„Marathon-hearing" Walcheren zaterdag herindeling beëindigd „Houdt Oosterschelde en Grevelingen zout" Prijzen bouwgrond in Duiveland omhoog Brand verwoest deel bejaardentehuis Hulst STHG verstrekte reeds talrijke hulpmiddelen ttBIL ALMANAK Verandering Veerse vissers Vuist maken ADRES VAN ZEEUWSE VISSERS AAN NEDERLANDSE REGERING Klokgelui wekte de bewoners Ook inenting tegen nolio in Yerseke Betere service bij plaatsen kramen in Middelburg KAMERLEDEN IN MIDDELBURG Herinneringen GEMEENTERAAD BESLOOT: Nu nog 7,50; in 1970 13,- Geen siertuin Schade geraamd op twee ton Mislukt 2. 4. 5. 3. Reddeloos j"CoTfante n "nTd" G?"[ j persoonlijke lening s Serooskerke was het knelpunt T eruggekomen Koffertje Zuid-Beveland Zeeuwse P.v.cLA. over visserijkwesties Positief Zeeuwse Twee slippartijen op gladde weg Voor totaalbedrag f51.000 MEVR. DE CASEMBROOT IN BESTUUR GEKOZEN Overste Hussum in Bergen op Zoom overleden OPENING CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL TE WOLPHAARTSDIJK FINANCIA NEDERLAND N.V. VERWACHT... 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 DECEMBER 1963 De leden van de Tweede-Kamer commissie voor binnenlandse za ken hebben heel wat te overden ken, nadat zij vrijdagavond en za terdagmorgen de bezwaren van de Walcherse en twee Zuidbeveland- se gemeentebesturen tegen de ge meentelijke herindeling van Wal cheren hebben aangehoord. Nadat zij de avond tevoren tien standpun ten gehoord hadden, kwamen er zaterdag tijdens de bijeenkomst in hotel de Burg te Middelburg nog eens tien bij. Na afloop van deze „marathon-hearing" stapten de commissieleden in een bus en reden het met een heerlijk winter zonnetje overgoten eiland rond om hier en daar de belangrijkste knel punten in „natura" te bekijken. Als do kamerleden rekening willen houden met alle wensen van de ge meentebesturen zullen zij heel wat moeten wikken en wegen. Een van de belangrijkste moeilijkheden vorm de zaterdagmorgen de positie van Serooskerke: moet het bij het nieu we Mariekerke de agrarische mid dengemeente. of moet het bij het nieuwe Veere komen, zoals in het gewijzigde ontwerp is voorgesteld. Serooskerke zelf, zo vertelde waarne mend burgemeester A. de Kam aan de kamerleden, wil graag bij het nieuwe Veere, omdat de recreatie steeds meer de richting van het dorp uitkomt. Maar Veere voelt nu weinig meer voor een combinatie met Serooskerke, zo bleek de kamerleden uit de toelichting van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poor- tugael. Eind 1961 dacht de Veerse raad er iets anders over: toen kon hij zich, zij het niet met enthousiasme, verenigen met het plan om Serooskerke bij het nieuwe Veere te voegen. Maar kort geleden vormde het herindelingsplan weer on derwerp van bespreking in de Veerse raad en daarbij kwam men met algeme ne stemmen terug op dit eerder ingeno men standpunt. Veere belichtte het de Staten-Generaal onmiddellijk daarop: Serooskerke niet bij Veere. Veere zei o.m.: „In het geheel van de nieuwe ge meente zullen de agrarische belangen van Serooskerke sterk overwegen. Door de samenvoeging met Serooskerke wordt het zeer eigen karakter van het oude Veere danig aangetast; er komen te sterke dorpsinvloeden bij". Zaterdag vertelde de Veerse burge meester er nog bij, dat de hoofddirec teur voor de rijksdienst voor monumen tenzorg van mening is, dat het typische stedelijke karakter bij samenvoeging niet die aandacht zal krijgen, die het verdient En jhr. Den Beer Poortugael besloot met de kamerleden voor te hou den; „Een parel moet je niet kunstma tig vergroten" en „Men hangt geen Appel naast een Rembrandt". „Is in dit verband wel eens met Veere i overlegd bij wie de Veerse Gatdam moet komen", wilde de heer J. H. Scheps (p. v.d.a.) weten. „Neen", zei burgemeester Seydel. „Dat is natuurlijk een moeilijk punt", meende de heer Scheps. Burgemeester W. Baas van St.-Laurens hamerde ook tegenover de kamerleden heftig op het zelfstandigheidsaambeeld. Als hulpmiddelen had hij een brochure en een bandrecorder meegebracht. Op de recorder konden de commissieleden de burgemeester van Middelburg o.a. horen zeggen: „Wij willen St.-Laurens graag als goede buur gehandhaafd zien". „De minister is het daarmee eens", zei de heer Baas, die er nog aan toevoegde, dat zijn gemeente voor 90 procent uit agrarische grond bestaat. Gemeentesecretaris Dieleman van West- kapelle had een koffertje bij zich. Met een ietwat raadselachtig gezicht zette hij het op de tafel voor de kamerleden, maar het opschrift was heel duidelijk: „Herindeling Walcheren; 1949 tot Zoals bekend wil de minister West- kapelle zelfstandig houden, maar de heer Scheps deed een aanval op de ziel van de „Noormannengemeente". „Waarom niet bij Valkenisse", vroeg hij „Wordt de kustgemeente te langgerekt", verzekerde burgemees ter T. H. de Meester. „Het zou kort zichtig zijn om tegen te spreken, dat het in de toekomst wellicht wel zal gebeuren, maar nu zijn we tevreden", voegde hij er nog aan toe. Zoutelande is dat niet. Burgemeester J. de Pree zei, dat zijn gemeente niet bij het nieuwe Valkenisse (met Koude- en Biggekerke) wil ingedeeld worden, om dat Zoutelande als „bekende en geliefde badplaats daar niet bij past". „Juist hier moet het bestuur er met de neus bovenop zitten" zei de heer De Pree. Burgemeester P. J. Dominicus van Bors- sele kwam een hoekje van 30 tot 40 ha verdedigen, dat bij Vlisingen zou moeten komen, maar waarop de gemeenten in de zak van Zuid-Beveland een prachtig recreatiegehied vinden. Burgemeester R. O. M. Waelput van 's-Heerenhoek was er ook bij. Echter alleen om morele steun te verlenen aan Borsseles verlan gens! Nog steeds is 80 procent van het Sloe- gebied van 's-Heer-Arendskerke, zei burgemeester D. M. Vermet, die er uiter aard tegen was, dat dit bij Vlissingen komt. Nieuwdorp en Lewedorp zijn vol gens deze burgemeester de aangewezen woonkernen voor de Sloe-fabrieksarbei- ders. Het zou volgens burgemeester Ver met ook beter zijn, dat 's-Heer-Arends kerke bestuurlijke medezeggenschap krijgt in het Sloegebied. Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft zaterdag tijdens een verga dering in Goes een voorstel aanvaard van de afdeling Yerseke. om als gewes telijk bestuur de kamerfracties te ver zoeken er bij de regering op aan te drin gen, dat er ook in Zeeland mosselverwa- terproeven worden gehouden in het be lang van de Zeeuwse vissers en de gehe le mosselcultuur. Een tweede voorstel, eveneens aangeno men, betrof de kwestie van de schadere geling. De kamerfracties zullen worden verzocht er bij de regering op aan te drignen hieraan op korte termijn uitvoe ring te geven. Tijdens deze vergadering hield de alge meen secretaris van de P. v. d. A., de heer E. Meester een rede, getiteld: „Om de kwaliteit van de politiek", waarin hij betoogde, dat de politiek door middel van een methodiek, die is aangepast aan de veranderde omstandigheden en ver houdingen weer opnieuw moet gaan aan spreken. Overigens wil Veere primair: zelf standig blijven. Dat hoogst geno teerde standpunt past het beste bij de wensen van Domburg en Oost- kapelle. Beide gemeenten, zo ver klaarden burgemeester F. G. Spren- ger van Oostkapelle en waarnemend burgemeester J. F. Seydel van Dom burg, staan positief tegenover de herindeling, maar dan van een zo sterk mogelijke kustgemeente: Dom burg met Oostkapelle en met Vrou wenpolder. Serooskerke zou volgens deze besturen bij de agrarische ge meente gevoegd moeten worden. Advertentie Kaarslicht boeiend spel van beweging pijN GOUDA KAARSEN ÉS Decembermet zijn lange avon den, zijn knusse familiebijeenkom sten, leent zich als geen andere maand voor het ophalen van her inneringen. In die milde sfeer vol mijmering wil onder het genot van kwast en kruiddoek nog wel eens bovenkomen, wat al lang in de schemer van het onderbewuste was weggezonken. „Zijn vader" liet een Goese dame in de familiekring los, „zijn vader, dat was nog eens een verdraag zaam mens" „Ja-ja" mompelde haar schoon dochter zacht voor zich heen het genre was haar vertrouwd. Maar eenmaal gestart, wilde zi] ook de eindstreep halen: ,Jfou, ik herinner me een soortgelijke avond. Jouw Bram was toen drie. Een schat hoor. Maar altijd bezig, altijd in de weer. En je kreeg 'm niet naar bed, voordat z'n plaatje ivas gedraaid. Dat was een bruine. Nu lag ie die avond helemaal on derin een stapel platen, alles schellak natuurlijk en zwart. Maar die van hem was bruin. En denk maar dat ie het wist. Wat doet ief Hij trekt die plaat uit de stapel, de stapel valt van het kast je alles kapot. Wel honderd platen. Een h°el bedrag hoor. En niet één meer heel. Weet je wat z'n vader zei 1" ,,'k Had het graag eens willen ho ren". ,JIou, vergis )e niet. Hij zei: wat een geluk dat het ventje ze niet op z'n hoofdje heeft gekregen". In de gevallen stilte klonk alleen het ongepaste gniffelen van de schoondochter. ,yAch" zei ze, „ik vraag me wel eens af hééft ie ze niet op z'n hoofdje gekregen?" (Slot van pagina 1) tijdig te overzien en te regelen de weer slag en de gevolgen van dit plan voor onze vissery", hield de heer Lockefeer zijn gehoor voor. „Het verzet uit visserij kringen heeft niet gebaat". Sprekende over artikel 8 van de Deltawet, merkte de heer Lockefeer op, dat dit in feite al inhield, dat men met het bestaan van de visserij in het Deltagebied had afge rekend. „Waarom hebben onze knappe technici de Deltawerken niet zo kunnen ontwerpen, dat de visserij behouden kon blijven?".stelde hij de vraag. „Misschien zou het toch mogelijk zijn geweest om aan de vele pluspunten van de Delta werken ook het pluspunt van het voort bestaan der visserij toe te voegen". De voorzitter van Zevibel zei zich nog steeds af te vragen of er een nieuwe studie kan worden gemaakt van een zodanige verandering in de Deltawerken voor afsluiting van de Oosterschelde en de Grevelingen, dat de visserij, het behoud van de mossel- en oestercultures mogelijk blijft. „Onze mensen menen, dat alles moet worden geprobeerd. Het is nog niet te laat", betoogde hij. Over de commissie ingevolge artikel 8 van de Deltawet had spreker weinig goede woorden. „De commissie werkt reeds vijf volle jaren aan „een advies omtrent de te stellen wettelijke regelin gen", van welk advies ons tot nu toe niets bekend is en evenmin aan het par lement". Onjuist vond de heer Lockefeer het, dat in de commissie alleen ambte naren zitting hebben en geen bedrijfsge- noten. Voorts toonde hij zich weinig te spreken over het feit dat voldoende overleg met het bedrijfsleven volkomen ontbreekt en ook verweet hij de com missie traag te werken. De totale onbe kendheid met wat zich achter het „ijze ren gordijn" van de commissie afspeelt, achtte hjj ook psychologisch gezien on juist. Met nadruk stelde hij, dat de Zeeuw se vissers erop staan, dat zij niet langer buiten de deuren der commis- sie worden gehouden en dat zij posi tief in de commissie kunnen meespre ken over hun belangen, vóórdat het advies over het wetsontwerp gestalte zal hebben gekregen. „Wij verlangen openheid van zaken", aldus de heer Lockefeer. Met klem betoogde hij, dat de Zeeuwse vissers de gedachte aan een „steun-wet", zoals de z.g. Zuiderzeesteunwet, Veere willen uit bannen. Uitvoerig schonk hij ook aandacht aan de positie van de Veerse garnalenvis- sers, waarbij hij enkele wensen opsomde, zoals die ook zijn genoemd in het adres aan de regering. Burgemeester Locke feer betrok in zijn overzicht eveneens de „trieste historie van de z.g. oester- proef en het zeer recente teleurstellende besluit van de minister om een mossel- verwaterproef in de Waddenzee te doen nemen". „Wat de oesterproef betreft zijn we jarenlang blij gemaakt met een dode mus". Aangaande de kunstmatige verwater proef voor mosselen, altijd gekoppeld aan de oesterproef in het Veerse Meer, toonde de heer Lockefeer zich bevreesd, dat, nu de proef in het noorden wordt genomen, er voor de mosselverwatering in Zeeland geen toekomst meer is". De exodus van Zeeuwse mosselkwekers naar het noorden vond hjj overdreven. „Er zjjn slechts zes mosselkwekers uit Zeeland vertrokken". Aan het slot van zijn betoog, verklaarde de Zevibelvoor- zitter, dat opnieuw zal worden nage gaan, wat de vereniging kan doen om te bereiken, dat alsnog een mosselverwater- proef in Zeeland wordt genomen. Na hem kwamen de voormannen van de visserij aan het woord, mannen, die het vissersbedrijf van haver tot fort kennen. Zij allen onderschreven e woorden van Zevibelvoorzitter Lockefeer en zij bepleitten met name voor een „zoute Oosterschelde en Gre velingen". Algemeen was men van gevoelen, dat de vissers genoeg „ja en amen" hebben gezegd en dat zij zich lang genoeg in een hoek hebben laten drukken. „Dat moet nu maar eens uit zijn. Wij moeten als vissers eindelijk eens een vuist maken", zo werd betoogd. M. Siereveld, voorzitter van „Draagt Elkanders Lasten" uit Arnemuiden, zei er dit van: „Wij als Zeeuwse vissers kunnen en willen niet langer in de Vrijdagmorgen ontstonden op de rijks weg bij Kruiningen twee verkeersonge vallen als gevolg van het gladde weg dek. Omstreeks half negen reed de heer J. J. L. uit Breda op de rijksweg tussen Kruiningen en Luchtenburg, ter hoogte van de rijbaanverdubbeling. Ten gevolge van de gladheid raakte de personenauto aan het glijden en sloeg over de kop. De bestuurder kwam met wat builen en schrammen vrij, maar de auto werd zwaar beschadigd. Ongeveer een uur later overkwam de heer J. J. P. uit Waarde op dezelfde plaats een ongeval, met dit verschil, dat de achteropkomende autobus van de A.M.Z., bestuurd door de heer J. J. L. uit Rilland, tegen zijn personenauto aangleed. De personenauto van P. werd zwaar be schadigd, terwijl de bus enkele deuken opliep. Zowel P. als de inzittenden van de autobus kwamen overigens met de schrik vrij. hoek worden getrapt. We willen ons recht. Het Deltaplan is voor ons gar- nalenvissers alleen maar nadelig, want de garnalen broeden juist in de Ooster schelde. Er wordt over ons, zonder ons beslist. Wij nemen dat niet langer". B. W. Schot, voorzitter van de vissers vereniging „Helpt Elkander" uit Zierik- zee: „Zie hoe het Philippine is vergaan, nu gaat het dezelfde kant op. Tegen ver huizen moeten we protesteren. We willen niet verbannen worden. Daarbij komt, dat Zeeland beter is dan de Wadden. We laten ons niet deporteren". D. de Koning, voorzitter van de vissers vereniging te Bruinisse: „Wij blijven strijden. We wachten op een daad van de regering". H. Bom, voorzitter Vissersbelang Yerse ke: „Gaan we naar het noorden, dan zijn we gelijkgeschakeld met Duitsers en Denen. Bovendien, de olieboringen ver ontrusten ons". J. H. Bal, voorzitter „Helpt Elkander" Tholen: „We kunnen geen vertrouwen meer hebben in de regering. We hebben ons lang genoeg met een kluitje in het riet laten sturen". A. Rammeloo, voorzitter vissersvereni ging „Philippine": „Zie hoe het ons is vergaan. Het is een nationale plicht de gedupeerden schadeloos te stellen". J. Rijsdijk, Zierikzee, afgevaardigde ac tiecomité Zierikzee: „We hebben lang genoeg met de pet in de handen gestaan en ja en amen gezegd. We moeten en bloc vechten om onze visserij te behou den. We moeten ons ook niet doodstaren op de Waddenzee. De Zeeuwse (mossel) percelen zijn veel beter". Aan het slot van de vergadering vatte burgemeester Lockefeer de meningen nog eens samen. „De Zeeuwse vissers staan onder stoom", zei hij. „De opmer king „we willen als één man naar Den Haag" is hiervan een onderlijning", ging hij verder. De Zevibelvoorzitter deed ten slotte een beroep op de vissers om een grote eensgezindheid te demonstreren. Moet Duiveland de prijzen van zijn bouwgrond verhogen? Deze vraag kreeg de raad van Duiveland vrij dagavond te beantwoorden, toen b. en w. een suggestie in die richting deden. De meerderheid voelde er veel voor: „De gemeente zit met zijn grondprijzen bijzonder laag in vergelijking met andere plaatsen op het eiland", zo betoogde zij. Maar de minderheid vroeg zich af: „Schrikt de gemeente zijn inwo ners met zo'n maatregel niet af om grond te kopen voor de bouw van een woning?" Het ging erom, de bouwgrondprijzen tot 1970 vast te leggen. „Het zou redelijk zijn de prijzen té verhogen. Dit gebeurt overal. Temeer, omdat Duiveland elk jaar renteverlies lijdt op investeringen, die gedaan zijn", zo had het college in een toelichting op het voorstel gesteld. Het herinnerde eraan, dat de exploita- tieopzet van het uitbreidingsplan te Oosterland is berekend op een prijs van 13 per vierkante meter. Daarvoor wordt nu 7,50 betaald. Een bedrag, dat aan de lage kant is. Vandaar, dat b. en w. een verhoging tot 10 m.i.v. 1964 bepleitten en tot 13,in 1970. „Dan kunnen we ook de uniformiteit van de prijzen vasthouden", zei burgemeester A. A. van Eeten. Het S.G.P.-raadslid S. Overbeeke was niet erg ingenomen met het voorstel. „Ik had liever gezien, dat we de grond op 10 zouden brengen en eventueel tus sentijds een nieuwe prijs vaststellen. Maar niet tot 1970 rekenen. Ik ben bang, dat we op die manier de eigen mensen afschrikken om bouwgrond te kopen", zo motiveerde hij zijn standpunt. Burge meester Van Eeten maakte hem erop at tent, dat de inwoners al jaren goedkoop aan grond kunnen komen: tegen een prijs van 7,50, maar dat er weinig ani mo voor is. „Als we niet verhogen, wordt de grond weggekocht door in stanties van buiten de gemeente", be toogde hij. De heer J. A. van Nieuwen- huijze (v.v.d.) kon met de sugegstie van b. en w. meegaan. Hij vond, dat er ook aan de financiën van de gemeente ge dacht moest worden. Maar de heer A. N. van de Hoek (c.h.) ging van het stand punt uit, dat Duiveland niet naar andere gemeenten moet kijken. „We moeten de prijs wel verhogen, maar niet tot 1970 vastleggen", meende hij. Toen het voor stel van b. en w. in stemming kwam verklaarde de heren L. M. Bolle, M. Boogert (beiden s.g.) en de A.R.-leden J. op 't Hof en S. Overbeeke zich er te gen. B. en w. kwamen er niet uit. Daarom, legden ze de raad de open vraag voor: „Mag het bouwterrein aan de Muyeweg te Nieuwerkerk bestemd worden voor siertuin De heer P. En- ning, de bewoner van het ernaast ge legen huis had zich met dit verzoek tot het gemeentebestuur gewend. Hij wilde het terrein 300 m2 kopen om er zeker van te zijn dat er niet op gebouwd zou worden. In het college waren de meningen over deze zaak verdeeld. Een lid was voor het verzoek „het terrein is voor bouw toch niet aantrekkelijk" een tweede lid vond, dat er wel gebouwd kon wor den - „anders blijft er op die hoek een lelijk gat" en het derde lid van het colle ge voelde voor beide opvattingen iets. De raad maakte het na een korte discus sie uit: men wilde geen precedenten scheppen en het terrein blijft bouw grond. Verder besloot men de door het rijk in getrokken subsidie voor de schoolmelk zelf te betalen, de bekende werkclassifi- catie en verdienstebeloning voor de ge meentewerklieden in te voeren en de Rehobotstraat in de richting van de Weststraat te sluiten voor auto's. Een felle brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een ge deelte van het St.-Elisabethliefde- huis voor bejaarden in het centrum van Hulst verwoest. Zeventien van de 167 inwoners raakten hun woongelegenheid kwijt en moesten bij familieleden of kennissen wor den ondergebracht. Ook een aantal inwonende religieuzen en bejaar denhelpsters moest evacueren. Zij werden ondergebracht in andere appartementen van het 100 jaar oude bejaardentehuis. De totale schade wordt door de brandweer commandant van Hulst geschat op omstreeks ƒ200.000. Verzekering dekt de schade aan tehuis en be woners eigendommen. De brand in het St.-EIisabethliefdehuis heeft de bouw van het nieuwe bejaar dentehuis in een accuut stadium ge bracht. Er wordt nog steeds gewacht op de rijksgoedkeuring voor de bouw van het nieuwe tehuis. Deze week zal het tehuisbestuur, voorzitter is pastoor- deken A. E. Koopmans, beslissen of het nieuwe tehuis op de plaats van het thans gedeeltelijk verwoeste huis komt, of dat dit zal verrijzen on een agrarisch stuk grond achter het kloosters van de pa ters Maristen, tussen de Zandstraat en de Zoutestraat te Hulst. De 83-jarige mevrouw M. Priem- Verkouteren kreeg omstreeks kwart over twee de schrik van haar leven, toen zij ontdekte, dat de houten kle renkast op haar kamer op de bene denverdieping brandde als een fakkel. Ze rende de gang op naar de kapel, waar zij de kapelklok luidde. Dat klokgelui wekte de ruim 160 bewo ners van het tehuis. De brand, die vermoedelijk ontstond in de kokers, waar de verwarmingsleidingen door lopen in de schoorsteen, greep ra zendsnel om zien heen. In een oogwenk had de vuurhaard zich verspreid via deze kokers, die van de kelder tot de zolders lopen, van de par terre tot de zolders. Het vuur werd nog aangewakkerd door zuurstoftoevoer vanuit zijgangen naar de hal, waar vlak bij, ernaast links, de brand in de kamer van mevrouw Priem was ontdekt. Onmiddellijk werden de bedreigde bewo ners overgebracht naar andere kamers in het gebouw. Pogingen om met de aanwezige apparatuur in het gebouw de brand onder de knie te krijgen, mis lukten, waarschijnlijk omdat het per soneel niet voldoende getraind was in behandeling van dit materiaal. Eerst nadat de diverse doktoren en de rijks politie waren gewaarschuwd, werd de brandweer ingelicht door een politie man. Binnen vier minuten was de brandweer onder leiding van commandant F. J. J. Janssens ter plaatse omstreeks kwart over twee. De brand moet overigens reeds om kwart over één zijn begonnen, zo is later gebleken. In een minimum van tijd was het vuur door twee verdie pingen heengedrongen. Na een kwartier brandde ook het dak. De brandweer van St-Jansteen werd te hulp geroepen, die binnen drie minuten aanwezig was. Met 15 stralen, waaronder drie hogedruk en de nevelspuit, werd de vuurhaard bestre den door 28 brandweerlieden. Het adres van Zevibel aan de Neder landse regering luidt: De Zeeuwse visserij, in buiten gewone vergadering bijeen te Middelburg op 7 december 1963, geconfronteerd met de steeds vorderende aanleg van de Delta- dammen, teleurgesteld over de wijze waarop de regering haar problemen behandelt, veront rust over het uitblijven van toe gezegde maatregelen, verzoekt: 1 Alsnog ernstige studie van de mo- gelijkheid om de Oosterschelde en de Grevelingen bij afdam ming geschikt te doen blijven voor de uitoefening van de vis serij en voor het behoud van de oester- en mosselcultures in deze zeearmen. Meer openbaarheid over de wijze, waarop de commissie ex. artikel 8 Deltawet haar taak verricht en over de vorderingen welke tot nu toe gemaakt zijn. Inschakeling van een perma nent orgaan van advies en overleg uit het bedrijfsleven bij de werkzaamheden van de commissie ex. artikel 8. Spoedige totstandkoming van het advies betreffende de te gemoetkoming in schade als gevolg van de Deltawerken. Tegemoetkoming op de volgende punten aan de z.g. „Veerse vis sers", die na de afsluiting van het Veerse Gat onder veel moei lijker omstandigheden de garna lenvisserij van Colijnsplaat uit moeten uitoefenen: bijdrage a fonds perdu in de hoge investeringskosten voor de vlootvernieuwing; vrijstelling van mijnrechten voor de vismijn van Colijns plaat en overdracht in coöpe ratief beheer; uitkeringen aan de oudere vissers, die door de verplaat sing naar Colijnsplaat hun bedrijf hebben moeten staken; verhuiskostenvergoeding voor de vissers die naar Colijns plaat zijn verhuisd en reis kostenvergoeding voor de vis sers die nog in Veere en Ar nemuiden wonen; het scheppen van mogelijkhe den voor voortzetting der garnalenvisserij na 1978. Een hernieuwd onderzoek in dien verzoeting der zeearmen on afwendbaar is naar de moge lijkheid tot het nemen van een oesterproef, teneinde proefonder vindelijk na te gaan, of het kunstmatig kweken van oesters in de Zeeuwse wateren kans van slagen heeft. Een proef te doen nemen in Zee land voor kunstmatige verwate ring van mosselen en in het al- meen te bevorderen dat de mos selverwatering voor Zeeland be houden blijft. In de onlangs gehouden eerste vergade ring van het algemeen bestuur der Stichting Technische Hulpmiddelen Ge handicapten (S.T.H.G.) is mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz benoemd tot lid van het dagelijks be stuur dezer stichting. De benoeming vond plaats vanwege de bijzondere relatie die er bestaat tussen de S.T.H.G. en de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning in Zeeland. Het „werkkapitaal" van de S.T.H.G. is namelijk afkomstig uit de opbrengsten van de Zeeuwse Collecte, waarvoor de leden van het V.V.H. ieder jaar duizen den guldens bijeenbrengen. Zo werd bij de start aan de S.T.H.G. een bedrag van 5000 verstrekt, uit de Zeeuwse Collec te 1962 kwam 10.000 beschikbaar, uit saldi van vroegere jaren nog eens 8800, terwijl uit de opbrengst van de Zeeuwse Collecte 1963 eveneens een be langrijke bijdrage wordt verwacht. Doordat uit allerlei bronnen ge meenten, kerken, landelijke fondsen, eigen bijdragen een belangrijk deel terugvloeit van het geld, dat nodig is voor de verstrekte technische hulp middelen, kan de S.T.H.G. met haar „werkkapitaal" in feite een relatief grote „omzet" bereiken. Uiteindelijk behoeft de S.T.H.G. in de meeste gevallen niet eens zóveel zelf bij te passen. Door het systeem van voor-financiering van het gehele bedrag wordt bovendien bereikt, dat een door de beoordelingscommissie toegewezen technisch hulpmiddel ook snel ter beschikking kan staan van de betrokkene. Het deel boven de hoofdingang van het jaardentehuis en de kamers van de daarboven gelegen twee verdiepingen, bleek niet meer te redden: 25 woon- en slaapgelegenheden werden onbruikbaar door brand- of waterschade. De kamer van mevrouw Priem en al haar per soonlijke bezittingen, onder andere haar pensioengeld gingen verloren. Enkele re ligieuzen en bejaardenhelpsters verloren eveneens al hun bezittingen, zoals band recorders en radio's. Terwijl de brandweerlieden moei zame pogingen in het werk stelden om overslaan van de brand naar de zijvleugels van het pand te voorko men, brachten particulieren en ver plegend personeel de bejaarden velen in nachtgewaad - in veiligheid. De zeventien gedupeerde bejaarden werden bij familie en kennissen on dergebracht. Het viel overigens niet mee om de bejaarden van de gevaar lijke situatie op de hoogte te stellen. De meeste kamerbewoners hadden hun deuren op slot. Rond half vier woedde de brand op zijn hevigst, maar een half uur later kon brandweercommandant Janssen het sein „brand meester" geven. De nablussing duurde tot acht uur in de zaterdag morgen. Het ligt niet in de bedoeling in ver band met de plannen voor nieuwbouw het verwoeste deel te herbouwen. De bejaarden zullen voorlopig nog bij de particulieren buiten het tehuis blij ven wonen. De uitgebrande gedeelten zal men slechts tocht- en windvrjj maken. vwwwwwwwvwwwwwwwwwwwwv De schaatsen zijn ook in Zeeland uit het vet gehaald. De alweer en kele dagen durende vorstperiode heeft op vele plaatsen een centi meters dikke ijslaag over het wa ter gelegd, die sterk genoeg is om de schaatsenthousiasten gelegen heid te geven hun baantje te trek ken. Onder meer was dat zondag middag het geval in- Terneuzen, waar de schaats-visvijver in het Zuidersportpark een flinke be langstelling trok. Het ijs op deze 'tot 1 meter diepe vijver was 6' cm dik. Hoewel de baan gister middag nog niet officieel was ge opend, werd er geen bezwaar ge maakt tegen het officieuze baantje trekken. (Foto P.Z.C. Op deze wijze konden tot nog toe: 3 au to's, 2 elektrische wagens, 8 motorwa gens, 12 rolstoelen, 16 wandelwagens, 8 skelters, 3 bijzondere hulpmiddelen in woningen, 10 toiletstoelen, 1 beugel en 1 gehoorapparaat worden verstrekt of toegewezen. De kosten hiervan belopen een totaalbedrag van rond 51.000mo menteel zijn nog aanvragen in behande ling voor een bedrag van rond 30.000. In de aanloopperiode van de S.T.H.G. konden voorts reeds 30 bandrecorders worden verstrekt aan blinden, voor een totaalbedrag van rónd 13.000. Deze gegevens kwamen ter sprake in de vergadering van het algemeen bestuur, dat dezer dagen voor de eerste maal bijeenkwam. Tijdens deze bijeenkomst werd de defi nitieve samenstelling van het dagelijks bestuur als volgt geregeld: mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, A. C. Kil, mr. J. Kolkman, voor zitter, drs. KI. Laansma, secretaris penningmeester, ds. H. M. Strating, vice-voorzitter, L. C. Buysert, arts adviseur. Drs. J. A. Bakker van het ministerie van maatschappelijk werk gaf een uit eenzetting over de mogelijke gevolgen van het op 1 januari 1965 in werkinj treden van de Wet Bijstand voor he Werk der Stichting Technische Hulp middelen Gehandicapten. Het bestuur zal zich, dank zij deze deskundige voor lichting, reeds in 1964 op een en ander kunnen bezinnen. Vooralsnog ziet het er naar uit, dat er de komende jaren voor de stichting nog meer dan genoeg valt te doen. Het gemeentebestuur van Yerseke heeft besloten woensdag gelegenheid te geven tot inenting tegen polio. De inenting zal geschieden in het wijkgebouw van het Groene Iiruis. Dit gebeurt in twee ca tegorieën. Kinderen geboren van 1958 tot september 1963 en die tot dusver 1, 2, 3 of geen injecties hebben gekregen kunnen ingeënt worden van 14.00-14.30 uur. Dit is een gecombineerde vaccina tie tegen polio, difterie, kinkhoest en tetanus. De kinderen geboren van 1949- 1958 en die tot dusver 1, 2 of geen in jecties hebben gehad, kunnen een enke le polioïnenting krijgen van 14.30-16.00 uur. In een ziekenhuis te Breda is zaterdag op 58-jarige leeftijd plotseling overle den luitenant-kolonel J. Hussem, com mandant van de 6e Infanterie-afdeling te Bergen op Zoom, commandant van de Cort Heijligerskazerne en geruime tijd garnizoenscommandant van de le geronderdelen te Bergen op Zoom. Overste Hussem kwam als officier on der de wapenen te Bergen op Zoom en doorliep daarbij alle militaire rangen. Op 16 april 1953 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. Overste Hussem heeft met zijn man schappen en materiaal tijdens de waters noodramp zeer veel verdienstelijk werk gedaan. Hij stond dag en nacht klaar met zijn mannen om hulp te verlenen. De thans overledene was een bekende figuur in paardensportkringen. Hij was van voor de oorlog bestuurslid van de Westbrabantse Harddraverij en Con cours Hippiqué vereniging. Voorts was hij jurylid bij tal van landelijke concour sen van rijverenigingen. B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om de algemene politieverordening te wijzigen in verband met het plaatsen van kramen op de weekmarkt. B. en w. wijzen er in de toelichting bij het voor stel op, dat het plaatsen van deze kra men door particulieren wordt verzorgd; herhaaldelijk komen er bij het college echter klachten binnen van marktkoop lieden. Men klaagt o.m. over de kwaliteit van de kramen, het niet plaatsen van kra men bij slecht weer, in het algemeen dus over de te verlenen service. Boven dien is het gewenst, dat voorschriften worden gegeven over het tijdstip van plaatsing van de kramen in zomer- en wintertijd en over de door de kramen- zetters in rekening te brengen tarieven. Het is daarom volgens het college ge wenst, dat het recht van kramen plaat sen afhankelijk wordt gesteld van een vergunning. Bovendien acht het college het nodig, dat het verstoren van de rust op het marktterrein door muziek uit transistorradio's wordt tegengegaan, waarvoor een aanvulling van de politie verordening nodig is. Mejuffrouw M. J. de Jonge, inspectrice bij het kleuteronderwijs zal woensdag 11 december de nieuwe christelijke kleu terschool te Wolphaartsdijk openen. Dit gebeurt, nadat ae genodigden om twee uur zijn bijeengekomen in het „Dorps huis" te Wolphaartsdijk. Daar zal onder meer spreken de heer K. van Liere, voorzitter van de vereniging tot stich ting en instandhouding van christelijke kleuterscholen ij Wolphaartsdijk. i Advertentie) Neem een uitsluitend voor vaste loontrekkenden. g Agent voor Middelburg e.o. Ter Hoogestraat 53, tel. 01180 - 4287 v\•i;;w....,.• LAAN COPES VAN CATTENBURCH 76 TELEFOON 070-607806 - 's-GRAVENHAGE PLAATSELIJK MIST. Droog weer met vooral in de noordelijke provincies geruime tijd mist of lage wolken Elders weinig bewolking. Meest zwakke wind. In de ochtend lichte vorst, morgenmiddag temperaturen van omstreeks nul graden in mistgebieden tot vier graden elders in het land. ZON EN MAAN. 10 december Zon op 8.36 onder 16.29 Maan op 2.19 onder 14.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2