogde de heei Mees ter. Hij bracht de aanwezigen in herin nering, dat het verkiezingsprogramma „Om de kwaliteit van het bestaan" sug gesties tot 1970 in die richting heeft ge daan, maar die zijn naar zijn mening aan de ene kant „onvoldoende over het voetlicht gebracht" en hebben ander zijds „onvoldoende belangstelling" ge kregen. Hij stond onder meer stil bij de kwestie Nieuw-Guinea en de woning bouw „waar de situatie op het ogen blik zo is, dat ook minister Bogaerts er ondanks zijn goede bedoelingen wel niet uit zal komen". [ring meent dat „een op bestedingsbeper king gericht beleid voor Zeeland niet verantwoord is, daar zo'n beleid een stagnerende invloed heeft op de aan de gang zijnde ontwikkeling en een onverantwoord uitstel blijvende schade kan berokkenen aan de op gang zijnde industrialisatie van deze provincie". In het dagelijks bestuur werden voorzitter M. J. van Poelje, secretaris A. J. Beren pas en penningmeester J. S. Visscher herkozen. De kandidaten, die voor het gewestelijk bestuur werden gekozen zijn: C. van Bendegem te Axel, A. Don, Oost- kapelle, C. Hoek, Goes, B. J. Korstanje, Yerseke, J. Pomper, Zierikzee, A. Schip per, Kruiningen, J. Stenvert, Terneuzen, A. Welleman, Kortgene, C. Boer, St.- Maartensdijk, H. Gillissen, Middelburg, I. J. Vergouwe, Breskens en K. W. Zijl stra te Middelburg. De heer Meester bracht ook de verschui ving bij de jongste verkiezing ter spra ke. Wat de teruggang van de P.v.d.A. betreft merkte hij op, dat deze partij ge voeliger is in een verkiezingsstrijd dan confessionele partijen, omdat de afstand tussen het georganiseerde en niet geor ganiseerde deel van de partij groter is. Naar zijn mening is de oorzaak van de teruggang aan stemmen te zoeken in de doorsehuiving van 1962. De heer Mees ter onderstreepte, dat de P.v.d.A. geen bezwaar heeft om buiten spel gezet te worden, maar dat wel heeft tegen de „ongefundeerde manier", waarop dit na de laatste verkiezingen is gebeurd. Hij maakte verder enkele kritische kant tekeningen bij de benoeming van ver schillende ministers en meende, dat het parlement nu onvoldoende en soms on juiste voorlichting over verschillende zaken krijgt. Ten slotte wees hij erop. dat de mensen op andere terreinen dan het politieke vlak interesse hebben. Vandaar zag hij de noodzaak om de me thodiek aan te passen aan de omstan digheden. Daarbij wilde de heer Meester zoeken in het interessanter maken van het lidmaatschap, minder organisatori sche beslommeringen, maar een verster king van de binding tussen leden en kie zers en de partij en in meer gelegenheid om aan politieke meningsvorming te doen. Verder moet naar de mening van de heer Meester de presentatie veel meer in het nationale vlak worden getrokken. „We moeten ook sterker op de vakmen sen terugvallen in allerlei zaken". In de huishoudelijke vergadering, 's morgens, kwamen twee voorstellen van de afdeling Yerseke aan de orde. In de eerste plaats werd het geweste lijk bestuur verzocht de Kamerfrac ties te vragen er bij de regering op aan te dringen de mosselverwater- proeven ook in Zeeland te doen hon den in het belang van de Zeeuwse vissers en de gehele mosselcultuur. Een tweede voorstel betrof de schade regeling voor de gedupeerde vissers in Zeeland in verband met de Deltawerken. De Kamerfracties worden gevraagd er bij de regering op aan te dringen hier aan op korte termijn uitvoering te ge ven. In een toelichting op dit voorstel verklaarde de heer B. J. Korstanje, dat de vissers geen vertrouwen meer hebben in de regering, ,,'t Duurt allemaal veel te lang", betoogde hij. „De regeling is alleen in de maak voor de oesterkwe kers". De voorstellen werden aanvaard. Dat was ook het geval met de suggestie, die de afdeling Vlissingen deed: het T ar- tijbestuur en de Kamerfracties ervan op de hoogte brengen, dat de jaarvergade- Advertentie) In het sportpaviljoen te Hulst werd tij dens een bijeenkomst van het P.Z.E.M.- personeel uit de districten Hulst en Axel het feit herdacht, dat de heren J. Aerts te Clinge, E. Bertram te Hulst en C. Voet te Hulst 25 jaren in dienst van de P.Z.E.M. waren. Als eerste spreker voerde het woord de districtsingenieur in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer R. A. M. Vis, die de drie jubilarissen dank bracht, mede namens bestuur en directie voor de belangrijke diensten aan het be. drijf bewezen en hun tot aan hun pen- sioengerechtige leeftijd nog een goede diensttijd toewenste. Ook namens de personeelsvereniging wenste spreker de heren hartelijk geluk. De heer Vis deel de mede, dat op een op 13 december te Middelburg te houden bijeenkomst van alle P.Z.E.M.-jubilarissen in 1963 de gebruikelijke gratificatie zal worden uitgereikt, terwijl dan tevens een aan denken door de personeelsvereniging zal worden aangeboden. De technisch amb tenaar van het district, de heer J. de Kleijn, sprak daarna hartelijke woor den en bood namens het personeel elk der jubilarissen een blijvend aandenken aan; de dames mochten een bloemstuk in ontvangst nemen. De heer Bertram dankte ten slotte mede namens de beide anderen, voor de gesproken woorden en aangeboden geschenken. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Middelburg Electro. De vrijbuiter, 19.30 uur, 14 Jaar. Vlissingen Alhambra: Mr. Sardonicus, 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Soldaten in nylons, 20 uur, a.l. Goes Grand: De Comancheros, 20 uur, 14 jaar. Prins van Oranje: Rassenbeleid Zuid-Afrika voor A.-R.-kiesvereniging, 20 jaar; Korenbeurs: Alliance Frangaise, 20.15 uur. Zierikzee Graanbeurs: Algemene jaarver gadering C.A.V., Schouwen-Duiveland, 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: Wurgende gang- stergreep, 20 uur, 13 jaar. Terneuzen Luxor: De nieuwe avonturen van Captain Blood, 20 uur, 14 jaar. Sas van Gent Olympiatheater: Liever lus ten dan lasten, 20 uur, a.l. De honderd winnaars van de St.-Nico- laasprijsvraag die de actieve Goese Mid denstand Centrale de weken voor het jaarlijkse kinderfeest heeft georgani seerd, hebben zaterdagmiddag hun prij zen in ontvangst genomen. Dat gebeur de na een feestelijk getinte bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs". Een bijeen komst, waarvoor de sint en zijn Pieten hun vertrek nog even hadden uitgesteld. De sint reikte de prijzen uit na een wel komstwoord van de voorzitter van de G.M.C., de heer A. L. Kampman. De sint hield een toespraak, waarin hij zijn waardering uitte over de activiteiten van de G.M.C. Tevoren waren de prijswinnaars met familieleden vaak in een lange stoet achter de Sint- Nicolaas en een met verve musicerend Excelsior" naar de „prijzenkast" in de Lange Vorststraat getrokken. In zijn toespraakje had de heer Kampman de medewerkers aan deze actie en in het bijzonder de gemeentepolitie van Goes dank gebracht voor haar werk. De tweede bijeenkomst, die de Goese vereniging voor Algemene Wetenschap pelijke Belangen maandagavond presen teerde, gold een actuele zaak: de ruimte vaart. Eelco J. W. Schuller, een bekend deskundige op het gebied van de lucht vaart gaf er in de Prins van Oranje een gezelschap van ongeveer honderd be langstellenden een beeld van. Hij deed dat, na een korte inleiding, met name door de vertoning van een serie dia's en onder meer door een film. In zijn inleidend woord merkte de heer Schuller op, dat een lancering van Cape Kennedy (het vroegere Cape Canaveral zo'n 30 miljard gulden kost. Het „apol- lo"-project twee man naar de maan en terug komt op een bedrag van 80 miljard gulden. De dia's, die werden ver toond, gaven de bezoekers een indruk van bijvoorbeeld de rakettorens, de acti viteiten rondom de lancering en de lan cering zelf. Na de pauze werd er een rol prent over de opleiding van de astronau ten o.m. Allan Shepard en Gagarin vertoond. Omdat de heer Schuller in Dallas was op de dag, dat president Kennedy daar werd vermoord, zagen de aanwezigen ook nog enkele dia's, die na de aanslag waren opgenomen. De voor zitter van Wetenschappelijke Belangen, ir. W. R. Sweep, sprak een woord van dank. Twee bedrijfsvoetbalelftallen in Goes zijn zaterdagmorgen tegen elkaar in het veld gekomen in verband met het zilveren jubileum van de chemische fabriek „Per fecta" in de Ganzestad. Het waren de ploegen van het jubilerende bedrijf en van de machinefabriek Hollestelle uit Goes. Perfecta won de jubïleumontmoe- ting met 31. Na afloop reikte Per- fecta's directeur, de heer J. Noordhoek aan beide teams een beker als herinne ring uit. Sint-Nicolaas en zwarte Piet waren de zer dagen op bezoek in de mooi versier de kleuterschool te Borssele. Sint werd toegesproken waarna de kleuters ver schillende liedjes zongen. Ten slotte be dankten de kinderen voor de geschenken, een mandje met lekkers voor ieder kind. 's Middags bracht sint een bezoek aan de openbare school. Liederen werden ge zongen. Sint deelde vermaningen en lof prijzingen uit. Verder werd een mooie film vertoond. Dank werd gebracht voor de onvergetekelijke middag en de kinde ren gingen voldaan met cadeautjes huiswaarts. Het is Yerseke in zijn thuiswedstrijd te gen IJzendijke niet gelukt de volle winst in eigen huis te houden. Zelfs heeft het er lange tijd naar uitgezien, dat een fikse nederlaag zou worden geleden. Evenals in de voorgaande wedstrijden in Yerseke de dupe geworden van een falende achterhoede, waarin vooral de doelman kostbare fouten maakte. Vrij wel de gehele speeltijd demonstreerden de gastheren beter voetbal, wat echter door goed verdedigen van de IJzendijke- ploeg en het slechte richten van de Yer- sekevoorwaartsen niet in doelpunten werd omgezet. IJzendijke moest zich grotendeels be perken tot uitvallen, wat het overigens op keurige en produktieve wijze deed. Twintig minuten na de aanvang gaf H. van Opdorp zijn ploeg de leiding. Hoe wel Yerseke alles in het werk stelde deze achterstand teniet te doen viel het succes aan de andere zijde, waar B. Neve in de 35e minuut wederom de Yersekse doelman het nakijken gaf (0-2) Met deze stand brak ook de rust aan. Wie had gedacht, dat het na de rust wel zou veranderen kwam lelijk op de kof fie, want reeds na vijf minuten gaf Van Opdorp de IJzendijke-aanhang reden tot juichen, 0-3. Blijkbaar vonden de gast heren het nu toch wel wat al te gortig. Driftig snelden zij keer op keer naar de veste van de gasten en na 15 minuten had midvoor H. de Wee eindelijk suc ces 1-3. Na dertig minuten verkleinde L. Zonruiter de achterstand, 2-3 en nu braken voor Yerseke enkele glorieuze momenten aan. Binnen 4 minuten brach ten H. de Wee en J. Ridderhof de stand op 4-3 en het leek er op, dat Yerseke de volle winst zou behalen. Dit kwam ech ter anders uit, want na veertig minuten spelen profiteerde H. van Opdorp van een fout in de Yerseke verdediging (4-4). Dezer dagen werd de jaarvergadering gehouden van de zangvereniging „Ethan" der gereformeerde gemeente te Borssele met medewerking van het kin derkoor. Geopend werd door ouderling J. Walhout. De notulen en jaarverslagen werden voorgelezen. De zang werd ver zorgd door „Ethan", het kinderkoor, het mannenkoor en het dameskwartet. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op. De avond werd besloten met dankge bed door ouderling A. Witte. Het was stampvol in zaal „Nolet" te Yerseke, waar de gezamenlijke midden stand de kinderen dezer dagen een Sint- Nicolaasmiddag aanbood. Naast een be zoek van de goedheilig man en zijn knecht, die natuurlijk niet vergaten de kinderen een verrassing mee naar huis te geven, trad de goochelaar Ali ben Lux op, die tevens een poppenkastvoor stelling gaf. Zaterdag hield de postduivenvereniging „De Noordster" te Yerseke een geslaag de postduivententoonstelling in de bo venzaal van hotel „De Oesterbeurs". Niet alleen van de zijde van de leden was hiervoor grote belangstelling, er werd een groot aantal duiven ter beoor deling ingezonden, doch ook vooral in de avonduren viel een opmerkelijk groot aantal belangstellenden te noteren. De prijs voor de mooiste doffer van de tentoonstelling was voor de heer J. J. van Oeveren. De hoogste eer voor de mooiste duivin was voor de heer J. Zoe- teweij. De voornaamste uitslagen waren: klasse I (oude doffers)le prijs J. S. de Koeyer Joh. van Stee; J. J. van Oeveren (2 maal), C. Vermast en M. de Koeyer; 2e prijs: J. J. van Oeveren (2 maal); E. Vermast; L. P. Kosten; M. C. Lamper; J. A. van de Plasse en M. v. d. Dorpel; Klasse H (oude duivinnen): le prijs J. J. van Oeveren, W. A. Vette, J. Zoete- weij, E. Everse, L. P. Kosten, M. v. d. Dorpel en E. Vermast (2 maal); Klasse III (jarige doffers) le prijs: M. Min- naard (3 maal); J. J. van Oeveren (2 maal) en H. Paauwe; 2e prijs: W. A. Vette (2 maal), M. van de Dorpel, J. A. van de Plasse, J. Zoeteweij en H. Paau we. Klasse IV (jonge doffers) le prijs: C. F. Hout, J. J. Philipse (2 maal), E. Vermast, Joh. van Es, E. Th. Zoeteweij en Joh. van Stee- 2e prijs: Ph. van Os, M. v. d. Dorpel, J. S. de Koeyer, L. P. Kosten, H. Paauwe, C. Vermast (2 maal), E. Everse, E. Th. Zoeteweij, C. F. Hout, Joh. van Es, W. A. Vette, J. J. Philipse, Joh. Murre en M. Mol. Klasse VI (jonge duivinnen): le prijs: M. Minnaard (2 maal), J. J. Philipse, C. A. Elenbaas, E. Vermast (2 maal), H. J. van Es, Joh. Murre, J. S. de Koeyer P. Minnaard, C. R. van Os en H. Paau we; 2e prijs: C. R. van Os, M. de Koeyer, M. C. Lamper, C. F. Hout (2 maal), H. J. van Es, Ph. van Os (2 maal), A. Zoe teweij, J. J. van Oeveren (2 maal), P. Minnaard, M. v. d. Dorpel, J. Zoeteweij en E. Vermast. Keurmeesters waren de heren J. Mourik uit Krimpen aan de IJsel en A. Peeters uit Steenbergen. In de avonduren werd op geslaagde wijze het rad van avontuur gehanteerd waar door menig bezoeker met één of meer dere prijzen huiswaarts ging. Mej. Lineke Lalkens en mej. Jo Mol te Driewegen hebben vorig jaar een jeugd club opgericht („De wantewevers"). Voor een dorpje als Driewegen mag het een bijzonderheid heten dat deze club nog steeds bestaat; zonder dat er één is afgegaan: er zijn 17 leden, die een ge ring bedrag per week betalen. Met sin terklaas hebben deze meisjes een sinter klaasfeest georganiseerd. De kinderen werden allen verrast met een cadeau en het nodige snoepgoed. Zelfs de man die het hele jaar de kachel voor hen aanmaakte in het clubgebouw werd be dacht met een boterletter en nog een geschenk. De christelijke jongensclub „De Koren halm en de meisjesclub „De Zeemeeu wen" te Hoedekenskerke hielden in het verenigingsgebouw hun gecombineerd jaarfeest. De bijeenkomst werd geopend door ds. S. J. M. Hulsbergen. Bettie en Jan den Dekker brachten de jaarverslagen op originele wijze naar voren. Verder werd de avond gevuld met enkele toneelstukjes en een creatief spel over „de verloren zoon'" H. van Oosten reikte de wisselbeker uit aan Dig Lukasse voor het voetbalspel kampioenschap, aan H. La Grand voor sjoelen en aan J. de Waal voor tafel tennis. Een tableau en een kampvuur besloten deze gezellige bijeenkomst, die werd bijgewoond door onder andere bur gemeesters mr. M. Somers en de dis trictssecretaris van het C.J.V., de heer Jac. Sinke uit Souburg. Sinterklaas heeft vrijdag een bezoek ge bracht aan de leerlingen van de lagere school in Nisse. Het feest werd gevierd in het dorpshuis. Het hoofd van de school, de heer H. de Vos, sprak enkele woorden van welkom tot de sint. Sinter klaas sprak er onder meer zijn vreugde over uit, dat het oud-hoofd van de school, de heer J. A Bommeljé, aanwe zig was. Ook burgemeester J. D. Jansen en wethouder A. M. Jansen woonden het sinterklaasfeest bij. Zaterdagmiddag heeft men bij 't natuur reservaat „De Kaloot" tussen Borssele en Nieuwdorp een cross-country gereden voor paarden. Er waren in totaal 26 rui ters. Ondanks het koude weer van zater dag was de publieke belangstelling groot. Voor de „zware cross" waren er zeven deelnemers en voor de „Lichte cross" negentien deelnemers. Er waren vier ploegen, die deelnamen, namelijk de rijverenigingen „Oranjezon" „Walche ren", „Noord-Beveland en de „Veerse Dijk-Ruiters". De uitslag van de .lichte cross": 1 G. Baas, Walcheren, met Ar- ma; 2 G. Hammink, Noord-Beveland, met Sjaak; 3 A. Cruq, Walcheren, met Sicho; 4 M. de Nood, Veerse Dijk-Rui ters, met Olaf: 5 F. Verhulst, Noord- Beveland, met Minos; 6 E. Gelderblom, Walcheren, met Lino. Uitslag van de „zware cross": 1 G. Quist, Walcheren, met Frits; 2 H. Maljaars, Oranjezon, met Paren; 3 C. Steendijk, Walcheren, met Felix; 4 L. van der Slikke, Walche ren, met Mignon; 5 J. van de Oeveren, Noord-Beveland, met Irene; 6 L. van der Slikke, Walcheren, met Jonker. Zaterdag aanstaande zal men een cross country houden op de Wouwse Plantage in samenwerking met de Oranjeruiters uit Oudemolen (N.-Br.). Zaterdag tegen middernacht heeft de bewoonster van het pand Irenestraat 5 te Terneuzen, de weduwe C., de politie gemeld, dat een vermoedelijke poging tot inbraak is gedaan in haar woning. Zij ontdekte, dat aan de achterzijde van de woning in een raam een rond gat was gesneden en uitgeslagen. De daders zijn niet binnen geweest; er is ook niets ver mist. De raad van 's-Heer-Abtskerke Is maan dagavond onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen bijeen ge weest. De gemeentebegroting voor 1964, die werd vastgesteld, sluit met een post onvoorzien van 8000.en een post voor reservering voor scholenbouw van 5000.—. Voor 1964 zal met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een rekening courant overeenkomst van 5000.- worden aangegaan. Met algemene stem men werd de heer W.. de Pundert be noemd tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Tot lid van de adviescommissie ingevolge de woon- ruimtewet werden voor 1964 benoemd de heren P. J. Elenbaas, J. Minnaard, W. Minnaard Wzn., J. Tolhoek Jzn. en J. Tolhoek Mzn. De heer J. Tolhoek Jzn. werd herbenoemd als lid van het burger lijk armbestuur. Op voorstel van de heer M. Remijnse (prot. kiezers) besloot de raad het nog niet verlegde gedeelte van de Langeweg zo spoedig mogelijk in orde te brengen. De begrotingspost voor onderhoud we gen werd daartoe van 3000.op 5000.gebracht. Tijdens de rondvraag vroeg de heer J. C. van 't Westeinde aandacht voor de herverkaveling van „De Poel". De raad besloot hier bij de bevoegde instanties nog eens op aan te dringen. Sinterklaas heeft donderdag een be zoek gebracht aan 's Gravenpolder. Om half tien 's morgens arriveerde hij ver gezeld van zwarte Piet br) de kleuter school. Nadat de hoofdleidster, mejuf frouw Verhulst, hem had verwelkomd, deelde de sint aan ieder kind een ge schenk uit. Des middags bezocht sinter klaas de Koningin Julianaschool. Woens dagmiddag was hij reeds op bezoek ge weest hij de bejaardensociëteit. Op de coöp. boerenleenbank te Colijns- plaat werd in de maand oktober een be drag aan spaargelden ingelegd van f 118.737,10 in dezelfde maand werd f 153.766,79 opgenomen. Deze maand is er dus een negatief spaarsaldo van f 35.029,69. Het spaarsaldo per 1 decem ber bedraagt f 4.388.647,01. De heer N. v. Klink heeft voor zijn be noeming als ouderling der Nederlands hervormde gemeente te Wemeldinge be dankt. De heren A. de Scheffers Jz. en W. P. Weststrate hebben hun benoe ming tot diaken aanvaard. KLOETINGE Bevallen: M. BoerSchipper, z.; L. P. Gors- seSmit, d.; J. D. RuissenDekkers, d.; J. M. de Bruinvan Meel, d.; C. J. Schipper van den Bosse, d.; T. E. EntinkDijkstra, z. Ondertrouwd: P. Slabbekoorn, 30 J. en I. M. van Liere, 22 J. Getrouwd: H. J. Wondergem, 27 J. en M. H. van de Linde, 23 j. Overleden: J. Paardekoper, 85 j. wedn. van Maatje Meulpolder. BAARLAND Bevallen: J. TraasJanse, z.; J. J. Huissen Lukasse, z. Ondertrouwd: C. van Bremen, 32 j. en J. C. Huissen, 21 J.; J. B. Huibrecht, 25 j. en P. A. Felius, 31 J. Het onderwijs krijgt op woensdag 18 december aanstaande een accent in een vergadering van de streekverbetering Tholen. Het gaat dan met name om de school- en de beroepskeuze. Twee inlei ders zullen deze zaken onder de loep nemen in het gemeentehuis van Poort vliet. Ir. J. H. H. Hasenack, secretaris van de stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk, voert het woord over de betekenis van de beroeps- en schoolkeuze speciaal voor de platte landsbevolking. De praktijk van het schoolkeuze-onderzoek voor de leerlin gen van de 6e klas van het l.o. en de 4e klas ulo wordt besproken door drs. J. W. Dippel, werkzaam aan de Zeeuwse stichting voor beroepen voorlichting en school- en beroepskeuze voorlichting. De bijeenkomst begint om half acht. In het psychiatrisch ziekenhuis Vrede rust te Bergen op Zoom zijn de over gangsexamens in de medische vakken gehouden. Van het le naar het 2e leerjaar slaagden de zusters J. A. Flipse, S. T. Oberman, M. P. Schoe en J. Verhagen en de broe ders J. de Jager, A. Pasterkamp, L. Schippers en K, Schaap. Van het 2e naar het 3e leerjaar slaagden de zusters: A. den Boer, E. J. de Feyter, F. Francke, Z. Roosenbrand, A. de Wolf, M. F. Proost, M. Wouters, A. W. van Ooyen, E. H. M. Moes en E. F. West- trate en broeder A. I. Marsilje. Voor het eindexamen ter verkrijging van het rijksdiploma ziekenverpleging B slaagden mej. C. de Bruijne, A. M. Dub beldam, E. Henneky, G. A. Kreuk en M. van 't Leven en de heren F. A. de Ko ning en S. Suurmond. Geslaagden „De Ruyterschool" in de maand november 1963. S.W.T.K.-diplo- ma A: A. F. Sundquest, P. A. de Voogd, W. J. Leenhouts, A. M. Hamelijnck. 2e stuurman G.H.V.: P. J. Glerum praktijk, J. R. J. Visser, praktijk; J. C. Nelisse, praktijk; E. C. M. Jansen, praktijk; G. C. van Malland, theorie. Radiotelegrafist 2e klasse: C. F. G. M. van Dorst, A. L. A. M. Janssen; A. J. C. Ekelmans. 3e stuurman G.H.V.: A. P. J. Raats; J. G. M. M. Knuvers; E. C. M. de Mul; D. C. Vermeulen; le stuurman G.H.V.: L. Hoogendoorn praktijk. Radarcursus: D. C. Vermeulen, radarwaarnemer; Th. F. H. J. Akkermans, radarwaarnemer; J. C. Groeneveld, radarwaarnemer; R. A. Haccou, radarwaarnemer; A. G. Koeken, radarwaarnemer; G. G. Chr. Koelman, radarwaarnemer; M. R. van Stappen, radarwaarnemer; F. F. Sunquest; A. P. Wetzel; C. J. van Tuil. Aanvullende kleine handelsvaart: W. F. Finke; J. Hoogesteger. Vrijdagmorgen is op de rijksweg bij Kruiningen een ongeluk gebeurd, waar bij de personenauto van de heer J. J. P. uit Waarde tegen een door de heer J. J. P- uit Waarde tegen een door de heer J. J. L. uit Rilland bestuurde autobus van de A.M.Z. botste, toen de personen auto op de gladde weg kwam te slippen en de hem tegemoet komende bus raak te. Dit dus in tegenstelling tot ons giste ren gepubliceerde bericht, als zou de au tobus aan het slippen zijn gegaan. BRANDJE. De Middelburgse brandweer is maan- middag rond twaalf uur gealarmeerd voor een brandje dat was ontstaan op het spoorwegemplacement. Een smeu lend hoopje papier onder een kolenwa gen kon met een straal worden geblust. Binnen twintig minuten had men de zaak „rond". VEILING GOES. 9 december. Bloemkool sfw. 35. Prei A 1 30 —34, A 2 24—26. Witlof A 1 56—61. A 2 44— 57, B 1 61, B 2 45, afw. 36. Spruiten A 2 51 —58, B 2 24—34, afw. 27. Koolrapen 8—9. Knolselderij 2 12—16. Rode kool 1 18, 2 14, B 1 1213. Groene sav. kool 2 1626. Witte kool 1 12. Boerenkool 1 28. 2 2526 Uien afw. 3—8. Peen B 1 11—18, C 1 16. Aard appelen grote 15, drielingen 7. VEILING BERGEN OP ZOOM. 9 december. Andijvie 3246. Breekpeen 8 13. Waspeen 4055. Witlof 4072. Sla 916. Kroten 8—12. Witte kool 8—14. Rode kool 10—19. Sav. kool 22—36. Boerenkool 4560. Spruiten 40190. Koolrapen 812. Uien 8 22. Prei 40—62. Cox's Orange 6085. Jona than 2548. Golden Delicious 4055. Goud renetten 2834. „Koningin Juliana" het vlaggeschip van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Drenkelingen is zaterdagmiddag om half één de haven van Burghsluis binnengevaren. Dit schip, dat nog niet in dienst is gesteld, maakt nog geregeld proefvaarten en de tocht naar Burghsluis was hier een onderdeel van. Toen de „Koningin Juliana" had afgemeerd lagen kort bij elkaar het nieuwste schip van de maatschappij en het ondste, de „Maria Carolina Blan- kenheim". Dit laatste schip zal binnen kort uit de vaart worden genomen en worden verkocht. Zijn plaats zal worden ingenomen door de „President Jan Leis", die nu al geruime tijd op post ligt in Hoek van Holland. Nadat dit schip naar Burghsluis zal zijn vertrokken gaat de „Koningin Juliana" naar Hoek van Hol land. Het redden van drenkelingen staat in nauw verband met het E.H.B.O.-werk en daarom was de Rode-Kruiscolcmne van de afdeling Schouwen West uitge nodigd de nieuwe boot te komen bezich tigen. De meeste leden waren aanwezig, evenals de leider van de colonne, dokter H. Simons uit Renesse. Dokter G. A. M. Stenger was eveneens in Burghsluis aan wezig maar de boot was een uur te laat zodat hij zich niet meer kon overtuigen van de mogelijkheden die dit schip voor E.H.B.O. biedt. Ook de secretaresse mej. A. Houtman ontbrak niet op het appel. De volledige bemanning der Blanken- heijm stond eveneens aangetreden toen de „Koningin Juliana" binnenvoer. De boot stond onder commando van stuurman P. Grotenboer, terwijl de mo toren him verzorging kregen van de machinist Kees Rhoon (een broer van Arie Rhoon de machinist van de „Blan- kenheijm"). Kapitein W. Seters was niet aanwezig omdat hij met de „Jan Leis" op post moest blijven in Hoek van Holland. Omstreeks half drie werden de motoren gestart en voer het gezelschap de haven uit. Al spoedig draaiden de motoren vol gas en nam kapitein Minneboo van de Blankenheijm het roer ook eens in han den. Enkele draaiproeven bewezen wel dat het schip ondanks zijn betrekkelijk hoge snelheid, 11 mijl, zeer snel kan keren. Voldaan keerde het gezelschap weer te rug en nadat allen van boord waren begon het schip aan de reis naar Hoek van Holland. De Blankenheijm verge zelde het schip nog een paar kilometer naar zee. Het is nog niet bekend wanneer de „Jan Leis" naar Burghsluis komt, maar voor nieuwjaar zal dit niet meer zijn. Maandagmorgen kregen twee auto's op het kruispunt Oude Vlissingsche weg- Schroeweg-Segeerssingel te Middelburg materiële schade, toen de bestuurder van een bestelwagen, K. A. Z. uit Middelburg geen voorrang verleende aan de automo bilist C. S. uit Oostkapelle. De directie van de spiegelglasfa- briek te Sas van Gent kon zater dagnacht rustig gaan slapen! De verwachting dat de muren van het ontspanningsgebouw niet bestand zouden zijn tegen de schokken, ver oorzaakt door de teenagershow, is ongegrond gebleken. Wel deden en kele hoogtepunten van de show de muren even trillen maar de con structie van het gebouw had niet de minste moeite, de nu en dan op laaiende geestdrift te weerstaan Behoudens een tweetal storingen In de stroomvoorziening tijdens de recht streekse radio-uitzending en het bezwij ken van een met teenagers volbeladen tafeltje, is de avond eigenlijk rustig ver lopen. Overigens mag het wel een won der worden genoemd dat de muren niet In verband met de thans in uitvoering zijnde bouw van een nieuw rijksarchief in de Middelburgse Abdij wordt thans een herindeling van een aantal diensten en instellingen in dit gebouwencomplex actueel. Aan de rijksgebouwendienst is thans verzocht te willen nagaan hoeveel de kosten zullen bedragen voor het ge val in de kanunnikenwoningen (het hui dige rijksarchief) het Zeeuws Museum zou worden ondergebracht. Een voorolpig onderzoek door deskun digen wees uit, dat deze vleugel van de abdij (tussen ambtswoning commissaris en de Balanspoort) zeker geschikt zou zijn voor huisvesting van het museum. Er zijn drie verdiepingen, waarvan b.v. de zolder zou kunnen worden ingericht als expositieruimte voor de klederdrach ten. Op de tweede verdieping is gelegen heid voor permanente exposities, terwijl de zaal boven de dubbele poort geschikt zou zijn voor incidentele tentoonstellin gen. Voordat echter het museum in deze vleugel zou kunnen trekken, zou een restauratie nodig zijn. Het is evenwel nog niet mogelijk nu reeds vast te stellen, dat het Zeeuws Musem inderdaad in de abdijvleugel zal trekken. Het vrij komen van deze gebouwen dwingt namelijk tot het in beschouwing nemen van een aantal huisvestingsproblemen van andere in stellingen. Met name wordt daarbij gedacht aan de provinciale biblio theek, die reeds jarenlang worstelt met een groot ruimtegebrek. In het geheel van eventuele verhuizingen moet voorts bekeken worden wat er dient te gebeuren met het huidige gebouw van het museum in de Wage- naarstraat, terwijl ook de vraag of er inderdaad een Deltamuseum komt in de Kolveniersdoelen (vml. militair hospitaal), te zijner trjd in het kader van deze overwegingen moet wor den beantwoord. Zonder op beslissingen dienaangaande vooruit te willen lopen heeft het college van G.S. verzocht aan de rijksgebou wendienst een nadere studie te maken van de huisvestingsmogelijkheden voor het Zeeuws Museum in de kanunniken woningen. capituleerden voor de enorme druk van de bijna duizend bezoekers in het veel te vol gestouwde gebouw. Eerlijk gezegd hebben de Zeeuws- Vlaamse en Belgische teenagers (er wa ren voorts opvallend veel volwassenen in de zaal) het optreden van de verschil lende sterren en het Italiaans-Belgisch teenageridoo) Salvatore Adamo betrek kelijk kalm opgevangen Achter in de ruime zaal (waar vrijwel niemand iets kon zien) probeerden wat enthousiaste meisjes de aandacht te trekken met een eenzaam spandoekje, een schuchter in gezet „A-da-mo" had weinig succes, ter wijl de stroom van handtekeningen- jaagsters tijdig werd ingedamd. Neen, het 20-jarig zangidool uit het Waalse Jemappe miste na afloop zelfs geen knoop van zijn jas De avond in de gezellig versierde ont spanningszaal begon met een openings- speechje door Sas van Gent's burge meester R. A. J. de Boer. Daarna volgde het bekende „top-of-flop"" plaatjesspel onder leiding van Herman Stok, waarbij als juryleden fungeerde Lanny meijer, Truus Slock, Wim Remery en de Ram- blers-demedewerker Dub Dubois, die hun goed- of afkeuringen vrij deskundig ar gumenteerden. Co de Kloet, Herman Stok en de „Ram blers" onder leiding van Theo Uden Masman, repeteerden daarna even voor de rechtstreekse uitzending van kwart over negen. Na de bekende spanning vóór zo'n uitzending zenuwachtig heen-en-weer geloop, chronometers raadplegen en de mededeling dat „Vos- kuil-nog-op-de-lijn-zat" zette de volle zaal op tijd en bijzonder krachtig het „vijf-seconden-van-woef" in. Greetje Moona kreeg een ovationeel ap plaus, maar het daarop volgend optre den van het driemans-bandje „The Ex- plosians'1 kwam kennelijk te hard aan, want prompt viel het licht én de ver binding met Hilversum uit! „Sas van Gent zat even zonder stroom" zei Her man Stok met een knipoogje naar de zaal, tot de luisteraars in Nederland. Succes oogstte ook Imca Marina met haar „Maria Helena" maar toen de schuchter lijkende Adamo zijn succes nummer „Amour Perdu" in de aether en de volle zaal lanceerde, was de reactie van dien aard dat de stroom in hel ge bouw het opnieuw begaf Applaus en bijval kreeg ook de Ram- blers-medewerker Wim Kuilenburg met zijn „La Bamba" en de nieuwste versie van „Hebaberiba". Onder bescherming van 'n uitgebreid escorte tegen een op dringerige meute van „sweet seventeens" moest de Belgische mijnwerkerszoon (heeft wel Iets weg van Aznavour) na afloop uitgeleide worden gedaan. De toch wel geslaagde avond werd besloten met een diseobaJ dat overigens door de enorme drukte meer de allure had van een „schuifelen-op-de-plaats"..„ COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1115, Andijvie 3555 per kg. Bloemkool HA: 7 stuks 67—97, 8 stuks 56— —82. Rode kool 8—14, Gele kool 14—21, Groe ne kool 24 per kg. Sla I 1120, EI 610 per stuk. Spruiten IA 7090, HA 6669, IB 56— 58, ID 6680 per kg. Selderij 1220, Peterse lie 1521 per bos. Grote Peen 915, Uien 13 22, geschoond 24, Boerenkool 2636, Wit lof IA 69—82, HA 56—72, IB 50—68, UB 40— 60 per kg. Aanvoer 36.000 kg. Black Alicante 2.45231, Cox's Orange Pippin IAA 85—92 IA 79—83, IB 52—55, IC 30, UA 57—66. Goud- reinetten IAA 48—53, IA 38—52, IB 39—45, IC 38—41. Glorie van Holland IAA 36—38, IA 39 —40, IB 31—35, IC 24—27 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 1977. Vette koeien en ossen 1584. Varkens 393. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit), (in ets. per kg) Vette koelen 340—375 290—330 260—290 Varkens (levend gew.) 253 251 248 Vette koeien aanvoer groter, handel redelijk, prijzen le kwaliteit goed prijshoudend, ver der onveranderd, prima's boven notering. Varkens (levend gew.) aanvoer als vorige week, handel vlug. prijzen hoger, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen f 2,10—f 2,20 per kg. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Aanvoer 379.160 stuks, handel rustig. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 47 tot 52 grap» 9.71—10.00: 52 tot 57 gram 9.99—10.74: 57 tot 62 gram 10.95—12.36: 62 tot 66 gram 12.80 13.41. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe, volgens monster basis 17 procent vocht alleen voor de beste kwaliteiten tot f 35.50 levering deze volgende week, franco Rotterdam per schip. Zomergerst volgens monster f 23.50 f 26.50: Haver volgens monster f 21.50 f 24.00: Groene erwten volgens monster f 40,0050.50; Schokkers volgens monster f 40.00— f 65.00 franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klelaardappelen 35 mm opwaarts. Eigenhei mers 13.00—16.00; Bintje 11.00—12.50; Beve lander 14.00—16.50; Meerlander 12.00—14.50; IJselster 8.5010.00. Kleiaardappelen 38 mm opwaarts. Eigenhei mers 13.5016.75, Bintje 11.5013.00: Furore 12.5013.25. Kleiaardappelen voor de export. Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd 12.00; Alpha 45 mm opwaarts geen handel; IJselster 35 mm opwaarts 8.00. Zandaardappelen 35 mm opwaarts. IJsselster 7.008.00: Bintje 8.50—9.00: Libertas 8.00 8.50. Zandaardappelen voor de export. IJsselster 40 mm opwaarts geen handel: Bintje 35 mm opwaarts 8.509.00; Libertas 35 mm opwaarts 8.00; Diverse zandrassen 35 mm opwaarts geen handel. Stemming: Binnenland, rustig; Export, luste loos. Voeraardappelen 2.504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsviorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VLASMARKT ROTTERDAM. 9 december. Waterrootvlas: lage soorten van f 2.10 tot f 2,30. middensoorten van f 2,35 tot f 2,60, best vlas van f 2.65 tot f 2,85. Dauw- rootvlas van f 1,80 tot f 2,30. Breekvlas: van f 1,tot f 1,75, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken van f 0.75 tot f 1,1714. De aanvoer van waterrootvlas was ln de af gelopen week tets minder dan vorige weken, maar desondanks toch ruim. Het aanbod be stond grotendeels uit midden- en goede mid densoorten waarvoor een goede belangstel ling was. Voor best vlas en lagere kwalitei ten bestond eveneens goede belangstelling, maar het aanbod hierin Is gering. De pro- duktie werd vrijwel geheel verkocht De prij zen waren goed prijshoudend en liepen ver der op. De produktie van dauwrootvlas was iets ruimer, alle partijen werden verkocht. Het aanbod van breekvlas is klein, de pro duktie wordt wekelijks opgenomen. De pro duktie van gezwingelde lokken word' steeds ruimer, het aanbod wordt voortdurend afge nomen, de prijzen waren vast. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen aanvoer 3420 kg, f 0.91 f 1,20. Schar 274 kg, bot 243 kg, wij ting 236 kg, schol 260 kg, sprot 945 kg, kabeljauw 66 kg, ongesorteerde vis 5 kg. Op 8 december over leed ons bemind klein kind en neef JACOBUS WILLEM BRASSER op de leeftijd van bijna 30 jaar. Psalm 103 vers 15 en 16. Uit aller naam, wed. Jks. Brasser Westkapelle, 't Hout 22. Heden is van ons heen gegaan onze lieve broe der, zwager en oom PIETER JOHANNES KOOMAN, echtgenoot van Pieternella Jansen, op de leeftijd van 60 jaar. Familie Kooman Familie Jansen Den Haag, 7 december 1963. Condc*.eantieadres Narcislaan 215, Den Haag (Kijkduin). Heden is van ons weg genomen mijn geliefde kleinzoon •JACOBUS WILLEM BRASSER op de leeftijd van 29 jaar en 11 maanden. „Dat de Heere ons moge sterken in dit zware verlies". Wed. J. Minderhoud- Louwerse Westkapelle, 8 december 1963. Heden nam de Heere op het alleronver wachts van ons weg in het Gasthuis te Middel burg, ons innig geliefd iochtertje en zusje ANTHONETTA op de jeugdige leeftijd van 15 jaar eD 6 maan den. Haar diepbedroefde ouders, broer en zusje, C. G. Flikweert M. Flikweert- Leendertse Bram Lenie Wolphaartsdijk, 8 december 1963, Bouwenputseweg 1. De teraardebestelling zal plaatshebben op de begraafplaats te Oud- Sabbinge op donderdag 12 december a.s. te 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11