„SuikerkIontjes"actie tegen de polio op Tholen nu in volle gang Oosterscheldebrag: geen grote achterstand Voor kustverdediging Walcheren rond 3 miljoen gulden geraamd Gezinsuitbreiding bij zwarte Piet mBILT ALMANAK „Prik" en klontje Kleuterscholen dicht tot januari; schooltandverzorging ligt stil Gelegenheid tot polioinenting in Krabbendijke R.-K. JONGEREN OP NACHTELIJKE VOETTOCHT OVER WALCHEREN Adj.-directeur van veiling Goes in Kamnen benoemd Verzwaring duinen Noordwatering voor 2 miljoen BRANDJE IN KEUKEN VAN MIDDELBURGS RESTAURANT WÖHLER: SCHADE GESCHAT OP ONGEVEER ZEVEN MILLE EXAMENS Personenauto bij botsing zwaar beschadigd a NA GESPREK MET GEMEENTEBESTUREN Goed vooruit Z.eeuwse Poppenkast Axelse schoolklas op reis voor kinderzegelactie Kamervragen Voorbereiding op Kerstmis Van Vrouwenpolder tot Aagtekerke Door bos en langs strand VOLGENS ONTWERPBEGROTING 1964 POLDER Personenbusje botste in Sint-Philipsland Stormschade Personeelsuitgaven CROSS-COUNTRY BIJ „DE KALOOT" Aanvoer op de Zeeuwse stromen in oktober Nieuwe weg België naar Cadzand Koude decembermaand? VERWACHT PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N 1 VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 NA EEN GESPREK met de gemeentebesturen van het eiland Tholen, dat de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot als „bijzonder openhartig en nuttig" kwalificeerde is donderdagmor gen het sein gegeven tot een volgende aanval op de polio-epidemie, die tot op heden acht slachtoffertjes heeft getroffen. In overleg met de waarnemend-inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland, de heer S. Lelie, de verschillende huisartsen en de zeven colleges van b. en w. zullen de volgende maatregelen worden genomen: Alle schoolplichtige kinderen (tot 15 jaar) en hun huisgenoten kunnen het zogenaamde orale-vaccin een zogenaamd „suikerklontje" met twee drup pels entstof krijgen, dat een veel snellere werking heeft dan de inenting tegen polio. De verschillende kleuterscholen op het eiland Tholen zullen tot 2 januari aanstaande worden gesloten. De schooltandverzorging zal tijdelijk worden stilgezet, omdat ingrepen in mond en keel op het ogenblik niet gewenst zijn. Op de bevolking wordt een dringend beroep gedaan de grootst mogelijke zorg te besteden aan de persoonlijke hygiëne. Een detail als de vaststelling van het moment, waarop iemand met polio be smet is geraakt, is in de gevoelige sfeer van de religieuze bezwaren tegen vacci natie op Tholen plotseling van groot be lang gebleken. Alleen via een uitgebreid en langdurig laboratoriumonderzoek van de faecaliën is na te gaan of men op een bepaald tijdstip al dan niet besmet was. Op 18 november heeft de inspectie van de volksgezondheid met de artsen daartoe een steekproef genomen bij 75 kinderen uit Tholen en Stavenisse. Op zijn minst zijn met het onderzoek hier naar veertien dagen gemoeid. En juist de onzekerheid hierover kan een belang rijke rol spelen in de principiële bezwa ren. De opvatting van een deel van de Thoolse bevolking, dat men zich moet onthouden van voorbehoedsmiddelen te gen besmettelijke ziekten, komt in een ander daglicht te staan, wanneer men niet weet of men besmet is. Het „suiker klontje" kan daarom op dit moment zo wel een prophylaxe als een curatieve werking hebben. Vertaald: het kan die nen als voorbehoedmiddel én,als medi an. „Misschien dat het de bevolking nu ge makkelijker is een beslissing te nemen", aldus de commissaris. Hij was overi gens bjjzonder „optimistisch" uit de mond van de Scherpenisser wethouder J. van der Jagt (s.g.p. en tevens voor ganger in de kerk van de gereformeerde gemeente aldaar) te kunnen horen, dat de kerkelijke lidmaten worden vrijgela ten in hun beslissing al dan niet tot vaccinatie over te gaan. „De kerkelijke tucht zal in dit geval niet worden toe gepast", had de heer Van der Jagt in de constructieve bespreking met de colleges van b. en w. gezegd. „En de heer Van der Jagt heeft mij toegestaan dit openlijk mee te delen", voegde de commissaris er donderdag middag op een persconferentie in het Thoolse stadhuis aan toe. Verder was de commissaris en de heer Lelie geble ken, dat de bijbeltekst „Gezonden heb ben de heelmeester niet nodig, alleen zij die ziek zijn" ook in de kringen van de „gemoedsbezwaarden" wel zuiver gees telijk wordt opgevat. Bovendien had de commissaris getracht de wethouder, die nog met principiële problemen in deze kwestie worstelt, te winnen voor het argument: de uitvinders van genees middelen hebben hun van God verkre gen gaven in dienst van de mensheid ge zet. „Ik heb verzocht deze gedachte uit te dragen", aldus jhr. De Casembroot, die overigens van mening was dat het gesprek in Tholen moet worden gevoerd door mensen, die zich in de gedachten- gang van de religieuze principes en in die van de streek kunnen verplaatsen. De oproepen van de verschillende ge meentebesturen aan de burgerij zich te melden voor vaccinaties werden in deze bespreking hoog aangeslagen. De waarnemend-inspecteur van de volksgezondheid had de indruk, dat het de laatste dagen met de vaccinaties „goed vooruit" is gegaan. Ook onder de bevolkingsgroepen, waar de principiële zaken zwaar wegen. Een beroep op de (Advertentie) Kaarslicht verzacht, verinnigt GOUDA KAARSEN Voor één Vlissingeiis het niet zo'n geweldig sinterklaasfeest geworden. Het begon al aan de vooravond. Zijn zoontje beheert een ■poppen kast, waarmee reliëf zou worden gegeven aan de viering op school. ,^Paps, ie doet het niet helemaal meer hoor", omschreef het ventje enkele verstrekkende mankementen paps was wel verplicht naar z'n doe-het-zelf kistje om te zien tenein de enkele ingrijpende reparaties uit te voeren. Maar 's nachts om half twee was het poppenspul toch maar gereed. Doodop rolde hij in bed, waar vi sioenen van harlekijnskoppen hem nog lang de slaap onthielden. Hij is de doem, die Jan Klaassen en Katrijn over zijn nachtrust heb ben gelegd nog maar nauwelijks ontvlucht als er, rond half zeven, lang en nadrukkelijk ivordt gebeld. Een deputatie van de school mei een karretje voor het transport. „We zijn lekker vroeg gekomen, kunnen we nog even proefdraaien." „Fijn hoor jongens.' Karretje en kast verdwijnen in het duister van de morgen als de man opnieuw in een zoete sluimer Jan en Katrijn van zich af weet te schudden. Tot half acht, als er opnieuw lang en nadrukkelijk wordt gebeld. Een ondernemende buurman heeft een marsepeinen wekker op de stoep achtergelaten. Berustend voert hij de versnapering naar het slaapvertrek, waar zijn echtgenote hem wazig observeert. „Wat loop je nu met de wekker?" „Ach, zomaaraardigheid. Je stampt eens tvat rond, je rommelt eens wat en je komt nog-es wat tegen. Leuk hoor. Je weet hoe ge voelig ik voor attenties ben. En dan jezelf nog netjes moeten hou den om niet in de zak terecht te komen..." medewerking is niet overal onbeant woord gebleven. In de oproep wordt de „naastenliefde" bij de maatregelen ter bestrijding van de polio als een belang rijk facet naar voren geschoven. De commissaris der koningin heeft er zelf een aan de bevolking van het eiland Tho len gericht en daarin bewoordingen gebruikt, die sterk zouden kunnen aan spreken. Met nadruk werd ei tijdens de perscon ferentie nog op gewezen, dat er bij de vaccinatie via de prik en door middel van het suikerklontje geen enkel ge vaar bestaat voor nadelige gevolgen. Beide methodes zijn reeds miljoenen ma len toegepast. Slechts in één geval op de miljoen is koorts als een complicatie naar voren gekomen, maar ook die ge vallen genazen steeds goed. „Aanvankelijk hebben we gedacht, dat de polio-epidemie zich als een olievlek zou verspreiden", vertelde de heer Lelie nog. Maar het is gebleken, dat het ging om één haard, terwijl verder weg een nieuwe haard ontstónd. Bovendien is het type kinderverlamming van intra- familiale aard gebleken, binnen dezelfde gezinnen kwamen meerdere gevallen voor. De kleuterscholen worden gesloten om dat het hier de meest bedreigde leef tijdsgroep betreft. Vooral bij het gebruik Het verschil tussen de „prik" en het „klontje" de vaccinatie met een Salkinenting en het klontje met twee druppels entstof is in de effectieve werking bijzonder groot. De inenting met de spuit is bedoeld voor individuele bescherming en bouwt afweerstoffen in het lichaam op. Maar die „prik" moet in totaal vier keer worden gegeven. Na de eerste keer verandert er niet veel. Na een maand volgt een tweede prik, die het afweerproces wat „op gang" brengt. De derde inenting opnieuw na een maand zorgt voor een be tere bescherming en de vierde „her- inneringsprik", na een half jaar, geqft een redelijk langdurige bescher ming. Het nuttig effect van het „sui kerklontje" kan na twee tot drie we ken al worden bereikt. Men is dan ook in één keer voldoende gevacci neerd. Neemt men het „klontje" in op een moment, dat men al besmet is, dan kan zijn werking een rem mend karakter hebben. Openbaart zich toch een polioverschijnsel dan is dat „ondanks" de vaccinatie, maar beslist niet dóór de vaccinatie geko men. Iemand die al ingeënt is, kan desge wenst een „klontje" komen halen. Beide methodes hebben geen invloed op elkaar. Het voordeel van het „klontje" is verder nog een darmim muniteit: het kan zogenaamde „rond wandelend" virus verdrijven en zorgt voor een groepsbescherming. De vijfde klas van de Axelse Prinses Marijkeschool heeft een eendaagse schoolreis gewonnen in de kinderpostzegelactie 1963. Aan de kinderpostzegelactie hebben dit jaar zeshonderdduizend kinderen deelgenomen. Ruim twee miljoen zakjes kinderzegels en meer dan een miljoen mapjes prentbrief kaarten hebben de kinderen aan de man gebracht. Zij deden dit met een ijver als gold het een wedstrijd. Dat was hét niet, al konden wel door loting twin tig prijzen worden verdiend. Bij deze loting kwam de vijfde klas van de Prinses Marijkeschool uit Axel als een der gelukkigen uit de bus. De presidente van de afdeling Axel van de V.V.H., mevrouw C. S van Dijke-van Dijk heeft de kinde- S ren en de onderwijzer van de ge- i lukkige klas, de .heer J. A. Tie- rens, donderdag op de hoogte ge- steld. a—11 In overleg met het gemeentebestuur heb ben de huisartsen te Krabbendijke beslo ten, naar aanleiding van de kinderver lamming-epidemie in Tholen, de gelegen heid open te stellen tot inenting van 'kin deren, bij wie nog geen inenting heeft plaatsgevonden. De inenting zal geschie den in het Groene-Kruisgebouw op woensdag 11 december a.s. en wel voor de leeftijdsgroep geboren tussen 1 janua ri 1951 tot en met 10 december 1962. De artsen dringen er op aan, teneinde de kinderen een hoge mate van bescher ming te bieden, hieraan gevolg te ge ven, omdat deze bescherming door tus sentijdse injecties geleidelijk aan moet worden opgebouwd. Onderwijzersbenoeming Aan de school met de bijbel te West- kapelle werd als onderwijzer benoemd de heer A. Dronkers te Kortenhoek. Slot van pagina 1 onderdelen zijn de mannen ingespeeld, hebben zij de nodige ervaring en routine opgedaan. Vergeet niet, dat de brug- bouw zó verschillend is van elk ander soortgelijk werk, dat je kunt spreken van een omscholing! Ervaring moeten we nu nog opdoen met het plaatsen van de brugstukken, die de 95 meter lange overspanning vormen. De heer Schou ten voorziet wat dit betreft» geen moei lijkheden. Of er op dit moment een achterstand is! Op het land het werk op het werkterrein bij de veerhaven te Kats niet. Daar zij we volledig bij, som mige onderdelen zelfs verder dan ge pland was. Een kleine achterstand hebben we „op het water." Maar die achterstand is minimaal," betoogt de van toiletten is scherp toezicht op deze kinderen niet mogelijk en kan het beter thuis gebeuren. Over 'n uitspraak betreffende de vragen, die aan 't college van G.S. en in de Twee de Kamer zijn gesteld, welde de commis saris, noch de heer Lelie zich reeds nu uitlaten. Wel wees hij erop, dat nu nog niet eens in alle gevallen vaststaat of men werkelijk met polio te maken heeft. De eerste jongen uit Stavenisse, die daarvoor in Bergen op Zoom werd op- genorrien was daar aanvankelijk ontsla gen na het zetten en genezen van een beenbreuk. Ook van het tweede geval is het laboratoriumonderzoek nog niet „uit". Vor de ouders, wier kinderen aan kin, rverlamming lijden wilde hij er ten slotte dit aan toevoegen: de ge vallen zijn niet van zeer ernstige aard en een totale genezing is niet uitgesloten Enige tientallen Zeeuwse r.-k. jongeren zullen in de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 december een voettocht over Walcheren maken. Het is voor het eerst dat een dergelijke tocht in Zeeland wordt georganiseerd: door het in sep tember opgerichte r.-k. jongerencontact in Middelburg. De voettocht is in navol ging van de bekende Pax Christi-voet- tochten, die al enige jaren worden ge organiseerd in ons land, steeds met als eindpunt de kathedraal in 's-Hertogen- bosch. Doel is van deze tocht en dus ook van de eerste Zeeuwse tocht op ongedwongen wijze met elkaar te kun nen spreken over onderwerpen, die het geloof en de kerk betreffen. Dat gebeurt dan tijdens de nachtelijke voettocht en op rustplaatsen. Het Jongerencontact Middelburg ziet deze tocht als een spe ciale voorbereidng op Kerstmis en houdt daarom deze wandeling in de advents tijd. Al 25 jongeren, werkend of nog scholier uit Goes, Middelburg en Vlissingen, heb ben zich aangemeld als deelnemer. Men verwacht dat dit aantal zal stijgen tot 40 a 50. De nachttocht staat onder lei ding van kapelaan A. J. M. v. d. Hemel uit Middelburg en pater Pompenagel uit Goes. Men begint zaterdagavond om acht uur met een filmprogramma in het Don Boscohuis aan de Kinderdijk te Middel burg. Leden van het jongerencontact zullen een natuurfilm vertonen. Pater Pompenagel zal vervolgens een inlei ding houden over „Godsliefde en naas tenliefde". Vervolgens worden de deel nemers in auto's van de Middelburgse parochianen overgebracht naar Vrou wenpolder. Vandaaruit start men om streeks half elf in de avond voor de voettocht, die eerst voert naar het kampterrein „Overbosch" van de r.-k. padvinders. Om één uur in de nacht begint daar rond een kampvuur een dis cussie in groepen, gevolgd door decla matie van gedichten van Gabriël Smit en Fons Jansen door Lia Jillema, lid van de contactgroep. Daarna zullen de deelnemers moderne oecumenische lie deren zingen, zoals ze onder meer op het programma stonden van het oecu menisch jongerencongres in Utrecht. Door het bos en langs het strand voert de voettocht vervolgens naar Domburg, waar men zal koffiedrinken. Hierna gaat het verder naar Aagteker ke, het eindpunt, waar kapelaan v. d. Hemel om zes uur 's morgens de Heilige Mis zal opdragen. Het is de bedoeling, dat allen in deze dienst daadwerkelijk aan de viering van het H. Avondmaal deelnemen. Jongeren zullen het epistel en het evangelie in het Nederlands lezen en men zal de psalmen van J. Gélineau zingen. Na het ontbijt wordt de groep omstreeks half negen met auto's opge haald. De adjunct-directeur van de veiling Goes, de heer W. G. M. de Valk, gaat de Ganzestad verlaten: de heer De Valk is benoemd tot directeur van de veiling „Kampen en Omstreken" te IJselmui- den. Een definitieve datum van ingang is nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk zal de heer De Valk in februari of maart 1964 zijn nieuwe werkzaamheden beginnen; dit hangt mede af van de ge zondheidstoestand van de huidige direc teur van de veiling Goes, de heer S. G. Noteboom. De veiling „Kampen en Omstreken" is gevestigd in een „nieuw" gebied. Het „achterland" van de veiling wordt ge vormd door de omgeving van Kampen en IJselmuiden voor wat de groenteteelt betreft; het fruit, dat de veiling krijgt aangeboden, komt uit de Noordoostpol der. Deze gebieden ontwikkelen zich snel: in een tijd van 4 jaar steeg de om zet van de veiling „Kampen en Omstre ken" van 1,5 miljoen gulden tot 7 mil joen gulden. De heer De Valk is 26 jaar lang aan de veilingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes verbonden geweest. Hij werd op 3 november 1917 geboren en begon in 1937 zijn loopbaan als kantoorbediende op de veiling. Via de functies van kas sier en chef de bureau werd hij adjunct directeur. Deze functie vervult de heer De Valk nu acht jaar. Het dagelijks bestuur van de Pol der Walcheren heeft voor de kust verdediging op de ontwerpbegro ting voor 1964 een bedrag geraamd van rond 3 miljoen gulden. Het be treft hier de zogenaamde „zwak ke plaatsen", die in aansluiting aan de Deltawerken uitgevoerd moeten worden en waarvoor de polder een rijksbijdrage van 90 procent verwachten kan. Een door een oververhitte frïtuurkachel ontstaan brandje in de keuken van res taurant Wöhler te Middelburg heeft woensdagavond laat, omstreeks kwart over elf een schade van om en nabij 7000 veroorzaakt. Brandweerlieden, die met persluchtmaskers in de keuken doordrongen, hadden de vuurhaard bin nen tien minuten met een hogedrukspuit bedwongen. Men hoefde geen gebruik meer te maken van de iagedrukspuit. Na een uur kon de brandweer weer in rukken. Woensdagavond is op de provinciale weg Klundert-Fijnaart te Sint-Philipsland een personenbusje met acht inzittenden bestuurd door de heer A. Vaders te Sint-Philipsland door een uit zijweg ko mende vrachtauto gegrepen. Het busje werd zwaar beschadigd. Van de acht in zittenden werden enkele personen ge wond. Deze werken zijn: Noordwatering: verzwaring duinen tussen Zoute- lande en Westkapelle, waarvan de totale directe kosten op 5 mil joen geraamd zijn en waarvoor op de begroting voor 1964 een raming van 2.065.000 opgenomen is. Voorts een verbetering van de zeewering tussen de strandpalen 73 en 91 op het Noorderstrand (waterwingebied), waarvoor de to tale directe kosten op 6 miljoen gesteld zijn, terwijl voor 1964 206.500 uitgetrokken is. Zuid watering: verzwaring zeedijk tussen dijkpaal 32 en de Vlissingse buitenhaven, waarvoor de directe kosten op 2 miljoen gesteldvoor 1964 is een bedrag van 516.320 geraamd. Voor de aanleg van nieuwe werken aan de waterkeringen, die voor reke ning van de polder blijven, is thans geraamd: aan de Noordwatering een verbetering van de zeewering tussen de strandpalen 32 en 4028.807een verbetering van de paalhoofden 6-10 en 29-35: 88.513; en een verbreding van de teen van de Westkappelse zee dijk: 37.200; aan de Westwatering: een vernieuwing en verbetering van paalhoofd 8: 59.700 rond, totaal ruim 214.250. In de toelichtingsbrief op deze ontwerp begroting deelt het dagelijks bestuur van de polder mee, dat ondanks de ver hoging van het dijkgeschot waarmee de algemene vergadering in de septem- bervergadering akkoord ging de be groting aanvankelijk slechts sluitend gemaakt kon worden met een post voor onvoorziene uitgaven van ruim 20.000. Bij de berekening van de salarissen is echter een onjuistheid begaan, omdat een zogenaamde Toxopeusronde te veel is berekend, hetgeen een bedrag uit maakt van rond 11.500. Het dagelijks bestuur verzoekt de algemene vergade ring de thans vermelde bedragen te be schouwen als een gedeeltelijke vooruit- loping op de 'te verwachten algemene loonronde. Over het eindresultaat van 1963 kan het dagelijks bestuur nog niets defini tiefs zeggen: er zal veel afhangen van het feit, of er in de resterende weken nog stormschade zal worden geleden. Wel houdt het dagelijks bestuur reke ning met een tekort voor 1963. i kom een kind aangeven", verkon digde een trotse zwarte Piet donder dagmorgen in het Middelburgse ge meentehuis bij het binnenstappen van het kantoor van de afdeling be volking. „Het is mijn derde, een dochter", ging hij verder, terwijl hij met zijn hand in een jutezak graaide en daar even later een trouwboekje uit te voorschijn toverde. St.-Nico- laas, die in hoogst eigen persoon aanwezig was, knikte ambtenaar W. Vos, die de papieren van een van de ongewone bezoekers ging opzoeken, beminnelijk toe. Naar de gemijterde kindervriend aan het glimlachend toekijkende perso neel toevertrouwde, gold deze aangif te als een belangrijke gebeurtenis in zijn eeuwenlange leven. „Ik kan me goed herinneren, dat ik nog eens met ppn van mijn Pieten bij de afdeling bevolking ben geweest", vertelde de sint tussen snor en baard door. Dat ging om eenzelfde geval en het ge beurde 79 jaar geleden", wist hij pre cies. Met een kleur van opwinding, dat door zijn roetzwarte gelaat doorschemer de, tekende zwarte Piet onder het toeziend oog' van zijn baas en afde lingschef H. J. Adriaansen. Even zat het nog moeilijk toen ingevuld moest worden, welke nationaliteit de jong geboren Monique zou krijgen. De Spaanse of de Nederlandse. Men koos de laatste. Zwarte Piet, die zo viel in de akte te lezen naast het vrij eenzijdige be roep van pepernotenstrooier ook nog de functie van kantoorbediende uit oefent (zeker op het kantoor van de sint), kon trots melden, dat de kleine zich reeds een papje van gemalen marsepein en boterletternat goed had laten smaken. ig duurde de ceremonie niet, want de kindervrienden hadden nog heel wat bezoeken op het lijstje staan. Snel namen de sint en zijn zwarte begelei der afscheid. „Volgend jaar kom ik terug", beloofde zwarte Piet", toen hij de deur achter zich dichttrok. (Foto P.Z.C.) Voor herstel van stormschade is even ais verleden jaar een bedrag van 60.000 uitgetrokken. Wat de waterschapslasten betreft moet op een hogere omslag aan het wegschap Walcheren gerekend wor den van 9000. Het voordelig slot van dit hoofdstuk stijgt niettemin met 74.000, omdat aan ontvangsten van dijkgeschot 'n hogere opbrengst is ge raamd van 83.000, 53.000 voor de ongebouwde eigendommen en 30.000 voor de gebouwde eigendommen. Voorts wijst het dagelijks bestuur er op, dat Ged. Staten er reeds enige jaren op hebben aangedrongen om zoals ook de andere grote water schappen dat doen een aparte pa ragraaf voor de Deltawerken in be groting en rekening op te nemen. Aanvankelijk heeft het polderbestuur een afwijzend standpunt ingenomen, omdat de polder Walcheren in tegen stelling tot de andere waterschap pen naast de Deltawerken nog tot zeer hoge bedragen andere door het rijk gesubsidieerde werken in de af gelopen 15 jaar heeft uitgevoerd, waarbij met name de rijksbijdrage voor bunkeropruimingen extra ge compliceerde berekeningen vergde. Nu de bunkeropruimingen voltooid zijn, heeft het dagelijks bestuur gemeend aan het verzoek van G.S. te moeten voldoen. De post personeelsuitgaven vermeldt on der sociale voorzieningen een drastische stijging van 50.000, die hoofdzakelijk veroorzaakt is door stijging pensioen premies 15.000), invoering alg. kin derbijslagwet 6000) en overboeking AOW-premie 27.000). Wanneer alle geraamde werken worden uitgevoerd zal het tekort van de kapi- taaldienst rond 1 miljoen bedragen. Het tekort bij het begin van 1964 kan zeer globaal op 400.000 gesteld wor den. In een afzonderlijk voorstel stelt het dagelijks bestuur de poldercommissa rissen voor om ter versterking van de zeewering te Oranjezon een paal- rijenplan uit te voeren. De kosten hiervan zijn geraamd op 170.000; reeds eerder werd 40.000 uitge trokken voor versterking van de dui nen; in beide gevallen verwacht het polderbestuur een bijdrage van het rijk van 90 procent. Het overleg over de definitieve verster king van deze zeewering heeft nog niet tot volledige overeenstemming geleid. De polder is van mening, dat de duinafslag beter kan worden tegengegaan door werken, die tot een stabiel en zelfs aan wassend strand kunnen leiden, in dit geval dus strandhoofden. Rijk en pro vincie geven echter voorlopig de voor keur aan 8 paairijen (om de 200 meter) tussen de strandpalen 71 en 91, terwijl zij de hoogwaterkering versterken wil len met een omvangrijk kunstmatig duin. Er is thans een compromis geslo ten, waarbij vooruitlopend op een be slissing over de versterking van de hoog waterkering de paairijen aangelegd zullen worden. Zaterdag aanstaande zal bij het na tuurreservaat „De Kaloot" tussen Bors- sele en Nieuwdorp een cross-country worden georganiseerd voor leden van de Landelijke Rijverenigingen, aangesloten bij de gewestelijke bond voor Zeeland. De cross-country begint om 1 uur; tegen half vijf worden in zaal Van den Dries te Lewedorp de prijzen uitgereikt. De totale aanvoer op de Zeeuwse stro men was in oktober van dit jaar 5.165.111 kg voor een bedrag van 1.247.443. Vorig jaar oktober waren deze cijfers respectievelijk 5.102.869 en 1.885.410. In oktober werd 456.956 kg aangevoerd (v.j. 8244 kg) voor totaal ƒ141.975 (v.j. 5663). Garnalen voor consumptie: 413.442 kg (298.783 kg) voor ƒ403.751 (ƒ425.790) en garnaal nest 533.400 kg voor ƒ22.763 (vorig jaar oktober 579.440 voor ƒ34.789). De aanvoer van oesters daalde aanmerke lijk: dit jaar oktober 468.087 stuks of 29.985 kg voor 176.149 tegen vorig jaar oktober 3.985.508 stuks, 308.840 kg, die 946.138 opbracht. Er werd 3.478.300 kg mosselen voor consumptie aangevoerd, die 403.862 opbracht. Vorig jaar waren deze cijfers 3.467.700 kg voor ƒ389.512. Voor adjunct-commies titulair van 's rijks belastingen slaagden de volgende personen: de dames C. A. Asjes te Graauw, M, E. de Blaey te Terneuzen, M. Riemens te Zuidzande, M. Vasseur te heer Schouten. Voor hem staat vast, dat wat men achter is op het sche ma, nog deze maand wordt ingelopen, omdat in het werkschema de maan den december, januari en februari ge heel buiten beschouwing zijn gelaten. Anders gezegd: als er in deze maan den geen putten worden geplaatst, caissons aangebracht enz. dan wordt de achterstand niet groter. In de memorie van antwoord van Ged. Staten wordt o.m. gezegd, dat door een verkeerde manipulatie van een der ar beiders tegen de gegeven instructie in, onderdruk ontstond in een per palen als gevolg waarvan de paal met daarop rus tende caisson ongeveer twintig centime ter verzakte. „Inderdaad, een dergelijke fout is gemaakt", geeft de heer Schou ten toe. Normaal wordt het beton name lijk onder water ingebracht om overdruk te hebben. Dat is in dat ene geval niet gebeurd. Toen men begon te injecteren kwam er zand uit de grond naar boven als gevolg van onderdruk en zakte de caisson twintig centimeter. „Het is ver velend, maar een probleem is het niet. Er moet alleen een 14-tal kubieke me ter beton rond de paal worden losgebikt. Daar zijn we nog mee bezig. Maar de paal kan rustig blijven staan. Er zit een speling van meer dan 20 centimeter in, zodat er in feite niets aan de hand is," aldus de heer Schouten. Het feit, dat rond een van de pijlers een bezinking moest worden aangebracht om grondslag tegen te gaan, vindt de heer Schouten al evenmin verontrustend. „Dat was voorzien. Alleen wisten we niet, bij welke pijlers het aanbrengen van een bezinking nodig was. Daarom staat er een stelpost op de begroting voor dit soort werk," merkt hij op. De heer Schouten straalt vertrouwen uit als hij zegt: „Als we straks eenmaal tot explosie komen, gaan we sneller met de brugbouw dan het schema aangeeft. Daarom durf ik gerust te zeggen, dat we tijdig met de brug gereedkomen. Welke moeilijkheden er ook komen, tech nisch kunnen we ze oplossen. Vast staat, dat we de meeste al onder de knie heb ben. En ondanks deze moeilijkheden in de beginfase hebben we het tijdschema aardig kunnen aanhouden. Ik ben abso luut tevreden over de gang van zaken tot nu toe." Cadzand, P. van der Weel te Oostburg igden de heren M. A. J. Dieleman te Axel, C. T. Wolfert te Axel. Voorts slaagden de Hamelink te Axel, A. J. M. Kramers te Hulst, Th. A. M. Milliano te Oostburg, J. A. Oostdijk te Terneuzen, J. F. Thee- naart te Graauw en W. F. Zegers te Axel. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen Franse taal en letterkunde me vrouw C. G. Jesse-Overbeeke, voorheen te Terneuzen. Mej. A. Jongepier te Middelburg slaag de voor het in Leiden afgenomen exa men apothekers-assistente. Zoals bekend hebben de gemeenten Cad zand, Retranchemeiit, het waterschap het Vrije van Sluis en de provincie Zee land financiële medewerking toegezegd voor de aanleg van een nieuwe weg van de Belgische grens via Retranchement naar Cadzand, welke weg in België aan sluiting geeft op de weg Knokke-Gent. Het eerste gedeelte van de op het grondgebied van de Belgische gemeente Westkapelle liggende weggedeelte is reeds gereed gekomen. Thans hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland het waterschap het Vrije van Sluis verzocht een schatter aan te wij zen voor de aankoop van de voor deze weg benodigde gronden. Tevens heeft het college van Gedepu teerde Staten de burgemeester van Cad zand en Retranchement verzocht te be vorderen, dat door de gezamenlijke eige naars van de aan te kopen eigendom men 'n tweede schatter wordt benoemd. Bij een verkeersongeluk donderdagmid dag op de Stationsweg te Kruiningen is de personenauto bestuurd door mevrouw J. S. B.-N. uit Hansweert zwaar bescha digd. Deze personenauto kwam in bot sing met de achttien meter lange vracht wagencombinatie bestuurd door de heer C. A. P. W. uit Sas van Gent. Beide voertuigen kwamen uit de richting Zandijk. De heer W. wilde met zijn vrachtwagen rechtsaf het stationsempla cement oprijden. Hij ging daartoe eerst op de linkerweghelft rijden om de recht se bocht te kunnen nemen. Mevrouw N., die in de veronderstelling verkeerde, dat de vrachtwagen links zou afslaan, be gon rechts te passeren. Zij kwam hier bij in botsing met de vrachtwagen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Van onze weerkundige medewerker) Voor het eerst heeft nu ook Enge land een weersverwachting op lange termijn uitgegeven, bestemd voor de Britse eilanden en naaste omgeving. Het gevolg is nu, dat wij meer keuze krijgen. Amerika houdt het op een milde december in het grootste deel van Europa, Engeland voorspelt een zeer kou de decembermaand met weinig sneeuw, wel zal het mogelijk niet zo bar worden als in de record koude december van 1788 (nu 175 jaar geleden) toen in ons land de cember een gemidelde gaf van 5,7 C. (record over 250 jaar). Dit jaar januari... 5,2 C als ge middelde, zodat december 1788 in derdaad bar koud geweest moet zijn. November bleef dit jaar zeer zacht. In De Bilt een etmaalge middelde van 8,3 C. (normaal 5,9 C.). In de laatste 200 jaar waren er vijf warmere novembermaan- den, de laatste was 1951 met ge middeld 8,4 C. In De Bilt scheen de zon op 46 uren tegen normaal 50 uren. Het werd een zeer natte maand, vooral plaatselijk in het westen, waar IJmuiden op 144 mm kwam (normaal 75-85 mm). December is met stabiel weer be gonnen met een langzame tempe ratuurdaling. Van onze medewer kers ontvingen wij over november de volgende regenopga ven: Re- nesse en Goes 113, Kapelle 104, Serooskerke (W.) 103, Westka pelle en Sint-Maartensdijk 101, Middelburg 99, Wolphaartsdijk 97, IJzendijke 97, Kats 92, Sas van Gent 90. Tholen 87, Oostburg en Cadzand 85, Vlissingen 81 mm. DROOG WEER Droog weer met wolkenvelden, maar ook nu en dan opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Temperatuur in de middag oplo pend tot enkele graden boven het vries punt. ZON EN MAAN. 7 december Zon op 8.32 onder 16.30 Maan op 0.00 onder 13.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2