Verbetering weg Bath naar Rilland van start de Reisschema van P.Z.C.-tournee AGENDA Anglicaanse dienst in Vlissingen ZUID-BEVELAND Gevonden voorwerpen Oude bekende van Laurence Olivier MARKTBERICHTEN Aankoop pand voor verbetering kruispunt in Krabbendijke Denk erom! i LEZING VOOR AFDELING PLANTKUrDE-TU*NBOUW Na jaren van wachten Karwei is tegen de zomer gereed Aanwinsten provinciale hihliotheeh Zeeland Lezing voor kaderkring der hervormde gemeente Voorbereidingen C.V.V. Zeeland komt in Goes bijeen Bond suikerzieken in Goes bijeen Alliance Frangaise komt bijeen Huisvrouwen bijeen Rijkspostspaarbank Kerstzangdienst Contactavond hervormd Biezelinge Feestavond E.H.B.O. LEDENVERGADERING KRING OOST ZUID-BEVELAND Z.L.M. Aankoop in Krabbendijke voor „plan Kruispunt" FILMS IN ZEELAND Onderwijsvoorstellen op de raadsagenda Uitvoering „Obadia Onderwijs Inwisseling van de bonnen IET OP DATA EN TIJDEN 's-HEER-ARENDSKERKE Uitvoering toneelvereniging KATS Burgerlijke stand WALCHEREN WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 De weg van Rilland naar Bath ligt er al jaren „improvisorisch" bij. Een tertiaire verbinding is het, van plaatselijk belang. „De situatie is er allerberoerdst", zei ons Rilland- Baths gemeentesecretaris, de heer B. G. Munnik. Daar zal binnen af zienbare tijd verandering in ko men: er ligt een plan klaar, waarin een grondige verbetering van dit stuk weg bijna drie kilometer lang is uitgestippeld. Een kar wei. dat een bedrag van meer dan 275.000 zal vergen. Wat er de laatste jaren aan dit weg gedeelte is gebeurd, is lapwerk ge weest. Het stuk 7,it vol bulten en ga ten, die een enkele keer werden hij- gevuld. „Maar het is bijzonder ge vaarlijk om er 's avonds per fiets of op de brommer over te rijden", aldus de heer Munnik. Het was een toe stand, die vooral bij de inwoners van Bath veel ongenoegen wekte. De financiën echter vormden het knel punt. waarop de verbetering van deze verbinding steeds afsprong. De gemeen te Rilland-Bath kon het totaalbedrag van het herstel niet opbrengen: een bij drage van de provincie moest de door slag geven. Maar Gedeputeerd Staten konden indertijd nog niet met de inge diende plannen meegaan. Het college wachtte af, hoe de situatie in het Kreekrakgebied zich in de toekomst zou ontwikkelen. Een half jaar geleden be richtten Ged. Staten het gemeentebe stuur van Rilland-Bath, dat het voor deze wegverbetering in principe kon re kenen op een subsidie van 65 procent. Op de gemeente bleef een bedrag van bijna een ton drukken. De wegenbouwmaatschappij Aug. van Diick-Petit N.V. uit Bergen op Zoom zal het karwei voor zijn rekening ne men- De voorbereidingen voor het werk zijn al aan de gang. In de berm van de weg worden nieuwe buizen voor de wa terleiding gelegd. De oude buizen blijven liggen waar ze zijn: onder de te verbete- Baird and Agassiz: Correspondence: two pio neer American naturalists: Berg, van den: Sociologie van de hulpverlening: Bernlef: Onder de bomen; Bock. de: Verkenningen in de achttiende eeuw: Bok- Het ontstaan van het leven: Brecht: Furcht und Elend des drit- ten Reiches; Brecht: Der kaukasische Krei- dekreis: Chalendar. de: Les Prêtres; Colm- jon: De beweging van tachtig; Daum: Indi sche mensen in Holland; Delfgaauw: De staatsleer van Hoedemaker Deroy. Bernar- dus en Origenes; Elektronenbuizen (radio- servicetechniek); Faro: De rokkenjagers: Frisch: Graf öderland; Gelijkstroom en mag netisme (radio-servicetechniek): Geyl- Van Bilderdijk tot Huizinga. Gils, van Nieuwer- sluis, een studie van de niet aangepaste mi litair; Goddijn: Het tunktiona'isme in de so ciologie: Gouw. van der- Oud s-hrift: Jans sen: Les origines de la rèforme des Carmes en France au XVTIe siècle: Tong, de: New man, de opvoedkundige. Kinderen en boeken - 1963. een onderzoek naar koop-, lees- en studiegewoonten. Kolk huis Tanke: dr. E. J B Schonk 17491821. een bijdrage tot de studie van het literaire leven in Nederland op het einde van de 18e eeuw' Lebesque: Albert Camus par lui-mê- me: May: Tijd voor magnetisch vuur; Na than. William Faulkner par lui-même: Ne derlands repertorium van familienamen (dl 1. Drente); Nijsen: iuid op band; een vol ledig handboek over de magnetische recor ding: Pirandello: ^.es personages op zoek naar een auteur: Redl en Wineman Kinderen die haten; Reve, van het: Vier wintervertel lingen: Sjobbema: Antennes: ontvanganten- nes voor F.M. en T.V.; Slot: Geluidskwali teit: Tans: Romans lisibles et romans illisi- bles; Tinbergen: Lessons from the past; Va- strick en De Jong: De organisatie van de me chanische administratie; Vogels van Twenthe (Twenthe-natuurhistorisch IV); Willy En glish diarists (Evelyn and Pepys): Wissel stroom en akoestiek (radio-servicetechniek); Wyt's digest of Dutch shipping and shipbuil ding 1962. Op uitnodiging van de Kaderkring van wijk V. der hervormde gemeente te Middelburg sprak pastoor H Snel dezer dagen tijdens een goed bezochte bijeen komst in het hervormd kerkcentrum over het onderwerp „wat kunnen wij over en weer van elkaar leren?" Ds. Snoep herinnerde in zijn inleidend woord aan het oecumenisch jeugdcongres in Utrecht. „Het is zaak", aldus ds. Snoep, „om de geest van dit congres over te dragen aan de gemeenten. „Pastoor Snel kon meedelen, dat de oecumenische ge dachte en in r.-k. kringen de nieuwe theologie grote vorderingen heeft gemaakt. De R.-K. Kerk erkent", zo vervolgde pastoor Snel, „dat zij van de reformatie kan teren en waardeert de inbreng van de reformatie in de ca- tholica Een groot verschil zag spreker in het kerkbegrip en in het gezag van de kerk, ook de r.-k. liturgie wijkt nog in belangrijke mate af van die in de protestantse kerken Er is een verschil in klimaat, dat heeft tot gevolg dat over en weer protestanten en katholie ken soms een eigenaardige opvatting van elkaar hebben en op elkaar neer zien. Wij moeten elkaar echter leren waarderen", zc, zei pastoor Snel. De vragen die na de uiteenzetting aan postoor Snel werden gesteld hadden be trekking op de Mariaverering, de hei ligen, het burgerlijk en het gemengde huwelijk. Ds. Snoep dankte de spreker en bood hem namens de wijk een ver zameling beschouwingen van r.-k en protestantse auteurs aan Pastoor Snel verklaarde zich ten slotte bereid nog maals voor de kring te komen spreken ren weg. Zonder functie. Zodra de nieuwe buizen er liggen, zal de verbete ring van de weg zelf van start gaan. Dat zal in het begin van het nieuwe jaar het geval zijn. Dan zullen de maandag begonnen voorbereidingen tot het wegherstel achter de rug zijn. Het ziet er dan naar uit, dat de nieu we verbinding tegen de zomer van volgend jaar klaar is: er wordt gere kend op een herstelperiode van vier tot vijf maanden. In die tussenliggende tijd wordt de weg met een fundering van 5.40 meter verbreed tot 5 meter. Op het ogenblik varieert de breedte van 3,50 meter op de ene plaats tot 4,80 meter op een an der gedeelte. De weg komt dan ook .model" te liggen. Ook de twee scherpe kronkels in de weg worden rechtgetrok ken. En de geteerde grintlaag, die nu het wegdek „rond" maakt, zal worden vervangen door een asfalt en betondek. Kortom volgend jaar mei zullen de in woners van Bath er weer een gat in zien om naar Rilland te fietsen. Omdat ze in de weg géén gat meer zien.... Vrijdagavond 6 december om acht uur is in de evangelisch-lutherse kerk te Vlis singen een kerkdienst voor anglicanen en belangstellenden in verband met de advents- en kersttijd. Het betreft hier een „Christmas carol service", waaraan medewerking verleent het koor van St. Mary's church te Rotterdam. De dienst wordt geleid door reverend W. Popham Hosford uit Rotterdam. Zaterdagmorgen om negen uur is er eveneens in de lutherse kerk een com muniedienst. Het secretariaat van de kring van anglicanen in Zeeland zal per 1 januari overgaan in de handen van mevrouw A. Maas, te Vlissingen. De coöperatieve veeaan- en verkoopver eniging Zeeland G.A. houdt vrijdag aan staande een ledenvergadering in hotel „Centraal" te Goes. Aan de orde komen onder meer de vaststelling van de con tributie voor het L.C.C. in 1964. Het be stuur doet de suggestie deze te bepalen op 250,—. Verder wordt het jaarver slag 19621963 van de C.V.V. West-Ne derland behandeld en worden er mede delingen gedaan over de gang van za ken in het lopende boekjaar. Daarbij is ook de mogelijkheid aanwezig van ge dachten te wisselen over de plannen de structuur van de coöperatieve vleescen trale en de aangesloten vee-afzetvereni- gingen ingrijpend te wijzigen en over de plannen ten aanzien van de coöperatieve kalveren-opfok en varkensmesterij. De vergadering begint om twee uur. 10ES ge- 20 VANDAAG Middelburg Electro. Het geschonden weten, 19.30 uur, 14 )aar. Vlissingen Alhambra. De prostitutie, uur, 14 laar Luxor: Jungle gangsters, 20 uur. 14 ]aar. Scheldekwartier: sinter klaasfeest „De Schelde". 14 uur. Souburg De Zwaan: sinterklaasfeest S.H.V 14 uur. Goes Grand: Om 4 uur breekt de hel los; 20 uur, 14 laar. Terneuzen Luxor: Spionage tn Hongkong, 20 uur, 18 Jaar. Zierikzee Graanbeurs: Expositie „Raad en Daad". 8.30, 12.30, 13.30—18 en 19—22 uur Bergen op Zoom - Koxy: The birds, 20 uur, 18 jaar Luxor: Transport der verdoem den, 20 uur, 14 jaar. De vereniging voor suikerzieken op Noord- en Zuid-Beveland heeft zich za terdag tijdens de jaarvergadering in „De Landbouw" te Goes beziggehouden met een aantal zaken, die de bond en de le den raken. De voorzitter, de heer J. E. Lambert uit Goes hield een inleiding over „Buitengewone lasten van suiker zieken in verband met de belastingaf trek". Daarin gaf hij de aanwezigen een aantal richtlijnen, wanneer belastingaf trek mogelijk is. De ongeveer veertig aanwezige leden zagen verder de film „Lang zal hij leven", die op suggestieve wijze naar voren brengt, hoe ook een suikerzieke normaal kan leven. De ver gadering herdacht verder het overlijden van een van de oprichters en de secreta ris van de landelijke N.V.S., de heer N. N. Bloemendaai uit Den Haag. Als afge vaardigde naar de algemene vergadering werd de heer W. Brummel uit Goes aan gewezen. De leden van het Alliance Frangaise Comité te Goes zullen in hun volgende bijeenkomst dinsdag aanstaande een kijkje nemen in de keuken van de krant. Van de Franse krant „Le Mon de". De heer R. Gauthier, die aan de re dactie van het blad is verbonden, zal zijn indrukken uit de journalistiek weer geven onder de titel „Vierentwintig uur uit het leven van een krant". De bijeen komst van de Alliance Frangaise in Goes wordt, zoals gebruikelijk gehouden in „De Korenbeurs" en begint om 20.15 uur. Voor de afdeling Goes van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen sprak dezer dagen mej. Van Doorne, diëtiste bij de Ligafabrieken Zij behan delde de manier van voeden vroeger en de wijze waarop dat tegenwoordig ge beurt. Na de pauze vertoonde zij een film van het fabriekscomplex in Roosen daal. KORTGENE Bedri j f svoorlichting N,-Beveland bijeen De leden van de vereniging voor be drijfsvoorlichting op Noord-Beveland zijn weer „bij" wat de ontwikkelingen van de landbouwwerkzaamheden op het eiland betreft. Maandagavond werden zij daarover voorgelicht op een vergade ring in „De Korenbeurs" te Kortgene. De heer J. Kodde, assistent bij de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst en sinds een jaar werkzaam op Noord-Beveland leverde met een inleiding over „Actuali teiten uit het Noordbevelendse land bouwbedrijf" net bewijs, dat hij zich m die periode als volledig heeft „inge werkt". Hij gaf de aanwezigen talrijke tips en praktische wenken mee naar huis. Op het gebied van het zaaien van bieten kregen de leden een inzicht in de tech niek van de nieuwste machines. De bed denbewerking van aardappelen kwam aan de orde, de heer Kodde gaf zijn ge hoor enkele richtlijnen voor de chemi sche onkruidbestrijding bij bijvoorbeeld bieten, erwten en vlas. Hij deed hen en kele suggesties voor de verbouw van groenbemestingsgewassen aan de hand en behandelde het spuiten van aard appelen. Allemaal technische punten, waar de landbouw straks weer mee in aanraking komt. Voorzitter S. J. de Regt heeft in zijn openingswoord aandacht geschonken aan de loonstijging en met name ook aan de stijging van de grondprijzen. In dit verband wees hij op de invloed, die deze stijging van de grondprijzen als zr] voortduurt kan hebben op de bedrijts- voering". De heer Kodde wees in zijn be- too0- nog op de afname van het aantal arbeidskrachten in de landbouw op Noord-Beveland: 474 in mei 1962, 41o dit jaar Het gezamenlijk mechaniseren zag hij als de enige oplossing voor dit probleem. Op zijn inleiding volgde een gedachtenwisseling. KAPELLE V oorlichtingsavond voor de fruitteelt De afdeling Kapelle en omgeving van de Nederlandse fruittelers organisatie en vereniging van oud-leerlingen van tuin- bouwwintercursussen zullen op 13 de- cember in het gebouw „Obadja te Ka pelle een avond beleggen waarbij de ziektebestrijding in de fruitteelt aan de orde wordt gesteld. De heren J. Hertgers van de planteziektekundige dienst en H J Mandersloot van de rijkstuinbouw- vooriichtingsdienst zullen daarbij een le zing houden over de opgedane ervarin gen in 1963 en de adviezen voor 1964. Bij het groepsbureau van de rijkspolitie te Kapelle werd aangifte gedaan van de volgende gevonden voorwerpen: 3 kastsleutels, 2 rijksdaalders, kindertrui tje, schroevedraaier, springtouw, plas tic regenjas, kinderkettinkje, zilveren bedeltje, 2 rolschaatsen, stel regenpij pen, dameshandschoen en knot wol. Bij het kantoor van de rijkspostspaar bank te Kapelle werd over november 14.732,89 meer opgenomen dan inge legd. Er werden 99 stortingen gedaan tot een bedrag van 12.753,87. Het aan tal terugbetalingen bedroeg 38 tot een totaal van 27.486,76. Er "werden vier nieuwe rekeninghouders ingeschreven. NIEUWDORP Benoeming ambtsdragers In de Ned. herv. kerk te Nieuwdorp, is in de vacature van het kerkvoogd M. P Slabbekoorn gekozen uit de notabelen de heer M. Otte. Deze heeft zijn benoeming aangenomen. In de vacature van diaken Ph. de Vroe werd gekozen de heer Abr. Goedegebure. Inzameling in herv. gemeente De jaarlijkse rondgang door de her vormde gemeente te Nieuwdorp e o. heeft het volgende resultaat opge bracht: 32 zakken aardappelen, 6 pak ken zilverpapier, 4 zakken appels, 4 do zen kleren, 3 zakken uien, 3 zakken groente, 1 zak bloem en 50,aan contanten. Boven de zestigers" in Nieuwdorp hijeen Reeds enige weken worden in het her vormde jeugdgebouw te Nieuwdorp con tactmiddagen gehouden voor „Boven de Zestigers". De middagen mogen ge slaagd heten. Een viiftiental vaste be zoekers komt geregeld om de veertien dagen bijeen. De eerstvolgende bijeen komst is op woensdag .11 december a s Ieder, die de vereiste leeftijd heeft be reikt, is welkom. BIEZELINGE Vrijdagavond 20 december zal er in de Nederlands hervormde kerk te Biezelin- ge een interkerkelijke kerkzangdienst s gehouden worden. Ds. J. van Dijken, christelijk gereformeerd predikant en ds. A. Sieders, Nederlands hervormd predi kant zullen elk een kort woord spreken. Medewerking aan deze dienst verleend het christelijk gereformeerd kerkkoor te Biezelinge. Jongensclub ,,lmmanuël" blijft bestaan De christelijke jongensclub „Immanuël" te Biezelinge zal niet ontbonden worden. Kort geleden werd hiervoor gevreesd, omdat men kampte met gebrek aan lei ding. De noodkreet die tot de gemeente werd gericht, heeft gehoor gevonden, want men heeft weer iemand bereid ge vonden die het werk voort wil zetten. Het clubleven zal dan ook weer op de ge bruikelijke wijze worden voortgezet. De club is een onderafdeling van de C.J.V. „Jehova Nizzi" die reeds meer dan vijf tig jaar bestaat. De Nederlands hervormde gemeente te Biezelinge zal op 12 december in de consistorie der kerk een contactavond houden. In deze bijeenkomst zal ds. Teutscher, hervormd predikant te Goes spreken over „Gedoopte Papoea's en wij". De inleider zal tevens dia's verto nen over Nieuw-Guinea, waar hij lange tijd als zendingspredikant verblijf hield. KATTENDIJKE Zaterdag hield de afdeling Katten- dijke van de Kon. Ned. Ver. „Eerste Hulp bij Ongelukken" een feestavond in „Het Wilhelmïnahuis" te Wilhelmina- dorp. Na het openingswoord door de voorzitster, mevrouw G. Boelman-Pas- schier voerde de toneelgroep „Platogo" uit Goes het toneelstuk „Gevaarlijke leeftijd" op. Na afloop dankte de voor zitster de leden van de toneelgroep, waarbij zij de dames een bloemetje en de heren een rokertje aanbood. De avond werd met een bal besloten. KRUININGEN De kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M. zal woensdag 11 december in „Ons Dorpshuis" te Kruiningen een al gemene ledenvergadering houden. Voor deze vergadering zijn ook uitgenodigd de leden van de N.F.O. in de afdelingen Oost Zuid-Beveland alsmede de leden van de afdeling Kapelle en omgeving van de Nederlandse Fruittelers Organi satie en vereniging van oud leerlingen van tuinbouwwintercursussen te Kapelle. Ir. J. D. Gerritsen, rijkstuinbouwconsu- lent te Geldermalsen zal op deze bij eenkomst spreken over „Past de Ne derlandse fruitteelt zich voldoende aan", terwijl ir. N. A. Tonckens van de Coö peratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht een inleiding zal houden over „Financieringsmogelijkheden voor het te moderniseren bedrijf". Na afloop zal er onder leiding van de adjunct-rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant, ir. L. Vellekoop een fo rumgesprek plaatsvinden. KRABBEN DIJKE Rijkspostspaarbank Brj de rijkspostspaarbank te Krabben- dijke werd over de maand november 1963 ingelegd 20.507,22, terwijl een bedrag ad 25.063,59 werd uitbetaald. Het „plan Kruispunt" van Krabbendijke kan weer enkele tientallen vierkante meters dichterbij de realisering komen wanneer de raad volgende week maan dag meegaat met een voorstel van b. en w. om 57.472 te voteren voor de aankoop van het pand Dorpsstraat 72 van de heer C. Polderman. Het gaat hier om een woning, een winkel, een werkplaats en een garage, Zoals men weet moeten zes panden in de omgeving van het kruispunt Noord- weg-Dorpsstraat-Frisostraat verdwijnen om hier ruimte te scheppen en een meer representatief hart aan het dorp te geven. Verschillende panden zijn al ge sloopt en na langdurige onderhande lingen is het college van b. en w. er m geslaagd tot overeenstemming te ko men over de aankoopprijs. Ook moet worden overgegaan tot rui ling van enkele perceelsgedeelten om de achtererven van de aan de .nieuwe bouwstrook van het kruispunt te bou wen panden goed bereikbaar te maken. Er zal hier een bescheiden winkelgalerij verrijzen. De ruiling zal de gemeente een votering van 120 kosten. De raadsvergadering is uitgeschreven tegen maandagavond zeven uur. HANSWEERT St.-Nicolaas in Hansweert Sint-Nicolaas heeft een bezoek gebracht aan de r.-k. kleuter- en lagere school te Hansweert. De sint was reeds vroeg in het dorp gearriveerd en bracht eerst een bezoek aan de r.-k. lagere school te Hansweert. De laagste klassen stonden in het middelpunt van de belangstelling Daarna vertrok de sint naar de zaal Thalia" waar al de kleuters van de fröbelschool met hun ouders aanwezig waren. In deze kring van kinderen be reikte het feest haar climax. Sint-Nico- laas heeft verscheidene gesprekken ge voerd met deze jonge dorpsgenoten waarna hij, vanzelfsprekend na de diver se traktaties en het uitreiken van ca deautjes, zijn reis hervatte. Onder de films, die deze week vertoond worden is een oude bekende: „Het ge schonden geweten", beter bekend mis schien onder de Engelse titel „The power and the glory" naar Graham Greeenes gelijknamige roman. In deze film, te zien in Electro (Middel burg) vanavond, speelt Laurence Olivier een van zijn fraaiste rollen, namelijk die van de achtervolgde priester, die afgeweken van het smalle rechte pad ten slotte boete doet door zichzelf te of feren, als een stervende zijn hulp no dig heeft. Zich welbewust, dat hij zijn ondergang tegemoet gaat, geeft de priester deze hulp. Nederlaag en over winning vallen hier samen, krijgen de zelfde betekenis, zoals bijna altijd bij Greene. Wanneer men de rolprent nog niet kent. mag men zich deze gelegen heid niet laten ontgaan. Goede films zijn helaas zeldzaam genoeg. Voorts vertoont Electro (Middelburg) een bekende, exo tische actiefilm met Joan Fontaine en Jack Palance in de hoofdrollen, name lijk „Avontuur in Tanger". Vorige week besproken en nog steeds op het programma: „Om 4 uur breekt de hel los", een uitstekende rolprent van Mervyn LeRoy. In Grand (Goes). Voorts een rolprent, waarvan de inhoud doet denken aan de befaamde roman netjes over spionage-avonturen in Azia tische landen, in dit geval met als plaats van handeling een plantage ergens in de tropen. De titel „Jungle-gangsters" zegt feitelijk al voldoende van hetgeen in de ze film wordt gepresteerd. John Ierland speelt de hoofdrol. De film, die Alhambra (Vlissingen) pre senteert zoekt het dichter bij huis, na melijk in Parijs, een stad die door de filmindustrie al zo vaak van een minder mooie kant is belicht. Hier hebben we weer zo'n geval, dat de lichtstad wordt afgeschilderd als een poel des ver- derfs onder een titel, die minstens een wetenschappelijke documentaire sugge reert. „De prostitutie" is echter allesbe halve dat. VEILING GOES. 3 december. Op monster: Conference 1 65 mm en op 58, 60-65 5354, 55-60 4143. Br. Alex Lucas 1 75 mm en op 71, 70-75 7172, 65-70 67. Gewone veiling: Goudrenet 1 90-95 40—44, 85-90 38—48, 80-85 39—52, 75-80 36—55, 70-75 33—42, 65-70 32, 2 85-90 36—37, 80-85 36— 39, 75-80 33—35, 70-75 30—34, 65-70 28—31, 2D 2122, grof 2830, fijn 2021. Cox Orange Pippin Extra 80-85 8588, 75-80 8688, 70-75 81—85, 65-70 71—73, 60-65 54—56, 55-60 38. 1 80-85 78—87, 75-80 81—83, 70-75 63—81, 65-70 63—70, 60-65 43—54, 2D 14—17, grof 45—57. fijn 1427. Golden Delicious 1 85-90 5563, 80-85 54—66, 75-80 57—67, 70-75 56—63, 65-70 51—53, 60-65 34—40, 2 85-90 43, 80-85 41—48, 75-80 33—51, 70-75 3046, 65-70 27—41, 60-65 22—32, 2D 18—25, grof 1747, fijn 17—26. Jonathan 1 80-85 29, 75-80 2632, 70-75 30 34, 65-70 31.50—32.60, 60-65 28.20—26, 2 80-85 24, 75-80 20—28. 70-75 21,60—27, 65-70 22—25, 60-65 22,80—23.50. grof 19.50—21.40. fijn 14,20— 14,40. Lombarts Calville 2 80-85 2629, 75-80 26—30, 70-75 22—32, 65-70 17—26, 60-65 17—19, 2D 16, grof 17, fijn 17. Zoete Ermgaard 1 55-60 3742, 2D 2324 Diverse appels kroet 14,20. Saint Remy 2 85-95 35, 75-85 3437, 65-75 35 37, D 31, grof 32. fijn 31. Comtesse de Paris 2 70-75 31, 65-70 28, 60-65 13—27, 55-60 12. 2D 10, grof 1112, fijn 79. Gieser Wildeman grof 36, fijn 19. Legipont 2D 26, grof 45, fijn 22. Doyenne de Cornice 1 85-90 1 04112, 80-85 115—117, 75-80 120, 70-75 121. 65-70 117, D 60-65 95—96, 2 80-85 109—111, 75-80 118, 70-75 119— 120, 65-70 114, grof 81—94, fijn 63—81. Golden Delicious aanvoeren met 18 kg netto per kist. Totale aanvoer hard fruit 19.300 kisten. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Uien, bonken 18,94. Middel 40-70 14,87—14,50. Drielingen 14,20. Pickles 19,78. Aanvoer 45 ton. Aardappelen: Bintje 13,0011,60. Bon ken 18,10. Eigenheimers 16,90. Aanvoer 60 ton. VEILING STAVENISSE Uien, middel 15,00. Bonken 19,00. Drielingen 14,10. Picklers 2030. Stek 4,70. Aanvoer 53 ton. Aardappelen: Bintjes, gewoon 12,10 12,20, Bintjes, bonken 18,50. Furore 12,20. Aanvoer 37 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3258 kg, 101147. Schar 192 kg. Bot 125 kg. Wijting 22 kg. Tong 4 kg. Paling 2 kg. Kabeljauw 26 kg. Sprot 31.029 kg. Ongesorteerde vis 224 kg. MAANDAG IN DE RAAD De raad van de gemeente Krabbendijke zal in de vergadering van maandag 9 december onder meer behandelen een voorstel van b. en w. tot het voteren van 57.472,— benodigd voor de aankoop van het pand Dorpsstraat 72 van de heer C. Polderman te Krabbendijke. De aankoop van dit perceel, bestaande uit woning, winkel, werkplaats en garage, is noodzakelijk in verband met de verbe tering van het kruispunt Noordweg/ Dorpsstraat. Na langdurige onderhande lingen is over de aankoopprijs thans overeenstemming bereikt. Verder is een bedrag groot 120,nodig voor ruiling WISSENKERKE Sinterklaas in Geersdijk en Wissenkerke I Zaterdag heeft Sint-Nicolaas een bezoek gebracht aan Wissenkerke en Geersdijk. Om twee uur arriveerde hij in het Dren- thehuis, waar leden van het accordeon orkest van Geersdijk muziek maakten en de kinderen een traktatie ontvingen. Tegen drie uur verwelkomden de mu- De C.J.V. „Obadja" te Kapelle hield in eio-en gebouw de uitgestelde dankdaguit- ziekvereniging „Apollo en het tam- a - 1 J boers, en pijperskorps „Nicoleen" van Kamperland de sint aan de Dorpsweg te Wissenkerke. In optocht ging men naar het gemeentehuis, waar burgemeester P. Wisse de gasten ontving, te zamen met het bestuur van de middenstands vereniging. Hierna maakte men een rondgang door het dorp.- voering. Voor de pauze werd onder lei ding van P. Eversdijk Mzn. een spel ge houden; onder regie van Joh. Leendertse werd een schets opgevoerd. Na de pauze sprak oud-voorzitter Joh. Leenderse over zijn opgedane ervaringen in de Kongo, waar hij gedurende een half jaar als deelnemer van het Rode-Kruisvrijwil ligersteam in UNO-verband werkzaam De sint en zijn knechten brachten ook was. De algehele leiding was in handen j een bezoek aan het bejaardentehuis van de heer A. C. Vermaire Jr. „Vredestein". NA DE VELE VERHALEN over de film „Klopjacht in Hol land" eindelijk het belangrijkste nieuws over de jeugdvoor stellingen, die de Provinciale Zeeuwse Courant in de kerstva kantie verzorgt. Nu is bekend waar en wanneer de bonnen kunnen worden ingewisseld tegen een toegangskaartje en wanneer de filmvoorstellingen worden gegeven. Opgelet dus! Hier volgt het nieuws, waar jullie al zo lang op hebt zitten wachten. Om met de VOORSTELLINGEN te beginnen: hiervoor heeft de P.Z.C. het volgende programma opgesteld: GOES: in het Grand-theater op maandag 23 en dinsdag 24 december. VLISSINGEN: in het Alhambra-theater op vrijdag 27, za terdag 28 en maandag 30 december. MIDDELBURG: in het City-theater op dinsdag 31 december en donderdag 2 januari. van enkele perceelsgedeelten met de heer C. Kruijsse, dit in verband met een goed bereikbaar zijn van de achtererven van de nieuw te bouwen panden aan ge noemd kruispunt. Een voorstel wordt ingediend tot goed keuring van de begroting 1963 (septem ber t/m december) en van de begroting 1964 van de Stichting Bejaardenzorg in Krabbendijke. VEILING MIDDELBURG. 3 december. Fruit: Comtesse de Paris 65-70 21—22, 60-65 17, 55-60 12—21, 50-55 8, 2D 6—7, 3 grof 1317, 3 fijn 1013. Gieser Wildeman 60-70 57—59, 55-60 4447, 50-op 33, 2D 21—28. Golden Delicious 70-75 58, 65-70 44, 60-65 20 39, 2D 19, 3 grof 17—27, 3 fijn 621. Jonathan 75-80 23, 70-75 26—28, 65-70 25—28, 2D 13—18. Goudrenet 75-85 27, 65-75 28, 3 grof 2830, 3 rijn 23—24. Groenten: Bloemkool 4 per kist 8788, 6 per kist 6483, 8 per kist 3439, 10 per kist 26 33. Spinazie 23. Sav. kool Al 2931, A2 25 27. Prei 1631. Glassla 818. Rode kool 7 17. Kroten 210. Spruiten schoon 2574. Witte kool 2027. Breekpeen 315. Radijs 19. Glasveldsla 125171. Andijvie A2 2731, B2 1822. Boerenkool 2023. Uien 1416. Witlof 4661. Spruiten 1679. Wijnpeen 10 13. BEURSBERICHT MARKT GOES. 3 december. Granen en peuvruchten. Tarwe, basis 17%, boerenschoon af boerderij 20 33.50 per 100 kg. Schotvrije partijen tarwe liggen iets hoger in prijs. Voor gerst, was er van telerszijde geen aanbod. Derhalve geen notering. Groene erwten, boerenschoon af boerderij 3550 per 100 kg. Schokkers, boe renschoon af boerderij 4067.50 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij 80 120 per 100 kg. Voor erwten, schokkers en bruine bonen van uitgezochte kwaliteit was de notering iets hoger. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw. binnen landse sortering 1011.75 per 100 kg. Leve ring aan de sorteerinrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Naar Bintje voor ex port bestaat geen vraag. Voederaardappelen noteerden 2.504.50 per 100 kg. Uien. Onafgestaart aan de sorteerinrichting geleverd 1011 cent per kg. Hooi en stro. Lucernehooi 135145 per 1000 kg. Weidehooi (prima kwaliteit) 135145 per 1000 kg. Veldbeemd 8593 per 1000 kg. En gels raai 7580 per 1000 kg. Voor tweede soort hooi bestaat geen belangstelling. Tarwestro 8595 per 1000 kg. Gerstestro 85 95 per 1000 kg. Erwtestro (kl. groen) 100 110 per 1000 kg. Voor hooi en stro van extra kwaliteit worden iets hogere prijzen be taald. Vlas. Ongerepeld 2030 cent per kg. Gere peld 2537 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,70 per kg. VEILING SINT-ANNALAND Uien middel 14,8615,02; Bonken 18,50: Drie lingen 15,0015,80: Picklers 20,99. Aanvoer 107 ton. Eigenheimers 14,81; Bintjes, bonken 16,00: Furore 14,77. Aanvoer 6 ton. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2718. Weekaanvoer 4401. Vet te koeien en ossen 350. Gebruiksvee 619. Vet te kalveren 225. Graskalveren 229. Nuchtere varkens 981. Lopers 51. Paarden 52. Veulens 3. Schapen of lammeren 169. Bokken of gei ten 37. Prijzen (resp voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in ets. per kg.) Vette koeien 330—370 290—330 260—290 Vette kalveren 400420 380400 360380 Slachtpaarden 290 250 230 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in guldens per stuk) Voorts stellen b. en w. voor de minister het verzoek te richten als bedoeld in ar tikel 55 der lager-onderwijswet. Het col lege betoogt ook dat de voor jaren '62 en 1963 aan voornoemde minister het ver zoek is gericht de openbare school voor gewoon lager onderwijs niet in aanmer king te laten komen bij de vaststelling van het bedrag per leerling. Ook thans komt men door het geringe aantal leer lingen van deze school boven het lande lijk gemiddelde bedrag per leerling zodat deze. school naar de mening van b. en w. in bijzondere omstandigheden verkeert. Tot de verder in behandeling komende onderwijsvoorstellen behoren de vast stelling van het bedrag per leerling voor het bijzonder lager onderwijs voor het jaar 1964. Deze bedragen zijn voor ge woon lager onderwijs: met kosten van instandhouding 60,50; zonder kosten van instandhouding 49,85 en voor ulo met kosten van instandhouding 75,10. B. en w. stellen voor het getal, betrek king hebbende op het geven van het vak nuttige handwerken aan de openbare lagere school te stellen op 2. Op grond van dit besluit kunnen de besturen van de bijzondere scholen eveneens aan spraak maken op een gemeentelijke ver goeding. Ten slotte volgt nog een voor stel tot wijziging van de regeling dienst gemeentewerken Oost Zuid-Beveland, verband houdende met uitbreiding van de personeelssterkte met twee personen, nodig voor toezicht op diverse kapitaal- werken. Graskalveren 480 350 280 Nuchtere kalveren 200 190 160 Lopers 145 120 100 Schapen 140 120 100 Lammeren 145 120 100 Kalf- en melkkoeien 1300 1150 950 Vare koeien 900 750 650 Vaarzen 975 775 675 Pinken 675 500 450 De uitreiking van de bonnen in de Middelburgse, Vlissingse en Goese winkels verloopt goed. Vele kopers in deze steden zullen al wel vol doende bonnen hebben verzameld om voor hun kinderen toegangsbe wijzen te verkrijgen. Tijd en plaats voor de inwisseling van de bonnen zijn reeds vastgesteld. Voor diegenen, die nog niet genoeg bonnen hebben gespaard, wordt het nu kort dag: morgen, vijf december, wordt de uitreiking gestaakt. Tot en met vijf december kan men echter nog terecht in alle winkels, die een raambiljet hebben, voor het verkrijgen van de bonnen, die bij iedere aankoop van minstens 1.worden verstrekt. Voor TWINTIG GULDEN aan bonnen krijgt men een toegangskaartje voor één van de voorstellingen. Voor de INWISSELING van de BONNEN zijn de vol gende data vastgesteld: VLISSINGEN: op vrijdagmiddag 6 december van twee uur tot half zes in de zaal van de Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfsbond, Dr. Staver- manstraat (naast r.-k. kerk). SOUBURG EN HAVENDORP: op vrijdag 6 december van 's morgens half twaalf tot 's middags half één in het Zwaan tje aan de Vlissingsestraat te Souburg. GOES: op zaterdagmidag 7 december in de Prins van Oranje, van 's middags twee tot vijf uur. MIDDELBURG: op vrijdag 6 december van twee uur tot half zes in het City-theater aan de Lange Delft. In afwijking van vorige jaren worden de toegangskaarten in Middel burg nu niet uitgereikt in Mercurius maar in het City-theater. Voor 20 aan P.Z.C.-bonnen plus een dubbeltje, dat is be stemd voor een Zeeuws liefdadig doel, ontvangt men één toe gangskaartje voor één van de P.Z.C.-jeugdvoorstellingen. De toneelvereniging „Onze vrije Uur tjes" in 's-Heer-Arendskerke gaf zater dagavond in het gemeentelijk vereni gingsgebouw een uitvoering van de klucht „Gevaarlijk snoepgoed". De voor zitter, de heer J. P. H. Polderman open de de avond. Na afloop van de voor stelling bestond er gelegenheid tot dan sen. Verkiezing ambtsdragers Tijdens een vergadering van lidmaten der Ned. herv. kerk te Kats werden tot ouderling gekozen de heren J. Moens en M. Ridderhof (herkozen) en tot diaken de heer A. Korteknie. De heer A. de Jonge werd tot ouderling- kerkvoogd gekozen, terwijl de heren L. de Wild en A. Markusse als notabel werden herkozen. De heer De Jonge heeft bedankt, de overigen hebben hun verkiezing aanvaard. Vette koeien aanvoer iets groter, handel le vendiger, prijzen als gisteren. Vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen iets stijver, prima's boven notering. Graskal veren aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen stabiel. Nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel iets stroever, prijzen constant. Lopers en biggen aanvoer matig, handel lui, prijzen als vorige week. Slachtpaarden aan voer gewoon, handel iets levendiger, prijzen wat stijver. Schapen en lammeren aanvoer iets minder, handel zeer kalm, prijzen niet hoger. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vori ge week, handel redelijk, prijzen ruim prijs houdend. Vare koeien aanvoer matig, handel goed, prijzen vast. Vaarzen en pinken aan voer gewoon, handel tamelijk, prijzen verder prijshoudend. VEILING KRABBENDIJKE. 3 december. Golden Delicious 1 80-85 5051, 75-80 45—58, 70-75 48—59, 65-70 42—50, 60-65 34—39, 2 80-85 47. 75-80 48—50, 70-75 46—49, 65-70 39—43, 60-65 32—33, 2D 15—23, 2D 15— 25, 3 grof 3310, 3 fijn 15—22, kroet 16—24. Cox Orange Pippin 1 65-70 62, 60-65 48, 55-60 33, 2 80-85 77, 75-80 82, 70-75 78, 65-70 68. 60-65 48, 2D 13, 3 grof 3856, 3 fijn 26, kroet 2125, stek 9. Crimson Cox 2 80-85 67, 73-80 66, 70-75 65, 65-70 57, 60-65 44. 55-60 34. 3 grof 40, kroet 24. Winston 2 75-80 47, 70-75 46, 65-70 38, 60-65 22, 2D 11, 3 grof 28. Jonathan 1 70-75 32, 65-70 31, 60-65 24, 2 75-80 22—28, 70-75 23—32. 65-70 22—29, 60-63 16—24, 2D 1215, 3 grof 1618, 3 fijn 14, kroet 1213. Pr. v. England 3 grof 14, 3 fijn 13, kroet 12. Rode Goudrenet 2 90-95 41, 85-90 38, 80-85 36, 3 grof 33. Goudrenet 3 grof 3032, 3 fijn 1218, kroet 13. Peren: Comt. de Paris 2 70-75 19—27, 65-70 22—26, 60-65 19—22, 55-60 15— 19, 2D 6, 3 grof 13—16, 3 fijn 8, kroet 6. Le gipont 1 65-70 68, 60-65 64, 55-60 56, 2D 45*57, 3 fijn 1936, kroet 6. Conference 3 grof 43, 3 fijn 34, kroet 12—17. Br. A. Lucas 3 grof 24, kroet 811. KAPELLE. Bevallen: C. GansemanLokerse, d. P. S. VosVerhagen, d. J. D. Zoeteweij—Meulblok, z. A. Kouwenberg—Traas, d. M. J. Schipper— van Zweeden, d. E. Sieders—Bloem, d. A. W. de RooKarelse, d. Getrouwd: P. Joossen 40 j. en E. A. Goud 34 j. C. J. Beije 20 j. en L. J. de Schipper 20 j. J. Traas 25 j. en W. J. Braam 21 j. Overleden: P. M. Overbeeke 87 j. NISSE. Bevallen: E. P. ZonnevijlleOtte, d. C. de WinterBoonman, z. Overleden: M. Driedijk, 74 j., e. v. P. Acda. DRIEWEGEN. Bevallen: N. Geldofvan der Schaaf, 'S-HEER-ABTSKERKE Bevallen: C. de KosterRiemens, z. Ondertrouwd: W. Boutens, 26 j. en Goeman, 21 j. C. G. YERSEKE Bevallen: N. BooneMichielsen, d.; M. A. VertonKole, z.: C. C. J. van AnrooijTou- sain, z. Ondertrouwd: B. J. M. van der Meij. 23 j en I. A. E. van Opbergen, 21 j.; A. Sinke. 22 j. en M. H. de Rooij, 21 j.; L. J. de Rijke, 28 j. en M. A. Oele, 29 j. Getrouwd: N. Minnee 22 j. en P. A. Nieu- wenhuize 22 j. Overleden: J. Sinke, 68 j. e. v. J. Koorenneef. RILLAND-BATH Bevallen: C. P. Hofmanvan der Made, d.; J. C. GeldofVermeulen, z. Getrouwd: C. M. Kriekaard, 22 j. en J. J. van Hoorn, 18 j.; C. A. A. van de Laak, 23 j. en J. M. Damen, 21 j.; J. W. Nagelkerke, 25 J. en B. van de Griek, 22 j.; J. Hillebrand, 22 j. en M. L. E. Hendrikse, 22 j. Overleden: G. de Nooijer, 63 j. e. v. J. L. Westdorp. Dezer dagen werd voor de afdeling Wal cheren van de koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plant kunde een lezing gehouden door de heer J. Hertgers, districtshoofd van de plan- tenziektekundige dienst. De titel „Voor elck wat wils" was gekozen, omdat niet alleen de beroepstuinders of kwekers, doch ook de amateurs enige wenken werden gegeven voor bestrijding van in- sekten op hun planten. De spreker behandelde op duidelijke wijze de bestrijding van z.gn. huis- insekten, zoals huismijt, rupsen in vul lingen en bekleding, motten en mieren, alsmede de aantasting van kamerplan ten. Ook werd een overzicht gegeven van de bestrijding van vliegen en rupsen in de groenten- én fruitteelt. Het geheel werd met kleurendia's verduidelijkt. Aan het slot werden enkele meegebrach te zieke planten onderzocht en werd aangetoond, waarom deze planten in hun groei belemmerd werden. Eveneens werd een aantal vragen beantwoord. De heer C. Sanderse dankte de heer Hertgers voor hetgeen hij deze avond geboden had. Nagekomen advertenties Heden nam God tot Zich mijn innig gelief de vrouw en onze lieve, zorgzame, moeder ADRIAN A CORNELL* SLIGGERS-DEIJ, op de leeftijd van 38 jaar. B. C. Sliggers Bert Co Haarlem, 2 dec. 1963. Laurens Reaellaan 381 De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 5 december a.s., om 14 uur, op de alge mene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11