Gezinsverzorging op Bevelanden: drastische verhoging subsidies Nieuw Middelburg' nam fraai clubhuis in bezit Sport en wedstrijden Commissie wil 15 procent meer ttBschEnh iets tmar ds fists! ZUID-BEVELAND A(.I-NI)A BIJ CANADESE VLIEGRAMP 118 DODEN Regeringspartij wint verkiezingen in Australië Mosselverwateren in Zuricheroord Tuchtschoolstraf voor jeugdige inbrekers Feeststemming aan de Nassaulaan Sportuitslagen Negen landen voor Olympia's Toer uitgenodigd Speciale commissie onderzoekt moord op Kennedy Intrede ds. G. Kelling Noordgouwe- Dreischor (^0>JlfD(§7 BEROEP OP GEMEENTEBESTUREN Cadeau nr. 1 voor elke man 'n OVERHEMD van BOUWCOMMISSIE GEHULDIGD Opleiding Meer subsidie Duidelijke taak Nisse heeft een begrotingstekort Van onze adverteerders BREIWOLWINKEL IN GOES WALCHEREN E.H.B.O.-diploma- uitreiking werd feest in Middelburg Korpschef Culemborg in staat van verdenking B IJK K E R ¥o)e KEN Uitslagen en standen betaald voetbal Bevestiging vonnis tegen de A.D.M. geëist „Bittere pil Dia-avond christelijke vrouwenvereniging KERKNIEUWS Ds. F. van der Bom nam afschud van Westkapelle badhanddoeken weelde van jewelste! MAANDAG 2 DECEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B ïappi lijk werk en gezinsverzorging Noord- en Zuid-Bevelana, vertegenwoordigend alle instellingen voor Gezinsverzorging en Maatschappelijk werk op de beide Beve landen, ziet zich dringend genoodzaakt de moeilijke financiële positie, waarin de instellingen zich thans bevinden ter ken nis te brengen van alle gemeentebestu ren in haar werkgebied. Deze commissie acht het noodzakelijk dat de gemeentelijke subsidies met 15% worden verhoogd. Door middel van 'n uitgebreide circulai re zijn alle gemeentebesturen en raads leden uitvoerig over de gang van zaken op de hoogte gebracht. Bovendien zijn een vijftal regionale vergaderingen uit geschreven, waarop de raadsleden, afge vaardigden van de gemeentebesturen en de bestuursleden van de betreffende in stellingen voor gezinsverzorging werden uitgenodigd. Zo werd gestart in Goes op vrijdagavond in de Prins van Oranje. In het dorpshuis te Baarland is een bij eenkomst gepland op 10 december; op 12 december te Kortgene in het vereni gingsgebouw der hervormde gemeente; te Heinkenszand in café Hoondert op 19 december en tot slot in het dorpshuis te Kruiningen op 16 december. Tijdens deze bijeenkomsten zal op uitvoerige wijze de vertegenwoordigers der gemeentebestu ren een inzicht worden gegeven van de moeilijkheden en de voorstellen, die wer den gedaan om deze te trachten op te lossen. Tijdens een vooraf gehouden persconfe rentie kwam een en ander eveneens ter tafel. Blijkens een overzicht van de zijde van de commissie bleek, dat vrij vlug na de oorlog met het werk van gezinsver zorging werd gestart. Te Goes werden In 19441945 reeds een aantal meisjes opgeleid om later naar het toen nog bezette gebied in Nederland te worden uitgezonden om hulp te bieden. Deze opleiding ver plaatste zich in 1947 naar Viissingen en vrij kort daarna verdween dit uit de provincie. Bij ieder kerkgenoot schap en van algemene zijde werd naarstig met het werk begonnen. Reeds van begin af rezen moeilijk heden op financieel gebied en dit leid de tot een samenkomen. Als eerste resultaat werd bereikt, dat men het „eens" werd over het uitlenen van krachten tegen vastgestelde tarie ven. De coördinatiecommissie kwam tot stand en men is er heilig van overtuigd, dat men in deze elkaar niet meer missen kan. Gezamenlijk werd dan ook een ern stig beroep gedaan op de gemeentebe sturen. Door de grote bloei van de instellingen, de enorme stijging van de personeels lasten en hogere premies sociale lasten hebben alle instellingen de laatste jaren een drastisch tekort op de exploitatie rekening. Daar de subsidiepercentages (van rijk en gemeenten) niet werden ge wijzigd, werd het nadelig saldo ieder jaar steeds hoger. Uit sociaal oogpunt acht men het niet verantwoord de bij dragen van de gezinnen voor verleende hulp (retributies) te verhogen daar deze reeds zo scherp mogelijk werden gesteld. Momenteel wordt van gemeentewege voor gezinsverzorging 30 pet voor ge zinshulp 25 pet. in de subsidiabele kosten bijgedragen. Om een sluitende exploita tie te verkrijgen zou het minstens nood zakelijk zijn beide met 15 pet te ver hogen. Dit wordt dan ook aan de ge meentebesturen verzocht. Zou men hier toe kunnen besluiten dan zou dit bete nen, dat de subsidie van rijk en gemeen te zamen voor de gezinsverzorging zou bedragen 75 pet. en voor de gezinshulp 65 pet. tot 70 pet. gemiddeld. Aangezien gemiddeld 15 pet. van de totale kosten aan retribuaties wordt ontvangen, die nen de instellingen derhalve zelf de res terende 15 pet. te financieren door mid del van contributies, donaties en even tuele bijdragen van diaconieën. Wanneer vanwege het Departement van Maatschappelijk Werk mocht worden besloten, dat de percentages van het rijkssubsidie worden verhoogd, kan gezien de snelle ontwikkeling op loonge- bied rekening houdende met enige marge voor de toekomst eventueel van gemeentewege worden bedongen, dat het subsidiabele plafond op 80 pet. wordt gesteld De commissie heeft zich voorts tot taak gesteld één uniforme retributieschaal voor geheel Zuid- en Noord-Beveland in te voeren. Met het ontwerp kunnen alle instellingen in principe akkoord gaan, hoewel dit voor de de meeste een ver mindering der inkomsten betekent, om dat de heffing in de minder draagkrach tige gezinnen lager komt te liggen. Uit budgettair oogpunt is deze schaal echter alleen aanvaardbaar wanneer alle ge meenten met het voorstel over hogere subsidiëring akkoord kunnen gaan. Grote belangstelling kreeg de huishoude lijke hulp aan bejaarden en chronisch zieken. Ook in de naaste toekomst zal dit werk zich nog meer gaan uitbreiden. Afgezien van de moeilijkheden, die zich in deze sector voordoen op personeels gebied zijn de financiële consequenties voor de instellingen van nog grotere im portantie. Veelal wordt namelijk ge werkt bij bejaarden met een laag inko men, zodat de te' heffen retributies slechts een gering aandeel vormen van de werkelijke kosten. Desondanks zien de instellingen hier 'n duidelijke taak lig gen, omdat wordt beoogd deze bejaar den zolang als maar enigszins is ver antwoord in hun eigen omgeving te handhaven. Aangezien opname in een verzorgingsinrichting van minder draag- krachtigen voor de gemeentelijke so ciale dienst nog grotere consequenties heeft, verzoekt de commissie bijzondere aandacht op deze vorm van hulpverle ning te vestigen. De subsidiepercentages voor dit werk zijn 25 pet. van de subsi diabele kosten. De gemeenten worden verzocht dit met ingang van 1 januari 1964 te verhogen met 35 pet. tot 60 pet. van de daarvoor in aanmerking komen de kosten. Wordt het subsidiabele pla fond bij dit werk op 85 pet. gesteld, dan houdt elke verhoging van de rijkssub sidie een lagere bijdrage van gemeente wege in. Het besluit van de gemeenten inzake vorenstaande verzoeken is thans me de bepalend of de expansieve ontwik keling van deze georganiseerde hulp verlening voortgang kan vinden, daar bij verwerping van dit voorstel de in stellingen genoodzaakt zullen zijn hun werkzaamheden aanzienlijk in te krimpen. Hierbij zal met name de hulp aan bejaarden en chronisch zieken het eerste slachtoffer wor den. In de coördinatiecommissie hebben zit ting de heren J. L. Rijkse, voorzitter (R.-K. Stiching Gezinszorg), D. van Loon, vice-voorzitter (Algemene Stich ting), W. G. Scherpenisse (Hervormde diaconieën Goes en Kloetinge), secreta ris en B. Schreuder (Gereformeerde Stichting), penningmeester. Advertentie NISSE De gemeenteraad van Nisse heeft in zijn jongste vergadering de begroting voor het dienstjaar 1964 met algemene stemmen goedgekeurd. Deze begroting heeft op de gewone dienst een nadelig saldo van 8700, op een totaal van 160.488,49. De kapitaaldienst, groot 244.650,38 heeft een nadelig saldo van 29.800.—. Bij de behandeling van de begroting verklaarde de heer R. Boogaard (s.g.) zich principieel tegen een subsidie van 400 aan de muziekvereniging en van 100 voor de bejaardensociëteit. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. bij de nieuw te bouwen school een werkplaats te bouwen voor de gemeentewerkman. In deze werk plaats zal men ook materiaal kunnen opslaan. Ook keurden de leden de begroting van het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1964 goed. Zij maakten deze begroting sluitend met een subsidie van 9047,96. De raad ging voorts akkoord met een voorstel een nieuwe openbare lagere school te gaan bouwen. De aanbeste ding hiervan zal onderhands plaatsvin den. De heer J. C. Gelok (herv. kiezers) stel de een vraag over de verwarming van het dorpshuis. Hij had klachten gehoord over de verwarming in dit gebouw. De burgemeester verklaarde dat hij dit door een deskundige zal laten onderzoe ken. ROEDEKENSKERKE Verkiezing ambtsdragers Op een vergadering van lidmaten der herv. kerk te Hoedekenskerke werden tot ouderling gekozen de heren D. de Bart (herkozen) en A. J. Kopmels. Tot diaken mevr. P. Leendertse-Baayens en de heer A. I. den Dekker. N.C.V.B. vergaderde De afdeling Hoedekenskerke van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield weer haar maandelijkse vergadering onder leiding van de presidente mevrouw M van Doe- selaar-Meeuwse die ook de meditatie verzorgde. Spreker op deze avond was de heer J. van de Velde uit Middelburg die sprak over „Madame Curie". De vol gende bijeenkomst zal plaatsvinden op donderdag 19 december, de kerstavond, die door de leden zelf zal worden ver zorgd. Advertentie Prijzen vanaf 8,95. Bel-O-Fast 15,90, 16,90 en 19,75. Nut-O-Fast 14,90. No iron, met een klein werkje 9,95. Zie onze etalages. Walstraat 78 - Viissingen. L Noordstraat 85 Middelburg Middelburg - City De stem tn net duister. 20 uur. 18 jaar Viissingen - Alhambra De slag om Napels, 20 uur, 14 jaar. Goes - Grand Op Kamers 0{j die vrouw, 20 uur, 14 jaar. Kortgene Korenbeurs: Vergadering Be drijfsvoorlichting, 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: The lirds, 20 uur, 18 jaar. Luxor: Geluidloos als de nacht, 20 uur. Hulsht Bioscoopgebouw: Mondo Cane, 20 uur, 18 Jaar. Zierikzee Concertzaal: „Wederzijds" en „De prinsessen in de West", 20 uur. Kortgene „De Korenbeurs": Vergadering Ver. voor Bedrijfsvoorlichting, 19.30 uur. Goes Grand: Op kamers bij die vrouw, 20 uur, 14 jaar. De Goese Lange Kerkstraat heeft er sinds zaterdagmorgen weer een nieuw voorbeeld van zakeninitiatief bij: een specialiteitenfiliaal in breiwol van Phil- dar. De uit Viissingen afkomstige ver tegenwoordiger J. Hament heeft het ge opend en de winkelende dames hebben het de eerste dag al dadelijk „overval len". In het pand tegenover het stad huis met zrjn wisselvallig verleden als cafetaria, stomerij en nog veel meer is nu een 25 vierkante meter grote winkel ontstaan. Een verkoopruimte met een vriendelijk uitnodigende voorpui van glas, gevat in aluminium. In de zeshon derd wolvakken, die het interieur om sluiten ligt de wol opgetast, achthon derd kleuren en tinten in totaal. Ook zijn er nog kousenvakken en kasten met sokken te vinden in deze nieuwe, gezel lige winkel. Het is het eerste filiaal in Zeeland van Phildar, de Franse fabriek met tal van vestigingen in Nederland. De heer Ha ment heeft de winkel in de Lange Kerk straat van Goes in snel tempo laten in richten. Achter de verkoopruimte is ruimte voor een kantoortje en een voor raadkamer. Alle 118 inzittenden van het Ca- nedese straalvliegtuig, dat vrijdag avond ten noorden van Montreal neerstortte zijn om het leven ge komen. Het toestel, dat eigendom was van de „Trans-Canada Airlines" en met 111 passagiers en acht bemanningsleden op weg was van Montreal naar Toronto, kwam terecht in een veld nabij Sainte Therese de Blainville, ongeveer 5 minu ten nadat het in Montreal was opge stegen. Het toestel vloog in brand en werd zo zwaar beschadigd, dat men het aanvankelijk niet kon identificeren. Ooggetuigen hebben verklaard, dat zij een ontploffing hadden gehoord, ver moedelijk op het moment dat het toe stel te pletter sloeg. De Trans-Canada Airlines deelden mee, dat er geen spra ke is van sabotage en dat niets duidt op een ontploffing vóórdat het vliegtuig de grond raakte. WEMELDINGE Openbare verkoping In hotel „Smits" te Wemeldinge werd door notaris J. C. Kram publiek ver kocht ten verzoeke van de heer A. C. Leverij, het woonhuis aan de Oranje boomstraat 55. De hoogste inschrijver was de heer J. de Schipper voor 8000. Koper werd de heer A. Gijssel voor 12.010. KAPELLE Sint was opnieuw in Kapelle-Biezelinge Sint-Nicolaas en zijn twee knechten heb ben zaterdagmiddag opnieuw een bezoek gebracht aan Kapelle-Biezelinge. Voor afgegaan door een vrolijk spelend „Ons Genoegen" dat voor deze gelegenheid wat versterking had gekregen van „Ex celsior" uit 's-Heer-Arendskerke, maak te de sint in een boot een rondrit door beide dorpen. Daarbij werd hij vooral door de jeugd enthousiast begroet. Ver volgens bracht het Spaanse gezelschap diverse winkelbezoeken, waarbij de Pie ten versnaperingen uitdeelden. MIDDELBURG Er heerste in het City-theater in Middel burg vrijdagavond een gezellige stem ming toen daar de diploma-uitreiking aan de geslaagden van de cursus E.H.- B.O. 1962-1963 plaatsvond. Het gebeurde bij de aanvang van een gevarieerd pro gramma, dat, getuige het klaterend ap plaus en het uitbundig gelach, bij ae honderden belangstellenden bijzonder in de smaak viel. Voorzitter J. C. Polderman had het uit gebreide gezelschap bij de aanvang van het programma verwelkomd. De artsen Frumau en Gispen reikten vervolgens 21 diploma's uit. Onder de geslaagden bevond zich ook een groep kwekelingen. Er viel in niet geringe mate van muziek te genieten. Daar zorgden „Johny and his rocking specials", de gitaarband met de dames De Kam als charmante bege leidsters en een optreden van het duo Otterdijk-Nederlof voor. Voor vrolijk vertier tekende de toneelafdeling van „Juliana". Ten slotte was er nog de boerenkapel onder leiding van de heer L. Davidse, die ook al een steentje aan de feestvreugde bijdroeg. Het programma werd gepresenteerd en samengesteld door de heer J. van de Burgh. Volgens de gisteravond beschikbare cjj fers heeft de liberale en plattelandspar tij van premier Menzies bij de zaterdag gehouden algemene verkiezingen in Australië 71 zetels verworven en de arbeidsparty 48. De uitslag voor drie zetels is nog niet bekend. In het oude Huis van Afgevaardigden had de party van Menzies een meerderheid van één zetel. Nw.-Zeeland Bij de in Nieuw-Zeeland gehouden alge mene verkiezingen heeft de nationale partij 44 en de sociaal-democratische partij 35 zetels verworven. De sociale kredietpartij kreeg één zetel. Er heb ben tachtig volksvertegenwoordigers in het Huis van Afgevaardigden zitting. De korpschef van de gemeentepolitie in Culemborg, de heer P. van R., is door de officier van justitie te Utrecht in ver zekering gesteld op verdenking van fi nanciële onregelmatigheden. Reeds ge ruime tijd doen er in Culemborg ge ruchten de ronde over geschillen binnen het korps. Er zou sprake zijn van een gezagscrisis. Over deze kwestie zijn on langs vragen gesteld in de Tweede Ka mer. De in zekerheidsstelling van de heer Van R. is een gevolg van een discipli nair onderzoek dat door de burgemees ter van Culemborg, de heer A. J. M. van Koningsbruggen, werd gelast. De korpschef is in het paleis van justitie in Amsterdam door de commissaris van de rijksrecherche de heer Taconis verhoord. Dit verhoor heeft tot laat in de avond geduurd. Na afloop van dit verhoor heeft mr. W. H. Overbeek, officier van justitie te Utrecht, de korpschef in staat van ver denking gesteld. I Advertentie) Een artistiek geschenk vindt U in onze collectie MAKKUMMER AARDEWERK. Het bedrag, dat in eerste fase gevergd zal worden voor de mosselverwaterproe- ven in Zuricheroord in de Waddenzee, is nog niet nauwkeurig te ramen. Dit deelt minister Biesheuvel van landbouw en visserij mee in zijn memorie van ant woord op de begroting van 1964 van zijn departement. De bouw en eerste inrich ting van het aldaar op te richten veldla- boratorium wordt thans door de rijks gebouwendienst voorbereid. Vermoede lijk zal hiermee een bedrag van 100.000 gemoeid zrjn. In tweede instantie zal bij het laboratorium de proefinstallatie moe ten worden gebouwd, inclusief verwater bassins, een bezinkingsbassin, transport installaties, een schoonderij en pompin- stallaties. Hiervoor zijn de plannen nog niet uitgewerkt. Wel kan nu reeds ge zegd worden, dat hiermee een groter be drag gemoeid zal zijn, mogelijk in de orde van grootte van één miljoen gul den. De arrondissementsrechtbank te Mid delburg heeft vrijdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de 19-jarige K. en de 17-jarige N., die afkomstig waren uit een heropvoedingsinstelling te Rot terdam en veertien dagen geleden te recht moesten staan voor verduistering van verschillende zaken uit een zomer- villa nabij Renesse. N., die al meermalen met de justitie in aanraking was ge komen, werd veroordeeld tot zes maan den tuchtschool, met ingang van heden. K. kreeg vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek van voorar rest en een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh haJ tegen de knapen een gevangenis straf van acht maanden met aftrek, waarvan vijf voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar geëist. De chauffeur C. S., uit St.-Jansteen, die eveneens voor verduistering terecht had gestaan, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De eis van de officier luidde: zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaar delijk, een proeftijd van twee jaar, als mede toezicht. De havenarbeider G. V. uit Halsteren, die zich aan flessentrekkerij en verduis tering zou hebben schuldig gemaakt, kreeg drie maanden met aftrek. De of ficier had er zes met aftrek gevorderd. Het spreken van opruiende taal kwam de caféhouder J. van H. uit St.-Anna- land op een gevangenisstraf van tien weken te staan, waarvan vijf voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar. Teger hem was een celstraf van drie maanden met aftrek geëist. De bewoners van Nieuw Middelburg hebben zaterdag een omvangrijk St.- Nicolaascadeau ten geschenke gekre gen: een nieuw verenigingsgebouw. Ve le buurtbewoners waren er getuige van, hoe Middelburgs wethouder van sociale zaken A. J. Berenpas de opening van het aan de Nassaulaan opgetrokken gebouw verrichtte. Er heerste de hele dag een ware feeststemming in dit gedeelte van de Zeeuwse hoofdstad. Dat werd duidelijk gedemonstreerd tijdens de openingsbijeenkomst in het toneelzaaltje van het met kleurige lampjes versierde clubgebouw. Die vreugde over de nieuwe aanwinst werd in de avonduren nog eens uit gedragen toen het Middelburgs Mu ziekkorps een rondgang door de stra ten van deze wijk maakte. „We hebben reikhalzend naar deze dag uitgezien", bekende secretaris J. Bak ker toen hij het uitgebreide gezelschap fenodigden welkom heette. Evenals an- ere sprekers dit later zouden doen VOETBAL. Zondagcompetitie KNVB Zeeland: le klas A: Domburg 1—Groede 1 33, Vo gelwaarde 1Hoofdplaat 1 31, Schoondijke 1—Jong Ambon 1 1—3, Noormannen 1— Fhilippine 1 32, Retranchement i—Wal cheren 1 31 lc klas B; Kwadendamme 1Hansw. Boys 1 uitgest., Zierikzee 2Dreischor 1 54, Pa trijzen 1Renesse 1 14, Kruiningen 1Ro- bur 1 6—1. Reserve le klas: Zeelandia 2Goes 3 62, Vogelwaarde 2Zeeland Sport 3 32, Luc- tor 2—RCS 3 3—2. Luetor 2—RCS 2 5—2. Viis singen 4Breskens 2 31. 2e klas A: Kruiningen 2Zeeland Sport 4 2—6, Patrijzen 2—Middelburg 4 2—3, Viissin gen 5—Hansw Boys 2 uitgest., Cortgene 1— Walcheren 2 02 gest. 2e klas B: Sluiskil 2—Breskens 3 6—1, Aar denburg 2—HW '24 3 5—10, Corn Boys 3— Terneuzen 3 11, Koewacht 2Ria W 1 40. 2e klas C: SVOWK 1—Dreischor 2 3—1, Brou wershaven 1Zonnemaire 1 22. 3e klas A: Domburg 2Groede 2 51. Schoondijke 2Jong Ambon 2 80, Retran chement 2—Walcheren 3 0—1. Hoofdplaat 2— RCS 3 3—1. 3e kins B: Goes 4—Zeeland Sport 5 1—2, Kruiningen 3—Robur 2 4—2, Luctor 3—Yer- seke 2 1—8, 's-H.-A .kerke 1—Lewed. Boys 2 2—2, Middelburgse Boys 1—Kwadendamme 2 16 3e kias C: Axel 3—Clinge i l -1. Graauw ï- Ria W 2 3—1. Philippine 2IJzendtjke 2 4— 3 'jzendijke 3—Hou enisse 3 1—1. Zatercagvoetbal Noord-Brabant: Tholense Bovs-Good Luck 3 P—2. KORFBAL. ZKB: 1: Zuidwesters 1—Luctor 38, Animo 2Ondo 1 74. 2A: Swift 3Animo 3 92, Atlas—KVL 2—1. 2B: Olympia 1—Zeelandia 5—6, Blauw Wit 2—Togo 3 2—10. Stormvo gelsDos '55 86, Swift 5Vedo 2 13, On do 2—Animo 5 5—1. 3B: Blauw Wit 3de Poel 4—10, Tjoba 4—Elto 2 34. Adsp. B. Animo B—Ondo B (Ondo B n.o.), E: Tjoba BOlympia 02. Alle overige wedstrijden werden afgelast. KNKB: le klas Zuid-Holland en Zeeland: Zuiderkwartier—Quick 7—5, OSCR—Sperwers 33, Ons Eibernest 2—Danaïden 80, Vicus OriëntusAlgemene 92. 2A: ODO—Tjoba 11—9, HKV 8Gymnasias ten 55, Het Zuiden 2Eureka 64. HSV Charlois 60. 3B: HPV—Kwiek 4—10, Hoogvliet—WION 6— 1, Blauw Wit '51—De Spartaan 9—5, Schie dam—Animo 46. 3C: Succes—DKV 3—10, Hou Stand—Togo 9—5, De Raven—TOV 4—6, PAMS—Trekvo gels 66 VOLLEYBAL. EWC 2—Marathon 2 0—3, MVC—Matador 2 30, Nusa InaZuidwesters 03, EWC 2 MVC 0—3, MVC 2ONS 30. Nusa Ina— Marathon 2 31, ONSMatador 3 13. ZAALHANDBAL. Hoofdklas B: Dames: WLC/DES—Swift 2—9. HygiëaHellas 71, VerburchDWS 42. Heren: Str. MeteoorSittardia 2311, Ope ratieEMM 2715, HellasDynamo 911. District Zuid B: Dames: SOABi Wit 74, Were Di—EBHV 28 Heren: VoltTaxandria 13—13, Were Di—EBHV 17—13. Tonido—Hel las 13—11. Afd Zeeland. Dames le kias: NeptunesVolharding 23. Zld. SportOlympus 75. Heren le klas: VolhardingOlympus 1125. Heren 2e klas: Olympus 2ODI 1413. Dames Jun.: Robur Hellas 87, OlympusVolharding 101. Heren jun. B: EMMVolharding 710. Eerste divisie: Uitslagen: SittardiaSHS 3 0, BVV-RBC 11, Excelsior—Telstar 00, Fortuna—Enschedese Boys 52, Votewijckers —Willem II 1—0. DHC—Velox 1—1, Eindho venElinkwijk 20, VeendamVVV 40. De stand: Velox 1217, Elinkwijk 1217, Vo tewijckers 1215, Excelsior 1213, Sittardia 12—14, DHC 12—14, Eindhoven 12—14. SHS 12—14. Telstar 12—13, RBC 12—12, Willem II 1210. Enschedese Boys 1210, Fortuna VI. 12—9, VVV 12—9. Veendam 12—7, BW 12—2. Tweede divisie A: HeerenveenHilversum 3—0. ZFCPEC 2—0. Haarlem—HVC 2—0, AlkmaarTubantia 32, ZwartemeerEDO 20, Zwolse BoysRCH 11, 't GooiKFC 12, Be QuickLeeuwarden 00. De stand: Alkmaar 1223. Zwartemeer 12 17, Leeuwarden 1214, RCH 1213, Zwolse Boys 12—13, Haarlem 12—12, Tubantia 12— 12, HVC 12—12, 't Gooi 12—12, PEC 12—1, Hilversum 12—10, KFC 12—10, Heerenveen 12—10, ZFC 12—8, EDO 12—8, Be Quick 12—7. Tweede divisie B: LimburgiaSVV 10, Roda JC—Baronie 3—3. NO AD—AGO W 4— 0, VitesseGraafschap 20, DFCXerxes 0— 1, HelmondiaWageningen 42, Hermes Wilhelmina 20, LongaNEC 23. De stand: Xerxes 1219, NEC 1218, Roda JC 1216, Limburgia 1214, Helmondia 12 13, Baronie 12—13, AGOW 12—13, Wilhel mina 12—12, Hermes DVS 12—11, SVV 12—11, NOAD 1211, Wageningen 1210, De Graaf schap 12—10, Vitesse 12—10, DFC 12—7, Lon ga 12—4. Het ligt in de bedoeling van de A.S.C. Olympia om Olympia's Toer 1964, die van 21 tot en met 27 mei wordt verre den met Amsterdam als start- en fi- nishplaats, sterk internationaal te ma ken. Op verzoek van Olympia heeft de K.N.W.U. uitnodigingen doen uitgaan naar de bonden van België. Frankrijk, Italië, Luxemburg, Polen, Zweden, De nemarken, Rusland en West-Duitsland om deel te nemen met nationale ploe gen elk "an zes renners. Van Neder landse zijde zullen dan 8 ploegen star ten. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft bevestiging ge vraagd van het vonnis van de economi sche politierechter, waarbij de Amster damse Droogdok Maatschappy en haar directeur ir. J. W. R. Thomson worden veroordeeld tot boetes van resp. 10.000 en 1000 (of honderd dagen) wegens verbreking van de c.a.o. in de sector me taal, Het hof zal over veertien dagen uitspraak doen. De procureur-generaal was van mening dat van economische overmacht voor de A.D.M geen sprake is geweest omdat men zelfs niet heeft getracht dispensa tie te verkrijgen. Men schond daaren tegen de c.a.o openlijk. Ir. Thomson zei in antwoord op een vraag dat de hogere lonen nog steeds bij de A.D.M worden betaald. De raadsman van de A.D.M., mr. C. van Empel vroeg ontslag van rechtsvervol ging omdat de maatschappij zijns inziens wel degelijk een beroep kan doen op eco nomische overmacht. De hoogte van de boete verklaarde mr. Van Empel met: „zo'n blinkend dubbeltje valt nu eenmaal op tussen alle zwarte dubbeltjes". Ir. Thomson zei aan het slot van de zit ting dat de arbeidsonrust een ernstige bedreiging vormt voor zijn bedrijf. Hij zei dat er deze week in de vakraad over de nieuwe c.a.o.-metaal overeenstem ming is bereikt, zodat de lonen die nu zwart genoemd worden, per 1 januari le gaal zijn. prees hij in zijn openingswoord de acti viteiten van de bouwcommissie. Wet houder Berenpas, die enige aandacht wijdde aan het clubwerk noemde het nieuwe gebouw een „bindend element" in dit stadsgedeelte. „Het gemeentebe stuur hoopt, dat dit gebouw U bij het verrichten van uw verenigingswerk veel bevrediging zal geven" zo zei de wet houder. De heer L. M. Jobse, voorzitter van de bouwcommissie schetste de voorberei dingen, die getroffen moesten worden voor men tot de bouw kon overgaan. Allerlei actie waren er nodig om vol doende geld in het laatje te brengen. „In december 1961 kregen we", zo zei de heer Jobse „een bittere pil te slikken want toen vernamen we, dat er een nieuwe rijksgoedkeuring voor het ge bouw moest worden aangevraagd. In februari van dit jaar kwam eindelijk de begeerde rijksgoedkeuring af. Het aan nemersbedrijf zorgde voor de bouw en de leden van de vereniging namen zelf de afwerking voor hun rekening. Met een groot tuinfeest had men het gebouw half augustus willen openen maar de strenge vorstperiode was de oorzaak van een ernstige vertraging en zo kon het gebeuren dat „Nieuw Mid delburg" eerst zaterdag het nieuwe club huis in bezit kon nemen. De afsluiting van de werkzaamheden der bouwcom missie werd gesymboliseerd in de aan bieding van een sierfles, waarin zich een oorkonde bevond. Erevoorzitter A. Jobse sr. blikte al even vooruit en meende dat de ex ploitatie van het gebouw nog wel de nodige zorgen zal baren. Mede in dit verband richtte hij zich speciaal tot het gemeentebestuur met het ver zoek of de met de gemeente aange gane geldlening mogelijk renteloos zou kunnen worden. Ook andere spre kers onderstreepten dit verzoek nog eens. Onder luid applaus bood de erevoorzit ter de vereniging vervolgens mede na mens zijn vrouw een piano aan, die hij naar zijn zeggen in de oude schouwburg op de kop had getikt". Pianist Harry Boer ging de piano meteen uitproberen. Andere sprekers waren dhr J. P. v. 't Hof namens 't Middelburgs Muziekkorps de heer J. G. van Hemert namens de buurtvereniging ,,'t Zand", de heer Mathijsse, directeur van gemeentewer ken en de heer A. Schellings die sprak namens de N.U.S.O. De heer J. Tevel sprak namens het aannemersbedrijf „Delta" en ook de heer A. Jobse voer de het woord. De heer J. Bakker kon ten slotte voorzitter J. Wisse van „Nieuw Middelburg" nog een geschenk onder couvert van de toneelafdeling aan bieden. De heer Wisse die de sprekers bedankte, kondigde aan dat er plannen bestaan om de achter het clubgebouw gelegen speeltuin met een aantal werk tuigen uit te breiden. Voor de leden van de actieve bouwcommissie had hij een kleine attentie. President Johnson heeft een speciale commissie benoemd om een grondig onderzoek in te stellen naar de moord op president Kennedy. De leden van deze commissie zijn: Earl Warren, opperrechter van de Verenigde Staten, senator Richard Russell, voor zitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, John Sherman Cooper, voormalig ambassadeur in India, de democratische afgevaardigde Hale Boggs, Allen Dulles, voormalig hoofd van de centrale inlichtingendienst, John McLoy, voormalig hoge commis saris in West-Duitsland en adviseur in ontwapeningszaken, en de algevaardigde Gerald Ford. President Johnson heeft de zeven leden tellende commissie voorts opdracht ge geven alle feiten en omstandigheden te onderzoeken die verband houden me' de moord op Lee Oswald, de ma- die van de moord op president Kenned verdacht wordt. De commissie moet var- haar bevindingen en conclusies verslag uitbrengen aan „de president, het Ame rikaanse volk en aan de wereld". Het was zaterdag een sombere dag. Don ker en nevelig weer. Niet voor de be woners van Nieuw Middelburg want, die konden aan de Nassaulaan een nieuw verenigingsgebouw in gebruik nemen. Dit ging met de nodige feestelijkheden gepaard. Veel buurtbewoners waren bij de openingsbijeenkomst aanwezig. Staande op de achtergrond voorzitter J. Wisse, op de eerste rij tweede van links wethouder A. J. Berenpas. Helemaal links nog juist zichtbaar erevoorzitter A. Jobse sr. (Foto P.Z.C.) Op verzoek van de christeiyke vrouwen vereniging te Ritthem vertoonde zuster Vermaas uit Souburg dezer dagen dia's over haar reis langs de Belgische kust en Frankrijk en vooraf van Ritthem en omgeving, Walcheren en de Deltawerken bij Vrouwenpolder. In haar slotwoord dankte mevrouw Nennie, voorzitster van de vrouwenvereniging zuster Vermaas. De gecombineerde hervormde gemeen ten van Noordgouwe en Dreischor heb ben sinds zondagmiddag een predikant in de persoon van ds. G. F. H. Kelling, die in beide plaatsen ai een belangrijk stuk pastoraal werk achter de rug heeft als vicaris. In een goed bezette her vormde kerk van Noordgouwe heeft hij zijn intrede gedaan. Dat gebeurde in de zelfde dienst, waarin ds. M. G. Wester hof van Nienwerkerk hem in het ambt bevestigde. Als tekst voor zijn predika tie gebruikte de bevestiger Jesaja 53 vers 7. De gemeenten uit Dreischor was men met een bus kerkgangers aanwezig zongen hun nieuwe predikant toe ge zang 111 vers 2: „Door dorre vlakte der woestijnen..." Toen ds. Kelling daarop de kansel beklom voor zijn intrede-pre- dikatie bepaalde hij zijn gehoor bij de tekst Lucas 14 vers 28: „Want wie van U die een toren wil bouwen zet zich niet eerst neer om de kosten te bereke nen, of hij het werk zal kunnen vol brengen Van verschillende kanten werd de nieuwe predikant gelukgewenst met de aanvaarding van zijn ambt. Ds. Wester hof. de bevestiger, deed dat namens de classis en de ring Zierikzee en het her vormd predikantenconvent on Schou- wen-Duiveland. Voor de ring Brouwers haven bracht ds. F. Don van Burgh de gelukwensen over. De gereformeerde kerk deed het bij monde van ds. J. Huy- zer uit Zonnemaire. Ook van r.-k. zijde was een kleine deputatie aanwezig. Pastoor H. van Deursen uit Zierikzee begroette de nieuwe predikant met een korte toespraak. Namens het gemeente bestuur van Brouwershaven werd een felicitatie overgebracht door wethouder L. M. Moermond. De hervormde ge meente van Noordgouwe had ouderling J. de Waav als woordvoerder. Die van Dreischor ouderling A. de Vlieger. De kerkvoogdij van Dreischor gaf zijn ge lukwensen blijk via de heer J. J. Klaas- sen Na afloop van de dienst was er in het hervormd vereniginggsebouw nog een receptie. Zondagmiddag nam ds. F. L. van der Bom in de gereformeerde kerk te West- kapelle afscheid van zijn gemeente. Als tekst had de scheidende predikant ge kozen: Openbaringen 22 vers 7a: „Zie Ik kom haastig". Na de predikatie voerde scriba M. de Witte namens de kerkelijke gemeente het woord. Op zijn verzoek werd ds. en mevrouw Van der Bom Psalm 121 vers 4 toegezongen. Voorts sprak op deze bij eenkomst burgemeester Th. de Meester en namens de classis sprak ds. A. G. Kornet. Voorts waren onder meer aan wezig afgevaardigden van de hervorm de gemeente en de gereformeerde ge meente. Na de sprekers te hebben be antwoord was er na de dienst gelegen heid om persoonlijk afscheid te nemen van ds. Van der Bom en zijn echtgenote. Daarvan werd druk gebruik gemaakt. (Advertentie) Markt^erchten VEILING ZUID HOLL EILANDEN. 29 november Aardappelen 12—17 Andijvie 3049 Glas andijvie 5158 Bloemkool 1 A 6 St. p bak 71 123. 8 st p bak 70—75 2 A 6 st. p bak 6871. 7 st p bak 4484 8 st p bak 3463. Bloemkool 1 B 40—61 Rode kool 920 Gele kool 1422 Groene kool 26. Sla 1 12—18, 1 C 5—7 Spruiten 1 A 57—71. 2 A 3944. 1 B 34. 2 B 16—21, 1 C 15. 1 D 62—65. Prei 8—17. Selderij 8—17. Peter selie 1517. Grote Peen 716. Uien 725. geschoond 2022. Boerenkool 2729. Witlof 1 A 67—76, 2 A 57—65, 1 B 47—61, 2 B 4052. Aanvoer 35.000 kg. Black Alicante 230241. Goudrenetten 1 AA 3948, 1 A 38—40, 1 B 30—33, 1 C 21—29. Glorie van Holland 1 AA 33—36, 1 A 32—33, 1 B 2631, 1 C 21—24. Coxs Orange Pippin 1 AA 72 —87, 1 A 67—79, 1 B 50—56, 1 C 27—34. Golden Delicious 1 AA 62—66, 1 A 4860, 1 B 34—48, 1 C 29—36.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13