(Atv pagina mcotówv FANATIEKE THEE Bosje m de mist KINDERKRANT j Papieren lakens Nu al kerstpudding CAPSULE BED GELUIDDEMPEND BEHANG NA 'N PRETTIG WEEKEND KOMT DE WAS WEER verdwijnt zo snel zo gemakkelijk de medicinale hoestbonbon met vitamine C ERGEREN, VAN GROEN TOT GEEL GOES VELE FEESTDAGEN Lj JUWELEN VAN DE GARDEROBE WÊÊÈÊÊ&', VttJ-J o U nAjrjJflLöilirt liros PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Advertentie HOEST Omstreeks het jaar 2062 zal het bed van de mens een vormgeving hebben die het midden houdt tussen de kooi van een astronaut, een ver stelbaar hospitaalbed en de schrijn van een mummie Dit verre van knusse toe komstbeeld schotelt het vak. blad „Hotel Revue" zijn le zers voor een toekomst beeld dat ontleend is aan de visie van de meubelfabrikan ten van Chicago, een stad die als het hart van Amerika's meubelindustrie wordt be schouwd. Zij menen dat onze leger stede over een eeuw een „bedcapsule" zal zijn: men kruipt erin, sluit het deksel en legt zich dan te ruste in een atmosfeer van gezuiverde lucht die op de juiste tempe ratuur wordt toegevoerd. Wat muziek of een bedtijdvertel linkje, langs elektronische weg overgebracht, nemen de functie van Klaas Vaak over. Rusteloos om- en omwentelen is er niet meer bij: de bed capsule heeft een mechaniek dat automatisch de houding van de slaper kan veranderen. Pyama's en andere nachtkle ding zullen eveneens schitteren door afwezigheid, want de koude kan geweerd worden door middel van een bescher mend chemisch laagje dat over het lichaam wordt ge spoten GELUIDDEMPEND behang is er ook al. Amerika is ermee begonnen, maar sinds kort maakt men het ook in Duitsland. Het bestaat uit 'n stof waarte gen een laag schuimplastic gekleefd zit die 7 of 15 millemeter dik kan zijn. Niet alleen is het behang geluiddempend, het zou bovendien 's winters de warmte vasthouden en dat zou voor woningen in dit klimaat natuurlijk een aantrekkelijke bijkomstigheid zijn! Als prijzen van het behang dat 1.30 meter breed is worden genoemd: ongeveer zeventien gulden voor het dikke behang, ruim een tienje voor de dunnere soortbeide prijzen per meter. Wijngaardstr. 17 tel. 01100-7810 Ook voor chemisch reinigen. DAT DE ENGELSEN fanatieke theedrinkers zijn is geen nieuws. Wel nieuw is een Engelse variatie op het bekende „thee-ei" dat gevuld met thee in de theepot wordt gehangen. Dat nieuwste „ei" heeft namelijk de vorm van een miniatuur-theepotje een snufje dat de voorliefde van de Britten voor hun nationale drank wel accentueert! Het is bedoeld voor het zetten van kleine hoeveelheden: men hangt het met thee gevulde apparaatje in een kopje, giet er kokend water bij en vist het potje (er zit een kettinkje aan) na een paar minuten uit de versgebrouwen drank. Engelse warenhuizen verkopen dit thee- makertje voor ruim zes shilling. Vroeg in de morgen had Bosje ai zijn vrienden in de ga rage al gewaarschuwd. Eerst was hij, zoals hij elke morgen deed, in de open deur gaan staan, en had omhoog gekeken naar de lucht. Met de duimen tussen de bretels van z'n blauwe overal keek hij om zich heen en klakte be denkelijk met z'n tong. „Tsjonge" zei-te, ,^o'n mist hebben we in geen jaren gehad" Op een drafje haastte hij zich terug naar binnen, waar Karei de Grote een beetje verkou den stond te kuchen, naast Zwarte Jim, ook een heel grote vrachtwagen, maar niet groot als Karei. ,Jiarel! Jim!", riep Bosje, „kijk vandaag goed uit, want je kunt bijna geen hand voor ogen zien". „Ik bof!", lachte Zwarte Jim, „ik ga vandaag naar de spuiter om die lelijke schaafplek te laten bijwer ken. Voor mij geen lange rit in de mist vandaag. Lekker gezellig praten met andere auto's die ongeluk jes hebben gehad en er lek ker mooi en schoon weer vandaan komen!" Ongelukjes vonden auto's nooit fijn, maar allemaal waren ze dol op de spuite- rrj, waar ze precies in hun eigen kleur weer werden bijgespoten, zodat je van het deukje of de schaafplek niets meer zag. Karei de Grote keek met zijn grote glinsteroog jaloers naar zijn vriend Jim. Karei werd al een dagje ouder en vooral tegen lange wegen in de mist zag hij een beetje op. „Het is zo saai, weet je", zei hij tegen Auto-Bas, die bij hem op de treeplank was geklom men, „niets om naar te kij ken. De koeien die anders met hun staart in de lucht voor me wegvluchten, zie ik niet meer door de mist; bomen die zwaaien met hun takken als ik langs ze raas, hoor ik nog wel, maar zien doe ik ze niet. Vrienden van de weg, grote auto's, vrachtwagens als ik, kleine autootjes, scooters en brom mers die ik allemaal voor bij jaag, zie ik pas op het laatste ogenblik, zodat er geen tijd meer is om vrolijk naar mekaar te knipogen. Nee, hoor, ik vind het niks". „Als je in elk geval maar voorzichtig bent en niet te hard rijdt!", waarschuwde Auto-Basje nog een keer toen Karei de Grote prutte lend in beweging kwam en de garage uitschoof. „En jij ook!", riep hij tegen zijn vriend Beer, het takelwa gentje dat al helemaal wak ker bij de uitgang stond. „Ik", zei Beer, „ik rijd al tijd uit. Leuk juist, lekker geheimzinnig in die grijze wereld. Elk ogenblik kan er iets naast je opduiken en je weet niet wat". „Nou, ik vind er niets leuks aan", bromde Basje en dat vonden ook de monteurs die met druipende kleren op hun bromfietsen de garage binnenkwamen. Maar gewerkt worden moest er, ook al hadden al le automensen hun auto's maar het liefst binnenge houden. En waarempel, daar was de schrijver ook met Buts, die al heel vroeg op de dag een nieuw deukje had opgelopen. „Arme Buts", zei Auto-Basje, „wat zie je er weer uit. Het wordt tijd dat je weer een paar dagen het ziekenhuis ingaat". „Tja", zuchtte Buts, „als hij maar eens uitkeek, hé, die baas van mij. Maar van morgen bij het hekje was het weer raak, hoor. Pats, er tegenop. En dan die mist nog. Ik zie geen spat". „O, maarriep Basje, „je ruitenwissers werken ook niet". Weer zuchtte Buts. „Dan heeft die dom oor zeker vergeten om ze aan te zetten". Auto-Basje lachte en wees de schrijver op het knopje van de wissers. Bel eens voor inlichtingen: in huis Moet dat? Is een krap opgezette en nauwelijks aangeklede woning nood zakelijk? Moet de indeling van een huis bekrompen en popperig zijn? Is het waar, dat de bouwvoorschriften van het ministerie van volkshuisves ting zo weinig ruimte bieden dat voor de gewone huurder gerieflijk wonen is uitgesloten? Nee, zo liggen de zaken niet, aldus werd ons van departementale zijde verzekerd. Het is echter een histo risch gegroeid wanbegrip, dat de ar chitect moet beknibbelen op een ont werp. Wel zijn er maximaal toelaat bare mogelijkheden en minimale ei sen Er is ook een zogenaamde cur- veprijs vastgesteld, maar, zo werd ons verzekerd, binnen deze grenzen is een goed huis zeer wel haalbaar. Goede uitbreidingsplannen vereisen een intense studie, die dan ook kan leiden tot voortrettelijke re sultaten. In Arnhem bijvoorbeeld heeft men een fraai uitbreidingsplan en werkelijk bijzonder goed heeft men het in Emmen opgelost, waar een bos ten offer moest vallen aan de uitbreiding. Voor dat plan kapte men alleen die bomen, die nodig wa ren om ruimte voor huizen te krijgen. De rest bleef staan. De buitenkant van een huis is be langrijk en ook de omgeving waarin het staat, maar van het allergrootste belang is uiteraard de indeling van het huis. De vraag is, waarom in de zen niet allerwegen de huisvrouwen of vrouwenverenigingen kunnen wor den ingeschakeld. Dat zou kunnen gebeuren wanneer een plan op stapel wordt gezet voor een groot complex nieuwe woningen. Er zijn enkele gemeenten, waar zo genaamde hearings, oftewel praat bijeenkomsten worden gehouden, vóór de definitieve plannen worden geaccepteerd. Hier kunnen de dames haar wensen kenbaar maken, die dan door deskundigen worden afgewogen. Uiteraard zijn niet alle huisvrouwe- lijke wensen haalbaar, maar het hoe en waarom kan dan uitgelegd wor den. Een koelkast plus een wasmachine combinatie behoren hoe langer hoe minder tot de luxe in een gezin. Keukens, waarin beide kunnen wor den geplaatst zijn echter uitzonderin gen De plaatsing van kasten is vaak een steen des aanstoots, wellicht zou den velen hun piepkleine balkonnetje graag willen missen als zij die ruimte Advertentie „Zo ziet U beter, meneer", zei hij beleefd. „Dank je wel, jongeman", zei de schrijver die iets op een papiertje zat te krab belen. Hij drukte op een knopje, maar het was hef verkeerde en opeens scho ten er twee straaltjes wa ter over de mistige ruit van Buts. „Dat is de sproeier, me neer", zei Auto-Basje. „Ach ja, wat dom", zei de schrijver en nu zette hij eindelijk de wissers aan, zodat de dikke tranen die over Buts' ruit biggelden werden weggeveegd. Met een schokje en een diepe zucht verdween Buts in de mist. „Ik zal blij zijn als ik jullie vanavond allemaal gezond en wel terug zie", zei Auto- Basje toen hij z'n blauwe overal had verwisseld voor zijn jekkertje en met zijn schooltas in zijn hand op weg naar school ging. Toen hij zich een paar meter voorbij de garage van zijn vader nog eens om draaide, schrok hij, want nu, weg van het licht en de huizen, zag je pas goed hoe dicht de mist was. Voetje voor voetje schoven de auto's over de weg en er waren al chauffeurs die het maar hadden opgegeven en hun auto aan de kant had den gezet. Toen hij uit school kwam was de eerste die hij zag Buts, de auto van de schrij ver. Hij stond met zijn neus tegen een lantaarnpaal en in zijn rechterkoplamp zat een barst. „Tja, de mist", zei de schrijver tegen een politieagent die er bijstond. Basje en Buts knipoogden tegen elkaar. „Ik denk dat ie met z'n hoofd in 'n ver haaltje over een warm land zat, waar nooit mist is", zei Buts zachtjes. „Ik zal vragen of ze Beer sturen om je naar de gara ge te slepen, Buts. Dan krijg je lekker een paar daagjes rust en helemaal mooi kun je dan weer op nieuw beginnen". Toen Basje de laatste hul zen van het dorp achter zich liet en de grote weg nam, waaraan zijn vaders garage lag, bleef hij ver baasd staan. Hij dacht eersl dat hij door de mist mis schien de verkeerde weg genomen had, maar nee, hij stond néast het bordje van de bushaltje en hij wist dus zeker dat hij goed moest zijn. Maar wat een verschil met andere dagen! Geen geronk, gezoef of geraas! De chauffeurs hadden het opgegeven en wachtten tot de mist een beetje zou weg trekken. Niet één auto wa« er op die hele dubbelbaans- weg! Toen opeens, achter dat grijze gordijn, ergens rechts van hem, hoorde Basje een bekend gemopper. Karei de Grote! Dat moest Karei de Grote zijn. Zijn motor zou hij uit duizend andere her kennen. En jawel. De ach terkant van de vrachtwa gen, die zo hoog als een muur was, dook voor hem op en daar was ook Klaas, de chauffeur van Karei. „Wat een ramp, wat een ramp", zuchtte Klaas, „ik durf het niet meer aan met Karei. Zelfs de koplichten doen niets met dit weer. Auto-Basje stond met een bezorgd gezicht bij Karei en Klaas en legde een hand op een van de koplampen. „Zeg, Karei de Grote", vroeg hij, „kun je mij nog zien?" „Jawel', bromde Karei. „En nu?", vroeg Auto-Bas je en hij deed een paar stapjes bij Karei vandaan. „Ja, ook nog", zei Karei, „ik zie m'n licht in de beu gel van je schooltas". „Mooi zo!", riep Basje en toen stapte hij op Klaas af en zei: „Ik heb een plan. Je hebt binnenin toch een zaklantaarn, hé?" „Jazeker, 'n hele goeie", zei Klaas, „maar wat wil je daarmee?" Heel eenvoudig", lachte Basje, „ik ga voor Karei en jou uitlopen met de lan taarn. Zo lang ik de herm maar goed in de gaten houd kan er niets gebeuren. Maar... je moet natuurlijk wel héél langzaam rijden". „Komt voor mekaar!", riep klaas vrolijk, blij dat hij met z'n zware wagen nou toch misschien nog thuis kwam. En daar gingen ze. Voorop Basje met de zak lantaarn, die hij strak op de rechterberm richtte en daarachter Karei de Grote, die hem voetje voor voetje volgde. Klaas, met zijn neus bijna tegen de vooruit en zijn voet op de rem, klaar om te stoppen, zo gauw Basje een teken zou geven, had geen oog van het jon getje met de schooltas af. Maar alles ging prima en heel trots liet Auto-Basje zijn grote vriend de garage binnendraaien. „Zo, meneer de reus", lachte hjj vrolijk, toen Karei op zijn vasle plaats stond, „jij bent bin nen!" „Je bent zelf een reus", zei den Klaas en Karei tegelijk en daar was Basje zo ge lukkig mee dat hij het gauw aan zijn vriend Beer moest vertellen, die al klaar stond om Buts te gaan wegsle pen. (wordt vervolgd) of „DE ZON" komt en dan heeft U (als U alles meerekent) voor paar dubbeltjes een stralend scho ne wasen een extra vrije dag. De vrouw (Van onze redactrice) Dij aan rij worden ze neerge- zet, flatgebouwen, bunga lows, blokjes van twee of vier onder één kap en eengezinswo ningen. Gezin na gezin trekt in de nieuwe huizen. Op de zeer dure flats of op de naar eigen behoefte gebouwde bungalows zal weinig kritiek komen, maar over de woningwetwoningen of de zogenaamde middenstands woningen heeft de vrouw des huizes tegenwoordig veel te kla gen. Het zijn niet eens klachten, die te maken hebben met geho righeid of met de ligging van het huis ten opzichte van de zon. Nee, het zijn stuk voor stuk kleinigheden, maar tezamen vormen ze een klachtenlijst, die met name de huisvrouw veel van haar werk- en woonplezier vergalt. Advertentie) bij hun kamers kregen en voor de huisvrouw is het wel prettiger als zij haar pannen op het vuur kan zetten naast het aanrecht en niet aan de overkant daarvan Heeft een ondiepe kelderkast onder de trap in de zogeheten duurdere wo ningen nog enige zin? Zou men niet liever in die hoek het toilet hebben, in de plaats van het piepkleine w.c.- tje naast de huiskamer en bovendien naast de voordeur? Denkt men bij het leggen van waterleidingen vol doende aan het bevriezingsgevaar bij voorbeeld in het toilet tegen een bui tenmuur? Zo zijn er honderden klei nigheden, die zo werd ons verze kerd heel wel uitvoerbaar zijn bin nen de financiële grenzen. Een ideale oplossing lijkt voor een aantal adspirant-bouwers de zo genaamde „14.000 gulden hui zen". Volkshuis vesting wordt echter bepaald nog niet overlopen met aan vragen. In de grote steden zijn de grondprijzen te hoog om deze bouw aantrekkelijk te maken, en waar dat niet het geval is dient men mede bouwers te vinden, om een complexje te kunnen zetten Er komen bij de woningbouw heel wat officiële instanties kijken eer een huis is goedgekeurd. De mini mumeisen worden uitvoerig gecontro leerd. Maar minimumeisen zijn maar minimumeisen en beslist niet meer... Onze woningbouwvoorschriften laten geen ruimte in de woningwet en premiebouw voor het ideale huis. Een geheel volk is nooit en te nimmer tevreden te stellen, dit is ze ker, maar een mindere mate van on verschilligheid voor de wensen van de huisvrouwen lijkt ons nodig en wenselijk. (Advertentie) 't Heerlijk avondje is voorbij, maar er liggen nog in 't verschiet Feestelijke stoffen om deze dagen extra glans te geven: fluweel, velours chiffon, velours royal, taft satin, satin duchesse, satin brödé, brocaat, lurex, er zijn zoveel prachtige stoffen in zoveel aparte tinten. Knippatronen om uw feestelijke japon perfect te maken: Burda en Vogue met couturemodellen van Jacques Griffe, Pierre Cardin, Lan- vin-Castillo, Christian Dior en vele an deren. Uw goede smaak leidt U onherroepelijk naar r-ir LANGE KERKSTRAAT 44 TERNEUZEM NIEUWSTRAAT 6-8 Uitgaansjurken zijn als het ware de juwelen van onze garderobe. Hier ziet U drie voorbeelden van smaakvolle avondkledij. Een soe pele japon van dunne wollen stof met een gerimpelde wijde hals (midden) en een klein mouwtje kan bijzonder elegant zijn. Altijd succes heeft het japonnetje met de strakke zwarte rok en het klei ne bovenlijfje van pailletjes (on der). De garnering bestaat uit een nappa leren strik. Zeer geslaagd is ook het zwarte wollen pakje (boven), dat versierd is op de rok en het jasje met rijn steen. Een apart reit zijden blous- je vervolmaakt dit elegante ge heel. Een bed-nouveauté, uit Amerika afkomstig en in Parijs al toegepast: lakens van zijdepapier, bestemd voor logés die maar één nacht blijven. „Een van de meest praktische dingen die we in de laatste jaren hebben gehoord", aldus Hotel-Revue. En dat zal de huisvrouw de mannen-van-het-hotelvak ongetwij feld gretig nazeggen want het moet heerlijk zijn om de dag na de logeer partij het gebruikte beddegoed eenvoudig in de vuilnisbak te kunnen depo neren! Minstens éénmaal in z'n leven moet iedereen toch eens geproefd heb ben van de befaamde Engelse plumpudding. Of hij daarna ieder jaar om plumpudding zal roepen valt nog te bezien, want smaken verschillen en zeker als het om de Engelse keuken gaat! Wie zo origineel wil zijn om haar gezin dit jaar een plumpudding als kerst dessert aan te bieden (het is weer eens iets anders dan de traditionele kerstpudding met rode en groene vruchtjes) moet er wél meteen aan beginnen. De oprechte plumpudding wordt natuurlijk al verscheidene dagen vóór Kerstmis gemaakt en het is dus wel zaak om nu de ingrediënten in huis te halen en aan het koken te gaan wil de pudding tijdens de feestdagen klaar voor gebruik zijn. Als niet-Engelse huisvrouw kijkt men er even van op dat bij die in grediënten ook dierlijk vet wordt gebruikt. Een plumpudding is dan ook geen „licht" gerecht, maar men kan er wel een wat lichtere variatie op maken en voor zo'n va riatie wordt het volgende recept aanbevolen. Voor acht personen maakt men plumpudding uit de volgende ingre diënten: 175 gram kalfsniervet, een half pond fijngekruimeld wittebrood, 175 gram bruine suiker, 175 gram krenten, 175 gram rozijnen zonder pit, een ons oranjesnippers en een half ons sukade, een ons fijnge snipperde amandelen, een geraspte appel, een theelepel gemengde krui den (hierbij moeten zich kruidnagel en kaneel bevinden), een theelepel gemberpoeder, een snufje zout, drie eieren, anderhalve deciliter bier. De droge bestanddelen worden goed door elkaar gemengd en met de even opgeklopte eieren en het bier tot een gladde massa verwerkt. Neem nu een flinke puddingvorm (hébben we die eigenlijk nog in deze tijd van kant-en-klaar desserten?) en bedek de binnenkant met beboterd papier. In deze vorm moet het meng sel twaalf uur rusten en daarna wordt het vijf uur lang au-bain- marie gekookt. De pudding wordt dan op een koele, donkere plaats weggezet, verpakt in schoon, vetvrij papier. Wie het echt-Engels wil doen, legt in de puddingvorm geen papier maar een beboterde en met meel bestrooi de doek en in die doek wordt de pud ding dan ook weggezet. Maar in bei de gevallen moet de pudding op kerstdag au-bain-marie worden op gewarmd, vervolgens met rum over goten en aangestoken en uiteraard brandend opgediend. (Advertentie) prijzen 1.75/1.95/2.95 met GRATIS spaarzegels van 15 en 25 ct vraag een spaarkaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9