REGIONALE INDUSTRIALISATIE MET KRACHT VOORTGEZET Eerst nieuwe mijnwet daarna concessies KLANKBORD Europees parlement steunt plan-Mansholt Genie demonstreert modern materieel Afwijzende reacties in de Kamer op rapport van commissie-De Roos Bruggen en mijnen leggen in een wip Pleidooi voor hogere salarissen onderwijzers MINISTER-PRESIDENT MARIjNEN IN EERSTE KAMER: Ook in 1964 Geen concessies Scholieren in Texas juichten aanslag toe NODIG? j CONTANTEN (PERSOONLIJKE LENING J Geen extrabinding VIJF DUITSE AFGEVAARDIGDEN TEGEN Compensatie voor boerendie lagere prijs krijgen Mogelijk zeeman ingesloten in omgeslagen treiler Regeringscrisis in Turkije SOCIALE UITKERINGEN MET 12 PROCENT OMHOOG Herziening Kamer behandelt begroting o., k. en w. Onaanvaardbaar Salarissen Concierges Sportnota Tankbrug BINNENKORT VIER NIEUWE COMMISSARISSEN DER KONINGIN Wat nu Nikita DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 PROVINCIALS Z E E W 8 E COURANT 8 (Van onze parlementaire redacteur) De regering denkt niet aan een verzwakking van het regionale in dustrialisatiebeleid. Integendeel, dit beleid zal met kracht worden voortgezet. Dit deelde de minister-president, mr. Marijnen gister middag mede in de Eerste Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen. De minister-president betreurde het, dat mr. Pollema (c.h.), die daags tevoren met klem en zelfs met dreigementen aan het adres van zijn geestverwante minister van economische zaken had aangedrongen op voortzetting van dat beleid, blijkbaar nog niet de handelin gen had gelezen van de begrotingsbe handeling van economische zaken in de Tweede Kamer. Toen was reeds gezegd, dat het regionale industrialisatiebeleid met kracht zal worden voortgezet. Dat voor 1964 nog geen gelden voor een nieuw programma infrastructuurwer ken konden worden aangevraagd vloeit voort uit het feit, dat dit programma nog niet bekend was. Ir. Geuze (c.h.) de heer Pollema was reeds vertrokken zei bij de re plieken graag te willen weten of na 1964 het regionale industrialisatiebe leid zal worden voortgezet. Als dat niet het geval is, dan zal de regering niet meer behoeven te rekenen op de steun van de Christelijk-Historisehe fractie. De heer Geuze kon nu alleen vaststel len, dat de zestien en een half miljoen gulden, die op de begroting staan, een restant is, dat we dit jaar gaan opma ken. Minister-president Marijnen her haalde in zijn antwoord, dat in 1964 een verzwakking van het regionale industri alisatiebeleid niet is te verwachten. Op een vraag per interruptie van de heer Geuze: „ook daarna niet", zei de mi- nister-president, dat men eerst de ad viezen van de provincies moest afwach ten. De minister-president deelde de heer Vos (P.v.d.A.) mede, dat voor de totstandkoming van een nieuwe mijnwet geen concessies zullen wor den verleend voor de exploratie en exploitatie van nieuwe bodemschat ten. Mr. Marijnen gaf de heer Geuze toe, dat de tantièmes bij sommige N.V.'s „onre delijk hoog" zijn. Van de andere kant constateerde hij een ontwikkeling, die de laatste jaren aan de gang is, waarbij N.V.'s zelf tot beperking overgaan Ten aanzien van de formatie van zijn kabinet, verklaarde de minister-presi dent, dat hij als formateur voortzetting van de samenwerking van het kabinet- Van verschillende kanten wordt verno men dat sommige scholieren in Dallas en Austin, de hoofdstad van Texas, het eerste nieuws van de aanslag op presi dent Kennedy met gejuich hebben ont vangen. Een methodistische predikant in Dallas, William Holmes, sprak zondag in zijn preek over deze reactie. Hij zei daarbij dat de kinderen te jong waren om zelf te haten en klaarblijkelijk de opvattin gen van hun ouders weerspiegelden. De radiostations van Texas haastten zich om tegen te spreken dat dergelij ke reacties waren voorgekomen maar een onderwijzeres in Dallas zei dat de verklaring van de predikant welke dinsdagavond in een televisie-interview werd herhaald op waarheid berustte. In haar eigen school hadden sommige leerlingen uiting gegeven aan hun „vreugde" en onder meer geroepen „wij zijn vrij". De onderwijzeres zei gehoord te hebben dat dergelijke reacties zich ook in Aus tin hadden voorgedaan. De politie van Dallas heeft een wacht voor de woning van William Holmes ge plaatst in verband met een aantal drei gementen aan het adres van de predi kant. Advertentie Neem een I uitsluitend voor vaste loontrekkenden. g Agent: Middelburg - Tel. 01180- 4287. De Quay het meest zag liggen in de lijn van de verkiezingsuitslag, terwijl deze samenwerking in het kabinet-De Quay mogelijk was gebleken. Wat de benoeming van staatssecreta rissen betreft was mr. Marijnen van oordeel, dat het huidige kabinet geen andere gedragslijn had gevolgd dan on der andere kabinetten het geval was. Over het niet doorgaan van de benoe ming van kolonel Bosch als staatssecre taris van defensie, speciaal voor de luchtmachtzaken, zei de minister-presi dent, dat toen de kolonel hersteld was van een operatie, bleek, dat hij niet op de steun van de V.V.D.-fractie uit de Tweede Kamer kon rekenen. De kolonel had daarom gevraagd voor een benoe ming niet in aanmerking te komen. Het sprak volgens mr. Marijnen van zelf, dat de in te stellen „pacificatie commissie" voor het opstellen van regels over de bezetting van het tweede televisienet, de uitspraak van de Tweede Kamer over deze kwestie bij haar oordeel wel zal betrekken. Het ging de minister-president ech ter te ver om deze uitspraak van de kamer als een extrabinding van het kabinet aan de fracties te beschou- Het leggen van contacten met Indone sië zou geleidelijk aan moeten geschie den, vond mr. Marijnen. Een witboek over Nieuw-Guinea achtte hij minder urgent, mede omdat dezer dagen een publikatie van het ministerie van bui tenlandse zaken van de pers is geko men over het Nieuw-Guineabeleid in 1962. Geheime stukken zal men er niet in vinden, maar dat doet aan de waar de van déze publikaties niets af. Voorts wees mr. Marijnen er nog op, dat er geen sprake kan zijn van verantwoor ding van dit kabinet voor daden van het vorige kabinet. ZWEMMER. In een steeple chase is het de bedoeling dat de paarden over het water springen. Billy Buck, een paard dat dezer dagen in Worchester in de eer ste race startV, op een notering 33 :1, sprong in het water en zwom. Billy Buck remde voor de eerste hinder nis af, wierp jockey Malcolm Smith uit het zadel, veriiet dë baan en kwam met een machtige sprong in de rivier de Se vern terecht. Het publiek had geen be langstelling voor de baan meer en con centreerde zich op de avontuurlijk Billy. Twee mannen gingen in een boot achter het paard aan. De mannen kregen Billy spoedig te pakken. Een veearts in dë boot strikte hem met een lasso en leidde hem, zijn hoofd boven water houdend, te rug naar de kant. Daar kreeg Billy zijn prijs: een medicinale dosis bestaande uit een halve fles whisky. GEEN GEEÜ GENOEG. Een Spaanse metselaar is dezer dagen over de ijze ren balken van de tweede naar de derde etage van de Eiffeltoren geklommen omdat hij geen geld meer had om met de lift of via de trap te gaan. De derde etage ligt op een hoogte van 240 meter. De metselaar, Munoz-Sarabia, zei la ter, dat de regen de balken glad had ge maakt Het Europese parlement heeft gis teren in beginsel het plan-Mansholt voor invoering van een uniforme graanprijs in de E.E.G.-landen, volgend jaar, goedgekeurd. Slechts een vijftal Duitse afgevaardigden stemden tegen. Het parlement heeft zich bij deze ge legenheid niet willen uitspreken voor compensatie ten behoeve van de ver bruikers in landen als Nederland, waar de prijzen zullen stijgen. Een socialis tisch amendement, waarin dit werd ge vraagd naar analogie van de compen satie die is voorzien voor de boeren in Duitsland, Italië en Luxemburg, die lagere prijzen voor hun produkten zul len krijgen, werd verworpen met de stemmen van christen-democraten en li beralen tegen. Eenzelfde lot onderging een socialis tisch amendement, waarin gewezen Aan boord van de dinsdag op de At lantische Oceaan ten zuiden van Ierland omgeslagen treiler zit mogelijk nog een lid van de bemanning ingesloten. De naam van het omgeslagen en half onder water verdwenen schip luidt „Saphir". De nationaliteit van het schip is niet bekendgemaakt. De „Saphir" had een bemanning van tien koppen. Twee te hulp gesnelde treilers hebben negen man uit zee opgepikt. De Franse marine heeft een van haar schepen naar de plaats van het ongeluk gezonden om te trachten, de mogelijk ingesloten zee man te redden. Evenals zijn voorganger president Kennedy, maakt president Lyndon Johnson gebruik van de schommel stoel. Deze foto werd gemaakt tij dens besprekingen met keizer Haile Selassie. werd op de noodzaak de Europese graanprijs te koppelen aan een even wicht tussen produktie en invoer ener zijds en afzetmogelijkheden binnen en buiten de gemeenschap anderzijds. Ook in dit geval stemden christen-democra ten en liberalen tegen, uitgezonderd de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde mr. P. A. Blaisse, die zich aan socialistische zijde schaarde. De resolutie van het Europese par lement bepaalt, dat de Europese uniforme graanprijs zodanig moet worden dat, te zamen met de andere landbouwmaatregelen, aan de boeren en boerenarbeiders een levensstan daard wordt gegarandeerd, die ver gelijkbaar is met die van andere beroepen. Er moet compensatie komen voor de boeren die hogere graanprijzen ontvin gen dan de nieuwe Europese (in Duits land, Italië en Luxemburg) en passende voorzieningen voor bedrijven, die door bijzondere omstandigheden niet of nog niet concurrerend kunnen produceren. De kosten van een en ander moeten uit het Europese oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw worden bestre den In Turkije is gisteren een regeringscrisis ontstaan door het besluit van twee par tijen, zich uit de regeringscoalitie terug te trekken. De partij van het nieuwe Turkije en de Boerenpartij kwamen tot dit besluit naar aanleiding van de resul taten van de een tiental dagen geleden gehouden gemeenteraads- en kantonale verkiezingen, waarbij ze ernstige ver liezen leden. Ze vormden sinds 25 juni 1962 een coalitie met de republikeinse volkspartij van Ismet Inonu. Slot van pagina 1 redenen niet eerder dan met ingang van 1 april 1964 zal kunnen worden doorge voerd. Een exacte opgave van deze pre mieverhoging is thans nog niet te geven, doch deze zal in ieder geval niet meer bedragen dan 1 procent. De minister spreekt over een aantal decimalen van 1 procent. Advertentie Nu op de stijging van de lonen is voor. uitgelopen, zal een nieuwe herziening van de uitkeringsbedragen na 1 januari 1964 bijzondere omstandigheden daar gelaten eerst plaatsvinden, wanneer aan de normale voorwaarden voor een herziening is voldaan dat wel zeggen dat de lonen, nadat de 12 proeent verhoging zal zijn ingelopen gedurende zes maan den een afwijking hebben vertoond van gemiddeld 3 procent, aldus minister Veldkamp. Een overzicht van de uitkeringsbedra gen, zoals die thans zijn en van de in het wetsontwerp per 1 januari 1964 nieuw voorgestelde bedragen: (tussen haakjes het voorgestelde nieuwe be drag) Algemene Ouderdomswet: a. ongehuw- den pensioen 1578 1770): b. ge huwden pensioen 2454 2754). Algemene Weduwen- en Wezenwet: a. weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen en tijdelijke weduwenuitkering 1812 2034); b. weduwenpensioen voor weduwen met kinderen 2598 2910) ;c. wezenpensioen voor: 1 we zen tot 10 jaar 570 642); 2. wezen van 10 tot 16 jaar 858 966); 3. stu derende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar 1122 1260). Interimwet invaliditeitsrentetrekkers: interimuitkering: a. invaliditeitsklasse a 4122 4620); b. invaliditeitsklasse b. 3348 3750); .e. invaliditeitsklasse c. 2580 2892). Algemene Kinderbijslagwet: a. kin derbijslag per kwartaal voor een 3e kind 73,32 82,68); b. kinderbijslag per kwartaal voor een 4e en 5e kind 99,84 112,32); c. kinderbijslag per kwartaal voor een 6e en volgend kind 112,32 126,36). Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en kinderbijslagwet voor kleine zelf standigen: a. kinderbijslag per kwartaal voor een eerste kind 67,86 76,44); b. kinderbijslag per kwartaal voor een tweede kind 73,32 82,68). Het ontwerp van wet dat nu bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend omvat wijziging van: de Algemene Ouderdomswet; de Algemene Weduwen- en Wezenwet; de interimwet invaliditeitsrentetrek kers; de Algemene Kinderbijslagwet; de Kinderbijslagwet voor loontrekken den; de Kinderbijslagwet voor kleine zelf standigen en de wet op de ziekenfonds verzekering voor bejaarden. Het Wereldgebeuren (Van onze Haagse redactie) De snel vorderende mechanisatie en motorisering van de parate in fanterie heeft belangrijke conse quenties voor praktisch alle onder delen van het le Legerkorps. De vergrote mobiliteit en de enorme stootkracht, die de brigades onfc Bij de behandeling van de begro ting van onderwijs, kunsten en wetenschappen keerden enkele af gevaardigden zich gisteren in de Tweede Kamer tegen het rapport van de commissie-De Roos. Volgens de mammoetwet in zijn huidige tekst kunnen geen openbare middelbare scholen buiten het, door het rijk opge stelde scholenplan om, worden ge sticht. Bijzondere scholen wel. De com missie-De Roos heeft tot opdracht ge had, de onderwijspacificatie indachtig hierin verbetering te brengen. Maar in haar rapport, dat pas verschenen is, blijft de achterstand van de openbare scholen even groot. Als minister Bot de suggestie van de conunissie-De Roos zou overnemen, zouden de gemeenten openbare middelbare scholen mogen voorfinancieren, zolang deze nog niet voldoen aan de eisen voor de rijksbijdra gen, mits uiteraard dan ook soortgelijke bijzondere scholen worden voorgefinan cierd. Een verbetering. Echter: omge keerd zijn de gemeenten niet verplicht wanneer zij bijzondere scholen voorfi nancieren, tevens openbare scholen op te richten en voor te financieren. De heer Kleywegt (P.v.d.A.) zei: „het voorstel van de commissie-De Roos is voor onze fractie onaan vaardbaar". „Had maar net als wij tegen de mammoetwet gestemd", zo reageerde mevr. Van Someren-Dow- ner (v.v.d.). „Wij hebben de ellende zien aankomen". Veel meer kon mevr. Van Someren niet zeggen over de kwestie, want zij is lid geweest van de commissie-De Roos, waar zij als enige een afwijkend standpunt heeft ingenomen. Mej. Klompé (k.v.p.) verklaarde dat ze nog geen definitieve uitspraak kon doen. maar dat ze wel begrip kan hebben voor de reactie van mevr. Van Someren en de heer Kleywegt. De heer Van Bennekom (a.r.) verklaarde „scep tisch te staan tegenover het voorstel-De Roos, zij het om andere redenen". Hij deelde niet mee om welke redenen. De heer Schuring, voornaamste woord voeder van de C.H.U. liet zich over de kwestie niet uit. De heren Bruggeman (p.s.p.) en Bak ker (c.p.n.) ondersteunden de visie van de heer Kleywegt en mevrouw Van So meren. Mevr. Van Someren-Downer, mej. Klompé en de heren Kleywegt, Van Bennekom en Schuring toonden zich verder bepaald ontstemd over het uit blijven van verbeteringen in de sala rissen van de onderwijzers bij het lager onderwijs. De salarisschaal is te lang, 30 jaar. „Deze moet belangrijk worden ingekort", aldus de heer Kleywegt. En de salarissen liggen te laag. „Het sala ris van een beginnend onderwijzer is weinig meer dan het minimumloon van een ongeschoolde arbeider", aldus mej. Klompé. Enkele van de andere ontwerpen die aan de orde kwamen, waren: Een mil joen volwassenen doen aan zelfstudie. De schriftelijke cursussen hebben sa men 625.000 leerlingen. Er moet rijks- toezicht komen op dit onderwijs. Het toezicht mag niet, zoals nu, worden overgelaten aan de belanghebbende in stellingen zelf. (de heer Kleywegt). De concierges van scholen krijgen hetzelfde salaris als de concierges van andere rijksgebouwen, maar ze zijn de vertrouwensmannen van de jeugd. Ze hebben een pedagogische functie. Ze moeten een hoger salaris hebben (de heer Schuring, zomede de heer Kleywegt en Van Benne kom). Het knelpunt van de democratisering van het onderwijs ligt niet bij de over gang van het middelbaar naar het uni versitaire onderwijs, maar bij de over gang van de lagere naar de middelbare school. Op de lagere scholen is een be tere beroeps- en studievoorlichting no dig. Het volgen van middelbaar onder wijs moet financieel makkelijker worden gemaakt (alle sprekers, vooral de heer Schuring gingen uitvoerig op dit onder werp in). De studieduur aan de universiteiten moet drastisch worden bekort. De mi nister moet niet wachten op het advies van de academische raad, maar moet zelf een beslissing nemen (de heer Bak ker (c.p.n.) en de heer Schuring). Golven van ongeloof en bijgeloof over spoelen onze vaderlandse bodem. Alle onderwijs moet gegeven worden op ba sis van Gods woord, (de heer Mieras, (s. gr-p-)- De heer Kleisterlee (k.v.p.) vroeg, wan neer de aangekondigde sportnota aan de Kamer kan worden aangeboden. Hij vroeg de aandacht van de bewindslieden voor de financiering van de lichamelijke opvoeding en sport door de gemeenten en hun financiële positie, die daartoe zijns inziens niet altijd voldoende gele genheid biedt. De stichting van een „raad voor de recreatie" had zijn in stemming. In de late avonduren waarschuwde de heer Baeten (k.v.p.) de minister van o. k. en w. tegen het lichtvaardig opvat ten van de auteursrechten, rustend op buitenlandse televisieprogramma's, die via de draadomroep verspreid worden. Voorts was spr. ongerust over het stichten van „closed circuits" met re clametelevisie, zoals in een winkelcen trum te Rijswijk en wellicht later op de Scheveningse pier. In de telegraaf- en telefoonwet zag hij een middel om deze zaken in de hand te houden. De heer Willems (p.v.d.a.) begroette in de staatssecretaris Van de Haan een kunstminnaar, speciaal op muziekge bied, van wie hij veel verwacht. Hij zei opnieuw, dat vermakelijkheidsbelasting op kunstmanifestaties uit de tijd is.' De heer Willems vroeg ten slotte om een Nederlandse vertegenwoorrhging; bij de Unesco. De heer Wilmans waarschuwde tegen het aanschaffen van recreatiegronden tegen te hoge prijzen. wikkelen gaan thans zo zwaar we gen, dat ondersteunende eenheden de pas nauwelijks meer kunnen volgen. De genie die reeds jaar-en- dag met langzaam en log materiaal heeft moeten „pionieren", staat daarom aan de vooravond van een ingrijpende technische ontwikke ling. Gisteren werd deze komende evolutie, die de genie in staat moet stellen even snel en efficiënt als de infanterist te opereren, gedemonstreerd in het oefen kamp Hedel aan de Maas. Daar toonde de nieuw gevormde pantsergenie-com pagnie het meest moderne materieel, waarmee de landmacht in 1964 zal wor den versterkt. Ook bij de genie is de tijdsfactor van overheersend belang geworden: het slaan van een brug over een rivier mag geen kwestie meer zijn van enkele uren. Het moet nu in minuten gebeuren en dat is mogelijk met de „pontonplaat, brug", ontwikkeld door de Duitse Bun- deswehr en thans door Nederland aan gekocht. Een peloton genietroepen van 30 man sterk bouwde gisteren in 40 mi nuten tijds een brug, die geschikt was voor dubbel-rijverkeer en waarover zelfs de zwaarste Centuriontanks zonder ge vaar konden rijden. De stalen pontons worden vervoerd op kipauto's die het materieel rechtstreeks in het water kun nen lossen. De bouwtijd is kort en de constructie eenvoudig. In enkele minu ten tijds kan de brug opgebroken worden in vlotten, waarmee eventueel veerdien sten onderhouden kunnen worden. Voor deze procedure heeft de genie een eigen werkboot ontworpen, die vol gens plannen van T.N.O. uit lichte kunststof is vervaardigd, waardoor hij per auto kan worden vervoerd. Teneinde in staat te zijn op snelle wijze tankgrachten en terreininzin kingen te overbruggen, is een trans, portabele brug ontwikkeld, bestaande uit twee stalen rijsporen, elk gemon teerd op een wielstel. Zes man leggen deze brug binnen tien minuten. De brug kan achter elk willekeurig le gervoertuig worden meeegevoerd. (Van onze parlementaire redacteur). In het begin van 1964 bereiken de com missarissen der koningin in de provin cies Noord-Holland, Drente, Overijsel en Limburg de pensioengerechtigde leef tijd. Het kabinet houdt zich derhalve nu reeds bezig met hun eventuele opvol gers, die door de koningin benoemd zul len worden. In politieke kringen in Den Haag hoort men thans verschillende namen noemen van hen, die voor de functie in aanmerking zouden ko-i'-n. Limburg en Overijsel hebben beiue een K.V.P.-er als commissaris der koningin. Aangenomen wordt, dat ook ,,un opvol gers tot deze politieke partij zullen be horen. Voor Limburg schijnt in aan merking te komen mr. dr. J. M. A. van Rooy, de tegenwoordige burgemeester van Heerlen en voormalig minister van sociale zaken en volksgezondheid, in welk laatste ambt hij zich echter niet heel erg thuis gevoelde. Voor Overijsel is de naam genoemd van mr. O. P. F. M. Cremers, de K.V.P.- burgemeester van Haarlem. Het is ech ter zeer dubieus, of hij bencemd zal worden. Veel meer in aanmerking schijnt te komen mr. A. A. M. Struijcken, lid van de raad van state, oud-minister van binnenlandse zaken en van justitie en oud-gouverneur van de Nederlandse An tillen. In Drente en in Noord-Holland zijn P.v.d.A.-ers commissaris der koningin, in Drente mr. J. Cramer en in Noord- Holland dr. M. J. Prinsen. Voor laatst genoemde provincie zijn nog geen na men genoemd, maar voor Drente geeft men in Haagse politieke kringen" mr. K. H. Gaarlandt, burgemeester van Em- men een kans. Deze verzekerde ons ech ter. dat hij van niets weet en dat hij niet over deze affaire benaderd is. ite heer Gaarlandt deelde ons mee, dat hij niet bij een politieke partij is aangeslo ten. Ruim tien jaar geleden, om precies te zijn op 12 september 1953, werd de voormalige mijnwerker van boerenaf komst Nikita S. Kroesjtsjew, gekozen tot eerste secretaris van het centrale comité van de Russische Communisti sche Partij, door middel van welke po sitie hij tot een van de invloedrijkste mannen ter wereld zou gaan behoren en waardoor hij over oorlog en vrede zou gaan beschikken. Nog niet zolang geleden, bezocht de 69-jaar oude premier een mijnwerkers stadje in Joego-Slavië. Velenje. Bij die gelegenheid stak hij zich in mijnwer kerskleren en vertelde zijn toehoorders: Ik ben er zeker van dat mijn dokters ër geen bezwaar tegen zullen hebben als ik in de mijn afdaal, maar het is misschien beter als ik me beperk tot het ambt dat ik nu bekleed. Op deze post ben ik door het volk en door de partij aangesteld". Dit was zijn manier om de wereld ken baar te maken dat hij helemaal niet van plan was af te treden als premier, zoals de laatste tijd al meermalen was gesuggereerd. De huidige premier werd in maart 1953 partijvoorzitter, ongeveer twee weken na de dood van Stalin. De opvolgers van Stalin, Georgi Malenkow, Wyatsjeslow Molotow en Lawrenti Beria, vertrouw den klaarblijkelijk niemand en besloten het partijvoorzitterschap toe te kennen aan een, wat zij beschouwen als een „betrekkelijk ongevaarlijke buitenstaan der", Kroesjtsjew. Maar Stalins opvolgers onderschatten de idealen die Nikita zich gesteld had. Midden 1953 werd de machtige politie chef Beria ter dood veroordeeld wegens spionage. Een jaar later werd premier Malenkow geruisloos van het politieke toneel afgevoerd en in juni 1957 wer den zowel hij als Molotow samen met een zestal anderen van de oude Stalinis tische garde voorgoed uitgeschakeld. In 1958 nam Kroesjtsjew de voorzit tershamer van de vergadering van ministers der communistische partij in handen en werd prompt tot eerste mi nister gekozen wat tevens het einde betekende van het „Stalinistische tijd perk". Zonder moeite en zonder ook maar één druppeltje bloed, wat toch wel wat zeggen wilde in die dagen, had de voor malige mijnwerker zich binnen vijf jaar opgewerkt tot de „leider der communis tische wereld". Stalin had tweemaal zo veel tijd nodig om zijn positie te con solideren ten koste van uitroeiing van de helft of tweederde van de politieke, militaire en intellectuele bovenlaag van het land. Binnen tien jaar had Kroesjtsjew het roer totaal omgegooid. Aan Stalins 30- jarige tirannie was een einde gekomen en de ideologie van de communistische partij ging zich steeds meer concentre ren op de leer van Lenin. Hij reorganiseerde de industrie en de landbouw, ontbond Stalins politieappa raat en leidde een tijdperk in van poli tiek liberalisme, gebaseerd op de aan passing van het dogma der partij. Kroesjtsjew sloot de mogelijkheid van oorlog uit waarbij hij vreedzame coëxis tentie met niet-communistische landen propageerde. De levensstandaard van de Russen steeg. Peking erkende hem als leider van het communistische monopolie. Maar hij was niet in staat te voorkomen dat de „koude oorlog" zijn intrede deed en ook de spanning tussen oost en west kon hij niet verminderen. Na de crisis om Cuba, verleden jaar oktober, verspeelde Kroesjtsjew veel van zijn sympathieën in Peking. In het westen kreeg men de indruk dat zijn dagen wel eens geteld konden zijn, welke indruk nog werd versterkt toen Peking fel tegen hem van leer trok omdat hg het beperkte kernstopakkoord onderte kend had. Maar Kroesjtsjew wist heel goed wat hij deed. Hij zat stevig in het zadel, verloor nooit zijn gezag en zijn populariteit kwam hem goed van pas. Hij begreep dat hij door het scherpe verschil in de ideologie tussen Moskou en Peking genoodzaakt was zich op het westen te concentreren ook al omdat hij mét hulp van het westen de econo mische toestand van zijn land, die on houdbaar was, kon verbeteren. De Russische premier is een gewone man die zich graag vrijelijk onder zijn volk beweegt. Zijn lijfwacht bezorgt dit vaak nachtmerries. Een paar jaar geleden, maakte hij een trip door het zuidelijke deel van Oosten rijk en gaf toen plotseling te kennen dat hij hier best een paar maanden va kantie wilde houden. Toen de plaatselij ke autoriteiten hem vroegen of zijn re gering hem dat wel zou toestaan zo lang afwezig te zijn antwoordde hij laconiek: „Mijn 'regering zou het zeer op prijs stellen indien ik niet enkele maanden maar enkele jaren vakantie nam". Kroesjtsjew is nu 69 jaar en geniet een prima gezondheid. Er zijn bij hem geen tekenen waar te nemen van aflatende energie. Zijn artsen stellen het niet op prijs dat hij nagenoeg geen aan dacht besteed aan zijn gezondheid. Maar onder het wakend oog van zijn vrouw Nina, gaat dit in ieder geval beter dan tien jaar geleden. Hg drinkt bijna nooit sterke drank, rookt niet en besteedt zijn vrije tijd aan het opzoeken van de kust waar hij rustig kan werken aan de toekomst van zijn land, die hij niet somber inziet ondanks alle moeilijkhe den, zowel op politiek, sociaal, agrarisch als economisch gebied. Niemand weet welke koers hij zal vol gen na de plotselinge doodvan zijn politieke tegenstander Kennedy. Zal hij toenadering zoeken tot Peking of zal hg doorgaan met zijn politiek van vreed zame coëxistentie? Een ding is zeker, indien hij zich toelegt op het verbeteren van de betrekkingen tussen zijn land en Amerika dan zal hij in ieder geval in staat zijn de impasse, waarin hij ge raakt is door de vele tegenslagen "op agrarisch gebied, te doorbreken. John son heeft in een van zijn eerste verkla ringen gezegd dat hij de politieke lijn van wijlen president Kennedy zal vol gen. Verwacht mag worden dat dus ook de Russische graanaankopen doorgang zullen hebben. En dit is voor Rusland een stap op de weg naar verbetering van de toestand. NIKITA KROESJTSJEW ...tussen China en Amerika... (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3