„Het dier als motief in de antieke kunst" Nieuwe Prisma-pockets KINDERBOEKEN 'n klasse apart zuivere zachte Amerikaanse sigaretten voor De gestolen plot Topconferentie CERTINA CERTINA De fatale polis De Maupassant /J fes Semi-permanente tentoonstelling Zoolog. museum JOOD TWAALF HOOG- UITSTEKEND WERK VAN URSULA CURTISS VAN SCHENDEL DETECTIVES ONTSNAPTE GEVANGENE Als een meisje Ronnie heet MOORD- EN OORLOGSVERHALEN Juwelen DE BOEKENPLANK BARBARA NU IN CELLOFAAN VERPAKT DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 De zalen van het Zoölogisch mu seum in de Plantage Midden laan te Amsterdam vertoonden ditmaal een geheel andere aan blik. Voorheen het dier zelf dat alle aandacht opeiste, hetzij in opgezette vorm, in diaroma of op foto's afgebeeld in z'n na tuurlijke omgeving, nu een uit gezochte verzameling van voor werpen, alle op de een of andere wijze bij het dier betrokken, en tot zover dus geheel in het zo ologisch vlak. Aan de andere kant zijn de voor werpen op zichzelf voor het overgro te deel ontstaan in nauwe samenhang met het leven van de mens in al zijn facetten en zelfs in allerlei tijdper ken van de geschiedenis der antie ke wereld. Het dier heeft er dus me nigmaal een functie, die weinig meer te maken heeft met zijn natuurlijke voorkomen in de betrokken gebieden; slechts in bepaalde gevallen is de weergave er van geschikt tot bestu dering op zoölogische kenmerken; in 't kort: het betreedt het terrein van de kunst. Een zeer wijd gebied overigens, waar op het uiterlijk van het dier als 't wa re opnieuw wordt geboetseerd door de menselijke geest, telkens weer anders naar gelang van de aard Van de waarnemer en diens interesse in de soort, z'n karakter en levenswijze. Maar tevens en niet het minst ver vormd met betrekking tot de oor zaak van de belangstelling van de kunstenaar. Zal het voorwerp dienen tot uitbeelding van diep-religieuze ge voelens (dierverering)moet het een sieraad (of een onderdeel er van) worden bestemd voor een vrouw of aangewend tot verhoging van de waarde van een druk-gehanteerd ge bruiksvoorwerp ten dienste van le ven of dood Is het de bedoeling, dat er magisch kracht van zal uitgaan ten opzichte van goede resultaten op de jacht of moet het als amulet die nen tot afwering van boze geesten? Zal de edele het dragen op of aan zijn uitrusting of moet het onderdeel worden van een versiering van het gebit van zijn paard? In al deze gevallen en vele hon derden andere zal het dier herscha pen worden tot vormen, die als t wa re doordrenkt zijn met de geestes- visie van de kunstenaar. Uit ait oog punt gezien kan het vreemd schijnen deze tentoonstelling van diermotieven uit de antieke kunst aan te treffen in een museum, gewijd aan de zoölo gische wetenschap. De onmiddellijke omgeving, de dicht bevolkte tuinen van Artis beheerd en geleid door een genootschap, dat als motto koos: Natura artis magistra (de natuur is de leermeesteres der kunst) neemt al veel van het vreem de weg. Het is voor de zoöloog be langrijk, wat de mens in het dier zag (en nog ziet). De kunstenaar, die het dier als onderwerp kiest, vindt de zoöloog als een (andersgeaarde) „broeder" naast zich. Zelfs als dier kundige pur-sang is hij toch ook mens en hem interesseert speciaal de rol, die het dier in de oudheid in de samenleving speelde, zelfs al ver vormden antieke kunstenaars het uiterlijk tot schier onherkenbaar toe. Want ondanks het feit, dat een kun stenaar een Nijlkarper omschiep in een schenkkan van grof roodbruin aardewerk (Cat. no 2) kan de zo oioog (en alleen hij) de juist be wondering hebben voor de sublieme Advertentie GOES C. Harinck L. Vorststraat 35 MIDDELBURG Fa. N. Th. de Jong Zn., St. Pieterstraat 11 VLISSINGEN Fa. v. d. Hemel, Kleine Markt 9 J. de Voogd, Scheldestraat 15 TERNEUZEN Horlogerie Dingemanse, Axelsestraat 46 OOSTBURG J. v. d. Plassche, Burg. Erasmusstraat 4 Andrew Garve, 45-jarige succesvol le Engelse detectiveschrijver, wiens werkelijke naam Paul Winterton is, toont zich in „De gestolen plot" (Prismapocket) een waar meester in het uitdenken en uitwerken van een spannende geschiedenis. Ditmaal speelt zijn verhaal zich af in de wereld van schrijvers, beroeps en amateurs, en in de wereld van de dagbladpers. Peter Rennie, verslaggever van een Engelse krant, blijkt na een ont moeting met een charmante jonge dame, de kans van zijn leven te krijgen voor een goed „verhaal", dat handelt over naspeuringen naar de moordenaar van een amateur- detectiveschrijver-zonder-vrees. De vader van zijn charmante ontmoe ting is op merkwaardige wijze in de gevangenis terecht gekomen, be schuldigd van deze moord. Iedereen is ervan overtuigd, dat hij inderdaad de dader is behalve zijn eigen dochter, die rotsvast van het tegen deel overtuigd is. Om die dochter te winnen begint Rennie alle mo gelijke nasporingen te doen. Steeds weer heeft hij een dood spoor te pakken, maar altijd weer is er de dochter van de onschuldig gevan gengezette detectiveschrijver John Galloway, die voor hem een be wuste uitdaging vormt. Garve heeft een prettige stijl van schrijven en slaagt erin de span ning langzaamaan op te voeren tot een climax. Het boek heeft een hap py-end, maar gelukkig laat hij de gedachten daarover aan de lezer. O.S.S.117. Een begrip voor vele de- tectiveverhalenverslinders. Deze stoutmoedige avonturier is in het boekje „Topconferentie" verwikkeld in een avontuur, waarbij een top conferentie tussen de grote mogend heden op de achtergrond staat. Het boek geeft ons een beeld, of het een juist is, laten wij in het midden, van het doen en laten ach ter de schermen van zo'n conferen tie. Dat daar veel ongure diploma ten en keiharde gangsters lopen verhoogt alleen maar de spanning van dit verhaal. Jean Bruce, de geestelijke vader van O.S.S.117, weet de lezer in een wurgende greep te nemen en menigeen is dan ook blij, dat de held van het ver haal aan het einde van de „story" in de armen van de mooiste vrouw van New York belandt, waar weer mee is aangetoond, dat de deugd héél goed beloond wordt. Uitgeverij Gottmer in Haarlem, die zich speciaal heeft toegelegd op jon gens- en meisjesboeken in pocket- uitgave is nu verschenen met „Als een meisje Ronnie heet" door Kiithe van Roeder Gnadeberg in de verta ling van H. M. A. Ludolph- van Everdingen. Ronnie, een meisje van veertien jaar gaat geld verdienen omdat haar vader in een Sanatorium is opgeno men. In een hotel wordt een piccolo gevraagd en Ronnie verkleedt zich als jongen om dit baantje te be machtigen. Dat dit voor de nodige vaak kolderieke verwikkelingen zorgt, is te begrijpen. Alles loopt natuurlijk goed af en de meisjes van 12-16 jaar, voor wie dit boek geschreven is, kunnen het boek dan ook met een zucht van verlichting neerleggen, maar niet voordat zij van de ene schaterlach in de andere zijn gevallen. Een Certina dameshorloge is een kostbaar bezit elegant en betrouwbaar Schenk haar de weelde van een Certina weergave van ogen, kieuwen en bek, die het inspirerende dier uitnemend kenschetsen. Hier ontmoeten zoöloog en kunste naar elkaar. Het reliëf van dorsende ezels (no. 6) evenals de schenkkan tot de Egyptische cultuur behorend, is een voorbeeld van diep-beleefde waarneming. Heel anders is het met de drie paarden (no. 138), die voor komen op het deksel van een ronde toiletdoos uit de geometrische, Griek se) periode. Hier is (als in de moder ne kunst) het paard een idee. Tot een driegroep gevormd spreekt het krachtig door de grote eenvoud der gereduceerde contouren. Cyril Hare is het pseudoniem van de in 1959 overleden Londense rech ter A. Clark. Zijn ervaringen als rechter inspireerden hem tot het schrijven van een tiental detectives, waarin hij afwisselend de jurist Francis Pettigrew en de inspecteur Mallet laat opdraven. Het boek „De fatale polis" is er een van de laatste categorie. Mallet ont moet in een plattelandshotelletje een oude heer. De volgende ochtend is het mannetje dood. Moord? Zelf moord? De justitie denkt het laat ste en sluit het onderzoek. De we duwe denkt het eerste en zij weet Mallet te overtuigen. Deze neemt het onderzoek ter hand en brengt het tot een bevredigende oplossing. Een knappe, spitse detective met een verteltrant, die alleen aan de Engelsen schijnt toe te behoren. In hoofdzaak bevat de expositie klei ne, gemakkelijk te vervoeren objec ten, waaronder juwelen van geringe omvang maar verrassend gevoelig uitgevoerd ais bijv. het wilde zwijn en het stiertje (103 a en c). Noemen wij uit de honderden voorwerpen bijv. ook nog de Ibis op voetstuk (no 25) in vreemde techniek of de overdre ven kracht van het bronzen hert uit Noordwest-Iran (plm. 3000 jaar oud), slechts 8 cm. hoog. Veel kan men ook genieten van de munten en zegels, waarop zeer fijn en uiterst karakteristiek diverse diersoorten als in 't volle leven zijn gegrepen (num mers rond 300). Een uitvoerige, fraai uitgevoerde catalogus die men moei lijk kan missen) geeft alle mogelijke inlichtingen over de tentoongestelde voorwerpen, die kort-beschreven in de vitrines zijn ondergebracht en be horen tot de antieke culturen van Europa, Azië en Noord-Afrika. Een belangrijke tentoonstelling, die nog ongetwijfeld veel bezoekers zal trekken, omdat ze niet alleen het dier als motief in de antieke kunst naar voren schuift, maar ons ook het dier (het wildlevende, zowel als het huis dier) laat zien in de rol, die het speelde in de antieke vormen van samenleving, d.i. in nauw verband met het leven en de geschiedenis van de mens. De uitgeverij „Het Spectrum" gaf weer een aantal nieuwe Prisma's uit. „Dood twaalf hoog" is de ti tel van een criminele roman, die Ursula Curtiss schreef. Een voor treffelijk boekje over een jonge vrouw, die weigert te geloven dat haar man zelfmoord heeft ge pleegd. Zij gaat op eigen houtje aan het speuren en ontdekt daar bij een aantal vreemde feiten. De Schot Angus MacLeod tekende voor „Moord aan de waterkant". Een gehate rentmeester wordt ver moord, een aantal onbetrouwbare stropers heeft geen of een slecht alibi. Een hele kluif voor een ge pensioneerde inspecteur van Scot land Yard, die al zijn scherpzinnig heid nodig heeft om de dader te kunnen aanhouden. In „Dood in dwangbuis" heeft een moordenaar het voorzien op het le ven van enkele patiënten in een ex clusieve kliniek. Hij vindt echter Peter Duluth, die zich zo langzamer hand enige faam heeft verworven Een van de meest kostelijke kin derboeken, die we de laatste tijd in handen hebben gehad is Twee gouden Dolfijnen van Elisabeth Be- resford. Het is in de eerste plaats een kostelijk verhaal van drie kin deren en een toverdolfijn, die de kin deren verrukkelijke avonturen laat beleven als hij hen op zoek stuurt naar zijn neef, de geheimzinnige Grote Gouden Dolfijn. De waarde van dit boek schuilt in de uitsteken de verteltrant, in een subtiele humor én in* voortreffelije vondsten, die overigens niet alleen kinderen zul len waarderen. Ook volwassenen zullen dit boekje, dat is bestemd voor meisjes en jongens van acht tot twaalf jaar, zeer waarderen om de bovengenoemde hoedanigheden. Het is een uitgave van de Arbeiderspers in Amsterdam. Michael Bond is de geestelijke vader van de beer Paddington. De familie Brown heeft deze beer eens ge vonden op het Paddingtonstation en het dier in huis opgenomen. Het kreeg de naam van het station, waar het was gevonden. Met de beer Pad dington heeft de familie zich echter nogal wat problemen op de hals ge haald, waarover Bond heeft geschre ven in een aantal boekjes. Het laat ste boekje is Paddington brengt uit komst. In een verteltrant, waarin met name Engelse schrijvers groot zijn, krijgen we weer een aantal ver halen van de beer voorgeschoteld, die oud en jong aan het lachen zal brengen. Paddington gaat mee naar een deftig restaurant, hij tuimelt overboord tijdens een picknick op de rivier, hij veroorzaakt een enorm tumult in een wasserij maar hij zorgt ook voor zijn huisgenoten als ze al len ziek in bed liggen. Ook dit ver haal voor kinderen van zeven jaar en ouder is een uitgave van de Ar beiderspers in Amsterdam. Voor dezelfde leeftijdsgroep als de beide voorgaande boeken is Het vliegende ledikant, geschreven door Mary Norton, ook een Engelse schrijfster. 'Drie kinderen, Carrie, Charles en Paul maken tijdens een logeerpartij kennis met juffrouw Prijs. En juffrouw Prijs rijdt op een bezemsteel. Ze studeert namelijk voor heks. Eén van haar geheimpjes leert ze de kinderen, die nu met hun betoverde ledikant spannende reizen kunnen maken. Ze komen dan een keer in grote moeilijkheden als ze op een eiland van menseneters terechtkomen, maar dan brengt de bezemsteel met de toverkunst van juffrouw Prijs uitkomst. Een leuk verhaal, dat zodanig is verteld, dat het niet griezelig is voor kinderen. H. ten Brinks Uitgeversmij. in Am- sterdam-Meppel gaf het uit. Twee boeken voor meisjes van veer tien jaar en ouder kwamen van uit geverij Helmond in Helmond. Jose phine Lem schreef Amor in de Dui ventil, een pretentieloos, maar wel aardig verhaaltje over een pension, dat beheerd wordt door „Oma" met assistentie van haar charmant kleindochtertje Pam. Er heerst eni ge rivaliteit tussen een paar bewoon sters, die pittig beschreven wordt en daartussendoor loopt de draad van de romance van Pam met haar cor respondentievriend. Er hoort een happy-end bij zo'n verhaal: dat is er dan ook. Loes in het Paradijs is geschreven door G. Reinshagen. Het paradijs is een hotel met omgeving in een bos, waar Loes haar vakantie mag door brengen met een bevriend schilder, haar vriendin en een pleegzoon van de schilder. Ze leert in deze vakantie meer dan alleen tekenen en boetse ren. Anna van Gogh-Kaulbach is de schrijfster van Willy's offer, dat een roman moet zijn voor de jonge vrouw. Het verhaal rond de hoofd persoon Willy is dat zeker niet. Wil ly kan op school niet leren, zij krijgt bijlessen van een leraar, die later als speurder, tegenover zich. Pa trick Quentin is de schrijver van het boekje. Twee mysterieuze moorden in een skilift, zes verdachten; ziedaar het probleem, waarvoor hoofdinspecteur Henry Tibbett van Scotland Yard komt te staan, wanneer hij voor een „rustige" ski-vakantie naar de Dolomieten gaat. „Moord in de ski lift" is de titel van dit voortreffe lijke boekje van Patricia Moyes. Ook Ngaio Marsh zorgde weer voor een nieuwe detective. „Dood in rok" is de titel van het boekje, waarin de bekende inspecteur Alleyn de jacht opent op een chanteur die opereert in Londense society-krin- gen. Als er bovendien nog een moord wordt gepleegd stijgt de spanning ten top. Een onverwachte ontknoping. De bekende Engelse schrijver An drew Garve schreef „Lijk om lijk". Een voortreffelijk boekje waarin een echtpaar onder tragische om standigheden om het leven komt. De schuld wordt geworpen op de omgekomen vrouw, maar een jonge Engelse diplomaat en zijn vrouw zijn het daarmee niet eens. Kwam mevr. Easterberg om het le ven door een slag met een pook of stikte zij in een kussen? Voorna melijk om deze vraag gaat het in Michael Underwoods „Pook of kus sen?", waarin een rijke dame wordt vermoord en een onschuldige voor deze moord dreigt te moeten boeten. Ook hier een zeer onverwachte ont knoping. In „Helden zijn dun gezaaid" be schrijft Derek Monsey de ervarin gen die hij tijdens de oorlog opdeed in Italië na te zijn ontsnapt uit een krijgsgevangenkamp. Een verhaal over verraad, vriendschap en grote ontberingen. „Het fatale commando" van Peter Bryant is een bijzonder spannend en ook actueel boekje. Hoofdperso nen zijn de bemanningsleden van een Amerikaanse atoombommen werper, die van een generaal op dracht krijgen Rusland aan te val len. De generaal is echter geestelijk gestoord en een afschuwelijke ramp bedreigt de wereld. Peter Bryant Iaat ons de tocht van de bommen werper naar Rusland meemaken en gunt ons tevens een blik in het Pen tagon en het Witte Huis, waar hoge officieren samen met de president proberen een catastrofe te voorko men. trouwt met Willy's moeder. Bij de geboorte van een zoontje sterft de moeder van Willy, die zelf inmid dels, dankzij haar tweede vader, haar geluk gevonden heeft in de teken studie. Ze offert haar baan op om voor het kindje te zorgen, maar al haar moeite wordt beloond als ze ten slotte de man vindt met wie ze gaat trouwen. Een simpel verhaal dus, geschikt voor jonge meisjes, maar zo nu en dan wordt een vol wassen probleemstelling aangeroerd. We kunnen niet helemaal verrukt zijn van dit boek, dat een uitgave is van H. Meulenhoff in Amsterdam. Een spannend jongensverhaal is De bende van de Radaustraat van L. H. Evers, uitgegeven door de Arbeiders pers in Amsterdam. Anton komt in de Radaustraat te wonen, waar hij wordt opgenomen in het ploegje jongens, dat de Bende van de Ra daustraat heet. Ze raken verwikkeld in een bankroof, maar dit avontuur betekent ook de rehabilitatie van Antons vader, die ervan wordt be- schuldigd in de oorlog een parachu- O An en tist te hebben doodgeschoten. De leider van de bankroof is de bewuste parachutist en hij zuivert de vader van alle blaam. De witte bungalow van Aimée Som- merfelt is een vervolg op het koste lijke De weg naar Agra. Ook dit nieuwe boek is bijzonder boeiend ge schreven. Laloe, een jongetje in In dia, krijgt het aanbod te gaan stu deren op een internaat voor dokter. Hij kan echter thuis niet gemist worden. Zijn vriendje gaat in zijn plaats. Een knap boek, dat echter niet of nauwelijks zonder het vorige gelezen kan worden. (Uitgave H. P. Leopolds Uitgeversmij.). In de Maraboepocketserie van Bru- na in Utrecht verscheen van John Masefield het boekje De redding van de Vliegende Engel, het spectaculai re verhaal van de schipbreuk van een zeilschip. Een 17-jarige stuur mansleerling neemt de plaats in van de gezagvoerder en hij weet het zwaar geteisterde schip zowaar in veilige haven te brengen. Bij de uitgeverij H. Meulenhoff te Amsterdam verscheen in de Fla mingoreeks het vijfde bundeltje verhalen van Guy de Maupassant. Negentien frivole verhalen bevat „Adam en zijn rib", dat evenals „Vrouwen", „Mannen", „Rokken en broeken" en „Hij en Zij" als hoofd motief de beroemde Franse liefde heeft. Leuke ontspanningslectuur. Van de Nederlandse schrijver Ar thur van Schendel (1874-1946) ver scheen bij de uitgeverij J. M. Meu lenhoff te Amsterdam een bundel verhalen, dat z'n titel ontleende aan het eerste verhaal „Angiolino en de lente", waarvan Van Schendel met vaardige schrijvershand een hart- veroverende vertelkunst tentoon spreidt. In de accoladereeks verschenen bij A. W. Sijthoff te Leiden enige tijd geleden enkele detectives. Van de bekende Martin Mons, pseudoniem voor twee oude dametjes te Arn hem, „De nerveuze moordenaar", waarin hoofdinspecteur Perquin met de lezer het raadsel rond een dood vrouwenlichaam probeert op te lossen. Ontsnappingspogingen van Duitse officieren in Engelse krijgsgevan genkampen staat er te lezen op de achterflap van het boek „De ont snapte gevangene" van de Duitse ex-marine-officier F. Wentzel. De schrijver, die zelf in Engeland en in Amerika in gevangenschap heeft ge zeten, verhaalt in dit boek de ge schiedenis van een Duits officier Von Werra, die kans zag te ont vluchten en via Amerika, China en Rusland Duitsland weer te berei ken. Het nut van een dergelijk boek lijkt ons betrekkelijk. Het verscheen in de Maraboe-pocketserie van Bruna in Utrecht. De Duitse Ellen Schöler schreef „Barbara", dat als ondertitel mee kreeg „roman van een jong huwe lijk". Barbara is de jonge, spontane vrouw van een wat oudere chemi cus, Michael. Op de zaak, waar hij werkt, heeft hij contact met een dertigjarige vrouw, die de kinder lijkheid van Barbara benadrukt, omdat zijzelf nogal gecharmeerd is van Michael. Op een dienstreis naar Amerika wordt de zaak op de spits gedreven. Maar natuurlijk vindt Michael het ware geluk bij zijn jon ge vrouw. Het is een nogal duf ver haal, dat bovendien weinig boeiend is verteld. „Barbara" is een uitgave van Callenbach in Nijkerk. Op een Brits marinestation te Portsmouth is een proef genomen met een nieuwe glasfiber-redding boot, welke speciaal ontworpen is voor de bemanningen van tan kers. De boot is niet alleen brand vrij, doch zo goed geïsoleerd, dat de inzittenden door een laaiende vlammenzee kunnen varen zonder gevaar te lopen. Bij deze proef waren er slechts instrumenten aan boord, doch de resultaten waren van dien aarddat er de volgende maal mensen aan boord zullen zijn. Er is in totaal ruimte voor Jf8 man aan boord, die, behalve de normale reddingsmiddelen een die selmotor aan 22 pk tot hun be schikking hebben. Op de foto: de nieuice redding boot in een vlammenzee welke veroorzaakt werd door ruim 3000 liter brandstof. Na acht minuten bleek de huid van de boot gebla kerd doch verder volkomen in tact te zijn. Advertentie Advertentie O tri o w 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9