Najaarskeuring Goes toonde goede aanvoer Reisschema van de P.Z.C.-tournee AGENDA LET OP DATA EN TIJDEN ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN SCH00LMELK VAN GEMEENTE VOOR DE KLEUTERS TE NIEUWERKERK Denk erom Spaaroverzicht RASSENVRAAGSTUK VOOR A.R -KIESVERENIGING INGELASTE WEDSTRIJD ZATF.RDTVOETBAL Raad vergadert WALCHEREN Inwisseling van de bonnen 1 Mgr. Alfrink over de concilieresultaten PAUS OOK NAAR ANDERE LANDEN? Prof. dr. W. F. Zuurdeeg te Chicago overleden Kerkelijke mutaties Van samenwerkende paardenfokker Zeventig paarden kwamen in de ring Verkoop ruim 2 ton aan bouwgrond Middelburgs E.M.M. naar kersttoernooi in Utrecht Gevonden voorwerpen Interkerkelijke jeugddienst Jaarvergadering van de ijsclub Marinedrumbands maken rondgang door de stad Havensstaking in Southampton Grondprijzen gaan omhoog Gevangenisstraffen voor 6 inwoners Finsterwolde Iflogelijk gunstige politieke gevolgen van pauselijk bezoek aan Palestina VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT 5 Ze stonden er donderdagmorgen weer, de paardenliefhebbers in hart en nieren. Als vanouds omzoomden zij de Grote Markt in Goes om daar de traditionele najaarskeuringen van de samenwerken de bonden van paardenfokkers op de beide Bevelanden, Walcheren. Tholen en Schouwen-Duiveland bij te wonen Een kleine groep was het donderdag. Maar zij kreeg „waar voor haar geld": de paar denfokkers uit de verschillende delen van Zeeland zorgden op deze Goese pre miekeuring voor een aanvoer die de or ganisatoren tevreden stemde en van „een goede gemiddelde kwaliteit". Bijna zeventig veulens en jonge merries en hengsten verschenen in de ring. Daarbij waren enkele kopnummers, die bijzonder opvielen Dat was onder meer het geval met de kampioen-hengst van de keuring, de lVz-jarige Barnum van de Johaniia Hoeve, van de heer J. Mal- jaars uit Oostkapelle. Bij de merrieveu lens ging de kampioenstitel naar Elze van de stallen Brooijmans uit Oud-Vos- semeer. De heer B. Simonse kwam bij de IV2 -jarige merries uitstekend voor de dag: zijn Hilda d'Amice deed met succes een gooi naar het kampioenschap. Zoals gebruikelijk liep de organisatie van de keuring dank zij ook de mede werking van de gemeente Goes, voor treffelijk. Van tien uur af tot 's middags tegen tweeën wikten en wogen juryleden A. J. E. Temmermans uil Hoofdplaat, Al. Serrarens uit Ossenisse, W. A. Sneep uit Ossendrecht en A. J. Termote hun oordeel over de aangevoerde dieren. Toen de keuring was afgelopen, gingen de paarden de wagens weer in en kon de Goese markt weer voor het verkeer wor den vrijgemaakt. Rest nog te vermelden, dat er niet alleen uit Zeeland belangstel ling was voor deze najaarskeuring, maar dat er ook van buiten de provincie f— bijvoorbeeld de Noord Oost Polder en Noord-Brabant bezoekers waren. De resultaten van de premiekeuringen te Goes zijn. Hengstveulens, kleine maat, geb 1963: 1. Cesar van Landzicht, eig A N. Steendijk, Nieuwerkerk; 2a. Leverik van Seheldezieht, eig. P. Koole. Souburg: 2b Dinant van Krabbeneiland, eig J. Louws, Biggekerke. Grote maat: 1. David van de Zeedijk, iz. de Buck, Grijpskerke en A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 2a. Castar van Ter- vaten, Iz. de Buck, Grijpskerke; 2b. Erik van Weizicht, Iz de Buck, Grijpskerke en A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; Hi-)artge hengsten, kleine maat: 1 Barnum v. d Johannahoeve, J. Maljaars. Oostkapelle; 2 Constant van Overschot. J Maljaars. Oost kapelle. 3. Ronnie van Altijd Zorg. Iz de Buck, Grijpskerke: grote maat: 1. Argelo van Oosthoeve, J der Weduwen. Kerkwer- ve, 2. Karei van 't Broek, Iz de Buck. Grijpskerke Kamptoen hengst werd Bar num van de lohannahoeve. Merrieveulens geb 1963. kleine maat la Elza, Stallen Brooijmans, Oud-Vossemeer. lb. Wilma van de Linge Iz de Buck. Grijps kerke, 2a Jacqueline van Bolspolder Stal len Brooijmans, Oud-Vossemeer. 2b. Frida van Dorpszicht, W Koole en J Verhage, Koudekerke. 3a Corrie van Veere, J J. Mesu, Veere. 3b Anja van Kersenhurg J van 't Westeinde-Vermue. Nieuwdorp, 3c Betsie van de Waterstraat. Stallen Brooij mans, Oud-Vossemeer. 4a Gracia, W J Sanderse, Serooskerke, 4b Irene, L. Wat- tel, Oostkapelle, 4e Irma P. C Dieleman. Ritthem Merrieveulens, grote maat: la. Clairona van Annahoeve, Stallen Brooijmans, Oud-Vossemeer, lb. Lotta, Jac Dingemanse en Zn., Grijpskerke, 2a. Gonda van Elsdiek. gebr. Smallegange, Ellewoutsdtjk. 2b Astrid v. d. Laatste Stuiver, J. M Goorden, Oud- Vossemeer, 2e. Primière van Bora, H. G. de Feijter, Wissenkerke; 2 d. Greta, F Mal jaars, Koudekerke, 3a. Veronique van Zuid- dorpe, L. P. Bolijn. Ouwerkerk: 3b. Lucie. Stallen Brooijmans, Oud-Vossemeer, 3c Ida van Duinhelm, F de Visser. Oostkapelle. 3d. Ivonne van Meliskerke. J B ogaard, Me- liskerke, 3e. Inge v. i. Arke, C van Sluis, Duivendijke Kampioene van de -nerrieveu- lens: Elza van Stallen Brooijmans te Oud- Vossemeer. 114-jarige merries, kleine maat: La Hilda d' Amice, B. Simonse, Heinkenszand; lb. Astra van Lange Pracht, Fa iac Vos en Zn., Koudekerke, 2a Astria, i Verhage. Kou dekerke 2b: Bianca. wed G Geschlere. Me liskerke, 2e. Vitrix v d Linge. I. de Buck, Grijpskerke, 2d. Margriet van ,1e Heihof, J Maljaars, Oostkapelle: 2e Ida van Tampora Mutanturr, M J van Gastel. Zlerikzee; 3a Aletta van Elsdiek. wed P Oosthoek, El- lewoutsdijk. 3b. Erna van Onder de Linde boom, A. Zandee, Wemeldinge; grott maat: la Gonda van Ltnguënda. C. v d Linde, K'oetinge. lb Dieneke van Weizicht G Geertse. Grijpskerke 2a Simone van Ka- pelle, J van Overbeeke. Kapelle, 2b Julia, A Volkers. Middelburg, 2c Zora van Sonja, Stallen Brooijmans. Oud-Vossemeer 3a Anit- ta van Oosthoeve, I der Weduwen. Kerk- werve. 3b Mona van de Karnemelksput, P. H. Janse, Goes, 3e Amanda van Kapelle, J. van Overbeeke, Kapellp; merries middel maat: la ids van Buitenlust. Stallen Brooij mans. St.-Annaland-Oud-Vossemeer. lb Flora van Duinerve I Verhage. Koudekerke, 1c Vera, J. Louws Biggekerke, 2a. Adèle van Langeweg, P 1 Gooiden, Oud-Vosse meer 2b Nerva, C. Mol. Waarde 2c Carta, gebr. 1. en L Vos. Zoutelande 2d Farah W J. Sanderse. Serooskerke. 2e. Roelina van de Vlasboom, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, 21 Vita V. d. Linge, Iz. de Buck, Grijpskerke, 3a. Annie v. d. Posthoorn. Iz. de Buck, Grijpskerke, 3b. Dora v. d. Zwaanweg, L. de Witte en zn„ Koudekerke, 3e Sonja van René, F Maljaars, Koudekt-ike; 3d. Wanda. M H. v Liere, 's-Heer-Abtskerke. kampioene merries: Hilda d' Amice van 3. Simonse, 'leinkenszand. staigioepen: la. Stallen Brooijmans, St.-An- nalao, en Oud-Vossemeer, lb. Iz. de Buck, G rij'/«kerke 2a. J. Maljaars Oostkapelle, 2b. Iz. de Buck, Grijpskerke en A N Steendijk, Nieuwerkerk, 3a. !z de Puck. Grijpskence, 3b Sta Jen Brooijmans, Oud-Vossemeer. Hengsten met afstammelingen: la. Favoriet van Moercapelle coop nengstenve-enigi.og „Samen Sterk" te Dinteioord: lb. Gambo van de Liter, W. de Buck en Zn., te Me- liskeike 2a Dinao' d' Orange en 2b. Ro land v d. Polder beide Iz. we Buck te Grtjijskerke. KAMPERLAND Vergadering van kiesvereniging Dezer dagen hield de afdeling van A.R.- kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Kamperland, haar eerste vergadering in dit seizoen in het gebouw „Renata". De vice-voorzitter, de heer A. Sandee, herdacht in zijn openingswoord wijlen president Kennedy. Ook sprak hij over het 150-jarig bestaan van het konink rijk en het loonbeleid. Hierna hield de voorzitter, de heer J. Tange, een inlei ding over „Flitsen uit het leven van een groot man", waarin hij sprak over wij len dr. J. Schouten. Hij noemde hem een parlementariër, die opkwam voor zijn geloof in God- Enkele vragen wer den door de inleider toegelicht. Verder werd meegedeeld, dat op 7 januari a.s. de jaarvergadering gehouden zal wor den, waarin men de gemeentepolitiek in behandeling zal nemen. NISSE Bij de spaarban1 der Coöperatieve Boe renleenbank Nisse-Ovezande e.o. te Nis- se werd in 1963 gestort 1.993.366,76 en terubetaald 1.795.023,97. Het spaarsal do per 30 november bedroeg 4.560.014,14. In 1963 werden 97 nieuwe spaarrekeninger geopend. De gemeenteraad van Kloetinge komt op dinsdag 10 december, des avonds half acht, in openbare vergadering bijeen. Onder de 28 punten tellende agenda is een voorstel van b. en w. om voor een waarde van f 216.356 bouwgrond te ver kopen tn het uitbreidingsplan ten wes ten van de Stelleweg. In voorbereiding is het aanwijzen van het ca. 15 ha grote gebied, gelegen tus sen de Kapelseweg, de Tervatenseweg en de Breede weg tot nieuw uitbrei dingsgebied Een en ander geschiedt op grond van artikel 37, 2e lid. Tevens zullen b. en w. de raad voor stellen de tarieven voor het gebruik van het gemeentelijk verenigingsgebouw .Amicitia" te verhogen, daar het niet mogelijk is een sluitende begroting te verkrijgen Er zal dan tevens een nieuw reglement worden opgesteld. In de vacature, ontstaan door het ver trek van de heer J. Schelfhorst (p.v.d.a.) is tot raadslid benoemd de heer H. P. Maas, die in de komende raadsverga dering zal worden beëdigd. Om de verzakkingen in de Buys Ballot straat tegen te gaan, zuller b. en w. de raad voorstellen om als tijdelijke maatregel het wachtverbod tn deze straat iedere maand voor een andere zijde van de straat te laten gelden. De normen voor het in aanmerking ko men voor stooktoeslag willen b. en w. verhoogd zien. Een echtpaar mag dan t 2800 per jaar inkomen hebben en een alleenstaande f 2130, eventueel vermeer derd met huur of huurwaarde van het perceel. In de vacature aan de openbare lagere school, ontstaan door het ontslag van de heer M. J. van Boven, willen en w voorzien door het benoemen van een onderwijzer in vaste dienst per 1 januari. Op de aanbeveling staan twee kandidaten, n.l I J M Meulbroek. Goes, 2. M. A. van Witzenburg, Goes. Nu de Dreet van een nieuwe bestrating is voorzien, stellen b en w voor de naam te wijzigen in Westeinde. Het voor autoboxen bestemde terrein tus sen de Prinses Irenestraat en de Lewe- straat zou Doelhof moeten heten. In het kader van het saneringsplan wil len b. en w. de woningen Opril 8 en 10 in de komende winter laten slopen. Te vens is er een voorstel om hét krediet in rekening-courant bij de bank voor Nederlandsche gemeenten voor '64 vast te stellen op f 150.000 Ten slotte ko men nog een aantal begrotingswijzigin gen ter tafel, onder meer voor een be drag van f 75, als honorarium voor het geven van sexuele voorlichting aan de zesde klas van de openbare lagere school. Ten slotte zal de gemeentereke ning over 1962 worden aangeboden en komen nog enkele subsidieverzoeken en commissiebenoemingen ter tafel. ■OES De a.r.-kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" uit Goes stelt in haar eerst volgende vergadering het rassenvraag stuk aan de orde. Op 10 december wordt het onderwerp „Zin en wezen van Zuid- Afrika's rassenbeleid" ingeleid Dat ge beurt door de inlichtingsattaché van de Zuidafrikaanse ambassade, de heer P. Kroes. Het Middelburgse E.M.M. zal deelnemen aan het negende internationale kerst toernooi zaalhandbal, dat op tweede kerstdag te Utrecht zal worden gehou den De Middelburgse handballers zijn ingedeeld in poule A met Spartak (Praag), RPC (Eindhoven) en UD (Utrecht). Aan het toernooi zal ook de ploeg van Rabotnicki uit Skopje deelne men. Voor de le klas van het Zeeuwse zater dagvoetbal is alsnog ingelast de wed strijd Hoek-Nieuwdorp. Middelburg - Electro. Siavetiscmp, i9.3(J u., 14 j. City- Op kamers bij die vrouw. 20 uur. 14 j. Vllsslngen - Alhamora: Op Kamers op die vrouw. 20 uur, 14 laar Luxor Inspec teur „Monocle" van de geheime dienst, 20 uur, 14 )aar. Concertgebouw Sinter klaasbijeenkomst Philatelica. 20 uur. Souburg De Zwaan: Filmavond Bouwbe- drjjfsbond, 20 uur. Terneuzen Luxor: De blonde Venus, 20 uur. 18 Jaar Goes Grand: De prijs der Uefde. 20 uur, 18 jaar. Centraal: eoöp. vee aan- en ver koopver. Zeeland, 14 uur. Kortgene Stadswijnkelder Kring Noord- Beveiand der Z.L.M., 14 uur. Bergen op Zoom Luxor: De duivel en de tien geboden, 20 uur. 18 jaar. In de maand november zijn aan het bureau van de gemeentepolitie te Goes de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en nog niet afgehaald. Inlichtingen hierover zijn op het bureau iedere werkdag te verkrijgen. 1! diverse portemonnees m. en z. inhoud. 14 div. onparige handschoenen, 7 dlv. paren dito's. 2 paar wanten. 4 div. onparige wan ten, hoesje v. paraplu (licht paarsblauw) Lipssleutels, o.a. 5603 en F 107, groene bromfiets „Berint M 21", vulpen, „Mylady' goud- of doublé herenpolshorloge m. doublé schakelarmband, grijze snelbinder, ring m. 2 sleutels (Esso), zilveren kinderringetje, sik kel „Dodge", 2 enkelv. grijze snelbinders, Bibia", sleutelbos w.a. contactsleuteltje v. Ford. jongensjasje, 31rptg snoer parels, bank biljet van f 10, stoffen étui met schrijfbe hoeften, gouden collier m. hanger, hanger tje, (hartje m. foto's), muziekboek „Wohl- fahrt 60, etuden, kort zwart oliejasje, bedel- armbandje, zak m. knoopjes en schouder- vulling, br. led. portefeuille, inh. suikerzak jes, bedelkettinkje m. 6 bedeltjes. blauwe herenfiets, paarsgroen gebl. hoofddoek, ver chroomd zakmesje, paar rolschaatsen, ruw harige foxterrier, blauwe overal, bruin schooletui m. inh, hamer, paraplu, donker- veelkl.. herenpolshorloge met doublé kl. band, gasaansteker. speelpopje, plastic sabel in dito schede, zwart herenrijwiel, 5 diverse sjaals, t.w. 3 groene, 1 groen-grijze en mohair i. div. kleuren, blauw, 2 chocolade- figuurtjes, nieuwe b.h., gekocht by Willy, damesrywtel. m. grys zadeldekje, étui met 8 sleutels, schooltas inh. o.a. regenbroek of -pijpen, bastaard boxer, zwarte regenbroek, goudkl ringetje m roze steen, stetlingtouw, blauwe ceintuur v. regenjas, aansteker w o. scheepje, zwarte Vegenbroek m snel binder, kinderpantofffel, mt. 19. Blenzo, snoer rode kralen, polshorloge L. Marok kaans lederen portefeuille m. inh., Lips- sleutel „Huf" S.W. 11, houten kralen aan snoer, bruin, lichtkleurig jong hondje, reu, zak met 50 kg briketten, bankbiljet van f 10. BORSSELE Bietencampagne Op de weegbrug Monsterweg te Bors sele zijn gedurende de bietencampagne 1963 gewogen. Van leden 6.566.290 kg bieten, niet-leden 1.345.280 kg. Totaa 7.911.570 kg. Spaamieuws Bij de spaarbank van de coöperatieve boerenleenbank „Borssele" werd in de maand november ingelegd 133.398,25 en terugbetaald 81.495,03. Het saldo bedroeg aan het eind der maand 2.363.213,64. KRABBENDUKE Extra bouwvolume voor 10 woningen Bij een aanvullend agendapunt voor de raadsvergadering van 9 december a.s. delen burgemeester en wethouders van Krabbendijke de raad mee, dat de pro vinciale directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid de gemeente in staat heeft gesteld nog een extra volume van 10 woningen te realiseren. Voorgesteld wordt de bouw van deze woningen onderhands aan te besteden voor de som van 136.500 aan de aan nemer P. C. Soffers te Hoogerheide. Een openbare aanbesteding heeft vol gens b. en w. geen zin, omdat de aan- neemsom bepaald is op de reeds vastge stelde curveprijs. De huurprijs van deze woningen, die in twee complexen van zes en vier aan de Lodijksestraat in het bouwplan West zullen worden gebouwd, zal ongeveer 16,25 per week bedragen. WAARDE Derde leslokaal voor o.l. school in Waarde De gemeenteraad van Waarde heeft dinsdagavond besloten tot de bouw van een derde leslokaal ten behoeve van de openbare lagere school. De bouw hier van zal onderhands worden aanbesteed aan de gebroeders Molhoek te Krabben dijke. Tegen onderhandse aanbesteding stemde de heer M. van Fraassen (vrije lijst). Met zes stemmen voor en één tegen is de raad akkoord gegaan met een perso neelsuitbreiding in de nieuwe gemeen schappelijke dienst voor bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken. Te vens heeft de raad de nieuwe gemeen schappelijke regeling voor de reinigings dienst en de gewijzigde verordening op de gemeenschappelijke regeling keu ringsdienst van slachtdieren en vlees goedgekeurd. Ben perceel bouwgrond, groot 243 m2, is voor 13.50 per m2 toegewezen aan de heer M. van Houte. Voor dezelfde prijs ging een perceel grond van 260 m2 haar de heer P. Kloet en een perceel van eveneens 260 m2, naar de vereni ging tot het verstrekken van lager on derwijs op gereformeerde grondslag. De gemeente zal een subsidie van 60 verlenen aan de plaatselijke afdeling V.V.H. voor het houden van bejaarden middagen. Het weggedeelte Wilhelmina- straat-Julianastraat zal tijdelijk voor auto's en tractoren worden afgesloten. Ten slotte ging de raad akkoord met het verlenen van kolentoeslagen aan hen die dit nodig hebben. 's-HEER-ARENDSKERKE Raad 's-Heer-Arendskerke komt woensdag bijeen De raad der gemeente 's-Heer-Arends kerke zal op woensdag 11 december a.s. des namiddags 2.30 uur in het gemeen tehuis bijeenkomen. De kerkeraad der N.h. gemeente te 's-Heer-Hendrikskin- deren heeft een verzoek ingediend om medewerking voor het aanschaffen van een instrumentarium voor natuurkunde ten behoeve van de chr. school voor gewoon lager onderwijs. B. en w. stellen voor de gevraagde medewerking te ver lenen. Per 31 december 1963 treden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim af, zodat (her)benoeming moet plaatsvinden. Voor de vacatures ztjn de navolgende aanbevelingen ingediend: 's-Heer- Arendskerke: D. Hannewijk; Lewedorp: P. v. 't Westeinde; Nieuwdorp. J. Kole; 's-Heer-Hendrikskinderen: A. Corstanje B. en w. stellen de raad voor m.i.v januari 1964 de gemeentelijke badhui zen te 's-Heer-Hendrikskinderen en Nieuwdorp des zaterdags om 12.30 uur te sluiten. De huidige openingstijd tot 6 uur 's avonds houdt in, dat de bad meester nog lang bezig is de douche cellen schoon te maken. Voorgesteld wordt de gemeentewerklieden en -boden met ingang van 1 januari 1964 een toe lage toe te kennen nl. een rijwieltoelage van 75,en een toelage voor koffie geld van 125,-— per jaar. Daar de werkzaamheden van gemeente werken steeds meer uitbreiden en in 1964 drie uitbreidingsplannen bouwrijp worden gemaakt bestaat er behoefte aan uitbreiding van het personeel ge meentewerken. B. en w. stellen voor het personeel met twee werklieden uit te breiden. B. en w. stellen de raad voor de langs de rijksweg staande olmen, eigendom van de heer J. P. Lindenbergh, in eigen dom over te nemen voor de som van 3300,Hiermee wil men voorkomen dat deze bomen gerooid worden, waar mee onherstelbare schade zou worden toegebracht aan het uiterlijk en het aanzien van het dorp. Verder wordt voorgesteld te besluiten tot aankoop van 339 m2 grond van de heer W. J. van den Berge te 's-Heer- Hendrikskinderen. Ter realisering van het uitbreidingsplan Nieuwdorp dient de gemeente de eigendom te verkrijgen van het perceel Coudorpsedijk 17. Voor gesteld wordt deze woning aan te kopen van de heer J. Braamse Ter realisering van het uitbreidingsplan te 's-Heer- Arendskerke (industrieterrein) dient de gemeente perceel Noordweegseweg 16 in eigendom te verkrijgen. Er wordt voorgesteld tot aankoop. Van de heer M Kloet zullen worden aangekocht de boerderij met bedrijfsgebouwen en bouw land Noordweegseweg 5. W1LHELMINADORP Opbrengst verkoopdag De verkoopmiddag en de verloting van de vrouwenvereniging te Wilhelmina- dorp heeft een bedrag van 339 opge leverd. WEMELDINGE Zondagavond om 6 uur zal er een inter kerkelijke jeugddienst gehouden worden in de vrij evangelische kerk te Wemel dinge. In deze dienst zal voorgaan ds. Hoffman uit Kruiningen. Tevens zal me dewerking worden verleend door Ada de Voogd uit Middelburg, met Negro Spirituals". Deze dienst is doelbewust op de oecumenische zondag vastgesteld Diverse liturgische aspecten zullen wor den vervuld door de jeugd zelf. Deze dienst, georganiseerd door de jeugd, heeft de volle medewerking van de ker keraden der Ned. herv. gemeente, vrij evang. gemeente en de gereformeerde kerk. Dezer dagen hield de IJsvereniging „We meldinge' haar jaarvergadering in het gebouw van de evangelische zondags school. De opkomst was bijzonder slecht te noemen. Het verslag van de secreta ris-penningmeester over het afgelopen seizoen gaf, ondanks de hoge uitgaven, toch nog een gunstig beeld te zien. Bij de bestuursverkiezing is herkozen de heer A. Wabeke Jz. In de plaats van de heren P. v. d. Vliet en St. Weststrate zijn gekozen de heren A. Jeremiasse en J. Bentschap-Knook. Men heeft een baan- commissie samengesteld bestaande uit de heren J. M. Hoogesteger Abr.z., A. Mijnsbergen en D. D. Vleugel. In het komende seizoen zal weer gebracht wor den het z.g. „poldertje" af te sluiten. Voor het materiaal zal een verplaats- baar schuurtje aangeschaft worden. Bij de contributie zal tevens een leden speldje uitgereikt worden dat men ver plicht is op de baan te dragen. Coöp. boerenleenbank Bij de coöp. boerenleenbank te Wemel dinge werden in november aan spaargel den gestort tot een bedrag van 209.561,30 en terugbetaald tot een be drag van 142.545,01. Het saldo aan 't eind der maand bedroeg 4.554.988,86 Er werden in dezelfde periode 5 nieuwe boekjes uitgereikt. St.-Nicolaasavond Instuif Zaterdag hield de instuif te Wemeldinge haar Sint-Nicolaasavond. De onderdelen van het programma, cabaret en muziek van „The Strangers" vielen goed in de smaak. Deze week zal de grote instuif niet bijeenkomen. Verkiezing ambtsdragers Bij de verkiezing als ambtsdragers dei Ned. herv. gemeente te Wemeldinge werden gekozen de heren N. van Klink als ouderling in de vacture C. de Schip per, als diaken W. P. Weststrate in de vacture J. de Schipper en de heer A. de Schipper Jz. in de vacature van diaken P Sonke. 's-HEER-ABTSKERKE De raad van de gemeente 's-Heer-Abts- kerke komt maandag a.s. 's avonds om 7.30 uur in het gemeentehuis bijeen. Aan de orde komen de behandeling van de begroting voor 1964, een voorstel tot verlenging van de kasgeldovereen komst met de N V Bank voor Neder landsche Gemeenten te '-Gravenhage, tot een bedrag van f 5000. Voorstellen tot benoeming van een lid van de commissie tot wering van school verzuim en de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet en voorstel tot benoeming van een lid van het bur gerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van J Tolhoek Jzn. De aan beveling van deze vacature luidt: 1 J. Tolhoek Jzn.: 2 J. van Oosten. YERSEKE DuivententoonsteUing te Yerseke De postduivenvereniging „De Noordster" te Yerseke zal zaterdag a.s. een duiven- tentoonstelling houden waarvoor van de zijde der leden grote belangstelling be staat. De keuring zal geschieden in zes klassen, te weten: klas I: oude doffers, kla II: oude duivinnen; klas UI: jarige doffers; klas IV: jarige duivinnen; klas V: jonge doffers; klas VI: jonge dui vinnen. Als keurmeesters zullen funge ren de heren J. Mourik uit Krimpen aan de IJsel en A. Peeters te Steenbergen. De tentoonstelling wordt gehouden in de bovenzaal van de „Oesterbeurs". De inleg bij de rijkspostspaarbank te Yerseke bedroeg 25.000; de uitbetaling 16.000 voor het kantoor Kruiningen waren deze bedragen 15.000 en 27.000 Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de vereniging van vogelliefhebbers „In- ter-Scaldis" te Yerseke weer een ten toonstelling organiseren voor vogels in de uitgebreidste zin. De tentoonstelling zal gehouden worden in het verenigings gebouw „De Haven" aan de Dreef. Burgerlijke stand HEINKENSZAND Bevallen: M. Blommaert-Raas, z.; J. J. Traas- op 't Hof, d.: H. C. Jeremiasse-de Greve, d. Getrouwd: I. Lous, 21 j. en P. M. Bek, 22 j.; M. M. Verbogt, 25 3. en M. Janse, 24 J. WEMELDINGE Bevallen: G. E. Schipper-ter Heide, z. Ondertrouwd: G. J. Eggebeen, 28 j. en W. J. Leendertse. Ondertrouwd: F. J. Meijaard, 21 3. en A. J. Alewijnse, 21 3.; J. Ha verhoek, 27 3- en L. Korstan3e, 22 3.; C. Hoogesteger, 53 3- en T. Gijssel, 51 3- Overleden: J. C. de Neef, 78 3. KATTENDIJKE Getrouwd: J. Verrijzer, 30 3. en L. C. M. van Laere, 24 3. Overleden: J. Brandt, 70 3- en B van Kleu nen, 91 3 OVEZANDE Overleden: P. de Jonge, 87 3. wedn, van C. Akda; C. Boonman, 56 i. e. van J. Goense. De drumband van de Koninklijke Marine uit Vlissingen, versterkt met een mari nedrumband uit Amsterdam, maakt za terdagmiddag een rondgang door de stad. De sterkte van beide korpsen be draagt 67 man. Om 2.00 uur vertrekt men vanuit de Bonedijkestraat. De route is dan als volgt: Singel, Scheldestraat, Aagje Dekenstraat, Betje Wolffplein, C. Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Zeilmarkt, Wilhelmina- straat, Nieuwstraat, Hendrikstraat, Gra- vestraat, Verl. Paardestraat. Nabij het monument wordt de rondgang beëindigd. VEILING KRABBENDIJKE. 5 december. Golden Delicious 1 80 5052, 73 42—57, 70 42—55, 65 3819, 60 23—36, 2 80 3945. 75 37—46, 70 3514. 65 28—38. 60 19—27, 2D 14—19, 3 grof 20—29, 3 fün 15—17, kroet 5—12. Jonathan 2 80 23, 75 22, 70 21, 65 22, 60 21, 2D 13. 3 grof 18—19, 3 fijn 13, kroet 5. Winston 1 80 48, 75 53, 70 50—51, 65 40, 60 25, 2D 13, 3 grof 30, 3 fyn 11. Goudrenet 1 85 36, 80 38, 75 35, 2 70 32, 63 28. 2D 19. Cox 1 70 80. 3 grof 64, kroet 22. Peren: Doyenne du Co rnice 1 75 105, 70 UI. 65 107. 2 80 100, 75 101, 70 100, 65 96, 2D 60 89. 2D 55 29, 3 grof 80, 3 fijn 46, kroet 1417. Br. Al. Lucas 2 85 42— 47, 80 45, 75 49, 70 50, 65 45, 2D 35. Verpakt fruit: Cox 2 80 83, 75 82, 70 78, 65 71, 60 57. Eiermarkt. Aanvoer ea. 2.500.000 stuks, hande) kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 61 tot 65 gram 12.3013.75. alg. prijs 13.15. kiloprijs 2.09, basis 63 gram. Henneëieren var 30 tot 60 gr. 9.5011.80. kiloprijs 1.901.97 VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien, bonken 19.11, 40-70 15.24, drielingen 14.01, pickles 19.80. Aanvoer 31 ton. Aardappelen: Bintjes 12.3012.50, bonken 17.80. Eigenheimers 15J20. Aanvoer 22 ton. VEILING ST.-ANN ALAND. Uien. middel 15.10—15.13. bonken 18.99, drie lingen 15, pickles 20.29, stek 5.38. Aanvoer 120 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 576 kg. 71108. Sprot 2903 kg. Schar 74 kg. Bot 28 kg. Wyting 160 kg. Schol 360 kg. Kabeljauw 3 kg. Ongesorteerde vis 14 kg. Tweeduizend havenarbeiders in South ampton hebben gistermorgen het werk voor 48 uur neergelegd, nadat hun vak bonden tevergeefs hadden geprobeerd extra betaling voor hen te verkrijgen voor de behandeling van de bagage van Westindiërs, die in deze periode in gro te groepen naar hun geboorteland terug keren. De moeilijkheden ontstonden btj de in scheping aan boord van het Italiaanse lijnschip „Ascania" (9536 brt.). De elf honderd Westindiërs hadden niet alleen hun normale bagage bij zich, maar ook in kisten en kratten verpakte wasma chines, meubelen e.d. De havenarbei ders vonden deze goederen een te zware last en stelden zich op het standpunt dat de artikelen moesten worden verscheept als vrachtgoed, waarvoor andere tarie ven gelden. Het laden en lossen van de bagage der reizigers geschiedt nu door de scheeps bemanningen. Nederlandse passagiersschepen worden niet door de actie getroffen. Alleen de „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn, op de thuisreis naar Rotterdam, was gisternacht tn Southampton. Het schip vertrok om half tien met bestem ming Le Havre. Voorstel in raad Duiveland: VEILING GOES. 5 december. Cox Orange Pippin 1 80-85 84. 5-80 82—84, 70-75 78—79, 65-70 70—71, 60-65 3253, 55-60 3436, 2D 14, grof 5455, fyn 1822. Goudrenet 1 90-95 42, 85-90 4041, 80-85 40-44, 75-80 3649, 70-75 34—42, 65-70 32—36, 2D 22—25, 2D 22—25, 2 90-95 38, 85-90 38, 80-85 37, 75-80 35, 70-75 32, 65-70 28, grof 30, fyn 21 Golden Delicious 1 85-90 52, 80-85 47—37, 75-80 4957, 70-75 47—54, 65-70 38— 48, 60-65 34—37, 2D 17—21, 2 85-90 47, 80-85 4051. 75-80 3850, 70-75 36—39, 65-70 33 36, 60-65 22—24, grof 19—31, fyn 17—23. Jo nathan 1 80-85 28. 75-80 31, 70-75 37, 65-70 32,50—33,10, 60-65 31, 2D 14, 2 80-85 30, 75-80 30, 75-80 22, 70-73 23, 65-70 24, 60-65 23,50— 23,90, grof 19,4025, fün 1314. Lombarts Calville 2 70-75 26—28, 65-70 19. Winston 1 75-80 43. 70-75 42, 65-70 35. Zoete Ermgaard 1 65-70 65. 55-60 50, fyn 20—21. Diverse appels kroet 14,60. Doyenne du Comiee 2 80-85 106. 75-80 112. 70-75 114—115, 65-70 114, 60-63 96, grof 93. fqn 82, 2D 61, kroet 55. Saint Remy 1 75-85 37, 65-75 38, 2D 35, 2 75-85 36, 65-75 38, 2D 32, grof 29—37, fün 22—24. Comtesse de Paris 2 70-75 23, 65-70 18. 60-65 15—18, 55-60 13—14, 2D 9. grof 27. fün 8. Conference grof 2939. fyn 2329. Totale aanvoer hard fruit 11.100 kisten. MARKTBERICHT BARNEYELD. Coöp. Veluwse eierveiling. Weekaanvoer ca. 1.200.000 stuks, waarvan 765.655 in veiling werden gebracht. Handel redeiyk. Prüzen per 100 stuks, eieren van 47 tot 53 gr. 9.70—10.28, 53 tot 58 gr. 10.17— 11.26. 58 tot 63 gr. 11.24—13.23, 63 tot 68 gr. 13.40—14.00. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 323.483 stuks, handel redeiyk Prij zen per 100 stuks, eieren van 36 tot 47 gram 7.54—9.60, 52 tot 60 gr. 10.12—11.60, 60 tot 72 gr. 11.8215.14. Eendeëleren: 61 tot 68 gr 9.99—11.11, 68 tot 77 gr. 11.16—12.00. Krijgen de leerlingen van de bijzondere kleuterschool te Nieuwerkerk ook nadat het rijk de subsidie in 1964 zal stopzet ten nog schoolmelk? Op deze vraag zal |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiituii Voor de laatste maal volgt hier het belangrijke nieuws over de jeugdvoorstellingen, die de Provinciale Zeeuwse Courant in de kerstvakantie verzorgt. Nu is bekend waar en wanneer de bonnen kunnen worden ingewisseld tegen een toegangs kaartje en wanneer de filmvoorstellingen worden gegeven. Opgelet dus! Dit geldt in het bijzonder voor de inwisseling van de bonnen in Middelburg. Daar is namelijk in vergelijking met voorgaande jaren een verandering in gekomen. Om met de VOORSTELLINGEN te beginnen; hiervoor heeft de P.Z.C. het volgende programma opgesteld: OVEZANDE Collecte De collecte voor het Nederlands Oor logsgraven Comité heeft te Ovezande 20,90 opgebracht. GOES: in het Grand-theater op maandag 23 en dinsdag 24 december. VLISSINGEN: tn het Alhambra-theater op vrijdag 27, za terdag 28 en maandag 30 december. MIDDELBURG: in het City-theater op dinsdag 31 december en donderdag 2 januari. De uitreiking van de bonnen in de Middelburgse, Vlissingse en Goese winkels is gisteren gestaakt. Voor TWINTIG GULDEN aan bonnen krijgt men een toegangskaartje voor één van de voorstellingen. Voor de INWISSELING van de BONNEN zijn de volgende data vastgesteld: VLISSINGEN: op vrijdagmiddag 6 december van twee uur tot half zes in de zaal van de Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfsbond, Dr. Staver- manstraat (naast r.-k. kerk). SOUBURG EN HAVENDORP: op vrijdag 6 december van s morgens half twaalf tot 's middags half één in het Zwaan tje aan de Vlissingsestraat te Souburg. GOES: op zaterdagmidag 7 december In de Prins van Oranje, van 's middags twee tot vijf uur. MIDDELBURG: op vrijdag 6 december van twee uur tot half zes in het City-theater aan de Lange Delft. ■de raad van Duiveland in sjjn vergade ring van vanavond vrjjdag een antwoord moeten geven. B. en w. voelen er wel wat voor. Het college stelt de ge meenteraad voor, dat de gemeente in de toekomst ook de bijdrage van het rjjk bij het verstrekken van schoolmelk voor haar rekening neemt. B. en w. komen met dit voorstel naar aanleiding van een verzoek van het schoolmelkcomité te Nieuwerkerk, dat ook na 1 januari 1964 de schoolmelk- voorziening wil voortzetten. De bijzon dere kleuterschool is de enige onderwijs instelling in Duiveland, waar de leerlin gen melk krijgen. Het comité vraagt de raad om de rijkssubsidie van 6 cent per liter over te nemen. Uit een oogpunt van volksgezondheid achten wij het verstrek ken van melk op de scholen van een zo danig belang, dat een en ander onze vol ledige steun heeft gekregen", zo schrij ven b. en w. de raad. Financieel betekent het een verhoging van de subsidie van 50 tot 150. Er komen in de vergadering van van avond weer tal van voorstellen aan de orde, die de verkoop van gemeentegrond voor de bouw van bungalows of andere woningen betreffen. Naar aanleiding van deze toenemende vraag naar grond in de gemeente krijgt de raad een voor stel voorgelegd om de grondprijzen te verhogen. Er wordt op gewezen, dat de prijzen van bouwgrond reeds in 1957 zijn vastgesteld. „Overal in den lande ook op ons eiland worden veel hogere prij zen bedongen", zo schrijft het college de raad. „Het zou daarom redelijk zijn ook onze prijzen op te voeren. Temeer daar elk jaar renteverlies wordt geleden op de gedane investeringen" Het gaat hier met name om bouwterrein in het alge meen, die tot nu toe 7.50 per m2 kost. B. en w. willen de grond nu stellen op een prijs van 10 per vierkante meter. Zij wil dit bedrag tot 1970 opvoeren tot 13 per vierkante meter. Dit is noodza kelijk om uniformiteit in de grondprijzen in Duiveland te behouden. Van de R.T.M. kan de gemeente het wachthuisje te Oosterland aankopen voor het symbolische bedrag van 1. Op de begroting 1964 is een post ge raamd voor de bouw van een nieuw wachthuisje. De R.T.M. heeft toegezegd in de bouw daarvan 500 bij te dragen. Voorgesteld wordt het huidige lokaal te kopen. In verband met de formatie van een eigen dienst gemeentewerken moet het hoofd van deze dienst nog een aan tal materialen aanschaffen. Voorgesteld wordt om hiervoor 2300 te voteren. Ten slotte zal de raad zich uitspreken over de invoering van de werkclassifica tie en het gesloten verklaren voor mo torvoertuigen van de Rehobothstraat te Nieuwerkerk in de richting van de Weststraat. in afwijking van vorige jaren worden de toegangskaarten ii. Middelburg nn niet uitgereikt in Mercurius maar in het City theater. Voor 20 aan P.Z.C.-bonnen plus een dubbeltje, dat is bestemd vooi een Zeeuws liefdadig doel, ontvangt men één toegangskaartje voor één van de P.Z.C.-jeugdvoorstellingen. De rechtbank in Groningen heeft gister morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen zes ingezetenen van Finsterwolde, die veertien dagen geleden terechtston den wegens valsheid in geschrifte. Ze legde de volgende straffen op: de 44- jarige H. H. voormalig Eerste-Kamer lid voor de C.P.N., werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek (eis zeven maanden met af trek) De 40-jarige C.P.N.-wethouder, metse laar J. S. werd conform de eis twee maanden gevangenisstraf met aftrek opgelegd. De 43-jarige hoofdcommies S. K. kreeg tien weken gevangenisstraf met aftrek (eis vijf maanden met af trek). De 51-jarige fractievoorzitter van de C.P.N., de landarbeider H S. werd veroordeeld tot zes weken gevangenis straf met aftrek (eis vijf maanden met aftrek). De 47-jarige werkleider van de werkgroep mindervaliden, het C.P.N.- bestuurslid S. F. kreeg zes weken ge vangenisstraf met aftrek (eis vijf maanden met aftrek). De 57-jarige land arbeider, C.P.N.-raadslid A. B. werd eveneens zes weken gevangenisstraf met aftrek opgelegd (eis vijf maanden met aftrek). KERKNIEUWS Terug van het concilie is donderdagmid dag uit Rome een legertje bisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleders op Schiphol aangekomen. Onder hen be vond zich kardinaal Alfrink. „Ofschoon er weinig concrete beslissin gen zijn gevallen, zijn er volgens mij toch zeker resultaten bereikt", aldus de aartsbisschop. Belangrijker dan alle concrete beslissingen noemde hij het nauwer contact tussen de bisschoppen en het begrip voor elkanders Inzichten. De rijping van de ideeën onder de conci lievaders en het inzicht in de moeilijkhe den, die zich in de diverse aartsbisdom men voordoen, waren volgens hem be langrijke factoren. Zij zouden de grond slag vormen voor de volgend jaar te openen derde zitting. De kardinaal ontkende dat de paus tij dens de slotzitting iets concreets had gezegd over de instelling van een apos tolische bisschopsraad. Wel had het bis schoppelijk college zijn medewerking toegezegd tot de vorming van deze raad. Het besluit van paus Paulus om een pel grimstocht naar Palestina te maken is in de hele wereld gunstig en zelfs veelal met enthousiasme ontvangen. Van rooms-kathoiieke zijde in het Mid den-Oosten ziet men in het bezoek een voortzetting van de gang van zaken, die tijdens het concilie zo sterk naar voren is gekomen en gericht is op een toenade ring tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de oosterse kerken. Hoewel er van de zijde van het Vaticaan de nadruk op is gelegd, dat het bezoek een zuiver godsdienstig karakter zal hebben, twijfelen bepaalde diplomatieke en regeringskringen er niet aan dat de reis van de paus naar een van de meest omstreden gebieden in de wereld ook be paalde politieke gevolgen zal hebben, en wel in vredestichtende zin. De mening wint veld dat de uitlating van de paus, volgens welke zijn bede vaart „uiterst bescheiden en zeer kort" zal zijn erop wijst, dat het bezoek één of twee dagen zal duren. Als waarschijn lijke data voor het bezoek worden in Va ticaanse kringen genoemd 6 januari, het feest van Driekoningen, en 13 januari, de dag waarop Christus' doop in de ri vier de Jordaan door Johannes de Doper wordt herdacht. Van betrouwbare Vaticaanse zijde werd later meegedeeld, dat Paus Paulus tus sen 1 en 10 .januari naar het Heilige Land zal gaan. Dit is echter nog niet officieel bevestigd. Volgens het Franse blad Paris-Press zal paus Paulus VI na zjjn pelgrimstocht naar het heilig land nog andere landen bezoeken, allereerst Frankrijk en dan Amerika. Het blad zegt dit vernomen te hebben uit goede Vaticaanse bron. De reis naar Frankrijk zou spoedig na de Palestijnse gemaakt worden. De Britse aartsbisschop John Heenan van Westminster heeft bij zijn terug keer van het concilie in Londen ver klaard, dat het hem „niet zou verbazen" als de paus ook Engeland zou bezoeken. In Chicago Is dinsdag op 57-jarige leef tijd prof. dr. VV. F. Zuurdeeg overleden. Prof. Zuurdeeg was in Amerika hoog leraar in de wijsbegeerte van de gods dienst aan het Mc Cormick theological seminary in Chicago. Prof Zuurdeeg werd in Rotterdam ge boren Prof. Zuurdeeg was predikant bij de Remonstrantse Broederschap achter eenvolgens in Groningen, Boskoop-Wad- dinxveen en Eindhoven. In 1947 promo veerde hij aan de gemeente-universiteit van Amsterdam op het proefschrift „Research for the consequences of the Vienna circle for ethics", waarna hjj naar Amerika ging en zijn benoeming tot hoogleraar aanvaarde. In 1957 publi ceerde prof Zuurdeeg „An analytical philosophy of religion". Deze publïkati® trok in en buiten Amerika zeer de aan dacht. NED HERVORMDE KERK Beroepen te Oosternijkerk (toez.) H. R. Smid, kand te Groningen; te Nieuw- Stadskanaai L. Lingen te Klazinaveen; te Oosthem c.a. (toez.) J. van Ginkel te Uitwijk Beroepen door de generale sy node als predikant voor buitengewone werkzaamheden B. van der Wal, kand. te Hoogvliet; te Ooltgensplaat B. M. Meijndert te Waarder. Aangenomen naar Tjerkwerd c.a. W. M. van Schuy- lenburg. vicaris te Apeldoorn, die be dankte voor Veessen. Bedankt voor Giessendam-Neder-Hardinxveld J. Vos te Rijssen; voor Oosthem c.a. A. J. de Bue te Pesse. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo (vac. R. J. Beuke- ma) H. Moll te Werkendam. Aangeno men naar Bant (N.O.P.) D. W. Gesink, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Midsland op Terschelling. Bedankt voor Aalten (vac. dr. J. Rinzema) Th. P. van Belzen te Marienberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13