AKKOORD BEREIKT OVER HET MINIMUM-INKOMEN Bedrijfstakken vrij in overleg over eventuele uitzonderingen Mijnramp in Hongarije 26 doden Geen sprake van tendentie tot prijsverhoging over hele linie Oosterscheldebrug: geen grote achterstand STICHTING VAN DEN ARBEID IS HET EENS Prijsheschikking melkprodukten en celstofluiers Dank-U Hiaten MILITAIREN GEWOND DOOR HANDGRANAAT OFFICIEEL ONDERZOEK NAAR DE MOORD OP KENNEDY BEGONNEN Regering vraagt medewerking organisaties Na de winter volgt een „werkexplosie" BRAND BIJ VAN GELDER GOUVERNEUR CONNOLLY Steeds korter Explosie WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Geen kippen geen aardappels Uitzonderingen Garantie Belangrijkste MINISTER CONCLUDEERT NA CONTROLE Ongedaan gemaakt intensieve controle „Joy-vliegen" in een straaljager UIT HET ZIEKENHUIS Connolly Collecte TOT NU TOE INSPELEN EN ERVARING OPDOEN 206e jaargang - no. 287 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.franco per post ƒ8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen. Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841. (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: Areenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 6 dec. 1963 Pagina 3 Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren overeenkomst bereikt over het mini mum inkomen. Als algemene regel is aangenomen dat niet tot het minimum inkomen behoren te worden ge rekend toeslag voor overwerk, vakantietoeslag, en winstuitdeling. Maar in bepaalde bedrijfstak ken kan daarvan worden afgeweken als de om standigheden daartoe nopen. De voorzitter van werknemerszijde in de stich ting, drs. D. Roemers, heeft verklaard dat die Het communiqué luidt als volgt: 1. Algemene gedragslijn. Voorop gesteld wordt dat de invoering van een minimuminkomen als toetsingsnorm niet mag leiden tot stijging van het loonniveau Hieruit volgt, dat zoveel moge lijk moet worden vermeden met het oog op het minimum-inko men loon- en salarisschalen aan te passen. Aan partijen dient echter te worden overgelaten, aldus het communiqué verder, of zij de realisering van een minimum inkomen willen bewerkstelligen door een aanpassing van de in de collectieve arbeidsovereen komst geregelde inkomensbe standdelen, dan wel door het opnemen van een afzonderlijke garantiebepaling, of door een combinatie van beide. 2. Bij de beoordeling- van de vraag, of aan de minimum-inkomensnorm in punt 3 van het akkoord van 29 oktober 1963 wordt voldaan, gelden de volgende re gels 'a. voor volwaardige mannelijke werkne mers die de leeftijd hebben bereikt waar op het volwassenen loon wordt toege kend, doch uiterlijk wanneer zij 25 jaar zijn, dient uit de arbeidsovereenkomst een bruto-inkomen te resulteren van 5200,of bij een volledig gewerkte week van 100,per week. b. Waar het hier gaat om een inkomens norm mag in beginsel rekening worden gehouden met alle bestanddelen van het inkomen die voor de werknemers voort vloeien uit de rechtens geldende c.a.o., of loonregeling, en uit beschikkingen, vergunningen, dispensaties e.d. uitzonderingsbepaling zo gering mogelijk zal worden toegepast. Na afloop van de vergadering die, met enkele onderbrekingen voor nader beraad van partijen, tot bij twee uur duurde, heeft een redactiecom missie bestaande uit secretarissen van de werk gevers- en werknemersorganisaties het slotcom muniqué opgesteld. Dit werd daarna nog in het bestuur besproken en vastgesteld. Inmiddels had den enkele bestuursleden de vergadering al ver laten. c. Partijen bij de c.a.o., of regeling, betrokken zullen bepaalde inkomens bestanddelen buiten beschouwing la ten. In het algemeen zullen hiervoor mede in aanmerking komen: over- werkverdiensten, winstdelingsuitke- ringen en de vakantietoeslag. In bepaalde bedrijfstakken moet het evenwel mogelijk zijn een of meer VWWWWWWWAAAAAmMWWWWMMMUWVWWWMMM In Gelsenkirchen in West-Duitsla/ntl is donderdag een grote tankauto gekapseisd. Voor vier eigenaren van andere auto's werd het een zwarte dag. Hun voertuigen weiden door het geweld van de omvallende kolos tot schroot geplet... Op deze fotocombinatie is duidelijk te zien wat er van de vier auto's over bleef. van deze inkomensbestanddelen ge heel of gedeeltelijk wél tot het inko men te rekenen, omdat een herzie ning van de inkomensopbouw op kor te termijn niet mogelijk wordt geacht. De Stichting van de Arbeid acht het noodzakelijk dat een dergelijke herzie ning voor 1 januari 1965 haar beslag krijgt. Uiteraard zullen vergoedingen voor be paalde aan de arbeid verbonden kosten, zoals gereedschapsvergoedingen e.d., buiten beschouwing blijven voor zover zij althans een reëel karakter dragen. d. Voor zover op grond van het voor gaande niet door alle daarvoor in aan merking komende werknemers het mi nimuminkomen zou worden bereikt, dient een individuele garantiebepaling in de c.a.o., of regeling, te worden op genomen. Aldus besluit het communiqué. In het bestuur van de Stichting van de Arbeid is men de uitzonderingen niet alle concreet gaan noemen die in het al gemeen niet of wel tot het minimumin komen kunnen worden gerekend. Men wil de bepaling daarvan aan het overleg in de bedrijfstakken zelf overlaten. Als belangrijkste punt in de overeen komst van gistermiddag wordt gezien de erkenning van de werkgevers dat overwerkverdiensten, winstuitkeringen en de vakantietoeslag in het algemeen mede niet tot het minimum-inkomen zullen worden gerekend. Ir. J. Bosma, vice-voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversvervond, verklaarde nog dat de vergadering geen moeilijkheden had opgeleverd Hij had na afloop van de vorige vergadering van het bestuur van de stichting al van zijn optimisme doen blijken. Op de handgranaatbaan van het infanterie schietkamp in Hars kamp zijn gistermorgen twee mili tairen vrij ernstig en twee anderen zeer licht gewond, door een ont ploffende handgranaat. De 19-jarige dienstplichtige soldaat A. Vooijs uit Monster liet, toen hij voor een oefenworp aan de beurt was, een al op scherp gestelde handgranaat ach ter zich uit zijn handen vallen. De twee de luitenant A. G. H. Kerkhoffs uit Venlo trachtte het projectiel nog weg te schoppen maar dit ontplofte reeds. Soldaat Vooijs en luitenant Kerkhoffs werden aan hun benen en voeten ge wond. Soldaat Vooijs kreeg bovendien een shock. Beiden zijn opgenomen in het militair hospitaal in Arnhem. De 19-jarige dienstplichtige soldaat H. Versluis uit Den Haag en de sergeant eerste klasse J. C. van Rooij uit Korten- hoef werden zeer licht gewond. Zij kon den ter plaatse door de militair-genees kundige dienst worden behandeld. Z.K.H. Prins Bernhard is donder dagmiddag van Schiphol naar Nero York vertrokken. De prins zal in West Point een toespraak houden en in New York aanzitten tijdens een diner ten bate van het World Life Fund, waarvan hij de interna tionale president is. Daarna vliegt de prins naar Aruba, waar hij dinsdag een industriecomplex zal openen, Op de foto begeeft prins Bernhard zich via de Aviobridge naar het toestel. De prins is inmid dels in New York aangekomen. rfWWWWVWWWAftftAWWWWWWWWWWWWWW Kort voor het middaguur gisteren brak brand uit in fabriek no 1 van de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder en Zn N.V. aan de Hartenseweg in Renkum. De brand was ontstaan in de bedrijfs- school van de fabriek. Deze is gelegen boven de sorteerzaal tussen opslagplaat sen van papier. Door het doortastend optreden van de jongens uit de sorteer zaal is snel een grote hoeveelheid pa pier weggereden. Wel heeft een hoeveelheid papier wa terschade gekregen. De produktie zal volgens de directie niet stagneren als gevolg van de brand. In het gedeelte waar de brand woedde stonden geen machines opgesteld. Woensdagavond, kort na 10 uur, donderde in schacht 15 van de steenkoolmijn te Tatabanya in Hongarije een ontploffing: 26 Hongaarse mijnwerkers lieten het leven en hoewel men in officiële kringen in alle talen zwijgt over het ongeluk, is vernomen dat nog 4 mijnwerkers gewond raakten. Het ongeluk gebeurde kort nadat de nachtploeg was afgedaald. Beweerd wordt dat de mijngasontploffing waar schijnlijk het gevolg was van onacht zaamheid van een der mijnwerkers. De mijn waar het ongeluk gebeurde, on geveer 50 kilometer ten noordwesten van Boedapest, wordt gewoonlijk als veilig beschreven. Het ongeluk was er echter het derde in 12 jaar. Ongeveer 80 mijnwerkers kwamen er in 1961 om ten gevolge van een mijngas ontploffing en vorig jaar lieten er nog 7 het leven door een instorting. nemelk en melkprodukten, alsme- yan economische zaken hebben bevestigd 1 - - dat, met uitzondering van een aantal De minister van economische za ken deelt mede, dat hij zich ge noodzaakt heeft gezien prijsmaat regelen af te kondigen voor kar- I Él Müfc v. de voor celstofluiers. Deze prijzen- taeschikkingen zijn afkondigd in de staatscourant van vandaag. In verschillende delen van de provincie Zuid-Holland en het zuidelijk deel van Noord-Holland werden de prijzen van karnemelk en van een aantal melkpro dukten 1 tot 4 cent per eenheid meer verhoogd dan in overeenstemming was met het gevoerde prijsbeleid. Bij overleg met de betrokken organisaties van het bedrijfsleven, teneinde deze prijsverho gingen ongedaan te maken, bleek welis waar begrip voor het standpunt van de minister, doch kon geen voldoende ze kerheid worden verkregen, dat de melk handelaren in deze gebieden zich op kor te termijn zouden gedragen overeenkom stig het prijsbeleid. In de prijzenbeschik- king karnemelk en melkprodukten '63 zijn de volgende hoogsttoelaatbare ver- bruikersprijzen opgenomen: karnemelk 0,38, gortpap 0,46, havermoutpap 0,61, bloempap 0,46, rijstpap 0,64, melkyoghurt 0,60 en vanillevla 0,82, alles per literfles, alsmede karnemelk 0,21, melkyoghurt 0,33, ondermeik- yoghurt 0,25, vanillevla 0,43 en cho coladevla 0,47. alles per halve liter fles. De minister ziet zich genoodzaakt tot het afkondigen van een prijzenbeschik- king voor celstofluiers, omdat hem is gebleken dat in deze branche prijsverho gingen zijn doorgevoerd, die in strijd zijn met de regels van het prijsbeleid. De prijzenbeschikking houdt in, dat de prijs van celstofluiers niet hoger mag zijn, dan die welke gold op 1 juni 1963. Voorts heeft overleg van het minis terie van economische zaken met de Vereniging van Nederlandse Chemi- grafische Inrichtingen ertoe geleid dat niet aanvaardbare verhogingen van de prijzen voor clichés weer on gedaan zijn gemaakt. Na besprekin gen hebben ook de grindproducenten hun prijzen verlaagd. Bovendien zijn na interventie van de economische controle dienst in enkele in dividuele gevallen ten onrechte doorge voerde prijsverhogingen ongedaan ge maakt. Dit betreft b.v. bepaalde merken maillots, verlichtingsartikelen en bouclé. Van de prijsverlagingen, die zich heb ben voorgedaan kunnen worden ge noemd: verschillende soorten groenten (vers en diepvries), enkele indische ge rechten, gedroogde zuidvruchten en een bepaald merk centrifuges en snelwas- sers. De zeer intensieve controle op de prijzen heeft de minister tot dusver tot de conclusie geleid, dat voorzover prijsverhogingen zijn te constateren, deze voor het merendeel in over eenstemming zijn met de geldende spelregels van het prijsbeleid. Wan neer dit niet het geval was, is hier tegen opgetreden door het uitvaar digen van een prijzenmaatregel. In het algemeen kan worden gesteld, dat de resultaten van de tot nu toe ver richte controles en onderzoekingen de aanvankelijke opvatting van de minister prijsverhogigen in bepaalde voedings middelensectoren, samenhangende met de gestegen prijzen van agrarische pro- dukten en grondstoffen, geen sprake is van een tendentie tot prijsverhoging over de gehele linie. Van prijsverhogingen, vooruitlopende op loonkostenstijgingen in het volgende jaar, is op zeer incidentele uitzonderin gen na waartegen een maatregel is genomen, of waarin betrokkenen hun prjjs hebben aangepast niets geble ken, zo besluit de mededeling van de minister van economische zaken. De Westduitse marine heeft een joyvlieger te pakken gekregen. Een matroos, iviens vliegervaring niet verder ging dan zweefvliegtuigen, was met een Sea Hawk straaljager opgestegen. Een andere Sea Hawk werd hem nagestuurd en de piloot daarvan dwong de joyvlieger terug te keren, Drie kwartier later, na verscheidene mislukte landingspo gingen, zette de matroos het toe stel onbeschadigd aan de grond. De marine is een onderzoek begonnen in deze zaak COMMISSIE-WARREN AAN HET WERK De commissie-Warren, die door president Johnson is ingesteld om licht te werpen op de omstandig heden waaronder John Kennedy en zijn vermoedelijke moordenaar Lee Oswald zijn vermoord, is gis teren in het gebouw voor de natio nale archieven in Washington met haar werk begonnen. Er waren strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen. Een woordvoerder voor Earl Warren, voorzitter van de commissie en presi dent van het opperste gerechtshof van de V.S., zei dat van tijd tot tijd mede delingen zullen worden gedaan over de gemaakte vorderingen. President John son had al eerder bepaald dat de con clusies van het onderzoek later open baar moeten worden gemaakt. Het rapport van de federale recherche over het onderzoek in Dallas, Texas, is nog niet gereed. Het zal het belang rijkste materiaal voor het werk van de commissie-Warren vormen. De gouverneur van Texas, John B. Connally, die bij de aanslag op het leven van president Kennedy ge wond was geraakt, is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Nog was zijn gezameld voor mevrouw Oswald, de 21 jarige weduwe van de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, en haar twee kinderen. Mevrouw William son zegt van gevoelens te zijn dat pre sident Kennedy nooit zou hebben ge wild dat de weduwe geen eten en geen dak boven haar hoofd zou hebben. Agen ten van de geheime dienst die het huis van mevrouw Oswald bewaken, zeggen dat mevrouw Oswald ook over de post geldbedragen heeft ontvangen. VERTICALE PRIJSBINDING De staatssecretaris van economische za ken heeft per brief de kartelorganisaties, welke afspraken kennen omtrent de ver ticale prijsbinding (zogenaamde collec tieve verticale prijsbinding) dringend verzocht ook van hun zijde een bijdrage te leveren voor het welslagen van het loon- en prijsbeleid. Deze bijdrage zou volgens de brief van de staatssecretaris daarin gelegen moeten zijn, dat deze kartels in afwachting van het tot stand rePert°lre-^euze Wandaag willen wij er met erkentelijk- heid gewag van maken, dat het afdelingsverslag van de provinciale be groting voor het eerst weer eens een overzichtelijke indeling heeft gekregen. Deze mededeling zal weliswaar slechts weinigen interesseren, maar wie als wij jarenlang heeft geworsteld met een on mogelijk ingedeeld stuk, zal het met ons eens zijn: de verbetering is meer dan opvallend. Der traditiegetrouw werd het bezorgd aan de vooravond van sinter klaas, hetgeen de kranteredacties in dit gewest in vroeger jaren meestal uit legden als een straf voor hun euveldaden in het afgelopen jaar bedreven jegens het provinciaal bestuur. Zuchtend lieten zij dan het pakjes-maken in de steek om hun strafwerk te gaan maken: het provinciale begrotingsversiag. Maar dit jaar waren er blijkbaar weinig strafbare feiten, althans het college van G.S. zorgde voor een prettige verrassing in de vorm van een goed ingedeeld begro tingsstuk. Dank-u-sinterklaasje. ftdhtlij)i komen van de aangekondigde algemene maatregel van bestuur, inhoudende een verbod van collectieve verticale prijsbin ding, nu reeds de betrokken bepalingen niet zouden hanteren. Het verzoek van de staatssecretaris be treft in het bijzonder de kartelbepalin- TTet verslag bevat weinig nieuwe ele- L menten, al zijn er op zichzelf genoeg punten en puntjes om een redelijke basis te vormen voor het komende begrotings debat. Wij van onze kant willen ditmaal de aandacht vestigen op enkele niet zo belangrijke zaken, die echter tóch in teressant genoeg zijn er enkele woorden aan te wijden. Zij hebben te maken met provinciale staten zelf: de vraagstelling op enkele onderdelen is namelijk zoda nig, dat men zich afvraagt of de vra gensteller! s) wel helemaal een juist in zicht in het bewuste onderwerp heeft (hebben). Een duidelijk voorbeeld daar van is de opmerking over de recente televisieuitzending van de N.C.R.V., ge wijd aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Eén man heeft in die uit zending de opmerking gemaakt liever Belg dan Nederlander te willen zijn. Vele leden van de staten betreu ren deze opmerking, zo bliikt uit het verslag. Dat is te begrijpen, maar nu komen uit deze droefheid een vraag en een opmerking voort, die ons althans hebben verbaasd. Ziehier de vraag: in hoeverre zijn Gedeputeerde Staten ver antwoordelijk voor deze uitzending? En de opmerking: verzocht wordt te be vorderen dat, wanneer medewerking wordt verleend aan een bepaalde uitzen ding, invloed op het uitgezondene wordt verkregen- Om met het laatste te beginnen: dit is een absurd verlangen. Terecht zeggen Gedeputeerde Staten dat zij bezwaarlijk het verstrekken van inlichtingen afhan kelijk kunnen stellen van invloed op de inhoud van uitzendingen en reportages. Natuurlijk is dat onmogelijk: diegenen, die reportages maken voor pers, radio of televisie zijn zélf voor dit werk ver antwoordelijk. Zij alleen bepalen wat in de bewuste artikelen of uitzendingen behoort te worden opgenomen. Men kan het daarmee eens zijn of niet, maar de zaken liggen nu eenmaal zo. Aan de overheid komt hier geen bevoegdheid toe: zij kan slechts verklaren en toelich ten. De bewuste vraag, die wij hierboven citeerden, is derhalve niet terzake. Wij hebben er ons over verbaasd, dat die is gesteld, er over verbaasd ook dat de bij behorende opmerking werd gemaakt. Er blijkt uit, dat op dit stuk van zaken bij sommige leden van provinciale staten onvoldoende inzicht bestaat. Zoals dat trouwens ook valt te constateren ten aanzien van de opmerking inzake de in vloed, door G.S. uit te oefenen op de bij gesubsidieerde to- door getroffen een EWBSSAjSSSE £,3& draagband, maar het herstel vordert goed. Connally heeft in de kantine van het ziekenhuis hetzelfde waar Kennedy op 22 november is overleden afscheid genomen van een paar honderd werkers van het ziekenhuis. „Ik heb mijn leven te danken aan U in het Parkland Zie kenhuis. Wat jammer dat ik onder deze omstandigheden kennis met U moest maken", sprak de 46-jarige gouverneur. Van Dallas reisde Connally per vliegtuig naar zijn woonplaats Austin. Een huisvrouw in Fort Worth, mevrouw Shirley Williamson, heeft 6000 dollar in- wordt afgedwongen. Hij spreekt vooral zijn bezwaar uit tegen de collectieve uitsluiting van levering, d.w.z. dat een overtreder van de prijshandhavingsvoor- schriften niet alleen wordt uitgesloten van de levering van de goederen ten aanzien waarvan hij in overtreding is, maar ook van de goederen van de an dere aan het kartel deelnemende leve ranciers. Indien ondanks het dringend verzoek van de staatssecretaris een kar tel deze uitsluiting zou toepassen zal de bewindsman zich genoodzaakt zien met een schorsingsmaatregel krachtens de wet economische mededinging tegen de collectieve prijshandhavingsvoorschrif- ten op te treden, zo heeft hij meegedeeld. neelvoorstellingen. Er wordt veel over voorlichting gesproken: sommige staten leden hebben kennelijk meer behoefte aan enig onderricht. Haast komiek doet het antwoord aan op de vraag welke leden van Gedepu teerde Staten zitting hebben in de ver schillende commissies. „Gedeputeerde Staten mogen ter beantwoording van deze vraag verwijzen naar de in de pro vinciale almanak voor Zeeland voorko mende gegevens". Een goed antwoord: honderd procent beter dan de vraag. Maar ook hier mag men zeggen, dat de steller toch wel van meer inzicht had mogen blijk geven in zaken van bestuur en beleid dan hier het geval is geweest. Er is eens een rijm gedeclameerd in de statenvergadering, een iraai stuk poëzie van de heer Hommes, dat op sinterklaas dag wel geciteerd mag worden: „De le den van Gedeputeerde Staten zijn des ministers braafste onderzaten". Wij zou den het willen variëren: „De kennis van provinciale staten vertone geen hiaten". „De Oosterscheldebrug komt tijdig gereed. Zoals we het nu kunnen be oordelen zijn we op 31 december 1965 of zelfs nog daarvoor klaar". Met beslistheid verklaart dat de heer H. P. Schouten, die namens de provinciale waterstaat in Zee land de dagelijkse leiding heeft bij de bouw van de vijf-kilometer lan ge Oosterscheldebrug. „We heb ben in de aanlooptijd wat moeilijk heden ondervonden, moeilijkheden, die we dikwijls hadden voorzien, maar zo langzamerhand raken we ingespeeld. Het gaat er om een organisatie op te bouwen, waar mee je het maximum kunt berei ken. Op een paar onderdelen naivoeoT de heer Schouten eraan toe- „De i-..., meeste werkzaamheden hebben we nu kim je zeggen, dat we nu zover onder de knie." Hij illustreert daf met zijn", aldus de heer Schouten. enkele sprekende voorbeelden. In de memorie van antwoord van Ged. Staten van Zeeland naar aanlei ding van het onderzoek in de afdeling van de provinciale begroting voor 1964, wordt over de brugbouw opge merkt: „Er kan niet gesproken wor den van onvoorziene tegenslagen. Wel hebben zich bepaalde moeilijkheden voorgedaan, maar die komen bij ieder groot project voor, waarbij nieuwe werkmethoden worden toegepast." De heer Schouten zegt hierover: „In derdaad van onvoorziene tegensla gen kun je bepaald niet spreken. Wel hebben we wat moeilijkheden in de beginperiode moeten overwinnen. Dat waren de gebruikelijke kinderziek ten". De heer Schouten wijst er met name op, dat de arbeiders in het begin vreemd stonden tegenover het werk aan de brug. In het bijzonder de voorspanning van het beton bleek een struikelblok. „De mannen hadden daarin geen enkele er varing. Als je dan bedenkt, dat dit juist het horlogewerk is in de waterbouw, dan is het niet zo vreemd, dat er meer tijd De eerste twee paalmoten waren on bruikbaar, maar bij de derde had men het ritme al te pakken. Het maken van de eerste paal duurde precies drie we ken. Nu bedraagt de produktie drie pa len per week. De palenfabricage ligt nu alweer een maand stil, omdat men een voorraad heeft gevormd. Zo snei gaat het! Het maken van de eerste cais son de „hoed", die drie palen of put ten tot een hechte pijler aaneensmeedt duurde zes weken. In korte tijd is ook hier het tempo verveelvoudigd. Zes da gen trekt men nog uit voor de caisson één per week dus. Aan het eerste hamerstuk was men drie maanden bezig. Op dit moment is een hamerstuk com pleet na vijf weken. Daarmee is men er nog niet. „Straks doen we het in vier weken," zegt de heer Schouten vol ver trouwen. Zo kan men doorgaan. Eik werkonderdeel wordt geperfectioneerd. In de eerste maanden van de brugbouw, is juist de volle aandacht op üe perfec- voor nodig was, dan hiervoor aanvan-tie gericht. kelijk was gepland." En onmiddellijk I Op een gegeven moment bleek, dat het voor een vlotte gang van zaken plezie rig zou zijn, als de betonproduktie werd opgevoerd. Meteen werd de capaciteit verdubbeld. Tijdens het werk bleek, dat de reuzebok „ir. J. G. Snip" naast de grote karweien ook werd ingeschakeld bij het verrichten van allerlei „prutshan delingen", zoals de brugbouwers dat noe men. Zonder veel aarzelen kwam er een kleine kraan. „Zoiets leert de ervaring. Het moet groeien." is het oordeel van de heer Schouten. In het begin wist men ook niet precies op welke wijze men het gemakkelijkst omsprong met de z.g. stoomtenten. De ervaring leerde al gauw, dat ee nover een stalen raam ge spannen tent in luttele minuten kon wor den verplaatst door een van de kranen. Met alle voordelen van tijdwinst daar aan verbonden. Tijdwinst en nog eens tijdwinst was de eerste maanden het pa rool. Het staat daarom voor de heer Schou ten vast, dat als de winter eenmaal voorbij is, de Oosterscheldebrug in snel tempo zal groeien. „Dit wordt een explo sie", zegt hij ervan. „Op vrijwel alle (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1