Nieuwe aanpak van journaal HAAST U! ïaqen televisie Jan Blokker blijft in het beeld Rechtstreeks t.v.- contact met Tokio Forum Niet geweten Stars and Stripes Nederland bouwt Lekker griezelen Gezellige show Tienerjazzballet Via de pool W PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT \XU.juju* O vjuwunuaaui. i»» Er is een reorganisatie op komst van de tv-journaaldienst van de N.T.S. Ze zal in hoofdzaak ge richt zijn op een slagvaardiger beleid. Een van de eerste maat regelen is het bij elkaar brengen van de redactie van het journaal en van de studio. Deze zijn thans gescheiden. De een ligt in Hilversum, de andere in Bus- sum. Er komt als eerste in Hil versum, een spreekcel, zodat het laatste nieuws direct tijdens de uitzending van het journaal kan worden voorgelezen, des noods zonder bijbehorend beeld materiaal. Tot dusverre moet alle nieuws uitgetikt en per au to naar Bussum worden ge bracht, ofwel van Hilversum naar Bussum worden doorgete- lext. Het hoofd van de tv-journaaldienst, de heer D. Simons, noemt de disloca tie van zijn dienst een van de redenen dat het journaal op de dag dat pre sident Kennedy werd vermoord, niet onmiddellijk met het nieuws gekomen is. Verder zei hij dat het journaal nieuws eerst uitzendt, wanneer het door meer dan één bron is bevestigd. In het geval van de moord op presi dent Kennedy kwam de mededeling van de aanslag binnen om acht minu ten over half acht. Het was een be richt van United Press. De nieuwsle zer, de redacteur en de technici met het filmmateriaal van de dag, ston den toen juist klaar om van Hilver sum naar de studio in Bussum te rij den. Normaal zijn ze er om vijf voor acht. Om tien minuten voor acht gaf ook het A.N.P. het nieuws van de aanslag door. De heer Simons, die om acht over half acht onmiddellijk was opgebeld en in allerijl zijn huis in Bussum had verlaten, was toen reeds in studio-vitus. Ook daar staat eeji telex-apparaat. Hij had dus eerder dan zijn redacteur en zijn nieuwslezer een bevestigend bericht in handen, maar hij heeft het nieuws niet kunnen voorlezen omdat op dat moment nog een K.B.O.-forum aan de gang was. Mr. Schuettenhelm, de voorzitter van de N.T.S.verklaarde op een pers conferentie in Hilversum, dat de om roeporganisatie die dienst heeft, ver antwoordelijk is voor het programma dat uitgaat. De journaaldienst kan dus niet eisen er tussen door te ko men. Het kan het wel vragen. Later op de avond heeft de K.R.O. de jour naaldienst dan ook enkele keren op nieuw in het beeld laten verschijnen. Minister-president Marijnen was dooi de K.R.O. gevraagd naar Bussum te komen. De K.R.O. heeft goed gevon den dat de minister-president sprak in een uitzending van het N.T.S.-jour- naal. Mr. Van Doorn, de voorzitter van de K.R.O., deelde mee dat hij het nieuws van de aanslag op Kennedy had ver nomen op het journaal, dus een mi nuut na acht uur. Hij heeft daarop onmiddellijk het hoofd van de K.R.O.- tv, de heer Casteleins, opgebeld en hem gezegd dat Bonanza en het showprogramma moesten vervallen. „Had ik geweten dat in Brandpunt een stukje was opgenomen over het sportfeest in Rotterdam, dan had ik zeker bevolen ook Brandpunt niet uit te zenden". De heer Van Doorn zei niet zonder meer een voorstander te zijn van het „op zwart gooien" van het tv-scherm bij een calamiteit. De Duitse tv heeft het wel gedaan. De B.B.C. is daaren tegen nog drie kwartier doorgegaan met lichte komedie. Veel mensen hebben de avond van de aanslag op president Kennedy met de studio gebeld en gezegd dat zij het normale programma verlangden. Zo ver wil de heer Van Doorn niet gaan. Er moeten programma's gereed lig gen, die op zo'n avond op stel en sprong kunnen worden ingezet, zei hij. „Helaas zijn we nog niet zo ver". (Van onze radio- en tv-redacteur) Jan Blokker zal zaterdagavond meewerken aan de tweede uit zending van het tv-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Hij maakt deel uit van de groep in plaats van Henk van Stipriaan, die in de eerste uitzending voor Jan Blokker inviel. Jan Blokker is door het Algemeen Handelsblad, waaraan hij als film redacteur verbonden is, een verbod opgelegd om aan het programma mee te werken. Als argument werd opgegeven dat de televisierecensent van het blad onafhankelijk over het programma moet kunnen oordelen. De heer Blokker is echter sinds jaar en dag ook filmmedewerker van de VARA-tv. Daarbij is de onafhanke lijkheid van de tv-rubriek van het Algemeen Handelsblad tegenover de filmredacteur van datzelfde blad, niet in geding gebracht. Van de zijde van de hoofdredactie van het Algemeen Handelsblad wordt gezegd dat de heer Blokker toestem ming heeft gekregen om aan de twee de uitzending van „Zo is het toeval lig ook nog eens een keer" mee te werken omdat er nog teksten liggen, die 111 de eerste uitzending niet zijn gebruikt. Aan de derde uitzending zou de heer Blokker evenwel niet meer mogen meedoen. Bij de VARA rekent men er echter op dat de heer Blokker blijvend zal meewerken en daaruit, indien het Al gemeen Handelsblad het verbod handhaaft, de consequenties ten aan zien van zijn dienstverband met het Algemeen Handelsblad zal trekken. „Wij laten hem dan natuurlijk niet in de steek", aldus een zegsman van de VARA. (Van onze radio- en tv-redacteur) Het is de B.B.C. dezer dagen ge lukt een rechtstreeks televisie contact te leggen met Tokio. Daarbij is gebruik gemaakt van de communicatie-satellieten „Relay" en „Telstar". Een sportprogramma van zeven mi nuten werd via de satelliet „Re lay" over de Atlantische Oceaan naar New York gezonden. Daar werd het programma via de sateliet „Relay" over de Atlan tische Oceaan naar New York gezonden. Daar werd het pro gramma via de sateliet „Tel star" overgestuurd naar Tokio. Een woordvoerder van de B.B.C. heeft verklaard: „Dit is slechts een voorproefje van wat, naar wij hopen, in omgekeerde richting mogelijk zal zijn Tokio met Europa te verbinden voor rechtstreekse uitzendingen van de olympische spelen. Advertentie) I WWWWMWWWWVVWWMWIIWVWVVWWWWWWWWWWWWWWWWWWIIWWWWWIIWWWMIIIIIAfWWWWWWWVWtfllWWIIIHIWVWWWWWWWtf GESPREK MET ZWOLSMAN Een opvoering van een televisiebewer king van M. J. Brusses vermaarde Boefje, een gesprek van een half uur met de meest besproken Nederlander van het ogenblik, Reinder Zwolsman, een interessante samenspraak over het Concilie met als een van de gespreks partners kardinaal Alfrink, de rentree van Stadhuis op Stelten en een film over de moord op de Amerikaanse president Abraham Lincoln, nu ongeveer honderd jaar geleden, ziedaar de hoogtepunten van de televisieweek. ZONDAG. Voor de sportliefhebbers is er zondagmiddag van drie tot vijf een directe reportage van de Nederlandse turnkampioen- schappen voor dames de finale in de Twentehallen in Enschede. Commentator is Ab Goubitz. De beste Nederlandse turnsters komen in actie en gezien de voorronden, be looft het een spannende strijd te worden. In het avondprogramma van de K.R.O. eerst het Weekjournaal en Sport in Beeld en vervolgens een herhaling van het in augustus nogal in de smaak gevallen programmaatje, waarin de Spaanse zangeres Natafie Mistral zong. Populaire liedjes met veel gevoel voor smaak gezongen. Om tien voor negen de tweede af levering van Kiekeboe, waaraan Teddy Scholten haar krachten wijdt. Menige kijker zal zich met belangstelling afvragen wie die geheimzinnige meneer Kiekeboe nu weer te grazen neemt. De Belgische journalist Omer Grawet heeft vervolgens een gesprek met de directeur van de Nationale Glasfabrieken te Leerdam, Karl Wash. Grawet kwam de eerste keer met Marius van Beek nog niet helemaal uit de verf, maar nu krijgt hij een prachtige kans, zijn ware kunnen te tonen, want meneer Wash is om zo te zeggen een bijzonder vlotte prater en hij heeft wat om te laten zien ook. Hij heeft zich een keer als medewerker aan Schatten op Zolder een voortreffelijk t.v.-man getoond. In het orkest van het Kunstmaand- orkest is Herman Krebbers de solist. Hij speelt twee werken: Tzigane, een rapsodie voor viool en orkest van Maurice Ravel en het Rondo Capricioso van Camile Saint-Saëns. De avond wordt besloten met een gesprek onder leiding van dr. Trimbos, dat als titel draagt „Nu is het tijd", waaraan het gelijknamige boek van de Amerikaanse prof. John Roch ten grond slag ligt. MAANDAG. Om half acht Logboek en Ken merk, gevolgd door het journaal. Maar de N.T.S. is daar nog niet mee uitgepraat, want de hele filmavond is een aangelegen heid van de gezamenlijke omroepverenigingen. Nadat de P.S.P. de tien minuten voor de poli tieke partijen heeft volgepraat, volgt een heel kort filmpje, getiteld „Stars and Stripes". Er Kwam geen camera aan te pas, want de filmers tekenen op de filmband sterren en strepen, die dansen op de maat van de muziek. „De baars die niet reageerde" is een filmpje in de serie „de vissen bespied", waarin ge toond wordt hoe dieren reageren op proef nemingen van de mensen en hoe ze bijv. een plaatsje zoeken om kuit te schieten. De hoofdfilm is een bekende rolprent van de meester-filmer Carol Reed en heet „The man between", ofwel „Berlijn, Oostzone". Reed, die in zijn Third Man de indertijd in vieren gedeelde Oostenrijkse hoofdstad Wenen onder werp voor een film maakte, heeft nu de ca mera's in Berlijn geplaatst. Hij volgt er twee dames, die op bezoek gaan in Oost-Berlijn en daar een man ontmoeten, die leeft van de zwarte handel en de mensensmokkel. Een film vol sfeer uit de tijd, toen er nog geen muur bestond, maar toen Berlijn toch al de ver deelde stad was, die ze nog is. In de hoofd rollen echte filmkanonnen, zoals Clara Bloom, Hildegarde Knef en James Mason. DINSDAG. De Nt.C.R.V. begint deze dinsdag 0111 half acht ook al met de cinematografie. Peter van Campen presenteert dan nl. zijn Filmkader. Hij wordt opgevolgd door eerst het Manneke en dan de nieuwslezer van de Journaaldienst. In de nieuwsrubriek Speciale berichtgeving komt een bijzonder actueel on derwerp aan de orde, nl. het bouwen in Ne derland. Nico van Vliet is de presentator van dit belangwekkende half uurtje, dat als titel meekreeg „De onderste steen boven". Om tien voor negen Dansduet. Marianne Hila- rides en Scott Douglas dansen de Grand Pas des Deux uit Don Quichotte van Dimitri Ro manoff in de oorspronkelijke choreografie van Marius Pepita onder regie van Jan Duiveman. Om negen uur de speciaal in verband met de jongste gebeurtenissen in Dallas ingevoegde film „De zaak dr. Mudd". Dr. Alexander Mudd was de man, die in de nacht van 14 op 15 april 1865 een vreemdeling bij zich binnen zag stappen. Dat was in de nacht, waarin Donderdagavond kunnen we kijken naar het T.V .-spel .Boef je", waar van we hier als moeder zien Ida Bous en als zusje Mimi Boesnach. Volgende week zaterdagavond zullen de George Mit chell singer and dancers optreden in het amuse mentsprogramma van de K.R.O. Urenlange repetities onder de hitte van vele lampen gaan aan het moment vooraf, dat men ze over de vloer ziet wervelen in de meest ingewikkelde figuren. president Lincoln van Amerika werd ver moord... De hoofdrol in deze Disneyproduktie wordt vertolkt door Lew Ayres. Om tien voor tien tenslotte Onder vier ogen, het in verband met de moord op president Kennedy uitge stelde gesprek van Kees van Langeraad met mr. Abel Hertzberg, de grote leider van de Nederlandse zionisten, bekend jurist hij is de grootste kenner van de Nederlandse drank wet en succesvol literator. „Tweestromenland" en zijn treurspelen „Herodes" en „Sauls dood" hebben grote bekendheid gekregen. Kees van meer door zijn aandeel in de VARA-uitzen- ding „Zo was het toevallig ook nog eens een keer". DONDERDAG. Griezelen voor de dames, die donderdagmiddag naar het vrouwenpro gramma van de N.C.R.V. kijken. Daarin wordt nl. o.m. aandacht besteed aan Vrouwen achter het stuur en vandaar dat griezelen aan het kweken, bereiden en eten van slakken. Om half acht „In gesprek": de heer Van Blan- kesteyn beantwoordt vragen van kijkers. Vra gen over allerlei problemen, die iedereen kan stellen. Het grootste vraagteken evenwel blijft Het Manneke, dat ook deze avond het jour naal weer inleidt. Na de Memo's een nieuwe aflevering van de zo succesvolle Amerikaanse serie The Beverley Hillbillies. Deze keer „het oude huis, het nieuwe huis en tante Pearl. De bekende medewerkenden. Tegen tienen dan Boefje, een bewerking van M. J. Brusses boek door Jaap v. d. Poll. Gerard Rekers, die ook de regie voert, maakte het stuk pasklaar voor de televisie. Overeenkomstig de jarenlang gehul- van Nico Knapper, de jonge, veelbelovende VARA-regisseur. Tot de gasten behoren deze danst het. Verder een filmpje „Impressies uit een andere wereld" over de blinden. In het avondprogramma trekt Ivanhoe van leer, al vorens meneer Simons met zijn nieuws te voor schijn wipt. Na Brandpunt de tweede aflevering van de Midavondserenade, waaraan weer meewerken de George Mitchell singers and dancers. „Stad huis op stelten" komt daarna terug met de eerste van zes afleveringen over de belevenis sen van de inwoners van het stadje Blijkerk. Hans Keuls heeft hetzelfde stramien van vorig keer de acteur Peter van der Linden, de ac trice Nellie Frijda die dank zij haar op treden in de musical Oliver plotseling bekend heid kreeg de operazangeres Cora Canne Meijer, die de Roemeense zanger Dan Iorda- schesu winnaar van het vocalistenconcours in Den Bosch voorstelt en met hem twee aria's zingt uit Carmen en waarschijnlijk ook nog de vermaarde muzikale clown Rexis, die zijn zusje Louise Rettich zal introduceren, die ook al eens met veel succes in de Rudy Carrell- show danste en zong. Denise de Weerd is weer de presentatrice. Zij speelt een stukje modern Nellie Frijda zingt vrijdagavond in Voorstelling enige liedjes uit de musical Oliver, waarin zij grote bekendheid ver kreeg. Langeraad stelt de vragen aan mr. Hertz berg en hij doet dat zoals we dat van hem kennen: recht op de man af. WOENSDAG. In het A.V.R.O.-programma eerst een aflevering van de gezellige Dick van Dyke-show. Na het journaal en Te- levizier voert de journalist E. Peereboom een gesprek met de man die zoals hij zelf zegt de publiciteit zoveel mogelijk ontloopt, maar die toch het meest van alle Nederlan ders in het nieuws is sinds enkele jaren: Rein der Zwolsman, de Haagse makelaar, die mil joenenbedrijven heeft gesticht of opgekocht, die bij duizenden huizen laat bouwen, die win kelcentra uit de grond stampt, een groot deel van het Nederlandse amusementsbedrijf in zijn greep heeft gekregen en er nu ook naar streeft het derde televisienet in zijn handen te krij gen. In afwachting heeft hij trouwens in Den Haag al een studio gebouwd, van waaruit Ka rin Kraaykamp de bezoekers van zijn winkel centrum „In de Bogaard" op gezette tijde: aardige programmaatjes voorschotelt. In Scala van deze avond wordt de schijnwei per gericht op liedjescomponist-muziekuitgc ver Han Dunk. Deze nu 54-jarige Amsterdam mer mag dan niet zoveel noten op zijn zanj hebben gehad als Jackie Buiterman, aan wh de eer was de Scala-rij te openen, hij schree toch ook een respectabel aantal topsongt Daar begon hij mee, toen hij enkele jare, met zangensembles door Nederland en Europ had gereisd. Enkele van zijn succesvolste lied jes zijn: „Als op Capri de rozentuinen bloeien' „Eens zal de Betuwe in bloei weer staan' „Veel mooier dan het mooiste schilderij", „Rc zen in San Remo", „Ik tel de rozen", „Aan he Lago Maggiore" en ga zo maar door. Mede werkenden aan Scala zijn voorts de organ it Douglas Duke en de zanger Donald Jones, di enkele kerstliedjes zal zingen, zoals „Still nacht" en „Komt allen te zamen". Donal Jones is niet alleen maar de Dinky van Pen sion Hommeles en de showman van Rene Sleeswijk; hij zingt regelmatig geestelijke lie deren in verschillende kerken. Zijn vaste begc leider is dan Louis van Dijk, de jazzpianist De kijkers krijgen tenslotte een muzikale prijs vraa- orgeschoteld. In de literaire ontmoe tin,' keer een jongere schrijver, nl. Ge rare ran het Reve, de man die de laatste tijd ook nogal eens in het nieuws is, onder digde traditie, zal de hoofdrol van Jan Grovers weer in travesti worden gespeeld en wel door de jonge Nederlandse actrice Rita Marechal, die sinds enkele jaren in Israël woont. In deze rol heeft Annie van Ees vele triomfen gevierd. Het was dramaturg David Koning, die Rita Marechal de eer gunde en het vertrouwen schonk de oudere kijkers Annie van Ees te doen vergeten. Het zal een zware taak worden, maar zowel de N.C.R.V. als de actrice zelf ge loven, dat het resultaat gezien mag worden. Rita kwam in de zomer naar Nederland, waar ze drie maanden aan de rol werkte. In sep tember is het spel op de ampexband opgeno men. Annie van Ees heeft de rol van Boefje ruim zestienhonderdmaal gespeeld, wel een bewijs, hoeveel succes dit stuk op de Neder landse planken had. Wie kent trouwens niet het verhaal, dat de vader van Kees de to neelspeler Jan de Parijse journalist en Ytzen de filmer in 1903 schreef? Naast Rita Marechal zal men Guus Oster kun nen zien als meneer Halma. Andere medespe lenden zijn o.m. Mimi Boesnach, Ida Bons, Hetty Berger, Sacco v. d. Made, Kathinka v. d. Werf, Rob Geraerds, Willy Ruys, Willem Faassen en Arend Houwer. De mondharmo nica wordt bespeeld door G. van Driesten. Als afsluiting van de avond „een liedje met Caro line". toneel. Als Dickenskenner zal Godfried Bo- mans Nellie Frijda interviewen, die immers de Nancy was in de Oliver van Dickens. Dr. Kildare tenslotte is op deze vrijdag al in de kerstsfeer. Voor goed begrip dient men te weten, dat de Amerikaanse ziekenhuizen in deze tijd liefdadigheidsacties houden. Het Blair-ziekenhuis, waar dr. Kildare werkt, blijft niet achter. De kijkers zullen zien, dat zo'n actie ook al weer problemen kan opwer pen. ZATERDAG. Het meest opmerkelijke pro gramma van de zaterdagmiddag is een teenagerjazzballet over de moderne jeugd, dat de K.R.O. van de Oostenrijkse televisie over nam. Het ballet van de Weense Volksopera jaar aangehouden, hetgeen wil zeggen, dat meneer en mevrouw Van Voorthuizen, de bode, de kapper en de gemeentesecretaris allemaal weer zullen komen opdraven. De verkiezingen en de gemeenteraad nemen een belangrijke plaats in in deze serie avonturen, die bedoeld is als opvolger van de allerminst geslaagde serie „Het huis" van S. de Vries jr. „Stadhuis op stelten" was vorig jaar ook geen topper. De medewerkenden zijn weer, evenals toen, o.m. Jan Blaaser, Herbert Joeks, Riek Schagen, Pe- ronne Hosang en Sylvain Poons. De avond wordt besloten met een bijeenkomst te Utrecht over de nog niet beëindigde tweede zitting van het Vaticaanse concilie. Aan het opmaken van de balans van deze zitting nemen o.m. deel kardinaal Alfrink en de heer L. Baas, lande lijk voorzitter van de Katholieke Actie. Dinsdagavond het dansduet: Marianne Hilarides en Scott Douglas in de Grand Pas des Deux uit Don Quichotte. VRIJDAG. De VARA opent het vrijdagse programma met een documentaire over de verovering van de noordpool. Ontdekkingsrei zigers hebben sinds generaties gezocht naar een route via de pool naar Azië. De luchtvaart heeft het ideaal, dat zij zich stelden, verwe zenlijkt, maar in wezen is het poolgebied nog een witte vlek op de kaart. Om kwart voor negen na het journaal en Achter het nieuws de derde aflevering van Voorstelling, het voortreffelijke programma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 10