Mulder en Peter v. d. Schaaf namen zelfverzekerd de bekers weer mee Gesprek met Tholen Rillandia kracht helft van de buit uit Dinteloord mee terug AGENDA Nationale cracks kwamen weer niet WALCHEREN Stichting Zeeuws Autotransport van start Woord, van gereformeerde zijde VCK knap gelijk tegen Good Luck Bussums meisje wordt vermist K.L.M.-personeel wacht af EXAMENS MOEITE VERGEEFS JUNIOREN! UITSLAGEN NIET ZOMAAR NOORD-ZEELAND AUTO OVER DE KOP ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dinteloord-Rillandia 2-2 Spui-Tern. Boys 2-3 Meeuwen-Chrislandia 5-7 VCK-Good Luck 3-3 Krabbendijke-Zuilichem 3-3 BIJ SINT-NICOLAASCROSS VAN DYNAMO Auto reed in sloot Arbeidsongeval op suikerfabriek Raad vergadert Auto slipte 2 gewonden Hontenisse met 6-5 stemmen voor nieuwe centrale dienst Ook Vogelwaarde voor nieuwe centrale dienst Intrede ds. Vellekoop te Ouwerkerk Intrede ds. J. Duk te Domburg Ambtsjubileum van ds. E. P. J. Jebbink Inentingen tegen polio LANDELIJK ZATERDAGVOETBAL Prins Bernhard pleit voor coördinatie van hulpverlening Negen procent voor N.S.-personeel voorgesteld MAANDAG 9 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het was eigenlijk van te voren al weer een uitgemaakte zaak, zaterdag tijdens de zesde Sint-Nicolaascross van het Mid delburgse Dynamo. Senior Cas Mulder favoriet van Dynamo en A-junior Peter v. d. Schaaf idem van Mara thon Vlissingen hadden hun bekers van vorig jaar voor deze gelegenheid uit de kast gehaald, maar dat was niet eens nodig geweest: de winnaarsbokalen kon den er meteen weer ingezet worden, die van Peter voorgoed. Want al mocht dan wat Cas Mulder betreft Sjakie van Ee- kelen van het Roosendaalse Thor de af gelopen weken in blakende vorm verke ren, de Middelburgse atleet én Peter v. d. Schaaf namen zó zelfverzekerd de „kop", dat kennelijk niemand het vanaf de eerste meters waagde om ze daarvan af te halen. Het was jammer, dat het bij de senio ren een uitgemaakte zaak was. Hein Cu jé kon er niets aan doen, hij suk kelt al weer een maand lang met een onwillige achillespees, maar andere nationale cracks voelden zich niet ge roepen om een tegenprestatie te or ganiseren ten aanzien van de Zeeuw se atleten, die toch immers vaak op wedstrijden buiten hun provincie acte de présence geven. Het Dynamo-bestuur had uitnodigingen gestuurd naar nationaal kampioen Kees Clement, naar Cees Snepvangers, ook al één van de groten, en naar Dick de Bruin, voor wie Zeeland toch niet zo onbekend meer is. De moeite was echter vergeefs geweest; noch Clement, noch Snepvangers noch De Bruin hadden er heil in gezien om in Middelburg strijd te leveren..... Zaterdag een paar uur vóór de cross was de situatie nog zo, dat het Dynamo-be stuur nog met de gedachte rondliep om dit atletiekgebeuren maar af te gelasten. Er waren maar net 30 inschrijvingen bin nengekomen. Na afloop van de wedstrijd stonden de gezichten van de bestuurders heel wat vrolijker: de atleten op de cracks dan uitgezonderd hadden hen niet in de steek gelaten. Toen de strijd begon waren er 70 lopers komen opda gen, nog wel geen wedstrijd van Bel gisch allure, maar wat onze zuiderburen kunnen schijnt in Nederland niet voor elkaar gebracht te kunnen worden Peter v. d. Schaaf lag meer dan een hal-|Pe_uitelagenjzijn: C-junioren: 1. G. Oer- ve baan voor toen hij de 5 km lange 1 cross voor de A-junioren had beëindigd. Aanvankelijk kon D. Heynen van Thor hem nog wel bijbenen, maar omstreeks de helft van het parcours liep de Vlis- singse juniore spelenderwijs van zijn te genstander weg en bleef steeds ver der weg. De strijd bij de B-junioren 2000 me ter ging tussen twee niet-Zeeuwen: Piet Baaten van Diomedon uit Steenber gen en Niek Karremans van MOC uit Bergen op Zoom. Met een paar meter voorsprong ging Baaten als eerste door de finish. Lauret van Scheldesport werd 3e. G. Oerlemans, ook al een Diomedon- atleetje, won de 1000 metercross bij de C-junioren, vóór Sjaak Reijerse van A.V. '56 en Wim de Grave van Zld. Sport. Bij de niet-K.N.A.U.-junioren was l.t.s.-le- raar Lindenbergh weer met zijn dappere groepje scholieren present en hier was het T. v. d. Vliet, die de eerste prijs in de wacht sleepte. Bij de niet-K.N.A.U.- leden boven de 16 jaar ging de strijd tus sen de commando's Wabbers en de Toot uit Roosendaal, die door Walbers met klein verschil gewonen werd. Na afloop reikte Dynamo-voorzitter Gerard Rodts in restaurant Suisse de prijzen uit. Wat de strijd zelf betreft, natuurlijk, bij de senioren gaf Sjaak van Eeke- len zich niet zomaar gewonnen. Hij liet Cas Mulder echt niet zomaar weglopen; hij bleef 7 van de 8 ron den van 1000 meter elk heel dicht bij de Middelburgse favoriet. Pas in de laatste 1000 meter stoomde Cas defi nitief van hem weg, maar toen was er ook bepaald geen houden aan. Hans Bostelaar van Dynamo legde beslag op de derde plaats en Wim den Hamer van Scheldesport Terneu- zen kwam als vierde en le B-klasser door de finish. Bij de C- en D-klassers was het een bul ten-Zeeuwse aangelegenheid: M. de Wit te van Thor, W. van Baal van Agatos, J. Raaphorst van Trekvogels en J. de Wijs van Agatos verdeelden de eerste 4 plaat sen, voordat L. de Visser van Schelde sport als eerste Zeeuw beslag mocht leg gen op de 5e plaats. (Advertentie) Kaarslicht warme vreugde! GOUDA KAARSEN lemans (Diomedon) 4.57.2, 2. I. Reyerse (A.V. '56) 5.04.2, 3. W. de Grave (Zld. Sport) 5.11.6, 4. B. de Mooy (Diomedon) 5.15, 5. A. Houtermans (A.V. '56) 5.17.2; niet-K.N.A.U.-junioren1. T. v. d. Vliet (Goes) 5.21, 2. L. Hooftman (Middel burg) 5.25, 3. L. Mohr (Goes) 5.30, 4. P. de Oundert (Goes) 5.47, 5 P. Hooftman (Goes) 5.50; B-junioren: 1. P. Baaten (Diomedon) 8.20.4, 2. N. Karremans (M OC) 8.22.7, 3. N. Lauret (Scheldesport) 8.44, 4. A. Leenhouts (Zwin) 8.53, 5. D. van Soelen (Marathon) 8.54, 6. A. Tho- lenaar (Minerva) 9.14, 7. J. v. d. Dries (Marathon) 9.31, 8. C. v. d. Bulck (Zld. Sport) 9.33, 9. D. Huige (Dynamo) 9.37, 10. B. Ludema (A.V. '56) 9.39. A-junioren: 1. P. v. d. Schaaf (Mara thon) 20.33.4, 2. D. Heynen (Thor) 21.04.3, 3. J. Polvliet (A.V. '56) 22.15.4, 4. P. Maartense (Dynamo) 22.19.5; niet K.N.A.U.-leden: 1. J. Walbers (Roosen daal) 21.43.4, 2. L. de Toot (id.) 21.45.8, 3. J. Lindenbergh (Goes) 22.30. Senioren A- en B-klas: 1. C. Mulder (Dynamo) 29.26, 2. J. van Eekelen (Thor) 29.34.8, 3. H. Bostelaar (Dyna mo) 30.49.2, 4. W. den Hamer (Schelde sport) 31.43, 5. B. v. d. Berg (Sprint) 31.52; C- en D-klas: 1. M. de Witte (Thor) 32.26.8, 2. W. van Baal (Agatos) 32.30.4, 3. J. Raaphorst (Trekvogels) 33.25, 4. J. de Wijs (Agatos) 33.50, 5. L. de Visser Scheldesport) 34, 6. H. Reyn hout (Dynamo) 34.05, 7. H. van Nek (Atleta) 34.12, 8. D. Jeras (Dynamo) 34.17, 9. R. Mondeel (A.V. '56) 34.30, 10. J. van Riel (Dynamo) 34.36. De clubbeker bleef in bezit van Dynamo, de 2e clubprijs ging naar Scheldesport. MIDDELBURG Met twintig aangesloten ondernemers kan met ingang van 1 januari 1964 de Stichting Zeeuws Autotransport van start gaan. Zaterdagmiddag werden de voorbereidende werkzaamheden van de begin dit jaar opgerichte stichting af gerond tijdens een vergadering in „De Landbouw" te Goes. De heer J. J. Lo- kerse te Kapelie werd benoemd tot be heerder van het bemiddelingskantoor. De Stichting Zeeuws Autotransport heeft onder meer tot doel het onderling verdelen van de vracht als een van de aangesloten ondernemingen in het be- roepsgoederenvervoer de hoeveelheid vracht met het eigen wagenpark niet meer aan kan. Het is de bedoeling, dat dit wordt doorgegeven aan het bemid delingskantoor, dat dan een andere ver voerder onder de aangesloten bedrijven inschakelt. Gelukt dit niet, dan kan het bemiddelingskantoor ook trachten de vracht onder te brengen bij vervoerders, die niet bij de Stichting Zeeuws Auto transport zijn aangesloten. De stichting stelt zich tevens tot doel bij te dragen aan een betere siuatie in het beroeps- goederenvervoer op de weg met name op het gebied van een verantwoord prijsniveau. Het dagelijks bestuur van de stichting wordt gevormd door de he ren J. H. Roose (voorzitter), J. M. Blommaard (vice-voorzitter) en J. J. Snoep (secretaris). Op het eind van de suikerbietencam pagne heeft zich op de fabriek van de C.B.S. nog een ernstig arbeidsongeval voorgedaan. De arbeider R. S. uit Sas van Gent, die werkzaam is aan de sui kercentrifuges kreeg de houten spaan, waarmee de suiker wordt losgekrabd, in zijn lichaam. Op onverklaarbare wijze raakte deze spaan beklemd en brak af. Bij het afbreken drong de scherpe kant juist onder de ribben van R. Het slacht offer trok de spaan zelf uit zijn lichaam. Dokter Puylaert uit Sas van Gent liet het slachtoffer per ambulance naar het r.-k. ziekenhuis te Sas van Gent over brengen, waar chirurgisch werd ingegre pen. Zondagmorgen omstreeks 5 uur is op de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg mevrouw E. P. uit Middelburg met haar personenauto in een slip geraakt. Zij reed de sloot in. De auto werd licht be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. GR1JPSKERKE Raad komt bijeen De gemeenteraad van Grijpskerke zal in de cunsdag te houden vergadering een voorstel behandelen tot vaststelling van een partiële wijziging in het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Dit in verband met de gedeeltelijke goedkeuring door Gedeputeerde Staten van dit plan. B. en w. stellen voorts voor afwijzend te beschikken op het verzoek tot subsidie door de nationale campagne „Opge ruimd staat netjes". Het tekort van de Grijpskerkse V.V.V. bedraagt over 1963 176,05. B. en w. stellen voor in verband hiermee een bij drage van 100,te verlenen. De heer J. J. Engelvaart heeft optie ge vraagd op een stuk bouwgrond in het uitbreidingsplan (Kerkstraat). B. en w. stellen voor deze optie te verlenen. Het bestuur van de christelijke kleuter school heeft een dergelijk verzoek inge- Middelburg City: Op kamers bij die vrouw, 20 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: Op kamers bij die vrouw, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: De prijs der liefde, 20 uur, 18 jaar. Prins van Oranje: Algemene le denvergadering C.B.T.B., 10 uur. Bergen op Zoom Roxy: Elvis op z'n best, 20 uur, a.l. SEROOSKERKE (S.) Sint-Nicolaasfeest voor bejaarden Donderdagmiddag bracht Sint-Nicolaas met zijn knecnc een bezoek aan de be jaardenbijeenkomst in het Dorpshuis te Serooskerke TSch.). Sint-Nicolaas had voor elk der bejaar den een cadeautje meegebracht hetgeen vergezeld ging van een gedicht. Zwarte Piet reikte de cadeautjes uit, waarna de gedichten werden voorgelezen, hetgeen met de nodige hilariteit gepaard ging. Uit volle borst zongen de bejaarden de Sint-Nïcolaasliedjes- Het was een gezel lige middag, die te snel voorbijging. OOSTERLAND Sint-Nicolaas in kleuterschool Sinterklaas en zwarte Piet brachten een bezoek aan de christelijke kleuterschool Radda Barnen" te Oosterland. Onge veer twee uur arriveerde het illustre ge zelschap aan de school. De 65 leerlinge- tjes zongen daar de sint toe. Later moesten de kleuters op beurten een lied je zingen en kreeg de één een lofprijzing, terwijl de ander een vermaning werd toegediend. Zwarte Piet was gul met pe pernoten, terwijl er ook werd getrak teerd op chocolademelk. Zelfs het onder wijzend personeel werd niet overgesla gen; mej. Beije als hoofd en mevr. Dale bout-van Dijice als leidster, mochten een cadeau in ontvangst nemen van sin terklaas. Tot slot kregen alle kinderen een prentenboek en een zak snoep om mee naar huis te nemen. Sint op bezoek bij bejaarden Op de bejaardenbijeenkomst, die donder dagmiddag in het hervormd verenigings gebouw te Oosterland werd gehouden onder leiding van mevrouw Stoutjesdijk- van 't Hoff werd het Sint-Nicolaasfeest gevierd. Het volledige damescomité was aanwezig. Er was volop traktatie en er heerste een ongedwongen feeststem ming. Er werden verschillende liederen ten gehore gebracht, waaronder het clublied. Mevrouw Capelle-van den Berg bespeelde het orgel. Zowel de heren als de dames mochten ten slotte een cadeau tje in ontvangst nemen. De heer H. van der Maas bracht in de Zeeuwse taal een gedicht over het sinterklaasfeest. Tegen het einde kwam nog de wekelijkse gym nastiekles onder leiding van de heer M. Roks, waaraan een 24-tal bejaarden deel nam. STAVENISSE Sint bij de kleuters Donderdag bracht Sint-Nicolaas met zijn zwarte knecht een bezoek aan de kleu terschool te Stavenisse. Omstreeks 2 uur ariveerde hij daar met zijn gezelschap en werd hem door de kleuters een harte lijk welkom toegezongen. Nadat hij ge zeten was, sprak mej. Van Elsacker er haar vreugde over uit, dat hij de kleu ters van Stavenisse niet vergeten was. Daarna werden diverse spelletjes ge daan en liedjes gezongen. Ook richtte de sint tot elk van de kleuters een persoon lijk woord. Omstreeks half vijf was het feest geëindigd en kreeg Sin'-Nicolaas de dankbare taak toebedeeld om de pak jes aan de kleuters uit te reiken. Keuring dienstplicht Te Breda werden 11 ingeschreven dienstplichtigen uit de gemeente Stave nisse van de lichting 1965, dus geboren in het jaar 1945, gekeurd. Hiervan wer den negen personen direct goedgekeurd. In twee gevallen werd nog geen beslis sing genomen. diend voor een stuk grond op de hoek van de Burgemeester Bouwmanstraat en dr. S. H. Boertastraat. Het bestuur wil deze grond bestemmen voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. B. en w. stel len voor de beslissing op dit verzoek aan te houden. De heer J. Walraven, aanne mer te Sint-Laurens, heeft optie ge vraagd op een bouwterrein in het uit breidingsplan ten behoeve van woning bouw. B. en w. stellen voor deze optie te verlenen. B. en w. stellen verder vóór het bedrag der vergoedingen voor het tijdvak 1958 tot en met 1962 voor de bij zondere lagere school vast te stellen op 22 306,67 en het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uitga ven op 22.493,05. De vergadering be gint om half tien. VLISSINGEN De Middelburger S. E. van E. slipte za terdagmorgen omstreeks tien uur met zijn personenauto op de West-Souburg- seweg te Vlissingen. De auto sloeg een paar keer over de kop. De wagen werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DRIEWEGEN De gemeenteraad van Driewegen zal in de vergadering van vrijdag onder meer de begroting voor 1964 vaststellen. Voorts staat er een aanvraag voor een premie tot verbetering van de woning van Jan van de Guchte op de agenda. De vergadering begint om half acht. Sint in Driewegen Sint heeft ook Driewegen niet vergeten. Hij bracht met zijn knecht een bezoek aan de kleuterschool en de openbare la gere school. De kinderen werden allen verrast met cadeautjes en snoepgoed. Verschillende meisjes en jongens voer den het toneelstuk op getiteld: „Hand werkles". Sint liet enkele „zware" jon getjes bij zich komen. OVEZANDE Zendingscollecte zendingscollecte in de De hervormde kerk te f 101,50 opgebracht. Nederlands Ovezande heeft KLOOSTERZANDE Zwanen op bezoek Vorige week zijn in de brandput gelegen aan de Pastoor Smulderstraat te Kloos- terzande, twee prachtige zwanen neer gestreken. De edele vogels genoten gro te belangstelling van de jeugd. Ook de ouders keken hun ogen uit, en voorza gen de dieren rijkelijk van voer. Bouw van bungalows Aan de Margrietstraat te Kloosterzande zullen enkele bungalows worden ge bouwd. Aangezien ook hier nog steeds een gebrek aan woningen heerst, is deze bouw zeer welkom. De fa. D. v. Kerck- hoven zal dit voorjaar de bouw ter hand nemen. Plan voor aanleg ijsbaan Indien het winterweer er voor zorgt, dat er kans op ijs komt, bestaan in Kloos terzande plannen om de speelweide aan gelegd langs de Emmastraat, om te werken tot een ijsbaan. Verbetering Hulsterweg Na een lange voorbereiding is men thans begonnen met de verbetering van de rijksweg, plaatselijk genaamd „De Hul sterweg", in de kom van Kloosterzande. De tuintjes, die voorheen een sieraad vormden van de weg, zijn reeds groten deels verdwenen. Waar de tuintjes lagen wordt een riool gegraven en daarboven zal een tegelpad worden aangelegd. Evenals op de Oostzijde van de weg, zal nu op de westzijde ook een rijwielpad worden aangelegd. Voor de voetgangers en voor het overige steeds drukker wor dende verkeer, zal een en ander wel een verbetering betekenen. JOSTBIIRG Vorige week is de Oostburgse winkelier A. V/. F. op de rijksweg Oostburg- Draaibrug met zijn auto geslipt en in een naast de weg gelegen sloot terecht gekomen. De bestuurder liep enkele lich te verwondingen op, terwijl ook zijn jeugdige medepassagiers P. van K. uit Oostburg licht gewond werd. De auto werd vrij zwaar beschadigd. De slip, die op een rechte weg gebeurde, is waar schijnlijk te wijten aan een dun ijs- laagje met rijp op het wegdek. Het heeft maar weinig gescheeld of het bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen had weer een plan voor een nieuwe dienst moeten ontwer pen. Het gelanceerde plan tot reorgani satie van de dienst noodzakelijk ge worden door de voorgenomen uittreding van Terneuzen kreeg vrijdagmiddag in de gemeenteraad van Hontenisse maar een heel matig onthaal. De oppo santen drongen zelfs aan op een stem ming, die tot gevolg had, dat het ont werpplan met de kleinst mogelijke meer derheid (6 voor en 5 tegen) werd goed gekeurd. Tegen stemden de heren H. A. A. baron Collot d'Escury (v.v.d.), R. Ra demakers, J. J. Cornelissens, M. J. de Mooij en J. P. Sponselee (allen k.v.p.). De meeste bezwaren kwamen van de heer Rademakers, die de dienst te duur vond („Waar zullen de kosten eindi gen?") en die pleitte voor een eigen dienst, desnoods met de buurgemeenten Vogelwaarde en Graauw. Waar die kos ten en in feite de prijzen en lonen zullen eindigen kon burgemeester C. J. van Hootegem met de beste wil van de we reld ook niet voorspellen. Maar wel kon hij verzekeren, dat een eigen dienst heel wat meer zou gaan kosten. De heer Col- lot had maar weinig vertrouwen in de nieuwe regeling. „De vorige heeft ook niet veel succes gekend", zo voegde er aan toe. De begroting voor 1964, door de raad post voor post behandeld, werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De ge wone dienst met totaalcijfers aan inkom sten en uitgaven van ruim een miljoen gulden is sluitend gemaakt met een post onvoorzien van bijna f 16.000. Ook de be grotingen voor sociale zaken en voor het gecombineerd armbestuur kreeg de goedkeuring van de raad. Tot gemeentelijk vertegenwoordiger en diens plaatsvervanger bij de N.V. Water leidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaande ren werden herbenoemd, respectievelijk burgemeester C. J. van Hootegem en ge meentesecretaris O. A. E. Verstraaten. De gemeenteraad van Vogelwaarde heeft zich vrijdagavond zonder hoofdelij ke stemming geschaard achter het voor stel van b. en w„ om deel te nemen aan de nieuwe gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De vaststelling van de begroting voor het jaar 1964 geschiedde eveneens zon der hoofdelijke stemming, terwijl geen der raadsleden behoefte bleek te hebben aan het houden van algemene beschou wingen. Besloten werd een geldlening door de stichting sociale werkplaats „Hulster Ambacht" te Hulst groot f 50.000 te ga randeren voor wat betreft de rente en aflossing. De raad keurde het voorstel van b. en w. goed om maximaal f 150 bij te dragen aan de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool. Uit Vogelwaarde volgen slechts twee leerlingen het muziekonder wijs aan deze school. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de gemeentesecretaris B. A. de Schepper. Tijdens de raadsverga dering werden beëdigd de kassier G. P. E. Serrarens, de waarnemend secretaris A. J. Warrens en tot waarnemend kas sier mejuffrouw M. de Schepper. Tijdens de rondvraag vroeg de heer F. Valckx of het mogelijk is de ver lichting in het kerkdorp Ossenisse 's avonds te laten branden van elf uur tot middernacht. Hij zei persoon lijk te hebben ervaren, dat het ver lichten van de straten te Ossenisse tijdens dat laatste uur van het etmaal noodzakelijk is. Een mededeling, die in de raad wel enige hilariteit veroor zaakte. Burgemeester P. J. G. Mol- thoff beloofde de noodzaak eens te zullen laten onderzoeken. Verkeersongeval Kuitaart De melding van het verkeersongeval op de Hulsterweg nabij Kuitaart (P.Z.C. van 3 december jl.) behoeft een cor rectie. Het was niet de heer M. uit Bier vliet, die bij het inhalen van een vracht auto, de tegemoetkomende De R. uit Zaamslag hinderde, doch juist anders om. M. moest in de berm uitwijken doordat hem de onbelemmerde doorgang werd verhinderd door de inhalende De R. Na een vacature van twee en een half jaar heeft de hervormde gemeente van Ouwerkerk sinds zondag weer een eigen predikant. Het is ds. P. N. Vellekoop, emeritus-predikant te Delden, die zon dagmiddag intrede deed als bijstand in het pastoraat. Ds. J. B. Assendorp van Zierikzee die te vacante periode consulent was, hield de inleidende prediking, waarna de gemeen te zong gezang 105 vers 1, 4 en 5. Na de geloofsbelijdenis klonk gezang 149 vers 3 en na de genadeverkondiging gezang 149 de verzen 1 en 2. Voorts zong men nog psalm 86 vers 6. De schriftlezing was uit Num. 27 vers 12—17 en Joh. 1 vers 1116. Als tekst voor de prediking had ds. Assendorp gekozen Matt. 9 vers 3638. Onder het zingen van gezang 184 vers 1 tot en met 5 vond de kansel wisseling plaats. Ds. Vellekoop predikte naar aanleiding van Matt. 22 vers 3440. Na de predi king liet ds. Vellekoop zingen gezang 225 vers 1, 2 en 4. Ds. M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk opende daarna de rij der sprekers namens de classis en ring Zierikzee en namens het predikanten convent. Burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland feliciteerde namens de burgerlijke gemeente. Hij noemde dit pastoraat een goede afsluiting van een predikantenloopbaan. Diaken P. Vijver berg sprak namens de hervormde kerke raad. Tevens dankte deze diaken de con sulent en de ringpredikanten. Namens de kerkvoogdij heette de president-kerk voogd J. L. Kuijper de nieuwe predikant welkom. Ten slotte sprak nog een broer van ds. Vellekoop. Op diens verzoek zong de gemeente gezang 121 vers 1 en 2. Ds. Vellekoop sprak een dankwoord. In het dorpshuis kon men vervolgens de nieuwe predikant begroeten. Na in de morgendienst door de consu lent ds. B. Duisterhof van Aagtekerke te zijn bevestigd, waarbij als tekst voor de predikatie was gekozen Hand. 16 vers 9, deed ds. J. B. Duk zondagmid dag intrede als predikant van de ser- vormde gemeente van Domburg. Als tekst voor zijn predikatie had ds. Duk genomen Jes. 40 vers 1. Na de dienst werd de nieuwe predikant na mens de kerkeraad en de hervormde ge meente toegesproken door ouderling J. Francke, op wiens verzoek de gemeen te de nieuwe predikant het eerste en vierde vers van Psalm 121 toezong. De drukbezochte dienst werd onder meer bijgewoond door waarnemend burge meester J. F. Seijdel van Domburg en de predikanten en ambtsdragers uit de ring Domburg. In het vormingshuis „Maerezate" was na de dienst een ontvangst, waarbij ds. Duk werd toegesproken door de heer Seijdel en door de hervormde predikant ds. J. de Boer uit Vrouwenpolder na mens de classis en ring. De heer B. Goedbloed sprak als afge vaardigde van de gereformeerde kerk. De heer Fuchs sprak namens de evan gelische kerk in Duitsland. Zoals be kend zijn er vele badgasten uit Duits land, die 's zomers de speciaal voor hen georganiseerde zomeravondstiltes bijwo nen. Ten slotte sprak ds. Duk een dank woord. In een stijlvolle dienst heeft ds. E. P. J. Jebbink, hervormd predikant te Kapelie, zondagavond zijn zilveren ambtsjubi leum herdacht. Velen woonden de her denkingsdienst bij. Na de dienst felici teerden velen in het verenigingsgebouw „Obadja" het predïkantenechtpaar. Ds. Jebbink had als schriftlezing geko zen Jesaja 55 en 1 Cor. 4 vers 1-5. De tekst voor de prediking was 1 Cor. 4 vers 1, „Zo moet men ons beschouwen: als dienaren van Christus, aan wie het beheer van de geheimenissen Gods is toevertrouwd". Aan het begin van de predikatie bracht ds. Jebbink allen dank voor de onder vonden medewerking en steun tijdens zijn ambtsperiode. Op verzoek van de jubilaris, werd na de dienst slechts één toespraak gehouden. Dit deed ouderling J. Groenleer die namens de gemeente ds. Jebbink dank bracht voor wat hij voor de gemeente heeft gedaan. Staan de werd de predikant gezang 117a toe gezongen „Staat op en strijdt den goe den strijd". In het gebouw „Obadja" ontving het predikantenechtpaar nog een geschenk van de gemeente. De vereniging tot bevordering van de geestelijke volksgezondheid op gerefor meerde grondslag, afdeling Zeeland schrijft ons: De gevallen van kinderverlamming op Tholen hebben de laatste weken sterk de aandacht getrokken. Pers en radio hebben uitvoerige berichten gebracht en de commissaris der koningin heeft op de hem eigen wijze een sympathieke brief aan de inwoners van Tholen ge richt. De leden der gereformeerden gemeenten, de oud-gereformeerden en de Ned. her vormden van de richting der gerefor meerde bond hebben godsdienstige be zwaren tegen de voorbehoedende inen ting tegen kinderverlamming, evenals tegen alle inentingen. Het duidelijkst is dit standpunt misschien wel geformu leerd in het antwoord van een oud-on derwijzer, lid der geref. gemeente, die op de vraag: „Wat nu te doen", antwoord de: „Je moet het zelf weten, maar op school en in de kerk is je altijd geleerd, dat het tegen Gods Voorzienigheid is. Je kunt het lezen in Zondag 10 van de catechismus". Ondanks dit advies hebben, nu de nood dringt, toch velen hun kinderen laten inenten. Maar ze zullen dit wel gedaan hebben met een verontrust geweten. En juist dat nu vinden we zo jammer. Want wij zijn ervan overtuigd dat Zondag 10 van de catechismus zich in geen enkel opzicht verzet tegen verantwoorde maatregelen om ziekte te voorkomen. Ook wij belijden, met Zondag 10, „dat loof en gras, regen en droogte, vrucht bare en onvruchtbare jaren, spijze en drank, gezondheid en krankheid, rijk dom en armoede, en alle dingen niet bij geval, maar van Zijn Vaderlijke hand ons toekomen". Wat met deze woorden bedoeld is, kun nen we misschien wel het beste te weten komen door op te slaan het „Schatboek" van Ursinus, één van de beide opstellers van de Heid. Cat., die men toch ook in de kringen der „bezwaarden" als „oud- vader" zal erkennen. Welnu, mogen we uit dit oude, dikke boek maar eens een paar regels overschrijven? U leest daar bij de verklaring van Gods voorzienig heid het volgende: „De maniere, hoe hy dit goed werkt. Deze is twederlei: want zomtijds werkt Godt het zelve/ 1. Zonder enig middel daartoe te gebruy- ken om te toonen dat hij een Almagtig Godt is die aan gene middelen is ge bonden... 2. Door middel van de Schepzelen, om te toonen dat hij een Heer van allen is in wiens gebied en dienst datze altesamen moeten staan: en om ons te vermanen dat wy dezelve middelen niet moeten veragten en zo Godt verzoeken: maar dankbaar gebruyk daarvan maken en bekennen dat het Godt is die deze middelen heeft gegeven dieze zegent en ons daar door helpt: Lev. 26 26. Deut. 8 3, Ps. 33 16 en 127 1 en 2, 1 Cor. 3 7." Niet gebruiken van de middelen wordt hier dus genoemd: God verzoeken. We erkennen ten volle, dat spijze en drank van Gods Vaderhand ons toekomen, dat Elia ze „zonder enig middel" behalve dan de raven rechtstreeks door God gevoed werd. Maar ook onze oud-gere formeerde broeders zijn harde werkers en gebruiken ook op hun land moderne landbouwwerktuigen. Er is niemand van hen die zegt: rijkdom en armoede komen ons toe van Gods Vaderhand, dus mag ik niets doen om armoede te voorkomen. We weten heus wel, dat niets Gods wa tervloeden kan stuiten als God een land wil verderven, maar toch heeft niemand bezwaar ertegen geopperd, dat na de wa tersnoodramp van 1953 de dijken op on derscheiden plaatsen meters hoger wer den gemaakt, ter voorkoming van een nieuwe ramp. Lezen we niet in Deuter. 22 8: „Wanneer gij een nieuw huis zult bouwen, zo zult gij op uw dak een leu ning maken; opdat gij geen bloedschuld op uw huis legt, wanneer iemand, vallen de, daarvan afviele." Ook dit is toch wel degelijk een maatregel ter voorkoming van een ongeluk. Ieder zal zich in de wintermaanden warmer kleden dan 's zomers ter voorkoming van ziekte; God zelf heeft Adam en Eva kleding gegeven om hen tegen de natuur te beschermen. Welnu, dit alles accepteert men zonder bezwaar. Waarom zou nu een goed mid del, dat de dokters uitvinden ter voorko ming van een dreigende ernstige ziekte, niet mogen worden gebruikt? 25 jaar geleden was de penicilline nog niet be kend en hoevelen hebben middelijker- wijs hun leven niet aan deze uitvin ding te danken? Die penicilline had God al lang in de schepping gelegd, alleen: de mens moest het er uit halen. Zou net zo ook niet staan met de middelen ter voorkoming van ziekte? Zou Ursinus, als hij vandaag nog leefde, niet gezegd hebben „dat is nu juist wat ik bedoelde met mijn woor den: „dat wij dezelve middelen niet moe ten veragten en zo Godt verzoeken: maar dankbaar gebruyk daar van ma ken en bekennen dat het Godt is die deze middelen heeft gegeven die ze zegent en ons daar door'helpt". En nu weten we heus wel, dat er bij het gebruik van middelen ter voorkoming van ziekten het gevaar is, dat de hoog moedige mens gaat denken: nu kan Gód me niet meer treffen met die ziekte. Dat is wel een hele dwaze opvatting; ook nu geldt nog: mijn leven is bestendig in ge vaar. Ook bij het gebruik der middelen moeten we ons in alles diep afhankelijk van God gevoelen. God moet de midde len zegenen, anders worden ze tot scha de. Laat men ook eens denken aan de ver antwoordelijkheid, die men tegenover zijn kinderen en zijn omgeving heeft. In Lev. 13 en 14 worden uitvoerige afzon deringsmaatregelen geboden ter voorko ming van de uitbreiding van melaats heid en huidziekten. Wanneer dus bij een gevaarlijke situatie scholen gesloten worden, is dat volko-men in overeenstem ming met de Schrift. Eén der ondervraagden zeide: „wa stemmen toe het mag niet maar we hebben het benauwd. Mogen we do bezwaarden vragen: studeer eens goed in „de oudvaders", dan zult U zien, dat er voor deze benauwdheid geen reden is, als ge in geloof de weg der middelen gaat. Ook nu geldt: middelen en wegen gaan samen. Vlissingen, dr. P. C. KRAAN, chirurg. Koudekerke, drs. A. ELSHOUT, ger. predikant. In de landelijke derde klas van het zaterdagvoetbal ging slechts één vast gestelde wedstrijd door. Rillandia trok naar Dinteloord en slaagde erin de helft van de buit mee naar Zeeland te bren gen (22). Door dit resultaat hebben de Rillandianen een gelijk aantal punten als hun Brabantse rivalen Aalburg en Sprang, maar eerstgenoemde speelde tot heden nog maar 7 wedstrijden, terwijl Sprang met één wedstrijd achterstand er dus relatief ook beter voorstaat. Maar in elk geval hoeft men in Rilland de moed nog geenszins op te geven. SSC '55 9 6 1 2 13 27—13 Woudrichem 7 4 2 1 10 17— 9 Arnemuiden 8 5 0 3 10 20—14 Dinteloord 9 3 3 3 9 1716 AZW 9 4 0 5 8 19—29 Aalburg 9 2 2 3 6 8—15 Sprang 9 1 4 4 6 11—16 Rillandia 10 2 2 6 6 20—27 In de vierde klas A kon het gehele programma worden afgewerkt. Spui moest voor de tweede maal in dit seizoen, ditmaal met zeer beschei den cijfers (23), het onderspit del ven tegen Terneuzense Boys. Meeu wen scoorde weliswaar 5 maal tegen het bezoekende Clirislandia, maar het bleek toch niet genoeg voor de over winning (57). VCK leverde een uitstekende prestatie door Good Luck tot een verdeling der punten te dwin gen (33). The Gunners Chrislandia Good Luck SW '54 Tern. Boys WN De Meeuwen VCK Spui 11 8 0 11 7 1 6 7 5 4 3 2 1 10 11 11 10 9 10 11 16 25—17 15 34—18 14 22—12 14 27—21 29—16 8 20—23 7 21—27 6 21—31 3 1448 11 In de vierde klas B kwam Roda Boys, via een 41-zege op Wijk, op de eerste plaats door betere doel- cijfers dan Zwaluwse Boys. Krabben- dijke kwam thuis tegen hekkeslui- ter Zuilinohem niet tot de volle winst (33). Zwaluwse BoysSleeuwijk en SmerdiekMiddelburg werden af gelast. Roda Boys Zwal. Boys Sleeuwijk Smerdiek Wijk Krabbendijke Middelburg Zuilichem 9 9 8 9 9 10 8 10 14 42—15 14 24—16 10 12— 8 8 15—15 8 13—20 8 21—25 5 12—27 5 19—32 De Zeeuwen hebben een volkomen ver diende puntenverdeling weten te berei ken. Het harde veld stelde aan de spe lers de hoogste eisen. Na 5 min. loste Bruynzeels een schot dat door de Ril- landiadoelman niet voldoende onder con trole kon worden gehouden en Verhagen had toen niet al te veel moeite om de bal in het Rillandiadoel te jagen (10). Het duurde tot een half uur spelen voor Rillandia gelijkmaakte. Een foutje van spil Gylings werd door linksbuiten De Boer keurig uitgebuit om de balans in evenwicht te brengen (11). Tien min. later namen de Rillandianen zelfs een 12-voorsprong toen Deurloo de roos trof. Reeds 5 min. na de hervatting werd de uiteindelijke eindstand bereikt. Slok kers bracht de stand toen op 22. Aan beide zijden hebben zich daarna nog ettelijke doelkansen voorgedaan, maar de verdedigingen bleven de situatie meester zodat met een puntenverdeling het einde kwam. De thuisclub is er niet in kunnen slagen revanche te nemen voor de destijds in Terneuzen geleden grote nederlaag. Hoewel de boys in de eerste helft een flinke meerderheid aan de dag legden duurde het tot de 38e minuut voor Van Dixhoorn zijn ploeg een voorsprong kon geven, nadat hij de bal van de in bui tenspelpositie staande Hamelink had ontvangen (01). 4 minuten later los te Hamelink een schot, dat via de binnenkant van de paal effectvol in het Spuidoel belandde (0-2). Na de rust werd een goed genomen hoekschop door De Jonge in een doelpunt omgezet waar mee de stand op 03 werd gebracht. De boys deden het wat kalmer aan, terwijl Spui er een schepje oplegde. Het resul taat was dat De Visser na 25 minuten met een schot, dat via Schoonakker doel trof, de achterstand verkleinde (13) en een minuut later benutte L. van Harn een fraaie omhaal van De Smet om er 23 van te maken. Hoe Spui daarna nog probeerde, het lukte niet meer de stug verdedigende boysdefensie te ver schalken. Na 14 minuten opende Chrislandia door toedoen van Leyten het schuttersfeest (01), waarna Otto en Louws (eigen doel) de stand tot 03 opvoerden. Na 27 minuten trof W. Cijvat de roos (1 3) en 10 minuten later maakte Van Me lis er 23 van. Vlak voor de rust zorg de Jongbloed echter voor 24. Konings en Otto brachten met treffers in de 6e en 25e min. de stand op 26 en toen kwamen er weer twee Meeuwendoelpun- ten. Van Melis maakte er in de 33e min. 36 van waarna de Chrislandiaspil een handje hielp door de bal in eigen doel te werken (46). Met doelpunten van Jongbloed in de 40e en Van Melis in de 42e min. (5—7) kwam er een einde aan dit partijtje doelschieten. VCK heeft met deze puntenverdeling loon naar werken gekregen. Na 5 minu ten gaf Blom de bezoekers een 01- voorsprong, maar Harpe zorgde voor de gelijkmaker (11). Na 20 minuten slaagde Bömer er in de thuisclub een 21-voorsprong te geven, die echter 10 minuten later door Hooymeyer teniet werd gedaan (22) en vlak voor de rust zorgde Fyneman zelfs voor een 2 3-voorsprong voor de mannen uit Raamsaonkveer. Na de rust gaf Good Luck aanvankelijk de toon aan maar na 20 minuten was de VCK-ploeg de situatie weer geheel meester en het doelpunt, waarmee Bömer na een half uur de partijen weer op gelijke voet bracht (33) was volkomen verdiend. Na 17 minuten kwam Krabbendijke goedkoop aan een doelpunt, toen Kriek- aard een op dubieuze gronden toegekende strafschop benutte (10). Na 33 minuten zorgde Den Tek voor de gelijkmaker (11). Na de rust speelde Tongerlo zo ongelukkig op zijn doelman terug dat de bal in het door deze laatste verlaten doel terechtkwam (21). Na 24 minuten vergrootte Tramper met een afstandsschot de voorsprong tot 31. In de laatste 10 minuten slaagden de bezoekers er toch nog in een gelijk spel uit het vuur te slepen. In de 34e en 38e minuut schoot Van Tilborg tweemaal raak (33), met welke stand beide elf tallen loon naar werken kregen. Prins Bernhard heeft zich vrijdagavond in een toespraak tot de kadetten van de Amerikaanse militaire academie te West Point uitgesproken voor een zo ver mo ire lijk gaande coördinatie van alle weste lijke hulpverlening in een organisatie, een bestaande of een nog op te richten organisatie. Alleen op deze wijze is naar zijn mening succes te verwachten van de hulpverle ning. Zulk een gecoördineerde hulpver lening noemde hij „een van de doelstel lingen van ons Atlantisch deelgenoot schap, dat vroeg of laat werkelijkheid moet worden". De prins zei dit aan het eind van een uitvoerig betoog over de houding van de westelijke mens bij het verlenen van hulp aan armere landen. De inspiratie dient daarbij volgens hem te komen uit het besef dat het westen nog een bood schap heeft voor de wereld. De onderhandelingen over de per 1 ja nuari aanstaande af te sluiten eerste col lectieve arbeidsovereenkomst voor het N.S.-personeel hebben in de daartoe on langs door de directie van de N.S. en de personeelsraad ingestelde paritaire com missie tot overeenstemming geleid. De voorstellen van de commissie gaan uit naar een loonsverhoging voor het ge hele personeel met negen procent. Daar naast wil men herziening van de bruto lonen in verband met de op 1 januari aanstaande in te voeren pensioen- en A.O.W.-maatregelen. Ook stelt de com missie diverse verbeteringen in de lonen van het middelbaar personeel voor, die moeten leiden tot een aanpassing aan de trend van de maatregelen die de laatste jaren bij het bedrijfsleven en de overheid zijn genomen. Voorts stelt de commissie een aanpas sing van de decembergratificatie voor, door deze te bepalen op twee procent van het bruto jaarloon (deze uitkering bedraagt thans dertig gulden voor onge- huwden en 60 gulden voor gehuwden). Sedert vrijdag jl. wordt de 19-jarlge Olga Frencken uit Bussum vermist. Het meisje, steno-typiste van beroep, is die dag naar Amsterdam gegaan om inko pen te doen, maar zondagavond was zjj nog niet in de woning van haar ouders teruggekeerd. Haar ouders hebben de politie medegedeeld, dat Olga van plan was in het bijzonder in de Leidse straat te gaan winkelen. Een zaterdagmiddag door de vijf cate gorale verenigingen van K.L.M.-perso- neel gevormde contactraad heeft aan het slot van de middag het volgende com muniqué uitgegeven: „Het verheugt de raad te vernemen, dat de president-directeur van de K.L.M. thans, gelezen zijn laatste perscommu niqué, ook tot de conclusie is gekomen, dat de verklaring van de categorale verenigingen van 11 november jl. met betrekking tot het gebrek aan homo geniteit in de directie juist is gebleken. De raad is evenwel niet overtuigd dat de thans gevonden oplossing het ant woord is op de moeilijkheden, waarte genover het bedrijf zich ziet gesteld. De indruk bestaat dat andere overwe gingen dan die, uitsluitend het belang van het bedrijf betreffende, hierbij een beslissende rol hebben gespeeld. In af wachting van de komende ontwikkelin gen wordt de leden geadviseerd hun taak naar beste weten te blijven vervul len". De vijf verenigingen hebben zaterdag middag na urenlange gezamenlijke be raadslagingen besloten niets aan de be staande situatie te veranderen. Het ver trouwen in de directie blijf dus opgezegd en het overleg blijft opgeschort. Voor het te Arnhem gehouden examen voor adjunctcommies-titulair van 's rijks belastingen slaagden de heren J. C. Martens te Goes en M. Bom te Waarde, beiden werkzaam op de inspectie van de belastingen te Goes. Bij het te Utrecht gehouden examen wijkverpleegster bij het Groene Kruis slaagden de dames N. Meertens te Ter neuzen en C. Dees te Zaamslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5