Vaste oeververbinding over de Westerschelde is noodzakelijk" Vijfentwintig jaar individueel lager onderwijs op streekschool r NOORD-ZEELAND Minister bestudeert christelijke l.t.s. op Walcheren Dr. C. de Galan directeur Wiardi S.K.N.W.K.: 3 KAMPIOENSTITELS SCH0UWSE K0RFBALSEIZ0EN MARKTBERICHTEN AUTOMOBIELEN TRACTOREN GARAGE WANDEL LEUKE SINT-NICOLAASGESCHENKEN L. C. HOOGERHUIS Neem vandaag nog een abonnement op de P.Z.C. L. A. v. d. BERGE, Bietenvervoer met trekkers gevaarlijk AC. FN DA RNonnekes eveneens kwart eeuw hoofd van Middelburgse school Automobielen vroeger en nu IJSVERENIGING WORDT BEROEPSVERVOER OVER ZEELAND: Linea-Rectn Grote toekomst Bietenvervoer Winkelweek geopend LID VAN DE K.N.S.B. Subsidie aan de kampeerraad VOOR WALCHEREN I.C.S. tweemaal kampioen in eerste comnetitiedeelname Betere tijden Pionierswerk Tanker liep vast bij Vlissingen STEENLAND ZN. geschenkje tets t/anr ffefef SHELL 1ENZINE- SN DOORSMEER- STATION I ONDERHOUD EN REPARATIE Iedere Zeeuw leest natuurlijk de P.Z.C. Sint is iveer in aantocht DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Beroepsvervoer" het vakblad voor de transportonderneming is verschenen met een nummer ge heel gewijd aan Zeeland. In de in leiding wordt gesteld, dat Zeeland, het afgesloten eilandengebied, met verbluffende energie uit zijn iso lement wordt gehaald. Deze ont wikkeling eist de volle aandacht van het wegvervoer, „want", zo zegt het blad, „Zeeland gaat een schoolvoorbeeld leveren, van wat goede wegverbindingen vermogen" Het blad is gevuld met artikelen waarin alle facetten van de Zeeuw se ontwikkeling worden besproken. Een van de belangrijkste artikelen is „Wester-Schelde: Brug-tunnel mo gelijk én hard nodig". Men leest hierin: o.m. „Het ontbreken van een directe wegverbinding met de rest van Nederland berokkent Zeeuwseh- Vlaanderen enorme schade. In 1962 zetten de Wester-Scheldeveren ruim één miljoen auto's over, waarvan on geveer 250.000 bedrijfswagens boven de 1.5 ton. Over tien jaar zullen de ze aantallen zonder twijfel meer dan verdubbeld zijn. Wat kost dit niet aan veergelden, aan oponthoud. Bij mist is Zeeuwsch-Vlaanderen één voudig van overig Nederland afge sneden". Het artikel gaat verder met te stellen, dat een vaste oeververbinding mogelijk en nodig is. „Wij zijn in het algemeen geen voorstanders van tolheffing", aldus de schrijver, „maar aan de Wester-Schel- de biedt tolheffing de enige mogelijkheid om een vaste oeververbinding te realise ren. Men kan rustig schatten, dat een vaste oeververbinding in 1975 gereali seerd, direct al een verkeer te verwer ken krijgt van een omvang, die drie tot vier maal zo groot is als de hui dige omvang van het verkeer via de veren. Dit betekent, dat men met de tol gelden al een heel eind komt". In het artikel: „Over 2 jaar linea recta RotterdamMiddelburg" wordt ver heugd gesteld, dat dank zij de Ooster- Scheldebrug een directe wegverbinding loopt van Rotterdam naar Walcheren en de beide Bevelanden. Toch eindigt het artikel enigszins in mineur als het zegt: „De rechtstreekse verbinding MiddelburgRotterdam-Noord zal de eerste jaren zeker nog niet vrij zijn van knelpunten. Met name de wegverbindin gen tussen de Hoeksche Waard en via IJselmonde naar de Van Brienenoord- brug zullen dan nog slechts zeer gedeel telijk aan de nieuwe behoeften van het verkeer zijn aangepast. Zeer in het bij zonder vormt de oude Barendrechtse Brug een flessehals". De Ooster-Scheldebrug wordt ook nader besproken in een artikel „De langste brug van Europa", waarin men kan le zen, dat „terwijl heel Nederland bewon derend kijkt haar de vorderingen met het Deltaplan, de provincie Zeeland ta melijk geruisloos bezig is met de uit voering van een project, dat qua allure en belang niet onder doet voor andere projecten in de Delta". Het artikel houdt zich verder bezig met technische details en verschillende afmetingen van de brug. In „Verbeteringen veerverbin- Advertentie) De geschiedenis van de auto met 858 afbeeldingen in kleur (f 16,50) Middelburg City: Wederzijds, 20 uur,-alle leeftijden: Electro: De revolverheid van Oklahoma, 14 jaar, 19.30 uur: Concert- en Gehoorzaal: uitvoering de Volkstem, 20 uur: Suisse: vereniging Ned. huisvrou wen, 14.30 uur. Vlissingen Alhambra: De jacht op de ver borgen goudschat, 20 uur, 14 jaar. Goes „De Landbouw": Voortuinavond Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Goes, 20 uur. Krabbendijke Veiling KEO: Sint-Nicolaas- veiling, 13 uur. Yerseke „De Oesterbeurs"Oprichtingsver gadering Champignonvereniging, 14 uur. Oosterland Raadhuis: Vergadering raad van bestuur Reinigingsdienst Schouwen-Duive- land, 15 uur. Bergen op Zoom Luxor: Op het altaar der liefde, 20 uur, 18 jaar. Roxy: De trottoir' van Chicago, 20 uur, 18 jaar. dingen wordt nader ingegaan op de moeilijkheden, die de diverse veerverbin- dingen ondervinden. Vooral de veerdienst KruiningenPerkpolder wordt genoemd als een veerdienst, waar steeds langere wachttijden voorkomen. „Grote toekomst voor het wegverkeer". Dat is de conclusie als men ziet dat Zierikzee, Sint-Maartensdijk, Goes en Terneuzen zijn aangewezen als industrie kernen. Ook de tuinbouw en de fruit teelt zijn overal in Zeeland sterk in belang aan het toenemen. „Dit alles", zegt beroepsvervoer, „biedt veel moge lijkheden voor het wegvervoer". Voorts laat het blad ons kennis ma ken met verscheidene figuren in het Zeeuwse beroepsvervoer, zoals de provinciale N.O.B. voorzitter, de heer L. F. Boon, de heer A. C. Caljauw, die de vuilnisophaaldiensten in een groot aantal gemeenten op Walche ren verzorgt en de heer D. Verburg, die na de eerste wereldoorlog met een zeilscheepje de beurtvaart over de Ooster-Schelde begon en die nu met een vrachtwagen de dienst tus sen Zierikzee en Goes onderhoudt. Het bietenvervoer met landbouwtrek kers is een bedreiging voor veiligheid én beroepsvervoer, dat is het thema van een artikel, waarin staat, dat de situa ties op de weg door dit vervoer levens gevaarlijk kunnen zijn. Als oorzaken noemt het blad, de onvol doende verlichting van de trekker, de afwezigheid van stoplichten op de auto's evenals een achteruitkijkspiegel en een signaalhoorn, het niet nodig hebben van een rijbewijs, de leeftijdsgrens voor trek kersbestuurders van 16 jaar en de ve le modder op de wegen. Als oplossing ziet het blad een onderwerping van de trekkers aan voorschriften, die ook voor het overig verkeer gelden. „De meest ideale toestand zou natuurlijk zijn", zo schrijft Beroepsvervoer, „dat de trek kers op het land bleven". Verder is het blad gevuld met vele advertenties en intern nieuws. RFNFSSF BROUWERSHAVEN Deze week hield de ijsvereniging Renes- se in hotel Het wapen van Zeeland te Renesse de jaarvergadering. In zijn ope ningswoord deelde de voorzitter, de heer S. W. v. d. Hoek mee, dat de bestuurs leden G. Kooman door ziekte en P. Hu- son door studie waren verhinderd. Ver geleken met de 180 leden noemde de voorzitter de opkomst voor deze verga dering maar matig. Van het gemeente bestuur was bericht binnen gekomen dat de vereniging is toegestaan zitting te nemen in de sportraad van Wester- schouwen. Als tweetal is opgegeven de heren W. Kooman en K. Veerhoek. Ver der deelde de voorzitter mede dat ten aanzien van het verkrijgen van een eigen ijsbaan momenteel nog niet veel vorderingen zijn gemaakt. Penningmeester, de heer A. de Rijke, bracht hierna financieel verslag uit over 1963. Hieruit bleek dat er een batig sal do is van f 1083,35. Namens de kascom- missie bracht de heer J. Verboom ver slag uit. De voorzitter merkte nog op dat de fi nanciën momenteel een enigszins ge flatteerd beeld te zien geven omdat hier in de contributie 1963-1964 al is opgeno men. Verder moet een aantal uitgaven worden gedaan voor diverse benodighe- den. Van de periodiek aftredende be stuursleden de heren K. Veerhoek en P. Duson stelde laatstgenoemde zich niet meer beschikbaar. De heer K. Veerhoek werd herbenoemd, terwijl in de plaats van de heer Duson de heer J. Verboom werd gekozen. Tot leden van de kascom- missie werden benoemd de heren P. Wil- lemse en M. de Hamer en N. Beije jr. als reserve. Uitvoerig werd hierna van gedachten gewisseld over het toetreden tot de K.N.S.B. Voor het goed functioneren van de vereniging werd het wel bevor derlijk geacht. Verder wordt voor de le den die zich toeleggen op het hardrijden de mogelijkheid geschapen deel te ne men aan de training te Zierikzee, die daar onder leiding van de heer J. Pom- per wordt gegeven. Ook kunnen meer aantrekkelijker wedstrijden in K.N.S.B.- verband worden georganiseerd. Met al gemene stemmen besloot de vergadering tot toetreding tot de K.N.S.B. Besloten werd geen wedstrijden om geldprijzen meer te organiseren. In de circulaire, waarin de contributie werd bepaald, bleek een aantal fouten te zijn geslopen. Deze zullen worden hersteld in een nieu we circulaire. In principe werd besloten geleidelijk aan over te gaan tot de aan schaf van verlichtingsapparaten voor de baan. Nadat nog besprekingen hadden plaatsgevonden over het schoonhouden van de baan, het instellen van seizoen kaarten en de plaatsing van een con sumptietent, werd de vergadering geslo ten. OUD-VOSSEMEER Opbrengst oogstcollecten Inclusief diverse na-giften zijn de op brengsten van de tijdens de dankdag gehouden oogstcollecten te Oud-Vosse- meer: N.H. Kerk 1124,80 voor de dia conie en 2121,01 voor de kerk. Geref. Kerk: ƒ185 voor diaconie en 875 voor de kerk. Voorzieningen ambtsdragers De Nederlands hervormde kerkeraad te Oud-Vossemeer benoemde in de plaats van de heer J. W. Hage tot ouderling kerkvoogd de heer M. Moerland. In de nog steeds bestaande vacature van ou derling is benoemd de heer K. J. Moer- 'and die tot heden diaken was. Ouderling-kerkvoogd P. W. C. van Wes ten en diaken G. v. d. Male werden her benoemd. Lidmaten der Ned. Herv. Kerk hebben de bevoegdheid tot 30 novem ber aanstaande lijsten met kandidaten in te dienen voor de thans ontstane va cature diaken K. J. Moerland. SINT-ANNALAND St.-Nicolaasfeest o.l. school Woensdagmiddag 4 december a.s. zal St.-Nicolaas een bezoek brengen aan de kinderen van de openbare lagere school te St.-Annaland, die met het on derwijzend personeel en oudercommissie de sint en zwarte Piet zullen ontvangen in het dorpshuis. Dinsdagavond is de grote St.-Nicolaas- winkelweek te Brouwershaven in de vier kernen feestelijk geopend met medewer king van de plaatselijke muziekver enigingen. Burgemeester A. H. Vermeu len sprak een gelukwens tot het bestuur der middenstandsvereniging „De Corri dor" met de organisatie van deze win kelweek. Het is, aldus de burgemeester een goede gedachte in deze dagen een winkelweek te organiseren, nu er zo veel inkopen gedaan moeten worden met de op handen zijnde feestdagen. Het doel het publiek te stimuleren in eigen gemeente te kopen is te bereiken door het bieden van goede kwaliteit, ruime sortering, betere service, zodat er een wisselwerking ontstaat tussen de klant en de winkelier alsmede een goede ver standhouding, wederzijds begrip, koop gewoonte en opvoering van de omzet. Het is toe te juichen dat de baten voor de plaatselijke muziekverenigingen wor den bestemd, welke korpsen onze hulp en steun zo dringend nodig hebben. We denken hierbij vooral aan de kostbare uniformen en dure instrumenten. De burgemeester dankte de muziekkorpsen, die steeds voor ons klaar staan. De bur gemeester verklaarde deze winkelweek voor geopend met de wens dat deze m alle opzichten zal mogen slagen en de grondslag moge vormen tot steeds voortgaande samenwerking waardoor een krachtige middenstand wordt ge vormd, daar een bloeiende middenstand een gemeentebelang is van de eerste orde. Hierna werd door de kernen een muzikale mars gemaakt, waarvoor veel belangstelling bestond. Aanstaande zaterdagmiddag zal Sint- Nicolaas een bezoek brengen aan de vier kernen. Te Brouwershaven arri veert de goedheilig man 's_ middags om twee uur per stoomboot in de haven waar Apollo" hem door de gemeente zal begeleiden. Teruggekeerd op het marktplein zal Sint-Nicolaas de kinde ren in de muziektent trakteren, waar bij Apollo vrolijke marsmuziek zal bla zen. Vogel tentoonstelling Aanstaande zaterdag houdt de vogel vereniging „De Edelzanger" te Brou wershaven een tentoonstelling apnex bazaar in hotel Ringelberg. De dieren zullen worden gekeurd door de keur meester de heer C. Ackermans uit Roo sendaal (lid keuzecommissie keurmees ters). Naast deze vogeltentoonstelling zal een bloemist een expositie houden van bloemen en planten. OOSTERLAND Benoemingen ambtsdragers Voor de maandag gehouden gemeente- avond van de Ned. hervormde kerk te Oosterland, onder leiding van ds. H. J. Groenewegen, bestond goede belangstel ling. Op deze bijeenkomst hadden ver kiezingen plaats voor nieuwe leden van de kerkeraad en kerkelijke colleges. In plaats van ouderling L. W. Boogert, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Matth. Bal Pz„ en in plaats van ouderling Jac. Bouwman Mz„ eveneens niet herkiesbaar, de heer Jac. van den Houten. Voor diaken werd gekozen, in de plaats van de niet meer herkiesbare heer Matth. Steenpoorte, de heer Jasper Stoutjesdijk Lz. De aftredende notabe len, de heren C. van Dijke Wz. en A. Stoutjesdijk werden beiden herkozen en namen hun benoeming weer aan. STAVENISSE Verplaatsing bushalte Het gemeentebestuur van Stavenisse heeft voor de lijndienst Stavenisse-Ber- gen op Zoom v.v. en voor de pendelaars op het van der Lek-de Clercqplein een wachtlokaal doen bouwen In verband daarmede is de bushalte op de Voor straat opgeheven en naar bovengenoemd plein verplaatst. Verkoop kinderpostzegels De verkoop van kinderpostzegels, door de leerlingen van de 5e en de 6e klas van de openbare lagere school te Stavenisse, heeft de som van 486,— opgebracht. Deze kinderen kunnen op een mooi re sultaat terugzien. (Van onze parlementaire redacteur) Tjjdens de debatten in de Tweede Kamer over de begroting 1964 van het minis terie van o., k. en w., heeft het Zeeuwse kamerlid de heer J. A. van Bennekom (a.r.) minister Bot gevraagd op korte termijn gunstig te beslissen op de aan vrage om subsidie voor een protestants christelijke l.t.s. in Middelburg. De minister heeft in de schriftelijke stukken van de begroting gezegd dat hij de aanvraag nogmaals wil bestuderen en in beschouwing nemen tegen de ach tergrond van mogelijk nieuwe ontwik kelingen. De heer Van Bennekom, die het „een zaak van lange adem" noemde, zei het bijzonder onbevredigend te vinden dat op het overwegend protestants christe lijke Walcheren nog steeds geen pro testants christelijke l.t.s. is. De neu trale l.t.s. heeft meer dan 800 leerlingen. Reeds om pedagogische redenen, aldus de heer Van Bennekom, zou het gezond zijn indien er een concurrerende school zal komen. Gezien de toenemende de mocratisering van het onderwijs en de verder schrijdende industrialisatie heeft de neutrale l.t.s. geen verlies van leer lingen te vrezen, vond de spreker. Hij meende dat er op Walcheren ruimte is voor drie bloeiende l.t.s.-en. De heer Van Bennekom zei dat de minister zijn hopelijk gunstige - beslissing kan ne men onafhankelijk van de noodzakelijk heidsverklaring van de gemeenteraad van Middelburg. De heer Mieras (s.g.p.) pleitte voor subsidiëring van een christelijke h.b.s. in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het openbaar en r.-k.-onderwijs is er ruim schoots vertegenwoordigd", zo zei hij. Ged. Staten van Zeeland stellen de staten voor om een subsidie van 250 per jaar te verlenen aan de stichting Nederlandse Kampeerraad. Met de pro vinciale Zeeuwse recreatiecommissie zijn G.S., zo betogen zij in hun voorstel, van oordeel, dat het stellig aanbeveling verdient om de kampeerraad te steunen. Door het nauwe contact, dat tussen recreatiecommissie en kampeerraad be staat, maakt ook Zeeland gebruik van de diensten en de deskundigheid van deze raad. Anderzijds dient er bij de be paling van de financiële steun van de provincie rekening mee te worden ge houden, dat de gemeentebesturen in de eerste plaats als belanghebbenden bij de activiteiten van de kampeerraad moeten worden aangemerkt. Rprlnrr» .oncf-oktinrr De adjunct-directeur van het Econo- misch-Technologisch Instituut voor Zee land, dr. C. de Galan te Middelburg, is benoemd tot directeur van de Wiardi Beckmanstichting te Amsterdam, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. De benoeming gaat waar schijnlijk in op I maart 1964- De heer De Galan is in deze functie de opvolger van drs. J. M. den Uyl. Dr. De Galan is op 2 'mei 1932 in Zaan dam geboren. Hij deed in 1949 eindexa men h.b.s. en studeerde tot 1954 econo mie in Amsterdam. Na twee jaar mili taire dienst kwam hij bij het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag In september 1957 kwam hij in dienst van het L.E.I. naar Zeeland. Na twee jaar trad hij in dienst van het E-T.I. voor Zeeland. In september werd hij benoemd tot adjunct-directeur van dit instituut. Eind 1957 promoveerde hij in Amster dam. De heer De Galan is onder meer voor zitter van volksonderwijs te Middelburg en gewestelijk bestuurslid van „Huma- nitas". VerL-onincf bouwland De notarissen M. E. J. F. van Dissel uit Goes en D. van der Hoeven te Wester- schouwen hebben woensdagmiddag in café „Concordia" te Zierikzee krachtens rechterlijk bevel publiek verkocht een stuk bouwland van 2.88.50 ha te Dui- vendijke. Koper q.q was notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes voor f 8000,per ha. Opbrengst actie Dousadj De te Schoondijke gehouden actie voor Dousadj heeft in totaal 640,42 opge bracht. Speldjes, glazen, foto's en pen houders brachten in totaal 310,50 op, terwijl de oliebollenactie 329,92 ople verde. Opbrengst collecte De oogstcollecte, die op de dankdag voor het gewas en arbeid in de Ned. hervorm de kerk te Stavenisse gehouden werd, heeft de som van 2597,55 opgebracht, te weten: ƒ542,13 voor de diaconie en 2055,42 voor de kerk. Voor de leerkrachten en de kinde ren van de „Prinses Ireneschool" in Middelburg staat er een belang rijke gebeurtenis voor de deur. Morgen, vrijdag, is het een kwart eeuw geleden, dat in de Zeeuwse hoofdstad op initiatief van de be sturen der chr. scholen op Walche ren een chr. school voor buitenge woon lager onderwijs werd ge sticht. Deze school gaat uit van de vereniging tot stichting en in standhouding van chr. scholen voor zwakzinnige kinderen op Wal cheren. Uit Den Haag werd de heer R. Nonne kes aangetrokken om de leiding van deze school op zich te nemen. Vrijdag is het dus ook 25 jaar geleden, dat de heer Nonnekes, die al vanaf 1920 bij het on derwijs is, zijn functie als hoofd van deze school voor buitengewoon lager on derwijs aanvaardde. Beide feiten zullen morgen niet onopgemerkt voorbijgaan. De kinderen kunnen overdag meede len in de vreugde van het jubileum feest. Na schooltijd, tegen half vijf, is er in het Nederlands Koffiehuis een bijeenkomst met het schoolbe stuur en de leerkrachten. De heer Nonnekes, die zijn opleiding ont ving aan de kweekschool te Den Haag en achtereenvolgens aan scholen in Marle, Monster en Den Haag verbonden is geweest, was al ruim zes jaar bij het buitengewoon lager onderwijs toen zijn benoeming te Middelburg een feit werd. Op 1 december 1938 begon hij met zijn werkzaamheden in een pand aan de Sin gelstraat, waar het lesgeven vrij primi tief verliep, omdat de beschikbare ruim te niet helemaal aan de eisen voldeed. Met twee groepen moeilijk lerende kin deren, totaal 29, startte men met het onderwijs. Na de kerstvakantie, in ja nuari 1939, werd daar voorts nog een groep zeer moeilijk lerende kinderen, die het aantal leerlingen op 48 bracht, aan toegevoegd. De heer Nonnekes kan het zich nog best herinneren. Het was een moei lijke tijd. Moeilijk, omdat men niet BALANS AAN HET EIND Het korfbalseizoen van de Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond behoort weer tot het verleden. Voor het Nieuwerkerk- se SKNWK was het een bijzonder goed seizoen omdat deze vereniging op niet minder dan drie kampioenstitels beslag wist te leggen. Uitstekend voor de dag kwam ook ZSC (Zwaluwen-Stormvogels- Combinatie), die als zodanig voor de eerste maal aan de competitie deelna men, met twee kampioenschappen. In de 4e klas legde Renesse beslag op de ti tel. Voor de eerste maal werd een competi tie voor pupillen gehouden, die uitste kend slaagde. Velocitas en WIK ein digden hier gelijk waarna Velocitas de beslissingswedstrijd met 10 wist te winnen. Omdat het in het voornemen van het SDKB bestuur ligt tot reorga nisatie over te gaan door de huidige vier klassen terug te brengen tot drie valt er ten aanzien van de promotie en de gradatie nog niets te zeggen. Het ge rezen conflict tussen de SV Burgh en het SDKB bestuur, waardoor Burgh zijn 5 twaalftallen uit de competitie terug trok, heeft het normale verloop van de competitie ten zeerste beïnvloed. De eindstanden zien er als volgt uit: EERSTE KLAS SKNWK WIK Brouwersh. Zeemeeuw. Unitas 12 12 12 12 12 10 7 5 4 1 2 4 5 6 10 20 15 12 10 3 6240 49—43 55—46 42—43 27—63 VIERDE KLAS Renesse 15 Zeemeew. II 15 Velocitas DES II Unitas H NOAD II SKNWK Br .haven WIK Unitas NOAD 15 15 15 15 12 11 8 3 2 2 2* 3 1 4 3 1 1 1 6 8 10 12 26 101—32 25 95—32 59—58 4379 49—97 26—75 17 10 7 5 ADSPIRANTEN GROEP I 15 13 6 3 1 32— 4 45— 8 34—12 5—44 2—50 GROEP H ZSC 6 6 0 0 12 21— 4 Zeemeeuw. 5 2 0 3 4 1111 Renesse 5 2 0 3 4 417 Dosko 6 1 0 5 2 7—11 De wedstrijd RenesseZeemeeuwen 2 3 werd ongeldig verklaard. Adspiranten kampioen van de SDKB werd ZSC door te Kerkwerve de beslis singswedstrijd tegen de kampioen van groep I, SKNWK met 30 te winnen. PUPILLEN Velocitas WIK Br.haven DES ZSC Zeemeeuw. 11 11 10 10 10 10 16 14 13 12 4 3 19—11 26—13 26—16 21—15 10—26 5—25 kon beschikken over ruime financiële middelen, want men kreeg jaarlijks per leerling slechts 15, Gelukkig waren er gemeentebesturen, die graag een hoger bedrag voor dit doel overhadden en ook tal van particulieren steunden deze onderwijsinstelling. Na de oorlog braken er betere tijden aan voor de school, werd de schoolruimte uit gebreid en kreeg men wat ruimere fi nanciële armslag. Mede dank zij de in menging van het Middelburgse gemeen tebestuur kon een gemeenschappelijke regeling voor het buitengewoon onder wijs worden gevormd, waarbij de VVal- cherse gemeentebesturen zich verplicht ten om de exploitatie van de school voor hun rekening te nemen. Een speciale commissie belastte zich met de uitvoering. Van deze commisie, waarin naast wethouders van Vlissingen en Middelburg ook burgemeesters van drie gemeenten zitting namen, is burge meester Dregmans van Koudekerke het enige overgebleven lid dat van het begin af in deze commissie werkzaam is ge weest. Na de oorlog is het aantal moeilijk le rende kinderen sterk gestegen. Op 16 september 1948 waren er 128 kinderen. Tengevolge van de geboorteplek na de tweede wereldoorlog was het aantal leer lingen het grootst in de jaren 1952, 1953 en 1954, namelijk respectievelijk 147, 146 en 145. Daarna volgde een daling. In 1961 viel er weer een lichte stijging te zien. Dit jaar wordt de „Prinses Irene school", een semi-permanente streek school, die op 1 juni 1951 tot stand kwam, bezocht door 121 leerlingen. Ook het aantal zeer moeilijk lerende kinderen heeft zich steeds uitgebreid. Thans ontvangen op de in september van het vorig jaar zelfstandig ge worden Klimopschool drie groepen van totaal 54 kinderen individueel onderwijs. Dank zij het pionierswerk van de heer Nonnekes konden twee stichtingen in het leven worden geroepen. Deze instel lingen houden zich bezig met het voort gezet onderwijs en de steun bij het op vangen van de kinderen in de maat schappij. De stichting voor prot. chr. na zorg op Walcheren werd op 22 novem ber 1955 geformeerd. Op 22 januari 1957 kon voorts de stich ting voor prot. chr. sociaal pedagogische nazorg aan geestelijk minder validen in de provincie Zeeland in het leven worden geroepen. Thans is de benoeming in zicht van een gespecialiseerde maat schappelijke werker, die aan deze stich ting verbonden wordt en zijn volle dag taak zal besteden aan de hulpverlening aan oud-leerlingen van bl.o.-scholen, maar vooral ook aan alle geestelijk min der validen. Als secretaris van deze stichting kon de heer Nonnekes nog meedelen, dat het streven gericht is op de totstandkoming van een speciale be schuttende werkplaats voor zeer moeilrjk lerende kinderen, die niet de maatschap pij in kunnen, maar toch produktief werk kunnen doen, mits het aangepast wordt aan hun capaciteiten. ZSC 9 7 WIK H 8 4 Dosko 9 2 NOAD 8 1 De wedstrijd WIK II- ongeldig verklaard. TWEEDE KLAS 2 0 16 2 2 10 16 5 16 3 -NOAD DERDE KLAS 35—13 35—24 25—41 1229 werd SKNWK n 15 14 0 1 28 86—33 DES 15 7 4 4 18 62—55 WIK III 15 6 2 7 14 55—58 Br.haven II 15 5 4 6 14 41—52 ZSC II 15 3 5 7 11 41—52 SVOWK 15 2 1 12 5 21—58 De 12.737 ton metende Zweedse ertstan ker „Atland" is woensdagmiddag op de Westerschelde ter hoogte van de Boule vard Bankert te Vlissingen vastgelopen. Onmiddellijk voeren de „Scaldis" van de Union de Remorquage et de Sauvetage, de „Van Woelderen" van de S.H.V. en het bergingsvaartuig „Dolfijn" van Van der Tak uit. Nog voordat zij ter plaat se arriveerden, wist de „Atland" op eigen kracht vlot te komen. Het schip dat op weg was van Antwerpen naar Noorwegen, kon zijn reis normaal voort zetten. Wij zijn dag en nacht telefonisch bereikbaar uw oud en vertrouwd adres voor taxi- en ziekenfondsritten. Voor grote afstanden speciaal tarief. DREISCHOR (ZLD.). m "Tl O O z K> ■p» "O (Advertentie) VEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1317. Andijvie 1 3251. Bloem kool IA: 6 stuks per bak 73—91, 7 stuks per bak 6278, 8 stuks per bak 4474. Bloemkool 2AA: 6 stuks per bak 66, 7 stuks per bak 50 63, 8 stuks per bak 2953. Rode kool 1020. Gele kool 1823. Groene kool 20—26. Sla 1 1018, 2 56. Spinazie 72. Spruiten IA 58 72, 2A 40—55, 1B 39, 1D 60—72, geschoond 111. Prei 24—32. Selderij 7—17. Peterselie 11— 15. Waspeen IA 2024. Grote peen 815. Dien 1422, geschoond 2531. Boerenkool 1526. Kroten 1B 14—15. Witlof IA 60—76, 2A 45— 67, 1B 5057, 2B 4653. Aanvoer 34.000 kg. Black Alicante 1 220245 Golden Delicious 1AA 50—70, IA 49—65, 1B 3656, IC 2840 2A 4068. Cox Orange Pippin 1AA 70—82, IA 61—76, 1B 45—54, IC 27—39. Jo nathan 1AA 42—50, IA 27—45, 1B 24—37. IC 21—23, 2A 25—27 2B 20—22. Goudrenet 1AA 36—53, IA 36—41, 1B 30—36, IC 25—32, 2A 2938 2B 2428 Glorie van Holland 1AA 31—32. IA 29—32, 1B 26—28, IC 22—25. Saint Remy IA 38—39. 1B 35—36. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. 27 november. Uien bonken 18,93, middel 40-70 1482., stek 6.19. Aanvoer 20 ton. Aardappelen Bintje 13.20—12.00, bonken 16.40. Furore 12.70. Aanvoer 20 ton. VEILING V.V.Z.B. GOES 27 november. Groenten: per stuk: Bloemkool All 5978, Bil 4152, afwijkend 3039. Kropsla II 10. Knolselderij 5.50. Per kg: An dijvie I 25—28. Prei AI 25—28. All 21. Witlof AI 5556, All 4748, Bil 4051. Spruiten AH 4648, BH 24. Rode kool I 1517. Groe ne savooiekool I 2223. Witte kool I 8. Uien, afwijkend 45. Knolselder;) n 34. VEILING TERNEUZEN Glassla II 5,108,50, C 55,90. Bloemkool All 4562, B 42, Bil 2548, Cn 1823, afwijkend 12—23. Knolselderij 5—15. Selderij 5—11, Ba- rima I 1240. Andijvie 1430. Kroten 1011. Rode kool 1420. Savooiekool 1328. Boeren kool 7—12. Waspeen 1112. Prei 17—33. Spruiten, geschoond 71, idem ongeschoond 3360. Spinazie, afwijkend 12. Uien I 20, II 5—7. Witlof An 42—52, B 36—54, Bn 31—43, afwijkend 1529. Veldsla 681,29. Appelen: Cox Orange I 80 75,10, I 75 7276, I 70 70—72. I 65 59—60, I 60 45—48, I 55 30—33. II 80 6465. n 75 61—62, H 70 61—61,50, n 60 38, U 55 26—30, IID 17—18, m grof 46—48, IH fijn 34. Jonathan I 80 3132, I 75 3132, I 70 28—30, I 65 27—30, I 60 21—27, II 80 27— 30, II 75 24—27, II 70 22—27, II 65 20—25, II 60 1819,50, Hl grof 1923. Golden Delicious I 80 5558, I 75 55—56, I 70 53—35, I 65 45— 46, I 60 26—27, II 80 45—47, n 75 41—46, H 70 3843. H 65 32—35, II 60 19—21. nD 12—14, IH grof 15—34, IH fijn 10—16. Glorie van Holland III grof 21—24, IH fijn 11. Zoete ap pelen I 65 55. H 55 23—28. nD 30, III grof 21, Hl fijn 19. Goudrenetten I 85 3940, I 80 32 40. I 75 31—36, I 70 58—34. I 65 26—29, H 85 32—35, n 80 30—35, n 75 29—32, H 70 27—32, II 65 25—26. IID 17—20, m grof 19—27, III fijn 1419. Peren: Comtesse I 70 23, I 65 25. I 60 23—24, nD 6, ni grof 18—21, IH fijn 6—10. Pondsperen IH grof 32. VISMIJN COLIJNSPLAAT 3899 kg exportgarnalen 761,04, 185 kg sehar, 236 kg bot, 311 kg wijting, 31 kg ka beljauw, 236 kg schol, 415 kg sprot, 5 kg rog. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 28 november 1963. Prijsklasse 0 18 cent. Idem 1 17 cent, idem 2 15 cent. idem 3 14 cent, idem 4 13 cent, idem 5 12 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM 27 november. Andijvie 3054. Sla 49. Bloemkool 12—96. Witte kool 6—10. Rode kool 8—14. Savooiekool 1424. Spruiten 301,34. Waspeen 18—28. Witlof 20—58. Selderij 10— 44. Tomaten 2568. Snijbonen 1,702,65. Prei 18—32 Uien 8—19. Cox Orange 6085. Glorie van Holland 25 36. Jonathan 2034. Golden Delicious 5062. Saint Remy 25—38. Goudrenetten 20—28. SKODA EN UNIC DEALER VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND NIEUWERKERK - TELEFOON 0 1114 - 482. SPEELGOEDEREN LEDERWAREN TOILETARTIKELEN GERO GLAS EN PORSELEIN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN K LEINMEUBE LEN S Ruime sortering. Prijzen voor iedere beurs. RENESSE Tel. 01116 - 343 "erlangt U ook naar een mooi cadeau, b.v. een wasmachine centrifuge stofzuiger strijkijzer koffiemolen mixer misschien een bromfiets of een fiets. Daarvoor slaagt U bij GROENDAAL 3 - TEL. 0 1114 - 256 OOSTERLAND. iaaaaa^ rnaniaiiiiiHaiiBauiBiiaiiiiaiiiiaaiinniiiiiniiiiaiani naiBBflBflaBBnBCIBBBflBBIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 29