TWEE BRUGPOTEN STAAN OVEREIND Raadsel van de,Hornbey' opgelost Herdenkingsdiensten in Zierikzee en Poortvliet EXAMENS BENOEMING MEDEWERKERS IN STICHTING ZEELAND NOORS SCHIP NA STRANDING GEBROKEN CORIAS ALMANAK Prijs voor meisje uit Meliskerke AEG PARAPLU Zeeuwse ZEEMAN MAAKTE ZICH SCHULDIG AAN JOY-RIDING ZentrA SI lÉRlii illliP AEG*™ Op pad Stadion W. J. CAMPER, JAC. MOURER, J. DE VOOGD, C. HARINCK, „150 JAAR KONINKRIJK OUDE WENS IN VERVULLING Middelbaar onderzoeker en medewerker voor jeugd- en sportzaken Aart Plaisier op de vierde plaats in tv.-scholenquiz Sieraden vermist na inbraak in Schoondijke Poortvliet Vijf leerlingen van Thoolse school met polio in ziekenhuis Automobilist reed tegen gevel van huis in Middelburg PROVINCIALE Z E E U W 8 B C O D R A N T MAANDAG 2 DECEMBER 1963 Hoewel er bij de bouw van de vijf kilometer lange Oosterschelde- brug bij het „natte werk", het werk op het water, sprake is van enige achterstand op het schema, staan de eerste twee brugpoten overeind. Op de foto kan men bovendien vier van de vijf caissons zien, die reeds zijn aangebracht. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). Slot van pagina 1 druisen de belangen van de Ooster- seheldebrugbouwers volledig in tegen die van de schaatsliefhebbers. Daar op het veerplein in Kats hebben ze liever geen vorst! (Advertentie) Al een van C'ORLAS gehad? Grote sortering vanai 7,75. DAMESZAAK Walstraat 76 VLISSINGEN In Middelburg was het afgelopen weekeinde, een grote provinciale jubileumtentoonstelling te bezich tigen van pluimvee, sierduiven en konijnen, het geheel samenge bracht door de Walcherse Ten- toonstellings Combinatie. Nu zond deze combinatie ons te gen vrijdagavond een uitnodiging de officiële opening mee te maken op zichzelf een aardige gedach te. Als men in deze circulaire nu ook nog maar even had gezet wddr het was. En dat is me een getob geworden. De uitnodiging vermeldde slechts de naam van één bestuurslid, dat telefonisch niet bereikbaar was. Het gemeentebestuur waarvan een vertegenwoordiger de exposi tie zou openen was op het mo ment, dat onze man zou opstap pen ook niet bereikbaar en ver schillende ontspanningslokalen, inderhaast aoor onze man gebeld, bleken pluimvee noch sierduiven te bevatten. Toch is onze man blijmoedig op pad gegaan. En correct als altijd leverde litj z'n verslagje van de opening af. ,floe heb je dat nu toch voor elkaar gekregen?" vroegen wij. „Gewoon, heel gewoon. Op het ge kakel afgegaan". De raadselachtige aanvaring tus sen het Duitse zeeschip „Horn- bey" en een onbekend binnen vaartuig, vorige week donder dag op de Westerschelde ter hoogte van Walsoorden, is opge lost. Het bij de aanvaring be trokken binnenvaartuig blijkt het 675 ton metende Belgische motortankschip „Standaard 27" van de rederij Esso België te zijn geweest. De opkomende mist had schipper René Cant van de Standaard 27, die met een lading dieselolie op weg was van Antwerpen en Gent, zijn schip tussen de boeien 52 en 54 nabij Walsoorden voor anker laten gaan. Vlakbij hem lagen nog vrjf vaartuigen. Aan dek van de Standaard 27 was een uitkijk geplaatst terwijl men met de scheepsbel de voorgeschreven mist- seinen gaf. Omstreeks 17.00 uur het zicht was toen ongeveer 30 me ter hoorde men plotseling mist seinen( mechanische luchthoorn) van een snel naderend schip. Recht vooruit doemde toen plotseling een zeeschip op dat de boeg van de Standaard 27 met de midscheeps (stuurboordzijde) raakte. De stoot was zo hevig dat de Standaard 27 van zijn anker sloeg en op drift raak te. Bij de botsing werd de voorsteven beschadigd, maar het schip maakte geen water. Nadat de drie bemanningsleden van de Standaard 27 de motor op gang ge bracht hadden heeft men gezocht naar het direct weer in de mist ver dwenen zeeschip. Toen dit zoeken geen resultaten opleverde is men weer voor anker gegaah. Diezelfde nacht, nadat het weer opge klaard was, heeft de Standaard 27 zijn weg naar Antwerpen vervolgd. Behoudens bericht aan de rederij is er verder geen melding van de aan varing gemaakt. Het zeeschip de Duitse Hornbey heeft op zijn beurt naar het andere schip gezocht, maar uiteraard even eens zonder resultaat. Daar het schip een scheur in de huid had is het te ruggekeerd naar Antwerpen. Noch de kapitein noch de loods hebben vóór aankomst in Antwerpen radio grafisch melding gemaakt van de aanvaring, hoewel dit wel gebruike lijk is. Na aankomst vertelden zij Nu het 's morgens pas laat licht is en het alweer vroeg donker is 's mid dags, kan men zich afvragen hoe het dan staat met de werkzaamheden op het werkterrein te Kats. Welnu, een batterij van lichtmasten, voor zien van 4 of 6 schijnwerpers, zorgt in de donkere uren voor een zee van licht. Zelfs een stadion met een Euro pacupwedstrijd zou zich geen betere verlichting kunnen wensen. Daarbij komt nog, dat de kranen met eigen verlichting zijn uitgerust. Iedere kraan verlicht namelijk zijn eigen baan. Hoewel dus „op het water" sprake is van enige achterstand op het schema, is men tot nu toe toch al aardig ge vorderd. Het landhoofd tussen Kats en Colijnsplaat is thans geheel gereed, er zijn al twintig putten geplaatst, vijf caissons zijn aangebracht en twee brug poten staan overeind. Bij een van de pijlers is de zandput enkele meters „uit gesleten" als gevolg waarvan een be- zinking moest worden aangebracht. Maar tot nu toe is het bjj één pijler gebleven, namelijk, die waar het minste water stond. Overigens zijn de putten waarvan een drietal een pijler vormt, stevig in de grond verankerd. Minimaal zitten zij 18 meter diep in de zeebodem, maximaal 24 meter. Zij kunnen dus be paald wel een stootje verdragen. Voor het in het academisch ziekenhuis te Leiden gehouden examen voor apo thekersassistente slaagde mejuffrouw J. J. Moggré te Schoondijke. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het examen geodetisch in genieur de heer M. C. Koster te Rilland Bath. Voor het te Utrecht gehouden examen M.T.M.-examen slaagde de heer E. P. de Kort te Axel. Advertentie De matroos C. J. R. uit Amsterdam, op varende van de Nederlandse kustvaar der „Zeevaart" heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in Terneuzen schuldig gemaakt aan joy-riding. Eerst nam hij op de Dijkstraat een bromfiets weg, maar daarmee kwam hij wegens benzinegebrek niet verder dan de Jozi- nastraat. De Amsterdamse matroos stapte meteen over in een auto, eigen dom van de scheepshandelaar P. den Doelder en reed daarmee in de richting van de Axelse brug. Twee personeels leden van de scheepshandelaar zagen dit, sprongen in een andere auto en gingen de joy-rijdende zeeman achterna. Op de Herengracht reden zij hem klem. R. werd door de politie aangehouden en in de loop van zaterdag weer vrijgela ten nadat hij de schade aan de brom fiets had vergoed. (Advertentie) HORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Lange Delft 51 - MIDDELBURG Horloger - ZIERIKZEE horloger - juwelier Scheldestr. 15. VLISSINGEN, tel. 2204 „De Klokkenwinkel" L. Vorststraat 35 - GOES - Tel. 6629 De 5-jarige Gilda Polderman uit Melis kerke heeft een van de twaalf hoofd prijzen gewonnen van een kleurenwed- strijd van het Verbond voor Veilig Ver keer. Deze wedstrijd werd gehouden in het kader van de landelijke „Klaar-over- actie" van dit verbond. Tijdens een fees telijke bijeenkomst in het bureau van het verbond te Hilversum heeft sinterklaas de prijzen aan de kleuters uitgereikt. ZIERIKZEE en POORTVLIET hebben zaterdag bij het moment „150 jaar koninkrijk" stilgestaan met speciale herdenkingsdiensten in de kerken. Waren het in Zierik zee de dag tevoren 1600 schoolkin deren, die via een in 1813 spelende éénakter bij de bevrijding van het Franse juk werden bepaald, de herdenkingsdienst in de Grote Kerk trok 's morgens niet meer dan 75 bezoekers. Een pover resul taat voor dit speciale initiatief, dat al vroeg werd aangekondigd via carillonspel van vaderlandse liede ren op de stadhuistoren door beiaardier Jac. M. Luykenaar. Het was dus maar een klein groepje in de Grote Kerk met zijn 1200 zitplaatsen, dat de rechtzinnige hervormde predi kant, ds. A. Lam aan het begin van deze interkerkelijke herdenkingsdienst kon verwelkomen. Na het zingen van het be kende „Wilt heden nu treden..." betrad de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester de kansel voor een her denkingstoespraak. Daarin onderstreep te hij met name de grote betekenis voor Nederland, geregeerd te worden door het Huis Oranje. Het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland heeft in enkele vacerende func ties kunnen voorzien. Zo is als medewer ker in algemene dienst speciaal voor jeugd- en sportzaken per 1 februari '64 benoemd de heer J. den Hoedt (45) te Rotterdam. Als zodanig zal de heer Den Hoedt onder meer belast worden met het secretariaat van de Provinciale Zeeuwse Jeugdraad en van de Provinciale Zeeuwse Sport raad. Met de vervulling van deze vacature zal een reeds lang gekoesterde wens van de Stichting Zeeland in vervul ling gaan, namelijk om voor de ge noemde werkterreinen over 'n aparte kracht te beschikken. De heer Den De kijkers zijn er niets van te wa- ten gekomen, maar even heeft de quiz, die Theo Eerdmans zater- dagavond in het kader van de herdenking 150 jaar koninkrijk op g de beeldbuis bracht, aan een zij- den draadje gehangen. Veertig g supporters van het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes waren naar de Rolzaal in Den Haag getogen om daar hun medescholier Aart Plaisier (19) uit Krabbendijke, die j in de quiz met vier leerlingen van andere scholen zou uitkomen, j aan te moedigen. Het gedrag van g een aantal Haagse supporters j wekte echter de wrevel op van de g rector van een Zwolse middelbare school, die zelfs dreigde met zijn leerlingen te zullen verdwijnen als S er niet snel maatregelen zouden worden getroffen. Voor de aan- 1 vang van de uitzending had men S de zaak echter rond. Aart Plaisier moest in deze quiz genoegen ne- g men met een vierde plaats. Hij j verzamelde met de beantwoorde vragen over geschiedenis 23 pun ten. Aart kreeg na afloop een g boekebon. De leerlingen, die te za- men met de leraar J. Goedee de tocht naar Den Haag maakten, waren uitgekozen omdat zij met de kinderpostzegelactie de beste resultaten hadden geboekt. Totaal is er op het chr. lyceum te Goes j voor 2540 verkocht. Hoedt heeft diverse functies bekleed op het terrein van het maatschappe lijk opbouwwerk, onder meer in Rot terdam, Katwijk, Groningen, Delft en Bussum. Hij heeft grote belangstelling voor de maatschappelijke vraagstukken van on ze tijd en een brede ervaring in de prak tische aanpak daarvan. De heer Den Hoedt volgde onder meer de urgentie opleiding van de academie voor sociale wetenschappen in Rotterdam en een cursus in „community-organization"; hij bracht voorts werkbezoeken aan het buitenland. Zijn benoeming vond plaats op advies van een commissie, gevormd door de viee-voorzitter der Stichting Zeeland, de voorzitter en vice-voorzitter van de Zeeuwse Jeugdraad en de directeur der Stichting Zeeland. Financieel is deze be noeming mogelijk door subsidietoezeg ging van het rijk en van de provincie. De heer J. H. Groenewege (41) uit Rotterdam is per 1 januari 1964 be noemd in de vacature van middelbaar onderzoeker, ontstaan door het ver trek van de heer L. J. Bartelds per 1 november jl. (deze werd benoemd in een functie te Groningen). Hij is thans werkzaam bij de P.T.T. in Rotterdam als statistisch medewer ker. Zaterdagavond is in Schoondijke een in braak gepleegd in de woning van me vrouw de weduwe C. Terwijl de bewoonster afwezig was heb ben onbekenden zich tussen zeven elf uur toegang tot de woning verschaft door het opschuiven van een raam aan de achterzijde, waarna zij de gehele wo ning hebben doorzocht. Het is nog niet bekend wat precies ver mist wordt, maar in ieder geval ont breekt een aantal sieraden, waaronder oorbellen. Zondag heeft de politie-techni- sche dienst uit Den Haag een onderzoek ingesteld, waarbij onder meer gebruik is gemaakt van een speurhond. Bij dit onderzoek is gebleken dat op soortgelij ke wijze optreden is als onlangs bij de inbraak in Oostburg. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat deze inbraak door dezelfde dader(s) is gepleegd. Ook zou in Retranchement een poging tot inbraak gedaan zijn in de nacht van zaterdag op zondag. De heer A. de W. vond bij zijn thuiskomst het voordeur raampje ingeslagen. Omdat de deur op het nachtslot zat was het echter niet mogelijk door het verschuiven van de grendel de deur te openen. De politie houdt in dit geval ook rekening met de mogelijkheid dat kwajongens aan het werk zijn geweest. PERFECT L f 30.- wat er gebeurd was, waarna de rijkspolitie te water uit Terneuzen direct op onderzoek is uitgegaan. Aanvankelijk dacht men een aankno pingspunt te hebben gevonden in een ronddrijvende reddingsboot, die ge vonden was door het. Nederlandse motorschip „Hendrika", maar deze bleek losgeslagen te zijii van het Bel gische binnenvaartuig „Mira.no" uit Antwerpen. Ipgl? Op de Westerschelde is zaterdagochtend in alle vroegte het 5484 ton metende Noorse schip „Martin Bakke" in dichte mist aan de grond gevaren en later ge broken. Het schip ligt juist over de Bel gisch-Nederlandse grens, enkele honder den meters van het Poolse schip waar uit enige tijd geleden de halve varkens en diepvrie'skalkoenen wegspoelden die later op de oevers van de Schelde te recht kwamen. Sleepboten die direct ter assistentie uit voeren konden het schip niet vlot krij- fen.. Bij afgaand water is het schip oormidden gebroken ter hoogte van ruim drie. Men is begonnen de lading, die bestaat uit 6000 ton stukgoed waar onder koffie en bananen alsmede een la ding nitriet, in lichters over te slaan. Over het lot van het schip is men pessi mistisch gestemd. Het schip maakte vannnacht water en had een slagzij van tien graden. De Martin Bakke die eigendom is van de rederij Skips a/s Marie Bakke uit Haugesund in Noorwegen, was met een bemanning van 25 koppen onderweg van Valparaiso naar Antwerpen. Zij zijn allen in veiligheid. Het in 1936 gebouw de schip ligt buiten het vaarwater op de slikken tegen de Ossendrechtse kant en levert geen gevaar voor de scheepvaart op. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). Mr. Dijckmeester ging even terug naar de situatie kort voor het jaar 1813, toen ook Zierikzee Franse straatnamen had, oorlogsschepen met Franse bemanning in zijn haven en kanonnen bij zijn poor ten. In die jaren ook liep het inwoner tal van de stad terug van 10.000 tot 6500. Zierikzee werd als eerste Zeeuwse stad in december 1813 door de Engel sen op de Fransen bevrijd. Voor Nederland schetste Zierikzees bur gemeester de „150 jaar koninkrijk" als een periode van economische, politieke en technische vernieuwing. „Op het ogenblik zijn wij in een tijdvak van gees telijke vernieuwing. Onze vorig jaar overleden Prinses Wilhelmina heeft die ingeleid. We gaan naar een wereldbur gerschap. In een herdenking als deze kan onze liefde voor het koninkrijk dui delijk tot uiting komen", aldus de burge meester. De vrijzinnig hervormde predikant van Zierikzee, ds. J. B. Assendorp bepaalde zijn gehoor in deze herdenkingsdienst bij de kerkelijke ontwikkeling en de strijd in de voorbije anderhalve eeuw. Speciaal het woord „koninkrijk" kreeg in zijn toespraak een sterk accent mee. En wel naar aanleiding van de tekst 1 Timotheus 2 vers 1 en 2: „Ik vermaan U dan allereerst smekingen, gebeden, voorbeden en dankzeggingen te doen voor alle mensen, voor koningen en hooggeplaatsten opdat wij een stil en rustig leven mogen leiden in alle gods vrucht en waardigheid." Na een gebed voor land en volk speelde organist J. Baas een aantal variaties op bekende volksliederen. De dienst werd beëindigd met het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. In POORTVLIET woonden ongeveer tweehonderd inwoners zaterdagavond een herdenkingsdienst bij in de her vormde kerk. Deze gemeenschappelijke bijeenkomst van hervormden en gerefor meerden werd ook bezocht door het col lege van b. en w. en de gemeenteraad. De beide plaatselijke predikanten, ds. J. van Dijk en ds. J. C. Egmond betrokken in enkele korte toespraken de aanwezi gen bij de waarde van „150 jaar ko ninkrijk". Ds. Egmond deed dat naar aanleiding van de tekst uit Jozua 24 vers 13: „Zo gaf Ik U een land, waar voor gij niet gezwoegd hebt, en steden die gij niet gebouwd hebt en waarin gij toch woont; en gij eet van wijngaarden en olijfbomen, die gij niet geplant hebt..." Ds. Van Dijk sloot hierbij aan met een meditatie naar aanleiding van Jozua 24 vers 14: „Welnu, vreest dan de Here en dient Hem oprecht en getrouw." Spe ciaal kwam daarin naar voren waartoe een terugblik op de jongste geschiede nis van Nederland zijn inwoners ver plicht. Het was een korte, stijlvolle bij eenkomst. Vijf leerlingen van de christelijke school, uitgaande van de gereformeer de gemeente Tholen zijn in het burger ziekenhuis te Bergen op Zoom opgeno men. Zoals gemeld werd de school eind vorige week ontsmet, nadat onder de leerlingen polio was geconstateerd. Het A.N.P. meldde, dat twee van de vijf opgenomen patiëntjes ernstig ziek zijn. De vader van één van de patiëntjes bevindt zich op zee. Hem zou per radio verzocht zijn naar het ziekenhuis te komen. In het Bergen op Zoomse ziekenhuis liggen negen andere kinderen, van wie men vermoedt dat ze de ziekte ook heb ben. In de gemeente Tholen houden tien kinderen het bed. Zij hebben koorts en men sluit de mogelijkheid niet buiten, dat zij eveneens besmet zijn. Ook deze kinderen zijn leerlingen van genoemde school. De patiëntjes" zijn niet ingeënt, omdat destijds hun ouders principiële bezwaren zouden hebben gehad tegen inenting. In Tholen, Scherpenisse, Sint-Maartens dijk en Oud-Vossemeer is men thans volop bezig met inenten; ook worden rappel-injecties gegeven. In de stad Tholen werden zaterdag driehonderd mensen ingeënt, in Oud-Vossemeer ont vingen zaterdag 350 van de 450 kan didaten een injectie. Met een klap, die buurtbewoners plotse ling uit hun slaap haalde, is in de vroe ge morgen van zaterdag op zondag om streeks kwart over vier de Middelburg se automobilist W. B. met zijn wagen in Middelburg tegen een gevel van een wo ning op de hoek Nieuwe Vlissingseweg- Piet Heinstraat tot stilstand gekomen. B., die uit de richting Vlissingen kwam, was even tevoren op onverklaarbare wijze van de weg geraakt en via de ventweg, het trottoir en een voortuintje tegen de gevel terechtgekomen. Bij de manoeuvre sloeg de auto over de kop en werd daarbij totaal vernield. B. bleef ongedeerd. De gevel werd licht bescha digd. Advertentie L. TOASTER f 69.50 OPKLARINGEN Droog weer met opklaringen maar ook af en toe wolkenvelden. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidoost en oost. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 3 december Zon op 8.27 onder 16.32 Maan op 19.08 onder 11.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2