Burgemeester Oostburg reageert op verwijten van winkeliers RYNBENDE'S 1 M VIEUX Totaal 127 gemeente-eigendommen in Middelburg op monumentenlijst HOLLANDIA emeester: Eerst exuses aanbieden DOMBURG KOCHT GRONDEN AAN HET PRINSEWEGJE: 138.805 JubÜeumsübsidie bejaardensociëteit Samenwerking met Noord-Brabant en Zeeland WÊBSBBÊBÊBBBBB VLISSINGER ZEVENTIEN KEER „ONDER INVLOED" OP FIETS Verdachte: spijt als haren op m'n hoofd" Bij elkaar thans duizend monumenten in Zeeuwse hoofdstad geregistreerd Prof. Nagel vóór gratiëring van oorlogsmisdadigers OVERTREDING LOTERIJ WET Burg Raad vergaderde vieux speciaal Politierechter Middelburg TER BESCHERMING STADSBEELD Normen T olerabel G.S. Zuid-Holland: moderne dress- en weekend-shirts o. ain Zeeuws kamerlid over onderwijs aan schipperskinderen Commissaris der koningin bezocht Aagtekerke en Oostkapelle November kwam dicht bij een warmterecord Feestje Hoeveel ernstiger Monumentenwet Trein ontspoorde bij Zwijndrecht Monaco-1 nternationale Milaan op televisie „Dubbelrol" Mies Bouwman baart A.V.R.O. zorgen VRIJSTELLINGSREGELING MILITAIRE DIENST IS VERRUIMD Staatssecretaris dr. Diepenhorst beëdigd PANTOFFELS VAN Schoenmagazijn FIRMA P. ROOVERS VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Oj> soms felle maar niet mis te verstane wijze heeft burgemeester J. L. van Leeu wen donderdagavond tijdens de openba re raadsvergadering te Oostburg gerea geerd op de beschuldigingen van de winkeliersvereniging, als zou door zijn toedoen de Sint-Nicolaasactie dit jaar niet plaats kunnen vinden. Zoals be kend, werd die actie afhankelijk ge steld van een grootscheepse loterij, waarvoor burgemeester Van Leeuwen geen toestemming meer wilde verlenen omdat deze loterij naar zijn mening in strijd is gebleken met de bepalingen van de loterijwet. „Dan ook geen Sint- Nicolaasfeesten", besloot de winkeliers vereniging, die na een aantal bespre kingen met burgemeester Van Leeuwen over deze aangelegenheid, zieh schrif telijk tot alle Oostburgse raadsleden wendde. „Uw voorzitter konden wij niet be reid vinden ons toe te zeggen dat de vereniging, die het feest zou moe ten organiseren, de geschikte zou zijn, terwijl ons ook niet werd gead viseerd welke vereniging dan wel het meest geschikt kon worden ge acht", aldus de brief van de midden standsvereniging. Ook konden wij uw voorzitter niet bereid vinden in gezamenlijk overleg een conceptaan- vrage voor een loterij op te stellen, zo vervolgt het schrijven. Gemeend wordt, dat de acties en festi viteiten, waardoor voorheen Oostburg in het centrum van de belangstelling werd geplaatst, door overbodige admi nistratieve rompslomp niet meer mo gelijk zijn. Deze gang van zaken be treurt de middenstandsvereniging ten zeerste, aldus het schrijven aan de raadsleden. Het gemeentebestuur zond eveneens een brief aan de raadsleden, waarin een en ander toegelicht en weer legd werd. B. en w. stellen daarin, dat tegen het houden van loterijen geen en kel bezwaar bestaat mits loterijwet en vergunningsvoorwaarden redelijk wor den nageleefd. Maar de normen werden en worden overschreden, zo vervolgt de brief van b. en w.; vrijwel ieder accepteerde, dat de vergunningsvoorwaarden op de be langrijkste punten werden veronacht zaamd. De winkeliersvereniging draait de za ken om als zij verlangt de burgemees ter te kunnen vragen om in overleg met hem een conceptaanvrage voor een lo terij op te stellen. Hij is toezichthouder op de uitvoering, maar hem deelgenoot maken van de aanvrage wordt onjuist geacht. B. en w. van Oostburg menen, dat de winkeliersvereniging met haar loterijen via een strofiguur geen liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of ander algemeen belang wil dienen, maar zuiver een commercieel belang na streeft. Ten slotte zeggen b. en w. dat met de nog beschikbare middelen uit de loterij 1962 3000) het uitvoeren van een of andere culturele manifestatie ter gele genheid van Sint-Nicolaas heel goed mogelijk zou zijn geweest. De heren W. C. F. de Coene (k.v.p.), E. Dekker (prot. chr.), J. Barendregt (g b.) en S. Ie Nobel (vrije lijst) waren het met b. en w. eens dat het overtreden van de loterijbepalingen niet kan wor den getolereerd. „Maar", aldus de heer De Coene, „als er niets gebeurt, zal dat de ontwikkeling van Oostburg scha den". In een betoog van ruim een half uur ging burgemeester Van Leeuwen in op de verwijten van de winkeliersvereni ging en op de discussies van deze zaken in de raad. Hij ging daarbij uit van de stelling, dat de hele kwestie in feite slechts het college van b. en w. aangaat, maar dat hij de openbaarheid niet in de weg wil staan. Hij bestreed de verwij ten, dat er in Oostburg weinig evene menten plaatsvinden en noemde een aantal bewijzen voor die stelling met name. De Sint-Nicolaasactie 1962 noemde hij zuiver show en een winkeliersactie. Burgemeester Van Leeuwen wees er op, (Advertentie) dat voor loterijen zoals de Oostburgse winkeliers beogen, ministeriële toe stemming nodig is. „Zolang deze loterij strijdig is met de wet en de opbrengst niet voor 60 procent ten goede komt aan sociale, culturele of liefdadige doel stellingen, dan doe ik daar niet aan mee", aldus burgemeester Van Leeu wen. Het onderhandelen over de be stemming van de opbrengst noemde hij ontoelaatbaar. „Zou zo'n loterij toch doorgang vinden, dan zou een justitiëel ingrijpen noodzakelijk worden", zo voeg de hij er waarschuwend aan toe. De burgemeester bestreed de opvatting dat het organiseren van winkeliersac tiviteiten mede een zaak is van de ge meente. Bepaalde onderhandelingspo gingen van de zijde der winkeliers noemde hij niet tolerabel. Vergeet niet dat ik hier het algemeen belang moet dienen, terwijl zij alleen eigen belang nastreven" zo voegde hij er aan toe. Hij deelde mee dat de winkeliers van Oost burg zelfs hebben getracht een vergun ning voor hun loterij los te krjjgen van een ander gemeentebestuur. Briefschrijverij aan de raadsleden noem de hij ongebruikelijk en een kwestie van wantrouwen tegenover het gemeentebe stuur. Burgemeester Van Leeuwen wil de duidelijk stellen, dat het college van b. en w. niet voor intimidatie zal wij ken. Hij wees er nog op, dat hem twee wegen openstonden, namelijk de zaak laten doorgaan en de justitie laten in grijpen of de vergunning tot het houden van een loterij intrekken. „De heren mogen blij zijn dat ik de laat ste mogelijkheid heb gekozen", aldus burgemeester Van Leeuwen". Zolang de voorzitter van de winkeliersvereniging niet naar de burgemeester toekomt en zijn verontschuldigingen aanbiedt, ge beurt er in Oostburg niets meer van dergelijke aard", zo besloot burgemees ter Van Leeuwen, waarna de discussie werd gesloten. (Advertentie) Kaarslicht verzacht, verinnigt GOUDA KAARSEN De waarnemend burgemeester van Dom burg, de heer J. F. Seijdel, heeft in de aas Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn vrijwel algemeen vóór samenwer king met andere provincies, met name met Noord-Brabant en Zeeland, in ge meenschappelijke vraagstukken van ruimtelijke ordening. Dit wordt opge merkt in het verslag van de commissie van rapporteurs naar aanleiding van het boekje „tussentijdse verkenning inzake de planologische ontwikkeling in Zuid- Holland". Verscheidene leden vragen of er kans is op de opstelling van gemeenschappelijke plannen, evenals in de drie noordelijke provincies geschiedt. Vele leden pleiten voor facetplannen voor bijv. recreatie, waterwinning en afvoer van afvalwa ter. Een groot aantal leden betreurt het, dat de betekenis van goede verbindingen in Zuid-Holland in samenhang met de wen selijk geachte internationale wegen huns inziens te weinig accent heeft gekre gen. Voorts spreken zij als hun me ning uit, dat een ontwikkeling van West-Brabant of van de noordkant van Voorne-Putten de voorkeur verdient bo ven de bouw van Deltastad (aan het Haringvliet). Naar oordeel van de leden van Gedeputeerde Staten geven de Ne derlandse Spoorwegen weinig blijk van een expansief vervoerbeleid. Vele leden achten de aanleg van de Deltaweg van groot belang. „De eventuele aanleg van de kanaaltunnel of -brug bij Calais zal de noodzaak van de Deltaweg nog meer accentueren." raadsvergadering van donderdagavond medegedeeld, dat na een procedure van anderhalf jaar de gemeente de grond aankopen aan het Prinsewegje heeft rond gekregen. De heer Seijdel noemde het een levensbelang, dat Domburg zich nu ook aan die kant van het dorp kan uitbreiden. Het ging hier om gronden van de heren A. Provoost (0,89 ha), J. wettig gedeponeerd 1037/H5/63 Tijdens de debatten in de Tweede Ka mer over de begroting 1964 van het ministerie van o., k. en w. heeft het Zeeuwse kamerlid, de heer J. A. van Bennekom (a.r.), minister Bot gevraagd de regeling van de leerplicht voor schip perskinderen daadwerkelijk toe te pas sen. De vroeger wel eens aangevoerde bezwaren als zou de controle op de na leving van deze leerplicht moeilijk of onmogelijk zijn, houden naar zijn mening geen steek. De schipperskinderen heb ben allen een domicilie of ze zijn inge schreven bij het Centraal Bevolkings register. „Bij de schippers leeft algemeen de ge dachte", aldus de heer Van Bennekom. „dat vrijstelling van de leerplicht al leen mogelijk moet zijn op grond van omstandigheden bij het kind zelf, waar bij de schoolarts ingeschakeld zou moe ten worden". Naar de mening van de heer Van Bennekom zou het schippers kind zodra het acht jaar is geworden leerplichtig moeten zijn, maar ook reeds op het zesde jaar naar school mogen. Die regeling zal financiële consequenties hebben, „maar", zegt de heer Van Ben nekom, „de schippers, die veelal toch in moeilijke omstandigheden verkeren, kunnen voor het onderwijs van hun kin deren dezelfde aanspraken doen als de walbewoners. Voor de meerdere kosten, die het schoolgaan aan de wal met zich meebrengt zal een regeling moeten wor den getroffen, die de schippers niet extra zwaar belast". De heer Van Ben nekom zou het op prijs stellen van de minister te vernemen, dat hij bij de toe gezegde wijziging van de leerplichtwet met deze suggesties rekening zou wil len houden. Dinsdag heeft de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in gezelschap van mr. J. de Vries, chef van het kabinet van de ccommissaris, de gemeenten Aagtekerke en Oostkapelle bezocht. Des morgens was de commisaris in Aagtekerke en des middags in Oostkapelle. In beide gemeenten werd de audiëntie verleend en besprak de commissaris met het college van burgemeester en wet houders diverse gemeentebelangen, zo als de financiële positie, de woningsitua tie en de uitbreidingsplannen. In Aag tekerke kwamen bovendien nog ter sprake de bouw van een nieuwe kleu terschool en de toekomstmogelijkheden van deze gemeente op recreatief ge bied. In Oostkapelle kwamen tevens aan ae orde de door de raad genomen besluiten tot belangrijke grondaankopen met de daaruit voortvloeiende financiële conse quenties, mede in het licht van de exploitatiemogelijkheden van deze gron den. Tijdens een rondrit in Aagtekerke be zocht de commissaris de dorpskern, het verenigingsgebouw „Amicitia", annex kleuterschool, en het in uitvoering zijn de uitbreidingsplan Noord. In Oostkapelle bezocht de commissaris de uitbreidingen van de gemeente en de rioolzuiveringsinstallatie. Hierbij waren ook enige raadsleden tegenwoordig. Hierna werd nog een nabespreking ten gemeentehuize gehouden. Met het ge meentebestuur van Aagtekerke heeft de commissaris de maaltijd gebruikt. „Ipenoord"-patiëntjes toonden hun cadeaus Door het wegvallen van 'n alinea, is gis teren in het verslag van de „bliksem- tocht", die de stichting „Sport steunt Zonneveld" maakte langs vier geadop teerde Zeeuwse inrichtingen, niet duide lijk geworden, dat een tiental patiëntjes van „Ipenoord" zich trots in hun pas gekregen turnpakjes aan de bezoekers kwamen presenteren. Dat gebeurde in een voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde speelzaal van deze verpleeginrich ting. In het overzicht van de financiële resultaten van de stichting diende de op brengst van het eerste jaar op 1400 te worden gesteld en niet zoals abusieve lijk gemeld, op 14.000. Bimmel (1.64.50 ha) en P. Minderhoud (0.49.40 ha). De prijs bedraagt f4,50 per vierkante meter. De totale prijs zal f 138.805 bedragen. Hierbij is inbegrepen een vergoeding voor de heer Minderhoud wegens opstalwaarde. De raad ging met de voorstellen tot koop akkoord en beraadde zich er te vens over wat met deze gronden moet gebeuren alvorens ze een defi nitieve bestemming krijgen. B. en w. zullen de mogelijkheid onderzoeken de gronden in gebruik van de huidige eigenaren te laten, met dien verstan de, dat in de koopakte wordt opgeno men dat zij binnen een bepaalde ter mijn na opvraging de gronden moe ten afstaan. De bejaardensociëteit, die in december het tienjarig bestaan viert kreeg van de raad een extra subsidie van f 200 voor de viering van een gezellige dag. De heren L. Minderhoud en Provoost werden benoemd tot leden van de woon ruimtecommissie. Men voteerde een krediet van f 3000 voor de bouw van een garage bij de wo ning van de gemeentesecretaris, de heer B. Goedbloed. De raad beschikte afwijzend op een sub sidieverzoek van de r.-k. stichting voor de geestelijke volksgezondheid. Aan de heer F. V. de Groof te Goes ver kocht de gemeente een perceel grond van 750 vierkante meter voor f 17,50 per vierkante meter. Dit perceel is gelegen in het plan Duinenburg. Aan het begin van de raadsvergadering sprak de heer Seijdel enkele woorden van nagedachtenis van president Kenne dy. De raad nam hierna enige ogenblik ken stilte in acht. Waarnemend burgemeester Seijdel wijd de ook nog enkele woorden aan het 150 jarig bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden. Tijdens deze vergadering boden b. en w. de gemeentebegroting 1964 en de begro ting van de instelling voor sociale zorg en de stichting badplaatsbelangen Dom burg aan. A De Cubaanse ministerraad heeft een wets voorstel tot instelling van de militaire dienst plicht aanvaard. De dienstplicht zal gelden voor alle Cubanen, van 17 tot 45 jaar. Zij zullen drie jaar moeten dienen. Vrouwen kunnen zich vrijwillig voor de militaire dienst opgeven. Verwacht wordt dat an derhalf miljoen Cubanen onder de maatre gel zullen vallen. (Van onze weerkundige medewerker) De novembermaand die nu zijn einde nadert is bijzonder warm ge bleven. Tot donderdag jl. was de stand te De Bilt als volgt. Wat de gemiddelde etmaaltemperatuur betreft waren alleen november 1899 en november 1938 warmer. Ook de gemiddelde maximumtem peratuur is zeer hoog gebleven en stond in De Bilt op 11.7 C, hier boven is alleen het record van 12.0 C in november 1899 waargenomen. Inmiddels is het iets kouder ge worden met een sterke nachtelijke uitstraling waarbij plaatselijk wat lichte vorst voorkwam. Hierdoor zullen deze paar laatste dagen de gemiddelde temperatuurcijfers nog iets drukken maar toch november 1963 tot een der warmste slacht maanden van de laatste eeuw blij ven behoren. Zo zacht als het in geheel West en Midden-Europa bleef, zo win ters is deze november in het groot ste deel van Rusland en Scandi navië geweest. Ook de afgelopen week waren daar heel wat nach ten met meer dan tien graden vorst. Transportkou uit Rusland waardoor wij verleden jaar op 5 december bij strenge vorst al kon den schaatsen is er niet onderweg. De vorst (een paar graadjes) die nu 's nachts met mist voorkomt is enkel een gevolg van de nachte lijke uitstraling (afkoeling) en is normaal voor deze tijd. (Advertentie) N.V. DISTILLEERDER IJ SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM „Nog nooit heb ik zo'n groot en eenzijdig strafblad gezien, als dat van deze ver dachte". Deze opmerking maakte mr. A. W. Rosingh, officier van justitie, toen donderdagmorgen de zoveelste zaak van de Vlissinger R- P. zonder beroep werd voorgelegd aan de politierechter te Middelburg, mr. A. W. Thöne. Bij elk aar heeft P. nu zeventien veroordelingen wegens het rijden onder drankinvloed meestal op de fiets achter de rug. Dit keer ging het om twee gevallen van dronkenschap op de fiets in Middelburg. „We zien deze man helaas in een steeds grotere frequentie hier ver schijnen. Dit jaar is hét alweer de derae keer dat hij betrapt is en ik vrees dat dit nu de laatste keer is geweest", zo ging mr. Rosingh ver der, die het wenselijk achtte dat deze figuur maar eens voor een tijdje moest worden opgesloten, zodat hij geen gevaar meer oplevert voor het verkeer. Hij vorderde een gevange nisstraf van twee maanden. „Door mijn leeftijd ben ik altijd direct van de kaart als ik wat gedronken heb. U hoeft het niet te nemen, maar ik noem het alleen op ter verontschuldi ging", zo verdedigde P. zichzelf. Volgens de politierechter zou het een goede daad van P. zijn wanneer hij zijn fiets zou af schaffen. Mr. Rosingh was echter van mening, dat de Vlissinger er beter aan zou doen de drank af te schaffen. „Ik heb er spiit van als haren op mijn hoofd" bekende P. Het vonnis van mr. Thöne luidde zes weken celstraf. Het was me het feestje wel op die be wuste veertiende september in Souburg. Op de bruiloft zouden vader en zoon Van S. een van de gasten mishandeld heb ben. Nadat S. senior een paar stompen had uitgedeeld, had zoon J. J. van S. zich in het minder genoeglijke onder houd gemengd. Deze ging daarbij zo hardhandig te werk dat zijn slachtoffer nadat deze tegen een muur was gesmakt achterover door een ruit werd gedrukt. Het vrolijke feest, dat eindigde in een vechtpartij, had nog triestere gevolgen kunnen heb ben als medisch ingrijpen het slacht offer kreeg een glasscherf in een long veel ellende niet had voorkomen. Te gen de verdachte vorderde de officier een geldboete van 100,en tegen va der Van S., die niet was verschenen, vor derde mr. Rosingh een geldboete van 50,Mr. Thöne bracht de geldboete voor J. J. van S. terug tot 80,subs- 16 dagen. „Hoeveel ernstiger had het af kunnen lo pen door het onverantwoordelijk gedoe van deze verdachte", sprak de officier verontwaardigd, bij de behandeling van de zaak tegen de Middelburgse chauf feur J. van de B., die zich op 27 sep tember eerst goed van drank had voor zien en toen achter het stuur van een auto was gekropen. Het gevolg was, dat hij in de Lange Delft van de Zeeuwse hoofdstad, zonder dat daar aanleiding toe was, naar links de weg overschoot en een jeugdige wiel- rijdster tegen de vlakte reed. De naast deze bestuurder gezeten persoon zou Van de B. belet hebben om weg te rijden door het contact sleuteltje weg te nemen. De chauf feur voerde in dit verband aan, dat de mede-inzittende van mening was, dat hij weg zou rijden. In werkelijk heid was de Middelburger alleen maar van plan om zijn wagen aan de kant te zetten. Twee maanden celstraf vorderde de of ficier tegen hem. Daarnaast eiste mr. Rosingh ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van een jaar. Mr. P. Adriaanse, de raadsman van Van de B. stipte aan, dat de ontzegging alleen al voor zijn cliënt een zware straf zou zijn. De raadsman vroeg voorts of de gezins omstandigheden en het feit, dat het de eerste overtreding op dit gebied was bij het bepalen van de strafmaat in aanmer king genomen konden worden. De poli tierechter veroordeelde de Middelburger ten slotte tot een gevangenisstraf van zes weken en 6 maanden ontzegging. Omdat de thans in Roermond gedeti neerde, maar anders in woonwagenkam- en verblijf houdende koopman H. V. als estuurder van een scooter bij controle te IJzendijke geen belastingkaart kon tonen werd hij veroordeeld tot een geld boete van 10, De zaak van de timmerman M. M. uit Meliskerke, die op 30 augustus te Dom burg als bestuurder van een motor niet had gereageerd op een stopteken van de politiefunctionaris, werd voor nader ge tuigenverhoor geschorst tot 12 decem ber. M. was niet in het bezit van een rjj- bewjjs toen hij werd aangehouden. „Verdachte heeft zich schandalig gedra gen", vond mr. Rosingh toen hij uiteen had gezet wat de stuurman E. E. van J. uit Graauw zich op 19 juni in Hulst al lemaal op de hals had gehaald. Niet al leen had de stomdronken jongeman toen de openbare orde verstoord, ook zou hij zich tegenover de verbalisanten nogal agressief hebben getoond. Het was zelfs tot slagen en stompen gekomen. Voor deze keer wilde de officier in zijn vordering nog wel volstaan met een zeer ernstige waarschuwing in de vorm van een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Mr. Thöne vonniste conform. En stel je de volgende keer niet zo ver schrikkelijk aan", waarschuwde de poli tierechter nog. De grossier J. J. van H. uit Breskens had zich in het tijdvak van 15 april tot 15 mei aan heling schuldig gemaakt. Het betrof hier een aankoop van 24 kip pen van de Vlissinger H. „Ik heb er echt niet bij nagedacht", aldus Van H. „Dat verwijt de officier juist", vulde de po litierechter aan. Mr. Rosingh vond, dat verdachte, die van een aantrekkelijke gelegenheid gebruik maakte om voor een zacht prijsje kippen te kopen, best had kunnen weten dat het geen zuivere koffie was. Hij vorderde een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar met daarnaast een geldboete van 75,- subs. 15 dagen. Raadsman P. Adriaanse meende dat deze „ondoordachte daad" nog al zwaar gestraft zou worden met de twee weken voorwaardelijk. De poli tierechter legde ten slotte alleen de geldboete van 75,subs. 15 dagen op. 7De staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft de gemeente Middelburg een lijst toegezonden, waarop staat te lezen welke gebouwen, die eigen dom zijn van de gemeente, op de monumentenlijst zijn geplaatst. Het zijn er in totaal 127. Binnen zes maanden kan de gemeenteraad in overweging nemen of aan deze lijst nog monumenten toegevoegd of afgevoerd moeten worden. Bij elkaar staan er bij de Monumen- tenraad onder „Middelburg" onge veer duizend beschermende monu menten geregistreerd. Deze nieuwe lijst is opgemaakt naar aanleiding van het totstandkomen van de nieuwe monumentenwet op 22 juni 1961. De donkere jaren '40'45 en de watersnoodramp maakten het tevens noodzakelijk om opnieuw te „inventari seren" en de bestaande lijst van 1922 te vervangen door een andere. In een samenvattende toelichting over de combinatie van historische gebouwen en een veelheid van gave kaaien en straatwanden waarover Middelburg be schikt, wordt uiteengezet dat deze ob jecten te zamen een bezit aan histori sche stadsgezichten opleveren, dat slechts door enkele plaatsen in ons land wordt overtroffen. Daarom bestond er naar de mening van de monumenten- raad alle aanleiding tot het opstellen van een omvangrijke monumentenlijst. Het verleden heeft ons geleerd, zo wordt gezegd", dat een ingreep in het historische stratenplan in bijzondere omstandigheden gewettigd kan zijn. *fWWWWIAfWWIIWWtl«JlfWWVt«VI#WWIfWMflf% In de Pieterskerk in Leiden is don derdagochtend de jaarlijkse thanks- givingsdienst gehouden voor Ameri kanen in Nederland. De foto geeft een overzicht van de kerk tijdens de dienst. Ten aanzien van het nog aanwezige au thentieke stratenbeloop is volgens de monumentenraad een grote omzichtig heid op zijn plaats wil het evenwicht tussen de oorspronkelijke bestanddelen niet verstoord worden. Hetzelfde geldt ten aanzien van de individuele panden. Hoewel bescherming ook daar niet ge lijk mag staan met bevriezing, dient grote voorzorg in acht te worden geno men om ook eenvoudige panden in hun oudheidkundige en artistieke waarde onaangetast te laten. Tot de complexen, die zijn aangewe zen om voor bescherming in aanmer king te komen, behoren ook gebou wen die op zichzelf van geen of ge ringe monumentale waarde zyn, maar goed passen in het geheel, zo dat verbreking van deze eenheid een aanzienlijke verarming van het stadsbeeld zou opleveren. Tot de Middelburgse gemeente-eigen dommen, die zijn geplaatst op de monu mentenlijst behoren onder meer de re stanten van de Dampoort, de „dok- muur"-Heerenstraat 45 en de geprofi leerde tuinpoort naast no. 19 in de Bo- gardstraat. Voorts de toegang tot het terrein van de voormalige brouwerij „De drie tonnen" in de Bogardstraat, de doorgang met de brede gotische en met peerkraal geprofileerde zandstenen poortomlijsting aan het Hofplein 14 en de panden 10, 13 en 15 in de Kuipers poort. Dan zijn er onder meer tien panden in de Nieuwstraat, acht in de Lange Gitststraat de „Isabellagang" in deze straat, de restanten van de voormalige omwalling, het monument voor de Nieuwe Haven aan de Rouaanse Kaai, het zandstenen poortje uit 1636 naast de Engelse kerk, 12 panden ih de Span jaardstraat, de pomp op de stadshuis binnenplaats, de pomp op de Visch- markt en tien woningen aan de Vlis- singsche straat. Dan nog een aantal op de Dam, Balans, Korte Delft en aan de Beddewijkstraat, kaai, Hoogstraat, Verwerijstraat. Bellinkstraat, Bier- Koepoortstraat en De monumentenwet verhaalt, dat met ingang van de datum waarop de minister eigenaren en zakelijk ge rechtigden in kennis heeft gesteld van de plaatsing op de monumenten lijst, de volgende artikelen van toe passing zijn: Het is verboden om het beschermende monument te beschadigen of te vernie len. Dan is het voorts verboden om zon der toestemming van de minister een beschermend monument af te breken te verplaatsen of in ander opzicht te wijzigen, te herstellen, te gebruiken of te laten gebruiken op een wijze die het monument ontsiert of in gevaar brengt. De trein VlissingenRotterdam is gis teravond om 18.00 uur gedeeltelijk ont spoord, door een botsing met een bestel auto op de met automatische knipper lichten beveiligde overweg in de Mun- nikseweg tussen Zwijndrecht en Baren- drecht. Het voorste draaistel van de trein liep uit de rails. Persoonl.iKe on gelukken deden zich niet voor. De be stuurder van de bestelauto is even voor de botsing uit zijn wagen gesprongen. Gisteravond reden de treinen over „ver keerd spoor", hetgeen enige vertraging opleverde. (Van onze r.t.v.-redactie). Volgende week woensdag, 's middags van vijf voor drie tot tien over half vijf, zendt de N.T.S. de rechtstreekse Eurovisiereportage uit van de return voetbalwedstrijd in Marseille tussen A.S. Monaco en F.C. Internazionale uit Mi laan, in de achtste finale van het toer nooi om de Europa Cup. Linksbuiten van Monaco is Bart Carlier, die vroeger voor Fortuna '54 uitkwam. (Van onze Haagse redactie). Prof. mr. W. H. Nagel heeft zich dezer dagen aangesloten bjj het standpunt dat een jaar geleden werd ingenomen door de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe, die zich uitspraken voor gra tieverlening aan de vier Duitse oorlogs misdadigers, die nog in Breda gevangen gehouden worden. De uitspraak van de professoren Van Bemmelen en Pompe heeft indertijd veel stof doen opwaaien. Er is veel over geschreven en ontelba- ren wezen met het oog op de afschu welijke misdaden, die Lages, Kotella, Aus der Fünten en Fischer tegenover de mensheid bedreven hebben, hun vrij lating met beslistheid van de hand. In de drukbezochte bijeenkomst, die in de Pieterskerk in Leiden gehouden is ter herdenking van het studentenverzet in november 1940 en van de opzienbarende redevoering die prof. Cleveringa toen heeft uitgesproken, kwam prof. Nagel tot eenzelfde conclusie als zijn collega's Van Bemmelen en Pompe, zij het dat hij een andere redenering volgde. In de ogen van prof. Nagel zijn er dui delijk twee verschillende situaties. De ene is die van de oorlog, waarin de be velen werden uitgevoerd, berustend op de opvattingen van het nationaal-socia- lisme, dat het als slachtoffer aangeval len land, dat zich verzette, vijand werd en vernietigd behoorde te worden. De tweede situatie is die, welke na de oor log is ontstaan en die de penetentiaire behandeling van de gevangenen bedoelt te verwezenlijken. Maar dan moet men voor deze tweede situatie ook de nor men daarvoor laten gelden. En deze houden in, dat men nieuwe gratie en in vrijheidstelling dient mogelijk te maken. Onjuist noemde prof. Nagel het om de vier oorlogsmisdadigers in Breda in de gevangenis te houden, terwijl zij, die het operatieterrein voor hun misdaden open den en de mogelijkheid van hun crimi nele activiteiten met hun legers garan deerden generaals als Speidel, Foertsch en Heusinger weer met on derscheidingen worden behandeld. (Van onze Haagse redactie) De A.V.R.O., die in januari wil starten met een nieuw op de actualiteiten ge richt radioprogramma, is bezorgd over de rol van Mies Bouwman in de V.A. R.A.-televisieserie „Zo is het toevallig ook nog 'ns een keer". De A.V.R.O. heeft met Mies Bouwman een contract gesloten voor een radio rubriek op de donderdagavonden, waar in zij als gastvrouw zou optreden. Het is de bedoeling, dat zij verschillende Neder landers die op dat moment in het nieuws zijn, interviews afneemt. „Dit dient ech ter te gebeuren op een vriendelijke, mil de wijze", aldus de A.V.R.O., die het daarom onverenigbaar acht dat Mies in beide programma's waarvan het ka rakter zo duidelijk uiteenloopt, tegelijk optreedt. „Wij willen de mensen op prettige toon benaderen, maar de V.A. R.A. doet dat agressief. Op grond van de eerste uitzending van „Zo is het toe vallig menen wij dat de rol van Mies Bouwman daarin beslist onver enigbaar is met ons programma. Wij wachten echter eerst nog even af hoe de tweede uitzending zal zjjn". Mies Timp-Bouwman, die het contract met de A.V.R.O al enige lijd geleden heeft gesloten, is op de hoogte van het feit dat haar rol bij de V.A.R.A.-t.v. de A.V.R.O.-radio niet welgevallig is. Zij zelf ziet geen bezwaar in haar dubbel rol. De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft een verrui ming aangebracht in de regeling die dienstplichtigen vrij stelt van de dienstplicht wegens kostwinner schap. Met name zullen voortaan ook gehuw den die enig of hoofdkostwinner zijn en die géén kinderen hebben, in aanmer king kunnen komen voor vrijstelling. Tot nu toe was het hebben van kinderen wél een voorwaarde voor het verkrijgen van die vrijstelling. Hoofdkostwinner is volgens de daarvoor vastgestelde bepa lingen, iemand die van het werkelijk inkomen ten minste tweederde gedeelte bijdraagt. H.M. de Koningin heeft gisterochtend op Huis ten Bosch dr. I. N. Th. Die penhorst beëdigd als staatssecretaris van buitenlandse zaken. Staatssecretaris Diepenhorsts taak ligt op het terrein van de hulpverlening aan ontwikkelings landen. Dr. Diepenhorst die in 1907 ge boren Is, kreeg in 1956 zitting ln de Tweede Kamer voor de C.H.U. (Advertentie) Wat doe je?" 'Hoe ik het ook bekijk, Hollandia heeft de grootste keus in dames-, heren- en kinderpantoffeisi" HOLLANDIA-PANTOFFELS zijn verkrijgbaar bij: Lange Delft 48 - Middelburg HOLLANDIA-PANTOFFELS zijn verkrijgbaar bij: KNIl0f5TIAA? 44 Mi*»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7