Waterleidingmij aansprakelijk voor schade van buisbreuk in Tholen Thoolse poliogevallen door medici besproken RANDY SPECIAL Kabelbaan Grevelingen experimenteert nu Proef met „stortsteenschuiver" VERKOUDHEID coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex Zeeuwse ALMANAK Huisbezoek aan ouders, die de inenting weigeren WEINIG KANS OP CHR. H.B.S. IN AXEL VIEUX OOK VRAGEN OVER POLIO IN KAMER BRESKENSE JACHTWERF MOET L00DS-IN-AANB0UW AFBREKEN EXAMENS het unieke 2-laagstablet ƒ4. verdrijft verkoudheid radicaal oim VERWACHT... a G.S. beslissen in geschil: DIJKAFSCHUIVING STADSWAL Geen partij Amerikaanse straaljager in moeilijkheden boven Zeeland SAWEJVIA hv Manisch JONGETJE VAN 2,5 JAAR BESMET Materiële schade bij botsing met auto's Hoogleraar 30 f Huisbezoek Angst wint Weer naar h.b.s. OUD-VLISSINGER LECTOR AAN UNIVERSITEIT VAN MUNSTER Vijftiende eeuwse gouden munten in Sluis opgegraven Past niet in heropbouwplan Aan de haven is nog geen plaats Berging lading „Martin Bakke" vordert goed Ambtsaanvaarding prof. Stemerding Nu weer hardop Antwoord minister over situatie op Westerschelde ouderwets èn overbodig! De moderne mens gebruikt PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 DECEMBER 1983 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben uitspraak gedaan in het geschil tussen het waterschap Tholen en de N.V. Wa terleidingmaatschappij Tholen. De vraag waar het waterschap en de waterleiding maatschappij het niet over eens konden worden was wie de kosten moest betalen van het herstel van de stadswal te Tho len, waar een dijkafschuiving had plaats gevonden doordat een waterleidingbuis was gesprongen. Gedeputeerde Staten besloten de waterleidingmaatschappij aansprakelijk te stellen voor de schade en voor de kosten van het herstel van de schade veroorzaakt door de dijkaf schuiving. De breuk van de waterleidingbuis is hoogstwaarschijnlijk ontstaan tussen vrijdagmorgen 28 december 1962 en de avond daarop volgend. De afschuiving had plaats op zondag 30 december. Om dat de waterleidingmaatschappij niet be reid bleek de schade te vergoeden legde het waterschap Tholen het geschil bij brief van 7 mei voor aan het college van Gedeputeerde Staten. Het dagelijks be stuur van het waterschap stelde G.S. in deze brief er van in kennis, dat voor het leggen der waterleidingbuis bij be sluit van G.S. van 10 maart 1922 aan de N.V. Waterleidingmaatschappij Tho len vergunning was verleend. De voor waarde 9 van die vergunning bepaalde het volgende: „dat bijaldien onverhoopt een breuk in één van de buizen zich mocht voordoen, onverwijld het betrok ken polderbestuur, de ingenieur en de opzichter van de provinciale waterstaat te Zierikzee en te Tholen daarvan in kennis te worden gesteld en alle schade die daarvan en van he' herstel van de dijk het gevolg is, ten spoedigste ten genoegen van de besturen en van de ambtenaren voornoemd, worden her steld". Het dagelijks bestuur van het water schap was van mening, dat door het springen van de waterleidingbuis de grond in de dijk van water verzadigd is geworden en dat door de daardoor ontstane druk de afschuiving is ver oorzaakt. In een brief van 26 februari aan de wa terleidingmaatschappij stelde het dage lijks bestuur, dat wat de oorzaak van de breuk in de buis ook mocht zijn, de maatschappij het gestelde in voorwaarde 9 van de vergunning diende te worden nageleefd. Het dagelijks bestuur ver zocht het bestuur van de waterleiding maatschappij de nodige stappen te doen om tot herstel van de ontstane schade te komen. De raad van beheer van de waterleiding maatschappij deelde daarop bij brief van 3 mei 1963 mede, dat zij geen aanspra kelijkheid voor de schade kon aanvaar den. De maatschappij noemde hiervoor de volgende redenen: 1. bij de beoorde ling van de verplichtingen behoort de toerekening van de vergoedindingsplicht afhankelijk te zijn van het antwoord op de vraag of de maatschappij bij de uit oefening van haar taak ten algemene nutte gebleven is beneden de eisen, die aan haar kunnen worden gesteld; 2. de breuk van de waterleidingbuis is niet te wijten aan enige nalatigheid van de wa terleidingmaatschappij. Bij nauwkeurig onderzoek na het ongeval bleek van cor rosie of andere aantasting van de buis niets te bespeuren; 3. de oorzaak van de buisbreuk is volgens de mening van des kundigen te wijten aan de extra lange en strenge vorstperiode, die extra span ningen is de dijk hebben veroorzaakt; 4 de omvang van de ramp is vergroot door het steile talud van de dijk; 5. aan het waterschap zijn opgedragen de kosten van beheer en onderhoud van de waterkeringen, ook derhalve van cala miteiten als onderhavige- De raad van t'jheer was op deze gronden van mening, dat de kosten door het waterschap Tho len gedragen dienden te worden. Tijdens de openbare zitting van het col lege van G.S. op 4 oktober 1963 is na mens de waterleidingmaatschappij voorts naar voren gebracht, dat de redactie van de voorwaarde 9 te wensen over laat, omdat daarin niet is aangegeven wie de schade dient te herstellen, terwijl daarin voorts sprake is van „herstel voor de dijk" en niet van „herstel van of aan de dijk". Voorts werd van de zijde van de waterleidingmaatschappij opge merkt, dat het waterschap aan de ver gunning met voorwaarden, waarop het zich beroept, geen grond kan ontlenen voor de eis tot betaling van de herstel- kosten, omdat het waterschap geen par tij is bij deze vergunning. G.S. overwogen bTj hun beslissing om de waterleidingmaatschappij aansprakelijk te stellen onder meer, dat in voorwaar de 9 geen andere instantie kan zijn be doeld dan de waterleidingmaatschappij, aan wie de vergunning werd verleend en dat aan de daarin voorkomende woor den „voor den dijk' in dit geval geen an dere betekenis kon worden gehecht dan „van of aan de dijk". G.S. konden zich voorts niet verenigen met de stelling van de waterleidingmaatschappij, dat het waterschap de schade aan de dijk dient te herstellen en de kosten daarvan dient te dragen, omdat aan het water schap de zorg van het onderhoud van de waterkering zowel het gewone als het buitengewone onderhoud is opgedragen. G.S. waren voorts' van mening, dat het waterschap wel in deze kwestie partij is. Het college overwoog, dat voorwaarde 9 van de vergunning niet is gebaseerd op de vraag van schuld, maar op het risi co, dat de vergunninghoudster heeft aanvaard en dat derhalve aan de beant woording van de vraag, hoe de breuk in de waterleidingbuis is ontstaan, als zijnde in deze irrelevant, kan worden voorbijgegaan. Ten gevolge van een storing in de elek trische leiding is de Amerikaanse Su per Sabre F 100 bestuurd door de eer ste luitenant P. M. Bradd boven de Oos- terschelde in moeilijkheden geraakt. Hij moest dientengevolge een noodlanding maken op de vliegbasis Woensdrecht. Luitenant Bradd kwam van een Engelse basis en was op weg voor een oefen- vlucht boven het vasteland. De storing trad op toen de Super Sabre boven de Westerschelde vloog. Luitenant Bradd nam onmiddellijk contact op met de vliegbasis Woensdrecht. Alvorens te landen wierp de Amerikaanse vlieger zijn reservebrandstoftanks af. Eén daarvan kwam terecht op de schorren bij het zeebad De Duintjes bij Korte- ven. De andere tanks kwamen op een akker buiten het dorp Woensdrecht. In beide gevallen werd geen schade aange richt. Bij de landing liep het toestel geen schade op. Men zou ter plaatse een onderzoek naar het mankement instel len. f Advertentie) Centrale verwarming Nederstraai 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Vandaag is elders in dit dagblad de uitslag opgenomen van een in dit gewest gevoerde en thans af gesloten speldjesactie. Een ijverig cijferende collega heeft de totale afzet gefixeerd op zo'n slordige dertigduizend. Dat geeft te denken. Dit is geen actie meer. maar een woede, een manie. En men kan afsluiten zo veel men wil: hoop op uitkomst is er niet meer. Een voorval en een gesprek teke nen de ernst van de situatie. Eerst het voorval, 't Is bijna niet te geloven, maar 't is echt ge beurd. Op een ruilbeurs in Goes heeft een volwassen vrouw het speldjeskus sentje van een jongetje meegeno men. Zij kon worden aangehou den. Twee forensen in de trein tussen Goes en Middelburg. „Je kunt nu bij de peperkoek ook een speldje krijgen". „Zo. Wat kost hett" ,fNiets. Je moet er alleen vijf pe perkoeken voor opeten". ,fDat is dan geen speldje, maar een onderscheiding". WEER IS EEN NIEUW GEVAL van besmetting met polio gecon stateerd in het stadje Tholen. Dit maal ontdekte een van de plaatse lijke huisartsen, dokter L. D. A. Looysen, verschijnselen van kin derverlamming bij een jongetje van tweeëneenhalf jaar. Dit is een broertje van een meisje van zes, een leerlinge uit de eerste klas van de lagere school van de gerefor meerde gemeente in Tholen, die reeds besmet was. Noch bij het meisje, noch bij het broertje zijn de verschijnselen ernstig: zij be hoefden nog niet te worden opge nomen in een ziekenhuis. Het to taal aantal polio-gevallen op het eiland Tholen is hiermee uitge breid tot acht: zes in de stad Tho len en twee in Stavenisse. Velen op het eiland Tholen zijn ont stemd dat pas op 22 november her nieuwde gelegenheid tot vaccinatie werd gegeven. Voor de heer P. A. Roels uit Sint-Maartensdijk (p.v.d.a.), lid van de provinciale staten van Zeeland, was dit aanleiding om schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten te stellen. De heer Roels formuleerde zijn vragen als volgt: Hebben G.S. kennis genomen van de berichten in pers, radio en televisie over de op het eiland Tholen optre dende kinderverlammingexplosie Kunnen G.S. meedelen of het bericht, dat op 14 oktober 1963 het eerste po lio-geval zich op het eiland Tholen aandiende en dat eerst op 22 novem ber hernieuwde gelegenheid tot vac cinatie werd gegeven, op waarheid berust? Voor het geval, dat vraag 2 beves tigend beantwoord wordt, kunnen G.S. dan meedelen wat de oorzaak is van dit late ingrijpen? Kunnen G.S. meedelen welke maatre gelen zijn of zullen worden genomen om, in samenwerking met de provin ciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland, in de toekomst een dergelij ke vertraging in de noodzakelijk te achten maatregelen te voorkomen? 1. Prot. chr. lagere technische school Middelburg wel kans (Van onze parlementaire redacteur). Staatssecretaris Grosheide van o., k. en w. heeft het Tweede-Kamerlid, de heer J. A. van Bennekom (a r.) weinig hoop gegeven op een prot. christelijke h.b.s. in Axel. De zaak was vorige week in de kanier aan de orde gekomen tijdens de behandeling van de begroting van o., k. en w. Antwoordend op de gestelde vragen zei de staatssecretaris gisteren dat het in de huidige bijzondere omstandigheden toch wel een factor is, dat voor een prot. christelijke h.b.s. te Axel te weinig leer lingen te verwachten zijn. Er komt nog iets anders bij. Het prot. chr. vh.m.o.- onderwijs in Zeeland heeft het moeilijk met het aantrekken van voldoende leer krachten. De staatssecretaris zei dat in de eindexamenvakken voor 58 procent door onbevoegden wordt lesgegeven. Axel zou het nog moeilijker krijgen. „Ik aarzel toch wel sterk soortgelijke geval len elders in het land te creëren", aldus de staatssecretaris. Meer kans scheen de staatssecretaris te openen voor een prot. chr. lagere technische school in Middelburg, toen hij in antwoord op vragen van de heer Van Bennekom, zei „Ik zal gaarne notitie nemen van de door de heer Van Bennekom aangedragen bouw stenen". Op het kruispunt De Ruiterstraat-Lan- gevieleweg te Middelburg verzuimde de in deze stad woonachtige automobilist W. F. ten R. dinsdagmiddag rond half een voorrang te verlenen aan zijn stad genoot C. J. van T., bestuurder van een personenauto. Beide voertuigen kregen materiële schade. Vele deskundigen hebben gistermiddag in het wijkgebouw van het Groene Kruis in Tholen de situatie besproken. Daarbij waren aanwezig: de heer H. J. Dijkhuis, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, de heer S. Lelie, waarnemend inspec teur van de volksgezondheid in Zeeland, dokter P. K. de Haas uit Goes en dok ter M. J. van de Vooren uit Middelburg, beiden kinderarts, alsmede de acht huis artsen van het eiland Tholen. Ook was aanwezig de poliospecialist prof. dr. Ver linde, hoogleraar in de microbiologie aan de universiteit te Leiden voor het geven van advies. Men kwam tot de conclusie, dat het eerste geval van 14 oktober nog geen aanleiding heeft gegeven tot groot scheepse maatregelen. Aanvankelijk was het namelijk een twijfelgeval. Bovendien doen zich overal in Ne derland van tijd tot tijd incidentele gevallen van polio voor. Ook in die gevallen worden niet onmiddellijk uitgebreide maatregelen genomen. Het geval in Stavenisse werd aan vankelijk ook als zo'n incidenteel ge val gezien. Advertentie Vraag - waar dan ook BOOTZ Brandy Spécial! Per hele liter ƒ0 naar Per halve liter GQ Slot van pagina 1 dels zullen samen ongeveer 360 ton per uur van het laadstation opnemen en in het water deponeren, totdat daar een stenen dam omhoog komt, de basis voor de afsluitdijk. Dat vergt tempo. Een snelle methode van laden. Op het ogenblik is men vlak bij de „remise" voor de gondels, op het achterste deel van de vaste baan, bezig met het uitzetten en het stor ten van het laadstation. Dat zal be staan uit twee diepe, door beton- wanden omgeven putten. Daarin ko men stalen jukken te staan, die de transportnetten vasthouden bij het laden. Vrachtauto's, volgeladen met stenen of ander stortmateriaal binnen afzienbare tijd zullen daarmee proeven worden genomen komen op een brug te staan en mikken dan hun last in het net. Even later moet er dan alweer een ander leeg net in het juk hangen.... Het is een systeem, dat routine zal vragen en die moet in korte tijd wor den opgedaan. De „gondeliers" zullen een korte, speciale opleiding krijgen van een man, die de gondel en al zijn nukken van haver tot gort kent. De mannen zullen worden gerecruteerd uit het bedrijfsleven, omdat de be diening van de zelfbewegende „zweefkisten" wel een beetje machi nisten-ervaring vraagt. Vanzelfsprekend heeft men zich met na me beraden over de maatregelen, die nog te nemen zijn. Eerst en vooral zal er naar gestreefd worden alle ouders te overtuigen van de noodzaak van vac cinatie. Zo zal huisbezoek gedaan wor den bij ouders, die hun kinderen niet wensen te laten inenten. Ook zal con tact worden opgenomen met de school hoofden en de kerkelijke autoriteiten op het eiland. Verder zal aan de Thoolse bevolking voorlichting worden gegeven over de juiste lichaamshygiëne, die moet worden toegepast in verband met deze polio- gevallen. Steeds meer bewoners van Tholen zijn inmiddels overtuigd van de noodzaak van vaccinatie, zo bleek uit de woorden van dokter Looysen. „Maandag heb ik 51 kinderen ingeënt en vandaag, dins dag, nog meer, namelijk 61", zo vertelde hij. Deze huisarts voegde er aan toe: „Gelukkig wint de angst het steeds meer van de gewetensbezwaren". Dokter I. Helleman uit Scherpenis- se, die ook bij de bespreking aanwe zig was, deelde ons nog mee: „De situatie wordt momenteel beslist niet als abnormaal ernstig gezien". Als men inderdaad kan doorgaan met het op grote schaal inenten van kinderen, denkt men dat deze polio-uitbars- ting zich zal stabiliseren. Maar men blijft rekening houden met de mo gelijkheid, dat de besmetting zich nog uitbreidt, zoals dat bijvoorbeeld in 1956 ook het geval was in Rot terdam en Dordrecht. Inmiddels werden gisteren ook in Ber gen op Zoom maatregelen genomen. Zo werden 20 Thoolse leerlingen van de rijks h.b.s. in Bergen op Zoom door hun directeur naar huis gestuurd. Na over leg met de inspecteur van de volksge zondheid is besloten de kinderen van daag, woensdag, weer op school te laten. De heer J. L. Geluk, hoofd van de school van de gereformeerde gemeente in Tho len, vertelde ons gisteravond, dat niet alle poliopatiëntjes uit deze stad leer lingen van zijn school zijn. Slechts bij drie leerlingen van deze school twee uit de eerste klas en één uit de tweede klas is polio geconstateerd. Dokter Looysen vertelde ons, dat de andere drie Thoolse gevallen niet-schoolgaande kin deren betreft, maar dat dit wel kinderen zijn uit gezinnen, waarvan ook kinderen op deze school van de gereformeerde gemeente gaan. Het Tweede-Kamerlid de heer Lam berts (p.v.d.a.) heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. N. Bartels, schriftelijke vra gen gesteld over de polio-explosie op Tholen. De vragen luiden: Is het de staatssecretaris bekend, dat op het eiland Tholen een epidemie van poliomyelitis heerst Is het juist, dat reeds geruime tijd gele den het eerste geval van poliomyelitis werd onderkend en dat dit geval niet werd aangegeven, met als direct gevolg dat de noodzakelijke poliovaccinatiecam- pagne te laat werd ingezet Meent de staatssecretaris dat hier een strafbare nalatigheid heeft plaatsgevon den? Welke maatregelen beeft de staatssecre taris doen nemen en welke zal hij nog doen nemen ZINKSTOKKEN verzwaren met vele tonnen stortsteen. Gloo'/igen verstevi gen en beschermen. Men ziet het klassie ke stukje waterbouw voor zich: lange rijen mannen, gehuld in oliejassen, staan op zolderschuiten mét puntige stenen. Een dure methode in deze tijd van kost bare arbeidskrachten. Daarom gaat het ook hier in de richting van mechani satie. Dinsdagmiddag stond op de Oost- kop van de Grevelingendam een groot gezelschap ingenieurs en andere water- bouwtechnici te kijken naar een proef met een geheel nieuw systeem steen storten van een zolderbak, waarbij prak tisch geen personeel behoeft te worden ingezet! De Combinatie Zinkwerken te Sliedrecht demojnstreerde twee types, die in de toekomst best een geheel andere aanpak van dit werk zouden kunnen ver oorzaken. Op de ene zolderschuit lag honderd ton stortsteen voor een stalen wand van on geveer twee meter hoogte. Aangedreven door een lier schoof die wand, te verge lijken met het blad van een bulldozer, van stuurboord naar bakboord over de laadruimte van het schip. Heel gelijk matig plonseden de stenen ervóór in het water, terwijl aan de tegenovergestelde iengtekant een sleper de bak langzaam opzij trok om de steen zoveel mogelijk te spreiden. Enkele momenten helde de zolderschuit. Dat was toen de grootste vracht aan één kant lag. Een kwartier nadat de motor van de lier op gang was gebracht lag er geen steen meer op het schip. Om dezelfde zolderschuit met handkracht te lossen zijn zeker twintig man een half uur of nog langer druk be zig met optillen en neergooien. Er was nog een andere methode te zien. De stortsteen lag daarbij op de schuit in een buitensporig brede rupsband van kettingen, die langzaam maar zeker naar de zijkant van het dek werd getrokken en zo het materiaal naar de diepte liet verdwijnen. Het waren slechts twee van die opengelegde „rupsbanden" naast elkaar, samen met een breedte van on geveer zes meter.„Wanneer het goed bevalt strekken wij dat kettingen- en stalenwandsysteem natuurlijk over de volle deklengte van het schip uit", ver telde ons de heer A. V. van Oord van de Aannemerscombinatie Zinkwerken. „Het is zelfs onze bedoeling om grote zolderbakken te gebruiken, van zeven tot negen meter breed', zo werkte hij zijn plannen al weer verder uit, toen de ste nen „gemechaniseerd" het water bij de Grevelingendam lieten uiteenspatten. Rijkswaterstaat verleent -'eel medewer king bij het ontwerpen van deze proef- stukjes in het zinkbedrijf. (Foto P.Z.C.) Tot lector in de Nederlandse taal en let terkunde aan de universiteit te Munster (West-Duitsland) is benoemd drs. L. Ross, vroeger te Vlissingen. Op de plaats waar vroeger het Graauwbroedersklooster in Sluis moet hebben gestaan zijn bij graafwerkzaamheden in het hui dige uitbreidingsplan van de ge meente gouden munten uit de vijftiende eeuw gevonden. De mun ten zijn opgezonden voor onder zoek naar het rijkspenningkabi net. Eén munt is een goudgulden uit de tijd van koning Sigismund. Deze munt werd tussen 1412 en 1432 geslagen te Frankfort. De voorzijde draagt de beeltenis van Johannes de Doper met daarom heen de tekst „MONET (a) NO (va) FR A (n) CFORD (ensis). Aan de keerzijde ziet men de rijksappel in zespan met het om schrift „SIGISMU (n) D RO (ma) NORUM REX. Een andere goudgulden is uit de tijd van aartsbisschop Diederik van Keulen en werd geslagen om streeks 1440 in Riel. Aan de voor zijde is het wapen van deze aarts bisschop afgebeeld met ais om schrift „THEO (dericus) ARC! (episcopus) COLONIENS (is). De keerzijde vertoont de wapens van Mainz, Trier en de Palts waarom staat „MONETTA NO VA AVREA RI (lensis). Vandaag woensdag zal de firma De Klerk-Pycke uit Breskens moeten beginnen met de afbraak van een staal constructie voor de jachtenwerf aan het Molenwater te Breskens. Maandag ont ving de firma De Klerk-Pycke een aan zegging van b. en w. van Breskens, dat woensdag begonnen moet worden met de afbraak. Zo niet dan zal de gemeen te de afbraak uitvoeren. Inmiddels heeft deze Breskense firma meegedeeld zelf voor afbraak te zorgen. Deze loods past niet in liet herbouwplan van Breskens, en de firma heeft daarvoor dus niet de nodige vergunningen kunnen verkrijgen. In maart 1961 is de firma De Klerk- Pycke begonnen met de bouw van jach ten. Aanvankelijk waren de opdrachten niet zo omvangrijk, dat men daarvoor een grote loods nodig had. Men bouwde de jachten toen in een werkplaats in het huis aan het Molenwater. Maar in januari van het vorig jaar was men ge noodzaakt een afdak te bouwen en het geheel aan de zeekant met zeildoek af te sluiten. Hierover hebben de firmanten nooit aanmerkingen gehoord. Tijdens de storm van veertien dagen geleden begaf deze provisorische voorziening het en men vatte toen het. plan op door middel van een staalconstructie een betere werk ruimte te verkrijgen. Deze nieuwe loods zou een oppervlakte krijgen van 6 bij 14 meter en een hoogte van 5% meter. De firma De Klerk-Pycke zou deze loods zelf bouwen. Op het ogenblik is men bezig met de bouw van twee kleine zeilschepen. Bo vendien heeft de Breskense firma nog drie contracten lopen. Twee daarvan be treffen schepen van ongeveer twaalf meter lengte, die men niet in de werk plaats in het pand kan bouwen. Het sta len casco voor een van deze jachten is reeds besteld. Ongeveer drie jaar geleden heeft de fir. ma De Klerk-Pycke een aanvraag voor een werf aan de Breskense haven inge diend. Deze werd in eerste instantie af gewezen, doch nu schijnt er weer een kans te bestaan dat een en ander toch nog zijn beslag krijgt, aldus een der fir manten. De berging van de lading van het Noor se motorschip „Martin Bakke" dat za terdagmorgen in de vroege ochtenduren op de Ballastplaat in het Nauw van Bath in tweeën is gebroken, vordert gesta dig. Er wordt op alle vijf de luiken In de tussendekken gewerkt. Om het verder scheuren van het schip tegen te gaan worden sleepboten ge bruikt om het achterschip bij de ge tijdenbeweging on zijn plaats te houden. Ook wordt hiertoe bij het uitlossen van de lading ballastwater in de dieptanks toegelaten om het schip zo onbeweeglijk mogelijk in zijn positie te laten rusten. De bergers verwachtten gisteren of van daag bij het tussenschot van luik 2 en 3 zover met de lossing van de lading te vorderen, dat inspectie de omvang van de scheuren in de bodem van het schip kan vaststellen. Prof. ir. S. Stemerding, een zoon van wijlen de burgemeester van Souburg, heeft dinsdagmiddag het ambt van ge woon hoogleraar in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen aan de rijksuniversiteit in Groningen (leerop dracht fysische technologie der toege paste scheikunde) aanvaard met een rede, getiteld: „stoffelijk streven". „Nu in Groningen als eerste van de Ne derlandse universiteiten een aantal toe gepaste studierichtingen naast de zui ver wetenschappelijke zijn ingesteld, dringt zich de vraag naar voren", aldus prof. Stemerding, „hoe de verhouding van de een met een concreet materieel doel tot de ander, zonder vooropgezet doel zal zijn. Zullen deze zich wezens vreemd voelen, of toch wel als leden van dezelfde gemeenschap met verschillende functies maar hetzelfde ideaal? In het verleden was een zekere afstand tussen de zuivere en technische wetenschap waar te nemen. Heden ten dage zien we dat techniek en zuivere wetenschap niet buiten elkaar kunnen", aldus prof. Stemerding. „Ook kan de techniek in het streven naar stoffelijke welvaart de mens de gelegenheid brengen om tot grotere geestelijke ontplooiing te komen door hem te bevrijden van een vorm van ar beid en van een levenspatroon, die dat tot nu toe in de weg stonden. Dat dit tot nu toe nog maar zeer gedeeltelijk gerealiseerd is en dat de techniek vaak misbruikt wordt, ligt aan factoren bui ten de techniek. Ons technisch of maatschappelijk stre ven is zinloos, als we er niet tevens in slagen het nageslacht tot ware mensen te vormen",aldus prof. Stemerding. „Wij kunnen daarbij geholpen worden, speciaal door het lager en middelbaar onderwijs en wel meer dan tot nu toe vaak het geval is door bij de vorming van de jonge mens de groei naar vol wassenheid te stellen boven het alleen maar verwerven van kennis. Een grotere zelfstandigheid en zelfkennis van de stu dent kan het rendement van het hoger onderwijs alleen maar ten goede ko men", aldus prof. ir. Stemerding in zijn rede. De heer J. de Blaeij te Hoek is geslaagd voor het hoger technisch basisexamen elektrotechniek van de P.B.N.A. te Arn hem. Nadat het sinds augustus op het werk aan de Grevelingendam wat stil is geweest, durft men het nu al lemaal weer hardop te zeggenDe geknapte kabel en het onderzoek naar het ongeval, dat enkele maan den in beslag heeft genomen, heeft een domper op het werk gezet. En bovendien voor een belangrijke ver traging gezorgd. Onmiddellijk erna heeft men het werkschema omgegooid. Het was door deze tegenslag en door de stren ge winter ervoor toch al danig in de war geschopt. Dus moesten er maat regelen worden genomen om de da tum van oplevering, de datum voor de vaste verbinding tussen Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflak- kee zo weinig mogelijk in het ge drang te laten komen. Daarom is enige maanden geleden al -tegen de oorspronkelijke volg orde in begonnen aan de aanleg van de snelweg over de dam, die al vier kilometer de Grevelingen in steekt. Dat werk vordert goed. Aan het eind van de winter zal de aan sluiting op de rijksweg van Zierikzee naar Zijpe worden uitgevoerd. Zodra dus de kabelbaansluiting van het laatste sluitgat een feit is, zal volgende zomer alleen nog het stuk weg over die dichtgewor- pen geul ontbreken. En heus: dat laatste mootje zal dan in èen extra hoge versnelling worden aangelegd! „Daar beginnen we dan nog eerder aan als aan de af werking van de glooiing" belooft men in Bruinisse. De vertraging staat ook op het werk iedereen tegen „In het college van permanente com missarissen van toezicht op de Schelde- vaart is besproken welke maatrege len kunnen korden genomen om tot een verbetering van de scheepvaartsituatie op de Westerschelde, met name in het Nauw van Bath te geraken. Omdat de getijverschijnselen ter plaatse sterk va riëren werd het niet juist geacht alge meen geldende strenge voorschriften, die uitsluitend voor zwaar getij nood zakelijk zouden zijn, maar die bij een lichter getij hinderlijke beperkingen aan de scheepvaart zouden geven, dwingend voor te schrijven". Dit deelt de minis ter van defensie mee in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de begroting van defensie. In het voorlopige verslag werd gevraagd of nadere mededelingen waren te doen of en zo ja met welk resultaat de toe zeggingen zijn nagekomen, die van rege ringszijde waren gedaan bij de beant woording van de door de heer Moorman op 27 februari 1963 gestelde schriftelij ke vragen over de ernstige scheeps ramp op de Westerschelde. De minister zegt in zijn antwoord voorts, dat aan de loodsen de jongste stroommetingen van het Nauw van Bath bekend zijn ge maakt, terwijl aanbevelingen zijn gege ven op welke wijze men moet handelen bij het passeren van bepaalde punten gedurende de periode, dat de getijstro men het grootste gevaar opleveren. Ten einde de binnenscheepvaart in te lich ten is in het blad „Schuttevaer" een artikel geplaatst, waarin aanbevelingen zijn opgenomen in de zin, zoals deze in de bekendmaking aan de loodsen zijn opgenomen. Een exemplaar van de be kendmaking is ter griffie gedeponeerd. Advertentie) Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex Is, hoeft U niet meer verkouden ta zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige oostelijke wind. In de och tend lichte vorst 's middags tempera tuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. 5 december Zon op 8.30 onder 16.31 Maan op 21.34 onder 12.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2