MISSCHIEN TOCH HULP VOOR DE BOEREN KLANKBORD Represailles van V.S. treffen onze export 27 Graanvoorstellen-Mansholt niet „onaanvaardbaar" voor Nederland Secretaris-generaal van defensie overleden „orkestmusici zelfde loonsverhoging als de ambtenaren" Prijsindexcijfer levensonderhoud bleef onveranderd GROTE MOEILIJKHEDEN DOOR VERMINDERING RUSSISCHE HULP HERZIENE G.S.W.-REGELING PER 30 DECEMBER IN WERKING Aardappelmeel Tien f)rocent en dextrine op „de lijst" C.a.o. beambten metaalindustrie Tas met sieraden (waarde 11 mille) gestolen Venezolaanse rebellen lieten Amerikaan vrij WAARSCHUWING VAN FRANKRIJK IN W.E.U. MINISTER IN SINTERKLAASSTEMMING Friese boeren Melkprijs N.T.B. Coupeerverbod Uit Vaticaan CHINEES „VOLKSDAGBLAD" Felle aanval op Sowjet-Unie Obstakels „Aantrekken full time bedrijfsarts zeer wenselijk" RECHTSPOSITIE MET MEER WAARBORGEN OMKLEED Bedrijfsarts Nasleep kippenoorlog Man op achtergrond Honderden menser in Noord-Perzië zijn ingesneeuwd Stakingsgolf in Italië VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 P R O V 1 N C 1 A L E Z E E W 8 E COURANT (Van onze parlementaire redacteur). De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft op sinterklaasdag toch nog voor een verrassing gezorgd voor de in financiële moeilijkheden verkerende boeren. Onder aandrang van de woordvoerders van bijna alle fracties uit de kamer zegde de minister toe, dat hij op de kortst mogelijke termijn de mogelijkheden zal na gaan om van overheidswege bij aantoonbare liquiditeitsmoeilijkheden hulp te verlenen aan een groep van boerenbedrijven teneinde deze moeilijkheden op te lossen. „Wij zullen dit zo snel mogelijk intern be kijken en ook nader overleg plegen met de georganiseerde landbouw", aldus de verklaring van de minister. De heer Koekoek betreurde het, dat de landbouwvertegenwooruigers in de ka mer „die het allemaal zo goed we ten" hun vertrouwen in de minister hadden uitgesproken. De woordvoerder van de Boerenpartij constateerde, dat het sinterklaas spelen met de boeren voorbij is. Destijds heeft het kamerlid Biesheuvel altijd aangedrongen om mil joenen ter beschikking te stellen voor de boeren. „Nu U minister bent geworden: kom nu eens met 500 miljoen", riep de heer Koekoek uit. „Hij is echter niet gekomen", zo merkte de heer Koekoek op. Minister Biesheuvel wees op de be langen van de consument. Het leek de minister niet in overeenstemming te zijn met de vrije economie, die de heer Koe koek voorstaat, dat de consument een hoge prijs voor de melk betaalt, terwijl op de wereldmarkt de industriemelk slechts 20 cent opbrengt. Advertentie CENT De kamer vond, dat de minister zich woensdagavond veel te Vaag en helemaal niet positief had uit gelaten over het verzoek van het landbouwschap voor een krediet regeling met rente- en aflossings faciliteiten voor de weidebedrijven, waarvan vooral de bedrijven ge legen in de laagveengebieden, mo menteel in ernstige moeilijkheden verkeren. De minister zei nu gis termiddag, dat hij wel degelijk oog had voor de liquiditeitsmoeilijkhe den van vele boeren. Hij wees er echter op, dat er bij een eventuele regeling geen discriminatie mag plaatshebben en dat de technische uitwerking zorgvuldig zal moeten ge schieden. In dit verband trok de minis ter een vergelijking met de gemengde bedrijven over vijf jaren. Deze vergelij king toont aan, dat de uitkomsten van het gemengde bedrijf ongunstiger waren al was het de minister bekend, dat het weidebedrijf twee slechte jaren heeft ge had. Nu in tweede termijn de kamer blijft aandringen, aldus de minister, wil ik pogen de noden van de boeren, die op de weidebedrijven in liquidatiemoeilijk heden verkeren, te verzachten. Tevoren had de minister ook nog even gesproken over de acties van de Friese boeren. „De minister van land bouw is niet van plan te zwichten voor dreigementen. Dat heeft de con sument ook niet verdiend". Wel zei de bewindsman bereid te zijn de za kelijke verschilpunten onder de ogen te willen zien. Minister Biesheuvel ontkende de juist heid van berichten, volgens welke zijn ambtgenoot van economische zaken dinsdag te Brussel namens Nederland „het onaanvaardbaar" zou hebben uit gesproken over de graanvoorstellen van de Europese commissie. Wel had minis ter Andriessen gewezen op de onver brekelijke relatie tussen de graanprijzen in de E.E.G. en de noodzaak om een goed uitgangspunt te vinden voor het „Kennedy-mandaat" voor de G.A.T.T.- onderhandelingen. Wanneer de Neder landse wensen ten aanzien van het open houden van de gemeenschappelijke markt niet verwezenlijkt zouden wor den, dan zal het echter voor de Neder landse regering bijzonder moeilijk wor den om de graanvoorstellen van de Euro pese commissie in overweging te nemen, aldus minister Biesheuvel, die hieraan toevoegde, dat de regerirtg een positieve instelling heeft ten aanzien van de graanvoorstellen-Mansholt. Volgens de minister had mr. Brouwer (k-v.p.) een juiste intepretatie gege ven van hetgeen hij woensdag had Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft de minister van o., k. en w. telegrafisch verzocht de musici in de symfonie-, radio- en opera- orkesten dezelfde loonsverhogingen toe te kennen als die welke per 1 januari 1964 voor de ambtenaren gaan gelden. Tevens heeft het bestuur nogmaals aan gedrongen op een snelle beslissing inza ke de afschaffing Aan de vijfde groep van de instrumentenindeling in de orkes ten. gezegd over de berekening van de loonsverhoging per 1 januari in de melkprijs. Inderdaad zal deze loons verhoging mogen worden doorbere kend in de melkprijs per 1 april a.s. De minister was bereid te voldoen aan het verzoek van de heer Vredeling (p.v.d.a.) om met de vaststelling van de nationale graanprijs te wachten op de vaststelling van de E.E.G.-graanprijs, mits dit laatste op een redelijke ter mijn geschiedt. Ten aanzien van het landbouwonderwijs zei de minister het niet verontrustend te achten, dat een aantal scholen wordt gesloten. Vroeger ging men bij de pro gnoses uit van ongeveer 140.000 bedrij ven, thans moet dat lager worden ge steld. Hij handhaafde tegenover ir. Ol- denbanning (v.v.d.) zijn bezwaren tegen een stelsel van middelbaar land- en tuin- bouwonderwijs in drie achteenvolgende winterhalfjaren. Over het coupeerverbod van paarde- staarten, dat de kamer destijds onder het vroegere kabinet, door aanvaarding van een motie-Van Dongen met 63 stem men voor en 55 tegen wilde opheffen, deelde de minister mede, dat het huidige kabinet zich hierover nog geen oordeel heeft kunnen vormen. Overleg met de nieuwe minister van justitie zal nodig zijn. De heer Van Dis (s.g.p.) interrumpeer de met de mededeling, dat volgens een boekje van prof. Romme de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie uit het Vaticaan stamt. Minister Biesheuvel re ageerde hierop met de verklaring: „Ik wist het niet, maar het verbaasd mij niet, dat TJ dit ontdekt hebt". De kamer aanvaardde de begroting van landbouw zonder hoofdelijke stemming. De Boerenpartij kr'eeg de aantekening te hebben tegengestemd. De Amerikaanse kolonel James K. Che- nault, die acht dagen geleden door communistische terroristen in Venezuela is ontvoerd, is gistermorgen vroeg on gedeerd op vrije voeten gesteld. Tegelijkertijd werd bekend dat „luite nant-kolonel" Juan de Dios Moncada, die zichzelf de „opperbevelhebber" van het nationale bevrijdingsfront (F.A.L. N.) noemde, woensdagavond door rege ringstroepen was gevangen genomen. Het landelijk prijsindexcijfer van het le vensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maande lijks samenstelt op basis 1959-1960 100, bedroeg per medio november 1963 evenals de vorige maand 109. Voor een groot aantal artikelen werden prijsstijgingen geregistreerd, zoals voor brood, gebak, aardappelen, vlees, vlees waren, margarine, melk, kaas, kleding en dagbladen. De invloed van deze prijs stijgingen op het totaalindexcijfer be droeg bijna 1 punt. Daartegenover ver toonden de indexcijfers voor groenten, fruit en bloemen echter een daling, door dat de prijzen van deze artikelen in no vember in het algemeen meer onder het niveau van het basisjaar bleven dan in oktober het geval was. Hierdoor bleef het totaalindexcijfer ongewijzigd. Het in dexcijfer inclusief sociale verzekeringen en belastingen handhaafde zich op 107. „De radicale vermindering van de Rus sische hulp heeft zware verliezen toe gebracht aan de opbouwwerk in China en de economische ontwikkelingsplannen grondig in de war gestuurd, waardoor de moeilijkheden in aanzienlijke mate vergroot zijn", zo schreef hei „Voiks- dablad" van Peking, het officiële or gaan van de Chinese communistische partij. In een artikel naar aanleiding van de sluiting van de zitting van het Chinese parlement merkte het blad op, dat het Chinese volk gedurende de periode van het tweede vijfjarenplan en in 1963 „briljante overwinningen heeft behaald in de socialistische revolutie en opbouw" (Advertentie) Kaarslicht maakt blij GOUDA KAARSEN RAKET. Een foto van een nieuwe Rus sische raket, die onlangs in een Brits luchtvaarttijdschrift verscheen, is een door een Engelse student gemaakte truc-opname. Hij had de foto thuis aan de hand van door hem zelf vervaardigde modellen gemaakt. Deskundigen van de Britse luchtmacht verkeerden in de ver onderstelling dat de opname een Mig-23 straaljager liet zien die een nieuw type raket afvuurde. De 19-jarige student betreurde het dat zijn grap was uitgeko men want hij had er nog een op stapel staan. ondanks het feit, dat zich drie jaar achtereen natuurrampen hebben voor gedaan die de landbouwopbrengsten verminderden en ondanks bepaalde fou ten en gebreken. Een beeld van de woelige verkie zingen in Senegal. Op de verkie- zinsdag kwamen elf personen om het leven en werden zestig mensen gewond. Op de foto een menigte rond een. in brand gestoken jeep: de bestuurder van het voertuig moest ernstig gewond naar een zie kenhuis worden gebracht. Frankrijk heeft gisteren op de slotzit ting van de W E.U.-vergadering in Pa rijs gewaarschuwd, dat de interne op bouw van de E.E.G. niet in gevaar ge bracht mag worden door invloeden van buiten. De waarschuwing werd uitge sproken door de Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken Michel Habib- Deloncle. Hij herinnerde eraan, dat er na de be ëindiging van de onderhandelingen tus sen E.E.G. en Engeland afgesproken werd, dat de twee partijen met elkaar in contact zouden blijven via de West- europese Unie, die bestaat uit Engeland en de zes. Maar, zo voegde hij er met nadruk aan toe: „Ik spreek over con tacten en niet over verwarring". Aller eerst is nodig, dat de E.E.G. intern tot overeenstemming komt, met name ten aanzien van de landbouw. „De verwezen lijking van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek nog langer uit té stellen, de betrekkingen tussen de zes afhanke lijk te maken van invloeden of beslissin gen van buiten, zulk een houding kan niet gunstig zijn voor Europa. En aan gezien we ervan overtuigd zijn, dat wat slecht is voor Europa slecht is voor het westen, kan niets van dat alles voorde lig zijn voor de vrije wereld". (Van onze Haagse redactie) De secretaris-generaal van het mi nisterie van defensie, de heer J. J. van Houten, is gistermiddag op het departement plotseling onwel geworden en tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Naar wij ten departemente vernemen was de heer Van Houten al enige tijd onwel. Hij moest zich ontzien. Men neemt aan, dat de zeer drukke werk zaamheden van de laatste dagen in ver band met de reorganisatie van de defen- sietop zijn ziekte een fatale, wending hebben doen nemen. Johannes Jacobus van Houten werd 3 juli 1903 te Dén Haag geboren. Na de h.b.s. bezocht hij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine in Den Helder. In 1923 werd hij benoemd tot officier van de administratie der eerste klasse. In 1943 verkreeg hij tijdelijk de rang van hoofdofficier van de administratie der tweede klasse. In november 1945 werd hem eervol ontslag uit de zeedienst verleend als beroepsofficier en werd hij benoemd tot officier van de administra tie der eerste klasse bij de Koninklijke Marine reserve. In dat jaar werd hij secretaris-generaal van het toenmalige ministerie van ma rine. De heer Van Houten bekleedde deze functie tot 16 november 1959. Op die datum werd hij benoemd tot advi Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques en... Uw keus is gemaakt! De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft de bestaande gemeen telijke sociale werkvoorzieningsre geling voor handarbeiders geheel herzien. De vernieuwde regeling zal met ingang van 30 december a.s. in werking treden. De vernieuwde regeling heeft een struc turele wijziging ondergaan, maar ook werden enkele belangrijke nieuwe ele- seur integratieaangelegenheden bij het ,nenten toegevoegd. Zo is door de intro- rlnnnviroTvioril tron /so-Konoin TA r\in +nriorio Daarnaast verdient aandacht het nieuwe artikel over de bedrijfsgeneeskundige zorg. Waar de arbeidsrevalidatiefunctie van de G.S.W. steeds meer centraal is komen te staan, kan het belang van een goede bedrijfsgeneeskundige zorg moei lijk overschat worden. Het is de bedrijfs arts, die mede zal gaan bepalen welke werkzaamheden in verband met de li chamelijke of geestelijke gesteldheid van de werknemer gekozen zullen worden, die het tempo waarin gewerkt kan wor den en de psychische belastbaarheid van de gehandicapte werknemer vaststelt. De minister ziet daarom het aantrekken van een full-time bedrijfsarts voor een gemeente of een combinatie van ge meenten als zeer wenselijk. departement van defensie. Deze functie vervulde hij tot 1 december 1960, waar na hij werd benoemd tot secretaris generaal van het ministerie van defensie als opvolger van de heer L. C. Rietveld. ductie van het begrip dienstverband en het klacht- en beroepsrecht en rechtspo sitie van de G.S.W.-er met meer waar borgen omkleed. Het bureau van de speciale han delsgevolmachtigde van president Johnson, Christian Herter, heeft met betrekking tot de Amerikaan se vergeldingsmaatregelen tegen de E.E.G. medegedeeld dat de ho gere tarieven op 7 januari a.s. van kracht zullen worden. De totale waarde van de Amerikaanse invoer uit alle landen was voor de ge troffen invoerprodukten in 1962 een be drag van 25.378.000 dollar. Daarvan was voor een waarde van 23.906.000 dollar uit de E.E.G. afkomstig. Het zwaarst worden getroffen de uitvoer van Franse cognac en van Duitse vrachtauto's, die een gemiddeld bedrag beliep van respectievelijk 11 en 17 mil joen dollar. Van het produktschap voor aardap pelen vernamen wij dat door de Ame rikaanse maatregelen tien procent van de Nederlandse export van aard- pelzetmeel en aardappelzetmeelderi- vaten getroffen wordt. Het produkt schap vreest, dat het nieuwe tarief voor wat het aardappelzetmeel be treft prohibitief zal blijken te zijn De dextrine-uitvoer zal ook belang rijk verminderen, maar dank zij in Nederland vervaardigde speciale produkten zal er toch nog iets van kunnen overblijven. Nederland is de grootste exporteur van aardappelmeel en" aardappelzetmeelderi- vaten naar de Verenigde Staten. Volgens het produktschap loopt die export tegen de tien miljoen gulden per jaar, volgens de Amerikaanse berekening voor 1962 bedraagt zij ongeveer 8,5 miljoen gul den. De Nederlandse export bedraagt slechts een klein percentage van Amerika's eigen produktie, die een waarde heeft van ongeveer honderd miljoen dollar. De Nederlandse concilievaders zijn donderdag uit Rome op Schiphol te ruggekeerd. In het midden kardi naal Alfrink. Het Wereldgebeuren Italië heeft sinds gisteren een nieuwe premier, Aldo Moro, 47, een weinig op de voorgrond tredende professor in de rechtsgeleerdheid, die behoort tot de linkervleugel van de Christen Democra tische Partij, die gehuwd is en vier kin deren heeft. Aldo Moro is politiek nauw verwant aan professor Amintore Fanfani, de vorige premier. Zij hebben ook altijd samenge werkt, waarbij naar men zei Fan fani het woord deed en Moro de ideeën had. In ieder geval hield Moro zich als secre taris-generaal van de Christen-Demo cratische Partij op de achtergrond, hoe wel het hem niet aan redenaarstalent ontbreekt. Als hij eenmaal op zijn praat stoel zit, kost het moeite hem eraf te krijgen. Daarom vinden sommige Itali aanse politici, die wel eens gedwongen zijn naar hem te luisteren, professor Moro een beetje langdradig. Bepaalde redevoeringen van Moro zijn echter be roemd geworden, evenals een aantal van de maatregelen, die hij doorvoerde toen hij indertijd minister van justitie was. Hij besloot toen namelijk alle gevange nissen in Italië persoonlijk te bezoeken, een daad die niet alleen verwondering wekte, maar ook hevige schrik met na me bij de gevangenisdirecties. Nog nooit had een minister het in zfln hoofd gehaaid alle gevangenissen te ko men inspecteren. Maar Aldo Moro was geen gewone minister. Moro is een man die gelooft in het nut van hard werken. Hij vergt veel van zichzelf en evenveel van zijn medewerkers. Toen hij de gevangenissen gezien had, vaardigde hij direct een aantal decreten uit, die door de directies zonder veel ple zier werden ontvangen en opgevolgd..In de eerste plaats mochten geen lijfstraf fen meer worden gegeven, voorts diende het gevangenispersoneel meer aandacht te schenken aan de hygiëne en werd het sanitair aangepast aan de eisen van deze tijd. Vooral dit laatste betekende een grote verandering, want in vele ge vangenissen heersten nog middeleeuwse toestanden. eze flink in het rond bezemende mi- In de herziene regeling zijn nog niet de loonsverhogingen opgenomen, die met ingang van 1 januari a.s. zuilen gelden. De gemeentebesturen zullen binnenkort hieromtrent nader wor den ingelicht. gewoon partijfunctionaris werd, is nu benoemd tot premier. Verwacht wordt, dat hij de departementen behoorlijk op hun kop zal zetten. Men weet dat Moro zeer concrete ideeën heeft over wat er in Italië dient te veranderen en men weet ook, dat hij niet zal rusten voor een en ander inderdaad veranderd is. Daarvoor is hij een man van de daad. Fanfani, die het'in bijna alles eens was met Moro, was wat minder doortastend. Hun karakters zijn wel als volgt verge leken: „Fanfani zou de wereld graag iets mooier zien, Moro zou willen dat de wereld wat minder lelijk was". Moro bereikte de top van de politieke ladder, doordat hij over de eigenschap pen beschikt, die het hem mogelijk maakten zich te handhaven te midden van een naar hartelust intrigerende en met elkaar overhoop liggende kliek po litieke ambtenaren, bureaucraten van de eerste orde, die zich ellebogend een weg naar boven banen. Moro is namelijk gereserveerd, geduldig en vasthoudend. Hij maakt een enigszins melancholische, bijna pessimistische indruk. Op 31-jari- ge leeftijd, in 1948, was hij al staatsse cretaris van buitenlandse zaken. In 1955 werd hij minister van justitie, waarna hij deze portefeuille in 1957 ruilde voor die van onderwijs. Ondanks zijn beheer ste houding in het openbaar, is hij in privé een zeer onderhoudend causeur, befaamd om de manier waarop hij col lega's uit de politiek kan nabootsen. Maar wanneer hij die collega's in zijn werk ontmoet, is hij weer de koele, be heerste politiekmaker. De „koude zui- iderling", zeggen zijn tegenstanders. De minister stelt ln de algemene toelich- A^° ^oro was d® man achter het ex- ting onder meer, dat in de laatste de- fcv*. P^riment van de opening naar links, cennia het bewustzijn is gegroeid, dat de ^ant^n,1.- Pe samenwerking met de arbeid een allesoverheersende plaats Nenm-socialisten, die hij ook nu weer in het leven van de mens inneemt. i weeft weten te verwezenlijken. Nenni is j in het nieuwe kabinet vice-premier en Het is niet slechts een middel tot inko- i Saragat van de Sociaal-Democraten mensverwerving, maar het verschaft dewerd minister van buitenlandse zaken, mens ook de sociale contacten, waaraan Het betekent, dat Moro de weerstand een ieder van nature behoefte heeft. Ook j van de rechtervleugel der Christen De- van medische zijde wordt het grote be-mocratische Partij heeft kunnen over lang van het actief bezig zijn algemeen erkend. Een en ander geldt, volgens dr. Veldkamp, in nog sterkere mate voor de gehandicapte mens. Voor hem in het bijzonder betekent in zeer veel gevallen het weer aan het werk gaan het doorbreken van een im passe, het voorkomen van de maat schappelijke vereenzaming en het weer zin brengen in een voorheen vaak uit zichtloos bestaan. „Wij zijn ook op onverwachte obsta- kels gesLuit", zo vervolgde het blad. „Daar hebben de Russische autoriteiten schuld aan, die in juli 1960 de gelegen heid hebben aangegrepen om oris onder druk te zetten en de ideologische ge schillen tussen de Chinese en de Rus sische partij op het vlak van de betrek kingen tussen de staten hebben ge bracht. Zij hebben, plotseling en een zijdig, besloten om al hun deskundigen. 1390 in totaal, terug te trekken, 343 verdragen inzake deze bijstand te ver scheuren en 207 protocollen inzake we tenschappelijke en technische samen- werking te annuleren, waarna zij de levering van complete industriële in stallaties en essentiële onderdelen daar van radicaal hebben ingekrompen", al dus het ..Volksdagblad". ..Maar ondank- alle moeilijkheden is het vermogen var China tot onafhankelijke opbouw var het socialisme, volledig op eigen kracht nog nimmer zo groot geweest al thans". Ca. 750 mensen zijn ingesneeuwd op ee. bergpas in Noord-Perzië, zo is gistere in Teheran meegedeeld. Vijf gestrand reizigers zouden al doodgevroren zijn Op de pas bevinden zich rond 80 busser en vrachtauto's. In dit gebied in de pro vineie Azerbeidzjan heeft het op som mige plaatsen al 48 uur gesneeuwd. In Zuid-Perzië zouden 3 mensen verdron-, ken zijn bij overstromingen die een vijf tigtal huizen hebben vernield. I De centrale commissie voor de beamb ten in de metaalindustrie heeft meege deeld, dat de gehouden besprekingen over een nieuwe e.a.o. voor de beamb ten in de metaalindustrie voor het jaar 1964 tot overeenstemming hebben ge leid. Onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde instanties van de ver schillende organisaties en door de Stich ting van den Arbeid, zuilen als voor naamste. wijzigingen ten opzichte van de huidige c.a.o. gelden: 1. verhoging van de salarisschalen met 9 %l 2. overeenstemming is bereikt over een minimum maandinkomen van 433,op 25-jarige leeftijd in de laagste gemeentegroep en wel door middel van een garantiebepaling en een geringe extra verhoging van enkele salariscijfers; 3. het aantal in de c.a.o. geregelde va kantiedagen wordt met twee dagen uitgebreid; 4. de bestaande verschillen ten opzichte van gemeentegroep a zullen met 2,worden verminderd. Gemeen tegroep a-6 komt hiermede te ver vallen; 5 de toeslag voor overwerk op zater dag en zondag zal worden verhoogd van 25 tot 40 resp. van 25 '/e tot 80 6 aan de stichting van den Arbeid zal worden gevraagd de centrale com missie te machtigen om ondernemin gen op hun verzoek een beperkte ver ruiming van de beloningsmogelijk heden toe te staan in gevallen/waar in bij die ondernemingen ten gevolge van door de vakraad te verlenen dis pensaties voor de handarbeiders ver storingen ontstaan in de onderlinge verhoudingen van de beloningen van 'andarbeiders en beambten. Ti Italië zijn gistermorgen ongeveer 150.000 employés in de textielindustrie oor 24 uur in staking gegaan uit irotest tegen het feit, dat de hervatting an de onderhandelingen over een nieu we c.a.o. is uitgesteld. Daarnaast heeft het personeel van de Italiaanse spaarbanken het werk voor 48 uur neergelegd en zullen zaterdag het spoorwegpersoneel en de P.T.T.- employés in staking gaan als niet aan hun wensen wordt voldaan. De nieuwe Italiaanse regering van cen trum-links ziet zich dus al direct voor een golf van sociale onrust gesteld. De stakingsacties worden door alle vak bonden gesteund. winnen. Met de socialisten zal hij wel licht minder last hebben gehad dan met zijn eigen rechtsgezinde partijgenoten. Moro is voor de Nenni-socialisten name lijk gemakkelijker te aanvaarden dan Fanfani indertijd was, omdat Moro voorstander is van sociale hervormin gen, een streven dat in Italië leeft bij een groepering der Christen-Democra ten, die zich „Initiativa Democratica" noemt. Minder bekend Is, dat Moro in zijn studietijd lid was van de fascisti sche studentenvereniging. Hij won zelfs eens een prijs met een studie over de fascistische ideologie. Maar dat is al weer lang geleden. In zijn geboortestreek, Apulië, Is Moro zeer populair. Bij de jongste verkiezin gen behaalde hij ln zijn district meer dan 200.000 voorkeurstemmen. Dat is meer dan enige andere kandidaat, meer zelfs dan Fanfani en dat terwijl Moro een hekel heeft aan publiciteit over zich zelf en hij steeds welbewust probeert op de achtergrond te blijven. Een streven dat hem nu wel moeilijk zal vallen. ALDO MORO ...wil wereld iets minder lelijk maken... Een in Johannesburg wonende Neder landse dame heeft bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan dat zij dinsdag middag op de drukke vluchtheuvel van het Damrak haar tas met een snoer parels en diverse gouden sieraden ter waarde van 11.600 is kwijtgeraakt. De vrouw die gisterochtend naar Zuid- Afrika is teruggekeerd, vermoedt dat de tas, welke twee hengsels had. is los gesneden. De zakkenrollers zijn zoals altijd in deze weken weer actief. Het politiebureau in het centrum kreeg vijf aangiften van zakkenrollerij in grote winkels in de binnenstad. Advertentie "-StÜr-* Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3