VLEESPRIJZEN MOETEN DALEN Zuidpoolexpeditie in Antwerpen gestart President Johnson zal rede houden voor V.N. Zeeuwse vissers: „Houdt Oosterschelde en Grevelingen zout" MINISTER PLEIT VOOR CONSUMENT ARRESTATIE NA NEERSCHIETEN VAN APELD00RNSE HOOFDAGENT „Magga Dan' op weg naar sneeuw en ijs Demonstratie van eenheid Adres aan regering; tevens appel aan Nederlandse volk Waardig Grieven PR0DUKTSCHAP ZAL ZICH VANDAAG BERADEN PROF. ERHARD BEDREIGD Bom naar geboortehuis van paus Paulus gegooid Drs. Schmelzer is voorzitter K.V.P. in Tweede Kamer Twee daders van overval Epe gepakt IN HET NAUW GEDREVEN INBREKER TROK PISTOOL Contactgroep niet eens met akkoord metaalindustrie Staf Boliviaanse mijn door kompels gegijzeld PREMIER VAN THAILAND OVERLEDEN Bezuinigingen bij defensie MASSALE PROTESTVERGADERING VAN ZEVIBEL IN MIDDELBURG Aaltje Bruins in Noord-Duitsland opgespoord K.L.M.-toestel met storing veilig geland WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Arbiter vlucht voor supporters Boeren tegen Verzoek Belgisch-Nederlands object Wimpel van 1897 Haven van Antwerpen verhoogt tarieven Vermist jongetje (7) was door het ijs gezakt Bekentenis Militair overleden in douchecel Zuid-Vietnam Extra bescherming j i 206e jaargang - no. 289 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.franco per post ƒ8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2 tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. fi Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 9 december '63 Pagina 3 (Van onze Haagse redactie) Minister Biesheuvel van land bouw en visserij wil, dat het vlees voor de consument goedkoper wordt. De minister, die het niet eens is met het invoerbeleid van het bestuur van het produktschap van vee en vlees, heeft dit be stuur verzocht meer maatrege len te treffen, opdat de vleesprij- zen in de winkels lager kunnen worden. Het bestuur van het produktschap komt vandaag in Den Haag in be sloten vergadering bijeen om zich hierover op verzoek van de minis ter te beraden. Vorige week woensdag heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees slechts een bescheiden maatregel getrof fen om de invoer van vlees, waardoor de prijs zou kunnen dalen, te vergroten. Met twaalf tegen vier stemmen werd namelijk besloten de invoerheffing op vlees te verlagen. Een ander voorstel dat op tafel lag en dat ten doel had de zogenaamde „ruilvoet" tot 1 op 1 te verlagen (één koe erin als er één koe is uitgevoerd), werd bij staking van stem men acht tegen acht verworpen. Vooral de boeren-leden van het be stuur van het produktschap voelen er niets voor van de huidige ruilvoet 2 op 1 (twee koeien eruit voordat er één in mag) af te stappen. De boeren vinden de prijsstijging van vlees niet van dien aard, dat er bijzondere maatregelen nodig zijn. In tegendeel, zij menen, dat de prijzen nog meer moeten stijgen. Anders denken hierover echter de con sumenten en de directies van de vlees- warenindustrieën. Ook minister Biesheu vel acht verlaging noodzakelijk, die on der de huidige omstandigheden alleen mogelijk is door de invoer te verruimen. De minister heeft het bestuur van het produktschap in de gelegenheid gesteld zijn gezag onaangetast te laten. De mi nister had namelijk ook een aanwijzing kunnen geven, die door het bestuur had moeten worden opgevolgd. Het is nu nog bij een verzoek gebleven, ook al omdat het hier een geval betreft van staking van stemmen. In zijn besloten vergadering kan het bestuur dus zijn houding herzien. Via een anoniem telefoontje werd het hoofdbureau van politie te Bonn gisteren gewaarschuwd, dat vandaag een aanslag op het leven van de Westduitse kanselier J.udwig Erhard, zal worden gepleegd. Na het telefoongesprek werd de groep politiemannen die Erhard bewaakt, on middellijk versterkt. Het dreigement houdt verband met de door oud-strijders en voormalige krijgs gevangenen geuifê eis inzake een pen sioensverhoging met 25 procent, die naar hun mening op 1 januari 1964 van kracht moet worden. Ongeveer 22.000 uit alle deien van de bondsrepubliek afkomstige vroegere krijgsgevangenen marcheerden gisteren door Bonn om hun eisen kracht bij te zetten. Morgen zullen 40.000 oud-strij ders door de hoofdstad van de bonds republiek marcheren. In de nacht van zaterdag op zondag is een „Molotowcocktail" naar het geboor tehuis van paus Palus VI gegooid. De benzinebom is uitgebrand, maar niet ontploft. De politie heeft de dader al te pakken. Hij is een 24-jarige Italiaan, Boniotti Alessio genaamd. Volgens de politie heeft de arrestant verklaard: „Ik wilde iets sensationeels doen dat de aandacht zou trekken". De inbreker, die betrapt werd tij dens een insluiping in een instru mentenfabriek sprong door een raam van de fabriek het tweede raam van links op de foto) en schoot daarna met een uzipistool- mitrailleur de 38-jarige hoofd agent W. Roke inzet links) neer. Rechts in de inzet de dader, C. G. M. S. uit Apeldoorn, die inmiddels is gegrepen. AUTO BRACHT POLITIE OP SPOOR Minister Biesheuvel Op een zaterdag in Den Haag gehouden vergadering van de tweede-kamerfrac tie van de Katholieke Volkspartij is tot voorzitter van de fractie gekozen drs. W. K. N. Schmelzer, oud-staatssecreta ris van algemene zaken. Hij volgt als zodanig dr. W. L. P. M. de Kort op, die, zoals hij meedeelde, zich om persoon lijke redenen en „ter overbrugging van de in de partij terzake van de politieke leiding bestaande opvattingen" niet meer voor het voorzitterschap of een bestuursfunctie beschikbaar wil stel len. De verdere aanvulling van het bestuur zal op korte termijn plaats vinden. De K.V.P.-tweede-kamerfractie heeft in grote lijnen de nieuwe structuur en werkwijze aanvaard, zoals deze waren opgesteld door de op 30 september uit de leden van de fractie samengestelde commissie. Ten einde de fractie in staat te stellen deze nieuwe werkwijze met hei haars inziens daartoe meest geschikte bestuur aan te vangen en mede in ver band met het feit dat bij de jongste verkiezingen de fractie ruim een derde deel is vernieuwd, hebben alle zittende bestuursleden hun zetels ter beschikking gesteld. Honderden Zeeuwse vissers heb ben zaterdagmorgen in Middel burg gerpotesteerd tegen de gang van zaken rond de uitvoering van de Deltawet. Een felle aanklacht tegen het in dezen gevolgde rege ringsbeleid was de openingsrede van Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockefeer. Achter de heer Locke feer vlaggen van visersverenigin- gen en vissersgemeenten. De uit negen Belgen en vier Nederlan ders bestaande Zuidpoolexpeditie is gis termiddag met de Deense ijsbreker „Magga Dan" uit Antwerpen naar zijn bestemming vertrokken. Het doel van de expeditie is wetenschappelijke onder zoekingen te doen in het raam van het internationale geofysisch jaar. De ex peditie zal tot eind januari 1965 in het Zuidpoolgebied blijven. De expeditie staat onder leiding van de Antwerpse ingenieur Lucien Cabes, die reeds deel uitmaakte van de Belgische expeditie van 19571958. De afgelopen dagen is ongeveer 400 ton materiaal in de „Magga Dan" geladen. De expeditie beschit over een sneeuw ploeg, drie voertuigen op rupsbanden en twee kleinere voertuigen op luchtkus sens. Tot het wetenschappelijk materiaal behoort een door de Verenigde Staten in bruikleen afgestane radarinstallatie. Er is ook een indrukwekkende hoeveel heid levensmiddelen aan boord: 2000 kg bevroren vlees, 2000 kg meel, 200 kg eieren, 600 kg boter, 297.000 sigaretten en 875 kisten bier. Vele Belgische en Nederlandse auto riteiten woonden in Antwerpen het vertrek bij. Aan commandant Cabes werd de Belgische wimpel overhandigd, die in 1897 door de eerste Belgische ex peditie op de Zuidpool werd geplant. Nadat de Belgische en Nederlandse volksliederen ten gehore waren gebracht, werden, onder het loeien van de sirenen van de in Antwerpen liggende schepen, de trossen van de „Magga Dan" losge maakt. Naast de Deense vlag wapperde die van de Belgisch-Nederlandse expe ditie: een azuurblauwe driehoek met een kokarde en in het midden een naar het zuiden gerichte kompasnaald en het driekleurig embleem van beide landen. De kosten van de expeditie worden ge schat op anderhalf miljoen Belgische franken per lid (ruim 100.000 gulden), tweederde hiervan wordt gedragen door België en het overige door de Nederland se organisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek. De reis gaat eerst naar Kaapstad, van waar het afhankelijk van de weers omstandigheden een vijftiental dagen varen is naar het Zuidpoolgebied. De expeditie zal aan land gaan nabij de vroegere, door de Belgen gestichte Ko- ning-Boudewijnbasis, die, na vier jaren verlaten zijn geweest, waarschijnlijk on der meters sneeuw bedolven ligt. Twee van de drie vermoedelijke daders van de bankoverval te Epe, die in de nacht van 15 op 16 november plaats vond, zijn in Aken door de Duitse po litie gegrepen. Het zijn de 33-jarige K. VV. en de 22-jarige H. W. Deze Duitsers zijn, in afwachting van hun berechting, in de gevangenis te Krefeld opgesloten. De eveneens verdachte 33-jarige G. A. B. uit Rotterdam is nog voortvluchtig. De tarieven in de Antwerpse haven zul len met ingang van 1 januari worden verhoogd, aldus heeft de voorzitter van de Vereniging van Antwerpse Expedi teurs, de heer L. Verhulst, in Antwerpen meegedeeld. De heer Verhulst deelde niet mee met welk percentage de Antwerpse tarieven omhoog zullen gaan. Een etmaal nadat een inbreker de 38-jarige Apeldoornse hoofdagent van politie W. Roke ernstig ver wondde, is de 22-jarige elektricien C. G. M. S. uit Apeldoorn zater dagavond even na elf uur verdacht van deze aanslag, gearresteerd, ten huize van een zijner vroegere vrienden in Apeldoorn. S., die twee maanden geleden is gehuwd, bleek zich na de aanslag naar zijn wo ning te hebben begeven, waar hij voor zijn slapende vrouw een briefje schreef met de mededeling dat hij wegens moei lijkheden met de politie een poosje weg zou blijven. De jongeman werd ervan verdacht vrijdagavond te ongeveer kwart over elf met een pistoolmitrailleur drie schoten te hebben gelost op de heer Roke, toen hij zich door de hoofd agent de weg versperd zag bij het verlaten van de instrumentenfabriek „Instrumenta N.V.", aan de Kaayers- dijk. De inbreker, die door een ruit naar buiten sprong, slaagde erin te ontkomen, doch hij liet nabij de plaats van de inbraak een door hem gehuurde Volkswagen achter, waar in zich behalve inbrekerswerktuigen De contactgroep van werkgevers In de metaalnijverheid, die niet vertegenwoor digd is in de vakraad voor de. metaal industrie, is het niet eens met het ak koord dat werkgevers- en werknemers organisaties in deze vakraad hebben bereikt over de nieuwe c.a.o. voor hand arbeiders. De contactgroep heeft in het RAI- ge bouw te Amsterdam een bijzondere lan delijke ledenvergadering gehouden die eenstemmig tot de conclusie is gekomen, naar de contactgroep ons mededeelt, „dat aanvaarding van de voorstellen, zo als die met betrekking tot de lonen en arbeidsvoorwaarden in de metaal- en elektrotechnische industrie voor 1964 door de vakraad ter goedkeuring aan de Stichting van den Arbeid zijn aange boden, op het gebied van lonen en prij zen tot een chaos zal leiden". De contactgroep omvat thans 425 onder nemingen met rond dertigduizend werk nemers. zo vernamen wij bij informatie van deze contactgroep. De ondernemin gen variëren in grootte van 25 werkne mers tot negenhonderd, zo vernamen wij verder. De zevenjarige Willem Westland uit Wageningen, die sinds vrijdagmiddag werd vermist, blijkt verdronken te zijn. De politie heeft zaterdagavond om streeks acht uur het lichaam van de jongen uit de stadsgracht opgehaald, na aanwijzingen van een vriendje, dat zich vrijdagmiddag na schooltijd met het knaapje op het ijs van de gracht had gewaagd. HeT vriendje was zo ontdaan dat het pas zaterdag aan het spreken is gegaan. ..Middle East Airlines" heeft twee Brits- Franse supersone passagiersvliegtuigen type ..Concord" besteld. De toestellen kosten 35 miljoen gulden per stuk. 0 Op Sicilië zijn vier straten, twee pleinen en twintig studiebeurzen voor wezen ge noemd naar wijlen president Kennedy. De Boliviaanse regering lijkt niet van zins toe te geven aan de eis van links georiënteerde mijnwerkers dat zij drie gearresteerde communistische vak bondsleiders zal vrijlaten in ruil voor vier Amerikanen die samen met een groep mijntechnici zijn gekidnapt als gijzelaars. Ónder de gijzelaars bevindt zich de Nederlandse ingenieur Cornelis Bloot, de directeur van de Catavi-mijnen. en i u: tweede geladen pistool, zijn colbertjasje met rijbewijs bevond. Mede dank zij deze aanwijzingen kon de gemeentepolitie na intensief speur werk de 22-jarige S., wiens personalia al in het politiearchief voorkwamen we gens eerder gepleegde gevallen van diefstal en joyriding, zaterdagavond ar resteren. S. heeft tijdens het verhoor door de po litie een bekentenis afgelegd. De toe stand van de heer Roke was gister avond naar omstandigheden bevredi gend. De vermoedelijke dader van de aanslag bleek later niet alleen ingebro ken te hebben bij „Instrumenta" doch ook nog bij twee in de nabijheid van dit bedrijf gelegen fabriekjes. Bij een van deze zaken had hjj onder meer een dolkmes en een stuk tentlinnen mee genomen. De 21-jarige dienstplichtige sergeant M. J. Taal uit Den Haag is vrijdag avond levenloos in een douchecel van een kazerne in Harderwijk aangetrof fen. De brigade Harderwijk van de Ko ninklijke Marechaussee stelt een onder zoek in. Sergeant Taal, cursist aan de school militaire inlichtingendienst in Harder wijk, zou met verlof gaan. Hij haalde een sleutel om zich bij het gymnastiek lokaal van de Oranje Nassau-kazerne te douchen. Toen later de ronde werd ge daan bleek de douchecel te zijn geslo ten, terwijl er licht brandde. De deur van de douchecel werd opengebroken. De militair bleek te zijn overleden. De douche-installatie bleek normaal te functioneren en werkte nog. De premier van Thailand, de 55-jarige veldmaarschalk Sarit Thanarat, is gis teren in een hospitaal te Bangkok over leden. Elf dagen geleden werd hij met longont steking en nier- en hartklachten in het ziekenhuis opgenomen. President Johnson zal op 17 december een toespraak houden in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, zo heeft hij zaterdag op een persconfe rentie in zijn kantoor meegedeeld. Het is zijn bedoeling, zo verklaarde hij, dan met enkele woorden getuigenis af te leg gen van de eenheid van Amerika na de dood van president Kennedy en van de wil om de politiek van de vermoorde president voort te zetten. Johnson kondigde verder aan dat het personeel van het ministerie van defen sie ingekrompen zal worden in het ka der van het streven om het defensiebud get van het volgend jaar door bezuini gingen met 1,5 miljard dollar te vermin deren. De minister van defensie Robert S. McNamara voegde aan de mededeling van de president toe, dat deze perso neelsinkrimping het begin is van een campagne om de militaire uitgaven van 1967 af met vier miljard per jaar te ver minderen. President Johnson deelde verder mee, dat hij minister MacNamara op dracht heeft gegeven een inspectie reis naar Zuid-Vietnam te maken als zijn personoiijke vertegenwoordiger, om daar de toestand in ogenschouw te nemen en te kijken, hoe de oorlog tegen de communistische Vietcong voortgang maakt. Hij is niet van plan op korte termijn in het buitenland op bezoek te gaan. Hij heeft veel uitnodigingen daarvoor ont vangen, maar meent, dat hij daaraan voorlopig geen gevolg mag geven. Begin volgend jaar zal hij een bespre king hebben met premier Lester Pear son van Canada en hij is van plan ook president Adolfo Lopez Mateos van Mexico uit te nodigen binnenkort naar Washington te komen. Hij weigerde in te gaan op de berichten dat president de Gaulle zijn bezoek van het volgend voorjaar aan Amerika weer zou hebben opgeschoven. „Er zijn daarvoor nog geen definitieve plannen opgesteld. Zodra dat het geval is, zullen we ze bekendmaken", zei hij. President Johnson is gisteren per vlieg tuig van Washington naar New York gereisd, om de begrafenis bij te wonen van de vroegere gouverneur en senator Herbert H. Lehman. Men had de president een bewaking ge geven massaler zelfs dan gebruikelijk was voor president Roosevelt in de twee de wereldoorlog. „Houdt de Oosterschelde en de Grevelingen zout, opdat de Zeeuw se vissers er hun bedrijf kunnen blijven uitoefenen". Deze wens, vervat in een adres aan de Neder landse regering, tevens appel aan het Nederlandse volk, hebben de voormannen van de vissers zater dagmorgen in het met vlaggen ver sierd Citytheater te Middelburg bijkans als een strijdleuze gelan ceerd. Bewogen toehoorders waren honderden vissers uit alle sectoren van deze bedrijfstak, die massaal gehoor hadden gegeven aan de op roep van Zevibel de protestverga dering in Middelburg bij te wonen. Massaal ook en eensgezind klonk het protest tegen de gang van za ken rond de uitvoering van de schaderegeling van de Deltawet. Een protest, waarin ongerustheid en ontevredenheid doorklonk. Herhaaldelijk onderbraken de vissers de sprekers om hun bijval te betui gen. Met applaus, met gejuich, met voetgetrappel, zelfs met gezang be tuigden zij hun Instemming met de woorden van hun voormannen. Woor den en zinnen, die hen rechtstreeks uit het hart waren gegrepen. Arne- muidens garnalenvisser M. Siereveld: „We zijn als vissers geboren en we hopen als vissers te sterven". Geklap. Een hartstochtelijk betogende B. W. Schot, voorzitter van de vissersver eniging in Zierikzee: „We proteste ren er met klem tegen, dat de Zeeuw se vissers als onkruid uit de bodem worden gerukt". Enthousiast geklap en gejuich. De jeugdige Zierikzeese visser Joost Rijsdijk: „We betalen belasting om onze visserij te helpen vernietigen. We steunen onze eigen ondergang. Neem het niet langer!" Geklap, voetgetrappel, gejuich. Een groepje vissers stak zijn bewondering voor hun welbespraakte voormannen niet onder stoelen of banken en lucht te zijn gemoed door middel van een éénregelig, viermaal herhaald vers: „Zo'n goeie hebben we nog nooit ge had Overigens had de vergadering die werd bijgewoond door de Zeeuwse Twee de-Kamerleden C. F. v. d. Peijl en J. A. van Bennekom een vlot verloop en kregen de sentimenten op deze protest bijeenkomst slechts bij tijd en wijle de overhand. Het was meer een duidelijke onderstreping van wensen en vr n- gens. Gedeputeerde A. ,T. Kallid die als gast de vergadering bijwoonde, for muleerde het als volgt: „Mijn compli ment voor het op waardige wijze uit drukking geven van uw gevoelens van ongerustheid. Het provinciaal bestuur is bewogen met de geschiedenis van de Zeeuwse vissers. Wij willen al het mo gelijke doen uw lot te verzachten en uw gerechtvaardigde verlangens kracht bij te zetten. Wij verlenen graag onze me dewerking", aldus de heer Kaland. De gedeputeerde noemde de rede van voor zitter Lockefeer een „zwartboek", een opsomming van de trieste gang van zaken rond de schaderegeling. Als voorzitter van Zevibel had burge meester A. L. S. Lockefeer van Hulst een rde gehouden, waarin hij verklaarde, dat Zevibel deze buitengewone verga dering had uitgeschreven om te spre ken over vele zaken, die de Zeeuwse vissers, ais gevolg van de uitvoering van de Deltawerken „benauwen, ver ontrusten en grieven". Met vele feiten en data toonde hij aan de laakbare han delswijze van de regering rond de scha deregeling sinds de aanvaarding van de Deltawet. De heer Lockefeer gaf toe, dat de vissers tot nu toe steeds de vorm van overleg en bespreking hebben ge kozen, waardoor wel eens de vraag is gesteld of de vissers niet te lankmoedig waren. „Met is duidelijk, dat er eens een forse slag op tafel moet komen; die slag willen wij nu doen". Spreker herinnerde aan de fatale ge volgen van de ramp in 1953, die aan leiding is geweest tot uitvoering van het Deltaplan. „Verzuimd was echter om (Zie slot pag. 2 kol. 2) Het 19-jarig meisje Aaltje Bruins uit het Drentse Rolde, dat al acht weken werd vermist, is zaterdag in Burg op het eiland Fehmarn door de politie aange houden. Fehmarn ligt in de Kieier- bocht tussen Grossenbrode en de Deense stad Gedser op Lolland. Het meisje, eertijds bediende in een foto zaak in Assen, wordt verdacht van op lichting. Haar partner, de ongeveer 27- jarige, zich „Peter Schulz" noemende Duitser, ontsnapte met een vrachtauto, waarschijnlijk in de richting van Gros senbrode. „Schulz" gaf zich uit als journalist en echtgenoot van het meisje aan wie hij trouwbeloften had gedaan. Beiden werden gezocht, omdat zij in ho tels en pensions overnachtten om daar na zonder betalen te verdwijnen. De ho telhouder op Fehmarn vertrouwde het zaakje niet en belette het meisje te ver trekken door haar op te sluiten. Daarna werd de politie gewaarschuwd. Naar de Duitse politie meedeelde heeft „Schulz" het Drentse meisje slecht be handeld en zelf geslagen. Toen zij werd aangehouden had zij nog spaarbank boekjes bij zich. Zij kon echter geen geld opnemen, Umdat zij haar paspoort er gens in onderpand had achtergelaten. (Van onze Amsterdamse redacteur) Op Schiphol is zaterdagavond groot alarm gegeven. Een DC-8 van de K.L.M. moest landen met moeilijkheden aan het neuswiel. Het toestel kwam gelukkig normaal neer. Voor alle zekerheid had de gezagvoerder zijn net gevulde tanks leeggepompt boven de Noordzee. In totaal ruim 60 ton kerosine. Het vlieg tuig was juist naar New York vertrok ken toen de storing zich voordeed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1