Gebrek aan woningen neemt ook in Axel onrustbarende vormen aan ANKENHEYM Prijzenbeschikking voor metselbakstenen „Kranig" karwei in Middelburg Financiële berichten MIDDELBURGS IN NIEUWE MUZIEKKORPS UNIFORMEN Proces tegen Ruby tot 3 februari uitgesteld BELANGENBEHARTIGING TUINDERS IN COMMISSIE C.B.T.B. AAN ORDE Actiecomité wil gelden inzamelen DUITSLAND ZAL OORLOGSSCHADE CLAIMS INTEGRAAL UITBETALEN BENOEMING AMBTENAAR SPORT- EN JEUGDZAKEN Corn Boys III speelde 1-1 gelijk tegen Tern. Boys SAMENSTELLING KAMERS VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN Contractteelt Witwasserijen ACTIE TEGEN STREVEN NAAR ZELFSTANDIGHEID IN WEST-IRIAN Traditionele punten NIEUWE RAFFINADERIJ VAN DE SHELL BIJ MÜNCHEN RIJNVAART HEEFT ZICH NOG NIET HERSTELD NIEUWE BEVOEGDHEDEN VOOR R.-K. BISSCHOPPEN Herdenking concilie van Trente 20.000 D.M. Algemene beschouwingen op begroting AANTAL WONINGAANVRAGEN IN 1963 VERDUBBELD Kanaalschat) Deugd Twee extra totopremies De Spurs verslaan Manchester United Lagerhuis akkoord met reorganisatie van B.O.A.C. VERGADERING IN GOES Voorlichting onder de loep genomen PRIJSNIVEAU WERD OVERSCHREDEN Ook maatregel voor witwasserijen Pseudo-priester kreeg half jaar gevangenisstraf Bij de R.P.S. een negatief spaarverschil De honderd proc. bonus van E.M.S. Tricobest N.V. leed aanmerkelijk verlies Vertrouwen bij Willem Smit Dividenden BEDRIJFSLEVEN INGESCHAKELD Panam en T.W.A. maken winst KERKNIEUWS Sabu overleden WETSONTWERP BIJ DUITS PARLEMENT Nabetaling op de claims hoger dan 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 y WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 Ook in de gemeente Axel begint de woningnood onrustbarende vormen aan te nemen, zo is dinsdagavond in de raadsvergadering duidelijk tot uiting geko men bij de algemene beschouwingen op de begroting en uit de beantwoording daarvan. Het aantal aanvragen voor woningruimte in Axel is in de loop van 1963 gestegen van 200 tot bijna het dubbele. „Het blijkt dat ook elders in de kanaal zone deze woningnood steeds groter wordt", aldus burgemeester M. K. van Dijke. In dat verband noemde hij 't teleurstellend, dat enerzijds de rijksoverheid al het mogelijke doet de kanaalzone tot ontwikkeling te brengen, terwijl men anderzijds deze ontwikkeling tegenhoudt door onvoldoende toewijzing van bouw volumen. De mogelijkhesid deze woningnood gedeeltelijk op te heffen door toepas sing van rationele bouwmethoden werd niet geheel onderschreven door alle raadsleden. Met name de heer J. C. van Luijk (a.r.) noemde die methode zelfs verwerpelijk, omdat volgens hem al gebleken is, dat der gelijke huizen niet eens bewoonbaar zijn. „De method?, die wij willen toe passen zal niet ten koste gaan van de kwaliteit maar beoogt alleen een snellere bouw", zo zei burgemeester Van Dijke, die de raad binnenkort een voorstel in het vooruitzicht stel de. De algemene beschouwingen, die twee en een half uur duurden, werden ge opend door het C.H.U.-raadslid P. J. van Bendegem, die de overtuiging had, dat b. en w. het laatste jaar een actief be leid hebben gevoerd. Hij noemde hun positie in deze omstandigheden niet te benijden. Ook de heer D. J. Oggel (g.v.p.) sprak van een vooruitstrevend beleid voor wat betreft de verbetering van het woon- en leefklimaat te Axel. Hij was minder te spreken over het woningbeleid in het buurtschap Spui, waardoor volgens hem jonge gezinnen wegtrekken naar naburige gemeenten. Hij wees onder meer op de noodzakelij ke verbetering van de weg Terneuzen- Axel. Volgens de heer Óggel biedt de nieuwe financiële verhoud ng Axel wei nig soelaas. Hij pleitte voor rationeler werkmethoden bij de dienst gemeente werken. Het A.R.-raadslid J. C van Luijk sprak van een met veel geestdrift begonnen jaar, waarbij hij met name wees op de plannen voor een kanaal schap, waaraan tot grote teleurstel ling en verontwaardiging de goed keuring werd onthouden door G.S. Of het beroep op de Kroon hierin nog enig soelaas kan bieden noemde hij onzeker. Over de plannen tot herindeling van ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zei de heer Van Luijk met enige beeldspraak, dat de Middelburgse chirurgen het le ven van de patiënt Axel wel zullen we ten te garanderen. Maar hij vreesde dat de patiënt dan wel als een invalide ver der door het leven zal moeten gaan. Het K.V.P.-raadslid E. A. Maas betrok hoofdzakelijk de plaatselijke woningaan gelegenheid in -zijn beschouwingen. Hij pleitte onder meer voor beter woning- onderhoud en toewijzing van woningwet woningen aan de categorie van mensen, waarvoor zij in feite worden gebouwd. De heer A. H. van der Lee (g.b.) noem de Axel een springlevende gemeente met een college van b. en w. waaraan hij wel vertrouwen kon schenken. Het P.v.d.A.-raadslid K. Hamelink on derschreef de waarderende woorden over het beleid van b. en w. Hij zou voorts graag zien. dat op meer wo ningen wordt aangedrongen en dat de voetbalvereniging Axel spoedig een der de speelveld krijgt. Hij sprak de hoop uit, dat de bouw van het bejaardente huis niet zal afstuiten op de aangekon digde temporisering van bepaalde wer ken. Het deed burgemeester Van Dijke deugd, dat voor het eerst na vele jaren alle de commissie, die adviseerde voor de be noeming van een medewerker in alge mene dienst, speciaal voor sport- en jeugdzaken, van de stichting Zeeland, werd niet alleen gevormd door de vice- voorzitter van de stichting Zeeland, de voorzitter en vice-voorzitter van de Zeeuwse Jeugdraad en de directeur van de stichting Zeeland, maar eveneens door de voorzitter en vice-voorzitter van de Zeeuwse Sportraad. De medewer king van deze laatstgenoemde functio narissen was in een eerder opgenomen bericht over deze benoeming abusievelijk weggelaten. De wedstrijd Corn Boys IIITern. Boys ni in de tweede klas B van het Zeeuwse afdelingsvoetbal, eindigde niet in een 31 zege voor de Sasse ploeg, maar in een I1 gelijk spel. (Van onze parlementaire redacteur). De voetbaltoto mag dit jaar twee extra premies uitkeren. Staatssecretaris Van de Laar heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de be handeling van de begroting 1964 van het ministerie van o., k. en w De staatssecretaris was het niet eens met mevrouw Van Somerer. (v.v.d.), dat verruiming van de totomogelijkheden no dig is omdat de toto-omzet vast zal lopen. Er is alleen sprake van schomme lingen in de deelnamesommen. De heer Van de Laar bewees het met de cijfers: 1960-1961 42 weken totaalinleg 27 mil joen individuele inleg 1.27. 1961-1962 44 weken totaalinleg 30 miljoen indivi duele inleg 1.24. Seizoen 1962-1963 42 weken totaalinleg 28 miljoen individuele inleg 1.98. „Toch zal ik de voorstellen welke de sporttoto mij dezer dagen heeft gedaan in ernstige overweging nemen", aldus de staatssecretaris. Voorts zei hij dat een reorganisatie en versterking van de af deling sport van het departement zijn volle aandacht heeft. Tottenham Hotspur heeft de eerste wed strijd tegen Manchester United voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, welke in Londen werd gespeeld, met 2 0 gewonnen. By de rust was de stand nog 00. Tottenham Hotspur is houder van de Europese beker. De doelpunten van de Spurs werden gescoord door Dave Mac- kay en Terry Dyson in respectievelijk de 21e en 42e minuut van de tweede helft. fracties instemming betoonden met het gevoerde beleid. De opmerking, dat vele jonge gezinnen uit Spui wegtrekken door woninggebrek noemde hij erg sterk uitgedrukt. Burgemeester Van Dijke wees erop, dat van gemeentewege by G.S. vaak is aangedrongen op verbete ring van de weg TerneuzenAxel en dat daarvoor momenteel een plan wordt uitgewerkt. Hij achtte het niet onmoge lijk, dat ook Axel de gevolgen zal on dervinden van de bouwtemporisering. Burgemeester Van Dijke zei niet te ge loven, dat alle arbeid voor de totstand koming van een kanaalschap tevergeefs is geweest. Hij had goede hoop, dat in nader overleg met alle betrokken par tijen een havenschap tot stand zal ko men waarbij ook Axel is betrokken. Over deze zaak is binnen enkele maan den meer openbaarheid te verwachten. Een winstpunt noemde hij het, dat nu alle partijen een havenschap voor het hele kanaalzonegebied noodzakelijk ach ten. „Een jaar geleden was daarvan nog geen sprake", zo voegde hij eraan toe. Burgemeester Van Dijke dacht, dat bin nen afzienbare tijd wel een plan tot her indeling zal worden voorgelegd aan de Het Britse Lagerhuis heeft maandag avond zonder stemming het plan van de regering om de British Overseas Air ways Corporation te reorganiseren aan genomen. De reorganisatie betreft onder meer de leiding van het bedrijf, waarvan de verliezen tot ongeveer achthonderd miljoen gulden zijn gestegen. betrokken gemeenten. Maar hij zei nog geen flauw idee te hebben hoe dat er uit zal zien. De sanering Oude Wijk gaat een van de belangrijkste beleidspunten van het col lege uitmaken, zo zegde hij toe. „Het plan voor een derde speelveld voor de voetbalvereniging Axel is nu in een zodanig stadium, dat binnen afzienbare tijd daarvoor een voorstel kan worden tegemoet gezien", aldus de burgemees ter van Axel. Algemeen werd nog gewezen op de zeer gevaarlijke toestand van de weg tussen Axel en Kijkuit. Met algemene stemmen werd besloten een motie te sturen aan de minister van verkeer en waterstaat waarbij aan de bewindsman wordt aan gedrongen op spoedige verbetering en vooral beveiliging van deze weg. Het proces tegen Jack Ruby, die Lee Oswald vermoordde toen deze op 24 no vember naar een gevangenis werd over gebracht, is uitgesteld tot 3 februari. Het zou 9 december beginnen. In de Nederlandse staatscourant van gisteren werd een beschikking van de staatssecretaris van economische zaken gepubliceerd waarin voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken naast het totale aantal leden wordt bepaald de verdeling over de verschillende takken van nijverheid en handel, de verdeling tussen midden- en kleinbedrijf en groot bedrijf en de verhouding tussen onder nemers en werknemers. De voornaamste wijziging die deze beschikking inhoudt ten opzichte van de huidige samenstel ling is de uitbreiding van het aantal ze tels van de groep van werknemers, waartoe de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken 1963 de mogelijkheid heeft geopend. In zyn jongste vergadering heeft van de de tuinbouwcommissie van de Zeeuwse C.B.T.B. zich uitvoerig beziggehouden met de behartiging van de belangen der tuinders door de C.B.T.B. Met name de voorlichting in „Ons Platteland" kwam daarbij aan de orde. De commissie was van oordeel, dat dit orgaan van de C.B.T.B. voorlichting dient te geven over de beleidsvraagstukken in de tuinbouw. „Maar er mag niet verwacht worden, dat het de hele plaats gaat innemen van de vaktechnische bladen als „Groen ten en Frnit" en „De Fruitteelt", zo stelde men. Het relatief gering aantal tuindersleden brengt mee, dat ook de specifiek voor de tuinder beschikbare ruimte in O.P. slechts beperkt kan zijn. Overigens mag niet worden vergeten, dat sommige ru brieken in het blad van belang zijn voor alle leden, zoals de rubrieken grond- en pachtzaken en belastingkwesties. Ook de technische voorlichting aan akker bouwer en veehouder is in O.P. slechts van beperkte omvang, zo werd opge merkt. De commissie nam in dit ver band met voldoening kennis van de me dedeling van ir. Gijsbers, dat het in de bedoeling ligt voortaan ook een verslag op te nemen van de vergaderingen van de hoofdafdeling tuinbouw van het land bouwschap. Nauw hierop aansluitend werd een be spreking gewijd aan de verhouding standsorganisaties-vaktechnische orga nisaties. De commissie bleek grote waar dering te hebben voor het werk en de voorlichting van de vaktechnische orga nisaties. Niettemin achtte de commis sie het onjuist, dat velen menen met een lidmaatschap van een vaktechnische or ganisatie te kunnen volstaan. De com missie nam met belangstelling kennis van de mededelingen van ir. L. Gijsbers, tuinbouwsecretaris van de landelijke C.B.T.B., over besprekingen tussen de standsorganisaties enerzijds en de N.F.O. anderzijds over een nauwere samenwer king. De heer C. J. van Strien, die namens de C.B.T.B. zitting heeft in het bestuur van de Stichting Contractteelt, gaf een overzicht van de pogingen de contract telers in het zuidwesten een sterkere positie te geven. De met dit doel opge richte Stichting voor de Contractteelt voert momenteel besprekingen met de Contractzaadtelersvereniging in Gronin gen en de 3 C.L.O. over een mogelijke samenwerking. De financiering van de activiteiten voor de contracttelers blijkt een moeilijk punt te zijn. De 3 C.L.O. staan afwijzend tegenover de gedachte hiervoor een bestemmingsheffing van het landbouwschap in te stellen. Over een en ander ontspon zich een gedach- tenwisseling, waarbij er sterk op werd aangedrongen zoveel mogelijk met de veilingen samen te werken. In zijn openingswoord gaf voorzitter B. Koole een overzicht van de situatie in de tuinbouw. De glastuinbouw heeft goede resultaten te zien gegeven, maar de volle-grondtuinbouw was niet steeds winstgevend. In de fruitteelt is het zaak met goede kwaliteit fruit te komen, de rest geeft slechts matige financiële re sultaten. De vooruitzichten van de af zet worden in „Groenten en Fruit" gun stig beoordeeld. In het algemeen gespro ken verdient een concentratie van vei lingen de aandacht. In Midden-Zeeland is concentratie echter niet wel mogelijk. De contracttelers zullen in hun eigen belang zoveel mogelijk moeten samen werken met de veilingen. Advertentie Als Zwarte Piet wat stuursig lijkt en dreigend naar de roede kijkt, neem dan meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit. De goeie ouwe met de baard is z'n gezelschap altijd waard. ouwe met de haard) en die goeie jonge met 't haardje) De ministers van economische za ken en van volkshuisvesting en bouwnijverheid hebben een prij zenbeschikking afgekondigd voor metselbakstenen. Tot het nemen van deze maatregel is besloten, om dat een groot aantal fabrikanten het prijsniveau heeft overschre den, waarmee het ministerie van economische zaken zich in begin van 1963 heeft kunnen verenigen. Het ministerie heeft destyds de vereni ging „De Nederlandse Baksteenindus trie" verzocht er met'de meeste klem bij alle betrokken fabrikanten op aan te dringen dit niveau niet te overschrijden. Ondanks het feit, dat de vereniging dit verzoek heeft opgevolgd werden vele afwijkingen van het genoemde prijsni veau geconstateerd. Het is gebleken, dat met name diverse niet bij de vereniging aangesloten fabrikanten zich niet aan het genoemde prijsniveau hebben gehou den. De prijzenbeschikking metselbakste nen 1963 houdt in, dat fabrikanten voor metselbakstenen geen hogere prijzen in rekening mogen brengen dan de prijzen, die golden op 1 no vember 1962, verminderd met 2,50 per 1000 stenen, dan wel de op 31 januari 1962 berekende prijzen. De minister van economische zaken heeft gisteren voorts een prijzenbeschik- De rechtbank in Utrecht heeft gister morgen de 18-jarige bediende J. H. E. D. uit Brussel veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 6 maanden met af trek van voorarrest. De jongeman die deze zomer als priester verkleed een zwerftocht door België, Frankryk en Nederland maakte, pleegde in ons land enkele diefstallen. Dat gebeurde op het laatste deel van zijn tocht. In Vlissingen logeerde hij een nacht in het St.-Josephziekenhuis. In Bergen op Zoom verbleef hij in een pas torie, waarbij hij zich voor witte pater uitgaf. In Bergen op Zoom nam hij een camera weg, een regenjas en een brevier. Een paar dagen later stal hij in Zeist een windjack, sigaren en wat geld en in Driebergen-Rijssenburg maakte hij zich met een kofferschrijf machine uit de voeten. De officier had tegen de pseudo-pries- ter een straf van acht maanden met aftrek geëist. king voor witwasserijen afgekondigd. De minister heeft deze maatregel moe ten nemen, omdat bij een groot aantal bedrijven prijsverhogingen waren ge constateerd, die niet in overeenstemming zijn met de spelregels van het prijsbe leid. Overleg met de federatie voor de was- industrie in Nederland, ten einde deze prijsverhogingen ongedaan te maken, heeft onvoldoende resultaat opgeleverd. De prijzenbeschikking witwasserijen schrijft voor, dat de prijzen niet hoger mogen zijn dan de prijzen die op 2 januari 1963 in rekening werden ge bracht. De overheid in West-Irian heeft de ont binding gelast van zes pro-Nederlandse politieke partijen en in het openbaar plechtig de „vrije Papoeaviag" laten verbranden. Dit gebeurde als een betui ging van trouw aan Indonesië, aldus meldde „Antara" uit Kota Baru. In een toespraak heeft de door de Indo nesiërs aangestelde gouverneur Bonay verklaard, dat het voor de bewoners van West-Irian „niet betamelijk" is, die vlag of andere „vrije Papoea"-symbolen in hun bezit te hebben. Een andere redenaar, Herman Wajoi, zei dat de vrije Papoeaviag in Den Haag is ontworpen door het lid van de voormalige Nieuw-Guinea-Raad, mr. De Rijke, „om de eenheid van het Indonesi sche volk te verbreken". De ontbonden partijen zijn de Partai Na- sional (Parna), de Democratische Volks partij, de Partai Papua Merdeka, het Comité National Papua, het Kongres Papua en het Front Nasional Papua. Bij de rijkspostspaarbank werd in no vember 1963 ingelegd 81,2 min. gld. en terugbetaald 82,4 min. gld., hetgeen een negatief spaarverschil opleverde van 1,2 min. gld. (vorige maand 4,3 min. en in november vorig jaar 10,9 min.). Het inleggerstegoed ultimo november bedroeg 3457,5 min. gld. (ultimo novem ber vorig jaar 3117,2 min.). Naar wordt meegedeeld, kunnen van 16 december af daartoe aangewezen divi dendbewijzen ter verwisseling in aande len van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) groot nominaal 500 worden aangeboden. Dit naar aanleiding van de door de raad van be stuur van de E.M.S. aan aandeelhouders verstrekte bonus van 100 procent in aandelen ten laste van de agio-reserve. Zoals bekend, delen de nieuwe aandelen ten volle in de resultaten over het boekjaar 1963 en volgende. Voor de nieuwe uit te reiken aandelen zal ter beurze van Amsterdam notering en dooreenleverbaarheid met de reeds ge noteerde aandelen E.M.S. worden aange vraagd. In verband met deze aanvraag zijn nominaal 20 min gewone aandelen onherroepelijk bij een bankiershuis ge deponeerd. (Men acht het niet uitgesloten dat de aandelen reeds vóór 16 december door- eenleverbaar zullen worden genoteerd. De stukken zullen dan, op basis van de koers van heden van circa 780, de helft of wel 390 procent noteren red. A.N. P.) Directie en commissarissen van Trico best N.V. te Best delen het volgende mede: De reorganisatie van de onderneming is nagenoeg voltooid. Zij begint thans geleidelijk invloed op de resultaten te hebben. De omzet ligt de laatste maan den niet onbeduidend boven de cijfers van 1962. Het herstel van de raltieve marktpositie in merkartikelen welke voor de rentabiliteit van de onder neming van overwegende betekenis is is echter slechts zeer geleidelijk moge lijk. Over het boekjaar 1963 zal nog een aanmerkelijk verlies worden geleden, dat echter voor een groot deel zijn oor zaak vindt in de afstoting en liquidatie van onrendabele activiteiten. Het ver lies over 1963 zal belangrijk minder zijn dan dat van het vorige jaar. De directie van Willem Smit Co's transformatorenfabriek N.V. te Nijme gen ziet de toekomst van de groep met vertrouwen tegemoet. De bedrijven zijn nog goed van opdrachten voorzien en de directie rekent op niet onbelangrijke rendementsverbeteringen. In de bedrijven zijn te zamen ruim 3200 medewerkers werkzaam. De personeels kosten zullen in 1963 naar schatting ruim 26 miljoen bedragen. HOUTHANDEL V.-H. VAN WESSEM EN CO. N.V. Houthandel v.-h. Van Wessem en Co heeft het boekjaar 1962-1963 afge sloten met een winst van 109.700 (v.j. ƒ116.462). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 procent uit te keren, en het resterende winstsaldo van 2206 over te brengen naar nieuwe rekening. Evenals voorgaande jaren is een bedrag van 25.000 toegevoegd aan de reserve voor prijsdaling. De drijvende bok van J. van den Akker uit Vlissingen moest er dinsdagmorgen aan te pas komen om de bietenkraan van de V.C.S. uit Dinteloord in Middel burg weer op de Loskade te zitten. Zo als gemeld viel de bietenkraan maan dagmiddag door nog onverklaarbare oorzaak voorover op het moment dat er een lading bieten van de wal naar het schip „Adrianto" uit Rotterdam werd overgebracht. Het gevaarte duikelde dwars over het schip heen en kwam nog voor een ge deelte in het water terecht. De kraan, die zo verwrongen werd dat hij voo verder gebruik niet meer hanteerbaa: werd geacht, stond binnen anderhalf uur op de kant. Monteurs demonteerden meteen de motoren aan de bietenkraan. De arbeidsinspectie heeft de zaak in on derzoek genomen. Nog voordat het Middelburgs Mu ziekkorps op stijlvolle wijze be gint aan de viering van zijn 150- jarig bestaan dat jubileum zal in 1965 een feit zijn wil de kort geleden onder voorzit terschap van de heer S. G. v. d. Paal gevormde commissie de muzikanten van het korps in nieuwe uniformen steken. En omdat het deze maand toch de cadeautjesperiode is, start de commissie op sinterkiaasdag a.s. donderdag dus met een inzamelingsactie onder het mot to „Adopteer een muzikant", waarbij men gelden wil inzame len voor in de eerste plaats nieu we uniformen en zo mogelijk ook nieuwe instrumenten. De uniformcommissie heeft besloten zich in eerste instantie te wenden tot het bedrijfsleven in Middelburg, dat mid dels een circulaire gezamenlijk ver zocht is en nog wordt het korps te „adopteren". Het gaat hier om 50 uniformen, terwijl met de gehele actie een bedrag yan 12.500 tot 15.000 gemoeid is. Hoewel dit een f->rs be drag genoemd kan worden zijn de heer Van der Paal en zijn medecom missieleden vrij optimistisch gestemd over de il'sultaten vr.n <e actie. Zou de commissie in haar verwachtin gen teleurgesteld worden dan wil men zich eveneens wenden tot de burgerij, particulieren en verenigingen. Maar in eerste instantie verwacht men toch de medewerking van het bedrijfsle ven. Het voorlopig ontwerp voor het nieuwe uniform gaat uit van twee kleuren: een donkerblauw jasje en een iets lichter blauwgekleurde oantalon met e n rode bies. De traditionele hoge "g is in het ontwerp vervangen een platte kraag. Ondanks deze moderne opzet van het uniform wil men toch zoveel moge lijk de traditionele punten van het oude uniform dat thans reeds een slordige vijftig jaar meegaat en zo goed als versleten is handhaven. Zo wordt de nieuwe platte pet uitge rust met de oude kokarde voor ceremoniële gelegenheden wil men een apart hoofddeksel aanschaffen terwijl ook de mouwbiezen, alsmede schouder- en kraaginsignes gehand haafd blijven. Voorts zijn er nog diverse nieuwe instru menten nodig. De tamboermaitre van de drumband van het Middel burgs Muziekkorps heeft een nieuwe sierbandelier nodig, terwijl de drum bandleden van betere draagbanden 'oor de troms moeten worden voor zien. De uniformcommissie wil er min of meer een soort „bliksemactie" van maken: liefst voor 1 januari van het a.s. nieuwe jaar zouden de leden wil len weten of zij op de steun van het Middelburgs bedrijfsleven kunnen re kenen. Met de vervaardiging van de uniformen is ongeveer een half jaar gemoeid. Als steunpunt heeft het „uniformfonds" het gironummer 9 2 2 9 6 bjj de Nutsspaarbank. De Duitse dochtermaatschappij van de Koninkiijke-Shell-groep (Deutsche Shell A.G.) heeft maandag in Ingolstadt bij München een nieuwe raffinaderij met een verwerkingscapaciteit van 2,5 mil joen ton ruwe olie per jaar officieel in gebruik gesteld. De raffinaderij is de eerste in Zuid- Duitsland, waar op het ogenblik nog dertien van dergelijke installaties voor verschillende maatschappijen in aan bouw zijn. De raffinage van olie in Zuid-Duitsland is economisch verantwoord geworden door de aanleg van z.g. „Zuid-Europese pijpleiding", via welke de ruwe olie van Marseille wordt aangevoerd naar Straatsburg en vandaar via vertakkin gen naar de betreffende plaatsen. Elf van de veertien toekomstige raffinade rijen zullen de ruwe olie via deze pijp leiding ontvangen. De internationale Rijnvaart had zich eind augustus nog niet hersteld van de terugslag tijdens de strenge vorstperio de aan het begin van dit jaar. Volgens gegevens van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam had men na de eerste acht maan den van 1963 bij Lobith namelijk een totaal aan goederen geregistreerd van 43 miljoen tonnen van 1000 kg, wat 6,3 miljoen ton of 12,9 procent minder was dan in dezelfde periode van 1962. Relatief het sterkst getroffen waren de havens van Rotterdam en Antwerpen. Het rechtstreekse Rijn/zee-verkeer toon de een toename. De daling over de ge hele linie kwam zowel tot uiting in het vervoer stroomopwaarts (28,8 min. ton tegen 32,0 min. ton vorig jaar) als dat in richting zee (14,4 min. ton tegen 17,4 min. ton). De Pan-American Airways en Trans World Airlines melden record verdien sten en winsten in de eerste negen maanden van 1963 in het derde kwar taal van dit jaar te hebben geboekt. Panam zegt in haar rapport dat de verdiensten in het derde kwartaal en de eerste negen maanden van dit jaar „de hoogste zijn die ooit door een lucht vaartmaatschappij zijn geboekt". Het netto-inkomen in de eerste negen maanden bedroeg 20.874.000 dollar of 3,29 dollar per aandeel. Dit was 9.271.000 dollar of 1,38 dollar meer dan in de overeenkomende periode van 1962. T.W.A. boekte een netto-inkomen van 12.013.000 dollar of 1,80 dollar per aan deel, hetgeen 19.000.000 dollar meer is ten opzichte van een netto-verlies van 7.293.000 dollar in de eerste negen maanden van verleden jaar. In een historisch, op het oecumenisch concilie voorgelezen, document heeft Eaus Paulus VI de bisschoppen nieuwe evoegdheden gegeven op het gebied van een reeks verschillende kwesties zoals gemengde huwelijken en het opdragen van missen in de openlucht. De concilie vaders hadden op uitnodiging vande paus reeds gestemd over een uitbreiding van hun bevoegdheden. In het document, dat de titel „Pastorale munus" heeft, is gewag gemaakt van 40 volmachten die de paus de bisschoppen op een permanente basis geeft. De aan de bisschoppen gegeven bevoegdheden hebben onder meer betrekking op het op dragen van missen in de buitenlucht en aan boord van schepen. De bischoppen hebben het permanente recht gekregen speciale dispenstatie te verlenen voor huwelijken tussen rooms- katholieken en niet-r.-k., een recht waarover zij tot dusver slechts op een tijdelijke basis beschikten. Paus Paulus de zesde heeft dinsdag een plechtigheid in de concilie-aula in de Sint-Pietersbasiliek geleid ter herden king van het concilie van Trente. Een vooraanstaand Frans geleerde en een Italiaanse professor in de rechtsweten schappen hebben op het tweede Vati caans concilie geschiedenis gemaakt. Jean Guitton van de „Académie Fran- gaise" en de Italiaan Vittorino Veronese waren de eerste leken die het woord voerden op het concilie. Quitton, filosoof en schrijver, is een erkend deskundige op het gebied van oecumenische kwes ties en het was speciaal op uitnodiging van de paus dat hij vandaag over dit onderwerp sprak. Sabu, de filmacteur die bekendheid ge noot om zijn rollen als Sabu de olifants jongen in een aantal oerwoudfilms, is maandag in Hollywood aan een hartaan val overleden. Hij was 39 jaar. De acteur, wiens volledige naam was Sabu Dastagir, werd in India geboren. Ontdekt door de Britse filmmaker sir Alexander Korda trad Sabu voor het eerst in een film op toen hij twaalf jaar oud was. Hij speelde onder meer in de films „Song of India", „Savage Drums", „Jungle book", en „Elephant boy". Sabu was gehuwd met de vroegere actrice Marilyn Cooper. Het echtpaar had twee kinderen. (Van onze Haagse redactie) Duitsland zal de materiële oor logsschade-claims integraal uitbe talen. Een desbetreffend wetsont werp is bij het Duitse parlement ingediend. Vooruitlopende op de aanvaarding van dit wetsontwerp, heeft het Duitse minis terie van financiën een beschikking uit gevaardigd, waarbij is bepaald dat voor lopig zij, die ouder zijn dan 50 jaar in de komende maanden een voorschot van 50 procent zullen ontvangen op het bedrag van de claim, dat nog niet tot uitbeta ling is gekomen. Een en ander betekent, dat Nederlan ders, die op groyd van het Bundessruck- erstattungsgesatz (B.R.E.G.) een mate riële oorlogsschadeuitkering van Duits land hebben gekregen in bepaalde geval len een nabetaling zullen ontvangen. Voor deze nabetaling komen zy in aanmerking, die een materiële scha declaim bij het Centraal Afwikke lingsbureau Duitse schadeuitkeringen „Cadsu" hadden ingediend tot een bedrag, dat hoger is dan 20.000 DM. Volgens de tot nu toe bestaande regeling werd een claim tot 20.000 mark inte graal uitgekeerd. Maar hogere bedragen niet, indien deze beneden 40.000 mrrk lagen. Claims boven 40.000 mark wer den voor de helft erkend. Onder invloed van de geallieerden is thans een wets ontwerp ingediend tot volledige betaling van de schadeclaims. Om misverstanden te vermyden zij er nog opgewezen, dat deze betaling niets te maken heeft met de schadevergoeding die krachtens het Nederlands-Duits ver drag wordt gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4