werkprogramma voor 1964 samen Compleet bibliotheek- „bedrijf" in Middelburg in de verhuiswagen Restauratieplan voor Schuttershof te Goes Landbouwinspan Hollands Hoeve te St. Philipsland verkocht Stichting Zeeland stelde een fors TELE FUNKE D ALMANAK Assistentes sjouwen met 12.000 boeken Totaalopbrengst rondom 14M00 Mist over Zeeland EXAMENS Wim Sonneveld in Middelburg Velerlei activiteiten PLATTELANDSZAKEN Laag ZEEUWSE STEDEN TONEELZAKEN ONDERWIJS STAGE-CENTRUM JEUGD-SPORT TELEFUNKEN autom. bandrecorder f 438,- AEG AMSTERDAM Steeds meer als adviesinstituut ingeschakeld r lil Draagbare TV U f895,- L AEG AMSTERDAM Leeuwse TIJDELIJKE LEESZAAL OP 12 DECEMBER OPEN Stukje-v oor-stukje Trapjes exit Domper ONDER GROTE BELANGSTELLING Kleuter in gracht te Vlissingen verdronken KUNST 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 techniek van topklasse Het werkprogramma voor 1964 van de stichting Zeeland, waaraan het stichtingsbestuur kort geleden zijn goedkeuring gehecht heeft, vermeldt een forse serie zaken in de sectoren platteland, probleem gebieden, onderwijs, bejaarden huisvesting, maatschappelijk werk, zwakzinnigenzorg, gehandicap ten, jeugd- en sportzaken en cul turele zaken, die de stichting in het volgende jaar op zich wil nemen. Tevens is er een werkoverzicht over het eerste halfjaar van 1963 samengesteld, waarin o.a. opge merkt wordt, dat de stichting Zee land steeds meer ingeschakeld wordt als adviesinstituut, ook op terreinen, waarmee het vroeger niet zo veel te maken kreeg. ,,Het aantal opdrachten en adviesaan vragen omvat meer dan we feite lijk aankunnen, de aard er van wordt gevarieerder, de overheid met name ook weet ons gelukkig goed te vinden", aldus wordt op gemerkt in een korte inleiding bij dit werkoverzicht. Ondanks de on derbezetting van het stichtingsbu reau, waaraan overigens hard ge werkt wordt om er verbetering in te brengen, wordt dit een verheu gend beeld genoemd. Voorts ging het bestuur van de stich ting akkoord met de zienswijze van de directeur, drs. KI. Laansma, om een wijziging te brengen in de secre tariaatsbezetting. Om formele rede nen verzocht de heer Laansma name lijk van het secretariaat te worden ontheven, waardoor de verhouding tussen bestuur en bureau, met name naar buiten toe, aan duidelijkheid zou winnen. Het algemeen bestuur heeft nu op voorstel van het dagelijks be. stuur drs. Th. J. Westerhout, reeds penningmeester, benoemd tot secreta ris-penningmeester. Uit het werkprogramma voor 1964 heb ben we de volgende punten gelicht. In de sector plattelandszaken vei ;t e; a" trekken van een medewerker voor de werkzaamheden in de Zak van Zuid- Beveland speciale aandac t: deze urgen te zaak zal in de eerste helft van 1964 opgelost moeten worden. Inmiddels blijft het stichtingsbureau zelf belast met dit werk: stimuleren tuinbouwontwikkeling, entameren middenstandsvraagstuk en aandacht voor de recreatie zijn hier con crete programmapunten. Speciale aan dacht vragen daarbij de activering in de streek en het versterken van het con tact met de gemeenteraden. Op Tholen bestaat een streven naar bun deling van bestaande instanties en acti. viteiten in de vorm van een streekover- leg. Het vinden van een medewerker voor de Zak van Zuid-Beveland is een voorwaarde om straks eventueel ook op Tholen vanuit de stichting actieve hulp te kunnen verlenen. Advertentie ftechniek van topklasse Op de boot van Vlissingen naar Breskens spraken twee pensioen- trekkende mannen over de prijs stijgingen. „Het loopt ze uit de hand" meen de de een, „en nu kan de minister wel zeggen dat we elkaar geen prijsstijgingen moeten aanpraten, die pijn in je portemonnee praat je niet weg." „Maar de minister heeft ook ge zegd" kwam de ander, „dat er prijsverlagingen zijn, Het is niet juist, dat er op een breed front be weging is gekomen in de prijzen. Zo heeft ie dat gezegd. Wat we nu doen is een psychose creëren, zo zei ie dat." „Zo, heeft ie dat zo gezegd. Had ie ook-es een paar artikelen moe ten noemen, die goedkoper gewor den zijn." ,Jleeft ie gedaan. Groenteconser- ven, rijwielbanden, sommige mer ken auto's, naaimachines en cola dranken." Een vrouw verbrak de stilte, die als een sombere reactie in de ka juit hing. Naaimachines. Ja hoor. Heb ik toch zeker. En die verslijt ik in jaren niet. En dan die conserven. Da's voor ons ook geen dagelijkse pot." „Die rijwielbanden is toch mee genomen" verdedigde de man. „Ja, da's nog es prettig" mengde een pendelaar zich in het gesprek, „nog vijfduizend kilometer tegen de wind. dan heb ik nieuwe nodig. Maar die auto's, da's echt fijn. We wilden toch juist veranderen. Dat spaart weer een lekker centje Wit.'* Een wat rossige man, die zich in de omgeving van het buffet op hield, waagde ten slotte: „Die co ladranken, da's ook zo'n giller. Nou ja, verdund met rum zijn ze nog te genieten." „Voor U had men waarschijnlijk beter de rum kunnen verlagen" kwam de pensioentrekkende te rug, nog steeds in het defensief. }rAts ze dat doen zet ik jou op sterk water." „Dat is een lage opmerking me neer." „Laag? Daar wilt U toch heen." ,JViet op uw manier meneer." „Zo, mankeert er wat aan?" „Ja meneer, U zit aan lager wal." De stichting heeft er landelijk reeds meermalen voor gepleit om de vanuit het ministerie van landbouw gesti muleerde streekverbetering vanaf het begin te intregeren met bredere activiteiten voor een geheel platte landsgebied; hieraan zal ook in 1964 speciaal aandacht worden besteed. De VU O1'" i i irj rvpfVo V«-« >-x0jvr i v pvji p provinciale adviescommissie voor het plattelandsbeleid zal volgend jaar met name het vraagstuk van de (kleine) woonkernen en nauw daar mee verbonden aspecten bespreken. Voor de Zeeuwse steden blijft bij voor rang de aandacht vragen de advisering aan Middelburg over plan-zuid; nader advies over de sanering in Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee, terwijl ook de voorzieningen op sociaal-cultu- - waaro^d-if de socriaoc"-"'- modatie, in 1964 nadere aandacht zullen vereisen. Ten aanzien van het opbouwwerk is er een studiecommissie ingesteld, die zal adviseren over organisatie, ver. antwoordelijkheid en methodiek bij de Zeeuwse initiatieven, die er op ge richt zijn de bevolking van een plaats of streek of bepaalde groepen meer bij de ontwikkeling van de eigen samenleving te betrekken. Voorbeelden zijn: Tholen, Zak Zuid- Beveland en Breskens. Wat het beleid - -rpU!p(>p~" be treft waarvoor Zeeland voor 1964 en 1965 ruim 1 miljoen toegewezen kreeg lijkt het volgens de stichting verant woord in deze periode vooral in de sportsector iets te doen. In principe zul len dorpshuisplannen en plannen voor culturele gebouwen in regionale centra 'vet de terughouding moeten worden behandeld. Op langere termijn zal het gehele ter rein van het onderwijs consequenter en uitvoeriger de aandacht vragen; hetzelf. de geldt voor beroepen- en beroepskeuze voorlichting. De indruk bestaat, dat hier veel meer zou moeten en kunnen ge beuren, ook wat betreft het gebruik, dat het publiek maakt van de geboden mogelijkheden. Voorts zal er meer aan dacht besteed moeten worden aan de vormingsinstituten voor de leerplicht- vrije jeugd. In de sector bejaardenhuisvesting zal de enouêtp onder de pensiontehuizen met spoed worden afgerond, moet ook de bouw van bejaardenwoningen worden gestimuleerd, terwijl in het kader van de studiecommissies, die ingesteld zijn door de raad voor de volksgezondheid, meegewerkt zal worden aan de plannen voor verpleeg tehuisbedden voor Schouwen-Duive- land en Terneuzen. Tevens zal de eventuele behoefte aan een sociaal- geriatrische dienst onder ogen wor. den gezien. Voor maatschappelijk werk staat op het programma: bestudering oprichting pro vinciaal stage-centrum, opnieuw beleg gen contactdagen maatschappelijk werlc(st)ers, ontwerpplan provinciale Tids voor het maatscbrnpeiffk werk om werpen uniforme retributieschaal voor de gezinsverzorging, voorlichting aan femeenten in verband met subsidiever- oging. Voor de zwakzinnigenzorg wordt er naar gestreefd om de in 1963 geno men initiatieven voor de opbouw van de sociaal-pedagogische zorg op ba. sis van een zo breed mogelijke samen werking in de eerste helfs van 1964 te verwezenlijken. In het kader van een studiecommissie van de raad voor de volksgezondheid zullen de mogelijk heden worden bestudeerd voor een tehuis voor (lichamelijk) gehandicap ten. Op verzoek van G.S. wordt een on derzoek ingesteld naar: de werking van het evenementen-subsidiesysteem in verband met de geringe bereidheid van de „standplaatsgezelschappen" om in Zeeland te komen spelen; het „toegangsprijzenbeleid" van de uit. koopverenigingen; en de relatie tus sen de exploitatie van de Middelburg se Schouwburg en het provinciale „beroepstoneelsubsidiebeleid" Aandacht zal verder worden besteed aan de door de „radioraad" opgeworpen vraag naar de mogelijkheden en wense lijkheden van een reginoale omroep en/ of televisie in Zeeland. Voorts vermeldt het programma: orga nisatie Zeeuws Landjuweel, onderzoek naar de positie van het amateurtoneel in Zeeland, aandacht besteden aan func tie en taak van de amateuristische kunstbeoefening in haar geheel. Uit het werkoverzicht over de eerste helft van 1963 bleek, dat het stichtings bureau op een breed terrein adviseerde, stimuleerde, rapporteerde en besprekin gen voerde, terwijl het ook verschillende inleidingen en excursies verzorgde. Op korte termijn kan de samenstelling van een nieuwe provinciale jeugdraad worden verwachtdaarmee hangt een verdere ontplooiing van de activiteiten van de sportraad ten nauwste samen. Het kaderprobleem is een zaak, die met voorrang moet worden aangepakt. Voor rang krijgt ook de opstelling van een urgentieprogramma voor diverse voor zieningen, hetgeen gebeurt op basis van de sportaccommodatienota. Voorts zal een advies worden uitgebracht onder de medische sportkeuring. De benoeming van een medewerker in algemene dienst, die met name sport- en jeugdzaken zal behartigen, is praktisch rond. In de sector culturele zaken zal aan de reeds te lang lopende arbeid voor de studiecommissie lectuurvoorziening voorrang worden verleend, zodat het be treffende rapport uiterlijk voorjaar 1964 kan worden aangeboden. Voorts zal een werkgroep uit de culturele raad zich bezighouden met de vraag of er in 1964 eventueel in volgende jaren een Zeeuwse culturele da? moet worden gehouden. Ook zal er naar worden ge streefd om de reeds lang lopende voor bereidingen voor de oprichting van een Zeeuws instituut voor kunstzinnige vor ming in een reëel initiatief om te zetten. DE DRIE assistentes van de open bare leeszaal en bibliotheek te Mid delburg, Thea van Leeuwen, Ma rianne Leicher en Adrie van Oeve- ren, kunt ge deze weken wel in een heel andere hoedanigheid ontmoe ten dan normaal het geval is. Ze hebben de nette dagelijkse bloes jes, rokjes of mantelpakjes voorlo pig in de kast gehangen en bewe gen zich nu overigens even charmant in „werktruien" en dito pantalons, omdat er heel wat zwaarder werk aan de winkel is dan het uitlenen van boeken. De drie assistentes van leeszaaldirec trice mejuffrouw Chr. Keiler heb ben zich namelijk in de rijen der verhuizers geschaard om hard mee te werken aan de overbrenging van het complete bibliotheek-,.bedrijf" van de Molstraat naar de Lange Noordstraat. In verband met de verbouw van de openbare leeszaal en bibliotheek worden de duizen den boeken namelijk de volgende zestien maanden ondergebracht in het pand Lange Noordstraat 40, waar voorheen het modehuis ,,De Duif" gevestigd was en dat het leeszaalbestuur gehuurd heeft van P.T.T. Het is bepaald geen gering karwei, waaronder mej. Keller, Thea, Ma rianne en Adrie de schouders gezet hebben. Want het gaat hier om een verhuizing van niet minder dan 12.000 boeken Te zamen met verhuizers, timmerlieden, schilders, loodgieters en elektriciens hebben ze er 2 >/2 week werk aan. Boeken inpakken, boekenkasten ln oude gebouw afbreken en in een nieuw onder komen weer opbouwen en de boeken daar weer inzetten, het lijkt een simpel werk je, dat in welgeteld negentien woorden uiteengezet is. Maar in eerste instantie moest het nieuwe onderkomen, dat ge durende geruime tijd niet meer bewoond was en een opknapbeurt best kon ge bruiken, voor zijn bestemming geschikt gemaakt worden. Daarna moest de bi bliotheek stukje-voor-stukje „overgehe veld" worden. In de Molstraat eerst een serie kisten vol met boeken stouwen, vervolgens een paar meter boekenkast afbreken en de hele zaak overbrengen naar de Noordstraat. Daar de boeken kast weer opbouwen en de boeken er in. Nu is dat opbouwen van de kasten ook weer niet zó simpel als het er staat. Want de zaal in de Molstraat was 16 meter lang met kasten van 9 planken hoog, de Noorstraatzaal is 24 meter lang met kasten van 6 plan ken hoog. De drie overblijvende plan ken moeten er dan afgezaagd worden om met drie andere overblijvende planken een nieuwe kast van 6 plan ken te vormen. Enzovoort Het voordeel van die plankhoogte is, dat de assistenten en de leeszaalbezoekers nu niet meer moeten klimmen om zich van de „hoogste" boeken te voorzien, een voordeel, dat in de herbouwde biblio theek aan de Molstraat eveneens uitge buit zal worden. De trapjes zijn dus exit Op 12 december a.s. wordt de bibliotheek en leeszaal in de Lange Noordstraat ge opend. Er waren leeszaalbezoekers (ove rigens maar twee die reageerden met de vraag „of het nu niet korter kon duren" of de opmerking „een leuke va kantie voor jullie" Wie evenwel oog in oog heeft gestaan met de chaos, waar aan de werklieden en het leeszaalperso- neel een eind moeten maken, verbaast zich erover, dat het in die paar weken nog voor elkaar kan komen. „De twaalfde december moeten we overigens helemaal klaar zijn", ver zekert mej. Keiler. „Want dan wordt het uiteraard overstelpend druk". De zaterdag vóór de sluiting werden na melijk bijna tweemaal zoveel boeken uitgeleend als op een normale al drukke zaterdag. Die komen dus al lemaal terug, terwijl de leeszaalleden bovendien hun schade willen inhalen. Bovendien volgt er voor het biblio theekpersoneel nog een drukke kerst week. „Daarom sluiten we tussen kerst en nieuwjaar", verklaart mej. Keiler. „Dat hebben de assistentes echt wel verdiend". De ruimte in het Noordstraatpand is vrij goed geschikt voor zijn nieuwe be stemming, terwijl met name de ligging uitstekend is, midden in het centrum. Als echte verhuizers sjouwen de drie assistentes van de Middel burgse leeszaal en bibliotheek met tientallen kisten en de 12.000 lees- zaalboeken tijdens de verhuizing van de bibliotheek van de Molstraat naar het tijdelijk onderkomen in de Lange Noordstraat. Een foto van het inrichten van de boekenkasten: op het bankje Adrie van Oeveren, naast haar Thea de Leeuwen en bij de stapel kisten Marianne Leicher. nflMwwwwvwvuvwwiAnAnnwuwuwinMiAAMVinii Overigens moeten zowel de uitlening als de leeszaal in dezelfde zaal onderge bracht worden. Ook hier echter weer een voordeel: de uitlening geschiedt niet meer door loketten; het is thans een „open uitlening", die in het vernieuwde leeszaalgebouw gehandhaafd blijft. Begin 1964 komen de slopers om het ge bouw in de Molstraat voor tweederde af te breken eerst moeten er twee hui zen in de Spuistraat tegen de vlakte (in het kader van de sanering) omdat de slopers anders de bibliotheekachterkant niet kunnen bereiken. Alleen de voor zijde van het pand een oud redershuis uit de 14e-I5e eeuw blijft bestaan, vooral omdat Monumentenzorg zich er voor in teresseert, maar de twee vleugels, die er later in hoefijzervorm aangebouwd zijn, worden tot de fundamenten toe af gebroken. Het zal vele Middelburgers onbekend zijn, dat men in de tuin achter de bibliotheek op de brug over het vroe gere Soui staat. Jammer, dat deze brug de belangstelling van Monu mentenzorg niet heeft; om hem in het geheel van de vernieuwde leeszaal op te némen, zou de brug gerestau reerd moeten worden en dat is een te kostbare zaak. Begin maart 1964, wanneer de rijks goedkeuring afkomt, wordt begonnen met de verbouw. Zoals bekend, wor den de uitlening en de leeszaal bene den ingericht, op de bovenverdieping komen de werkruimten voor het per soneel en de Z.V U.-jeugdboekerij, die nu onderdeel wordt van de openbare leeszaal. Omstreeks mei 1965 moet de verbouwing klaar zijn. City Het programma heet „Een avond met Wim Sonneveld". Om met een andere Wim te spreken: het is het avondje wel. Er is geen sprake van „dat wordt het avondje-niet", maar van de eerste tot de laatste minuut: het is het wél. Sonne veld heeft een prima show opgebouwd, goed uitgebalanceerd, afwisselend in conferences, pantomimes en liedjes, maar bovendien met een paar fijne, spitse tek sten. Het schema is typisch voor en van hem: een beetje biografie, hier en daar wat met Davids gemengd, vrij lange zij lijntjes, maar altijd weer terugkomend op het stramien, het levensverhaal. Alle maal nieuw is het niet, maar dat is niet zo'n erg bezwaar. Sonneveld kokketteert bijvoorbeeld in het begin wat met zijn befaamde Catootje, maar wat geeft dat: iedereen kent het liedje, het is bovendien leuk, en de zaal is direct „in". Verder is er (natuurlijk) frater Venantius, heel listig aan liet slot gezet (het publiek blijft een hele avond in plezierige af wachting: de frater komt nog...), het geheel ten slocte beëindigd met de con fessie: „Ik zou nooit iets anders willen zijn". In een voorwoord tot dit programma schrijft SonneveM over deze „one-man- show": „ik durf het eindelijk aan". Te recht. Wat hij met een avond als deze ondubbelzinnig bewijst is vooral zijn vir tuoze vakmanschap. Zijn werk op de planken is een spel met woorden, geba ren, een spel ook met zijn publiek. Dit vakmanschap (mede tot stand gekomen dank zij vijfentwintig jaar ervaring) komt b.v. ook tot uiting in de opbouw van het geheel, o.a. in het raffinement van de afwisseling. Bijvoorbeeld een prachtig tekstje van het lied, waarmee de scène „ouder worden" werd afgeslo ten, wordt gevolgd door de boertige „Nikkelen Nelis", in Zeeland (en vooral in Middelburg) beter bekend als „kope ren Ko". Na de pauze dezelfde contrast werking: het kostelijke liedje van Annie M. G. Schmidt over Margootje uit Ma- dorodam, gevolgd door de frater, om slechts één voorbeeld te noemen. Inder daad, Sonneveld is voortdurend de vir tuoos, zich daarbij een meester op vele wapens tonend. Het programma had bovendien aller lei aardige, zelfs verrassende vondsten, zoals de scène met de bandrecorder. Aanvankelijk wordt het bandje gedraaid als een soort „reportage" van een mo ment in de keuken van een pasgetrouwd echtpaar, waarbij de man vijf jaar later blasé een toelichting geeft. Maar tijdens de toelichting windt hij zich zo op, dat hij met het bandje gaat discus siëren: ook hier weer raffinement, dit maal in de tekst. Er is echter één punt, dat Sonneveld onderschat: de kennis van zijn publiek met bepaalde Witzen. Er waren een paar hele ouwe-jongens bij, in totaal een stuk of vier, vijf verhaal tjes, die de borreltafels van het land toch echt al gepasseerd zijn. Sonneveld werd geassisteerd op het toneel door Marijke Merckens, voor haar een niet al te dankbare taak. Zij deed haar best, maar een man als Sonneveld valt moeilijk weg te spelen, zelfs „ge- woon-partij" geven is niet eenvoudig. Niettemin deelde ook zij in het succes, terecht soms, zoals bijvoorbeeld na het zotte woordenspelletje over „bips". De begeleiding was in handen van vier han dige en bekwame musici, Harry Ban- nink, Cees Rosbergen, Jan Blok en Joop Korzelius. Vermeld moet worden, dat Bannink ook de melodieën van enkele liedjes voor zijn rekening had genomen. De decors en de kostuums waren van Friso Wiegersma. De Stichting Algeme ne Kunstkring, die deze avond had ge organiseerd, had een uitverkocht huis, voorts een dankbaar publiek. de K. Slot van pagina 1 burgzaal en de vergaderzaal door middel van harmonicadeuren in drieën te splitsen komen batterijen toiletten, die ook vanuit de „Schut- tershoftuin" bereikbaar zullen zijn. Boven deze uitgebouwde toiletten laat het bouwplan een terras zien met uitzicht op de tuin, die altijd nog aantrekkelijk is voor openlucht feesten. De huidige woning van de beheerder dient voor een deel te wor den uitgebroken. Boven de entree naar het „nieuwe Schuttershof" is dan een ruime foyerzaal gedacht met ruimte voor 150 personen en een aan gebouwde keuken. Aan een dergelijke ruimte heeft men in het huidige „Schuttershof" grote behoefte. Eerst wanneer er zo'n zaal is bijgebouwd zullen verschillende evenementen er naast elkaar en zonder last van eik- aard kunnen worden georganiseerd. Ruimte voor eventuele uitbreidingen van het „Schuttershof", zoals het nu op de restauratietekeningen staat, is er nog voldoende. Neem bijvoorbeeld de leegstaande lagere school aan de Kreukelmarkt. De gemeente heeft die in eigendom en tot op dit moment is er nog geen andere bestemming voor. De tuin van het „Schuttershof" biedt daarnaast nog toekomstmogelijkhe den genoeg. staakte. De glorietijd van het „Schut tershof" in 1876 gebouwd door de sociëteit „Van Ongenuch*en Vrij", was toen al lang verbleekt. In 1923 kwam 't zalencomplex in handen van de gemeente Goes. Enkele jaren la ter werd de schouwburgzaal uitge breid. Sindsdien is er niets meer aan veran derd. Wel heeft de huidige exploi tant de zalen enkele jaren geleden een nieuw, fris verfje gegeven, waar door het geheel aan aantrekkelijk heid won. De noodzaak om er iets aan te doen werd overal onderkend, maar de ja ren verstreken. Bij het gemeentebe stuur was het „Schuttershof" een doorn in het oog. Steeds meer vereni gingen trokken eruit en zochten voor hun feestelijke bijeenkomsten andere zalen. Alleen wie er voor een „zacht prijsje" nog een zaal wilde huren kon in het „Schuttershof" nog terecht. Een reeds jaren ingestelde commis sie uit de raad heeft sinds enige tijd het „Schuttershof" weer eens op de „operatietafel" gelegd. En nu is er dus een plan gereed- De enige en tegelijk grootste hin dernis, die nog moet worden ge nomen is de financiering. Een ex ploiterende stichting met mede werking van verschillende kanten acht burgemeester Huber het meest aantrekkelijk. Er wordt op het ogenblik aan gewerkt om die van de grond te krijgen WUIMMMAMMNWMMIMMMMMNWMIUW Het Goese „Schuttershof" heeft in zijn huidige staat nog weinig aan trekkelijks. Lapmiddelen om het op te knappen zullen geen effect hebben. Daarom heeft het ge meentebestuur thans een plan uit gewerkt dat in een grondige ver bouwing en restauratie voorziet. Alleen: het kost niet minder dan acht ton. En wie zal dat betalen? Dat is nu nog de vraag... (Foto P.Z.C.) Men ziet het: een aanlokkelijke ver bouwing- Maar er moet een flink be drag tegenaan. De outillage van het „Schuttershof", zoals verenigingen en organisaties die thans voor feest- bijeenkomsten en vergaderingen be nutten zet eigenlijk een domper op alles wat er gebeurt. Enkele jaren geleden heeft het gemeentebestuur al met plannen rondgelopen om het „Schuttershof" te slopen. Dat was toen de vorige exploitant, de heer J. Brandenburg het beheer erover Een lange rij auto's in de Oude Polder bij Sint-Philipsland rondom de hof stede Hollands Hoeve bewees het woensdag: er was iets bijzonders aan de hand. Dat klopte. De serie auto's markeerde de belangstelling, die er bestond voor een veiling van de uit gebreide landbouwersinspan van Hol lands Hoeve. Notaris P. Heering uit Zierikzee verkocht er de gehele in span een soort van verkoping, dat steeds minder voorkomt. ,,'t Is voor Noord-Zeeland al een paar jaar geleden, dat er zo'n veiling was", zo vertelde ons afslager J. W. Roskam uit Zierikzee. Hij had zijn handen vol: de verkoping omvatte meer dan driehonderd onderdelen. Er werd dan ook druk geboden. Het: „Wie meer? Wie biedt meer dan..." en het: „Eenmaal, andermaal..." wa ren niet van de lucht. Een scala van voorwerpen en materia len ging op deze wijze van de hand. Stapels hout werden verkocht en een bietenmolen. Kruiwagens en een tractor-kunstmeststrooier. Afhei- ningspalen, herinrichtingen, eggen, hooiruiters, een tractor-zaai machine, handwiedmachientjes, een gierpomp, kiemkisten, waterbakken, een bascu le, een zes p.k. elektromotor en een tuinameublement. Zo'n driehonderd onderdelen in totaal. En de talrijke bezoekers volgden het al lemaal met aandacht. Zij kwamen niet alleen uit Sint-Philipsland zelf: er was voor deze verkoping ook be langstelling uit Schouwen-Duiveland, uit Tholen en zelfs van Brabantse zijde. Uit Wouw en Halsteren bij voorbeeld. In een dichte groep kring den ze rondom afslager Roskam. Als er een stuk verkocht was, schoven ze achter hem aan, naar het volgen de onderdeel. Of ze namen een kijkje bij die spullen, die nog „aan bod" moesten komen. En ze bemompelden onder elkaar de prijzen, die werden gemaakt en de kwaliteit van de aan geboden materialen. Kortom het was een openluchtverkoping met sfeer... Notaris Heering verkocht de gehele landbouwersinspan van Hollands Hoeve op verzoek van de eigenaar, de heer N. van Westen, wegens be ëindiging van het bedrijf. De prij zen? Een greep: drie draineerbuizen f0,25; een houten vijfbalkseg f6; on- kruideg f 125; petroleumtractor f2000; spijkstaal lage drukbanden- wagen f1050; kruiwagen met lucht band f85. De totaalopbrengst beliep ongeveer f 14.000. (Advertentie) Het twee-en-een-halfjarig dochtertje van de familie Wisse is woensdagmor gen in het water van de tankgracht langs de Willem Klooslaan te Vlissingen geraakt en verdronken. Het kindje werd in een personenauto overgebracht naar het ziekenhuis „Bethesda", waar men nog getracht heeft de levensgeesten op te wekken. De kleuter werd omstreeks elf uur in het water ontdekt door een kennis van de familie Wisse, die mee was gaan zoe ken, nadat mevrouw Wisse, wonend in de Tobagolaan, het kind miste. De kleu ter was op de W. Klooslaan aan het spe len met nog drie andere kinderen. Tij dens dit spel is het vermoedelijk in het water gevallen. Gisteren heeft de mist een groot deel van Zeeland bedekt. Hoewel het zicht soms terugliep tot 60 meter (Vlissingen) hebben de veerdiensten hier praktisch geen last van gehad. Vlissingen-Bres- kens, Terneuzen-Hoedekenskerke, Zijpe- Anna-Jacobapolder en Kats-Zierikzee hebben geen noemenswaardige hinder van de mist ondervonden. Alleen het veer Kruiningen-Perkpolder is van 15.40 uur tot ongeveer vijf uur gestremd ge weest. De mist trad zeer plaatselijk op: was het zicht in Walcheren in de avond uren soms minder dan honderd meter, op Schouwen had men op hetzelfde mo ment meer dan 1200 meter zicht. Later op de avond verdichtte de mist zich weer, waardoor het wegverkeer in geheel Zeeland bemoeilijkt werd. Dezer dagen slaagde de heer J. Moer land te Renesse, voor het te Delft afge nomen examen vakbekwaamheid kap per damesvak. BEWOLKT Aanvankelijk plaatselijk mist. Overigens bewolkt, maar weinig of geen regen. Zwakke vrind en weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 29 november Zon op 08.21 onder 16.34 Maan op 16.06 onder 05.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2