„Vaste oeververbinding over de Westerschelde is noodzakelijk" Vijfentwintig jaar individueel lager onderwijs op streekschool ZEEUWSCH-VLAANDEREN MARKTBERICHTEN Bietenvervoer met trekkers gevaarlijk Minister bestudeert christelijke Lts. op Walcheren Schoonhouden van openbare gebouwen in Vlissingen kost één ton R. Nonnekes eveneens kwart eeuw hoofd van Middelburgse school en nu Dr. C. de Galen directeur Wiardi PBsnhsnk fats Lunr dB tints! BEROEPSVERVOER OVER ZEELAND Linea-Recto Grote toekomst Bietenvervoer BfifJoiriP n «t* fL tn n rt AGENDA Propaganda-avond voor „Vrederust" Aankomst sinterklaas Chr. besturenbond hield familie-avond Raadsvergadering Nieuwe stalen joffer aan vloot toegevoegd Intocht van Sint-Nicolaas Verhoninq bouwland VOOR WALCHEREN WALCHEREN Lezing voor C.H. Vrouwengroep Jubileumuitvoering „Volharding leidt tot het doel" Betere tijden ZUID-BEVELAND Tienerfestival op 28 december Subsidie aan de kampeerraad Tanker liep vast bij Vlissingen donderdag 28 november 1963 /Visset Zeeuws - Vlaanderen PROVINCIALE Z E E O W S E COURANT b „Beroepsvervoer" het vakblad voor de transportonderneming is verschenen met een nummer ge heel gewijd aan Zeeland. In de in leiding wordt gesteld, dat Zeeland, het afgesloten eilandengebied, met verbluffende energie uit zijn iso lement wordt gehaald. Deze ont wikkeling eist de volle aandacht van het wegvervoer, „want", zo zegt het blad, „Zeeland gaat een schoolvoorbeeld leveren, van wat goede wegverbindingen vermogen" Het blad is gevuld met artikelen waarin alle facetten van de Zeeuw se ontwikkeling worden besproken. Een van de belangrijkste artikelen is „Wester-Schelde: Brug-tunnel mo gelijk én hard nodig". Men leest hierin: o.m. „Het ontbreken van een directe wegverbinding met de rest van Nederland berokkent Zeeuwseh- Vlaanderen enorme schade. In 1962 zetten de Wester-Scheldeveren ruim één miljoen auto's over, waarvan on geveer 250.000 bedrijfswagens boven de 1.5 ton. Over tien jaar zullen de ze aantallen zonder twijfel meer dan verdubbeld zijn. Wat kost dit niet aan veergelden, aan oponthoud. Bij mist is Zeeuwsch-Vlaanderen een voudig van overig Nederland afge sneden". Het artikel gaat verder met te stellen, dat een vaste oeververbinding mogelijk en nodig is. „Wij zijn in het algemeen geen voorstanders van tolheffing", aldus de schrijver, „maar aan de Wester-Schel de biedt tolheffing de enige mogelijkheid om een vaste oeververbinding te realise ren. Men kan rustig schatten, dat een vaste oeververbinding in 1975 gereali seerd, direct al een verkeer te verwer ken krijgt van een omvang, die drie tot vier maal zo groot is als de hui dige omvang van het verkeer via de veren. Dit betekent, dat men met de tol gelden al een heel eind komt". In het artikel: „Over 2 jaar linea recta RotterdamMiddelburg" wordt ver heugd gesteld, dat dank zij de Ooster- Scheldebrug een directe wegverbinding loopt van Rotterdam naar Walcheren en de beide Bevelanden. Toch eindigt het artikel enigszins in mineur als het zegt: „De rechtstreekse verbinding MiddelburgRotterdam-Noord zal de eerste jaren zeker nog niet vrij zijn van knelpunten. Met name de wegverbindin gen tussen de Hoeksche Waard en via IJselmonde naar de Van Brienenoord- brug zullen dan nog slechts zeer gedeel telijk aan de nieuwe behoeften van het verkeer zijn aangepast. Zeer in het bij zonder vormt de oude Barendrechtse Brug een flessehais". De Ooster-Scheldebrug wordt ook nader besproken in een artikel „De langste brug van Europa", waarin men kan le zen, dat „terwijl heel Nederland bewon derend kijkt naar de vorderingen met het Deltaplan, de provincie Zeeland ta melijk geruisloos bezig is met de uit voering van een project, dat qua allure en belang niet onder doet voor andere projecten in de Delta". Het artikel houdt zich verder bezig met technische details en verschillende afmetingen van de brug. In „Verbeteringen veerverbin- Advertentie) De geschiedenis van de auto met 858 afbeeldingen in kleur (f 16,50 dingen wordt nader ingegaan op de moeilijkheden, die de diverse veerverbin- dingen ondervinden. Vooral de veerdienst KruiningenPerkpolder wordt genoemd als een veerdienst, waar steeds langere wachttijden voorkomen. „Grote toekomst voor het wegverkeer". Dat is de conclusie als men ziet dat Zierikzee, Sint-Maartensdijk, Goes en Terneuzen zijn aangewezen als industrie kernen. Ook de tuinbouw en de fruit teelt zijn overal in Zeeland sterk in belang aan het toenemen. „Dit alles", zegt beroepsvervoer, „biedt veel moge lijkheden voor het wegvervoer". Voorts laat het blad ons kennis ma ken met verscheidene figuren in het Zeeuwse beroepsvervoer, zoals de provinciale N.O.B. voorzitter, de heer L. F. Boon, de heer A. C. Caljauw, die de vuilnisophaaldiensten in een groot aantal gemeenten op Walche ren verzorgt en de heer D. Verburg, die na de eerste wereldoorlog met een zeilscheepje de beurtvaart over de Ooster-Schelde begon en die nu met een vrachtwagen de dienst tus sen Zierikzee en Goes onderhoudt. Het bietenvervoer met landbouwtrek kers is een bedreiging voor veiligheid én beroepsvervoer, dat is het thema van een artikel, waarin staat, dat de situa ties op de weg door dit vervoer levens gevaarlijk kunnen zijn. Als oorzaken noemt het blad, de onvol doende verlichting van de trekker, de afwezigheid van stoplichten op de auto's evenals een achteruitkijkspiegel en een signaalhoorn, het niet nodig hebben van een rijbewijs, de leeftijdsgrens voor trek kersbestuurders van 16 jaar en de ve le modder op de wegen. Als oplossing ziet het blad een onderwerping van de trekkers aan voorschriften, die ook voor het overig verkeer gelden. „De meest ideale toestand zou natuurlijk zijn", zo schrijft Beroepsvervoer, „dat de trek kers' op het land bleven". Verder is het blad gevuld met vele advertenties en intern nieuws. De adjunct-directeur van het Econo- miseh-Technologisch Instituut voor Zee land, dr. C. dë Galan te Middelburg is benoemd tot directeur van de Wiardi Beckmanstichting te Amsterdam, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. De benoeming gaat waar schijnlijk in op 1 maart 1964. De heer De Galan is in deze functie de opvolger van drs. J. M. den Uyl. Dr. De Galan is op 2 mei 1932 in Zaan dam geboren. Hij deed in 1949 eindexa men h.b.s. en studeerde tot 1954 econo mie in Amsterdam. Na twee jaar mili taire dienst kwam hij bij het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag In september 1957 kwam hij in dienst van het L.E.I. naar Zeeland. Na twee jaar trad hij in dienst van het ET.I. voor Zeeland. In september werd hij benoemd tot adjunct-directeur van dit instituut. Eind 1957 promoveerde hij in Amster dam. De heer De Galan is onder meer voor zitter van volksonderwijs te Middelburg en gewestelijk bestuurslid van „Huma- nitas". Middelburg City: Wederzijds, 20 uur, alle leeftijden; Electro: De revolverheid van Oklahoma, 14 jaar. 19.30 uur; Concert- en Gehoorzaal: uitvoering de Volkstem, 20 uur; Suisse: vereniging Ned. huisvrou wen, 14.30 uur. Vlissingen - Alhambra; De jacht op de ver borgen goudschat, 20 uur, 14 jaar. Goes „De Landbouw": Voortuinavond Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Goes, 20 uur. Krabbendijke Veiling KEOSint-Nicolaas- veiling, 13 uur. Yerseke ,,De Oesterbeurs": Oprichtingsver gadering Champignonvereniging, 14 uur. Oosterland Raadhuis: Vergadering raad van bestuur Reinigingsdienst Schouwen-Duive- land, 15 uur. Bergen op Zoom Luxor: Op het altaar der liefde, 20 uur, 18 jaar. Roxy: De trottoir# van Chicago, 20 uur, 18 jaar. TERNEUZEN In gebouw „De Schakel" te Terneuzen hield dinsdag de afdeling Terneuzen van de „Vereniging tot christelijke ver zorging van geesteszieken en zenuwzie ken in Zeeland" Vrederust te Bergen op Zoom een propaganda-avond. Spre ker was ds. H. J. Begeer, hervormd pre dikant te Hoofdplaat. Ds. Begeer had tot onderwerp „Waarom toch?". Spre ker noemde de vraag naar het „Waar om toch?" een van de moeilijkst te be grijpen problemen voor de mensheid. Alleen het geloof in de goedheid en wijs heid van God kan ons hier het antwoord op geven, aldus ds. Begeer. Spreker kwam tot de slotsom dat Gods daden voor de mensheid vaak te zien zijn als de onderkant van een ingewik keld borduurwerk, dus onbegrijpelijk. De avond werd besloten met het zingen van psalm 84 en dankgebed. AXEL Zaterdagmiddag arriveert St.-Nicolaas in Axel. Om kwart over twee zal hij bij de spoorwegovergang aan de Nieuwe Dijk zijn. Om half drie ontvangt het gemeentebestuur de sint op het stad huis, waarna hij nog een rondrit door Axel zal maken De afdeling Axel van de christelijke be sturenbond hield haar jaarlijkse fami lieavond in „Het Centrum" te Axel. De leiding van de vergadering berustte bij de heer J. J. v. d. Velde, voorzitter van de plaatselijke afdeling, die in zijn wel komstwoord het hoofdbestuurslid de heer Braspenning begroette. Deze hield voor de pauze een korte propaganda- rede. Hij toonde zich bijzonder verheugd dat velen in „Het Centrum" aanwezig waren en zodoende belangstelling toon den voor het werk van het C.N.V. In zijn rede stond spreker stil bij de loonpoli tiek en de prijsstijgingen van de laat ste tijd. Vervolgens belichtte hij uitvoe rig de taak van de christelijke vakbewe ging in Nederland. Tot slot riep de heer Braspenning op tot meer belangstelling voor de werkvergaderingen van de bond. „Het is vaak zo dat men alleen grote belangstelling toont, wanneer de bonden bijeenkomsten beleggen om me dedelingen te doen over geboekte re sultaten na onderhandelingen met de werkgevers", zo zei hij. Na de pauze trad het amateurgezel schap „Ko Bakker" uit Axel voor het voetlicht met het toneelspel in drie bedrijven: „Dood door schuld". Het ge zelschap slaagde erin de aanwezigen een prettige ontspanningsavond te be zorgen. SINT-JANSTEEN Voor de vergadering van de raad van St.-Jansteen voor vandaag, donderdag, staat op de agenda ook een voorstel om met ingang van 1 september 1963 toe te treden tot de Stichting Zeeuwse Muziekschool. De raad wordt voorge steld de bijdrage voor het cursusjaar 1963-1964 te bepalen op maximaal 220. SLUISKIL Ouderavond. „De vrije vlucht" Dezer dagen werd een ouderavond ge houden van de openbare lagere school „De vrije vlucht" te Sluiskil. Er was gelegenheid het werk van de leerlingen te bekijken en te bespreken met de be treffende leerkracht, nadat eerst het huishoudelijk gedeelte met verkiezing van een lid voor de oudercommissie had plaatsgevonden. Ook werden een twee tal films en een filmstrook met commen taar gedraaid. Er was een zeer goede opkomst van de ouders, die in het bij zonder de vergelijking film en filmstrook zeer konden waarderen. St.-Nicolaas op o.l. school Traditiegetrouw zal ook dit jaar de sint weer een bezoek brengen aan de o.l.s. „De vrije vlucht" te Sluiskil. Dit zal gebeuren op woensdagavond te 18.30 uur, in de gymnastiekzaal, waar dan de kleuters en leerlingen van de laagste drie klassen als tegenprestatie voor de sint een aantal spelletjes zullen op- en uitvoeren. SCHOONDIJKE Uitvoering O.K.K. Op 30 november a.s. des avonds om half acht verzorgt de muziekvereniging O.K. K. te Schoondijke in de zaal van de heer Wijffels een muzikale avond. Als gasten zullen die avond concerten de muzikan ten van de muziekvereniging „De Vol harding" uit Zaamslag. Zowel het gastenkorps als het eigen korps worden gedirigeerd door de heer Meijers uit Terneuzen. De door beide korpsen uit te voeren wer. ken zijn aangepast aan het doel van deze avond nl. het brengen van popu laire concerten. St.-Nicolaas komt De Schoondijkse gemeenschap organ! seert in samenwerking met de plaatse lijke winkeliersvereniging zaterdag 30 november a.s. een Sint-Nicolaasfeest voor alle schoolgaande kinderen. Des middags te 14.00 uur zal de sint aanko men in de gemeente. Vooraf gegaan door de muziekvereniging O.K.K. be geeft de sint zich naar het gemeente huis, waar burgemeester Hoftijzer hem zal ontvangen. Na de ontvangst op het gemeentehuis begeeft Sint.Nicolaas zich naar de zaal van de heer Wijffels, waar zich dan alle kinderen van de scholen van Schoondijke en van de r.-k. lagere en r.-k. kleuterschool van Slijkplaat hebben verzameld. Sint-Nicolaas zal daar de kinderen toe spreken, een filmvoorstelling bijwonen en alvorens te vertrekken, aan de kin deren een traktatie uitdelen. De organisatoren hopen dat dit het be gin mag zijn van een gezamenlijke feest dag voor alle kinderen van Schoondijke. Opbrengst actie Dousadj De te Schoondijke gehouden actie voor Dousadj heeft in totaal 640,42 opge bracht. Speldjes, glazen, foto's en pen houders brachten in totaal 310,50 op, terwijl de oliebollenactie 329,92 ople verde. BRESKENS Biljartwedstrijd te Breskens De plaatselijke biljartclub speelde een wedstrijd tegen „Krijt op Tijd" uit Sluis. Deze ontmoeting eindigde in een 16-10 overwinning voor de spelers uit Bres kens. Aan het einde van deze wedstrijd bood voorzitter Erasmus uit Breskens als herinnering een medaille aan. De heer A. Clijncke, waarnemend voorzitter van K.O.T. nodigde Breskens uit voor een revanche In Sluis. De gedetailleerde uitslag luidt: Breskens-Sluis 16-10. J. Erasmus-F. Clijncke 2-0; P. Erasmus.C. Quataert 0-2; M. Clement-P. Quataert 0-2; J. Steijaert-A. Clijncke 0-2; Van Hane- ghem-H. van Craeynest 2-0; Claeys-L. de Rooy 2.0; Marijs-J. Smallegange 2-0; J. Smoor-G. van Oorschot 0-2; Van der Lijcke-F. Dusarduijn 2-0; J. Notebaert L. Quataert 2-0; J. Cruson-J. Bauer 2-0; J. Cornelis-Jac. Bakx 2-0; E. Seuss.Joh. de Bruijne 0-2. In café „Kaestecker" te Sint-Anna ter Muiden vond de jaarlijkse wildkaarting plaats waarvoor uit de gehele streek een grote belangstelling bestond. Er wa ren meer dan 60 inschrijvers. De uitslag luidt: 1. F. de Kaestecker-J. Faes, Bres kens; 2. J. Focke-De Vleeschouwer, Aardenburg; 3. J. du Fossé-Lucien (Westcapelle)4. P. Groosman.R. Mar- teijn; 5. R. Leekens-J. Cortvriendt; 6, A. Smet-B. Baas. De Breskense vissersvloot is woensdag met een nieuwe stalen kotter uitgebreid, de Br. 43 van de heer J. Albregtse. Het schip, dat een ontwerp is van de heer C. Reijnhoudt uit Breskens, is ook op diens werf afgebouwd. Het schip is uitgerust met een 170 pk. dieselmotor, een zend- en ontvanginrich- ting en een hydraulische stuurinrichting met automatische piloot. De beman- ningsverblijven zijn modern ingericht en bieden slaapgelegenheid voor vier perso nen. De proefvaart, die door drie in specteurs van de scheepvaartinspectie werd meegemaakt is zeer geslaagd ver lopen. OOSTBURG Enkele weken later dan gewoonlijk, maar ondanks dat toch vooral ook voor de jeugd even goed gemeend, komt St.- Nicolaas zaterdag a.s. in Oostburg. Za terdagmiddag om 3 uur komt de goede sint aan op het Ledelplein, waarna het hoge bezoek zich, begeleid door de Oost- burgse „Harmonie" met drumband, ge zeten in een open auto naar het ge meentehuis zal begeven, waar St.-Nico laas met zijn gevolg door de burgemees ter van Oostburg zal worden ontvangen. Na de ontvangst zal met de muziek een rondwandeling door de gemeente worden gemaakt, waarbij met gulle hand peper noten zullen worden rondgestrooid. Zoals bekend distantieerde ed winke liersvereniging „Oostburg", die vorige jaren altijd de intocht van de sint or ganiseerde, zich dit jaar om bijzondere omstandigheden verband houdende met een te houden verloting, van deze or ganisatie, zodat het er eerst op leek dat de centrumgemeente van West Z. Vlaanderen geen officieel bezoek van de sint zou krijgen. Een voorlopig St.- Nicolaascomité dat de mening is toege daan, dat de Oostburgse jeugd hiervan niet de dupe mocht worden, besloot in samenwerking met de muziekvereniging „Harmonie" de intocht te organiseren. De „Harmonie" zal deze gelegenheid te vens gebruiken om een aantal nieuwe instrumenten, die uit de opbrengst van de ter gelegenheid van het 100-jarig be staan gehouden geldinzameling konden worden aangekocht, aan de bevolking te tonen. Naast deze Wer nieuwe instru menten, een trompet, een piston, een bu gel en een trombone, heeft de drumband uit een gift van het Streekcentrum Oostburg de beschikking gekregen over een viertal nieuwe paradetrommels, die dan ook officieel in gebruik zullen wor den genomen. (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de begroting 1964 van het minis terie van o., k. en w., heeft het Zeeuwse kamerlid de heer J. A. van Bennekom (a»r.) minister Bot gevraagd op korte termijn gunstig te beslissen op de aan vrage om subsidie voor een protestants christelijke l.t.s. in Middelburg. De minister heeft in de schriftelijke stukken van de begroting gezegd dat' hij de aanvraag nogmaals wil bestuderen en in beschouwing nemen tegen de ach tergrond van mogelijk nieuwe ontwik kelingen. De heer Van Bennekom, die het „een zaak van lange adem" noemde, zei het bijzonder onbevredigend te Wnden dat op het overwegend protestants christe lijke Walcheren nog steeds geen pro testants christelijke l.t.s. is. De neu trale l.t.s. heeft meer dan 800 leerlingen. Reeds om pedagogische redenen, aldus de heer Van Bennekom, zou het gezond zijn indien er een concurrerende school zal komen. Gezien de toenemende de mocratisering van het onderwijs en de verder schrijdende industrialisatie heeft de neutrale l.t.s. geen verlies van leer lingen te vrezen, vond de spreker. Hij meende dat er op Walcheren ruimte is voor drie bloeiende !t.s.-en. De heer Van Bennekom zei dat de minister zijn hopelijk gunstige beslissing kan ne men onafhankelijk van de noodzakelijk heidsverklaring van de gemeenteraad van Middelburg. De heer Mieras (s.g.p.) pleitte voor subsidiëring van een christelijke h.b.s. in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het openbaar en r.-k.-onderwijs is er ruim schoots vertegenwoordigd", zo zei hij. De gemeente Vlissingen heeft de laatste jaren ernstige moeilijkheden ondervon den bij het in eigen beheer schoonhou den van de gemeentegebouwen. Dit de len b. en w. van Vlissingen aan de raad mede, die wordt voorgesteld te besluiten het schoonhouden van de open bare gebouwen onderhands op te dragen aan de firma Gertenbach's Bedrijven N.V. te Den Haag voor 107.363,- peT jaar. B. en w. schrijven, dat de moeilijkheden zich vooral toespitsen op het punt van een doeltreffende controle en de aan neming van nieuw personeel. Voor de „grote schoonmaak" van sommige ge bouwen wordt ook nu reeds de toevlucht genomen tot het inschakelen van een bedrijf, zo merkt het college op. B. en w. willen uitbesteding van dè schoonmaak- werkzaamheden, zonder dat daardoor de financiële last groter wordt voor de gemeente. In verband daarmee heeft het gemeentebestuur contact gezocht met een schoonmaakbedrijf buiten Zeeland, dat ook in een naburige gemeente op drachten heeft. Dit bedrijf is genegen de werkzaamheden uit te voeren voor 107.363, hetgeen, aldus het college een geringer bedrag is dan hetgeen thans voor schoonmaken wordt besteed, mede doordat de dienst van gemeente werken hierdoor kan worden ontlast van een complex van werkzaamheden. Het schoonmaakbedrijf is bereid de werksters in gemeentedienst over te ne men, zo voegen b. en w. er nog aan toe. De notarissen M. E. J. F. van Dissel uit Goes en D. van der Hoeven te Wester- schouwen hebben woensdagmiddag in café „Concordia" te Zierikzee krachtens rechterlijk bevel publiek verkocht een stuk bouwland van 2.88.50 ha te Dui- vendijke. Koper q.q was notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes voor f 8000,per ha. Voor de leerkrachten en de kinde ren van de „Prinses Ireneschool" in Middelburg staat er een belang rijke gebeurtenis voor de deur. Morgen, vrijdag, is het een kwart eeuw geleden, dat in de Zeeuwse hoofdstad op initiatief van de be sturen der chr. scholen op Walche ren een chr. school voor buitenge woon lager onderwijs werd ge sticht. Deze school gaat uit van de vereniging tot stichting en in standhouding van chr. scholen voor zwakzinnige kinderen op Wal cheren. TJit Den Haag werd de heer R. Nonne kes aangetrokken om de leiding van VLISSINGEN Voor de Christelijk Historische Vrou wengroep te Vlissingen hield mevr. Groot-Harte een causerie met kleuren dia's over Kenia. In haar openingswoord herdacht de voorzitster president Ken nedy. Tevens spoorde zij de leden aan om mee te doen aan het cadeau voor het nieuwe stadhuis. Een geanimeerde verkoping ter aanvulling van de kas besloot deze zeer goed bezochte avond. DOMBURG Morgen, vrijdag, zal de zangvereniging „Volharding leidt tot het doel" te Dom burg een jubileumuitvoering geven in verband met het 70-jarig bestaan. Het zangprogramma dat uitgevoerd wordt onder leiding van dirigent Jan Hekhuis Wz. begint met een speciaal voor dit jubileum door de oud-dirigent M. A. Ro- mijn, thans te Middelburg, gemaakt lied. „Een blik voorwaarts, een blik achter kon beschikken over ruime financiële middelen, want men kreeg jaarlijks per leerling slechts 15, Gelukkig waren er gemeentebesturen, die graag een hoger bedrag voor dit doel overhadden en ook tal van particulieren steunden deze onderwijsinstelling. Na de oorlog braken er betere tijden aan voor de school, werd de schoolruimte uit gebreid en kreeg men wat ruimere fi nanciële armslag. Mede dank zjj de in menging van het Middelburgse gemeen tebestuur kon een gemeenschappelijke regeling voor het buitengewoon onder wijs worden gevormd, waarbij de Wal- cherse gemeentebesturen zich verplicht ten om de exploitatie van de school voor hun rekening te nemen- Een speciale commissie belastte zich met de uitvoering. Van deze commisie, waarin naast wethouders van Vlissingen en Middelburg ook burgemeesters van drie gemeenten zitting namen, is burge meester Dregmans van Koudekerke het enige overgebleven lid dat van het begin af in deze commissie werkzaam is ge weest. Na de oorlog is het aantal moeilijk le rende kinderen sterk gestegen. Op 16 september 1948 waren er 128 kinderen. Tengevolge van de geboortepiek na de tweede wereldoorlog was het aantal leer lingen het grootst in de jaren 1952, 1953 en 1954, namelijk respectievelijk 147, 146 en 145. Daarna volgde een daling. In 1961 viel er weer een lichte stijging te zien. Dit jaar wordt de „Prinses Irene school". een semi-permanente streek school, die op 1 juni 1951 tot stand kwam, bezocht door 121 leerlingen. Ook het aantal zeer moeilijk lerende kinderen heeft zich steeds uitgebreid. Thans ontvangen op de in september van het vorig jaar zelfstandig ge worden Klimopschool drie groepen van totaal 54 kinderen individueel onderwijs. Dank zjj het pionierswerk van de heer Nonnekes konden twee stichtingen in het leven worden geroepen. Deze instel lingen honden zich bezig met het voort gezet onderwijs en de steun bjj het op vangen van de kinderen in de maat schappij. De stichting voor prot. chr. na zorg op Walcheren werd op 22 novem ber 1955 geformeerd. Op 22 januari 1957 kon voorts de stich ting voor prot. chr. sociaal pedagogische nazorg aan geestelijk minder validen in de provincie Zeeland in het leven worden geroepen. Thans is de benoeming in zicht van een gespecialiseerde maat schappelijke werker, die aan deze stich ting verbonden wordt en zijn volle dag taak zal besteden aan de hulpverlening devolle prijs een bokaal zal door i ln oud-leerlingen van b l.o.-scholen, de jury worden toegekend aan de deed- maar vooral ook aan alle geestelijk min- i j lt*A li/Inn A In tTA ATA deze school op zich te nemen. Vrijdag is het dus ook 25 jaar geleden, dat de heer Nonnekes, die al vanaf 1920 bjj het on derwijs is, zijn functie als hoofd van deze school voor buitengewoon lager on derwijs aanvaardde. Beide feiten zullen morgen niet onopgemerkt voorbijgaan. De kinderen kunnen overdag meede len in de vreugde van het jubileum feest. Na schooltijd, tegen half vijf, is er in het Nederlands Koffiehuis een bijeenkomst met het schoolbe stuur en de leerkrachten. De heer Nonnekes, die zijn opleiding ont ving aan de kweekschool te Den Haag en achtereenvolgens aan scholen ln Marle, Monster en Den Haag verbonden is geweest, was al ruim zes jaar bij het buitengewoon lager onderwijs toen zijn benoeming te Middelburg een feit werd. Op 1 december 1938 begon hij met zijn werkzaamheden in een pand aan de Sin gelstraat, waar het lesgeven vrij primi tief verliep, omdat de beschikbare ruim te niet helemaal aan de eisen voldeed. Met twee groepen moeilijk lerende kin deren, totaal 29, startte men met het onderwijs. Na de kerstvakantie, in ja nuari 1939, werd daar voorts nog een groep zeer moeilijk lerende kinderen, die het aantal leerlingen op 48 bracht, aan toegevoegd. De heer Nonnekes kan het zich nog best herinneren. Het was een moei lijke tijd. Moeilijk, omdat men niet KRUININGEN Het comité „Concertfonds" te Kruinin gen, dat al heel wat evenementen heeft georganiseerd, is thans de laatste voor bereidingen aan het treffen voor een derde tienerfestival. Reeds tweemaal or ganiseerde dit jjverige comité zo'n feest op de laatste zaterdag van het jaar, na melijk op 30 december 1961 en op 29 de cember 1962. Met de organisatie van dit derde festi val op 28 december, hoopt men voorgoed een traditie te vestigen, want aan dit festival, dat de voorgaande jaren steeds een groot aantal jeugdige deelnemers heeft getrokken, wordt thans een wissel- prijs verbonden. Het gemeentebestuur van Kruiningen heeft gemeend voor dit jaarlijks terug kerende festijn een prachtige trofee beschikbaar te moeten stellen. De waar nemer! s) met het hoogste aantal punten. Blijkens het reglement voor deze wissel- prijs die de naam heeft gekregen van „Scheldeprijs van Kruiningen" wordt de trofee het eigendom van de winnaar die drie opeenvolgende jaren het hoogste aantal punten op het festi val behaalt. De punten worden toege- Instructieavond R.-k. Vrouwengilde De afdeling Oostburg van het r_k. Vrouwengilde hield dinsdagavond in ho tel „De Eenhoorn" te Oostburg een goed bezochte instructiebijeenkomst, verzorgd door de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringsbedrijf. Nadat de voorzitster, mevrouw O. Fie- rens-de Bruijckere de aanwezige leden een hartelijk welkom had toegeroepen, hield de heer A. S Jansen een zeer inte ressante inleiding over het onderwerp „Wat doet de overheid voor de toe komst". Natuurlijk hadden de dames volop belangstelling voor de behandeling van A.O.W. en A.W.W. Aansluitend hierop werd de film „Aanspraak met de toekomst" vertoond, terwijl na een korte koffiepauze nog twee kleurenfilms wer den gedraaid, n! „Het zilveren huwe lijksfeest van koningin en prins" en de door Bert Haanstra vervaardigde film „Deltafase I". O.V.V. vierde 10-jarig bestaan De op 26 november 1963 opgerichte Ver eniging van Oostburgse Vrouwelijke Vrtjwiligers (O.V.V.) vierde dinsdag, avond in restaurant „Pouwer" te Oost burg in intieme kring het 10-jarig be staan. Tijdens deze eenvoudige viering van het jubileum werd natuurlijk terug geblikt op de diverse activiteiten gedu rende de afgelopen 10 jaren en de tijd toen deze O.V.V. als een soort verleng stuk van het rampcomité werd opge richt. Zonder ook maar de diverse cultu rele en sociale activiteiten op de achter, grond te plaatsen, mag zeker gesteld worden dat de organisatie en de verzor ging van de wekelijks op vrijdagmiddag te houden bejaarden-sociëteiten de voor naamste en de meeste tijd vergende doel stelling van de vereniging is. Deze vie ring van het tweede lustrum werd met een gezellige maaltijd besloten. Jaarvergadering „De snelvliegers De Oostburgse postduivenhoudersver- eniging „De Snelvliegers" kwam dezer dagen in het clublokaal „Du Commerce" te Oostburg in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer M. Simpe. laar. Nadat de secretaris, de heer M. Krijger een uitgebreid jaarverslag had voorgelezen, waarin de diverse activitei ten van de vereniging nogmaals onder de aandacht werden gebracht, werd het plan geopperd in het komende vliegsei zoen van een nieuwe manier van duiven- verzending gebruik te maken. Medege deeld kon worden, dat dit goedkoper zal zijn en wel zal neerkomen op een be sparing van 10 a 12 cent per duif. Na tuurlek had dit plan de volle instem ming van de aanwezigen. Verder werd nog besloten dit jaar de duivententoon- stelling voor de leden te houden op za terdag 21 en zondag 22 december in het clublokaal „Du Commerce". waarts't Verder worden voor de pauze ^end voor 4 rubrieken, n! zuiverheid, ~M ritme, voordracht/muzikaliteit en hou ding. Het comité meent dat de beoefening van de muziek door de jeugd een zeer stijlvolle vrijetijdsbesteding is. Deze meestal erg jeugdige personen komen echter maar weinig in de gelegenheid om hun „kunnen" eens aan anderen te laten zien en horen. Hieraan wil het comité tegemoet komen al heet het festijn dan een tienerfestival, daarmee wil aller minst gezegd worden, dat de „twens" niet op dit feest zouden worden toege laten. Het streven van het comité wordt door de Kruiningse middenstand gesteund. Een groot aantai van de beschikbare prijzen wordt dan ook geschonken door de Kruiningse winkeliers. Bovendien en men is daar bijzonder trots op heeft de V.A.R.A. een fraaie beker beschikbaar gesteld. Deze prijs zal worden toegekend aan de deelnemer die de beste algemene indruk maakt; een speciale tienerjury zal hiervoor alle deel nemers beoordelen, waarna de favoriet de V.A.R.A.-beker krijgt toegewezen. Het tienerfestival, dat dus ten doel heeft de jeugd vooral op muzikaal gebied te stimuleren, wordt besloten met een dans avond, waarvoor het uit 8 personen be staande show- en dansorkest „The Ryth- me Stars" onder leiding van de heer J. Augusteyn uit Hoogerheide zal optre den. enkele Bach-liederen en „Siehe der Hü- ter Israëls" van Mendelssohn uitgevoerd. Na de pauze staat onder andere op het programma een selectie uit de opera „Die Fledermaus" van Joh. Strauss. Na afloop van het zangprogramma zal op treden het Fako Sters Cabaret en het zangduo „Suus en Emma Francke". Voor de danslustigen bestaat hierna nog de gelegenheid enige tijd te dansen. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Gemeenteraad bijeen De raad van Nieuw- en Sint-Joosland komt maandag 2 december a.s. des avonds te 20 uur in openbare vergade ring bijeen. De volgende punten zullen onder meer in behandeling komen. Ver daging vaststelling uitbreidingsplan Zuid-Oost II, toepassing artikel 55 qua- ter der lager onderwijswet voor het jaar 1964, aanvrage om optie op bouwgrond, verhuringsbesluiten voor diverse wonin gen, bijdragen voor aansluiting op de waterleiding in super-onrendabele ge bieden, toekenning brandstoffentoeslag voor het seizoen 1963-1964, voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening over het dienstjaar 1961. De rekening wijst de volgende eindcijfers aan: ge wone dienst, inkomsten 357.261,24 en uitgaven 345.801,32, batig slot 11.459,92: kapitaaldienst, inkomsten 412.488,03 en uitgaven 509.434,11, nadelig slot 96.946,08. Vaststelling kre diet in rekening-courant voor het jaar 1964 op 100.000. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 26-11: Antha terug uit zee. Confid van Rotterdam. Norbega van Immingham. Dione van Klaipeda. Forel van Kortgene. Vlissingen vertrokken op 26-11: Fokke de Jongh Sr. naar Zeebrugge. Adriana naar Huil. Frauke Danze naar Le Treport. Denzo naar Queensboro. Despatch naar Fulham. Werner Meyburg naar Huil. Antha naar Hull. Chris tina naar zee. Gea-M naar Middlesborough. Confid naar Colchester. Janny naar Glouces ter. Idanel naar Plymouth. Catharina-W naar Antwerpen. Timandra n. Rotterdam. Op 27- 11: Ordinence naar Londen. Brensz naar Bris- Port Talbot naar zee. Dione naar Duinker ken. Nobega naar zee. Gepasseerd naar Antwerpen op 26-11: Vivat van Rochester. Isis van Rotterdam. Gouwe- stroom van Amsterdam. Neder Rijn van Bar celona Oranjeborg van Geffle. Op 27-11: Henny-J van Boston. Isola van Rotterdam. Jonet van Londen. Beta van zee naar Gent. Harm van Harwich. Gepasseerd van Antwerpen op 26-11: Irene-S naar New Ross. Westertoren naar Rotterdam. Congokust naar Amsterdam. Antje naar zee. Japara naar Rotterdam. Straat Freetown naar zee. Genda naar Rotterdam. Goote naar Bel fast van Gent. Delfborg naar Delfzijl van Terneuzen. Adine naar Rotterdam. Ceta naar Rotterdam. Poolster naar Colombo. Tycha naar Colombo. Tabor naar Rotterdam. Op 27- 11: Meerkerk naar Rotterdam. Donau naar Dublin. Peperkust naar Rouen. Abbekerk naar zee. Batavier IH naar Gothenburg. An- holt naar Ipswich. SLUIS Uitvoeringen W.l.K. De gymnastiekvereniging „Willen is Kunnen" geeft binnenkort weer enige uitvoeringen in het r.-k. parochiehuis. Voor de junioren is deze bepaald op 4 december, voor de senioren op 21 decem ber. Tevens zal ter versterking van de kasmiddelen zaterdag in Lamminsvllet een bal plaatsvinden. Brandweermannen in Sluis jubileren Maandag wordt op het stadhuis te Sluis een jubileum gevierd van enige leden van de plaatselijke vrijwillige brand weer. Dan zijn commandant H. F. Bo gaard, onder-commandant G. J. de Meijer en brandwacht eerste klas O. P. B. de Meijer 25 jaar lid van deze brand, weer. Van de zijde van het gemeentebe stuur meende men dat dit feit niet onop gemerkt mocht voorbijgaan. der validen. Als secretaris van deze stichting kon de heer Nonnekes nog meedelen, dat het streven gericht is op de totstandkoming van een speciale be schuttende werkplaats voor zeer moeilijk lerende kinderen, die niet de maatschap pij in kunnen, maar toch produktief werk kunnen doen, mits het aangepast wordt aan hun capaciteiten. Opbrengst oogstcollecten Inclusief diverse na-giften zijn de op brengsten van de tijdens de dankdag gehouden oogstcollecten te Oud-Vosse- meer: N.H. Kerk 1124.80 voor de dia conie en 2121,01 voor de kerk. Geref. Kerk: 185 voor diaconie en 875 voor de kerk. Ged. Staten van Zeeland stellen de staten voor om een subsidie van 250 per jaar te verlenen aan de stichting Nederlandse Kampeerraad. Met de pro vinciale Zeeuwse recreatiecommissie zijn G.S., zo betogen zij in hun voorstel, van oordeel, dat het stellig aanbeveling verdient om de kampeerraad te steunen. Door het nauwe contact, dat tussen recreatiecommissie en kampeerraad be staat, maakt ook Zeeland gebruik van de diensten en de deskundigheid van deze raad. Anderzijds dient er" bij de be paling van de financiële steun van de provincie rekening mee te worden ge houden, dat de gemeentebesturen in de eerste plaats als belanghebbenden bij de activiteiten van de kampeerraad moeten worden aangemerkt. De 12.737 ton metende Zweedse ertstan ker „Atland" is woensdagmiddag op de Westerschelde ter hoogte van de Boule vard Bankert te Vlissingen vastgelopen. Onmiddellijk voeren de „Scaldis" van de Union de Remorquage et de Sauvetage, de „Van Woelderen" van de S.H.V. en het bergingsvaartuig „Dolfijn" van Van der Tak uit. Nog voordat zij ter plaat se arriveerden, wist de „Atland" op eigen kracht vlot te komen. Het schip, dat op weg was van Antwerpen naar Noorwegen, kon zijn reis normaal voort zetten. (Advertentie) VEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1317. Andijvie 1 3251. Bloem kool IA: 6 stuks per bak 7391, 7 stuks per bak 6278 8 stuks per bak 4474. Bloemkool 2AA: 6 stuks per bak 66, 7 stuks per bak 50 63, 8 stuks per bak 29—53. Rode kool 1020. Gele kool 18—23. Groene kool 20—26. Sla 1 1018, 2 56. Spinazie 72. Spruiten IA 58— 72, 2A 40—55, 1B 39, 1D 60—72, geschoond 111. Prei 24—32. Selderij 7—17. Peterselie 11— 15. Waspeen IA 20—24. Grote peen 8—15. Uien 1422, geschoond 2531. Boerenkool 1526. Kroten 1B 14—15. Witlof IA 60—76 2A 45— 67, 1B 50—57 2B 46—53. Aanvoer 34.000 kg. Black Alicante 1 220—245 Golden Delicious 1AA 50—70, IA 49—65, 1B 3656, IC 2840 2A 4068. Cox Orange Pippin 1AA 70—82. IA 61—76, 1B 45—54. IC 27—39. Jo nathan 1AA 42—50, IA 27—46. 1B 24—37 IC 21—23. 2A 25—27 2B 20—22 Goudrenet 1AA 36—53. IA 36—41. 1B 30—36. IC 25—32. 2A 2938 2B 2428 Glorie van Holland 1AA 31—32 IA 29—32. 1B 26—28 IC 22—25. Saint Remy IA 38—39 1B 35—36 VEILING ST.-MAARTENSDIJK. 27 november. Uien bonken 18.93. middel 40-70 1482., stek 6.19 Aanvoer 20 ton Aardappelen Bintje 13.2012 00. bonken 16.40 Furore 12 70 i Aanvoer 20 ton. VEILING V.V.Z.B. GOES 27 november. Groenten, per stuk' Bloemkool An 59—78. Bil 41—52, afwtjkend 39—39. Kropsla II 10. Knolselderij 5,50. Per kg: An dijvie I 25—28 Prei AI 25—28, AH 21. Witlof AI 55—56, An 4748, BU 40—51. Spruiten An 46—48, Bil 24. Rode kool I 15—17. Groe ne savooiekool I 2223. Witte kool I 8. Uien, afwijkend 45. Knolselderij II 34. VEILING TERNEUZEN Glassla II 9,108,50, C 55,90. Bloemkool AR 45—62, B 42, Bil 2548, CH 18—28, afwijkend 12—23. Knolselderij 5—15. Selderij 5—11. Ba- rima I 1240. Andijvie 1430. Kroten 10—11. Rode kool 1420. Savooiekool 1328. Boeren kool 712. Waspeen 1112. Prei 1733. Spruiten, geschoond 71, idem ongeschoond 3360. Spinazie, afwijkend 12. Uien I 20, n 5—7. Witlof All 42—52, B 36—54. Bn 31—43, afwijkend 1529. Veldsla 681,29. Appelen: Cox Orange I 80 75,10, I 75 7276, I 70 70—72. I 65 5960, I 60 4548, I 55 30—33, II 80 64—63, II 75 61—62, II 70 61—61,90, II 60 38, II 55 26—30, IID 17—18, Hl grof 4648, III fijn 34, Jonathan I 80 31—32, I 75 31—32, I 70 28—30, I 65 27—30, I 60 21—27, II 80 27— 30, II 75 24—27, II 70 22—27, II 65 20—25, n 60 1819,50, ni grof 1923. Golden Delicious I 80 55—58, I 75 55—56, I ''O 53—95, I 65 45— 46, I 60 26—27, II 80 4547, H 75 41—46, II 70 38—43, II 65 32—35, II 60 19—21, IID 12—14, III grof 15—34. in fijn 10—16. Glorie van Holland III grof 2124, III fijn tl. Zoete ap pelen I 65 55, II 55 29—28, IID 30. Ill grof 21, in fijn 19. Goudrenetten I 85 3940. I 80 32 40. I 75 31—36, 1 70 7-3—34, I 65 26—29, II 85 32—35. II 80 30—35, II 75 29—32 H 70 27 —32, II 65 25 -26. IID 17—20. til grot 19—27, III fijn 1419. Peren. Comtesse I 70 23, 1 65 25. I 60 23—24, IID 6, III grof 18—21. UI fijn 6—10. Pondsperen III grof 32. VISMIJN COLIJNSPLAAT 3899 Kg exportgarnalen 76—1,04, 185 kg schar. 236 kg bot, 311 kg wijting, 31 kg ka beljauw. 236 kg schol. 415 kg sprot, 9 kg rog, EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 28 november 1963. Prijsklasse 0 18 cent, Idem l 17 cent, idem 2 15 cent, idem 3 14 cent, Idem 4 13 cent, idem 5 12 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM 27 november. Andijvie 3054. Sla 49. Bloemkool 12—96. Witte kool 6—10. Rode kool 814. Savooiekool 14—24. Spruiten 30—1,34. Waspeen 18—28. Witlof 2058. Selderij 10— 44. Tomaten 2568. Snijbonen 1.70—2,65. Prei 18—32. Uien 8—19. Cox Orange 6085. Glorie van Holland 25 36. Jonathan 2034. Golden Delicious 5062. Saint Remy 2538. Goudrenetten 20—28.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 27