Ho g< 'ere lonen in het wegvervoer; verzoek tot verhoging tarieven Jongen van 13 doodde kleuter van vier jaar Tweede Kamer op de bres voor de boeren In 1962 was in oktober van al bekend dat tweede t.v.-net dit jaar gereed zou zijn Verhogi \ingen van 10 tot 15 procent noodzakelijk geacht W.E.U.-PARLEMENT VOELT NIETS VOOR MULTILATERALE KERNMACHT Regering zoekt een programma voor tweede t.v.-net Minister vertelde oud nieuws Hilversum klaar om te starten Prins overweegt twee functies neer te leggen Tweede aanpassing van lonen per 1 april Tweede aanpassing Tarieven Verhogingen GEEN UNANIEME UITSPRAAK Socialistische amendementen aanvaard Geen afwijzing LANDBOUWSCHAP RICHT ZICH TOT TWEEDE KAMER Duitsers vóór PRESTON COBB KRIJGT UITSTEL BALDUR VON SCHIRACH MAR ZIEKENHUIS Drama in Kooistertille Slachtoffer naar veld meegenomen Soekarno vraagt tweede onderzoek op Noord-Borneo Turkse tovenaar Doorberekening Voorbereiding Alleen kabel Moeilijk punt Aldo Moro wordt Italiës premier DONDERDAG 5 DECEMBER 1963 PROVINCIALE Z E E U W 8 E COURANT Vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties in het beroepsgoedërenvervoer over de weg hebben in principe overeenstemming bereikt over een eerste aanpassing van de lonen per 1 januari a.s. Wanneer ook de Stichting van den Ar beid zich daarmee akkoord verklaart, zal aan alle werknemers van 23 jaar en ouder, vallende onder de c.a.o. voor het beroepsgoederenvervoer over de weg, gedurende de periode van 1 januari tot 1 april 1964 wekelijks een uniforme uit kering worden verstrekt van f 7,bru to. Voor het jongere personeel zal de uitkering een bepaald percentage van f 7,bedrageneenzelfde percentage als de jeugdlonen voor de verschillende leeftijdsgroepen belopen ten opzichte van de functieionen voor werknemers van 23 jaar en ouder. Aan het admini stratieve personeel zal een uitkering per maand worden verstrekt op dezelfde ba sis als voor het personeel met weekloon. Voor het overige blijft de c.a.o. voor het beroepsgoederenvervoer over de weg na 1 januari 1964 onaang'etast van kracht. Werkgevers en werknemers moeten nog overleg plegen over de tweede aanpas sing van de lonen tegen 1 april en ook over de algehele herziening van de hui dige c.a.o. De werknemersorganisaties in het beroepsg'oederenvervoer over de weg denken binnenkort concrete voor stellen te doen voor de nieuwe c.a.o. Met het oog op de komende loonsver hogingen en overige kostenstijgingen hebben de werkgeversorganisaties in het beroepsgoederenvervoer over de weg, samenwerkende in de commis sie van overleg voor het goederen vervoer (C.O.G.), bij de minister van verkeer en waterstaat een verzoek ingediend tot verhoging van de tarie ven. In een brief, die de C.O.G. aan minister Van Aartsen heeft gezonden, wordt vastgesteld dat de rentabiliteit van de vervoersbedrijven zeer ongunstig is, dat veie bedrijven zelfs met verlies werken en dat een structurele herziening nodig BIJ HET Algemeen Handelsblad hebben ze hun vergeelde jaar gang 1865 eens opgeslagen om te zien hoe zij toen op de moord van Abraham Lincoln gereageerd heb ben. U zoudt het niet geloven als die krant het niet zelf zei: Met vier regels druks is die hele ge beurtenis toen afgedaan. In de eerste plaats ziet U uit dit nuch tere feit wel héél duidelijk, wat wij allemaal reeds lang weten: dat in nog geen eeuw de nieuwsvoor ziening zodanig veranderd is dat er zelfs geen vergelijking met vroeger meer mogelijk is. Nu heb ben wij, thuis in onze stoel in on ze huiskamer de ganse schrikba rendheid van de beide moorden van Dallas kunnen bijwonen op hetzelfde moment dat zij geschied den; wij hebben zelfs de pretentie gehad aanmerkingen te maken op onvolkomenheden en kleine fouten in de directe verslaggeving door Nederlandse professionele oogge tuigen. De mensen die hier deze tuttelige kritiek hebben geleverd, hebben zich niet eens geschaamd over deze ellendige kritische klemmalereiin het letterlijke zicht van wat de techniek hier zo wonderbaarlijk tot stand had ge bracht. Een tweede conclusie is, dat het adagium: „Eén wereld of geen wereld" toen nog geen enkele zin had. Amerika was zó ver weg van ons Europa, en ons Europa was zózeer met zichzelf ingenomen, dat het de moord op een Ameri kaanse president en dat nog wel een president van zo grootse allure als Lincoln als een ge mengd berichtje uit de verre ver te beschouwde. Niemand toen, die zich zal hebben kunnen voorstel len dat Amerika ééns, nog maar drie-kwart eeuw later, de redder van hetzelfde Europa zou zijn en de machtigste staat van de we reld. De terugblik naar de vier regels van honderd jaar geleden zegt méér omtrent de gang der historie dan menig uitgebreid geschiede nisboek, èn omtrent de ontwikke ling der techniek, want in een tijd dat telegraaf en telefoon nog niet over oceanen reikten, laat staan telex, radio en televisie, deed sen bericht dat van Amerika naar Europa moest komen vele dagen of zelfs weken over een afstand die nü tot niets is teruggebracht. Wij hebben de moord op Oswald in ons Hollands binnenhuisje zien ge schieden op hetzelfde ogenblik dat zij gepleegd werd niet alleenwij hebben de details zelfs duidelijker ivaargenomen dan zij die er, in Dallas, persoonlijk bij aanwezig waren en van het begin tot het einde hebben ivij de begrafenis van president Kennedy kunnen volgen, be er en vollediger dan de menigte in Washington zelf. Onze reporters waren in enkele uren ter plaatse. Alle massa-communica tiemiddelen van de gehele wereld waren ogenblikkelijk in volle actie om hun bestaan waarvan, en kele tientallen jaren geleden slechts, nog niet eens sprake was en dat toen zelfs niet eens ver moed kon worden volledig waar te maken en te rechtvaardigen. Het is allemaal geen nieuws wat ik U vandaag vertel. Het enige nieuws is, dat de moord op een president der Verenigde Staten honderd jaar geleden geen of nauwelijks nieuws was. Dat het vele dagen nodig had om ons te bereiken en dat de krant het in een berichtje van vier regels kon en mocht afdoen. Het is nutteloos te vragen of de verbijsterende vooruitgang in zo korte tijd reden tot voldoening over 's mensen vindingrijkheid geeft. En of het feit dat de wereld tot een éénheid is samengesmolten deze wereld dichter bij het „ge luk" heeft gebracht, dat zij heeft nagestreefd, zolang de mens be staat. ELIAS. is van alle maximum tarieven voor het binnenlands vervoer. Voorafgaand aan deze structurele her ziening vragen de transportondernemers echter een voorlopige herziening van de tarieven tegen 1 januari a.s., om de ver hoging van de lonen en overige kosten te kunnen opvangen. Er is berekend, welk effect op de kosten moet worden verwacht van de 10 pet loonsverhoging, van de invoering van een minimum loon van f 100,per week voor werknemers van 23 jaar en ouder, en van het duurder worden van diensten en produkten, die men van der den moet betrekken. Lettend op de uitkomst van deze be rekening acht de C.O.G. per 1 janu ari a.s. de volgende tariefverhogin gen volstrekt noodzakelijk: afhaal- en besteivervoer en plaatselijk goede renvervoer 15 pet, vraehtautodienst- vervoer 12'/2 pet, interlokaal ongere geld vervoer 10 pet, extra vergoeding voor plaatselijk goederenvervoer bui ten de normale arbeidsuren 12 '/2 pet, uurtarief voor extra-mankracht 60 cent per uur. De C.O.G. meent, dat deze tariefverho gingen voor het binnenlands vervoer Serse per 1 januari a.s. moeten worden oorgevoerd, omdat de totale kosten voor de vervoerders volgend jaar zeer belangrijk stijgen, terwijl in deze be drijfstak de mogelijkheden tot produkti viteitsverhoging uiterst beperkt zijn. Het parlement der Westeuropese Unie is gisteren niet tot een uit spraak gekomen over de wenselijk heid van een NAVO-kernmacht. Door de socialistische amendemen ten, die ook van andere partijen steun kregen, is elke beoordeling van de plannen voor een multilate rale kernmacht en de wenselijk heid van een politieke NAVO- executieve voor het beheer erover geschrapt uit een ontwerp-aanbe- veling die de Nederlandse afge vaardigde A. E. M. Duynstee, als rapporteur van de defensiecom missie had ingediend. Wat er na de aanvaarding van de socia listische amendementen overbleef, is slechts de verklaring dat de N.A.V.O. moet streven naar een stelsel van poli tieke controle over de kernwapens in het bondgenootschap en naar een geünifor meerd systeem voor de politieke en mi litaire voorbereiding, met de N.A.VO.- ministerraad als hoogste orgaan. Deze uitspraak is voor verschillende uitleg vatbaar, zoals bleek uit ver- De rijksvoorlichtingsdienst heeft meege deeld dat Z.K.H. Prins Bernhard over weegt om na de olympische spelen in Tokio in 1964 af te treden als voorzit ter van de Federation Equestre Inter nationale. Tevens denkt de prins eraan te eniger tijd voor het voorzitterschap van de Fondation Européenne de la Cul ture te bedanken. In Haagse kringen wijst men op de mo gelijkheid van een oorzakelijk verband tussen deze plannen van de prins en zijn rugklachten, die verergerd zijn door een val in het buitenverblijf te Porto Ercole deze zomer. In een telegram aan de leden van de Tweede Kamer heeft het landbouw schap voorgesteld om te komen tot een bijzondere kredietregeling met rente en aflossingsfaeiliteiten voor de veehouderij bedrijven. Vele op de rundveehouderij aangewezen weidebedrijven, hoofdzakelijk gelegen in de laagveëngebieden verkeren in ernsti ge financiële moeilijkheden, aldus het landbouwschap. Het zou mogelijk gemaakt moeten wor den,. dat deze bedrijven een bijzonder krediet kunnen opnemen onder borgstel ling. Faciliteiten met betrekking tot de rentevoet zouden eventueel voor reke ning van het ontwikkelings- en sane ringsfonds kunnen komen, aldus het landbouwschap. In het telegram wordt er voorts op aangedrongen, dat de door berekening van de loonsverhoging met ingang van 1 januari 1964 in het melk- prijsbeleid reeds per dezelfde datum wordt geëffectueerd en niet zoals in het voornemen ligt bij de aanvang van het nieuwe melkprijsjaar met in gang van 5 april 1964. scheidene verklaringen. De Christen- Democraten bijvoorbeeld stelden dat hun instemming met de resolutie in haar gewijzigde vorm geen afwijzing betekende van de gedachten der mul tilaterale N.A.V.O.-kernmacht, zulks in lijnrechte tegenspraak tot wat de Britse socialist Brown had gezegd bij de indiening van de amendemen ten. Er kwamen zelfs zoveel verschil lende verklaringen los, dat de voor zitter van het W.E.U.-parlement, de Duitse socialist Carlo Schmid, de af gevaardigden terecht moest wijzen. De uitspraak die wij gaan doen, zo zei hij, is de uitspraak van deze ver gadering en niet van afzonderlijke leden. Het W.E.U.-parlement, waarin afge vaardigden van Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Ita lië en Groot-Brïttannië zitting hebben, is hiermee in feite op hetzelfde punt gekomen als begin november de parle mentaire N.A.V.O.-conferentie. Ook daar kon men als gevolg van oppositie niet tot goedkeuring van de plannen voor een N.A.V.O.-kernmacht komen. Na de stemming hebben de afgevaardig den de Duitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Sehroeder, een warm zaken, Gerhard Schroder, een warm pleidooi voor de multilaterale kernmacht horen houden. Het plan voor de N.A.V.O.-macht is in zijn huidige vorm een van (Tie moedige en vruchtbare ini- tatieven die de vrije wereld aan wijlen president Kennedy te danken heeft, zo zei hij. Door een beroep te doen op de Amerikaanse geallieerden om in multi laterale vorm deel te nemen aan de Amerikaanse verantwoordelijkheid op kerngebied, heeft Kennedy doelbewust het proces van geleidelijke integratie van alle betrokkenen in het Atlantisch deelgenootschap bevorderd, aldus Sehroeder. Schroder. A/WWWWWWWWWWWSA/WWWWWWVWW Een van de leiders van de bende, die in aucustus van dit jaar de overval pleegde op de posttrein bij Gheddington, waarbij 26 miljoen gulden werd buitgemaakt, is zo als gemeld in Londen door Scot land Yard gegrepen. Het is John Thomas Daly, die men hier ziet met zijn vrouw Barbara Maria, op een foto, welke in augustus door de Engelse politie werd verspreid. De executie van de 17-jarige Amerikaan se neger Preston Cobb is gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld. Cobb werd twee jaar geleden wegens moord op zijn blanke baas ter dood veroordeeld, maar de voltrekking van het vonnis werd tel kens uitgesteld. Hii zou nu morgen te- terechtgesteld worden, maar de federale rechtbank, het vijfde rondtrekkende hof van appel, bepaalde gisteren in Atlanta, dat met de executie gewacht moet wor den, totdat de rechtbank de zaak in al haar aspecten bestudeerd kan hebben. Hiermee is de weg geopend voor een nieuwe behandeling in beroep, dit on danks het feit, dat de federale districts rechtbank van augusta dinsdag nog een petitie da'artoe afwees- De advokaat van de jonge neger, Do nald L. Hollowell, bracht voor het hof van appel in Atlanta naar voren, dat de rechter in Augusta dinsdag bijna „on middellijk" vonnis wees, hoewel de pe titie vergezeld ging van een grote hoe veelheid bewijsmateriaal, van in totaal omstreeks duizend pagina's. De zaak Preston Cobb heeft overal ter wereld belangstelling getrokken vanwe ge de jeugd van de veroordeelde Cobb was vijftien toen hij ter dood veroordeeld werd en vanwege het feit dat hij schuldig bevonden werd aan de moord op de blanke boer Frank Dumas door een jury die geheel uit blanken bestond. De negeradvokaat Hollowell, die pas la ter in de zaak betrokken werd, heeft reeds verscheidene keren uitstel van het vonnis weten te krijgen. Baldur von Schiraeh, de thans 56-jarige voormalige leider van de „Hitler-Ju- gend", die in 1946 door het tribunaal van Neurenberg tot twintig jaar werd ver oordeeld, is gisteren uit de gevangenis van Spandau naar het Britse militaire hospitaal in West-Berlijn overgebracht. Naar verluidt heeft hij stofwisselings moeilijkheden. Met Von Schirach worden in Spandau nog twee andere grote nazi-oorlogsmis dadigers vastgehouden: Hitiers plaats vervanger Rudolf Hess en de voormalige minister voor de wapenindustrie, Albert Speer. Het Wereldgebeuren Dit is Rita Marechal als boefje, de hoofdfiguur van het gelijknamige televisiespel, dat op donderdag 12 december door de N.T.S. zal worden uitgezonden onder regie van Gerard Rekers. Het spel is gebaseerd op de toneelbewerking van Jaap van der Poll van het gelijknamige boek door M. J. Brusse. rt/WWNWWVWWWVWVWVWWWVWWVVVVVVWWW De 13-jarige J. H. uit Kootstertïlle heeft dinsdagavond tegenover de rijkspolitie in Buitenpost bekend de vierjarige Jarich Spoelstra, een plaatsgenootje, te hebben ver moord. Op aanwijzingen van de dertienjarige jongen is het stoffelijk overschot van de kleuter gevonden. Het lag in een sloot achter een groot industrieterrein in Kootstertille. De jongen had de moord 's middags gepleegd. Hij had de kleuter daar toe mee naar het veld genomen. Omstreeks half zes dinsdagavond kreeg de politie de melding, dat Jarich Spoel stra werd vermist. Bij het onderzoek kwam de 13-jarige jongen met het ver haal, dat hij Jarich met een vreemde man in een auto had zien wegrijden. De politie zocht daarop de omgeving af, maar boekte geen resultaat. Bij het na der verhoren van de jongen werd hij op leugens betrapt. Hij werd naar het po litiebureau in Buitenpost gebracht, waar hij ten slotte bekende Jarich te hebben vermoord. De jeudige moordenaar, J. H., was een debiele jongen. Hij zat in de derde klas van de openbare lagere school in Kloos- tertille. Het hoofd' van de school, de heer G. Bakker, zei, dat Jan altijd een rustige en stille jongen was. Uit niets was hem ooit gebleken, dat Jan afwij kingen had die zouden kunnen doen ver onderstellen dat hij zo'n daad zou ple gen. J. H. was de op een na oudste uit een arbeidersgezin van zes kinderen, dat gezinsuitbreiding verwachtte. Hij was een stevig gebouwde knaap die soms leefde in de sfeer van cowboy verhalen en films. Hij stond bekend als een moeilijke jongen, die ook zeer moeilijk kon leren. Dr. J. Zeldenrust heeft gisteren sectie op het lijkje verricht in het diaconessen- huis in Leeuwarden. Hij kon vaststellen dat het kind door verdrinking om het le ven is gekomen, zeer waarschijnlijk na dat het eerst bewusteloos was geraakt. Hij trof geen sporen van geweldpleging aan. De vermoorde Jarich Spoelstra woonde niet ver van het huis van de dader. Hij was het op een na jongste kind uit een gezin van zeven kinderen. Zijn vader werkt bij het Fries Isolatie Bedrijf in Leeuwarden. Ook in dit gezin wordt ge zinsuitbreiding verwacht. De officier van justitie in Leeuwarden stelt thans een onderzoek in. Hangende het onderzoek kon de politie nog geen nadere mededelingen over de motieven voor en de toedraeht van de moord doen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Bot, heeft dinsdag in de Tweede Kamer verklaard, dat de regering momenteel overweegt hoe, nu het tweede t.v.-net gereed is, „de plot seling gewonnen tijd op zinvolle wijze kan worden overbrugd". Zoals bekend kunnen de N.T.S. en de omroepen niet voor oktober 1964 met hun uitzendingen op het tweede net beginnen. De voorzitter van de N.T.S., de heer Schüttenhelm, gaf hierop het volgende commentaar: „van de zijde van de N.T.S. wordt bericht, dat het bestuur tot op heden niet op de hoogte is ge steld van het tijdstip, waarop het twee de net (zender Lopik) voor uitzending gereed is; dat de voorwaarden waar onder de N.T.S. en de omroeporganisa ties het tweede net tijdelijk kunnen verzorgen, nog steeds niet bekend zijn; dat de pacificatiecommissie, die de mi nister onder andere moet adviseren om trent deze voorwaarden nog niet is ingesteld; dat de uitspraak van de minister in de Tweede Kamer ten aanzien van het gebruik van het twee de net prematuur moet worden geacht, omdat een eerste informatief overleg met het ministerie van o., k. en w. met de N.T.S. omtrent de tijdelijke bezetting en de voorwaarden waaronder de N.T. S. en de omroeporganisaties dit zouden kunnen doen eerst 14 dagen geleden heeft plaatsgehad en het overleg nog steeds niet is afgesloten". President Soekarno heeft verzocht om een tweede onderzoek door de V.N. naar de wens van de bevolking in Se- rawak en Noord-Borneo op het stuk van aansluiting bij Maleisië. Het eerste onderzoek, in september verricht, is volgens de Indonesische pre sident niet op democratische wijze ver lopen. Er bleek toen dat de bevolking in overgrote meerderheid voor aan sluiting bij Maleisië was. Zolang er geen nieuwe volksraadpleging wordt ge houden zal Indonesië Maleisië blijven bestrijden, aldus Soekarno. Ismet Inönu, de „Turkse tovenaar" is in de laatste week van september tech tig jaar geworden. Een mooie leeftijd om het politieke werk aan anderen over i te laten, zou men denken. Maar Inonu Iziet het enigszins anders. Als het aan hem ligt blijft hij nog lange tijd Tur- kijes sterke man. Helaas, hij heeft het niet meer alleen voor het zeggen. Lange tijd was dat wel gebruikelijk, maar se dert de jongste verkiezingen is het ook Inönu wel duidelijk, dat er in Turkije iets aan het veranderen is en dat niet helemaal ten gunste van de democrati sche beginselen, die de bejaarde politi cus is toegedaan. Verleden maand zijn in Turkije namelijk provinciale verkiezingen gehouden en de uitslag was triest en teleurstellend, al thans voor de regeringspartijen. Sedert de vai van Adnan Menderes, die door het huidige bewind door middel van executie voorgoed werd uitgeschakeld werd Turkije geregeerd door Inönu's Republikeinse Volkspartij, een beweging die er prat op gaat de revolutie van Ke- mal Ataturk voort te zetten, maar die in feite op haar vele m het verleden ver gaarde lauweren rust. Deze volkspartij was een coalitie aangegaan met twee tamelijk vooruitstrevende partijen, de Partij voor een Nieuw Turkije en de Boerenpartij. Vooruitstrevend betekent in dit geval, dat beide partijen zich eveneens ais de verdedigers van Ata- turks geestelijk erfdeel beschouwen, het geen in feite erop neerkomt, dat zij on bestemde ideeën lanceren over een bete re toekomst zonder ook maar enigszins concreet te kunnen aangeven hoe die toekomst eruit moet zien en hoe zij kan worden bereikt. Deze partijen hebben het zwaarst gele den tijdens de jongste verkiezingen, om dat zij hun meeste aanhangers hebben of liever gezegd hadden op het platte land, waar toevallig ook de reactionaire 1 Rechtvaardigheidspartij vrij vast in het zadel zit. Zo bleef de Republikeinse Volkspartij van Inönu. die op de steden steunt, zelf aardig buiten schot, maar kreeg zij als deelgenoot in de regering toch een aan zienlijke klap door de nederlaag van de beide coalitiegenoten. Tot overmaat van ramp hadden die bondgenoten er direct genoeg van en zegden zij de samenwerking met Inönu op. Voor de laatste zat er toen niets an ders op dan het ontslag van zijn rege ring aan te bieden en dat is dan nu aan vaard. Slot van pagina 1 en er waren zeer ongunstige klimatolo gische omstandigheden. Thans kan men rekenen op 29 cent, terwijl ook de prij zen op de slachtveemarkt 20 25 pro cent hoger liggen dan in 1962. Er zijn dus nu betere voorwaarden voor de melkveehouderij', maar de minister was het eens met de heer Egas, dat we er hiermede niet zijn. Op de vraag waarom de minister niet Minister Bot Iieeft dinsdagmid dag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begro ting van het ministerie van on derwijs, kunsten en weten schappen gezegd dat het twee de t.v.-net niet in april van het volgend jaar gereed zal zijn, maar door een technische mee valler reeds nu in gebruik kan worden genomen. Echter: in het personeelsorgaan van de P.T.T., genaamd „Be- drijfsbanden", heeft eind 1962 reeds gestaan dat de tweede t.v.-zender gereed zou zijn in oktober 1963. Dat dit ook bij het ministerie van o„ k. en w. reeds sinds jaar en dag bekend moet zijn geweest, mag bo vendien worden afgeleid uit het feit, dat de N.T.S. reeds in september 1962 aan de toenmalige staatssecre taris, thans minister van justitie, mr. Scholten, heeft gevraagd op 1 okto ber 1963 met het tweede net te mo gen beginnen, rekening houdend met het feit dat blijkens de P.T.T. deze tweede zender op die datum gereed zou zijn. Er is dus geen sprake van een tech nische meevaller, althans niet in die zin dat het tweede t.v.-net eerder kan gaan werken dan reeds lang bekend is. Mr. Schuettenhelm, de voorzitter van de N.T.S., heeft gistermiddag op een persconferentie in Hilversum dan ook zijn verbazing uitgesproken over het verwijt van minister Bot dat het aan de omroepen ligt dat het nog een jaar moet duren eer zij met hun tweede t.v.-programma kunnen be ginnen. voorwaarden. Dat kan hij niet, want de pacificatiecomniissie die er nog niet is moet hem er over advise ren. Maar als wij geen voorwaarden kennen, dus bijvoorbeeld hoeveel uur wij mogen uitzenden, dan kunnen wij nog niets ondernemen. Onze concessie zal tijdelijk zijn. De minister heeft tot dusverre evenmin verteld hoe lang die tijdelijkheid zal duren. We kunnen geen mensen aan nemen en opleiden en daarbij zeg gen: „In oktober van het volgend jaar kunt U gaan werken, maar we weten niet voor hoelang en wanneer we U weer moeten ontslaan". Als de minister niet voor het eind van het jaar zijn concessievoorwaarden bekendmaakt, kunnen we niet per 1 oktober 1964 met het tweede net starten". Hij zei: „We hebben in brieven aan o., k. en w. altijd gesteld dat we een jaar voorbereidingstijd moeten heb ben voor de ingebruikneming van het tweede net. De minister heeft ons eind november een bezoek gebracht en heeft ons gezegd dat we in okto ber van het volgend jaar op het twee de net mogen beginnen. Maar hij heeft ons niet gezegd onder welke Uit andere bron vernemen wij dat de N.T.S. in staat is, indien vandaag de concessie afkomt, binnen drie maanden met het tweede programma te beginnen. Hoewel het van de „penningmeester van de televisie", het ministerie van o., k. en w. dat alle begrotingsposten vooraf goedkeurt, niet mag omdat alle begrotingsgeiden aan het eerste programma moeten worden besteed, hebben de omroepen en de N.T.S. op goed geluk reeds een tweede hoofd controlekamer gekocht. Het enige wat op het ogenblik nog ontbreekt is een kabel tussen de studio's in Bus- sum en het omroepkwartier in Hil versum, zomede een tweede straal verbinding met de zender in Lopik. Deze zijn op korte termijn aan te leg gen. Hoewel het officieel evenmin mag, is het ministerie van o., k. en w. bekend dat de N.T.S. en de omroepen zich sinds jaar en dag praktisch voorbe reiden op het tweede net. Extra per soneel aannemen Extra buitenlandse programma's aankopen. En extra eigen programma's op de filmband of de ampex vastleggen. Het heeft in Hilversum dan ook de nodige verbazing gewekt dat minis ter Bot in de Tweede Kamer heeft gezegd dat de omroepen inderdaad het volle jaar nodig hebben eer zij technisch, personeel en programma tisch in staat zijn ook het tweede net te verzorgen, en daaraan de mede deling vastknoopte dat hij ter over brugging van de tijd tot 1 oktober 1964 aan het tweede net een „zin volle besteding wil geven. Men noemt dit openlijk een frase. van plan is de 5 pet loonsverhoging per 1 januari a.s. in de prijs van de melk door te berekenen, antwoordde de bewinsman, dat dit voor hem geen principieel punt is. Hij erkende, dat ook de landbouw recht heeft op door berekening. Maar op praktische gron den achtte de minister het beter met de doorberekening te wachten tot 1 april 1964. Twee argumenten had de minister voor zijn standpunt. Ten eerste wees hij op het globale karak ter van het beleid in de interimperio de, waarbij de regering verder is ge gaan dan oorspronkelijk in haar be doeling was. Ten tweede gaat het hier om een kwart jaar, dat door de loons verhoging wordt beïnvloed. Wat het voorstel van het landbouw schap betreft inzake een kredietregeling met rente- en aflossingsfaciliteiten, dat door zo goed als alle afgevaardigden was ondersteund, zei V: minister, dat dit ver zoek hem nog slechts korte tijd bekend is. Het voorstel is nog wat vaag en na der overleg zal nodig zijn, aldus de mi nister. Hij zei echter niet optimistisch te zijn, dat in dit opzicht nog wat voor de veeweidebedrijven zal kunnen wor den bereikt. De gedachte om op dit punt het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw in te schakelen wees de minister van de hand. Inzake het prijsbeleid voor de suiker bieten, waarnaar ook vele afgevaardig den hadden gevraagd, zei de minister, dat inderdaad moet worden gestreefd naar een uitbreiding van het suikërbie- tenareaal in ons land. De prijsvorming van consumptieaardappelen moet in be ginsel vrij zijn, zo merkte de minister tegenover ir. Tuinman (v.v.d.) op. Al leen in buitengewone omstandigheden moet er kunnen worden ingegrepen. De minister deelde verder mede, dat er een kleine ambtelijke commissie is benoemd, die tot taak heeft na te gaan of voor bedrijfsgebouwen in de landbouw iets op het fiscale vlak kan worden gedaan. De tegenstand, die Inönu ondervindt heeft twee kanten. Aan de ene zijde winnen de reactionairen van de Rechtvaardigheidspartij veld, aan de an dere kant wordt hij in de steek gelaten door de progressieve jongeren, die zich hoe langer hoe meer verraden voelen door de „tovenaar", die de laatste tijd te weinig spectaculaire kunststukjes vertoont. Onder deze jongeren zijn er, die school hebben gegaan in Cairo, dat wil zeggen, zij bewonderen de revolutionaire daden van Nasser, hopen op een herhaling van de opstand van mei 1960 en ageren in het geheim. Tot deze laatste groep be hoort een aantal officieren van het Turkse leger. Inönu zit dus in een moei lijk parket en hoewel hij voor hetere vu ren heeft gestaan is dat heel onplezierig, want het is niet zeker, dat hij nog lang de sterke man van Turkije zal zijn. Im mers, zal de tachtigjarige zich kunnen verzetten tegen de" felle oppositie, die zich in het offensief heeft gestort? En wie zal hem opvolgen. De Volkspartij heeft volgens waarnemers een kundig kader, maar in geen van deze leiders ziet men een tweede Inönu. die nog steeds teert op de roem, welke hij aan de zijde van de grote Ataturk vergaar de. Jarenlang was hij de adjudant en vertrouweling van Kemal Ataturk. Hij kon het zich zelfs veroorloven met de legendarische leider van mening te ver schillen, waarbij het soms hard tegen hard ging. In die jaren ging een deel van Ataturks glorie op Inönu over. Inönu heette toen trouwens nog maar doodgewoon Ismet Pasja. Zijn huidige naam is een bijnaam, die hij kreeg na de slag bij Inönu. De Turken brachten de Grieken bij die gele genheid een verpletterende nederlaag toe onder bevel van Ismet Pasja. Ata turk zelf stelde voor Ismet Pasja de naam Inönu te geven toen de Turken verplicht werden gesteld familienamen te kiezen. Ataturk stierf op 10 november 1938, juist in een periode van onenigheid met Inönu. Dat verhinderde echter niet dat Inönu zijn geestelijke vader als president opvolgde, waarbij hij zich voornam het werk van Ataturk voort te zetten en Turkije van een Aziatisch land te maken tot een moderne westerse staat. Met een onuitputtelijk geduld en talloze crises één voor één overwinnend, is Inönu met dit werk voortgegaan. En hoewel hij bijna even dictatoriaal regeer de als de vroegere heersers over Tur kije, die hij had bestreden, was het in voeren van een democratisch bestuurs- stelsel zijn enig doel. In naam is dat doel reeds bereikt, want Turkije wordt tot de democratische sta ten gerekend. In feite is het echter nog lang niet zo ver. De terugkerende kracht van Menderes' reactionaire aan hangers op het platteland, de massapro cessen van nog maar kort geleden en de ondergrondse activiteiten van jonge revolutionairen zijn daarvan het bewijs. Daarom wellicht, dat Inönu zich nog on misbaar acht. Het Turkije dat Ataturk zich droomde bestaat nog niet. ISMET INÖNU ...tachtig jaar en nog toveren... De Italiaanse kabinetsformateur, de christen-democraat Aldo Moro heeft gis teravond bekendgemaakt dat niet de so cialisten overeenstemming is bereikt over de vorming van een regering links van het centrum. Moro heeft zijn opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard en zal het premierschap op zich nemen van de nieuwe regering. 9 Opnieuw heeft een Engelse provinciale krant de publikatie moeten staken. De Yorkshire Evening News, met een oplage van 120.000 exemplaren, ging een fusie aan met Yorkshire Evening Post. Het afgelopen half jaar vonden dergelijke fusies plaats in Leicester, Manchester, Birmingham en Nottingham. Slechts twee Britse provincie plaatsen Glasgow en Edinburgh heb ben thans nog meer dan één avondblad. (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3