Beraadslaging in de Kamer over landbouwfonds werd geschorst Touw aan de beste sigaret P.vJ.A. ACHT INLICHTINGEN VAN MINISTER ONVOLDOENDE VENEZ0LAANS VLIEGTUIG DOOR CASTRO-AANHANGERS GEKAAPT „Lager voortgezet onderwijs moet de maatschappelijke veranderingen volgen" T0PGEHEIME RUSSISCHE RAKET EN STRAALJAGER OP EEN FOTO Behandeling wordt woensdag voortgezet Welke richting Niet langer wachten Tweede normering'i PAMFLETTEN UITGEWORPEN BOVEN STAD Piloot gedwongen naar Trinidad te vliegen Pamfletten Vijf jaar geëist voor dubbele moord „Tweede t.v.-net wordt de kijkers onthouden^ Liefdesdrama eiste twee mensenlevens Tweede Kamer gaat er op reces langt Meer samenwerking nodig bij L.V.O. Verlenging IN POST VAN ENGELS TIJDSCHRIFT.... Foto is volgens R.A.F. authentiek Achterblijvers Samenwerking Bush-mentaliteit Geheim VOOR HERDENKlf/E 1813- 1963 DRIE TON VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT t (Van onze parlementaire redacteur) Op voorstel van de socialistische fractieleider dr. Vondeling, heeft de Tweede Kamer gistermiddag de beraadslaging over het wetsontwerp tot stichting van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de land bouw tot volgende week woensdag geschorst. Dr. Vondeling was van mening, dat zijn fractie de essentiële inlichtingen, waarom was ge vraagd, niet van de minister had gekregen. Hij wilde daarom het weekeinde gebruiken om de situatie nog eens te overden ken. Zouden wij nu een beslissing moeten nemen, dan zou die beslissing een ne gatieve moeten zijn, aldus dr. Vondeling. In overleg mët minister Biesheuvel werd daarop besloten de behandeling van het wetsontwerp aan te houden tot woensdag, waarop ook de behandeling begint van de begroting van landbouw en visserij. De P.v.d. A .-fractie zal zich intussen beraden. Het wetsontwerp vraagt een bedrag van 50 miljoen gulden aan als bijdrage a&n de stichting ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw. Van deze 50 miljoen zijn destijds reeds 25 miljoen gulden uitgedeeld in de vorm van rente loze voorschotten aan de in financiële moeilijkheden verkerende boeren van de gemengde bedrijven op de zandgronden. Op dit ogenblik is het nog de bedoeling, dat deze voorschotten zullen worden te rugbetaald aan het ontwikkelings- en saneringsfonds, dat op langere termijn tot taak heeft bevorderen van de sane ring van daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven, hetzij door de stimule ring van bedrijfsbeëindiging, hetzij door verbetering van de bedrijfsstructuur. De heer C. Egas, die bij de behandeling van het wetsontwerp optrad als woord voerder van de P.v.d.A.-fractie, ver klaarde, dat de materiële inhoud van het wetsontwerp met betrekking tot de structurele verbetering van de land- bouwbedrijfstak, zijn volle en warme steun had. Het verzoek om 50 miljoen gulden vond de socialistische woordvoerder prematuur, omdat „we nog niet we ten welke richting het uit zal gaan". In dit verband wees de heer Egas er op, dat de Kamer nog niet de normen kent, ook niet die voor bedrijfsbe ëindiging. Wie komen er voor in aanmerking? Ver der weten we niet, zo vervolgde hij, wat er met de grond zal gebeuren van de ei genaar, die zijn bedrijf beëindigd. Is de eigenaar vrij de grond te verkopen aan wie hij wil? De heer Egas geloofde, dat de Kamer een sprong in het duister zou maken indien zij haar fiat aan het wets ontwerp zou geven. De socialistische af gevaardigde vond het jammer, dat „deze bekwame minister „het ons wel heel moeilijk maakt, zonder verdere medede lingen, die 50 miljoen gulden ter beschik king te stellen. De heer Egas vroeg zich af waarom de minister niet kon wach- Advertentie) Kaarslicht feestelijke sfeer! GOUDA KAARSEN IK ZAL WEL een afschuwelijke denkfout maken (maar ik heb haar, na consciëntieus zelf-onder- zoek niet kunnen vinden) wanneer ik beken niet te kunnen be grijpen dat U allemaal con stateert dat Nederland in grote welvaart leeft, terwijl U tegelij kertijd een luide, smartelijke keel opzet omdat allerlei prijzen met enkele centen wat zeg ik zelfs wel met dubbeltjes stijgen. Ik zeg: het zal wel een afschuwe lijke denkfout van mij zijn, maar ik zie slechts twee mogelijkheden: óf wij zijn welvarend en dan zijn klachten over prijsstijgingen mis plaatst; óf de klachten zijn wel ge rechtvaardigd, maar dan is dat gepraat over welvaart misplaatst. Als ik mag zeggen wat ik ervan vind dan houd ik het bij het twee de: wij praten elkaar na met die welvaart. Er zijn nog miljoenen Nederlanders die van die zoge naamde welvaart nog geen krui meltje op hun bord krijgen, om dat zij nog steeds ieder dubbeltje enige malen moeten omdraaien vooraleer zij het durven uit te geven; nog miljoenen Nederlan ders die terecht schrikken van prijsstijgingen die een bestedings verhoging van „slechts" enkele guldens per week noodzakelijk maken. Er zijn nog veel te veel Nederlanders die op ongeloof- waardig-armzalige wijze behuisd zijn, om het woord „welvaart" in hun oren niet als een hoon te doen klinken. Als ik eerlijk mag zijn: ik be grijp er niets van. Ik begrijp er niets van als ik die autootjes zie rijden. Ik begrijp er niets van als ik de winkels zie uitpuilen van allerlei dure dingen. Als ik die armetierige jongens op hun dure bromfietsen zie rondrou- sen. Als ik de advertenties mét de prijzen lees voor allerlei zaken die, veelal, in geen enkele behoef te voorzien. Als ik de prijzen op de menu's van restaurants lees. Als ik lees dat er weer zóveel telivisietoestellen van 500 tot 800 gulden) zijn bijgekomen. En dan die „goedkope" Bogaers- woningen van 1^.000 zonder, tot 25.000 mét grond.... Het zal ivel zo zijn dat dat goedkoop is, maar voor hoeveel miljoen Nederlanders zijn die bedragen onbereikbaar? Hoeveel miljoen Nederlanders be zitten géén veertienduizend gul den? En dan al dit welvaart-gedoe te gen de achtergrond van de nood kreten omdat de melk en het brood met een paar centen zijn opgeslagen'. Wanneer U dan van die noodkre ten hebt kennisgenomen moet U eens een kijkje 'gaan nemen in de levensmiddelen-afdelingen van on ze populaire warenhuizen of in de banketbakkerswinkel bij U in de buurt. Nee, ik weet er geen weg mee. En nóg eens: als wij loelvarena zijn, moeten wij ons geen zorgeii maken over de verhoging der prij zen; en als onze zorgen gerecht vaardigd zijn, zijn ivij niet welva rend. Een derde mogelijkheid bestaat niet. EL1AS ten met die 50 miljoen totdat het be stuur van de stichting zijn plannen had uitgewerkt. Verder wilde de heer Egas graag weten of de minister de pachtgrond, die vrij komt, ook wat de prijs aangaat, als vrij beschouwt. Voorts achtte de socialisti sche woordvoerder een orgaan als de stichting beheer landbouwgronden on misbaar bij het geven van premies voor bedrijfsbeëindiging. Ook de heer J. T. Mellema (c.h.) be treurde het, dat de Kamer niet over concrete materiële punten kan pra ten, maar ondanks de vele vraagte kens meende hij, dat met de behande ling van het wetsontwerp niet langer kan worden gewacht. Bij de heer Mellema en ook bij de woord voerders van de nadere grote fracties, inclusief die van de P.v.d.A., stond de vrijheid van de betrokken boeren voorop. Dr. ir. W. J. Droesem (K.V.P.) zei, dat aan de vrijheid van de betrokkenen geen geweld zal worden gedaan. Dat was ook de opvatting van ir. L. G. Oldenbanmlng (v.v.d.). De heer P. C. Elfferich (a.r.) waardeerde het, dat de vrijwilligheid „heel duidelijk en heel consequent" voor op staat in het wetsontwerp. De heer E. J. Harmsen van de Boeren partij keerde zich tegen het wetsont werp, omdat dit volgens hem wel tot doel heeft de kleine boeren weg te sane ren. Minister Biesheuvel zag de ontwikkeling en de sanering ais gelijke grootheden, die daarom een even grote aandacht moeten hebben. Ten aanzien van de overdracht van gronden, die vrij komen wilde de minister geen dogmatisch standpunt innemen. Persoonlijk was hij van mening, dat als het gaat om grond in een ruilverkave- lingsgebied de stichting beheer land bouwgronden zal moeten optreden. Bui ten deze gebieden zullen er ook waar borgen moeten zijn, dat de vrijgekomen gronden zullen bijdragen tot structuur verbetering in de landbouw. Voor het overige wilde de minister de plannen van het stichtingsbestuur afwachten. Dit bestuur bestaat uit vijftien leden te benoemen door de minister waarvan tien op voordracht van het landbouwschap. De minister wilde de wijze waarop ver goeding wordt gegeven laten bepalen door het stichtingsbestuur. Niet bekend is welke mensen in de praktijk voor be drijfsbeëindiging in aanmerking komen. In dit verband wees de minister er op, dat men niet al te overdreven ver wachtingen van het fonds moet heb ben. De behoefte zal groter zijn dan de middelen waarover we beschikken. Prioriteiten zullen dus moeten wor den vastgesteld. De bewindsman ont kende, dat het hier een premature zaak zou zijn, zoals de heer Egas had betoogd. Voor pachters bestaan er bij bedrijfsbe ëindiging gelijke rechten als voor de ei genaars. De pachters krijgen dus dezelf de vergoeding. De heer Egas vroeg in tweede instantie of het vaststellen van prioriteiten een tweede normering betekent. Zit hier niet een stuk onzekerheid in? De minister hield vol, dat er „in grove lijnen" zeker heid is. Het was ook hem liever geweest wanneer hij de Kamer concreter had kun nen inlichten. Maar de minister achtte het van belang, dat de verantwoordelijk heid meer zou komen te liggen bij het georganiseerde bedrijfsleven. Toen voor zitter Bommer de stemming aan de or de wilde stellen, diende dr. Vondeling zijn voorstel in, dat na een korte discus sie werd aangenomen. (Advertentie) Het Wereldgebeuren Gewapende Venezolaanse aanhan gers van de Cubaanse premier Cas- bemanningsleden te hêbben~ondervraagd. tro, onder wie een vrouw, hebben gisteren een vliegtuig van de Vene- king werd opgeroepen de zondag te houden presidentsverkiezingen te boycotten. Vervolgens gaven zij de piloot opdracht naar Port-of-Spain te vliegen. Politie, douane en mannen van de vei ligheidsdienst stonden het vliegtuig op te wachten, omsingelden het en namen de kapers die in uniform gekleed waren, I gevangen na de 14 passagiers en drie zolaanse luchtvaartmaatschappij Avesna gekaapt en de piloot ge dwongen in Port-of-Spain, op Tri nidad, te landen. Toen zjj de macht in het vliegtuig in handen hadden wierpen zij pamfletten uit boven een Venezolaanse stad, met een tegen de regering gerichte tekst. Vijf mannen en een vrouw, allen lid van de F.A.L.N. (strijdkrachten van de na tionale bevrijding), maakten zich mees ter van het vliegtuig een Convair 340 kort nadat het uit Ciudad Bolivar in het zuidoosten van Venezuela was ver trokken. Zij dwongen de piloot, John Powers, enkele malen boven de stad te vlie gen waarbij zij enkele duizenden pam fletten uitwierpen waarmee de bevol- De officier van justitie in Den Bosch heeft gisteren vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 31-jarige koopman J. V., die op 11 juni zijn schoonvader en zijn vrouw in het woonwagenkamp te Ves- sem met geweerschoten om het leven heeft gebracht. Dit gebeurde op de verjaardag van de koopman, toen hij beschonken thuis kwam. Er ontstond in de woonwagen een ruzie over de manier waarop hij zijn vrouw commandeerde om eten klaar te maken. Hij heeft toen met een mes ge dreigd, waarop de vrouw de wagen ont vlucht is. Even liep de man haar na, doch direct daarna is hij weer naar de wagen teruggekeerd om zijn geweer te halen. Daar heeft hij eerst zijn schoon vader neergeschoten, die in het hart werd geraakt en daarna zijn vrouw, die kogels kreeg in de nieren en in het hoofd. Het psychiatrisch rapport noemde ver dachte op het moment van het misdrijf sterk verminderd toerekenbaar, zag in hem een blijvend gevaar voor de samen leving en adviseerde tot terbeschikking stelling van de regering. Het was de tweede spectaculaire coupe van de F.A.L.N. binnen 24 uur in het ka der van hun campagne de presidentsver kiezingen te doen mislukken. Woensdag ontvoerden vier zwaarbewapende man nen James Chenault, een kolonel van het Amerikaanse leger, toen hij zijn woning in Caracas verliet. Hij was 24 uur later nog niet vrijgelaten. „De tweede televisiezender is klaar sinds oktober jl. Door het politieke ge modder wordt deze zender de kijkers onthouden". Dit zei de heer Kleywegt (p.v.d.a.) gistermorgen in de Tweede Kamer bij de voortgezette behandeling van de begroting van o., k. en w. Het open radiobestel zoals dat geschetst is In het rapport van de commissie- Scholten spreekt ons aan", aldus de heer Kleywegt. De socialistische afge vaardigde hekelde het beleid rond de commerciële t.v. Hij zei het op zijn zachtst vreemd te vinden, dat het kabi- net-Marijnen de zo duidelijke meerder heidsuitspraak van de Tweede Kamer tegen de commerciële t.v. niet hono reert. Overigens wilde hij over de on derwerpen radio en t.v. weinig zeggen. „Want het heeft geen zin te praten met een regering, die op deze terreinen nauwelijks enig standpunt heeft". Mevr. Van Someren-Downer (v.v.d.) verklaarde vooralsnog sceptisch te staan tegenover het voorstel van de re gering het luistergeld te verhogen. Luistergeldverhoging drukt onevenredig op de lagere inkomens. Mevr. Van So meren stelde dat het rapport-Scholten een begin van openheid in de radio-om roep geeft. Mevr. Van Someren vroeg voorts: „in welke lichting denkt de re gering de sporttoto meer populair te maken?" De heer Bakker (c.p.n.) pleitte ook bij de regering-Marijnen om zendtijd voor de C.P.N. „Probeer het maar eens met zendtijd voor de C.P.N.", adviseerde freule Wttwaal van Stoetwegen (c.h.u.). „Er is altijd de mogelijkheid van contro le en ingrijpen wanneer het verkeerd gaat". Het begrotingsdebat is geschorst tot dinsdag a.s. Dan antwoordt de rege ring. (Van onze correspondent) In de dicht beplante bosschages langs rijksweg 7 tegenover de Slultgatweg in de Wieringermeer heeft de belasting ambtenaar H. van 't Hof uit Slootdorp woensdagmorgen omstreeks half elf een afschuwelijke ontdekking gedaan. Omstreeks die tijd namelijk trof hij een Ford Taunus met een Duits nummer bord aan, waarin zich de stoffelijke overschotten van een man en een meis je bevonden. Aan de uitlaat van de auto was een groene tuinslang bevestigd, die via de kofferruimte naar het interieur van de auto leidde. Uit het onderzoek Is later gebleken, dat het hlèr een géval van zelfmoord betreft, waaraan kennelijk een liefdesdrama ten grondslag ligt. De inzittenden, het 17- jarige meisje M. K. J. V. en de 26-jarige R.G., beiden uit een dorp in de omgeving van Karlsruhe, hebben op de stille plek, ver van het stadsgewoel de motor laten draaien, waardoor de giftige gassen in de wagen zijn gekomen. Het stuk tuinslang was gekocht in een winkel te Arnhem. Het paar, waarvan de man getrouwd was, heeft blijkbaar het stellige voornemen gehad, zich van het leven te beroven. De uitvoering daar van geschiedde in het bos in de Wierin- germeeprolder. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer, welke na de begro tingsmarathon op 20 december op reces gaat, zal vakantie houden tot 28 in plaats van tot 21 januari. Kamervoorzit ter Van Thiel deelde gisterochtend mee, dat tot verlenging is besloten, omdat het reces wordt onderbroken op 9 januari voor de viering van het 500-jarig be staan van de Staten-Generaal. Veel ka merleden zijn ziek en hebben voor of na 9 januari enkele aaneengesloten weken rust nodig. Rapport „commissie 12-16-jarigen" (Van onze parlementaire redacteur). Bij het zoeken naar het meest ge- eigende onderwijs voor de leerlin gen van het lager voortgezet on derwijs zal rekening gehouden moeten worden met de steeds ver anderende eisen van de maatschap pij en met de veranderende instel ling der leerlingen. Daarom dient van tijd tot tijd te worden nage gaan hoe deze veranderingen ver lopen en welke consequenties zij op de schoolprogramma's behoren te hebben. Dit is een van de van realiteitszin ge tuigende conclusies, waartoe de „com missie 1216-jarigen", die ingesteld is door minister Cals in 1958 en die thans rapport heeft uitgebracht, komt. Het rapport, dat adviseert over de meest geëigende vormen van lager voortgezet onderwijs voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar, is thans aan de Tweede en de Eerste Kamer aangeboden. Het be veelt een aantal maatregelen aan om in de bestaande toestand wijziging te bren gen. Andere conclusies waartoe de commis sie komt luiden: Voor de persoonlijkheidsvorming van de jongens en meisjes in het lager voort gezet onderwijs is de invoering van leer plichtverlenging met één jaar van groot belang. Het onderwijs aan minder-be- gaafden eist nadere theoretische bezin ning en voortgezette praktische proef- Blijkens berichten in twee Engelse dagbladen heeft de redactie van het Engelse luchtvaarttijd schrift „Flight" van een onbe- Deze foto werd gezonden aan „Flight'- en toont de Mig-23, die zojuist de „lucht- lucht"-raket heeft gelanceerd. kende een foto toegezonden ge kregen, waarop de nieuwste Russische straaljager, de Mig- 23, een nieuwe raket tegen luchtdoelen lanceert. De foto is goed en volgens de inlichtin gendienst van de R.A.F. authentiek. Ze moet vrij kortgeleden hoog stens enkele maanden terug ge maakt zijn. Bij de foto zat een met de schrijfmachine vervaardigd brief je, dat geen naam van een afzender droeg doch alleen de tekst: „Hardly a mock-up" te vertalen als: be paald geen namaak. De brief was, blijkens het poststempel op de enve lop, in Londen gepost. nemingen onder deskundige leiding. Het is wenselijk dat een grondig onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken van de verschillen tussen meisjes en jongens ten aanzien van het vertrek uit het onderwijs. Eveneens gewenst acht de commis sie, dat een onderzoek wordt inge steld naar het begaafdheidsniveau en de begaafdheidsstructuur van het meisje op de huishoudschool en in het voortgezet gewoon lager onder wijs, waarbij tevens de vraag beant woord dient te worden of aan het meisje meer opleidingsmogelijkheden in technische richting geboden beho ren te worden dan thans aanwezig zijn. Aan de leerlingen der lagere scholen van wie op grond van hun doubleren verwacht mag worden dat zjj niet ver der zullen komen dan het vierde of vjjf- de leerjaar, zou op dertien- tot veertien jarige leeftijd op ruime schaal de gele- fenheid moeten worden geboden, vindt e commissie, om over te gaan naar een aangepaste opleiding in het lager voort gezet onderwijs. Zij stelt verder voor, de school voor lager economisch-admi- nistratief onderwijs anders te noemen, bijvoorbeeld school voor handel en admi nistratie. Behalve een aantal praktische aanbe velingen, liggende op het terrein van de inrichting van het onderwijs, geeft de commissie enige nuttige suggesties, die naar zij meent het onderwijs aan 12- tot 16-jarigen in het algemeen ten goede zullen komen. Zo is zjj van oordeel, dat het voor de vermindering van de bestaande te genstellingen noodzakelijk zal zijn dat er een betere samenwerking komt tussen de verschillende school typen in het lager voortgezet onder wijs. Deze samenwerking zou gesti muleerd kunnen worden door de be sturenbond, de leerkrachtenorgani saties, de pedagogische centra en de Inspectie. Plaatselijk of regionaalsgewijs dienen de besturen en personelen der verschillen de scholen regelmatig contact met elkaar te onderhouden. In gemeenschap pelijke bijeenkomsten zouden de vraag stukken, waarmee de verschillende schooltypen gezamenlijk geconfronteerd worden, een onderwerp van bespreking kunnen uitmaken. Ook de leden van de rijksinspectie zullen bij de onderhavige takken van onderwijs meer contact met elkaar dienen te onderhouden, ten einde de samenwerking zoveel mogelijk te kunnen stimuleren. De strekking van het rapport is, in het algemeen gesproken, niet alleen de meest geëigende vormen van lager voortgezet onderwijs voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar aan te geven, maar ook om de leerlingen zo goed mo gelijk voor te bereiden op hun intrede in de maatschappij. Australië staat dit weekeinde voor een belangrijke beslissing. Zaterdag gaan de „Aussies" naar de stembus en tot op de dag van vandaag is er niemand, die kan zeggen wie de strijd winnen zal, de liberalen van premier Robert Menzies of de socialisten van Arthur Calwell. Te oordelen naar allerlei verschijnselen zal het een nek-aan-nek-race worden en zelfs het befaamde Gallup-instituut voor opinie-onderzoek weet blijkbaar niet goed weg met zijn peilingen, want toen een Australische krant, de Sunday Tele graph, de resultaten van het Gallup- onderzoek publiceerde, liepen de heren van Gallup onmiddellijk naar de rech ter. De rechtbank in Sidney gaf daarop Gallup gelijk en veroordeelde de krant tot een schadeloosstelling van niet min der dan twaalf miljoen gulden. Wat boe tes betrëtt is men in Australië blijkbaar niet kinderachtig. Australiërs zijn trouwens toch niet kin derachtig. Europeanen, die er geweest zijn. noemen hen eerder oppervlakkig, onverschillig en rauw in hun optreden, de bekende ruwe bolsters met blanke pit. Een Engelsman, die kortgeleden in Australië verbleef en over zijn ervarin gen schreef in het Engelse zondagsblad The Observer zag de Australiërs als mensen, die zich in toenemende mate ervan bewust worden dat zij een eigen natie vormen met een eigen cultuur en eigen verantwoordelijkheden. Steeds los ser wordt het verband tussen de Austra lische en de Britse levenswijze. Op veler lei gebied ontstaat belangstelling voor de eigen geschiedenis, voor de in het verleden verrichte pioniersarbeid en hoe langer hoe meer gaat men zich oriënte ren op eigen waarheden. „Bush-menta liteit" noemt de Australiër niet zonder zelfspot dit plotseling opgekomen na tionale gevoel. En men komt die men taliteit niet alleen tegen in de uitingen van schrijvers en beeldende kunstenaars, maar ook in het denken van het ge wone volk. dat tengevolge daarvan door de buitenlanders licht voor rauw en onverschillig wordt versleten. Ook in de politiek Is sprake van een zekere „bush-mentaliteit". De wak ker geworden Australiër wenst niet lan ger aan de hand te lopen van het Britse moederland. Het heeft er ook bezwaren tegen dat zijn land onvoorwaardelijk doet was Washington dicteert. Men be seft, dat een land dat zelfstandig een werelddeel vormt, meer in de melk te brokkelen moet hebben en het gevoel, dat de Australische buitenlandse poli tiek niet wordt gemaakt in Canberra, maar wordt beïnvloed door Moskou, Peking, Washington en Londen heeft vele Australiërs ontevreden gemaakt. Het is te begrijpen, dat men de meeste van deze ontevredenen vindt in de rijen van de socialistische oppositie. Temeer omdat de regerende liberale partij het stempel draagt van haar leider, pre mier Menzies, die bekend staat als de voorzichtige bewaker der Britse tradi ties. De Liberale Partij vormt samen met de betrekkelijk kleine en conser vatieve Plattelands Partij al sedert 1949 een coalitie, welke dank zij de voor spoedige ontwikkeling van de Australi sche economie het heft zonder al te veel moeite in handen kon houden. Alleen tijdens de tweede wereldoorlog van 1941 tot 1949 kwam het roer in handen van de Socialistische Partij, hetgeen de 67-jarige Arthur Calwell in een kortgeleden door hem geschreven boek deed klagen, dat de Australiërs alleen tijdens crisesperioden een socialis tische regering nodig hebben. Inderdaad zijn de socialisten in Australië altijd goed genoeg geweest om het land te besturen, wanneer het heel slecht ging. Wanneer men daaruit zijn conclu sies trekt dan ziet het er dus ook dit maal niet erg gunstig voor Calwell uit. Want nog nooit tevoren hadden de Australiërs het zo goed als nu. De werkloosheid, die een jaar geleden nog emigranten uit Europa, vertwijfeld naar hun vaderland deed terugkeren, is vrij wel opgeheven. Thans zijn er nog slechts 59.000 mensen zonder werk. Dank zij hogere prijzen op de wereld markt voor exportprodukten als wol, lood. zink en steenkool, geeft de han delsbalans een overschot te zien. Het gehele tarwe-surplus is verkocht en het inkomen der boeren lag dit jaar twin tig procent boven dat van 1962. Daarbij ziin de kosten van het levensonderhoud bijna niet gestegen. Men zou dus zeggen, dat Menzies niet bang behoeft te zijn voor de uit slag van de morgen te houden verkie zingen, die hij juist met het oog op de gunstige conjunctuur met bijna een jaar heeft vervroegd. Maar daartegen over staat, dat Menzies voorstander is van een nauwe samenwerking met de Verenigde Staten en Engeland, dat hij de Federatie Maleisië gewapende steun beloofd heeft, terwijl Menzies ook een overeenkomst heeft gesloten, die Ame rika het recht geeft te opereren vanaf de vlootbasis Learmonth in Noordwest- Australië. Calwell en de socialisten heb ben geëist, dat deze laatste overeen komst wordt herzien en dat Australië op zijn minst bedingt, dat het medezeg genschap zal krijgen in de beslissingen, die op en ten aanzien van deze basis worden genomen. Het voornaamste twistpunt is echter de kernvrije zone op het zuidelijk halfrond. Calwell betoogt, dat Australië steun dient te geven aan de eisen van ver scheidene Afrikaanse staten en van BrazTTië, die het hele zuidelijk halfrond tot atoomvrije zone verklaard willen hebben. Ausfralië kan hier de leiding ne men, meent Calwell en deze gedachte spreekt vele Australiërs aan. Menzies verdedigt zich tegen deze els van Calwell door er steeds weer op te hameren, dat zij door de communisten is ingegeven en dat de linkse vleugel van de Socialistische Partij te machtig is. Door de angst voor het communisme levendig te houden, hoopt hij de socialis ten stemmen af te troggelen. Het is zijn voornaamste wapen tegen het belangrijkste strijdmiddel van Cal well, want diens alternatieven voor de binnenlandse politiek spreken de massa minder aan. Hij wenst dan wel maatre gelen om de continuïteit van de hoog conjunctuur te verzekeren, maar weinig Australiërs maken zich vandaag zor gen over de dag van morgen. Er zijn op dit moment ijskasten, mixers en auto's genoeg. Volgens de „Daily Mail" moet de foto afkomstig zijn uit een Russisch ar chief en is de plaat ongetwijfeld een Russisch geheim van de hoogste kwalificatie: top-secret. Ook stelde het blad, dat de inlichtingendienst van de R.A.F. ervan overtuigd is dat de foto „slechts enkele maanden ge leden gemaakt moet zijn". De redactie van „Flight" beschouwde briefje en foto als een reactie op een kortgeleden gepubliceerd artikel waarin een opmerking wordt ge maakt over twee raketten onder de vleugels van een Mig-23. Volgens „Flight" waren die raketten kenne lijk „mock-ups", dus: namaak, of: niet-werkende modellen. De foto toont de lancering van de raket. Rex King, hoofdredacteur van „Flight", is volgens de „Daily Express' ervan overtuigd dat de foto echt is. De ra ket, bestemd om te worden gebruikt tegen luchtdoelen, andere vliegtui gen, is volgens deskundigen zeker anderhalf maal zo groot als de tot dusver in westelijke landen ontwik kelde raketten van hetzelfde type. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gistermorgen driehonderdduizend gulden uitgetrokken voor de kosten van de nationale her denking 18131963. De P.S.P. stemde tegen. De heer Lankhorst zei het niet verantwoord te achten voor deze gefor ceerde poging belangstelling te wekken voor de geschiedenis van het vaderland, belastinggeld te gebruiken. Op een vraag van dr. Vondeling deelde minister-president Marijnen mee, dat de regering nog niet heeft beslist op het verzoek om financiële steun door het comité dat in Nijmegen „De tuin van Europa" heeft georganiseerd. Het lan delijke herdenkingscomité had met de manifestatie in Nijmegen niets te ma ken. „Maar was er toch wel op bepaal de wijze bij betrokken", aldus dr. Von deling. Volgens de minister-president kan het Nijmeegs comité tot een rege ling met de schuldeisers komen, wan neer het rijk bijspringt met 5J.OOO. PREMIER MENZIES .bewaker der Britse tradities... Advertentie Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3