Alg gaf nare smaak aan het Middelburgse leidingwater Nu ook Sabinvaccin op Tholen tegen de polio Zeeland: wij betalen te veel aan veer Zijpe Geen tegenslagen bouw Oosterscheldebrug Niet alleen Zeeland een tekort op begroting BILT Schip zinkend na aanvaring in haven van Wemeldinge ALMANAK G.S.: NADER BERADEN OVER DE SUBSIDIE STICHTING ZEELAND G.S.; rekening van 32 mille Belgisch motorschip vast en weer vlot Temporisering van overheidsuitgaven wordt betreurd VERWACHT... BINNEN 4 OF 5 DAGEN WEER NORMAAL WATER VEEL ERGER Vertrek LABORANTEN ER BIJ NIET SCHADELIJK Commissaris der koningin bespreekt situatie met colleges van b. en w. Eruit Worm houden ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIJ BELGIË: G.S. NIET VERANTWOORDELIJK TRANSPORT GASKETELS VLAARDINGEN-HULST MET LANGE OMWEG PRAKTISCHE BEZWAREN TEGEN AUTOMATISCHE VERHOGING STRENGE WINTER IS DUUR Sporthal VERZORGINGSPEIL NOG GOED GEEN SCHADELIJKE GEVOLGEN Zeeuwse Op suikerklontjes Antwoorden op vragen Veiling Kapelle éénmaal per week Veer Kruiningen Veer Vlissingen Laatste bijeenkomst cursus volksonderwijs Oosterscheldebrug Mosselverwatering Deltaschade Industrieën Aardgas Oud-pastoor Kossen overleden (56) Vaste verbinding Sloegebied Samenvoeging Concentratie bedrijven Sociale subsidies a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 Van komkommers tot rotte vis.... Zo vonden vele Middelburgers de smaakvariatie van het water, dat zij de laatste dagen uit hun huiskranen „opgediend" kregen. Het was in elk geval voor velen een weinig appetijtelijke smaak, die veroorzaakt is door een soort alg, een minuscuul plant je, dat zich in soms grote, soms kleine hoeveelheden ophoudt in het oude kanaal in het water wingebied Oranjezon van de ge meente Middelburg. Aldus is proefondervindelijk vastgesteld in het waterleidingslaborato rium Zuid in Breda. De directeur van gemeentebedrij ven Middelburg, ir. O. S. Hooge- werff, gelooft evenwel, dat het leed van deze nare watersmaak binnen drie tot vijf dagen gele den zal zijn. Het oude waterwin- kanaal is namelijk buiten ge bruik gesteld, zodat nu via het onlangs in gebruik genomen nieuwe kanaal en met medewer king van de waterleidingmaat schappij Midden-Zeeland Mid delburg van water wordt voor zien. Dit gemengde water komt in de appa ratuur, waarin evenwel nog de nare smaak van het tot nu toe gebruikte water aanwezig is. Het zit in de fil ters, de waterkelders en in het bui zennet. „Het neemt dus even tijd in beslag, voordat die nare smaak ver dreven is", verzekerde de heer Hoo- gewerff, die niet op de dag kon schatten hoe lang dat duren zal. „Een dag of vier, vijf", veronderstel de de directeur van gemeentebedrij ven. Reeds enkele weken geleden proefde een groep Middelburgers een soort komkommersmaak in hun leidingwa ter, maar het kwam kort geleden weer terug. Veel erger, verzekerden ons een fiks aantal Middelburgse huisvrouwen via de redactietelefoon. De een had weer de komkommers er in geproefd, anderen meenden, dat de smaak wat weg had van rotte vis- In de monding van de buitenhaven te Wemeldinge ontstond een aanvaring tus sen het Nederlandse motortankschip „Alpherat' en het Belgische motorschip „St. Rita", waarbij het laatste vaartuig ernstige averij opliep en in zinkende toe stand kwam te verkeren. De 370 ton metende met plaatijzer gela den „St. Rita" op weg van België naar Duitsland verliet de haven juist op het moment dat de 750 ton metende „Alpherat" met een lading stookolie vanaf de Oosterschelde de haven binnen voer. De vaartuigen liepen met de voorstevens op elkaar in waardoor het voorschip van de St. Rita" zo zwaar beschadigd werd dat het schip in zinkende toestand kwam te verkeren. Door de ijlings te hulp gekomen pomp- boot „Adja" kon de zinkende „St.-Rita" boven water worden gehouden. Daarna kon in allerhaast een reddingskleed voor het ontstane lek worden aangebracht. De „Alpherat" bleef onbeschadigd en kon de reis van Rotterdam naar Ant werpen voortzetten. De „St. Rita" ligt momenteel met de pompboot „Adja" langszij in de buiten haven te Wemeldinge waar de lading plaatijzer zal worden overgeslagen in een ander vaartuig. Al wat in het schoentje vanmor gen! Nou, er zijn anders al heel wat eerbare huisvaders, die, nu „het speelgoed voor vader en zoon", de elektrische trein, in het welvaarts- vaste Nederland voor brede lagen bereikbaar is geworden, graag wat in hun schoentje zouden wil len vinden. Er zijn al gezinnen, die een loon- ronde, een verloren bonusje vieren met de aanschaf van een perso- nenrijtuigje, een wisseltje of een wagenstelletje. In Vlissingen kennen we een man, die het direct groot opzette: van de kinderbijslag een fijn detail voorzag hij zich van een vol dragen emplacement, compleet met verlichting en de vernuftigste schakelsysteem en. Alleen met de installatie zat het wat tegen de bedrading ver toonde enkele manco's, die de trei nen een vlotte loop voorlopig ont hielden. Maandenlang worstelde hij met de schema's vruchteloos, de man had eenvoudig vergeten dat het groeien naar grotere verbanden een rijpingsproces vraagt, dat dit schoksgewijze geen kans van sla gen hesft, tot een volslagen derail lering moet leiden. Via een kleine annonce ontdeea hij zich van het spul maar hij verzuimde zijn kennissen van de nieuwe ontwikkelingen op de hoogte te stellen. Prompt kreeg hij gisteren van een relatie een wagontje in zijn schoen. ,J)a's nou jammer", begon hij be drukt, „ze zijn weg". „Waarom heb je dat nou ge daan!" „Ach, ik dacht, een trein moet toch eens vertrekken". jes, en de grootste groep veronder stelde dat er nu toch wel een walvis in de Middelburgse watertoren moest rondzwemmen, want het water smaakte naar levertraan Het vreemde daarbij was, dat een deel van de bevolking de nare smaak wel proefde, een ander deel echter niet. Maar de groep, die het wel proefde, bespeurde de nare smaak niet alleen in het water, maar ook in de thee, in de koffie enz. In enkele gezinnen wilden de kinderen 's morgens zelfs de tanden niet meer poetsen met dat nare water, in andere gezinnen nam men voor de reiniging van het gebit zijn toevlucht tot mineraalwater. Gemeentebedrijven Middelburg heeft nu gisteren enkele Middelburgse water monsters naar het waterleidinglabo- ratorium Zuid in Breda opgestuurd. De eerste onderzoeker proefde de nare smaak niet. De laboratorium directie besloot toen een forse groep laboranten aan te laten rukken en die ontdekte gezamenlijk de nare smaak wel. Een soort komkommer- smaak met levertraan, meenden de laboranten. Het water werd snel onderzocht en zo ontdekte men de algjes, die het leed moesten veroorzaken. De heer Hoo- gewerff verzekerde ons, dat deze soort alg op ongeregelde tijden wel eens in het water van een wingebied kan voorkomen. Thans vond men de algjes in het monster van het water uit het ongeveer veertig jaar oude kanaal, waarin ze echter nog nooit voorgekomen zijn. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek werd het oude kanaal bui ten gebruik gesteld en met de hulp van de waterleidingmij Midden-Zee land de watervoorziening toch verze kerd. Het oude kanaal levert onge veer twee derde deel voor het Middel burgse waterverbruik. Uit het onderzoek in Breda werd voorts duidelijk, dat het water met de nare smaak niet schadelijk is voor de ge zondheid. Het is bacteriologisch en chemisch volkomen bruikbaar en het is nog volledig te betitelen als drink water, aldus verklaarde de directeur van gemeentebedrijven. De alg kan sluimerend aanwezig zijn geweest in het kanaal of kan er ook ingewaaid zijn. Het kan ontstaan zijn door de invloed van temperatuur schommelingen en het is ook moge lijk, dat het binnenkort weer ergens anders voorkomt, het kan tien jaar duren voordat men het weer merkt of het kan nooit meer terugkeren. Momenteel is een bestrijding haast niet mogelijk, vertelde ons de heer Hoogewerff, men zou de smaak van het water er alleen maar viezer mee maken. Het Bredase laboratorium onderzoekt thans het ontstaan van de alg en wat er eventueel tegen gedaan kan wor den. De aanval op de poliomyelitis tot nu toe tot acht slachtoffertjes beperkt ge bleven op het eiland Tholen wordt met onverminderde kracht voortgezet. In verschillende plaatsen zijn vele kin deren tegen de kinderverlamming inge ënt en dit aantal neemt steeds toe, ook onder de kinderen uit die gezinnen, waar de ouders eerst principiële bezwaren hadden tegen preventieve geneeskundi ge maatregelen. Vanmorgen donder dag zal jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland met de colleges van b. en w. uit de Thoolse gemeenten en met de heer S. Lelie, waarnemend in specteur van de volksgezondheid in Zeeland, in het Thoolse gemeentehuis om elf uur bespreken welke maatregelen nog moeten worden genomen in verband met de polio-epidemie. Van medische zijde wordt niet alleen het Salk-vaccin bij het inentingspro ces ingezet. Over een paar dagen zul len de kleuters, kinderen en volwas senen ook kennis kunnen maken uiteraard nog steeds uit vrije wil met de immunisatiemethode van Sa- bin. Hierbij wordt de entstof niet door middel van een inspuiting toe gediend, maar door de mond ingeno men: als druppels op bijvoorbeeld een suikerklontje. Dit preparaat wordt ingenomen onge acht het feit of men is ingeënt of niet. Dit Sabin-vaccin, waarvan de afleve ring vanuit de voorraden bij het rijks instituut voor de volksgezondheid in Bilthoven woensdag is begonnen, heeft als taak te zorgen, dat men geen dra ger van het virus van de kinderverlam ming wordt. Dit geldt overigens één bepaald type van de kinderverlamming. „We moeten er hier de zaak uit zien te krijgen, en dat in het belang van de hele mensheid". Dat zei ons gisteravond een (vermoeide) arts L. D. A. Looysen uit Tholen. Vermoeid van de vele inen tingen en andere besognes rond de kin derverlammingsepidemie, die in Tholen ontstond. Gisteren werden in de gemeente Tholen weer 87 kinderen ingeënt, onder wie leerlingen van de school van de gere formeerde gemeente en van de openba re lagere school. „Men gaat inzien, dat men de jeugd beter kan laten vacci neren". aldus dokter Looysen. Hoop volle berichten dus uit Tholen, waar overigens nog lang niet alle 520 in aan merking komende kinderen zijn gevac cineerd. „We gaan dóór met het inenten", aldus dokter Looysen, die verwacht te, dat nu het weer is omgeslagen het klimaat een gunstige factor wordt in de bestrijding van de polio. „De warme novembermaand was ge schikt voor de ontwikkeling van de kinderverlamming. Nu het kouder wordt, betekent dat een gunstige ontwikkeling". Gisteren zijn in Tholen ook het perso neel en de leerlingen van de landbouw- huishoudschool van de Z.L.M. uit voor zorg ingeënt. Vandaag begint in het Groene-Kruisgebouw de uitreiking van tabletten met het Sabinvaccin. In Tho len zijn nog steeds zes poliopatiënten, waarvan er drie thuis zijn. De andere drie zijn in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. Ze verkeren niet in levensgevaar. „Hun toestand is niet ver anderd, maar matig", aldus dokter Looy sen. In Stavenisse, waarvan één jeugdige in woner met kinderverlamming is opgeno men in het Bergen op Zoomse gasthuis waar van een tweede kind nog steeds niet zeker is of het polio heeft, wil dok ter H. Zoeteman „de zaak warm hou den". „We willen de zaak afdammen en als het Sabinmii.del er eenmaal is, gaat dat er misschien beter in". Overigens toonde deze arts zich niet ontevreden over de bereikte resultaten. Er is weer een circulaire uitgegaan en nu kwamen ook kinderen uit oud-gereformeerde ge zinnen naar de plaats van inenting. En volgende week dinsdag, of woensdag ko men de suikerklontjes met het Sabin middel. „Misschien komen we tot 50 pro cent van de schoolgaande jeugd; een paar weken terug was het nog maar 20 procent. Er moeten nu nog omstreeks 200 van de 330 kinderen worden inge ënt. Dokter R. C. Renes van Oud-Vosse- meer kon woensdag 10 kinderen in enten van ouders, die tot op heden gewetensbezwaren hadden. Deze ouders zijn lid van de christe lijke gereformeerde kerk. Het was het resultaat van een intensief huis bezoek door deze arts. Ook in St. Annaland werd een circulai re verspreid, waarin de bevolking werd aangeraden behalve de kinderen te la ten inenten hen ook het Sabinpreparaat toe te dienen. Vandaag om vier uur is er nog gelegenheid tot vaccineren. Het Sabinpreparaat wordt zaterdag van 10 tot 12 en van 1 tot 7 uur uitgereikt in het wijkgebouw van het Groene Kruis. „St. Maartensdijk heeft", aldus de huis arts J. M. v. d. Bel, „altijd een vrij aar dige immuniteit gehad. Deze dokter ziet de toestand in zijn gemeente dan ook beslist niet somber in. Wanneer hier met de uitreiking van de Sabindruppels kan worden begonnen is nog niet bekend. In St. Maartensdijk zijn geen poliogevallen geconstateerd. Evenmin „waarschijnlij ke" gevallen. Ook in Scherpenisse is de toestand op het poliofront onveranderd rustig. Dinsdag is er gevaccineerd en volgende week maandag en dinsdag zal men met de uitreiking van het Sabin- middel beginnen. j Vele statenleden betreuren het, dat in een televisie-uitzending over Z.- Vlaanderen de uitspraak is gedaan, dat Zeeuwsch-Vlaanderen eigenlijk bij België zou moeten behoren. „In i hoeverre zijn Gedeputeerde Staten J I verantwoordelijk voor deze uitzen- ding?", zo vragen zij. Verzocht S 1 wordt te bevorderen, dat wanneer 1 medewerking wordt verleend aan j een bepaalde uitzending, invloed op het uitgezondene wordt verkregen, j G.S. antwoorden in hun memorie j van antwoord bij de provinciale be- groting, dat ook zij de uitspraak be- j treuren, dat Zeeuwsch-Vlaanderen eigenlijk bij België zou moeten be- J horen. Voor deze uitspraak dragen zij echter geen enkele verantwoor- i delijkheid, zo zeggen G.S. zelf, om- dat de uitzending volledig door en voor rekening van een der omroep- j organisaties is verzorgd. Het komt j j Gedeputeerde Staten overigens be- j j zwaarlijk voor het verstrekken van j inlichtingen afhankelijk te gaan j stellen van invloed op de inhoud van j uitzendingen en reportages. Na een nogal lastig transport is dins dagavond in Hulst het eerste van een tweetal nieuwe hogedrukketels voor het gemeentelijk gasbedrijf gearriveerd. De ze ketels leeg, die elk een gewicht heb ben van 14.200 kiolgram, zijn vervaar digd in Vlaardingen. De firma Stoof uit Breda zorgt voor het vervoer. Dat is geen eenvoudig karwei, omdat de auto's met de ruim 18 meter lange en ruim twee meter brede ketels niet met veerboten over de Westerschelde mochten worden vervoerd. Ook kreeg het vervoersbedrijf geen toe stemming om gebruik te maken van de Antwerpse tunnel. Zelfs in het Bel gische Temse achtte men het te riskant om het zware transport over de Schelde- brug te laten rijden, zodat de eerste auto met tank helemaal moest omrijden via de brug te Dendermonde ten zuiden van de lijn Gent-AntwerpenHet trans port van Vlaardingen naar Hulst duur de twee dagen. Vrijdagmorgen wordt het tweede transport in Hulst verwacht. De tanks zijn bestemd voor uitbreiding van het gemeentelijk gasbedrijf Hulst. Met de nieuwe ketels zal de dagvoor- raad gas uitgebreid worden van 1100 tot 3000 m3. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bet met het dagelijks bestuur van het Opbouworgaan stichting Zeeland eens, dat de door dat bestuur bepleite subsidie regeling, krachtens welke de subsidie automatisch zal worden verhoogd wan neer de salarislasten stijgen, een psycho logisch voordeel zou betekenen. De prak tische verwezenlijking van een derge lijke regeling stuit naar de mening van G.S. echter op grote moeilijkheden, voor al omdat de subsidiale kosten waarin het rijk een bepaalde procentuele bijdrage verleent niet alle lasten omvatten. Zou de provincie een regeling willen treffen overeenkomende met die van 't rijk, dan zou dit betekenen, dat de provincie een niet onaanzienlijk hoger subsidiepercen tage zou moeten vaststellen dan het rijk, dat bovendien voortdurend aan veran dering onderhevig zou zijn. Praktisch en psychologisch zou dit dan geen voor deel betekenen. G.S. wensen zich over deze kwestie nog nader te beraden. Dit delen G.S. mede op vragen over het voorstel tot verhoging van de subsidie aan het provinciaal opbouworgaan stich ting Zeeland. „Indien het opbouworgaan nieuwe taken tot zich trekt is dit een gevolg van het Met ingang van volgende week zal er in de veiling te Kapelle-Biezelinge tot nader order nog eenmaal per week vei ling houden. Dit zal zijn op woensdag middag. Deze verdere inkrimping is een gevolg van het dalen der aanvoer. De veerdiensten zijn vanzelfspre kend weer een belangrijk hoofd stuk in de memorie van antwoord van Gedeputeerde Staten bij de provinciale begroting voor 1964. Met name wordt aandacht besteed aan de provinciale bijdrage in de kosten van de veerdienst Zijpe- Anna Jacobapolder gedurende de wintermaanden. Is dat noodzake lijk?, zo werd door statenleden tij dens het begrotingsonderzoek in de afdelingen gevraagd. G.S. wijzen er op, dat in de afgelopen strenge winter de dienst Zijpe-Anna- Jacobapolder met behulp van sleepboten en ijsbrekers gaande gehouden moest worden. De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat heeft voorgesteld, dat 50 procent van de daaraan verbon den kosten ten laste van het rijk, 40 procent ten laste van de provincie en 10 procent ten laste van de omliggende gemeenten zouden worden gebracht. G.S. zijn er volkomen van overtuigd, dat het gaande houden van deze veer dienst ook een provinciaal belang is. Maar zij hebben bezwaar tegen de hoogte van de provinciale bijdrage. Zy zijn van oordeel, dat een bijdrage van 20 procent in deze kosten in overeenstemming is met het provin ciaal belang. Zp hebben de hoofdin genieur-directeur van rijkswaterstaat dan ook verzocht te willen bevorde ren, dat de bijdrage van het rijk op 70 procent wordt vastgesteld. Als over deze materie een beslissing is genomen, zullen G.S. een voorstel tot wijziging van de begroting voor 1963 in de staten aanhangig maken. De R.T.M., die dit veer exploiteert, heeft G.S. inmiddels een nota van 32.436 40 procent van de gemaakte kosten toegezonden. In verband met de moei lijke liquiditeitspositie van deze naam loze vennootschap hebben Gedeputeerde Staten besloten dit bedrag betaalbaar te stellen, vooruitlopend op een door de staten te nemen beslissing. De R.T.M. heeft toegezegd om, mochten de staten niet bereid zijn het bedrag geheel of gedeeltelijk beschikbaar te stellen, het eventueel teveel betaalde terug te be talen. Nog meer aandacht werd door de sta tenleden gevraagd voor het veer Krui- ningen-Perkpolder. „Het vervoer op dit veer loopt volkomen vast", zo werd ge steld. Gedeputeerden vragen zich af in welk opzicht meer aandacht aan dit probleem kan worden besteed. De ha vens, die te klein zijn, vormen het knel punt. Daarbij is de provincie afhankelijk van de medewerking van rijkswater staat. Het plan is met de begroting van deze havens in 1964 te beginnen, maar het zal nog wel tot 1966 duren eer deze havens gereed zijn. Tegelijk hopen G.S. dan het schip, dat thans ontworpen wordt, in de vaart te kunnen brengen. Het enige dat voor 1966 nog mogelijk is, is de capaciteit van de „Koningin Julana" te vergroten door dit schip te verlengen. Deze verbouwing kan nog voor de zomer van 1964 gerealiseerd worden. Gevraagd werd ook de halfuursdiensten voor het veer Vlissingen-Breskens in de dienstregeling op te nemen. Voor een uitbreiding van deze dienstregeling is echter de goedkeuring van de minister nodig, welke goedkeuring slechts ver leend wordt indien op overtuigende wij ze de noodzaak daarvan wordt aange toond. Bij Vlissingen-Breskens zal dit moeilijk gaan, omdat de perioden, waar in deze extra-vaarten worden gemaakt, niet ieder jaar precies hetzelfde zijn. Bovendien moeten de vaarten, als zij in de dienstregeling zijn opgenomen, ge maakt worden, ook wanneer daaraan op grond van het vervoersaanbod geen behoefte bestaat. Wel zijn G.S. voornemens op de dienst Zierikzee-Kats op zondag een vaart in te lassen. Ook zal machtiging aan de minister worden gevraagd voor uitbrei ding van de zondagsdienst op het veer Vlissingen-Breskens en Kruiningen- Perkpolder. zich geroepen voelen te voorzien in be hoeften welke ontstaan door de ontwik keling van de provincie en de zich wij zigende maatschappelijke omstandighe den", aldus G.S. in antwoord op een vraag waarom het opbouworgaan tel kens opnieuw tracht taken tot zich te trekken welke reeds door anderen wor den verricht, mede gelet op zijn finan ciële positie. G.S. zeggen over dit punt voorts, dat zij gaarne vermeld hadden gezien welke van de taken reeds door anderen worden verricht. „Daarbij dient te worden bedacht, dat één bepaalde zaak verschillende aspecten heeft", aldus G.S., die als typerend voorbeeld het plat telandsbeleid noemen. „Daaraan kunnen dus zowel het opbouworgaan als het E.T.I. te pas komen", aldus het college, dat zegt zich er wel van bewust te zijn, dat deze ontwikkeling in het oog gehou den moet worden. „De verhoging van de provinciale subsidie aan de Zeeuwse Muziekstich- ting moet worden gezien tegen de achtergrond van de verhoging van andere subsidies en met name de rijkssubsidies. Het rijk heeft ovér 1962 en 1963 extra subsidies toege kend van respectievelijk 1000 en 2500 ter bestrijding van de hogere salarislasten". „Een en ander betekent, dat de rijkssub sidie aan dit provinciaal museum over beide jaren is gestegen boven de provin ciale. Voorts moet worden vermeld, dat de Vereniging Rembrandt zich bereid heeft verklaard, ter tegemoetkoming in de kosten van aankoop van twee zilve ren plaquettes een bijdrage van 2500 te verlenen". Dit delen G.S. mee in ant woord op een opmerking in het alge meen verslag van de afdelingen van de provinciale staten betreffende het voor stel van G.S. tot verhoging van de sub sidie aan de Zeeuwse Museumstichting. In het verslag wordt gezegd, dat vele leden liever hadden gezien, dat de sub sidie met hec oog op de financiële toe stand van de provincie op het oude be drag gehandhaafd was gebleven. Het Belgische motorschip „Grace-Dieu" geladen met cokes op weg van Duits land naar Temse strandde woensdag avond in de Witte" Tonnenvlije ter hoog te van Stavenisse. Door passerende sleepboten werd het gestrande vaartuig vlotgesleept en naar Wemeldinge ge bracht. Daar bemerkte men, dat de „Gra ce-Dieu" vrij ernstige lekkage had opge lopen en hulp van pompboten nodig had. De pompboten Adja en Zeewolf verleen den assistentie De lading van de „Grace- Dieu zal vermoedelijk in Wemeldinge moeten worden overgeslagen. Dezer dagen is in Goes de laatste cur susdag gehouden voor de bestuursleden van Volksonderwijs. Op deze laatste bij eenkomst werd vooral de Mammoetwet besproken, met de problemen voor het basisonderwijs en de brugklas, die de moeilijkheden van het huidige toela tingsexamen ten dele moet onder vangen. Aan het eind van deze kadercursus kon de federatievoorzitter, de heer M. A. Hage, tot zijn genoegen vaststellen, dat de belangstelling zeer bevredigend was geweest en dat de docenten, de heren Van Zoest, Strabbing en Ridderbos, on getwijfeld in belangrijke mate tot het succes hebben bijgedragen. Op een vraag of de gemeente Vlissin gen niet te excentrisch is gelegen voor de vestiging van een sporthal, zeggen G S. deze zienswijze niet te kunnen (le ien. Naar de mening van G.S. bestaat de mogelijkheid, dat in de toekomst ook voor andere plaatsen in Zeeland ten be hoeve van een sporthal financiële hulp wordt verleend. Gedeputeerde Staten zullen ae subsidie aanvrage van de organen van samenwIr king voor het maatschappelijk werk nog maals bezien en hun definitief stand punt nader aan de staten berichten. Dit deelt het college mee in antwoord op vragen over de subsidiëring van de orga nen. In aanmerking nemende, dat de exploi tatie van de beschuttende werkplaatsen ten dele een batig saldo of een beschei den tekort oplevert, ach'/m G.S. geen re- dep aanwezig om hun voorstel tot intrek king van het besluit tot subsidiëring van de stichting federatie van beschuttende werkplaatsen in Zeeland te wijzigen. Dit deelt het college mee op vragen over deze kwestie. Uit een antwoord op vragen over de subsidiëring van cultureel werk blijkt, dat de kostenfactor bij het aantrekken van Nederlandse gezelschappen niet we zenlijk wordt beïnvloed door de reis, die deze gezelschappen naar Zeeland en daarbij eventueel naar Zeeuwsch-Vlaan deren moeten maken. De reiskosten zijn verdisconteerd in de uitkoopsom, welke voor een voorstelling in Zeeuwsch- Vlaanderen niet hoger ligt dan voor een voorstelling elders in Zeeland. Slot van pagina 1 het tijdig gereed komen van de nieu we brug bij Heinenoord. Zou deze brug niet tijdig genoeg gereed ko men, dan zal een verkeersopstopping ontstaan, die een rem betekent voor het verkeer over de Oosterschelde brug en de Haringvlietbrug en daar mee ook voor de ontwikkeling van de streek. G.S. houden er ernstig re kening mee, dat de nieuwe brug over de Oude Maas niet voor 1968 gereed zal zijn. Deze gehele gang van zaken verontrust Gedeputeerde Staten in hoge mate. Bij de bouw van de brug over de Ooster schelde hebben zich uiteraard, zo zeg gen G.S., zowel bij de fabricage als bij het plaatsen van de voorgefabriceerde onderdelen bepaalde moeilijkheden voor gedaan, die door ervaring zijn en zullen worden overwonnen. Uitzonderlijk is de ze gang van zaken niet. Door een verkeerde manipulatie van een der arbeiders, tegen de gegeven instruc ties in, ontstond een onderdruk in een der palen, als gevolg waarvan de paal met de daarop rustende caisson onge veer 20 centimeter wegzakte. Onmiddel lijk zijn maatregelen getroffen om de oorspronkelijke toestand te herstellen, Dit herstel zal binnenkort gereed komen. In de afdelingen was gevraagd voor wiens rekening de gevolgen van de aan gekondigde loonsverhoging komen bij ,de brugbouw. In dit verband wijzen G.S. op een artikel uit de overeenkomst, die ge sloten is met de aannemers: „Op wijzi gingen in lonen en/of sociale lasten zal geen verrekening plaatsvinden". Dit ri sico is dus voor de aannemer. Zoals bekend zal een proef voor de mos selverwatering gehouden worden bij Zu richeroord in het Waddengebied. G.S. wij zen er op, dat de minister heeft ver klaard, dat de keuze van een plaats voor deze proeven geenszins vooruitloopt op de beslissing waar later een definitieve verwaterplaats zal worden ingericht. Voorts wijzen G.S. er op dat er met de minister overleg is over de mogelijkheid in Zeeland een tweede proef te nemen naast die in de Waddenzee. G.S. zijn ten aanzien van een bespoedi ging van de uitkering ex artikel 8 van de Deltawet (Deltaschade) aan betrok kenen diligent. Waar mogelijk wordt op deze bespoediging aangedrongen. De re sultaten zijn tot op heden echter teleur stellend. In verband met de grote investeringen, die met name de waterleidingbedrijven zullen moeten doen voor de nieuwe in dustrieën, zullen G.S. waar nodig trach ten steun van rijkswege te verkrijgen, onder meer uit gelden voor de infra structuur. Nieuwe behoeften aan water dienen geval voor geval op haar finan ciële en technische mogelijkheden te worden bezien. Voor de bestudering van nieuwe mo gelijkheden van waterwinning binnen de provincie hebben G.S. een commis sie ingesteld, die binnenkort met de werkzaamheden kan beginnen. Mo menteel worden basisgegevens voor deze studie verzameld en verwerkt, De winning van oppervlaktewater in andere gebieden dan Zeeuwsch- Vlaanderen vindt nog niet plaats. De wenselijkheid en mogelijkheid zal ook in deze commissie worden onder zocht. Hoever staat het met het overleg inzake de aardgasvoorziening Er is zowel in provinciaal als in landelijk verband over leg. Gedeputeerde Staten hebben op 19 november een eerste oriënterende be spreking gehad met de gemeentebestu ren in deze provincie, die een gasbedrijf In het ziekenhuis „Charitas" in Roosen daal is in de nacht van dinsdag op woensdag rector J. N. Knossen gestor ven, die van 22 januari 1955 tot 29 januari 1962 pastoor is geweest in Vlis singen. De overledene kreeg ongeveer vier weken geleden een hartaanval, waarvan hij vrijwel geheel hersteld scheen, zodat zijn dood toch nog vrij onverwacht kwam. In het ziekenhuis in Roosendaal, waar hij sinds januari 1962 rector was, werd hem het heilig Oliesel toegediend. Rector Kossen werd geboren op 26 februari 1907 in Tuitjenhorn en ontving de priesterwijding op 30 mei 1931 te Haarlem. Hierna was hij achtereenvol gens kapelaan in Den Haag, Alphen aan de Rijn, Heemstede en Dordrecht totdat hij pastoor werd in Vlissingen. Niet alleen de provincie Zeeland heeft ernstig rekening te houden met een te kort op de provinciale begroting voor 1964. Dat blijkt uit de memorie van ant woord van G.S. bij deze begroting. Tij dens het onderzoek in afdelingen hadden verschillende statenleden het tekort van f 210.000 teleurstellend genoemd. Hoe is het in de andere provincies?, wilden zij weten. Uit het staatje, dat G.S. ver strekte, bleek dat Friesland een tekort heeft van 300.000, Limburg van 100.000 en Utrecht zelfs van 1.088.029 Uit dit staatje bleek ook, dat de alge mene reserve van de andere provincies in het algemeen hoger ligt dan die van Zeeland. Voor Zeeland is het 1.450.000, voor Overijsel 1.360.000, voor Drente 2.235.000, voor Limburg 400.000, voor Zuid-Holland 700.000, voor Noord- Holland ruim 14 miljoen en Noord-Bra bant spant de kroon met ruim 25,5 mil joen. Ook ten aanzien van de bijzondere reserves behoort Zeeland 2.285.000) tot de minst „rijke" provincies. Fries land 1.294.000) en Noord-Holland 1.827.000) hebben minder, maar de andere provincies steken er met bedra gen van 11 tot 21 miljoen ver boven uit. G.S. geven toe, dat het tekort van 210.000 inderdaad nog aanzienlijk zal worden overschreden door de te verwachten loonsverhogingen. Het bedrag van 100.000 onvoorzien, dat hiervoor reeds is uitgetrokken, zal zelfs niet voldoende zijn. Voor dek king zal een verder beroep gedaan moeten worden op de algemene re serves. Een verhoging van het uitkeringsper centage uit het provinciefonds is volgens G.S. noodzakelijk. Van de zijde van de provincie is de minister van binnenland se zaken verschillende malen gewezen op de onhoudbare toestand. Binnenkort zullen de provinciale besturen zich in in terprovinciaal verband beraden over de maatregelen, die genomen zullen moe ten worden om verbetering te brengen in de financiële positie van de provin cies. Deze maatregelen zullen ter ken nis van de regering worden gebracht. Verschillende statenleden spraken de vrees uit, dat de financiële positie van de provincie nu reeds nadelige gevolgen heeft voor het verzorgingspeil. Inder daad, zo zeggen G.S., werkt het tekort niet stimulerend, maar men kan niet zeggen, dat het financiële tekort zich nu reeds nadelig doet gevoelen op het ver zorgingspeil. Gedeputeerde Staten betreuren, dat ook de werken ter bevordering van de in dustrialisatie onder de temporisering van de overheidsuitgaven vallen. Over de omvang en objecten een enkele uitzondering daargelaten die in Zee land daarvoor in aanmerking komen, zijn G.S. nog niet ingelicht. exploiteren, alsmede met het bestuur van de N.V. G.M.Z. Het ging hier met name om de vraag op welke wijze de distributie van aardgas zal kunnen plaatshebben. G.S. zien een vaste oeververbinding over de Westerschelde dus beslist als de enige oplossing voor het vervoersprobleem. Kunnen G.S. nadere mededelingen doen over de studie te dien aanzien! In ant woord hierop wordt verwezen naar een uitvoerige studie, die onlangs is uitge bracht door het E.T.I. In deze studie wordt in het bijzonder aan de verkeers- economische aspecten, waaronder de rentabiliteit van deze verbinding, aan dacht besteed. Met name werden vele vragen gesteld over de problemen rond het Sloegebied. Desgevraagd menen G.S., dat het inder daad bij belanghebbenden voldoende be kend is, dat zij zich ter zake van vesti ging in het Zuid-Sloegebied kunnen wenden tot de provinciale griffie en het E.T.I. Bovendien wordt van de zijde van het E.T.I. voortdurend de aandacht van de industriëlen gevestigd op de vesti gingsmogelijkheden. Een door het E.T.I. samengestelde brochure zal binnenkort verschijnen. Opnieuw werd aangedrongen op nadere mededelingen over bedryven, die zich wil len vestigen in het Sloegebied. G.S. wij zen er echter op, dat de bedrijven, die plannen hebben geen ruchtbaarheid aan hun interesse willen geven. Uit concur- rentie-overweging wordt dit verzoek ge daan en G.S. achten dit begrijpelijk. Met klem werd vooral aangedrongen op het spoedig gereedkomen van de aan sluitende wegen naar het Sloegebied. Daarbij wordt er op gewezen, dat de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde voornemens is haar bedrijf in het Zuid-Sloe al in het tweede kwartaal van 1964 in gebruik te nemen. Ook G.S. zijn doordrongen van de noodzaak van spoed bij deze wegenaanleg. Naar ver wachting zal de westelijke ontsluitings- weg naar het Sloe (naar Vlissingen) in 1964 gereed komen. Met de verwer ving van gronden voor de oostelijke ont- sluitingsweg (naar Nieuwdorp) is een begin gemaakt. Het streven is ook met de aanleg van deze weg op korte ter mijn te beginnen. De verbinding Mid- delburg-Nieuwland-Sloe hebben G.S. ge noemd in de aan de minister van econo mische zaken gezonden nota inzake de in de komende vier jaar uit te voeren in frastructuurwerken ter bevordering van de industrialisatie. Zij hebben er daarbij op gewezen, dat deze weg een onmisbare schakel in de verbindingen naar het Sloe vormt. G.S. antwoordden ontkennend op de vraag of het streven naar grotere een heden voor wat betreft gemeenten en waterschappen voor de provinciale fi nanciën consequenties met zich mee zal brengen. G.S. wijzen er nog weer eens op, dat aan de belangrijke functie, die in ons ons staatsbestel aan de gemeen ten is toegekend, slechts reële inhoud kan worden gegeven door gemeenten, die over voldoende bestuurskracht be schikken. Weliswaar schieten kleine gemeenten vaak niet in kracht te kort, maar het is de vraag of zq met de geringe financiële draagkracht en het gebrek aan outillage en specialisme oplossing kunnen bren gen voor de problemen, die voortvloeien uit een dynamische ontwikkeling. Daar enboven telt Zeeland in vergelijking met de andere provincies een uitzonderlijk hoog aantal kleine gemeenten: 32 ge meenten hebben minder dan 1500 en 19 gemeenten zelfs minder dan 1000 inwo ners. Dit heeft G.S. er toe geleid de sa menvoeging van gemeenten in deze pro vincie te bevorderen. In het algemeen wordt bij het voorberei den van de herindelingsplannen reke ning gehouden met de politieke en gods dienstige gezindheid van de bevolking. Handhaving van de politieke status quo kan evenwel in bepaalde gevallen een doelmatige bestuurlijke indeling in de weg staan. In zulke gevallen kan afwij king van bovenbedoeld beginsel niet steeds worden vermeden. In welke orde van grootte wordt ge dacht bij het streven naar de concentra tie van waterleidings- en gasbedrijven? zo werd ook gevraagd. Gelet op de geo grafische gesteldheid van de provincie, alsmede op de zich in het bijzonder in Midden-Zeeland manifesterende onder linge afhankelijkheid van de daar werk zame waterleidingbedrijven, streven G.S. in eerste aanleg naar een concen tratie in dit gebied. Overigens is het aan te bevelen in ver band met deze concentratie te denken dit omdat de behoefte aan zoet water steeds stijgt en de noodzaak om deze behoefte zo efficiënt mogelijk te bevre digen. G.S. zijn voornemens om bepaalde sub sidies in de sociaal-maatschappelijke sfeer, benevens enkele verzorgingen op het gebied van de volksgezondheid te verminderen en over te dragen aan de gemeenten. Enkele statenleden vrezen, dat de activiteiten op deze gebieden dan niet meer tot volle ontplooiing zullen komen. Met name vraagt men zich af of het voor de gemeenten niet een te zware belasting zal worden. G.S. kunnen thans nog niet beoordelen in hoeverre de hier geuite vrees werke lijkheid zal worden. Dit zal voor een groot gedeelte, zo voor het ge heel, afhangen van de bereidheid van de gemeentebesturen om deze taken over te nemen. G.S. wijzen er op, dat na verloop van drie jaar voor dit werk een tegemoetkoming verkregen kan worden uit het gemeentefonds. Zij verwachten dan ook niet, dat op de duur een te zwa re belasting op de gemeenten zal druk ken. i Naar de aanvankelijke verwachting zal een aantal gemeentebesturen wel bereid zijn voor deze onderdelen hun subsidie te verhogen. G.S. overwegen in de loop van volgend jaar hierover contact op te nemen met de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. DROOG WEER, Droog weer met weinig bewolking, maar in het noorden van het land binnendrij- vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. Middag- temperaturen oplopend tot enkele gra den boven het vriespunt. ZON EN MAAN. 6 december Zon op 8.31 onder 16.30 Maan op 22.48 onder 13.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2