GEEN SALARISVERBETERING VOOR JONGE ONDERWIJZERS Tweede tv.-net pas eind 1964 in gebruik DE NIEUWE ELISABETH BAS 'STABIEL' 22 ct. Ernstige financiële crisis bij defensie Minister Bot kon niets doen Ambtenarenorganisaties hebben het overleg getorpedeerd Installaties gereed, maar DRIE SCHIPPERS OVERLEEFDEN HACHELIJK AVONTUUR OP HET IJ K.L.M.-machine landde met een geblokkeerd wiel Studieloon 0. k. en w.-stijl RUSLAND EIST STAPPEN TEGEN ZUID-AFRÏKA Invaliditeitsrente thans uitgebreid Mammoetwet Onderwijs 15-jarigen Omroepen hebben geen personeel en geen programma s Volgend jaar minder herhalingsoefeningen V.N. aanvaarden resolutie over Portugees Afrika Vergunning voor loonsverhoging van 5 procent Inderdaad stabiel in- z n verfijnde smaak en geur! iedere doos „Stabiel'' bevat een fraaie sigarenband in groot formaat met een reproductie van schilderijen van Ferdinand Bol Radio Veronica Hoofdverdachte Britse treinroof gearresteerd REDDING OP HET NIPPERTJE Twee dekschuiten kapseisden door schuivende lading Kernwapens Aflossing van de wacht in Caracas Lading REGERING STELT PRIJS' VOOR KINDERBOEK IN Soldij LOTERIJWET OYERTREDEN DOOR POSTORDERBEDRIJF? WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S (Van onze parlementaire redacteur). Het is de regering op dit ogenblik niet mogelijk om voor enige groep overheidspersoneel persoonlijke salarisverbeteringen door te voeren. Dit betekent dat er geen verbetering komt in de salarissen van de jonge onderwijzers. Evenmin is een inkorting van de salarisschaal bij het lager onderwijs, dus een verbetering voor alle onderwijzers, te verwachten. Minister Bot heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld toen hij antwoordde op de vragen die hem vorige week waren gesteld tijdens de behandeling van de begroting 1964 van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Minister Bot schoof de schuld op de meerderheid van de ambtena ren-organisaties, die tijdens het georganiseerd overleg met de mi nister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, over de overheidssala- rissen een voorstel van de rege ring, dat beoogde de lagere sala rissen op te trekken uit het zgn. trendfonds, hebben afgewezen. De minister liet uitkomen dat hij wel iets voor de jongere onderwijzers had willen doen. Hij zei tenminste „dat hij al met zijn ambtgenoot van binnenland se zaken in overleg was getreden". De minister antwoordde eveneens negatief op de verzoeken om verhoging van de salarissen van de leraren in de expres sievakken van de conciërges van v.h.m.o.-scholen, van de inspecteurs van het middelbaar onderwijs, enz. zonderingen op deze regel. De kamer leden luisterden nauwelijks en waren in druk onderling gesprek. De minister zei dat de mens van de toe komst zelfstandiger zal moeten kunnen beslissen. Het onderwijs moet daartoe worden omgebogen. Ook hoopte hij de sinds jaren slepende materie van de lerarenopleiding te kunnen oplossen. Aan de lerarenorganisaties zal op kor te termijn een schema van vraagpunten worden voorgelegd, welke als prakti sche gespreksbasis kan dienen. Een concreet, zij het negatief, geluid liet de minister voorts horen toen hij zich vierkant opstelde tegen de gedachte van een studieloon. „Ik wil het niet invoeren en ook geen onder zoek naar de mogelijkheden en wen selijkheden ervan, instellen". De mi nister zei dat een studieloon behalve principieel niet gewenst, ook finan cieel onmogelijk is. Het zou honder den miljoenen gaan kosten, want het studieloon zou niet alleen gegeven moeten worden aan de universiteits studenten, maar ook aan de stude rende aan technische middelbare scholen, e.d. Minister Bot vond dat niet verder moet worden gegaan dan het verlenen van studiebeurzen en renteloze voorschotten; 33 procent van de studenten studeert met financiële hulp van de overheid. De ouders hebben het voordeel van de kin derbijslag, de kinderaftrekmogelijkheid en de belastingaftrek wegens studiekos ten. Bovendien zijn de directe studiekos ten in Nederland gering. Minister Bot stelde dat ieder die studeren wil, op de ze manier studeren kan. Minister Bot sprak twee uur. Zijn toe spraak stond letter voor letter op schrift. Er werd op zijn departement maandag om twaalf uur middernacht nog aan gewerkt. Duidelijk was dat de minister, die geen onderwijsdeskundige is, volop gebruik had gemaakt van de concept-antwoorden van zijn ambtena ren. In de typische o.k. en w.-stijl werd zodoende op vrijwel geen enkele vraag een concreet antwoord gegeven. De ant woorden op de vragen over de salaris sen en over het studieloon waren uit- Rusland heeft zich gisteren in de Vei ligheidsraad uitgesproken voor forse maatregelen tegen Zuid-Afrika, die dat land zouden dwingen zijn apartheidspo litiek op te geven. De Russische afgevaardigde Nikolai T. Federenko verzette zich tegen het com promisvoorstel van Noorwegen om voor lopig nog slechts een embargo op stra tegische goederen uit te vaardigen en deskundigen van de V.N. een studie van de apartheidspolitiek te laten maken. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft zich gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met een verbetering van de interimwet invaliditeitsrentetrekkers. Het invaliditeitscriterium wordt ver laagd. Om voor een invaliditeitsrente in aanmerking te komen, zal men niet meer voor 66 2'3 procent arbeidsonge schikt moeten zijn, maar voor 55 pet. Op vrije invaliditeitsrenten krachtens een particuliere verzekering, kan voortaan een bijslag worden verleend. In de kring van bijslaggerechtigden zijn voorts op genomen de personen, die tijdens de wer kingsduur van de interimwet invalide worden en wier loon de voor de huidige invaliditeitswet geldende loongrens over schrijdt. In totaal kosten de verbeterin gen 25 miljoen oer jaar. Staatssecretaris Grosheide antwoord de o.a. op de opmerkingen die ge maakt waren over het, door de open bare onderwijswereld zo omstreden voorstel van de commissie-De Roos over de oprichting door gemeente besturen van openbare middelbare scholen buiten het scholenplan van het rijk om. De staatssecretaris her innerde eraan dat de commissie-De Roos de opdracht had „om de gevoe lens van onbehagen bij het openbaar onderwijs inzake dit onderdeel van de mammoetwet tot een oplossing te brengen". Dit is dus kennelijk niet gelukt. De heer Grosheide beloofde de zaak nog eens te bespreken in de vaste commis sie uit de Tweede Kamer voor o.k. en w.-zaken. „Maar er is geen oplossing te vinden als men strak wenst vast te houden en aan de planprocedure, en aan de gemeentelijke autonomie, en aan de financiële gelijkstellingen tussen openbaar en bijzonder onderwijs, en aan de vrijheid van stichting van bijzondere scholen. „Men kan niet alles tegelijk hebben", waarschuwde hij. De staatssecretaris deelde mee dat alles er op is gericht de mammoetwet, dus de nieuwe organisatievorm van het mid delbaar onderwijs, op 1 september 1968 in werking te doen treden. De eerstko mende jaren wordt met de nieuwe schooltypen geëxperimenteerd en wordt met het georganiseerde onderwijsleven „in zijn horizontale en zijn verticale or ganisatievormen, of wel met de balken en de zuilen" overleg gepleegd over de feitelijke uitwerking van de mammoet wet. Ten slotte zij nog vernield dat de staats secretaris meedeelde dat de regering „terughoudendheid betracht inzake de datum van invoering van de partiële (gedeeltelijke) leer- en vorniingsplicht van vijftienjarigen". Het gaat om 24.000 jongens en 47.000 meisjes. Een verdub belde onderwijscapaciteit is nodig om deze leerlingen op te vangen. (Van onze parlementaire redacteur). Minister Bot van o., k. en w. heeft gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld dat dank zij een technische meevaller de t.v.-zender te Lopik reeds nu, in plaats van in april van het volgende jaar, met een tweede net vrijwel het hele land kan berei ken. De omroepverenigingen, die het tweede net voorlopig krijgen toegewezen, kunnen echter niet eerder dan in oktober van het vol gend jaar beginnen met het uitzen den van hun tweede programma's, aldus de minister, omdat het aan trekken van nieuw personeel en de technische en programmatische voorbereidingen de nodige tijd ver gen. Bovendien zijn er de zomermaanden. De omroepverenigingen zouden in de knel komen wanneer zij vlak voor de vakantietijd van hun medewerkers met het tweede t.v.-net begonnen. De minister adviseerde dat de bezitters van t.v.-toestellen intussen maar wel moeten beginnen mgt het laten ombou wen van hun t.v.-toestellen, want an ders komt er volgend jaar zomer een opeenhoping van werk bij de reparateurs en ombouwers van t.v.-toestellen. Over de definitieve bezetting van het tweede t.v.-net moet, zoals bekend, de zgn. pacificatiecommissie binnen twee jaar advies gaan uitbrengen. Minister Bot hoopte deze commissie op korte termijn te kunnen samen stellen (oorspronkelijk zou zij er per 15 oktober jl. zijn - red.). Behalve de voorzitters van de kamerfracties der grote partijen, dè vertegenwoor digers van de gegadigden voor een commerciële t.v.-zender en de verte genwoordigers van de bestaande omroepen, zal minister Bot in de commissie tevens „enkele buiten staanders met gezag op gebied van de cultuur" opnemen. Mevrouw Van Someren (v.v.d.) had hierom ge vraagd. Vorige week had de heer Kleywegt (p. v.d.a.) gezegd dat hij de instelling van de pacificatiecommissie overbodig vond. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich immers tegen commerciële t.v. uitgesproken. „In de democratie luistert de meerderheid naar de minder heid, maar legt de minderheid zich neer bij een eenmaal genomen meerderheids besluit". Minister Bot antwoordde thans dat de regering ingevolge het akkoord- Wassenaar, waarop de huidige rege ringspartijen elkaar hebben gevonden, verder wil gaan in het horen van de minderheid. Verder dus dan de heer Kleywegt in een democratie noodzake lijk vindt. Bovendien: er staat een nieu we regering tegenover een nieuwe Ka mer. De heer Kleywegt reageerde op sprong. „Ik ben bereid onmiddellijk een motie in te dienen waarin ook de Kamer zich kan uitspreken tegen de commerciële televisie", zei hij. Mevrouw Van Someren, met schrik in haar stem: „meent U dat echt?" De heer Kleywegt: „ik zeg alleen dat ik be reid zou zijn". De oorspronkelijk voor het volgend jaar geplande herhalingsoefeningen zullen worden beperkt. Minister De Jong van defensie die dit in een speciale nota van wijzigingen op zijn begroting aan de Tweede Kamer meedeelt, hoopt op deze wijze tot een beperking der uitgaven in de exploitatiesector te komen. Door deze maatregel wordt voor een be drag van 5 miljoen bezuinigd. De ver korting van de eerste oefening (Ondas) levert een besparing van 8 miljoen op. Bovendien ligt het in het voornemen om in plaats van een aantal gehuwde dienst plichtigen, ongehuwde dienstplichtigen ter inlijving op te roepen, waardoor 2,5 miljoen wordt bespaard. De minister geeft in zijn nota tevens een overzicht van de totale verplichtingen, die aan het einde van 1964 nog zullen resteren. Opmerkelijk is het hoge cijfer voor de marine, namelijk 586 miljoen, tegenover 150 miljoen voor de land macht en 265 miljoen voor de lucht macht. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft met 91 tegen twee stem men, bij elf onthoudingen, een door de beheerschapsraad aan haar voorgelegde resolutie aanvaard, waarin de Veilig heidsraad wordt verzocht „onverwijld stappen te nemen, opdat zijn besluiten ten aanzien van de Portugese gebieden in Afrika worden uitgevoerd". In deze besluiten heeft de raad aange drongen op het verlenen van het recht tot zelfbeschikking aan de bewoners der betrokken gebieden, „opdat deze onaf hankelijk kunnen worden". Men verwacht in V.N.-kringen dat de Veiligheidsraad het vraagstuk der Por tugese Afrikaanse bezittingen in behan deling zal nemen, zodra hij gereed is met de bespreking van het probleem der Zuidafrikaanse politiek van gescheiden rassenontwikkeling. Vermoedelijk zal dit donderdag of vrijdag a.s. het geval zijn. Het college van rijksbemiddelaars heeft bij beschikking van 29 november, welke is opgenomen in de staatscourant van gisteren, bepaald dat het met ingang van 1 januari aanstaande zonder voor afgaande toestemming van de Stichting van den Arbeid geoorloofd is het rech tens geldende in geld genoten loon te verhogen met maximaal 5 procent. Onder het in geld genoten loon wordt verstaan vast tijdloon, garantieloon, ta- riefverdienste, produktiepremies en an dere met de arbeid of met de prestatie of produktie rechtstreeks verband hou dende loonsbestanddelen (met uitzonde ring van de verhoging ingevolge deze vergunning) doch niet de compensatie bijslagen huurverhoging 1960 en 1962, extra uitkeringen, vakantiebijslag, winstuitkeringen en dergelijke. 9 De Argentijnse regering heeft het ver schijningsverbod voor een aantal communis tische geschriften, waaronder het Castroge- zinde weekblad Che, opgeheven. Het heeft gegolden sedert 1961. De overheid heeft voorts machtiging gegeven tot heropening van een communistisch centrum voor medi sche studenten, dat in 1953 is gesloten. tAdvertentie) ."VJrV, y? Mc "\V AV v i Air*'* '"V"** SrM'Stè» -i; sta?m sage Minister Bot deelde mee dat hij op het zelfde standpunt staat als de vorige re gering en dat de C.P.N. derhalve geen zendtijd krijgt op radio en t.v. Over Radio Veronica zei hij dat eerst het resultaat moet worden afgewacht van het internationale overleg in Straats burg inzake een Europese conventie te gen zenders als Veronica. Scotland Yard heeft gistermiddag een van de hoofdverdachten van de trein roof bij Cheddington in augustus van dit jaar gearresteerd. Het is de antiquair John Thomas Daly (31), naar wie de oolitie al maanden heeft gezocht. Daly werd aangehouden op Eaton Square in Londen in de dure Belgravia wijk waar vele buitenlandse ambassades zijn gevestigd. Hij is na zijn aanhouding onmiddellijk overgebracht naar Aylesbury in Buc kinghamshire om te worden onder vraagd. Bij de treinroof die op 8 augustus plaats vond gingen de overvallers er van door met 25 miljoen gulden, die werden ver voerd door de posttrein van Edinburgh naar Londen. De Britse politie zoekt nu nog naar Roy James (28), bijgenaamd de „wezel", Ro nald Edwards (32), diens vrouw June Rose Erwards (31) en Bruce Richard Reynolds (4T). Daly was de twintigste persoon die werd gearresteerd in verband met de trein roof in Cheddington. Slot van pagina 1 we structuur van het ministerie van de fensie. Over de keuze van zijn staats secretarissen zegt de minister, dat hij een combinatie heeft gezocht van des kundigheid en politieke ervaring. Hy heeft echter de deskundigheid laten pre valeren gezien de ernstige financiële cri sis waarvoor hij gesteld werd. Hij was dringend verlegen om medewerkers, die zonder een langdurige inwerkperiode be slissingen kunnen nemen. „De liquida tiepositie en prioriteitsstelling is zoda nig ernstig, dat primair deskundig toe zicht nodig is". Het instellen van „horizontale" staats secretarissen, dus voor personeels- en materieelaangelegenheden, acht hij on gewenst, omdat deze bewindslieden de problemen niet in hun totaliteit kunnen overzien. Daardoor zouden een groot aantal politieke beslissingen in feite genomen worden door de géén politieke verantwoordelijkheid dragende chefs van staven. Drie Amsterdamse schippers heb ben gisterochtend een uiterst hachelijk avontuur beleefd, toen twee dekschuiten waarmee zij over het IJ voeren omsloegen. De schippers konden zich slechts op het allerlaatste mo- KWAAD VIEL MEE Artsen constateerden in 1887 bij de toen 25-jarige Schot Francis Mathison een ernstige hartkwaal en waarschuwden hem, zich vooral zeer rustig te houden wilde hij nog wat langer leven. Mathison heeft deze waarschuwing kennelijk wel ter harte genomen, want zaterdag vier de hij zijn 101-ste verjaardag in uit stekende gezondheid. Of zouden de art sen zich destijds vergist hebben? WIE LUST ER NOG EEN STUKJE De Noord-Franse stad Maubeuge stond zaterdag in het teken van de bloedworst. Daar werd namelijk weer de jaarlijkse wedstrijd in het bloedworst-eten gehou den. De voorronden namen de gehele dag in beslag, waarna de „gelukkigen" die zich daar doorheen hadden weten te eten, 's avonds voor de finale moesten aantreden. In de afdeling „snelheid" was mevrouw Paulette Joly onbetwist de beste. Zij verzwolg in 2 minuten en 45 seconden vijftig centimeter van de heus niet dunne worst. Wat de „totale con sumptie" betreft kon niemand op tegen een zekere Daniel Bozzini, die onder de luide aanmoedigingen van het publiek in een halfuur tijd liefst 2 meter en 53 cen timeter naar binnen sloeg, een prestatie die nog niet eerder* was verricht. Of hij de eerste tijd nog bloedworst op zijn brood wil hebben valt te betwijfelen. Een uit Neurenberg en Frankfort ko mende Viscount-lijnmachine van de K.L.M., de „Louis Bleriot", heeft gister middag op Schiphol een perfecte lan ding gemaakt, hoewel een van de 6 wielen van het landingsgestel geblok keerd was. In overleg met de verkeerstoren werd voor deze landing de 3300 meter lange baan 01-19 uitgekozen, waarover giste ren een zijwind joeg. De druk van deze zijwind nivelleerde ongeveer de rem mende werking van het ene, aan de rechterzijde van het landingsgestel ge blokkeerde wiel. Bovendien wist gezag voerder Van Veen door uitsluitend bij te remmen op de twee wielen aan de lin kerzijde wegslippen van de baan geheel te voorkomen. Aan de hand van de controlelampjes had hij nog in de lucht het defect ont dekt en er de verkeerstoren van in ken nis gesteld. Voor alle zekerheid werd alarm gegeven, doch het gevaar was blijkbaar zo gering, dat de passagiers er onkundig van werden gelaten. Zij hoorden pas van de moeilijkheden, toen de machine op de baan tot stilstand was gekomen. Normaal taxiën was met het geblok keerde wiel echter bezwaarlijk, zodat de passagiers op de baan moesten uit stappen, en vandaar per bus naar de aankomsthal werden gereden. De Viscount werd korte tijd later naar een hangar gesleept. Nu is bekend geworden, dat de En gelse prinses Margaret in verwach ting is, is het aantal te venvachten blijde gebeurtenissen in de Engelse koninklijke familie gestegen tot vier. Prinses Alexandrü van Kent, getrouwd met Angus Ogilvy (links boven) venvacht begin volgend jaar haar eerste kindje; koningin Eli zabeth rechtsbovenverwacht dan haar vierde, de hertogin van Kent linksonderhoopt begin volgend jaar het leven te schenken aan haar tweede kind en prinses Margaret (rechtsonder) zal eind april van het volgend jaar het leven schenken aan haar tweede. ment redden door tussen de twee kapseizende schepen in het ijskoude water te springen. De 46-jarige D. Koster werd daarbij aan het hoofd gewond en raakte bewuste loos. Zijn twee collega's, de eveneens 46-jarige A. Veenstra en de 27-jarige A. Kuijper, konden hem echter drij vende houden. De sleepboot die de dekschuiten op sleep had, kon de jongste van hei drietal aan boord -'cmen, de andere twee werden door een toevallig vlak bij de Elaats van liet ongeluk rondvarend ootje van de havendienst opgepikt. Het ongeluk gebeurde gisterochtend om streeks tien uur. Een sleepboot van de N.V. Havenmaatschappij Smulling te Amsterdam was met vier dek schuiten onderweg van de IJhaven naar de Hoogovens te IJmuiden. De eerste twee dekschuiten lagen naast elkaar, één ervan was geheel beladen met vuurvaste stenen, de andere, een motordekschuit was half beladen met cement en klei. De achterste twee dekschuiten waren onbeladen. Het gevaar dat er bij de verticale orga nisatie een zekere divergentie tussen de drie krijgsmachtdelen kan optreden, acht de minister voldoende ondervangen door de sterke horizontale bindingen, zoals in het comité van de verenigde chefs van staven, de personeel- en de materiaalraad, waarin alle topfunctiona rissen gezamenlijk zitting hebben. Het Wereldgebeuren Het geluid van fluitende kogels, knal lende pistolen en knetterende ma" chinegeweren vormde de achter grondmuziek bij de zondag in Venezuela gehouden verkiezingen. Een weinig aan trekkelijk concert, maar toch lieten wei nige Venezolanen zich er door weerhou den naar de stembus te gaan. Vijfenne gentig procent van de kiesgerechtigden fs opgekomen. Bij verkiezingen onder normale omstandigheden zou dat reeds een verbluffend groot aantal zijn, al thans voor een Zuidamerikaans land, waar het analfabetisme nog steeds n*et helemaal is uitgegroeid en waar m het binnenland het politieke onbenul groot is. Vijfennegentig procent is daarom een indrukwekkend aantal, een demonstra tie zou men bijna zeggen, want hoe is anders deze overweldigende opkomst te verklaren De bevolking heeft de terro risten blijkbaar een duidelijk en ver nietigend antwoord willen geven op hun geweldadige acties, die hoe langer hoe meer slachtoffers gingen eisen. De laat ste verkiezingsdagen waren ca zestig po litiemannen gedood bij botsingen met gewapende terroristen van de Castro- clan. Door massaal naar de stembus te gaan heeft de Venezolaanse bevolking deze communistische en semi-communis- tische guerilla's een grotere slag toege bracht dan het leger en de politie geza menlijk dan het leger kunnen doen. Voor de huidige regering houdt de uitslag bovendien een goedkeuring van haar be leid in, want de door president Betan- court gesteunde kandidaat behaalde een overweldigende meerderheid, terwijl de qua stemmenta! op de tweede plaats komende politicus de Christelijk Sociale Partij vertegenwoordigde, die de afgelo pen jaren met de Democratische Volks partij van Romulo Betancourt het land heeft geregeerd. Daar beide partijen zich altijd fel te weer hebben gesteld te gen de infiltratiepogingen der commu nisten, betekent deze uitslag, dat aan de aanhangers van Castro een zware slag is toegebracht. De nieuwe president van Venezuela, de jurist en politicus-van-het-vak Raul Leoni, 58, gehuwd en vijf kinderen, is een oude medewerker van de nu aftre dende president Betancourt. Zij kennen elkaar reeds sinds hun jeugd, toen zij samen de Accion Democratica stichtten, een linkse beweging van stu denten, ambtenaren en intellectuelen, die in heel Zuid-Amerika haar vertakkingen had. Zo was de onlangs afgezette leider van de Dominicaanse Republiek, Juan Bosch, een geestverwant van de leden der Accion Democratica en een figuur als Fidel Castro, die veel jonger is dan Betancourt en Leoni, was in zijn jeugd een groot bewonderaar van deze politici. Maar de Accion Democratica maakte een unieke ontwikkeling door. Zij be streed dictators zonder pardon en met de meest drastische methoden, haar lei ders werden voortdurend vervolgd, zij werden gevangengezet en geëxecuteerd, Betancourt en Leoni bijvoorbeeld leef den jarenlang in ballingschap en toch veranderde deze beweging van een fel- linkse ondergrondse organisatie in een partij met gematigde politieke denk beelden, die op een gegeven tijdstip zelfs - „""VI, erkenning- verkreg en deel "ine nemen 11 er thans nog niet over beschik- erkenning verkreegen aeei „ing nemen J aan hot locralo rvrvl i f t cilr qfip! F)p A rr-irvn In zijn antwoord op vragen van de Kamer zegt de minister o.m. dat elk van de krijgsmachtdelen, voorzover zij ken, In de toekomst met tactische nucleaire wapens worden uitgerust. De aflevering van het A.M.X.-materiaal zal een vertraging ondervinden van en kele maanden. Enkele componenten (la gers en trekassen) van de reeds afgele verde voertuigen vertonen gelijktijdig gebreken. Dit resulteerde in een abnor maal hoog reparatieaanbod, waardoor de voorraad reservedelen snel uitgeput raakte. De mankementen vallen volledig onder de garantiebbepalingen. Het is op het ogenblik niet alleen de af levering van het materieel, dat de me chanisatie van de landmacht vertraagt, 00lc, aa5 geschoold personeel overgenomen met de belofte, dat hij de- werkt belemmerend. ze vijanden van Venezuela hardhandig Het onderdeeiaanvullmgssysteem (O.N.zaj aanpakken. D.A.S.), dat reeds bij de cavalerie is i ingevoerd en het mogelijk maakt de XT werkelijke diensttijd tot 18 of 20 maan- 1\| aan het legale politieke spel. De Accion Democratica evolueerde naar een cen trumpartij al bleef zij zich beschouwen als een echte volkspartij, die op de bres staat voor de belangen van de gewone man. Deze ontwikkeling werd vreemd genoeg meegemaakt door niet-Venezolaanse po litici zoals Juan Bosch, maar de jonge bewonderaar Fidel Castro ging niet mee. Steeds groter werd de afstand tussen zijn denkbeelden en die van de oude re volutionairen. Thans zijn Betancourt en Castro gezworen vijanden en Raul Leoni heeft in de strijd tegen Castro's sluip schutters en saboteurs het commando iemand twijfelt eraan of Leoni zal woord houden. Hij heeft heel weinig beloofd tijdens de verkiezingscam pagne. Alleen dat hij de politieke lijn van de regering-Betancourt zou door- Toen de sleep het „steenen hoofd" pas seerde, begon de lading vuurvaste stenen plotseling te schuiven, met als gevolg dat de dekschuit waarop deze stenen lagen, begon te kapseizen. De kapitein van de sleepboot, P. Anker, zag het gevaar voor de drie mannen die zich in het stuurhuis op de motor- dekschuit bevonden. Toen hij de mannen waarschuwde, be gon ook de dekschuit waarop zij ston den al om te slaan: deze schuit werd meegezogen door de eerste. De man nen konden het stuurhuis alleen ver laten via een deur die aan de binnen kant lag, zodat zij vanuit het stuur huis al bijna in het water stapten. Tussen de twee kapseizende schepen in, sprongen zij te water. Onmiddel lijk na hun gelukkige redding wer den de schippers overgebracht naar het binnengasthuis. Alleen de gewon de D. Koster moest daar ter verple ging achterblijven, de twee anderen konden, hoewel geheel overstuur, huiswaarts keren (Van onze parlementaire redacteur). Er komt naast de P. C. Hooftprijs voor de literatuur een driejaarlijkse staats prijs voor het kinderboek ter onderschei ding van het gehele oeuvre van vooraan staande schrijvers van kinderboeken, al dus een mededeling van de staatssecre taris voor de kunsten, drs. Van de Laar, gisteravond gedaan in de Tweede Ka mer. De regering is namelijk ook ge ïnteresseerd in wat op dit gebied van de culturele sector gebeurt, zo zei de be windsman. De door zo veel kamerleden bepleite verhoging van de subsidie aan het Ne derlands Danstheater noemde de staats secretaris in eerste instantie een zaak va.n Den Haag. Deze gemeente is bij de ballethergroepering, enkele jaren gele den, nu eenmaal een bijzondere binding met het Nederlands Danstheater aange gaan. De staatssecretaris erkende ove rigens dat een verruiming van de finan ciële middelen van het Nederlands Dans theater wel wenselijk zou zijn. tanks ter vervanging van de Centurion in 1967 is nog niet gemaakt. De betref fende studies bevinden zich echter in een „gevorderd stadium". Het Hawk-materieel voor het eerste ba taljon dat met deze raketten (in Duits land) zou worden uitgerust, zal niet, zoals verwacht omstreeks de jaarwis seling worden afgeleverd, maar drie maanden later. den terug te brengen wordt in februa ri eveneens ingevoerd bij de infanterie, artillerie en genie. Door het O.N.D.A.S. wordt een jaarlijkse besparing van 8! trekken en° dat°hij zich "geen rust "zou miljoen verkregen. gunnen voor de normale toestand in het De keuze voor nieuwe middelzware land zal zijn hersteld. Geen woord sprak 'hij over zijn medekandidaten. Hij tracht te hen niet zwart te maken, beloofde ook niet meer dan zij, maar wel sprak hij vernietigend over de communistische terroristen. Hij deed een beroep op de bewoners van het platteland om zich niet door de communisten te laten intimideren, om hen geen steun te geven, wanneer zij uit hun schuilplaatsen in de bergen zouden komen en voedsel en kleding opeisen. „Wij zijn een partij van het volk. Onze traditionele kracht is altijd gekomen van het platteland", zei hij een beroep doend op het sentiment van de boeren bevolking en speculerend op het gevoel voor traditie, dat de van huis behouden de plattelanders nog altijd kenmerkt. Het antwoord dat Leoni met zijn een voudige en recht-door-zeegaande optre den afdwong was verbluffend. Of het de boeren in de bergstreken altijd zo ge makkelijk zal afgaan om zich tegen de terreurbenden te verzetten is een andere zaak. Daarvoor zal Leoni op zijn beurt steun moeten geven, door het platteland veiliger te maken dan het thans is. Verhoging van de soldijen wordt thans n|et overwogen, aangezien de kosten die uit de soldijen dienen te worden bestre den sedert de laatste verhoging niet noemenswaard zijn gestegen. De minis ter blijft de prijsontwikkeling echter nauwlettend volgen. De rechtbank in Utrecht heeft zich gis teren langdurig beziggehouden met de zaak-N.V. Wehkamp. Dit postorderbe drijf werd verweten in de eerste maan den van het vorig jaar in strijd met de loterijwet te hebben gehandeld. In eerste instantie heeft de kantonrech ter de N.V. dit voorjaar veroordeeld tot tweemaal een boete van 20. De officier van justitie, mr. G. C. van de Berg tekende tegen deze uitspraak appel aan, omdat hij in deze zaak een uitspraak op hoog niveau verlangde. De feiten zijn deze: in het begin van het vorig jaar ging het postorderbedrijf er toe over om het zogenaamde koopdenk spel „safe" te organiseren. Men kon aan het spel deelnemen met kaarten die 1,20 per stuk kostten. Op deze kaarten kon men voor een waarde van ƒ1.een bestelling bij Wehkamp doen. Het spel bestond uit een wekelijkse op gave van twaalf onvoltooide zinnen, deze moesten gecompleteerd worden met 1 woorden, die waren aangegeven. Men had de keus uit twee woorden, tevens bestond de mogelijkheid dat beide woor- j den goed waren. De winnaar van de eer-1 ste prijs kreeg 1000.en er waren voorts prijzen in goederen. De N.V. zette de actie stop op de 27ste april 1962. Toen was gebleken dat het spel in financieel opzicht allesbehalve een succes was. Nauwelijks een week la ter verscheen het eerste proces-verbaal in deze zaak. In de zeven pagina's beslaande dagvaar-1 ding stelde de officier van justitie, dat de deelnemers geen overwegende in vloed konden uitoefenen op het resultaat van het spel, waardoor de puzzel het karakter van een loterij kreeg. De offi cier vond de opgaven die van weten schappelijke of taalkundige aard waren, dan wel uit beredeneringsvragen beston den van een dergelijk specialistisch gehalte, dat zij voor de gemiddelde deel nemer niet waren op te lossen dan na tijdrovend speurwerk. De gemachtigde van de N.V. bestreed dit. De rechtbank zal op 17 december vonnis wijzen. Het „parlement" van leerlingen van de Zweedse middelbare scholen, bestaande uit 250 afgevaardigden uit het gehele land. komt volgend jaar weer bijeen om te praten over verlangens als vrije zaterdag gedurende het gehele jaar. gelijke gvmnastiekopleiding voor jongens en meisjes en kosteloze verstrek king van schoolboeken. Wellicht zal Leoni die evenals Be tancourt voor een goede verstand houding met de buurlanden en bo venal met de Verenigde Staten is tóch nog een beroep doen op de hulp van de Organisatie van Amerikaanse Staten. Enkele bij deze aangesloten landen heb ben in het verleden al militaire steun aangeboden. Mogelijk ook zal Leoni con tact zoeken met president Johnson, die veel belang hecht aan een sterk anti communistische Zuid-Amerika. In Washington zal Leoni dan vast een goe de indruk maken door zijn kalme waar digheid, zijn gereserveerd optreden en zijn afkeer van overdrijving. Hij is in zijn werk namelijk uiterst zakelijk, ook al kan hij in privé bijzonder spontaan zijn. Want Leoni is en blijft de tempera mentvolle Zuidamerikaan, dol op dansen en een liefhebber van Schotse whisky, die alleen het roken twee jaar geleden i heeft opgegeven. EX-PRESIDENT BETANCOURT ...opgevolgd door oude vriend... Advertentie Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3